Czy jest sens? Co robić dalej? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła - Edukacja > Studia

Notka

Studia Jakie wybrać? Gdzie studiować? Czego się spodziewać? Jak w ogóle wygląda życie studenta? O tym jak jak wyjść cało z wizyty w dziekanacie, ale też o wielu innych kwestiach dotyczących studenckiego bytu dowiesz się tutaj.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2017-12-31, 13:07   #1
flowers9529
Przyczajenie

Czy jest sens? Co robić dalej?

Postanowiłam tutaj opisać swój problem, ponieważ moja rodzina niestety tego nie rozumie. Jestem studentką prawa. W połowie 3 roku studiowania zdiagnozowano u mnie ciężką chorobę, co poskutkowało przerwaniem nauki.Obecnie jestem na urlopie zdrowotnym i stan ten potrwa najprawdopodobniej do końca obecnego roku akademickiego. Mam dużo czasu do rozmyślań. Zastanawiam się, czy chcę wracać na te studia.
Nigdy moim marzeniem nie było studiowanie prawa. W liceum nie miałam pomysłu na siebie. Matura poszła mi jednak bardzo dobrze i cała rodzina namawiała mnie, żebym składała na ten "elitarny" kierunek bo "przecież dobrze jest mieć prawnika w najbliższym gronie". Uległam tej presji i złożyłam papiery.
Od początku nie podobały mi się te studia, nie potrafiłam zainteresować się żadną gałęzią prawa. Trwałam jednak dalej, ponieważ liczyłam, że znajdę jakiś temat, który chociaż polubię. Tak się nie stało. Byłam coraz bardziej nieszczęśliwa bo nie robiłam tego, co lubię. Nie potrafiłam się w nic zaangażować a bardzo bym chciała działać w jakiś kołach naukowych czy projektach. Według mojego otoczenia powinnam skończyć ten kierunek, ponieważ po prawie jest tyle możliwości, pracy i pieniędzy, że głowa mała. To nie jest jednak prawda a tylko złudne wyobrażenia, które wytworzyły się w naszym społeczeństwie. Wydziały prawa produkują co roku setki absolwentów i niemożliwym jest żeby oni wszyscy znaleźli dobrą pracę.
Zastanawiam się co robić dalej ze swoim życiem. Trwać w tym stanie czy spróbować czegoś innego? Tak naprawdę nie widzę dla siebie kierunku, którego skończenie dałoby dobre perspektywy.
Jak powinnam się zachować? Będę wdzięczna za wszelkie rady.
flowers9529 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-31, 23:37   #2
MsN
Femme fatale

Dot.: Czy jest sens? Co robić dalej?

Cytat:
Napisane przez flowers9529 Pokaż wiadomość
Postanowiłam tutaj opisać swój problem, ponieważ moja rodzina niestety tego nie rozumie. Jestem studentką prawa. W połowie 3 roku studiowania zdiagnozowano u mnie ciężką chorobę, co poskutkowało przerwaniem nauki.Obecnie jestem na urlopie zdrowotnym i stan ten potrwa najprawdopodobniej do końca obecnego roku akademickiego. Mam dużo czasu do rozmyślań. Zastanawiam się, czy chcę wracać na te studia.
Nigdy moim marzeniem nie było studiowanie prawa. W liceum nie miałam pomysłu na siebie. Matura poszła mi jednak bardzo dobrze i cała rodzina namawiała mnie, żebym składała na ten "elitarny" kierunek bo "przecież dobrze jest mieć prawnika w najbliższym gronie". Uległam tej presji i złożyłam papiery.
Od początku nie podobały mi się te studia, nie potrafiłam zainteresować się żadną gałęzią prawa. Trwałam jednak dalej, ponieważ liczyłam, że znajdę jakiś temat, który chociaż polubię. Tak się nie stało. Byłam coraz bardziej nieszczęśliwa bo nie robiłam tego, co lubię. Nie potrafiłam się w nic zaangażować a bardzo bym chciała działać w jakiś kołach naukowych czy projektach. Według mojego otoczenia powinnam skończyć ten kierunek, ponieważ po prawie jest tyle możliwości, pracy i pieniędzy, że głowa mała. To nie jest jednak prawda a tylko złudne wyobrażenia, które wytworzyły się w naszym społeczeństwie. Wydziały prawa produkują co roku setki absolwentów i niemożliwym jest żeby oni wszyscy znaleźli dobrą pracę.
Zastanawiam się co robić dalej ze swoim życiem. Trwać w tym stanie czy spróbować czegoś innego? Tak naprawdę nie widzę dla siebie kierunku, którego skończenie dałoby dobre perspektywy.
Jak powinnam się zachować? Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Popatrz...jesteś już na 3 roku, tak daleko doszłaś mimo, że mogłaś studia rzucić po kilku miesiącach czy po pół roku...Według mnie powinnaś dokończyć studia. Nie wiem czy interesuje Cię tematyka w ogóle pracy umysłowej - biurowej, ale nawet jeśli nie udało by Ci się zdać egzaminów na aplikacje czy po prostu nie chciałabyś pracować jako prawnik/adwokat to myślę, że spokojnie z Twoją wiedzą, wiadomo też jakby nie patrzeć tytułem mgr koło nazwiska (przecież jest wiele zawodów gdzie bez studiów ani rusz), mogłabyś startować do urzędu czy starać się o pracę w prywatnej firmie gdzie potrzebna wiedza prawnicza.

Rozumiem, jeśli nie chciałabyś robić czegoś na siłę, ale jednak jesteś już na 3 roku to jeszcze kawałek przed końcem. Dość spory, ale to już nie początek.

Zastanawiałaś się, co jeśli byś studia rzuciła? Może inny kierunek studiów? A jeśli nie to... Masz jakieś wykształcenie, zawód? Musiałabyś w innym przypadku zaczynać od nowa. Co wtedy? Jakaś szkoła dla dorosłych typu policealna, czy od razu pójście do pracy? A może kursy? Wiesz co Cię interesuje w ogóle? Co byś chciała zawodowo w życiu robić?

Jeśli jednak nie studia, to co? Jak nie wiesz co Cię interesuje to musiałabyś się poważnie zastanowić. Nie wierzę, że masz 19 lat i jeszcze masz czas na to. To by się nawet nie zgadzało. Czas umyka i życie przez palce ucieka.

Jeśli te studia to faktycznie pomyłka - zastanów się poważnie co jest dla Ciebie. W jakiej gałęzi chciałabyś działać.
MsN jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-03, 12:54   #3
megamag
Wtajemniczenie

GG do megamag

Cytat:
tyle możliwości, pracy i pieniędzy, że głowa mała
Nooo, jak nie zrobisz aplikacji to będzie mogła pracować np. w... Lidlu. Prawnicy może i na rynek pracy aż tak bardzo nie narzekają (bo pewna nadpodaż jednak jest trudno się wkręcić do kancelarii), ale jednak najpierw trzeba być prawnikiem. Czyli poza studiami skończyć aplikację. Inaczej jesteś kompletnie bezużyteczna, firma też sobie raczej woli zatrudnić radcę prawnego niż magistra prawa.
Stary 2018-01-03, 15:36   #4
Kyriana
Zadomowienie

Z jednej strony dużo już poświęciłaś tym studiom i szkoda stracić te 3 lata. Z drugiej jednak skoro nie lubisz tego co robisz...Ja na Twoim miejscu dokończyłabym studia, w przyszłości przecież nie musisz wykonywać tego zawodu ani iść dalej w stronę aplikacji. Ale zawsze będziesz miała ten papierek już zrobiony. A może w przyszłości Ci się odwidzi i będziesz jednak chciała to ciągnąć? Lepiej zrobić, przemęczyć się teraz, bo już dużo zrobiłam niż później całe życie żałować
Kyriana jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-03, 20:16   #5
megamag
Wtajemniczenie

GG do megamag

Pokażcie mi chociaż jedną pracę, którą można wykonywać z magistrem prawa bez aplikacji, a której nie można wykonywać prosto po maturze, to uwierzę. Ja takiej nie znam. Ale spoko, w pośredniaku już tam stoi dużo takich, co uwierzyli w magię papierka.
Stary 2018-01-12, 17:06   #6
MissChievousTess
Zakorzenienie

Bez przesady. Ze znajomością ustaw, ale bez aplikacji można np. próbować w administracji bo tam są konkursy, głównie ze znajomości podstaw prawa i konkretnych ustaw. Już widzę jak ktoś z samą maturą bez studiów prawniczych uczy się ustawy. Zresztą choćby nasz parlament pokazuje jak laik bez prawniczego wykształcenia nie jest w stanie zrozumieć jak należy ustawy czytać i co z tego, co zostało w ustawie zapisane tak naprawdę wynika. To konkretna umiejętność, którą student po prawie ze studiów wynosi i z której bez aplikacji może i powinien korzystać. I nawet najbystrzejszy maturzysta nie będzie dla niego nigdy konkurencją w tym zakresie.
Poza tym wiele prawniczych korpo bierze ludzi tuż po studiach, ale bez aplikacji. Nie jest to łatwy kawałek chleba, ale jak kogoś przyciśnie to i tak pracować może aż na aplikację uciuła i znajdzie czas.

Edytowane przez MissChievousTess
Czas edycji: 2018-01-12 o 17:11
MissChievousTess jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-13, 10:58   #7
megamag
Wtajemniczenie

GG do megamag

Cytat:
Już widzę jak ktoś z samą maturą bez studiów prawniczych uczy się ustawy.
A czemu miałby się nie uczyć? W administracji publicznej pracują ludzie po bardzo różnych kierunkach, więc tak, żeby się tam dostać, musieli nauczyć się odpowiednich ustaw.

A korporacja prawnicza weźmie młodego, ale z myślą, że kiedyś zrobi aplikację, a nie, że nie zrobi jej nigdy.
Stary 2018-01-13, 19:21   #8
Calla_
Raczkowanie

Prawo to na chwilę obecną, kierunek, podczas którego trzeba się postarać i pokombinować, żeby nie skończyć z niczym. Moi znajomi, którzy nie poszli na aplikację(różne były tego powody: brak motywacji do dalszej nauki, brak funduszy) pracują w bardzo różnych miejscach. Całkiem sporo osób pracuje w działach prawnych banków i różnych firm(głównie sklepy sieciowe), część wybrała klasyczne korpo, inni pracują w kancelariach, ale bardziej w formie pracownika technicznego(dokumentacja , poczta itd.) albo jako swoistą obsługa klienta w większych kancelariach. Niektórzy natomiast po studiach całkowicie dali sobie spokój z prawem, ale podczas studiów nie próżnowali i jakieś doświadczenie mieli to pracują teraz w marketingu, HR itd. Całkiem oczywistym wyborem jest też kariera polityka. Sporo ich mamy w Parlamencie 😅

Autorko ja na twoim miejscu zastanowilabym się czy w ogóle widzisz siebie jako prawnika? Jeśli nie to ja bym odpuściła. 3 rok to nie jest jeszcze za późno by zacząć coś nowego. Jeśli wystartujesz teraz to licencjat skończysz tylko z roczny opóźnieniem w porównaniu do prawa. Możesz też pociągnąć 2 kierunki, ale nic na siłę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Edytowane przez Calla_
Czas edycji: 2018-01-13 o 19:24
Calla_ jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-22, 21:14   #9
mikoma
Raczkowanie

Czy jest sens? Co robić dalej?

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Nooo, jak nie zrobisz aplikacji to będzie mogła pracować np. w... Lidlu. Prawnicy może i na rynek pracy aż tak bardzo nie narzekają (bo pewna nadpodaż jednak jest trudno się wkręcić do kancelarii), ale jednak najpierw trzeba być prawnikiem. Czyli poza studiami skończyć aplikację. Inaczej jesteś kompletnie bezużyteczna, firma też sobie raczej woli zatrudnić radcę prawnego niż magistra prawa.
Po studiach prawniczych jest się prawnikiem.

Cytat:
Pokażcie mi chociaż jedną pracę, którą można wykonywać z magistrem prawa bez aplikacji, a której nie można wykonywać prosto po maturze, to uwierzę. Ja takiej nie znam. Ale spoko, w pośredniaku już tam stoi dużo takich, co uwierzyli w magię papierka.
Cytat:
A czemu miałby się nie uczyć? W administracji publicznej pracują ludzie po bardzo różnych kierunkach, więc tak, żeby się tam dostać, musieli nauczyć się odpowiednich ustaw.

A korporacja prawnicza weźmie młodego, ale z myślą, że kiedyś zrobi aplikację, a nie, że nie zrobi jej nigdy.
Nie do końca jest prawdą to, co piszesz. Chociażby w Warszawie jest co najmniej kilkanaście korporacji, które do swoich działów prawnych szukają tylko magistrów prawa, a na skończoną aplikację patrzą z niechęcią/obojętnością. Zwykle są to firmy, które potrzebują prawnika tylko do rozwiązywania codziennych, typowych problemów prawnych i bieżącej obsługi, a od poważnych rzeczy mają zewnętrzne kancelarie, którym płacą gruby hajs. Magistrowi prawa płacą z reguły gorzej niż zarabiają prawnicy po aplikacji, ale zazwyczaj przyzwoicie. I rownież nie zgadzam się ze stawianiem znaku równości pomiędzy prawnikiem a osobą z samą maturą - te studia, mimo że przesiąknięte teorią, uczą całkiem sporo. Wybacz, ale osoba po maturze nie przygotuje dobrej umowy, nie udzieli fachowej porady, nie przygotuje opinii prawnej- do tego trzeba czegoś więcej niż znajomosci ustaw i mgr prawa, mimo że często brakuje mu praktyki, to jest w stanie to ogarnąć, bo zna i rozumie kontekst prawny i nie musi być po aplikacji, bo tego akurat uczą na studiach.

Autorko, nie rezygnuj, nawet jeżeli nie czujesz tych studiów. Jesteś już na półmetku, przebrniesz jeszcze IV rok, a V to już obrona i koniec. Tak, rynek pracy może nie jest wyśmienity, ale akurat papier z tych studiów ma swoją wartość.

Edytowane przez mikoma
Czas edycji: 2018-01-22 o 21:31
mikoma jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości