Jaka filologia, jeśli nie angielska? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-02-03, 19:03   #1
18natalia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 9

Jaka filologia, jeśli nie angielska?


Marzy mi się filologia angielska. Uwielbiam ten język i interesuję się Wielką Brytanią. Nigdy nie miałam problemów z nauką tego języka. W tym roku pisałam maturę próbną z angla, nie chwaląc się napisałam najlepiej z całej szkoły. Także jak widać, jest to moja pasja. Jednak chcę zapewnić sobie przyszłość, a wiem że anglistyka to nieprzyszłościowy kierunek. Nie chcę zostać nauczycielką, to na pewno. Chiałabym w przyszłości móc pracować z tym językiem, robić coś, gdzie będę mogła wykazać się znajomością angielskiego. Ale mam wątpliwości. Nie ukrywam, zależy mi na tym aby znaleźć dobrze dochodową pracę w przyszłości. Dlatego zastanawiam się jak pogodzić pasję z dobrą pracą? Myślałam o tym, żeby wziąć inną filologię, np. rosyjską bądź hiszpańską łączoną z językiem angielskim... Ale już sama nie wiem co zrobić. Może doradzicie mi coś na ten temat? Co można robić po takich filologiach? Słyszałam o możliwości pracy w redakcji, ale jak to wygląda?
18natalia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 19:28   #2
Immenseness
Zadomowienie
 
Avatar Immenseness
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 1 341
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

studiując filologię angielską nie jesteś skazana na bycie nauczycielką, możesz być translatorem - o wiele ciekawsze i bardziej pasjonujące zajęcie. wybierasz na studiach specjalizację po prostu. odradzam kolegia nauczycielskie, tam od zera próbują zrobić z ciebie nauczyciela.
__________________
http://immenseness.blogspot.com/
'Bizarre is good!
Common has hundreds of explanations.
Bizarre has hardly any...'



Immenseness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 19:48   #3
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

na twoim miejscu celowałabym w filologie dwujęzyczne ; ) na wielu Uniwersytetach powstaja takie kierunki. np. na UŚ jest filologia angielska tłumaczeniową z : niemieckim, arabskim, hiszpańskim. języki stosowane: francuski+ angielski (gdzie francuski jest od podstaw, a angielski advanced) nie wiem, z jakiej okolicy jesteś, ale poszukaj po uniwerkach, na pewno cos znajdziesz.

poza tym, bez przesady, sama filologia ang. nie jest "nieprzyszłościowa". można byc tłumaczem (niekoniecznie przysięgłym, można zdawac certyfikaty tzw. specjalizacyjne i być specem np. w dziedzinie prawa czy medycyny) ; ) mozna pracowac w korporacjach międzynarodowych (tak, jest to możliwe nawet dla kogo bez znajomości; mam znajomą taka osobę). można pracować w szkole językowej i wykonywać tłumaczenia na boku. można zostać osoba oprowadzają wycieczki np. w Oświęcimiu (wymagana znajomośc 2j.obcych i z tego, co wiem, kasa przyzwoita) ; )
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 20:04   #4
nata_sha
Raczkowanie
 
Avatar nata_sha
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 130
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

tja, tyle że filologia angielska (inne zapewne też) ma się niewiele z nauką języka. tzn b.dobra znajomość wiele ułatwia, bo łatwiej można coś zrozumieć i się nauczyć, ale na tym koniec. przygotuj się na przedmioty takie jak np fonetyka opisowa (czyli wymowa tyle że w teorii) czy składnia (rysowanie drzewek yay!) oraz literatury brytyjska i amerykańska i inne. piszę to dlatego, że wiele osób idzie na filo ang i myśli, że to jest tak jak na ang w LO, a potem... w każdym razie mi się podoba!
nata_sha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 23:41   #5
nikisa
Zakorzenienie
 
Avatar nikisa
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: centralna
Wiadomości: 11 570
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Bardzo popularna jest teraz filologia hiszpańska z angielską... Ale osobiście skierowałabym się ku włoskiemu, bo nawet hiszpański jest teraz dosyć mocno popularny...
__________________
Nadal myślimy nad tym, co kupujemy

Piękno rodzi się w bólach niestety
290cc anatomy 29.04.2017 piękna data

nikisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 23:51   #6
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Lingwistyka stosowana Łączysz 2 języki. Ale oba musisz już znać (co prawda ten drugi możesz gorzej). No i lingwistyka ma bardzo dobry poziom i prestiż (przynajmnej ta na UW).
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 08:14   #7
Madzialenka_21
Zadomowienie
 
Avatar Madzialenka_21
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: zewsząd
Wiadomości: 1 115
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Możesz również spróbować na kierunku język biznesu. Angielski sporo Ci ułatwi, ale do tego dochodzi również rosyjski o ile się nie mylę.
Mam dwie koleżanki po filologii angielskiej. Obie niestety nie pracują w zawodzie, ale być może nie chcą pracować gdzie indziej jak tylko w szkole, a wiadomo, że nie wszędzie jest to łatwe
__________________
Nie obiecam Ci, że będę bezbłędna, ale obiecam, że będę zawsze.



Edytowane przez Madzialenka_21
Czas edycji: 2011-02-04 o 10:49
Madzialenka_21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-04, 09:09   #8
Cherry Blossom Girl
nyan nyan ^^
 
Avatar Cherry Blossom Girl
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 2 956
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Również proponuję lingwistykę stosowaną
Cherry Blossom Girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 15:36   #9
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

albo pojsc w kompletnie innym kierunki i do tego zdobywac certyfikaty jezykowe.
skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 16:58   #10
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

przyszłościowa to jest informatyka albo budownictwo
a, większość osób idzie na filolofię z nastawieniem 'tylko nie nauczyciel!' a później im się odmienia, ja na przykład jestem tego dowodem
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 18:39   #11
quadra616
Zadomowienie
 
Avatar quadra616
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 1 446
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

albo wyjedź studiować za granicę, to będziesz miała i przyszłość i dochody
__________________
------------------------------
wege

happy, happy, happy, happy!
always so cheerful xxx


quadra616 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-06, 16:50   #12
Cindy28
Lux Mundi
 
Avatar Cindy28
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Kyoto ;D
Wiadomości: 13 603
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Zgadzam się z nata_sha, że tak naprawdę nasze wyobrażenie o studiach językowych w zderzeniu z tym, co dzieję się na uczelni,
to przysłowiowe - niebo, a ziemia.
Niestety nikt nie mówi kandydatom na takie studia (z resztą ponoć jak na każde), że połowa przedmiotów
jest zazwyczaj niepotrzebna i wydatkuje się czas w więkoszość nie na praktyczną naukę języka, tylko elementy archaiczne, przechodzące już do lamusa.
Po studiach językowych, jeśli nie masz zamiaru zostać na uczelni, by podwyższać swoje kwalifikacje i piąć się po szczeblach uniwersyteckiej kariery z praca może być ciężko.
Żaden wykładowca nie uprzedza, że tak naprawdę języka najlepiej uczy się ZA GRANICĄ, NA WYJAZDACH, kiedy wszyscy wokół Ciebie mówią w danym języku, a Ty by, np. zjeść coś na mieście jesteś zmuszona, bardzo często z błędem, ale jednak zacząć mówić.
Bo nie oszukujmy się- w mentalności Polaków zakorzenione zostało poczucie perfekcjonizmu- jeśli nie będę mówił idealnie, to nie odezwę się wcale.
A przecież nie na tym rzecz polega - bo bierna znajomość języka, to znajomość żadna, nasze umiejętności zanikają i ciężko później nadrobić stracony czas.

Język angielski to bardzo dobry pomysł- jednak jest to już język tak bardzo oblegamy - drugie esperanto- że sama jego znajomość, to dziś element na porządku dziennym.
Bardzo dobrze, gdybyś znalazła jeszcze dodatkowy język, ale egzotyczny, np. litewski, może czeski, bądź jakiś inny, który jest deficytowym - gdzie mało jest jego przedstawicieli i pomyślała wtedy o pracy Mogą to być tłumaczenia,ale też pracy w koncernach/organizacjach tak, jak podpowiadają Dziewczyny
Taka opcja będzie zapewnieniem pozytywnych myśli o przyszłości

Ja z kolei mogąc studiować raz jeszcze- wybrałabym studia, które zapewniają fach w ręku, a języka uczyłabym się na wakacyjnych wyjazdach (np. jako au pair), by później zdać certyfikat i połączyć jedno z drugim

Przemyśl wszystko na spokojnie
i wybierz opcję dla Ciebie najkorzystniejszą
Możliwości jest wiele

Powodzenia!
__________________
"Nie ma czasu na całowanie
niewłaściwych chłopców"...
Cindy28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 18:27   #13
kurczak31
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 183
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Jeśli chcesz iść na filologię to tylko na taką, która Cię naprawdę interesuje. Jak już wiele dziewczyn pisało, filologia to nie tylko praktyczna nauka języka, ale również kultura, literatura, fonetyka i całe mnóstwo przedmiotów, które są po prostu nudne dla osób, które poszły na daną filologię z braku innych pomysłów. Dlatego jeśli kochasz angielski i jesteś zafascynowana Wielką Brytanią to może wybierz lingwistykę stosowaną albo filologię łączoną. Myślę, że to fajny wybór. Połączyłabyś przyjemne z pożytecznym. Są też filologie, gdzie jeden język masz na poziomie zaawansowanym, a drugi zaczynasz od zera. Sama jestem na takiej filologii i jestem zadowolona z wyboru. A z pracą jakoś to będzie. Trzeba być kreatywnym i nie bać się wyzwań. Na pewno sobie poradzisz, jak będziesz odpowiednio zmotywowana i pozytywnie nastawiona
__________________
"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest."
Jonathan Carroll
kurczak31 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 22:48   #14
wata cukrowa
Raczkowanie
 
Avatar wata cukrowa
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: cukrowo
Wiadomości: 57
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Cytat:
Napisane przez kurczak31 Pokaż wiadomość
Jeśli chcesz iść na filologię to tylko na taką, która Cię naprawdę interesuje. Jak już wiele dziewczyn pisało, filologia to nie tylko praktyczna nauka języka, ale również kultura, literatura, fonetyka i całe mnóstwo przedmiotów, które są po prostu nudne dla osób, które poszły na daną filologię z braku innych pomysłów. Dlatego jeśli kochasz angielski i jesteś zafascynowana Wielką Brytanią to może wybierz lingwistykę stosowaną albo filologię łączoną. Myślę, że to fajny wybór. Połączyłabyś przyjemne z pożytecznym. Są też filologie, gdzie jeden język masz na poziomie zaawansowanym, a drugi zaczynasz od zera. Sama jestem na takiej filologii i jestem zadowolona z wyboru. A z pracą jakoś to będzie. Trzeba być kreatywnym i nie bać się wyzwań. Na pewno sobie poradzisz, jak będziesz odpowiednio zmotywowana i pozytywnie nastawiona
A mogłabyś powiedzieć na jakiej uczelni studiujesz i jakie 2 języki łączysz? Bo mnie dość mocno zaciekawiłaś
__________________
When you lose someone, you realize just how much that person means to you, So maybe its a good thing they're gone. So you can see just how much that person means to you.
wata cukrowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 10:21   #15
kurczak31
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 183
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

UAM, filologia norweska z angielskim
__________________
"W głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, a poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest."
Jonathan Carroll
kurczak31 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-08, 21:13   #16
bladziaaa1989
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 10
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Cytat:
Napisane przez 18natalia Pokaż wiadomość
Marzy mi się filologia angielska. Uwielbiam ten język i interesuję się Wielką Brytanią. Nigdy nie miałam problemów z nauką tego języka. W tym roku pisałam maturę próbną z angla, nie chwaląc się napisałam najlepiej z całej szkoły. Także jak widać, jest to moja pasja. Jednak chcę zapewnić sobie przyszłość, a wiem że anglistyka to nieprzyszłościowy kierunek. Nie chcę zostać nauczycielką, to na pewno. Chiałabym w przyszłości móc pracować z tym językiem, robić coś, gdzie będę mogła wykazać się znajomością angielskiego. Ale mam wątpliwości. Nie ukrywam, zależy mi na tym aby znaleźć dobrze dochodową pracę w przyszłości. Dlatego zastanawiam się jak pogodzić pasję z dobrą pracą? Myślałam o tym, żeby wziąć inną filologię, np. rosyjską bądź hiszpańską łączoną z językiem angielskim... Ale już sama nie wiem co zrobić. Może doradzicie mi coś na ten temat? Co można robić po takich filologiach? Słyszałam o możliwości pracy w redakcji, ale jak to wygląda?
Ja studiuje filologie angielską i jestem zadowolona co prawda nie jest to żaden uniwersytet ale mi pasuje. Ja tez zawsze lubiłam angielski w szkole średniej szczególnie , ale to prawda też ,że średniej szkoły ze studiami nie ma co porównywać ,bo na studiach oprócz gramatyki tą są zupełnie inne rzeczy.A wracając co powinnaś wybrać to mi się wydaje że jak już tu parę osób wspomniało lepiej "dwa kierunki w jednym " czyli np: filologie angielską z rosyjskim moja koleżanka osobiście ma taki kierunek i jest zadowolona albo filologie polską z angielskim .Możesz zrobić jeszcze tak jak niektórzy u mnie na roku i studiować dziennie filologie angielską a zaocznie jakiś inny kierunek niekoniecznie z filologia związany .Jedna moja znajoma studiuje FA tłumaczeniową dziennie a zaocznie administracje.Ale to wszystko tak naprawdę zależy od tego co cie interesuje i ile masz w sobie uporu do studiowania ,czasu i kasy.Ja ogólnie od siebie życzę ci powodzenia i dużo uporu, bo sama wiem jak bywa czasem ciężko , ale najważniejsze nie poddawać się.
bladziaaa1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-27, 18:25   #17
dominiczkab
Rozeznanie
 
Avatar dominiczkab
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: utopia :)
Wiadomości: 593
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

ja jestem na 2gim roku filologii hiszpanskiej... i ...tylko czekam zeby zdac licencjat, spakowac walizki i jechac do hiszpanii ! i tam rozejrzec sie za jakimis studiami, albo kursem...
filologia to strata czasu ! mamy zaledwie 4h praktycznej nauki jezyka hiszpanskiego, a reszta przedmiotow to same bzdety typu łacina.... zupelnie inaczej sobie wyobrazalam studiowanie filologii... ale teraz juz wiem, ze aby nauczyc sie jezykow trzeba isc na lingwistyke, albo kurs jezykowy ! zaluje mojego wyboru, ale juz dotrwam do tego licencjatu. powiem wam ze od 4 lat cale wakacje spedzam w hiszpanii, i tak dla porownania powiem, ze 4 miesiace tam daly mi wiecej niz te 1,5 roku na filologii. to co robimy na zajeciach to jakies bzdury, uczenie sie na pamiec powiedzen, przyslow... zamiast praktycznej nauki jezyka. juz pomijam fakt ze jak pokazalam znajomym hiszpanom to czego sie ucze to sie na mnie dziwnie spojrzeli. stwierdzili ze polowy slowek to oni sami nie znaja, ze sa to jakies archaizmy ktorych juz nikt nie uzywa...
ogolnie kazdemu kto chce isc na jakakolwiek filologie radze zeby dobrze sie zastanowil.zeby zadal sobie pytanie co chce w zyciu robic, i zeby zastanowil sie czy chce uczyc sie historii, literatury, jezykoznawsta, leksykologii, gramatyki opisowej,.... itp
__________________
Follow your dreams, they know the way ♥
dominiczkab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-28, 20:16   #18
azuzu
Raczkowanie
 
Avatar azuzu
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 422
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

ale czy na filologie łączone albo na lingwistyki można się dostać z maturą z jednego języka? chyba nie bardzo ;(
__________________
wymiana książkowa
azuzu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-10, 20:42   #19
anjya
Rozeznanie
 
Avatar anjya
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 992
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Cytat:
Napisane przez azuzu Pokaż wiadomość
ale czy na filologie łączone albo na lingwistyki można się dostać z maturą z jednego języka? chyba nie bardzo ;(
nio raczej nie, w większości łączonych albo lingwistyce potrzebna jest jednak matura z obu i jakaś znajomość tego drugiego języka, u mnie jest kilka osób z podstawą z niemieckiego i jest im bardzo ciężko ..
studiuję lingwistykę ang+niem.
anjya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-04-12, 11:53   #20
verda
Inkwizytor
 
Avatar verda
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: zabita dechami...
Wiadomości: 2 452
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Polecam filologię chińską. Zapotrzebowanie jest ogromne, studia zazwyczaj sa cześciowo po angielsku a chiński zazwyczaj jest od podstaw.
__________________
“Never forget what you are, for surely the world will not. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.” Martin

wymianka książkowa
verda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-14, 18:36   #21
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Jaka filologia, jeśli nie angielska?

Cytat:
Napisane przez verda Pokaż wiadomość
Polecam filologię chińską. Zapotrzebowanie jest ogromne, studia zazwyczaj sa cześciowo po angielsku a chiński zazwyczaj jest od podstaw.
popieram mam znajomych na filologii angielskiej z chińskim i w tygodniu mają 7x90minut chińskiego - ogólnie tempo niesamowite ;D chwalą sobie często odwiedzaja ich chińscy studenci w ramach dodatkowych nativów czy coś
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:27.