Kiedy bada się toksoplazmozę??? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-13, 18:13   #1
moniola
Raczkowanie
 
Avatar moniola
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 310
Unhappy

Kiedy bada się toksoplazmozę???


Witam wszystkich.Bardzo prosze o informację kiedy powinno robić się badanie krwi pod kątem toksoplazmozy? Byłam ostatnio u mojego ginekologa i mówilam mu że chciałabym w tym roku zajść w ciążę. Gdy spytałam o to badanie powiedział że teraz się go nie wykonuje tylko na początku ciąży bo teraz to nic nie da Gdy spytałam czy toksopl. nie jest przyczyną probmów z zajście w ciążę to powiedział żę nie, że inne choroby owszem np chlamydie... Sama nie wiem co o tym myśleć... Proszę o opinie m.in. Pana Doktora
moniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-13, 18:20   #2
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Jakiś dziwny ten lekarz. Takie badanie powinno się robić przed planowanym zajściem w ciążę. Moja ciocia przez to poroniła pierwszą ciążę. Ja mam w domu kota i na pewno w tym roku, jak zacznę przygotowania, zrobię wszystkie możliwe badania, w tym przede wszystkim na obecność tego pasożyta we krwi.

Cytat ze strony http://www.resmedica.pl/zdart6999.html :
Kobiety mające w domu kota, przed zajściem w ciążę, powinny robić testy na obecność przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii. Jeśli badanie będzie dodatnie (mówimy wówczas, że są seropozytywne), to paradoksalnie nie muszą się martwić o płód. Jak już wspomniano, wrodzona toksoplazmoza dotyczy tylko tych dzieci, których matki zostały zainfekowane po raz pierwszy w czasie ciąży.

Natomiast, jeżeli przeciwciał nie ma (czyli są seronegatywne), to muszą strzec się infekcji, przede wszystkim poprzez ograniczenie kontaktów z ulubionymi kotami.
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-13, 19:17   #3
moniola
Raczkowanie
 
Avatar moniola
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 310
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Ja wprawdzie kota nie mam i nigdy nie miałam ale jako dziecko bawiałam się jak większość dzieci w pisakownicy osiedlowej a wiadomo jak to wygląda :/ Jedyne co to prawie od dziecka miałam w domu papużkę falistą a z tego co wiem tą toksoplazmozę roznoszą wszystkie zwierzęta, głównie domowe... Nie wiem co o tym myśleć. Może powinnam iść do innego lekarza

Wszystkie z Was robiły to badanie przed zajściem w ciąże a nie na początku jej trwania???
moniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-13, 19:51   #4
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Skoro masz papużkę, to może nie masz w sobie tego pasożyta. I może wystarczy zrobić badania na początku ciąży. Ja natomiast zrobię je dużo przed. Nie chcę przezywać tego samego, co moja ciocia.
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-13, 20:06   #5
joasia65
Raczkowanie
 
Avatar joasia65
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 438
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Ja jeszcze ciąży nie planuje ale jestem pod opieką poradni zajmującej się chorobami pasożytniczymi. Przez przypadek okazało się że mam toksoplazmozę, chodziłam chyba z 7 miesięcy z powiększonymi węzłami chłonnymi i żaden lekarz nie wpadł na pomysł że to może być od toksoplazmozy Koleżanka mamy powiedziała abym zrobiła se badanie krwi i ono wykazało dopiero co mi jest. Przez dwa lata co kilka miesięcy jeździłam na wizyty. Od listopada zeszłego roku już nie muszę, lekarz powiedział że przeciwciała spadły poniżej 1 i jest dobrze. Teraz tylko jak będę w przyszłości planować ciąże to mam się zgłosić kilka miesięcy wcześniej na badania.

Po prostu dla swojej własnej pewności zrób badanie na obecność pasożyta. (Nie tylko od zwierząt ale i od surowego mięsa też można się zarazić, mi lekarz zabronił jadać surowe mięso oraz wszelkiego rodzaju podwędzanych kiełbas, metek i wędzonek)
__________________
Pani Magister

Edytowane przez joasia65
Czas edycji: 2008-02-13 o 20:31 Powód: literówka
joasia65 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 09:55   #6
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Cytat:
Napisane przez joasia65 Pokaż wiadomość
Po prostu dla swojej własnej pewności zrób badanie na obecność pasożyta. (Nie tylko od zwierząt ale i od surowego mięsa też można się zarazić, mi lekarz zabronił jadać surowe mięso oraz wszelkiego rodzaju podwędzanych kiełbas, metek i wędzonek)
Ja jeszcze czytałam o niepasteryzowanym mleku i serach pleśniowych. Nie wspominając już o nieumytych warzywach. No i zawsze trzeba myć ręce przed jedzeniem, jeśli się wcześniej dotykało zwierzaka. Jednak co do zwierzaków, to najbardziej na toksoplazmozę narażone są te wychodzące na dwór i jedzące surowe mięso.

PS. Problem joasia65 świetnie pokazuje, jak niepoważne są twierdzenia niektórych lekarzy, że badanie krwi na toksoplazmozę robi się dopiero na początku ciąży.
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 11:08   #7
goha80
Zadomowienie
 
Avatar goha80
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Śląsk :)
Wiadomości: 1 017
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

tak jak już zostało napisane. badanie możesz zrobić. jeśli okaże się że już masz, to nie masz sie czym martwić a jesli nie to uważaj na kontakty ze zwierzętami bo katastrofalne w skutkach jest tylko zarazenie w czasie ciązy. czytałam że prawie połowa ludzi jest zarażona i nawet o tym nie wie... sama byłam przerażona widmem toksoplazmozy bo gdy byłam w ciąży miałam w domu 4 koty!!
trzeba miec pacha żeby zarazić się akurat w ciązy to tak jak z różyczką... na szczeście zdaża się to bardzo rzadko
nie martw się tylko zrób badania to bedziesz wiedzieć na czym stoisz
__________________
#klubrecenzentki
goha80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-14, 16:12   #8
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

w zeszłym tygodniu byłam u ginekologa z pytaniem, jakie badania mam zrobić przed planowaniem dzidziusia, na wykazie była toksoplazmoza, bo jest groźna dla płodu... nie rozumiem jak lekarz może powiedzieć, żeby nie robić tego badania przed ciążą

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2008-02-14 o 20:02
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 17:15   #9
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Cytat:
Napisane przez Taverney Pokaż wiadomość
w zeszłym tygodniu byłam u ginekologa z pytaniem, jakie badania mam zrobić przed planowaniem dzidziusia, na wykazie była toksoplazmoza, bo jest groźna dla płodu... nie rozumiem jak lekarz może powiedzieć, żeby nie robić tego badania przez ciążą
O, proszę!
Ale co lekarz czy naukowiec to inna na ten temat teoria.

moniola, a ten lekarz to z przychodni czy prywatny? Bo jak z przychodni, to może chodziło mu to, że takie badanie jest kosztowne i dlatego stwierdził, że to się robi na początku ciąży, bo wtedy jest inna taksa czy co?
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 21:15   #10
moniola
Raczkowanie
 
Avatar moniola
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 310
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

No włąsnie problem też w tym że do tego lekarza chodzę prywatnie. Kiedś chodziłam do przychodni ale tak się zrazilam do lekarki że postanowilam że już tam nigdy więcej nie pójdę. Powiedziałam wtedy sobie że już wole chodzić i płacić prywatnie a przynajmniej zajmą się mną porządnie a tu takie rozczarowanie . Za 15 minut w gabinecie zapłaciłam 100 zł a i tak wyszłam z głową pełną wątpliwościn. Nie o to mi chodziło Postanowiłam zrobić sobie to badanie dla własnego spokoju bo jak będzie coś nie tak to ja będę żyć ze świadomością że mogłam zrobić badanie a nie lekarz. A tego to chyba zmienię... Tak trudno teraz o dobrego lekarza Może polci któraś jakiegoś dobrego z Katowic?
moniola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-13, 20:03   #11
SANDRAA
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 165
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Maniola ja chodzę do dr Grażyny Baci przyjmuje ona w Chorzowie ul.Dąbrowskiego 62c. wizyta 60zł, ja nie narzekam dobrze prowadzi moją ciążę.
Co do toksoplazmozy jeśli już kiedyś się ją przebyło to nie ma żadnego zagrożenia, najczęsciej można się zarazić w2 i 3 trymestrze i jest to najbardziej niebezpieczne dla dziecka,ale jeśli się zrobi badania i okaże się że ma sie toksoplamozę to wystarczy że lekarz przepisze tabletki (niestety zapomniałam nazwy) no i jest po problemie.Ja mam 2 koty właściwie od dziecka zawsze miałam koty,tera jestem w 2 trymestrze i zrobię to badanie dla pewności.
SANDRAA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-16, 16:19   #12
Jussia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 231
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Witam wizazanki.Czy któraś mogłaby mi zinterpretować wynik toksoplazmozy?
Toxoplazmoza IgG 0.528 IU/ml N:<1
Interpetacja: niereaktywne <1 IU/ml
nieokreślone 1.0 - 30.0 IU/ml
reaktywne >30.0 IU/ml
Toxoplazmoza IgM -ujemny N:ujemny
Dodam że jestem w 9 miesiącu ciąży.

Edytowane przez Jussia
Czas edycji: 2009-04-16 o 16:22
Jussia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-10, 23:26   #13
Ewa1603
Raczkowanie
 
Avatar Ewa1603
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: ♥
Wiadomości: 173
GG do Ewa1603
Dot.: Kiedy bada się toksoplazmozę???

Witam.ja miałam takie badanie wykonane zaraz po tym jak się dowiedziałam,że jestem w ciąży czyli w 8 tygodniu i na szczęście wszystko było ok.najlepiej gdyby takie badanie zrobić przed zajściem w ciążę,no,ale przecież nie każdy planuje ciąże.Np moja ciąża nie była planowana,ani też nie była wpadką,no więc nie robiłam badań wcześniej w tym kierunku.W każdym razie jeśli się nie planuje maluszka to ważne na pewno,żeby zaraz po zajściu w ciąże jak najszybciej wykonać takie badanie.Chociaż tak naprawdę dużo zależy od lekarza prowadzącego.Niestety coraz trudniej o dobrego ginekologa.POZDRAWIAM

Edytowane przez Ewa1603
Czas edycji: 2009-05-10 o 23:31
Ewa1603 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:19.