Czy stać nas na kredyt na mieszkanie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-01-18, 15:10   #1
FeelingGood
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 621

Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?


Cześć. Wiem, że temat kredytu na mieszkanie był poruszany wiele razy. Chciałabym, aby ktoś spojrzał na moją i TŻ sytuację. Czy jest sens w ogóle myśleć o kredycie czy lepiej dalej wynajmować.
Obecnie wynajmujemy kawalerkę - z opłatami wynosi nas to 1500 zł. Mieszkanie te nie jest najładniejsze (że tak to ujmę), jednak ma dobrą lokalizację. Gdybyśmy chcieli poszukać czegoś w wyższym standardzie i podobnej lokalizacji, za wynajem+opłaty płacilibyśmy ok 1700+ zł.

Nasz dochód razem wynosi ok 4300 zł "na rękę", z perspektywą na więcej (za 3 miesiące może to będzie 4500 zł, za rok, dwa dużo więcej - min. ok 6 tys.). Do tego dochodzą "większe" oszczędności. I są dwie opcje: pierwsza to kredyt ok. 250 tys. zł i kupno 3 pokojowego mieszkania (lub dużego 2 pokojowego), a druga opcja to wzięcie ok 100 -120 tys. i zakup kawalerki (którą i tak byśmy zmieniali, gdyby pojawiło się dziecko..). No i oczywiście ostatnia opcja - rezygnacja z kredytu i dalsze wynajmowanie.
Z tego co patrzyłam w kalkulatorach zdolności, w zależności - rata wynosiłaby w przedziale 1500-2000 zł.*EDIT
Jak wy to widzicie? Czy warto pakować się w taki kredyt czy jeszcze poczekać. Oczywiście, jeśli zdecydowalibyśmy się wziąć kredyt byłoby to za jakieś pół roku.

EDIT. Dziewczyny sorry, ale źle spojrzałam. Rata wyniosłaby, w zależności od banku 1300-1500 zł.
__________________


Niech nikt i nic nie zdoła
Cię powstrzymać od zrobienia rzeczy,
które sobie wymarzyłaś...


Edytowane przez FeelingGood
Czas edycji: 2017-01-18 o 16:35
FeelingGood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 15:41   #2
RoseCry
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 7
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Wg mnie nie ma co liczyć na to. Sama wiem po sobie jakie wymagania mają banki co do udzielenia kredytu na śmieszne kwoty nie mowiac juz o hipotece. Stracicie na tym kupę nerwów na donoszeniu zaświadczen o dochodach majątku może jeszcze o rozmiarze buta lub badań genetycznych <lol2> Jeśli chodzi o kredyty to banki obecne są kosmicznie wymagający.



Ja ostatnio myślę o dołożeniu pieniędzy jak wyzdrowieje i kupnie mieszkań z licytacji komorniczych. Mój znajomy w ten sposób kupił mieszkanie za połowę jego pierwotnej wartości
RoseCry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 15:48   #3
dorris23
Pyskatka
 
Avatar dorris23
 
Zarejestrowany: 2015-04
Lokalizacja: Daleko w świecie
Wiadomości: 2 832
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez FeelingGood Pokaż wiadomość
Cześć. Wiem, że temat kredytu na mieszkanie był poruszany wiele razy. Chciałabym, aby ktoś spojrzał na moją i TŻ sytuację. Czy jest sens w ogóle myśleć o kredycie czy lepiej dalej wynajmować.
Obecnie wynajmujemy kawalerkę - z opłatami wynosi nas to 1500 zł. Mieszkanie te nie jest najładniejsze (że tak to ujmę), jednak ma dobrą lokalizację. Gdybyśmy chcieli poszukać czegoś w wyższym standardzie i podobnej lokalizacji, za wynajem+opłaty płacilibyśmy ok 1700+ zł.

Nasz dochód razem wynosi ok 4300 zł, z perspektywą na więcej (za 3 miesiące może to będzie 4500 zł, za rok, dwa dużo więcej - min. ok 6 tys.). Do tego dochodzą "większe" oszczędności. I są dwie opcje: pierwsza to kredyt ok. 250 tys. zł i kupno 3 pokojowego mieszkania (lub dużego 2 pokojowego), a druga opcja to wzięcie ok 100 -120 tys. i zakup kawalerki (którą i tak byśmy zmieniali, gdyby pojawiło się dziecko..). No i oczywiście ostatnia opcja - rezygnacja z kredytu i dalsze wynajmowanie.
Z tego co patrzyłam w kalkulatorach zdolności, w zależności - rata wynosiłaby w przedziale 1500-2000 zł.*EDIT
Jak wy to widzicie? Czy warto pakować się w taki kredyt czy jeszcze poczekać. Oczywiście, jeśli zdecydowalibyśmy się wziąć kredyt byłoby to za jakieś pół roku.

EDIT. Dziewczyny sorry, ale źle spojrzałam. Rata wyniosłaby, w zależności od banku 1300-1500 zł.
Kupiłabym mieszkanie, nie kawalerkę a większe skoro myślicie o potomstwie. Rata wyniesie was tyle co wynajem +plus rachunki, więc może to być trochę więcej ale to zawsze plus bo spłacasz swoje mieszkanie (wasze będzie po splaceniu kredytu), a nie pakujesz tysięcy w czyjeś mieszkanie(wynajem).

Jesli mielibyscie zdolność to jak najbardziej zakupiłabym mieszkanie, trochę starałabym się odłożyć a na reszte wziąć kredyt.
__________________
Najważniejsza na świecie jest rodzina.
Najpierw ta, w której się urodziłeś.
Później ta, którą sam stworzyłeś.
dorris23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 16:05   #4
Nebtu
Raczkowanie
 
Avatar Nebtu
 
Zarejestrowany: 2014-03
Lokalizacja: Neo-Tokyo
Wiadomości: 366
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Powinniście się dobrze nad tym zastanowić. Pracowałam u komornika kiedyś i widziałam tam różne sytuacje - młodzi ludzie z nadziejami braki kredyty hipoteczne, potem przychodził kryzys i tracili pracę, a kredyt zostawał. Mieszkanie szło pod przysłowiowy młotek, a suma, jaką uzyskało się z licytacji, była o wiele za mała na spłatę długu z odsetkami. Młodzi zostawali bez mieszkania i z zadłużeniem. Ku przestrodze!

Cytat:
Napisane przez RoseCry Pokaż wiadomość
Ja ostatnio myślę o dołożeniu pieniędzy jak wyzdrowieje i kupnie mieszkań z licytacji komorniczych. Mój znajomy w ten sposób kupił mieszkanie za połowę jego pierwotnej wartości
To prawda - warto śledzić ogłoszenia, bo czasami trafiają się naprawdę dobre okazje.
Nebtu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 16:08   #5
drazetkaa
Czerwcowa PM
 
Avatar drazetkaa
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 2 609
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Zapytaj na specjalistycznym forum (np. forum kredytowe) - tam doradcy wyliczą Ci zdolność i od razu przedstawią konkretne oferty.
__________________
Pomóż Sandrze, proszę - wpłać chociaż 1 zł.
drazetkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 16:22   #6
sunshinebutterfly
Zadomowienie
 
Avatar sunshinebutterfly
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 1 073
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Zarabiacie niestety śmieszne pieniądze. Kompletnie nie wyobrażam sobie brać kredytu przy takich zarobkach. Najpierw skupiłabym się na podwyzszeniu zarobków, potem myślałabym o tak wysokim obciążeniu finansowym jak kredyt hipoteczny.
sunshinebutterfly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 16:29   #7
ferimori
Zadomowienie
 
Avatar ferimori
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 492
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez sunshinebutterfly Pokaż wiadomość
Zarabiacie niestety śmieszne pieniądze. Kompletnie nie wyobrażam sobie brać kredytu przy takich zarobkach. Najpierw skupiłabym się na podwyzszeniu zarobków, potem myślałabym o tak wysokim obciążeniu finansowym jak kredyt hipoteczny.
Rata kredytu jest porównywalna do kosztów wynajmu. Skoro stać kogoś na wynajem to i również na kredyt. Tylko banki mają inne zdanie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ferimori jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-01-18, 16:52   #8
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez ferimori Pokaż wiadomość
Rata kredytu jest porównywalna do kosztów wynajmu. Skoro stać kogoś na wynajem to i również na kredyt. Tylko banki mają inne zdanie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Wcale nie porownywalna. Autorka pisze ze kolo 1500 sam kredyt, doliczyc do tego rachunki te 500 zl jak nie lepiej i juz masz duza wieksza kwote. Poza tym jak ludzie traca prace moga szybko zmienic standard mieszkania, przeniesc sie do jakiegos pokoju, a z kredytem na karku to nie taka latwa sprawa. Jasne mozna wynajac, ale nie masz pewnosci czy znajdziesz lokatorow w krotkim czasie, nie masz pewnosci czy ci nie zniszcza mieszkania, nie okradna, nie zaplaca za jakis miesiac itd.
Takze przy takiej zarobkach kredytu bym w zyciu nie brala. Za duze ryzyko.
Skoro autorko macie perspektywe zarabiac 6 tysiecy to bym poczekala do tego momentu, bo sytuacja sie diametralnie zmieni. A dwa lata to tak naprawde niewiele
Co do drugiego pytania na pewno nie bralabym kawalerki jesli planujecie dzieci.


Poza tym macie w ogole oszczedzone 10- 20% wkladu wlasnego, pare tysiecy na te wszystkie okolo kredytowe rzeczy i kilkadziesiat tys na remon?

Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez 7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Czas edycji: 2017-01-18 o 16:53
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 17:06   #9
FeelingGood
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 621
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Tam gdzie patrzyłam najniższa rata była 1250 zł, w większości banków 1350, a w jednym 1500 zł. Mamy oszczędzone na wkład własny, a remontu na pewno na początek byśmy nie robili.
__________________


Niech nikt i nic nie zdoła
Cię powstrzymać od zrobienia rzeczy,
które sobie wymarzyłaś...

FeelingGood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 17:35   #10
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez FeelingGood Pokaż wiadomość
Tam gdzie patrzyłam najniższa rata była 1250 zł, w większości banków 1350, a w jednym 1500 zł. Mamy oszczędzone na wkład własny, a remontu na pewno na początek byśmy nie robili.
Z wtornego checie brac? Macie cos upatrzone? Nie wiem gdzie mieszkasz ale w niektorych miejscach wtorny jest malo oplacalny i sie mozna do smierci nie doczekac fajnego mieszkania.

Ale podrzymuje swoje zdanie

Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 17:58   #11
Ingenting
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 62
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

W kalkulacjach bierz jeszcze pod uwagę to, że dojdzie Ci jeszcze czynsz (zależny od spółdzielni) no i rachunki. Wyjdzie Wam drożej niż teraz płacicie.

W jakich branżach pracujecie? Jesteście w 100% pewni, że chcecie zostać w tym mieście na co najmniej najbliższych kilka lat?

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej duże znaczenie ma rodzaj zatrudnienia, czy umowa jest na czas określony czy nie, i inne takie.
Może warto poszukać lepiej płatnej pracy? Te 2 tysiące więcej w budżecie naprawdę dużo by u Was zmieniło a i banki patrzyłyby przychylniej.

Braliście już wcześniej jakieś pożyczki? Chodzi mi o BIK.
Ingenting jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-01-18, 19:23   #12
limonka1983
Zakorzenienie
 
Avatar limonka1983
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 6 252
GG do limonka1983
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Autorko, nie wróż sobie jakichś większych dochodów. Nie w tych czasach. Jak się to mówi "myślał kogut o niedzieli, a w sobotę mu łep ucięli". Ja też miałam wielkie plany dotyczące mojej kariery, skończyłam kolejne studia, by awansować, a tu się okazuje, że w moim zakładzie pracy zwalniają... Tak więc tego... Życzę Ci oczywiście jak najlepiej, ale nie można powiedzieć, że kiedyś zarobisz ileś tam. Ja też planuję wygrać w lotka. Dla mnie odpada kawalerka. Mój mąż swego czasu kupił mieszkanie 38 m bez balkonu. 2 pokoje, całkiem fajne... Mieliśmy problemy z zajściem w ciążę, więc wydawało nam się, że mieszkanko będzie ok. A teraz mamy szkraba, w planach kolejne dziecko (zobaczymy jak to pójdzie), kredyt na szczęście nam się kończy, więc szansa na większą chatę jest. Ale jak na razie jest strasznie ciasno. Wózek, łóżeczko, milion pierdół dla młodego. No wiec dla mnie opcja z kawalerką i późniejszą zamianą jest ciężka do zrealizowania. I na serio ciężko jest przy takim pyrtku zaoszczędzić (albo ja straciłam tą zdolność. Jeszcze w ciąży trochę kasy na koncie było). Chyba najlepszą opcją są licytacje komornicze. Sąsiad nade mną kupił za grosze w ten sposób mieszkanie za dużo mniejszą kwotę...
limonka1983 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 19:32   #13
Istielig
Rozeznanie
 
Avatar Istielig
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 535
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Kupno mieszkania to wcale nie taka prosta sprawa. Mialam okazję już kupować kilka w różnych miastach (od malego po wojewodzkie) i za kazdym razem te same problemy.
Miliony dokumentow, bank skanuje Twoje konto na kilka lat wstecz. Przy zdolnosci kredytowej liczy sie wszystko, np bedzie troche obnizona bo nie masz jeszcze dzieci i czeka Cię urlop macierzyński. W druga stronę zreszta tez to dziala, osoby np z 3 dzieci maja zdolność tragicznie pomniejszana. Liczy sie wasz wiek, wyksztalcenie.
Samo kupno mieszkania to droga przez mękę i szereg ciagle wpadajacych nowych kosztów. Wglad do KW, 1.5% wartości mieszkania dla agencji, 2% dla notariusza. Wymiana zamkow, podstawowe zakupy o ile ktos nie chce sie przeprowadzac ze starą deska sedesowa i szczotką do toalety.
Przy waszych obecnych zarobkach nigdy nie zdecydowalabym sie na kredyt (a mowisz ze chcecie miec dziecko, jak chcecie pogodzic 2k wywalone w kredyt i rachunki z wydatkami na dziecko zarabiajac ledwie 4kzl?
Konieczne tez jest posiadanie 20%wartosci na wklad wlasny.
Na razie masz wszystko palcem po wodzie pisane.
Na waszym miejscu przeprowadziłabym sie do tanszego mieszkania/pokoju i odkladala pieniadze ile sie da i poczekala na rozwoj sytuacji zawodowej/finansowej. Nie mozna zakladac wzrostu zarobkow. Liczy sie tylko to co masz na papierze i co rzeczywiscie wplywa na Twoje konto

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Istielig jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 19:40   #14
limonka1983
Zakorzenienie
 
Avatar limonka1983
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 6 252
GG do limonka1983
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez Istielig Pokaż wiadomość
(a mowisz ze chcecie miec dziecko, jak chcecie pogodzic 2k wywalone w kredyt i rachunki z wydatkami na dziecko zarabiajac ledwie 4kzl?
... i co w sytuacji, gdy trafią się bliźniaki?
limonka1983 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:05   #15
79 Marta
Wtajemniczenie
 
Avatar 79 Marta
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 2 066
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Kupowałam mieszkanie na kredyt kilka lat temu. Bez pośredników. I wcale nie było aż tyle załatwiania. Zupełnie nie odbieram tego jak droga przez mękę. ZUPEŁNIE!
I nie wyobrażam sobie latami wynajmować mieszkania. Starałabym się mieć jak największy wkład własny, poodkładać i potem za mniejszy kredyt kupić.
__________________
RĄCZKI MALUTKIE, A CHWYCIŁY ZA SERCE NA CAŁE ŻYCIE... TRUDNO UWIERZYĆ, ŻE CIĘ NIE BYŁO...
79 Marta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:08   #16
koziemleko
Zakorzenienie
 
Avatar koziemleko
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Pomorskie
Wiadomości: 3 061
GG do koziemleko
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Oczywiście wszyscy mają tu miesięcznie tys zł na zachcianki

4300 - 2000 (kredyt +rachunki) = 2300 zł
Moim zdaniem ta kwota jest wystarczająca na jedzenie, ubrania, rozrywkę nawet dla 3 osób

My aktualnie odkładamy wszystko na kredyt (btw hipoteczny ) i oszczędzając wydajemy miesięcznie ok 1500 zł na życie (bez rachunków), a jest nas trójka. Dodatkowo utrzymujemy jeszcze auto (co nie jest tanie)
Uważam, że się da
koziemleko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:13   #17
79 Marta
Wtajemniczenie
 
Avatar 79 Marta
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 2 066
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez koziemleko Pokaż wiadomość
Oczywiście wszyscy mają tu miesięcznie tys zł na zachcianki
tego nie komentowałam, bo w tym wątku wstyd się przyznać jaki mam dochód
__________________
RĄCZKI MALUTKIE, A CHWYCIŁY ZA SERCE NA CAŁE ŻYCIE... TRUDNO UWIERZYĆ, ŻE CIĘ NIE BYŁO...
79 Marta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:22   #18
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Powinniście dostać kredyt przy takich zarobkach. Jeśli macie pieniądze na wkład własny to ja bym się zdecydowała.
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:29   #19
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez koziemleko Pokaż wiadomość
Oczywiście wszyscy mają tu miesięcznie tys zł na zachcianki

4300 - 2000 (kredyt +rachunki) = 2300 zł
Moim zdaniem ta kwota jest wystarczająca na jedzenie, ubrania, rozrywkę nawet dla 3 osób

My aktualnie odkładamy wszystko na kredyt (btw hipoteczny ) i oszczędzając wydajemy miesięcznie ok 1500 zł na życie (bez rachunków), a jest nas trójka. Dodatkowo utrzymujemy jeszcze auto (co nie jest tanie)
Uważam, że się da
I na oszczednosci tez? Cos by wypadalo oszczedzac, aby w sytuacji utraty pracy nie wyladowac na ulicy. Jesli autorka i jej facet zarabiaja mniej wiecej po rowno, to jak jedno traci prace to zostaje praktycznie 0 zl na zycie.
Komfortowa sytuacja jak nic. Chyba bym umarla ze stresu.
Co kto lubi.

Tez mam maly dochod. Ja tam np. uwazam ze mnie na auto nie stac mimo ze pewnie duzo ludzi w mojej sytuacji by sie na to auto zdecydowalo "bo jakos to bedzie" takze zalezy od podejscia.

Edytowane przez 7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Czas edycji: 2017-01-18 o 20:31
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-01-18, 20:31   #20
annic
Wtajemniczenie
 
Avatar annic
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 089
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Nie patrz na to ile kiedyś może będziecie zarabiać ale na to ile teraz zarabiacie. Kawalerki nie brałabym pod uwagę w perspektywie powiększenia rodziny, my mamy 2 pokoje a i tak nam za ciasno mimo że jeszcze dziecka nie mamy :/
Przy waszych zarobkach utrzymanie się z kredytem jest wykonalne, ale: na dziecko w takim razie decydowałabym się kiedy te dochody faktycznie wzrosną. I dodatkowo nie radzę się spłukiwać na kredyt+wykończenie. Poczekałabym do odłożenia tyle kasy, żebyście w przypadku utraty pracy mogli sobie pozwolić na pół roku niezarabiania. Czyli mieć tyle oszczędności, żeby przez te kilka miesięcy móc z nich opłacić kredyt, rachunki, jedzenie plus trochę jakby coś poważnego wypadło i w tym czasie bez nerwów szukać kolejnej pracy.
annic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:36   #21
koziemleko
Zakorzenienie
 
Avatar koziemleko
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Pomorskie
Wiadomości: 3 061
GG do koziemleko
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

[1=7d825fa9fec57cf5623273f e7eca2ef8f2442710_5d59d87 1e15d0;69853976]I na oszczednosci tez? Cos by wypadalo oszczedzac, aby w sytuacji utraty pracy nie wyladowac na ulicy. Jesli autorka i jej facet zarabiaja mniej wiecej po rowno, to jak jedno traci prace to zostaje praktycznie 0 zl na zycie.
Komfortowa sytuacja jak nic. Chyba bym umarla ze stresu.
Co kto lubi.

Tez mam maly dochod Ja tam np. uwazam ze mnie na auto nie stac mimo ze pewnie duzo ludzi w mojej sytuacji by sie na to auto zdecydowalo "bo jakos to bedzie" takze zalezy od podejscia.[/QUOTE]

Oczywiście masz rację z utratą pracy
Dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową i wziąć taki kredyt, żeby mieć zapas pieniędzy. Idealnie jest mieć w banku odłożoną kasę na kilka rat w razie czego.
Także masz rację, to zależy od podejścia

Mnie na auto stać, bo jest malutkie i mało pali. Zadbane, więc póki co (odpukać) nie psuje się jakoś poważnie. Dojazdy do pracy wychodzą mnie taniej niż autobus i uwielbiamy z mężem wypady na weekend choćby pod namiot, co też wychodzi taniej niż inne środki transportu. Ale my nie mamy auta na pokaz, jest ciasne, ale przynajmniej nie obciąża budżetu.
Więc kolejny raz powtarzam - to zależy od podejścia i dobrego rozgospodarowania budżetu
koziemleko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:42   #22
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 4 727
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez Istielig Pokaż wiadomość
Miliony dokumentow, bank skanuje Twoje konto na kilka lat wstecz.
W moim przypadku jeden bank chciał wyciągi z 3 ostatnich miesięcy, a drugi z sześciu. A "miliony dokumentów" załatwiała mi pani doradca finansowy, więc nie demonizowałabym aż tak
c640cdfa886255292692728c9c3f51a456c1754b_657ce90228a24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:45   #23
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 6 036
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez koziemleko Pokaż wiadomość
Oczywiście masz rację z utratą pracy
Dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową i wziąć taki kredyt, żeby mieć zapas pieniędzy. Idealnie jest mieć w banku odłożoną kasę na kilka rat w razie czego.
Także masz rację, to zależy od podejścia

Mnie na auto stać, bo jest malutkie i mało pali. Zadbane, więc póki co (odpukać) nie psuje się jakoś poważnie. Dojazdy do pracy wychodzą mnie taniej niż autobus i uwielbiamy z mężem wypady na weekend choćby pod namiot, co też wychodzi taniej niż inne środki transportu. Ale my nie mamy auta na pokaz, jest ciasne, ale przynajmniej nie obciąża budżetu.
Więc kolejny raz powtarzam - to zależy od podejścia i dobrego rozgospodarowania budżetu
mi karta miejska wychodzi 100 zl miesiecznie, wiec jak porownuje te kwote, a oplaty za auto (a mam 26 km do pracy) to mi sie slabo robi i stwierdzam ze jednak chyba dam rade bez samochodu.
Jakby wychodzilo taniej to bym sie nie zastanawiala.
7d825fa9fec57cf5623273fe7eca2ef8f2442710_5d59d871e15d0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:48   #24
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Mamy z TŻ podobną kasę miesięcznie, wynajmujemy pokój a nie mieszkanie, i szczerze - nie wyobrażam sobie na obecnym pułapie finansowym udźwignąć kredytu na mieszkanie. Chyba że odchodzi np. koszt transportu (bilety miesięczne albo auto) i inne powszechne, a spore wydatki stałe. 2'500 zł na życie - nie samo jedzenie, a leki, ubrania, kosmetyki i jeszcze dziecko do tego - to niewiele. Same pieluchy jednorazowe dla dziecka to już około stówy. Zdecydowałabym się na to na Waszym miejscu tylko przy długim kredycie i niskiej racie, żeby z rachunkami wyszło te 1'500-1'700 zł.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:51   #25
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Ja bym kupila na kredyt kawalerke. Z dzieckiem bym czekala na wieksza wyplate a kawalerke wystarczy na dwie osoby.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 20:52   #26
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Zamiast się zastanawiać, przeszłabym się do doradcy finansowego i sprawdziła swoje opcje. Wcale to u Was tak źle nie wygląda. Wbrew temu, co czasami się tu czyta, większość ludzi w Polsce nie żyje na poziomie "po zapłaceniu rachunków, kupieniu jedzenia i jakichś podstawowych zakupów nadal mamy kilka tysięcy do dyspozycji". Tylko naprawdę poszukać fajnej okazji, raczej nie ładować się w kawalerkę (no chyba, że dużą, w chodliwej dzielnicy, z dużym prawdopodobieństwem bezproblemowego sprzedania za jakiś czas lub zamiany z dopłatą na większe), czy jakieś małe i niewygodne. To nie musi być mieszkanie na "do końca życia", ale nie kupujcie byle czego. To gdzie i jak mieszkamy ma wpływ na rodzinę, związek (żeby nie było, że nawet seksu nie można spokojnie, bo sypialnia rodziców = salon rodzinny). Skoro nie macie nożna na szyi, to możecie spokojnie szukać. Dobrze, jeżeli macie jakąś historię kredytową - coś wzięte na raty i spłacone w terminie. Podnosi to wiarygodność.

Edytowane przez 201803290936
Czas edycji: 2017-01-18 o 20:53
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 21:18   #27
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Cytat:
Napisane przez RoseCry Pokaż wiadomość
Wg mnie nie ma co liczyć na to. Sama wiem po sobie jakie wymagania mają banki co do udzielenia kredytu na śmieszne kwoty nie mowiac juz o hipotece. Stracicie na tym kupę nerwów na donoszeniu zaświadczen o dochodach majątku może jeszcze o rozmiarze buta lub badań genetycznych <lol2> Jeśli chodzi o kredyty to banki obecne są kosmicznie wymagający.



Ja ostatnio myślę o dołożeniu pieniędzy jak wyzdrowieje i kupnie mieszkań z licytacji komorniczych. Mój znajomy w ten sposób kupił mieszkanie za połowę jego pierwotnej wartości
Jedno zaswiadczenie z pracy i wyciag z konta z 3 miesiecy, to te miliony papierków? Tyle dalam w moim banku.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 21:21   #28
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Autorko,

najprostsza kalkulacja czy sie oplaca to sprawdzic czy odsetkowa czesc raty kredytu+dodatkowe oplaty typu wieczyste/czynsz (ale nie rachunki!) jest wieksza niz kwota,ktora placicie za najem

jesli tak to lepiej z kredytem poczekac bo oszczedzisz wiecej niz splacisz kapitalu splacajac kredyt, a jelsi jest mniejsza to lepiej wziac kredyt (oczywiscie dochodza tu czynniki typu komfort psychiczny itp ale jest to dosc przydatna kalkulacja)
Save
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 21:36   #29
Istielig
Rozeznanie
 
Avatar Istielig
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 535
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

[1=c640cdfa886255292692728 c9c3f51a456c1754b_657ce90 228a24;69854736]W moim przypadku jeden bank chciał wyciągi z 3 ostatnich miesięcy, a drugi z sześciu. A "miliony dokumentów" załatwiała mi pani doradca finansowy, więc nie demonizowałabym aż tak [/QUOTE]
U mnie to bylo w banku w ktorym mam normalne konto, potrafili mnie zapytac o przeznaczenie przelewow czy 'podejrzany' tytuł przelewu albo większą wyplate pieniedzy na 2.5 roku przed kredytowaniem

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Istielig jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-18, 22:25   #30
FeelingGood
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 621
Dot.: Czy stać nas na kredyt na mieszkanie?

Dziękuję dziewczyny za odpowiedzi, w sumie są różne. Mam pytanie do dziewczyn, które były na nie: według Was kiedy moglibyśmy realniej myśleć o kredycie? Mniej więcej przy jakich wspólnych zarobkach? Czy np. 5 tys. już jest ok?

Dzieci nie chcemy teraz mieć. Na pewno nie przed kupnem mieszkania, a ich temat był tylko w kontekście kawalerki, że nie ma sensu jej kupować, jeżeli będziemy chcieli mieć dzieci. Na nie zdecydujemy się dopiero z mieszkaniem i lepszymi zarobkami (tak wiem, nigdy nic nie wiadomo). Więc do tego czasu nasze zarobki idą tylko na nas, 2 osoby.
Co do zarobków i perspektywy. To mniej niż mamy teraz zarabiać nie będziemy (rozumiem głosy o niestałości pracy), ale TŻ jest w takiej branży, że teraz może mieć tylko więcej (jest w trakcie uzyskiwania nowych kwalifikacji, po czym dostanie nową umowę i podwyżkę - więc na kredyt zdecydowalibyśmy się już z jego nową umową). + mieszkamy w takim miejscu, w którym bezrobocie jest znikome. Ja nową pracę będę szukać za minimum 3 miesiące, a najprawdopodobniej zmienię ją w wakacje - już w nowej branży (teraz się szkolę). + pewnie na jakiś czas zostawię pół etatu obecnej.

To też nie jest tak, że już weźmiemy ten kredyt, bo na początek musielibyśmy znaleźć mieszkanie jakie nas satysfakcjonuje, więc przewidywałam czas np. po wakacjach. Do tego czasu jeszcze coś zaoszczędzimy (czasami mam dodatkowe zlecenia). Ale chciałam się dowiedzieć czy w ogóle jest o czym myśleć.
__________________


Niech nikt i nic nie zdoła
Cię powstrzymać od zrobienia rzeczy,
które sobie wymarzyłaś...

FeelingGood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-01-25 08:32:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:25.