Od kiedy obowiązki? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-17, 10:07   #1
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997

Od kiedy obowiązki?


Ile wasze dzieci miały lat, gdy miały już swoje pierwsze obowiązki? Ile wy same miałyście lat? A jeśli dzieci za małe - kiedy chcecie wprowadzić?

Zaznaczam - nauka to dla mnie konieczność, nie obowiązek dodatkowy. Tak samo pokój dziecka.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-17, 12:55   #2
Darianna25
Zakorzenienie
 
Avatar Darianna25
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Maidstone U.K.
Wiadomości: 5 185
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Obowiązkiem mojej córki jest ztarcie kurzy w 4 pokojach.Tylko 2 są w pełni umeblowane,odkurzanie w swoim pokoju, zmywanie po sobie jak zje.Kurze wprowadziłam w wieku 11lat a naczynia w wieku 13.
Jej pokój jest sprzątany na koncu i zawsze musze jej o nim przypominać
__________________

Darianna25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-17, 13:51   #3
delilahinsomnia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 002
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Ja jeszcze dziecka nie mam, ale się wypowiem Przyznaję bez bicia że ja byłam dzieckiem od którego nie egzekwowało się żadnych obowiązków. Phi, dopiero gdy miałam jakieś 14 lat to zaczęły powstawać awantury (głównie od mojego ojca, który rzadko był w domu) o jak to mówił - syf w pokoju. Ja się oburzałam o to, kończyło się na płaczu i skargami do mamy - "bo tata mi każe sprzątać". Wtedy moja mama stawała w mojej obronie że "zostaw ją w spokoju, nie wtrącaj się" i jak dobrze myślicie - powstawały między nimi naprawdę duże awantury. Moja mama niby pracowita kobieta ale woda po umyciu podłogi potrafiła tak długo stać na środku korytarza aż wyparowała (!!!). Do czego zmierzam: "czym skorupka za młodu nasiąknie.." do dziś wypędzam lenia, nie mam dobrej organizacji ale powoli, powoli zaczynam to opanowywać i jak najdalej wyganiać chore nawyki z dzieciństwa. Mieszkam od roku sama i teraz sobie nie wyobrażam nie pozmywać wieczorem, czy zostawic mokre pranie w pralce zaraz po wypraniu. Podłogi muszą być raz w tyg umyte itd. WARTO obowiązki wprowadzać od jak najmłodszego dostosowane do wieku dziecka. Poczyniając od wrzucenia zabawek do pojemnika. Napewno moje dziecko będzie dyscyplinowane w tej kwestii, bo potem skończy się to właśnie jak na moim przykładzie - bedzie walczyło do zakichanej śmierci z lenistwem i walką z samą sobą.
delilahinsomnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-17, 16:30   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Sama nie miałam jakiś jasno wytyczonych obowiązków- robiłam co kazali lub prosili na bieżąco :śmieci,odkurzanie,zakupy .
Dziecko moje tez nie ma obowiązków jasno wytyczonych, śmieci - idzie wynieś - nie zawsze chce, oczywiście posprzątać po wspólnych posiłkach, odstawić do zmywarki po sobie,itp.
Ma utrzymywać porządek w swoim pokoju ale nasze wyobrażenia o czystości znacznie się różnią ale ja jestem raczej z tych pedantycznych w pewnych kwestiach.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-18, 10:57   #5
*misia*
Zakorzenienie
 
Avatar *misia*
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 664
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Po chwili zastanowienia się i przypomnienia, zauważyłam, że sama długo nie miałam jasno określonych obowiązków. Do 10 roku zycia mieszkali z nami dziadkowie i ukochana babcia nie wyobrażala sobie bym miała cokolwiek robić. Później sie wszystko zmieniło, dziadkowie się wyprowadzili, dziadek chorował, a na świat przyszedł mój brat i mój dziecięcy świat usłany różami legł w gruzach Realizowałam na bieżąco obowiązki, typu śmieci, zmywanie, wyjście z psem czy przypilnowanie brata.
Teraz mój synek ma 4,5 roku i jego obowiązkiem jest sprzątanie swoich zabawek, nie raz trzeba przypominać, albo pomóc ale generalnie jest to jego obowiązek. Ma obowiązek gdy skończy jeść wynieść swój talerzyk, kubek do kuchni i już. Reszta rzeczy wynika z jego chęci pomocy lub z mojej prośby o jego pomoc, ale nie są to obowiązki. Pisze tu np o sobotnim sprzątaniu, pomocy w nakryciu do stołu, czy pomoc w wyjęciu prania z pralki.
__________________
CO NAS NIE ZABIJE TO NAS WZMOCNI
*misia* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-18, 12:33   #6
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: Od kiedy obowiązki?

U nas w sumie wyszło, że Nika sama narzuciła sobie obowiązek - mianowicie sprzątanie zabawek (porozrzucanych klocków, walających się książeczek, zabawek w wannie itp). Ponieważ sama z siebie zaczęła tak robić, to my tylko od czasu do czasu jej przypominamy o posprzątaniu
Sama uważam, że dziecko od małego powinno być przyzwyczajone do pomagania w domu - obowiązki adekwatne do wieku.
Tż jest świetnym przykładem, że brak obowiązków powoduje trudności w ogarnięciu mieszkania w wieku dorosłym. Teraz jest tak, że muszę mu powiedzieć, co ma zrobić i wtedy dopiero robi - sam z siebie nie ma potrzeby sprzątania
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-18, 13:10   #7
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Poza ogarnięciem własnego pokoju, poza rzeczami oczywistymi jak rzut brudnymi skarpetkami do kosza na pranie, a nie na podłogę itp. nie mam w planach żadnych wymagań w tym zakresie.

Mam nadzieję, że to się zrobi samo, przy okazji panowania nad domem, na zasadzie wspólnej pomocy. Tak jak było u mnie w domu. Nie miałam jasno wytyczonego zakresu. Ale jak ojciec ugotował, a matka cały dzień prała, to wiadomo było, że muszę umyć gary.
Takie oczywiste oczywistości.

Ale może mi się jeszcze sto razy odmieni.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-18, 13:16   #8
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Od kiedy obowiązki?

moja mloda ma 4 lata-- wie że wieczorem wszystkie zabawki wracają na swoje miejsce czyli do jej pokoju
ścieli razem ze mną/małżonkiem łóżko
wie ze jak papierek do kosza po obiedzie sama wkłada do zlewu brudne rzeczy odkłada w miejsce do prania
w sumie to tyle na reszte przyjdzie czas

ja w domu rodzinnym nie sprzątałam dłuuugo w moim pokoju był burdel kontrolowany czyli wiedziałam gdzie co jest nawet jak sterta papierów,no i paredziesiąt książek otwarytch grzbietem do góry bo byłam na różnych fazach ich czytania
obiady gotowałam gdzieś koło 14-15 roku zycia

u mojego tż mamusia pedantka co sobotę generalne sprzątanie łącznie z odkurzaniem książek(każda książka wyjęta z półki i wytarta) co miesiąc wyjmowane wszystkie talerze garki i i reszta rzeczy kuchennych i myta
co 2 tyg są odsuwane meble od ścian i myta tzn wycierana pilśnia z tyłu co 3 tyg myte okna
do tej pory tak u nich jest kiedy ta kobita odpoczywa nie mam pojęcia
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-18, 16:38   #9
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Wszystkie piszecie o starszych dzieciach, a młodsze? 14 mcy to za wcześnie? Wieczorem razem zbieramy zabawki, ale to jest zabawa. Wrzucić wszystko do kosza na zabawki. Poza tym jak rozwieszam pranie to mi pomaga - wyciąga z miski każdą rzecz, trzepie i mi daje. Czasem bierze np skarpetkę i z nią ucieka. Co robią wasze maluchy?
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-18, 17:21   #10
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Moja jak coś przywlecze np. do kuchni to ma to odnieść. Czasem specjalnie, dla jej frajdy (2l.) daję jej
misję" do wypełnienia - wieszam pranie, to ma odnieść miskę do łazienki (nieduża miska), ma brudne ubranka swoje do pralki wrzucić, talerzyk czy kubek do zlewu zanieść, wie, że śmieci do kosza.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-18, 18:31   #11
GoodNight
Zadomowienie
 
Avatar GoodNight
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Kozi Gród
Wiadomości: 1 638
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Moje dziecie ma 18 msc. Sprzatamy zabawki wieczorem, wieszamy razem pranie, odnosi butelke do zlewu i wyrzuca pieluchy do kosza. Ale czy to są obowiązki? Dla niego to frajda ale moze sie nauczy (nie tak jak jego ojciec) ze trzeba sprzatac po sobie.
GoodNight jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-18, 22:48   #12
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Od kiedy obowiązki?

U nas jak i wszędzie - sprzątanie zabawek, z tym, że to jest w formie zabawy. A oprócz tego ja jestem pedantyczna i widzę, że moja córka naturalnie przejmuje moje upodobania do porządku. Ma 20 m-cy, układa sama z siebie równo buty w przedpokoju, odnosi rzeczy na miejsce, wyciera kurze, zbiera nici i inne śmietki z czarnej kanapy (ja to wręcz obsesyjnie robię) no i chce pomagać w każdej czynności - w odkurzaniu, w wynoszeniu śmieci, w rozpakowywaniu zakupów, wszystko wie co gdzie trzeba odnieść/schować, wkłada i wyjmuje pranie z pralki oraz próbuje wieszać
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 06:43   #13
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
u mojego tż mamusia pedantka co sobotę generalne sprzątanie łącznie z odkurzaniem książek(każda książka wyjęta z półki i wytarta) co miesiąc wyjmowane wszystkie talerze garki i i reszta rzeczy kuchennych i myta
co 2 tyg są odsuwane meble od ścian i myta tzn wycierana pilśnia z tyłu co 3 tyg myte okna
do tej pory tak u nich jest kiedy ta kobita odpoczywa nie mam pojęcia
Aż drugi raz przeczytałam, myśląc że źle widzę. Oni chyba mają socjalistyczne meble? Obecne by tego nie wytrzymały chyba...

A TŻ się nie udzieliło? Nie jest porządnicki nad wyraz?

---------- Dopisano o 07:43 ---------- Poprzedni post napisano o 07:41 ----------

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
U nas jak i wszędzie - sprzątanie zabawek, z tym, że to jest w formie zabawy. A oprócz tego ja jestem pedantyczna i widzę, że moja córka naturalnie przejmuje moje upodobania do porządku. Ma 20 m-cy, układa sama z siebie równo buty w przedpokoju, odnosi rzeczy na miejsce, wyciera kurze, zbiera nici i inne śmietki z czarnej kanapy (ja to wręcz obsesyjnie robię) no i chce pomagać w każdej czynności - w odkurzaniu, w wynoszeniu śmieci, w rozpakowywaniu zakupów, wszystko wie co gdzie trzeba odnieść/schować, wkłada i wyjmuje pranie z pralki oraz próbuje wieszać
Mój syn robi to samo i tylko czekam na moment, gdy zajarzy, że to nie zabawa i walnie focha.

W sprawie śmietków na czarnej kanapie... Nie masz może za dużo czasu ostatnio? Mam czarną kanapę... i kota. Miło by było, gdyby ktoś te dwie rzeczy rozdzielił, chociaż na parę dni.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 07:08   #14
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Cytat:
Napisane przez GoodNight Pokaż wiadomość
Moje dziecie ma 18 msc. Sprzatamy zabawki wieczorem, wieszamy razem pranie, odnosi butelke do zlewu i wyrzuca pieluchy do kosza. Ale czy to są obowiązki? Dla niego to frajda ale moze sie nauczy (nie tak jak jego ojciec) ze trzeba sprzatac po sobie.
Ano właśnie.

To teraz super zabawa. Jak Szaja pisze - rodzaj misji do spełnienia.

np. który dorosły chłop lubi robić zakupy? Chyba niewielu takich. A mój 25 miesięczny tymczasem... Pytanie do kiedy.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSC00727zm.jpg (128,1 KB, 58 załadowań)
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 11:27   #15
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Od kiedy obowiązki?

kropka dzięki Bogu małżonek jest normalnychyba nie musze pisać ZENIE SPRZĄTAMY W SOBOTY
ameble mają nowe ze 3-4 lata ale nawyk wycierania pilśni z tyłu pozostał niezmieniony

zapomniałam napisać ze młoda wiesza pranie ze mną albo z tatusiem(zależy kto pranie robi ja czy on) sama wiesza swoje gatki na kaloryferze
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 12:04   #16
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Od kiedy obowiązki?

To chylę czoła. Moje by tego nie przeżyły. Kilka razy przesunęłam, jak młody coś wrzucił za nie i od razu widać krzywizny drzwiczek, wszystko się rozjeżdża.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 12:07   #17
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: Od kiedy obowiązki?

teściowa kupiła specjalne coś do przesuwania mebli bo wisz panele te sprawy
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 12:20   #18
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Cytat:
Napisane przez dudipopka Pokaż wiadomość
teściowa kupiła specjalne coś do przesuwania mebli bo wisz panele te sprawy
Ojaciejacie

Jestem pod wrażeniem.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 13:35   #19
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Mój syn robi to samo i tylko czekam na moment, gdy zajarzy, że to nie zabawa i walnie focha.
Moja też jest przekonana, że ja te wszystkie rzeczy robię dla rozrywki

Cytat:
W sprawie śmietków na czarnej kanapie... Nie masz może za dużo czasu ostatnio? Mam czarną kanapę... i kota. Miło by było, gdyby ktoś te dwie rzeczy rozdzielił, chociaż na parę dni.
Eeeee nie? Ale polecam rolki do ubrań

Co do tego odsuwania mebli i mycia - myślałam, że ja jestem nienormalna, ale dzięki teściowej wizażnki odzyskałam wiarę w siebie, że wszystko ze mną w porządku Ja na szafach ścieram kurz tylko raz w roku a nie odsuwałam ich nigdy.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-19, 13:36   #20
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Eeeee nie? Ale polecam rolki do ubrań
Mam.
I mam wrażenie, że nie robię nic innego tylko rolkuję...
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-19, 18:23   #21
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Mam.
I mam wrażenie, że nie robię nic innego tylko rolkuję...
Zatrudnij do tego młodego
Mojej się to bardzo podoba.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-03, 20:44   #22
natalor
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 349
Dot.: Od kiedy obowiązki?

U córki obowiązki wprowadziłam jak miała 2 latka.Musiała po sobie posprzątać jakieś zabawki,odnieść np talerzyk do kuchni.
natalor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-04, 21:03   #23
aja1
Zakorzenienie
 
Avatar aja1
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: z domu :)
Wiadomości: 4 644
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Dopóki małe to taka "zabawa" w sam raz. Potem im przechodzi

Ogólnie starsza od 1 kl podstawówki:
- porządek w pokoju
- wynoszenie smieci
od niedawna odkurzanie

Młodsza z zapalem jeszcze lata z naczyniami, praniem i innymi pierdólkami
__________________
Moja Kasia 02.02.2004
Moja Basia 17.04.2011

Mój Aniołek 30.12.2016
aja1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 10:27   #24
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Od kiedy obowiązki?

Nie wiem czy to obowiązki, 18 m-cy i
- wyrzuca pampersa i drobne śmieci do kosza
- sprzątamy zabawki razem lub ona sama, ale mniejsze raczej
- wszystko co można gdzieś zanieś lub komuś dać to chętnie wykona
- chce odkurzać, włącza zmywarkę itp. ale wiadomo wszystko jest jeszcze dla niej zabawą, zobaczymy jak przyjdzie czas na prawdziwe obowiązki
- a i ściera kurze, ja na mokro ona na sucho
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:54.