Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-02-17, 18:05   #1
buziaak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 2
Unhappy

Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy


Cześć, chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat studiów na kierunku matematyki stosowanej. Jak to wygląda, jaki ma się tytuł na koniec (licencjat/inżynier), jakie są perspektywy pracy (oprócz oświaty)czy jest ciężko i to kierunek na którym na czwórkach mają szansę tylko "olimpijczycy"?
Bardzo mi zależy na opinii osób, które mają jakieś pojęcie na ten temat
Chciałabym spróbować (oczywiście zakładając, że się wgl dostanę bo to jedna wielka niewiadoma), ponieważ bardzo lubię matematykę, to jest przedmiot, który się przydaje w bardzo wielu dziedzinach i myślę, że mogłoby to być coś dla mnie. Nie wiem jednak czy podstawowa wiedza (w liceum mam prowadzoną podstawę) wystarczy mi, aby się utrzymać. Jestem kumata z matmy, więc myślałam też nad nadrobieniem najważniejszego zakresu materiału z rozszerzenie w wakacje po maturze, ale chciałabym, żeby ktoś mi mniej więcej zobrazował, jak to wygląda i czy jest sens się za to zabierać... Czytała sporo forów w internecie ale nie jest tam zbyt dużo informacji/opinii dla kandydatów,, a jeśli już to bardzo stare posty, nieaktualne już (2004-07).
Bardzo proszę o pomoc, bo mam 2 miesiące do matury a jestem kompletnie niezdecydowana co do kierunku, uczelni i wgl, niczego nie wiem ;<
buziaak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 18:29   #2
michal321
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 268
Dot.: Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy

Matematyka stosowana to licencjat, z tego co wiem to specjalność finansowa jest przyszłościowa.
Ciężko to pewnie zależy gdzie u mnie (na PG) podobno jest ciężko, ale
żeby się dostać wystarczyło chyba 50-60% z rozszerzenia.
Z utrzymaniem chyba gorzej, na moim kierunku wszyscy są po rozszerzeniach a połowa ma problem z matmą, gdzie nasza matematyka to nic w porównaniu z tą na matematyce stosowanej.
Wszystko przerabiają dogłębnie, na kolokwiach trzeba podawać dowody bez tego zadanie jest źle rozwiązane, dużo abstrakcyjnego myślenia, dużo założeń.
michal321 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 19:12   #3
bananowyew
Raczkowanie
 
Avatar bananowyew
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: HollyŁódź
Wiadomości: 212
Dot.: Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy

Nie wiem czy są jednolite studia z matematyki (chyba od tego odchodzą) więc tytuł jaki otrzymujesz to licencjat. Też z tego co wiem to matematyka finansowa, ubezpieczeniowa jest tyle o ile przyszłościowa. Ucz się do matmy rozszerzonej i hm... napisz ją jak najlepiej, po prostu O przyjęcie nie powinnaś się chyba martwić (zresztą to zależy od uczelni) ale dobre wyniki mogą dać ci stypendium (na PŁ matematyka jest kierunkiem zamawianym i na pierwszym semestrze brane są pod uwagę właśnie wyniki z matury). Jeśli matematyka faktycznie Cię interesuje i masz otwarty umysł, logicznie myślisz to idź
__________________
Mój "próżny" blog - Mrs Vain
A od niedawna również na youtubie
bananowyew jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-18, 13:20   #4
niemanieba
Raczkowanie
 
Avatar niemanieba
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 58
Dot.: Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy

Ja dostałam się na matematykę z podstawową maturą (nie zdawałam w ogóle rozszerzenia, bo chciałam iść na zupełnie inny kierunek, nagle mi się odmieniło) i... O ile pierwszy semestr był ciężki (trzeba było się przestawić z LO na studia, poznać wykładowców, dostosować sposób nauki itd) to cała reszta bez żadnych problemów. Dobrze sobie radzę mimo braku wiedzy z rozszerzenia z LO, nawet stypendium mi się trafiło w którymś semestrze. Mi akurat ten kierunek się podoba, ale wiem, że większość osób, która została na tych studiach żałuje wyboru kierunki albo uczelni, nie podoba im się ta cała matematyka.
Jeśli masz jakieś pytania czy coś - pisz na priv.

Edytowane przez niemanieba
Czas edycji: 2014-03-20 o 11:34
niemanieba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-18, 17:48   #5
z_blondem_mi_do_twarzy
Rozeznanie
 
Avatar z_blondem_mi_do_twarzy
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 669
Dot.: Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy

Matematyka stosowana to bardzo trudny kierunek. Trzeba być typowym ścisłowcem i mieć dużo samozaparcia. Nie wiem jak jest na wszystkich uczelniach, ale z tego co mi wiadomo w programie jest też fizyka. Mam dwie koleżanki na tym kierunku i są to typowe pasjonatki, a wierz mi, matma podstawowa w szkole średniej, a matma na studiach to zupełnie inna bajka - tym bardziej takich, gdzie naprawdę trzeba myśleć abstrakcyjnie, uczyć się dowodów i twierdzeń na pamięć znaczek po znaczku... .
z_blondem_mi_do_twarzy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-19, 07:10   #6
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Matematyka stosowana, a matura podstawowa z matmy

Zwykle łatwo się dostać, trudniej utrzymać (u mnie ponad 60% studentów gdzieś wyparowało jeszcze przed magisterką). Jeśli uważasz nie jesteś w stanie nadrobić rozszerzenia do matury (tu nie chodzi tylko o narzędzia matematyczne a pewien sposób rozumowania - jak wspomniała z_blondem... studia zaczynają się od podstaw analizy i algebry, które prócz praktyki są okraszone dużą ilością twierdzeń i dowodów; do tego często na początku dorzucają logikę i teorię mnogości... potem im głębiej w las tym mniej cyferek i "odtwórczych" zadań jak w liceum) i dlatego zdecydowałaś się na podstawę, to raczej nie jest to kierunek dla Ciebie.
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-02-19 08:10:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:45.