Nietolerancja fruktozy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-03, 11:34   #1
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 785
Unhappy

Nietolerancja fruktozy


Kochani
Mam mały problem: od kilku lat cierpiałam na problemy z brzuchem: straszne wzdęcia, gazy i inne takie Byłam z tym u gastrologa ale oczywiście dostałam antybiotyki i "dietę" : sprawdzaj sobie czy to mleko, odstaw mleko, odstaw cukry itp itd - generalnie męczyłam się strasznie przez kilka miesięcy nie wiedząc o co chodzi a po ostawieniu leków oczywiście wszystko wróciło...
Postanowiłam sama się przebadać na początek na laktozę i fruktozę poprzez wodorowy test oddechowy. Laktoza w idealnym porządku ale po fruktozie od razu dostałam biegunki, przelewania i gazów. Także wynik testu wskazywał na nietolerancje I to by się zgadzało - od paru lat moja dieta to mnóóstwo warzyw i surowicy Owoc był średnio 1 dziennie jeden typu jabłko lub porcja (w lecie więcej z racji sezonowych owoców). Jeszcze przed badaniami postanowiłam zmniejszyć ilość nabiału w diecie (nie wiedząc co mi szkodzi) i glutenu - i generalnie czuję się o niebo lepiej Także unikam tego i oczywiście owoców i większości warzyw (fruktoza, fruktany, strączki, cukry itd). Dużo pomogła mi ta strona: http://www.food-info.net/pl/intol/hfi.htm
I tu mam pytanko - czy ktoś jeszcze ma taką nietolerancję? Nauczyłam się już sama piec "słodkości" bez niczego A gazy i wzdęcia o wiele mniejsze... Nareszcie wiem jak to jest mieć płaski brzuch Ale przydałyby mi się jeszcze jakieś rady/wskazówki co i jak jeść Na razie spożywam ryby, drób, mięso chude, podroby, mała ilość zup (żeby jednak nie wywalać moich ukochanych warzyw do końca no i witaminy...), kasza jaglana i gryczana i z nich trochę pieczywa, ziarna (orzechów nie bo nie wiem czy nie mam na nie uczulenia - badania w toku), nie szkodzi mi stewia i ksylitol/erytrytol, mleka roślinne,czasem zdarzy się wafel ryżowy i mała porcja owsianki z płatków bezglutenowych itp. Mam także innych rodzajów mąk pod dostatkiem także z tym nie ma problemu ale fakt faktem nie chcę zamieniać warzyw na węgle -> obawiam się przytycia
__________________


Edytowane przez Mirianka
Czas edycji: 2014-11-03 o 11:40
Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 15:35   #2
krystyna77
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 696
Dot.: Nietolerancja fruktozy

najmniej pewnie pomogły leki z tego wszystkiego.
krystyna77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 17:19   #3
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Nietolerancja fruktozy

Mirianka, ja mam chyba to samo (jestem na diecie SCD i niby pomaga, zaparcia przeszły, ale wzdęcia nadal są). Poczytaj o diecie low-FODMAP's.
__________________
Cytat:
Napisane przez DudiBoy Pokaż wiadomość
Normalnie nowa dieta cud! "Nie jedz nic i licz na cud, że przeżyjesz!" A nie, przepraszam... zjadłaś jogurt.


"Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem..."
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 18:51   #4
Mirianka
Zakorzenienie
 
Avatar Mirianka
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 10 785
Dot.: Nietolerancja fruktozy

Cytat:
Napisane przez akot80 Pokaż wiadomość
Mirianka, ja mam chyba to samo (jestem na diecie SCD i niby pomaga, zaparcia przeszły, ale wzdęcia nadal są). Poczytaj o diecie low-FODMAP's.
Hmm myslałam o tej diecie wczesniej ale tu np widze ze niektóre owoce można a tych się jednak boję Tak samo szpinak można czy trochę gorszku a ja wiem ze po tym mam wzdęcia (gorszek to generalnie wiadomo), tak samo brokuły czy dynia... Na penwo na nietolerancji fruktozy nie można syropów w stylu złotego czy klonowego - tu jest jako "low". Tak samo cukier, marmolada Przeciez to fermentuje wszystko, nie mówiąc o mojej nietolerancji...

---------- Dopisano o 19:51 ---------- Poprzedni post napisano o 19:51 ----------

Cytat:
Napisane przez krystyna77 Pokaż wiadomość
najmniej pewnie pomogły leki z tego wszystkiego.
tiaa, leki
__________________

Mirianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-03, 19:39   #5
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Nietolerancja fruktozy

Wiem. Mnie też dziwią niektóre warzywa i owoce. Chyba trzeba po prostu testować.
__________________
Cytat:
Napisane przez DudiBoy Pokaż wiadomość
Normalnie nowa dieta cud! "Nie jedz nic i licz na cud, że przeżyjesz!" A nie, przepraszam... zjadłaś jogurt.


"Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem..."
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-11-03 20:39:45


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:02.