Jak dbać o rośliny cytrusowe??? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-31, 14:18   #31
miastowy70
Przyczajenie
 
Avatar miastowy70
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1
Dot.: Jak dbać o rośliny cytrusowe???

krótko i węzłowato ... z 2 cytryn wyjąłem pestki , naciąłem żyletką , wyszły wszystkie po 2 tygodniach , wsadziłem do ziemi 15 czerwca 2013 . Balkon od południa , fotorelacja :

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.n...32729331_n.jpg


Konkluzja : cytrusy są trudne , uczą pokory i cierpliwości , tym większa satysfakcja jak roślina szybko idzie i widać , że jest zdrowa ... słonce tak ale nie za dużo , warto kupić specjalistyczne podłoże do cytrusów ... trzeba mieć dobrą rękę do roślin ...


https://sphotos-a-ams.xx.fbcdn.net/h...79880755_n.jpg


PS niestety łyżka dzięgieciu , przeczytałem Wasze posty " mąż kupił mi drzewko" , " kupiłam ozdobną pomarańczę " ... jesteś zalataną bizneswomen ? daj sobie spokój , nie dręcz cytrusa i siebie ... :P . uprawianie ogródka , to hobby , Do roślin , jak i do wszystkiego innego trzeba mieć smykałkę anielską cierpliwość i spokój . Również rozwijam linię kaktusów .
pozdrawiam .

Edytowane przez miastowy70
Czas edycji: 2013-08-31 o 18:12
miastowy70 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-31, 15:05   #32
opkao
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 2
Dot.: Jak dbać o rośliny cytrusowe???

Cytrusy nie są takie trudne w uprawie, ale na parę rzeczy bardzo wrażliwe. Pierwsza z nich to przelanie, jeżeli podlewamy zbyt dużo to korzenie zaczynają gnić i tracimy roślinę. Druga rzecz to właściwe warunki zimą - nasze cytrusy nie mogą mieć zbyt ciepło, a najlepsze warunki dla nich w tym czasie to temp. do 15 st. C i skąpe podlewanie.

Polecam poczytać więcej tutaj o wymaganiach cytrusów.
Na tej stronce są porady na różne tematy np. podlewanie cytrusów, przesadzanie, zimowanie itp.

Edytowane przez opkao
Czas edycji: 2015-05-31 o 15:07
opkao jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-18, 20:26   #33
piko_loczka
Przyczajenie
 
Avatar piko_loczka
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 3
Dot.: Jak dbać o rośliny cytrusowe???

Cytat:
Napisane przez SpanishMyszka Pokaż wiadomość
Cieszę się, że mogłam pomóc ()



Znalazłam trochę wiadomości na temat tej rośliny


Cytron

(inne nazwy: Cedrat)
(Citrus medica)
Rodzina: rutowate (Rutaceae)

Jest małym drzewem lub krzewem (do 10 m wysokości). Pochodzi z podnóża Himalajów, do Europy pierwszy cytrus dotarł około 300 p.n.e.. W starożytnej Grecji cytron służył jako środek przeciwko ukąszeniom węży, a w Rzymie sadzony był jako roślina ozdobna. Uprawiany jest obecnie w wielu krajach Europy, główniew basenie Morza Śródziemnego.

Owocem są żółte, jajowate jagody o długości około 15 cm i masie 2,5 kg. Owoce posiadają grubą woskowatą i pomarszczoną skórkę, a pod nią znajduje się podzielony na segmenty żółty, kwaśny miąższ.

Najważniejszym zastosowaniem owocu jest produkcja kandyzowanej (smażonej w cukrze) skórki wykorzystywanej do wyrobu ciastek i słodyczy (jest to jedna z najbardziej poszukiwanych i najdroższych bakalii zwana cykatą). Produkuje się ją przez gotowanie skórki niedojrzałych owoców w soli, następnie sfermentowaniu jej, ponownym gotowaniu w wodzie celem usunięcia soli i na końcu smażeniu jej w syropie cukrowym.


Przez niektóre ludy cytron bywa nazywany "jabłkiem Adama", uważają bowiem go za biblijny owoc z rajskiego drzewa. Inne ludy natomiast wierzą, iż po skosztownaiu cedratu ciężarna kobieta porodzi syna

Cytron RĘKA BUDDY należy do grupy cytrusów zwanych ( Citrus medica )
W tej grupie znalazło się osiem gatunków:

1.- Citrus medica „ Cedro ‘’

2.- Citrs medica „ Diamante ‘’

3.- Citrus medica „ Digitata’’ Ręka Buddy

4..- Citrus medica „ Etrog ‘’

5.- Citrus medica „ Corsican ‘’

6.- Citrus medica ‘’Solo ‘’

7- Citrus medica „ Maxima ‘’

8.- Citrus medica „ Aurantiata ‘’


Są to piękne cytrusy, zwracające na siebie uwagę. W ogóle to chyba Cytrony były najdawniej uprawianymi cytrusami. Zostały wprowadzone do Europy przez hordy Aleksandra Greata około roku 300 pne. W krajach basenu morza śródziemnego zadomowiły się na stałe i po dzisiejsze czasy są tam uprawiane. Ręka Buddy jest naturalną mutacją Cytronu. Twierdzi się, że rodzime rejony skąd pochodzi ta roślina to północne Indie. W krajach z których się wywodzi do dziś uchodzi za źródło szczęścia i pomyślności. Na znak tego w wielu Chińskich i Indyjskich sklepach owoce

Ręki Buddy kładzione są obok kasy fiskalnej. I jeszcze jedna ciekawostka:

W Indiach Bóg bogactwa Kuvera zawsze jest prezentowany, trzymając w jednej ręce mangustę z klejnotami i w drugiej ręce właśnie owoc Cytronu( Ręka Buddy ) W Indyjskiej kuchni pocięte kawałki cytronu są marynowane, lub gotowana i dodawane potem do potraw w celu wzbogacenia ich smaku i zapachu. Chińczycy natomiast uwielbiają Cytrony w postaci kandyzowanej. We Francji przeciery z owoców Cytronu ( Ręka Buddy ) sprzedawane są pod nazwą ‘’ Głowa cedratu ‘’ Chociaż Ręka Buddy nie zawiera soku w takiej postaci jak cytryna to można jednak wycisnąć owoc i tak uzyskany sok dodawać do aromatyzowania napoi. Już w XVII w. We Włoszech pozyskiwano sok z owoców cytronu i sprzedawano pod nazwą acquacedrata.

Sam krzew cytrunu ( Ręka Buddy ) jest nie bardzo regularny we wzroście. Ta forma wzrostu dawała niegdyś nazwę tej roślinie ( sarcodactyla ). Liście Cytronu są dość długie bo dorastają niekiedy do 30 cm. Są lancetowate i ciemno-zielone, nie opadające na zimę. Kwiaty mają kolor biały lub purpurowy. Rosną w gronach i już podczas samego kwitnienia można dostrzec w ich środkowej części zalążki kształtów dorosłego owocu. I teraz właśnie przechodzimy do najważniejszej części rośliny. Owocem cytronu jest jagoda o palczastym kształcie przypominająca niekiedy do złudzenia rękę człowieka- Podobno RĘKĘ BUDDY. Po dojrzeniu owoc przybiera intensywnie żółtą barwę. Nie barwa jednak jest magnesem przyciągającym wzrok. Są dwa elementy, które zadziwiają w samym owocu- niesamowity kształt i niecodzienny zapach. Pomijając już odbiegający od całej rodziny cytrusowej kształt owoców to zapach jaki roztacza się przy ich dojrzewaniu jest czymś bajecznym i wyjątkowym. Zapachy najbardziej wytwornych perfum musiały by naprawdę się mocno postarać by choć w części dorównać aromatowi Ręki Buddy. Zapachu tego nie można przyrównać do innych zapachów. Trzeba po prostu samemu doświadczyć tego uczucia i poobcować choć trochę w pobliżu tej niecodziennej rośliny. Wcale nie dziwi mnie to, że roślina ta w śród Buddystów uznawana jest jako boska- ONA PO PROSTU TAKA JEST. Dziwi tylko fakt, że tak długo w Polsce nikt tak na poważnie nie postarał się o lepsze rozpropagowanie tej wspaniałej i niecodziennej rośliny.

Jeżeli chodzi o wymagania Ręki Budy to należy trzymać ją w warunkach umiarkowanych. Roślina nie lubi skrajnego zimna i wysokiej temperatury. Poniżej zera stopni zamiera i nie można ryzykować takiego stanowiska gdzie mogło by jej to grozić. Temperatury powyżej 40 stopni C. też mogą doprowadzić do jej utraty. A więc temp w granicach 10-35 stopniC. Zdaje się być najlepszą. Cytron raczej nie ma jakiś specjalnych wymagań jeżeli chodzi o podłoże. Może to być mieszanka z ziemi kompostowej, substratu torfowego o Ph 5.5- 6,5 , gliny i dodatku piasku.

Przy należytej opiece możemy liczyć na to, że będzie kwitła kilka razy w roku. Po dojrzeniu owoców należy dopilnować aby nie dotykały do podłoża, ponieważ natychmiast gniją Skórka owoców może być używana tak samo jak skórka cytryny, do suszenia i aromatyzowania np. herbaty. Nadaje się też świetnie do kandyzowania. Można też poeksperymentować dodając kandyzowane owoce do różnych sałatek owocowych , sosów i deserów. Wzbogaci to na pewno walory smakowe i zapachowe takich kompozycji. Cytron ( Ręka Buddy ) można rozmnażać przez ukorzenienie części pędowych lub przez szczepienie na podkładce innego cytrusa. Mam nadzieję, że ten króciutki opis choć w niewielkim stopniu przybliży zalety tej unikalnej i niesamowitej rośliny jaką jest:

RĘKA BUDDY. Jeżeli Ktoś posiada w swej kolekcji roślin już innego cytrusa i zna zasady opieki to powinien poradzić sobie bez problemu z tym cytrusem. Wystarczy tylko raz powąchać dojrzały owoc tej rośliny by zapamiętać jego niecodzienne i unikatowe walory już na zawsze. Bardzo zachęcam do bliższego przyjrzenia się Cytronowi ( Ręka Buddy) na zamieszczonych tu zdjęciach i wygospodarowaniu w przyszłości trochę miejsca dla jego hodowli.




Nigdy nie widziałam takiej rośliny, strasznie brzydka muszę przyznać ;p
piko_loczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-21, 15:08   #34
drzewkocytrusowe
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 1
Dot.: Jak dbać o rośliny cytrusowe???

Aby mieć fajne drzewko cytrusowe, przede wszystkim należy zakupić odpowiednia sadzonkę. Wydaje mi się, że hodowanie roślinki od pestki jest niebywale trudne i może łatwo zniechęcić.

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2016-04-21 o 17:40 Powód: Link.
drzewkocytrusowe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-27, 14:10   #35
Majeczka28a
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 94
Dot.: Jak dbać o rośliny cytrusowe???

Ja mam mandarynkę ale z gałązki puściła korzenie i wiosną będzie rok ale przyrost ma jakieś 10 cm jedna a około 15 druga.
Majeczka28a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-14, 07:03   #36
ikaxd16
Raczkowanie
 
Avatar ikaxd16
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 301
Dot.: Jak dbać o rośliny cytrusowe???

Halo wątek! Mam pytanie odnośnie choroby zwanej zielenieniem cytrusów. Jak pomóc chorej roślince?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ikaxd16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-03-14 07:03:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:55.