Sauna w domu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-07-01, 08:07   #1
Arequipa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8

Sauna w domu


A gdyby zaszaleć, odłożyć, ewentualnie wziąć kredyt i kupić sobie saunę? Może nie największą, ale za to profesjonalną? Jej marzy mi się takie cudo, bardzo lubię chodzić od czasu, do czasu, jak jestem na basenie czy cuś. Marzy Wam się?

Arequipa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-01, 09:34   #2
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Sauna w domu

To, co załączyłaś na zdjęciu, to akurat łaźnia parowa, a nie sauna. Temperatura tam jest dużo niższa, za to wilgotność powietrza wysoka.
W saunie suchej, takiej jakie znamy z krajów skandynawskich i jakie instaluje się czasem w domach temperatura jest wyższa, ale wilgotność powietrza jest niska - w przeciwnym razie można byłoby się w niej ugotować, niczym w parowarze
Jak już chcesz się zadłużać, to warto byłoby wiedzieć na co
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-01, 19:23   #3
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Sauna w domu

Nie, nie marzy nam się.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-02, 16:29   #4
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Sauna w domu

mój mąż chce, jak chce to niech sobie robi

mnie do niczego nie potrzebne i sprzątać w tej kanciapie nie będę
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-03, 08:13   #5
Arequipa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8
Dot.: Sauna w domu

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
To, co załączyłaś na zdjęciu, to akurat łaźnia parowa, a nie sauna. Temperatura tam jest dużo niższa, za to wilgotność powietrza wysoka.
Sauna parowa/ łaźnia parowa bardzo często jest stosowane zamiennie, wiem czego zdjęcie wstawiłam. Informacje o saunie oraz fotografię mam ze strony producenta i dystrybutora, który sauny buduje
Arequipa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-05, 14:24   #6
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: Sauna w domu

Cytat:
Napisane przez Arequipa Pokaż wiadomość
Sauna parowa/ łaźnia parowa bardzo często jest stosowane zamiennie (...)
Bardzo często?
Na stronach/forach saunowych jest wyraźne rozróżnienie czym jest sauna, a czym łaźnia. Czy bardzo często jest to stosowane zamiennie...? Powiedziałabym, że raczej bardzo rzadko.
Spójrz na czołowe ośrodki saunowe, czy którykolwiek używa określenia "sauna parowa" na łaźnię? Zerknij na Termy Rzymskie, Termy Białka, Aquadrom, żeby podać te większe przykłady.

Słowo "sauna" wywodzi się z języka fińskiego. I choć rozciąga się znaczenie słowa, nazywając potocznie sauną często całe saunarium (z miejscem schładzania, strefą wypoczynku, łaźnią, dodatkowymi saunami bio/infrared etc.), to słowo "sauna" oznacza właśnie to drewnem wyłożone pomieszczenie z piecem (najczęściej elektrycznym), na którym są kamienie pochodzenia wulkanicznego, gdzie panuje wysoka temperatura i niska wilgotność. W takich saunach odbywają się seanse parowe - kiedy polewa się kamienie wodą i rozprowadza po saunie ciepłe powietrze. Takie sauny są charakterystyczne dla Europy Północnej oraz Rosji (gdzie są troszkę inne parametry, a na to pomieszczenie mówi się - bania).

Łaźnie wywodzą się z południowego kręgu kulturowego, oznaczają wyłożone kafelkami pomieszczenie, do którego doprowadzana jest para wodna. Cechują się niższą temperaturą i bardzo dużą wilgotnością.

Chciałabym mieć w domu saunę. Już za kilkanaście tysięcy jest to realne. Patrząc na koszt eksploatacji, to nagrzanie sauny na trzy cykle wejścia, może się bardziej opłacać, niż kupowanie biletów na ok. 1,5-2h, czyli czas odpowiadający mnie więcej trzem cyklom.

Łaźni z kolei nie chciałabym instalować - po pierwsze, to nie lubię dużej wilgotności, a po wtóre, zastanawiałabym się mocno nad tym, jak będzie odprowadzana wilgoć i czy zabezpieczenie tego nie będzie wpływało za bardzo na budynek.
Kolejna rzecz, to zastanawiałabym się nad grzybami. Jednak niska wilgotność w saunie nie sprzyja ich rozwojowi, a w łaźni jest już inaczej.

Inna rzecz, że przy saunie w domu raczej nikt nie pomacha seansu, nie ma też zmienności, jak w saunariach. No i odpada przy niej funkcja towarzyska, tj. wybieranie się w gronie znajomych.
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-05, 22:42   #7
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Sauna w domu

Cytat:
Napisane przez Nette Pokaż wiadomość
Bardzo często?
Na stronach/forach saunowych jest wyraźne rozróżnienie czym jest sauna, a czym łaźnia. Czy bardzo często jest to stosowane zamiennie...? Powiedziałabym, że raczej bardzo rzadko.
Zgadzam się z tobą Obawiam się jednak, że założycielce wątku nie zależy nadmiernie na fachowych informacjach, lecz na zachwycie piękną łaźnią i na pytaniach o koszt i linki do firmy, która takie cuda robi
W końcu reklama dźwignią handlu

Edytowane przez Elfia4
Czas edycji: 2014-07-05 o 22:46
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-07-05, 23:17   #8
Nette
Wtajemniczenie
 
Avatar Nette
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2 698
Dot.: Sauna w domu

@Elfia4, ja jak słyszę tekst typu "bardzo lubię chodzić od czasu, do czasu, jak jestem na basenie", to wiem, że mam do czynienia z kimś, kto o tzw. poprawnym saunowaniu nie ma bladego pojęcia.
Bez obrazy wszystkim, bo też korzystam z przybasenowej sauny, w celach czysto higienicznych.
Natomiast czym innym kilkanaście minut, dla pozbycia się pasażerów z basenu, a czym innym porządny relaks w dobrym saunarium.

Gorące pozdrowienia dla saunowiczki. :-D
Nette jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-09, 17:54   #9
veronikes
Raczkowanie
 
Avatar veronikes
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 153
Dot.: Sauna w domu

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Zgadzam się z tobą Obawiam się jednak, że założycielce wątku nie zależy nadmiernie na fachowych informacjach, lecz na zachwycie piękną łaźnią i na pytaniach o koszt i linki do firmy, która takie cuda robi
W końcu reklama dźwignią handlu
no właśnie...
jest taka diametralna różnica pomiędzy saunowaniem w suchutkiej, gorrrącej saunie, a łaźnią...
__________________
veronikes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-25, 21:32   #10
mbrodzio
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 1
Dot.: Sauna w domu

Muszę Wam powiedzieć, że tak jak Wy często zmagałem się z tym pytaniem "Czy budować saunę w domu" - odwiedzając różne sauny w Krakowie, sauny w Warszawie czy Lublinie będąc na służbowych wyjazdach. Później zacząłem rozmyślać czy sauna fińska może stanąć w moim domu i przede wszystkim czy mnie na to stać. Zacząłem drążyć temat, dowiadywać się i oto sauna fińska w domu stanęła. To co mogę powiedzieć to to, że jest to wspaniała inwestycja - piękne miejsce i cudowny odpoczynek we własnym domu.
To co mogę polecić to prawdziwych specjalistów, którzy swoją fachową radą i odpowiadając miesiącami na moje pytania zrealizowali moje marzenia - producent saun xxx. Jeżeli kiedykolwiek przyszło Wam na myśl zbudować saunę w domu to skontaktujcie się z nimi czy zechcecie ją zrobić czy nie. Są to wspaniali ludzie, którzy robią nieprzeciętne realizacje. xxx

Edytowane przez Elfia4
Czas edycji: 2015-02-25 o 21:50 Powód: reklama
mbrodzio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-26, 09:33   #11
antonina111
Raczkowanie
 
Avatar antonina111
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 54
Dot.: Sauna w domu

ja bym bardzo chciała! ale niestety na razie nas nie stać... pewnie to kupę kasy kosztuje, ale lubię saunę bardzo mnie reklasuje i żałuje, że tak rzadko bywam w niej
antonina111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-04, 06:44   #12
201608010929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 884
Dot.: Sauna w domu

Miałam saunę w poprzednim domu, w którym mieszkałam i szczerze mówiąc, nie był to trafiony pomysł. Bardzo rzadko z niej korzystałam, trzeba długo czekać zanim nagrzeje się do odpowiedniej temperatury. Częściej chodziłam po treningu w siłowni, nie musiałam czekać, od razu była dostępna. Musisz przemyśleć, czy faktycznie będziesz z niej korzystać.
201608010929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-09, 10:42   #13
Greta866
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 143
Dot.: Sauna w domu

Moje marzenie . Niestety na razie finanse nie pozwalają
Greta866 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-06, 10:30   #14
Inga_80
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 24
Dot.: Sauna w domu

My z mężem trochę oszczędzaliśmy na sunę ale teraz często do niej chodzimy więc pieniądze się nie zmarnowały. Jednak taka własna to zupełnie inne wrażenie bo większa intymność, spokój i nie wiem ale u mnie też takie większe poczucie czystości (w tych ogólnodostępnych czasem się trochę brzydziłam). Dzięki temu że nie muszę latać na miasto to też regularniej z niej korzystam i są lepsze efekty. Oprócz ogólnego lepszego samopoczucia to lepiej śpię i widzę że fajnie ujędrnia się skóra. Jak ktoś ma warunki i go stać to naprawdę warto mieć w domu. Grunt żeby jak już wydawać to nie na byle co tylko na coś porządnego. My kupowaliśmy w AMS Sauna i jesteśmy zadowoleni.
Inga_80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-07, 10:51   #15
annarachubinska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-10
Wiadomości: 30
Dot.: Sauna w domu

Też mi sie wydaje ze z takiej deomowej sie rzadziej korzysta, tak samo jak ze sprzętu do ćwiczeń - jak już idziemy na siłownię to lepoiej się zmotywować niz w domu :P
annarachubinska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-07-20, 14:14   #16
KwiatTom
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 3
Dot.: Sauna w domu

Witam,
jestem ciekawy jak wygląda dbanie o taką domową saune.
Czy ciężko jest utrzymać ją w dobrej kondycji.
Może osoby posiadające saune w swoich domach mogłyby coś na ten temat powiedzieć.
Szukając w internecie ciekawych materiałów trafiłem na tenxxx i jestem ciekawy, jakie są szanse na "doczyszczenie" sauny.
Pozdrawiam

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2016-07-21 o 11:30 Powód: reklama
KwiatTom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-02, 11:50   #17
abigajl
Raczkowanie
 
Avatar abigajl
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 65
Dot.: Sauna w domu

Dziewczyny, ja też mam w planach gotową saunę, ale duże wątpliwości budzi we mnie samodzielna budowa. Może lepiej zamówić z firmy, która się tym zajmuje? Może polecicie jakiegoś wykonawce? Do tej pory mam trzech, ale waham się i trudno mi podjąć decyzję. Jakie macie doświadczenia?

Edytowane przez kaledonia
Czas edycji: 2019-03-02 o 13:58 Powód: ukryty link
abigajl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-02, 16:51   #18
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Sauna w domu

budowa nie jest trudna: izolacja, folia, deski


wcześniej trzeba doprowadzić trójfazowy przewód do piecyka


nie lubię, nie korzystam
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-03, 00:55   #19
ewamalina7700
Przyczajenie
 
Avatar ewamalina7700
 
Zarejestrowany: 2019-03
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 1
Dot.: Sauna w domu

Marzy mi się malutka sauna... jednak jeszcze nie mam warunków by ją wybudować. Zawsze myślałam, że jest to duży ogrom pracy by ją wykonać, ale jak wszystko przeliczyłam i ogarnęłam to może zdecydujemy się z mężem. Trzeba wszystko dobrze zaizolować.
ewamalina7700 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-11-12, 11:17   #20
yontur
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1
Dot.: Sauna w domu

Pomysł bardzo fajny tylko jaki jest tego koszt i po drugie czym kierować się przy wyborze sauny?
yontur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-01-21 12:37:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:44.