Drugi kierunek studiów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-08, 10:23   #1
Olean
Wtajemniczenie
 
Avatar Olean
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: somewhere
Wiadomości: 2 086

Drugi kierunek studiów


Istnieją duże szanse, że w tym roku drugi kierunek będzie jeszcze bezpłatny i dlatego mam pytanie. Jakie warunki trzeba spełnić żeby móc go zacząć? Tzn chodzi mi o podania do dziekana, wysoką średnią itp. Teraz studiuje FiR na UW, a chciałabym zacząć ZiIP na PW. Kilka przedmiotów takich jak prawo i ekonomia się pokrywa. Czy byłyby jakieś problemy z ich przepisaniem? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
__________________
...i ślubujesz mi uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę...
Olean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 10:50   #2
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Drugi kierunek studiów

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 11:05   #3
natalka2
Zakorzenienie
 
Avatar natalka2
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 4 514
Dot.: Drugi kierunek studiów

a czy uczelnia ma w ogole prawo zabronic studentowi studiowania 2 kierunkow rownoczesnie?
__________________

studia

natalka2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 11:09   #4
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Drugi kierunek studiów

Treść usunięta

Edytowane przez mm444
Czas edycji: 2012-02-08 o 11:10
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 11:16   #5
Olean
Wtajemniczenie
 
Avatar Olean
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: somewhere
Wiadomości: 2 086
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez natalka2 Pokaż wiadomość
a czy uczelnia ma w ogole prawo zabronic studentowi studiowania 2 kierunkow rownoczesnie?
No niby nie ma
Startowałabym w normalnej rekrutacji. Mam zdaną matmę i fiz na rozszerzeniu, więc myślę, że nie będzie problemu z dostaniem się (w tym roku mi się udało, ale wybrałam FiR). Problem zaczyna się z przepisywaniem przedmiotów, albo pójścia na rękę z planem zajęć. Dlatego moim zdaniem nie mogę studiować "w tajemnicy". Regulamin UW raczej niczego nie zabrania. PW nie wiem. A co do przepisywania, na ZiIPie jest przedmiot ekonomia. Ja mam mikro i makroekonomię czyli zagadnienia są omówione szerzej. Podobnie z prawem.
__________________
...i ślubujesz mi uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę...
Olean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 11:21   #6
roxi92
Raczkowanie
 
Avatar roxi92
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: 3city
Wiadomości: 407
Dot.: Drugi kierunek studiów

A skad takie info ze w tym roku bedzie ejszcze bezplatnie? Tez bym sie na cos zahaczyla Jestem na 1 roku Gosp.Miedzynarodowej na UG. Myslalam o dziennikarstwie.
__________________
*60->58->53

*pani magister!
*samorealizacja!
*walka o formę na LATA, nie na lato!
*dbam o włosy i cerę

Burza w garnkach- gotuję!
już trochę mniej...
roxi92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 11:25   #7
Olean
Wtajemniczenie
 
Avatar Olean
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: somewhere
Wiadomości: 2 086
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez roxi92 Pokaż wiadomość
A skad takie info ze w tym roku bedzie ejszcze bezplatnie? Tez bym sie na cos zahaczyla Jestem na 1 roku Gosp.Miedzynarodowej na UG. Myslalam o dziennikarstwie.
Nasz samorząd znalazł lukę w ustawie.
http://m.newsweek.pl/spoleczenstwo,d...87839,1,1.html

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadom...za_darmo_.html

I podobno to już raczej pewne, że drugi kierunek będzie jeszcze w tym roku bezpłatny
__________________
...i ślubujesz mi uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę...
Olean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-02-08, 11:26   #8
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Drugi kierunek studiów

Treść usunięta

Edytowane przez mm444
Czas edycji: 2012-02-08 o 11:33
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 12:13   #9
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez natalka2 Pokaż wiadomość
a czy uczelnia ma w ogole prawo zabronic studentowi studiowania 2 kierunkow rownoczesnie?
Nie ma prawa. Pytalam juz o to rzecznika do spraw studenta, po tym jak moja macierzysta uczelnia nie wyrazila zgody na to zebym podjela drugi kierunek tylko dlatego ze z powodow zdrowotnych musialam przelozyc sesje letnia na wrzesien. Ale prawo sobie, a uczelnia sobie.
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 12:49   #10
roxi92
Raczkowanie
 
Avatar roxi92
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: 3city
Wiadomości: 407
Dot.: Drugi kierunek studiów

Biorąc pod uwagę wątpliwości prawne, rozważamy przychylenie się do interpretacji studentów - oświadczył.

a kiedy będziemy PEWNI ?: ) Przepraszam, ze nie wiem, ale naprawde nie interesowalam sie tym, bo bylam pewna, ze to juz przesadzone...
A czy rekrutacja na drugi kierunek studiow przebiega tak samo jakbym aplikowała normalnie po raz pierwszy na studia/na 1kierunek?
__________________
*60->58->53

*pani magister!
*samorealizacja!
*walka o formę na LATA, nie na lato!
*dbam o włosy i cerę

Burza w garnkach- gotuję!
już trochę mniej...
roxi92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 13:01   #11
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez neia Pokaż wiadomość
Nie ma prawa. Pytalam juz o to rzecznika do spraw studenta, po tym jak moja macierzysta uczelnia nie wyrazila zgody na to zebym podjela drugi kierunek tylko dlatego ze z powodow zdrowotnych musialam przelozyc sesje letnia na wrzesien. Ale prawo sobie, a uczelnia sobie.
To należy olać uczelnię - nie mają prawa ci zabronić - trzeba było pójść z regulaminem w łapce i zagrozić ewentulaną skargą do rektoratu.

Co do UW - na pewno niczego nie zabrania. Ja studiowałam 2 lata na UW i innej uczelni - przepisywanie bez problemu (w ramach regulaminu mojego kierunku na UW mogłam przepisać dowolnie wybrane 120 h). Ale co do ekwiwalentów przdmiotów - to zależy. Zazwyczaj trzeba gadać z wykładowcą. Może zgodzić się przepisać od ręki, może zażądać sylabusa (i na jego posdtawie uznać, że przepisze ocenę bądź nie). Jeśli chodzi o przedmioty "ogólne" typu filozofia (chociaż podejrzewam, że na twoich kierunkach jej nie ma, ja studiuję 2 kierunki humanistyczne) zazwyczaj nie ma żdanego problemu. No i przede wszystkim - przepisuje zazwyczaj wykłądowca, to on musi się zgodzić - a wiadomo, że wykładowcy są różni. Czasem przepisywanie idzie przez dziakana/sekretariat - ale to dotyczy np. ogunów czy wf-ów, a nie ekwiwalentów przedmiotów.

Co do dogrania planu - na UW żadnych indywidualnych toków nie ma. Ale - w razie kolizji w planie trzeba gadać z wykładowcami, przepisywać się do różnych grup... no generalnie kombinować. ja jestem na 4 roku (obecnie 2 kierunków na UW, z drugiej uczelni zrezygnowałam) i mogę powiedzieć, że da się - aczkolwiek wiadomo, że organizacyjnie jest z tym duuużo zachodu - musisz być na to przygotowana.
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-02-08, 18:25   #12
Olean
Wtajemniczenie
 
Avatar Olean
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: somewhere
Wiadomości: 2 086
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez mm444 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Przewodniczący naszego samorządu ciągle czeka na oficjalną odpowiedź ministerstwa, ale wszystko na to wskazuje, że jeszcze w tym roku 2 kierunek będzie bezpłatny.
__________________
...i ślubujesz mi uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę...
Olean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 21:24   #13
201607280909
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 014
Dot.: Drugi kierunek studiów

z tego co pamiętam studiujesz FiR na WZ UW? znajoma, która skończyła ten wydział 3 lata temu mówiła, że miała indywidualny tok studiów, więc jak widać jest taka możliwość, choć podobno niektórzy prowadzący zajęcia mieli gdzieś jej indywidualny tok i kazali jej normalnie chodzić na zajęcia (ale to pojedyncze przypadki).

a pogodzenie planu na UW i PW jest jak najbardziej możliwe, zwłaszcza, jeśli masz możliwość wybierania sobie zajęć w USOSie na UW. mam wielu znajomych łączących dwa kierunki na tych uczelniach. myślę, że jeśli trafisz na normalnych prowadzących to bez problemu powinni Ci przepisać tę ekonomię i prawo, plus dodatkowo możesz próbować zwolnić się z w-fu i angielskiego
201607280909 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 21:32   #14
Olean
Wtajemniczenie
 
Avatar Olean
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: somewhere
Wiadomości: 2 086
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez vilandre Pokaż wiadomość
z tego co pamiętam studiujesz FiR na WZ UW? znajoma, która skończyła ten wydział 3 lata temu mówiła, że miała indywidualny tok studiów, więc jak widać jest taka możliwość, choć podobno niektórzy prowadzący zajęcia mieli gdzieś jej indywidualny tok i kazali jej normalnie chodzić na zajęcia (ale to pojedyncze przypadki).

a pogodzenie planu na UW i PW jest jak najbardziej możliwe, zwłaszcza, jeśli masz możliwość wybierania sobie zajęć w USOSie na UW. mam wielu znajomych łączących dwa kierunki na tych uczelniach. myślę, że jeśli trafisz na normalnych prowadzących to bez problemu powinni Ci przepisać tę ekonomię i prawo, plus dodatkowo możesz próbować zwolnić się z w-fu i angielskiego
Tak, tak. Dobrze pamiętasz A na czym polega taki indywidualny tok? Niby wybieramy sobie zajęcia n USOSie, ale i tak wszystkie grupy mają w jednakowym czasie ćwiczenia i wykłady, więc nic mi to nie daje. Inna sprawa, że na WZ wykłady są nieobowiązkowe. Ale moim zdaniem lepiej się na nich jednak pojawiać.

FiR i tak będzie dla mnie głównym kierunkiem i jeśli nie będę dawała z czymś rady to zrezygnuję z ZiIPu. Mam jeszcze jedno pytanie Czy da się bez problemu pogodzić studiowanie 2 kierunków i praktyki na 3 roku? Tak mi dzisiaj przyszło do głowy Wolę od razu wszystko przemyśleć, żeby nie było niemiłych niespodzianek
__________________
...i ślubujesz mi uśmiech przy porannej kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę...
Olean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 21:52   #15
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez Olean Pokaż wiadomość
Tak, tak. Dobrze pamiętasz A na czym polega taki indywidualny tok? Niby wybieramy sobie zajęcia n USOSie, ale i tak wszystkie grupy mają w jednakowym czasie ćwiczenia i wykłady, więc nic mi to nie daje. Inna sprawa, że na WZ wykłady są nieobowiązkowe. Ale moim zdaniem lepiej się na nich jednak pojawiać.

FiR i tak będzie dla mnie głównym kierunkiem i jeśli nie będę dawała z czymś rady to zrezygnuję z ZiIPu. Mam jeszcze jedno pytanie Czy da się bez problemu pogodzić studiowanie 2 kierunków i praktyki na 3 roku? Tak mi dzisiaj przyszło do głowy Wolę od razu wszystko przemyśleć, żeby nie było niemiłych niespodzianek
Musi się dać - nie ma wyjścia. Ja w następnym roku będę na 5 roku studiów jednolitych i 3 licencjatu i na obu muszę zrobić praktyki... zawsze można przenieść praktyki na wakacje

A co do wykładów- osobiście nie znam żadnego dwukierunkowca, który chodziłby na wszystkie wykłady... Jasne, na niektóre ludzie chodzą, ale lepiej przyzywyczaić się do myśli, że często ułożenie planu odbywa się właśnie kosztem wykładów.
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 22:53   #16
201607280909
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 2 014
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez Olean Pokaż wiadomość
Tak, tak. Dobrze pamiętasz A na czym polega taki indywidualny tok? Niby wybieramy sobie zajęcia n USOSie, ale i tak wszystkie grupy mają w jednakowym czasie ćwiczenia i wykłady, więc nic mi to nie daje. Inna sprawa, że na WZ wykłady są nieobowiązkowe. Ale moim zdaniem lepiej się na nich jednak pojawiać.

FiR i tak będzie dla mnie głównym kierunkiem i jeśli nie będę dawała z czymś rady to zrezygnuję z ZiIPu. Mam jeszcze jedno pytanie Czy da się bez problemu pogodzić studiowanie 2 kierunków i praktyki na 3 roku? Tak mi dzisiaj przyszło do głowy Wolę od razu wszystko przemyśleć, żeby nie było niemiłych niespodzianek
znajoma mówiła mi, że po prostu dostała zgodę od dziekana na niepojawianie się na zajęciach - dogadywała się indywidualnie z prowadzącymi jak ma zaliczyć przedmiot nie chodząc na niego.

odnośnie wykładów to wydaje mi się, że za jakiś czas możesz zmienić zdanie

a praktyki powinnaś bez problemu pogodzić. na UW chyba są 3 tygodnie obowiązkowych (przynajmniej ja tyle miałam), więc możesz je zrobić np. w lipcu i będziesz mieć jeszcze cały sierpień i wrzesień na drugie praktyki. poza tym możesz zrobić praktyki wcześniej, awansem. u mnie teoretycznie robiło się je na 2 roku. ja zrobiłam je w wakacje po 1 roku, a sporo osób robiła po 3 roku i też nie było problemu - po prostu trzeba było je mieć zrobione przed obroną licencjata.
201607280909 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-10, 18:38   #17
willy_nilly
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 221
Dot.: Drugi kierunek studiów

A ja na swojej uczelni musiałam podpisać pisemko, że kierunek studiów X jest moim głównym kierunkiem i zobowiązuję się powiadomić uczelnię w przypadku podjęcia drugiego.
willy_nilly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-10, 19:23   #18
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez willy_nilly Pokaż wiadomość
A ja na swojej uczelni musiałam podpisać pisemko, że kierunek studiów X jest moim głównym kierunkiem i zobowiązuję się powiadomić uczelnię w przypadku podjęcia drugiego.
A coś takiego to tak - ja musiałam złożyć pismo, w którym napisałam, który kierunek jest moim macierzystym (a jak studiowałam na 2 uczelniach, to która uczelnia jest macierzysta). Ale w sekretariacie tłumaczyli mi, że jest to potrzebne, żeby uczelnia wiedziała, kto ma mnie ubezpieczać w razie czego itp. - to wyłącznie kwestie formalne, nie ogranicza nas to w żaden sposób.
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-10, 20:02   #19
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Drugi kierunek studiów

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-07-30, 20:28   #20
Lusja
Zakorzenienie
 
Avatar Lusja
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 4 890
Dot.: Drugi kierunek studiów

Witam serdecznie

Muszę podbić wątek, ponieważ mam mały problem dotyczący właśnie drugiego kierunku studiów. Otóż od października 2012 roku zaczynam pierwszy rok studiów w placówce niepublicznej Od następnego roku akademickiego (czyli 2013/2014) chciałabym złożyć papiery rekrutacyjne na biotechnologię na uczelnię publiczną. Jak wiadomo uczęszczając na uczelni publicznej na kierunek X drugi kierunek - Y można rozpocząć płatnie. Moje pytanie brzmi czy jeśli rozpocznę drugi kierunek studiów (ogólnie), a na placówce publicznej jako mój pierwszy, to także obowiązuje mnie opłata? Czy to się liczy tylko tak, że na publicznej pierwszy - nie płacę, więcej niż 1 - płacę?

Bardzo prosiłabym o rozwianie moich wątpliwości
__________________
praca licencjacka 0%


Lusja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 13:01   #21
Emocja20
Zadomowienie
 
Avatar Emocja20
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Mon petit ciel
Wiadomości: 1 582
Dot.: Drugi kierunek studiów

Może ktoś tu jeszcze zagląda

Mam pytanie odnośnie stypendium. Jeśli na pierwszym kierunku wezmę urlop dziekański, a będę studiować na I-szym roku na innej uczelni, to mogę pobierać na niej stypendium socjalne? Oczywiście podczas urlopu na moim pierwszym kierunku stypendium nie dostaję.
__________________
Ćwiczę z Ewą od 27.08.2012
Skalpel:24
Killer:8
Body Express:4
TURBO:16
SzokTrening: 6
Skalpel II: 17
Total Fitness/Total Fitness TCh: 7/2
Biegam od 09.08.2013 - 150 min
Emocja20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 22:38   #22
abraxas2871
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 203
Dot.: Drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisane przez Emocja20 Pokaż wiadomość
Może ktoś tu jeszcze zagląda

Mam pytanie odnośnie stypendium. Jeśli na pierwszym kierunku wezmę urlop dziekański, a będę studiować na I-szym roku na innej uczelni, to mogę pobierać na niej stypendium socjalne? Oczywiście podczas urlopu na moim pierwszym kierunku stypendium nie dostaję.
Na 95% tak - będziesz mogła. To dwie różne uczelnie, studiujesz - masz stypendium (jeśli się kwalfikujesz oczywiście). Ale dopytaj w dziekanacie - uczelnie są różne, mają własne wewnętrzne przepisy etc. - tutaj nikt nie udzieli Ci całkowicie wiarygodnej odpowiedzi.

---------- Dopisano o 23:38 ---------- Poprzedni post napisano o 23:31 ----------

Cytat:
Napisane przez Lusja Pokaż wiadomość
Witam serdecznie

Muszę podbić wątek, ponieważ mam mały problem dotyczący właśnie drugiego kierunku studiów. Otóż od października 2012 roku zaczynam pierwszy rok studiów w placówce niepublicznej Od następnego roku akademickiego (czyli 2013/2014) chciałabym złożyć papiery rekrutacyjne na biotechnologię na uczelnię publiczną. Jak wiadomo uczęszczając na uczelni publicznej na kierunek X drugi kierunek - Y można rozpocząć płatnie. Moje pytanie brzmi czy jeśli rozpocznę drugi kierunek studiów (ogólnie), a na placówce publicznej jako mój pierwszy, to także obowiązuje mnie opłata? Czy to się liczy tylko tak, że na publicznej pierwszy - nie płacę, więcej niż 1 - płacę?

Bardzo prosiłabym o rozwianie moich wątpliwości
Ta nowa ustawa dotyczy TYLKO uczelni publicznych i bezpłatnych kierunków dziennych. Jeśli płacisz za studia (jesteś na wieczorowych na uczelni publicznej, zaocznych czy studiujesz na uczelni niepublicznej) to w ogóle nie liczy się to w świetle nowej ustawy. Czyli odpowiadając na twoje pytanie - tak, będziesz mogła bezpłatnie zacząć biotechnologię bo to będzie twój pierwszy kierunek na uczelni publicznej. Na niepublicznej możesz studiować i kolejne 10 jeśli masz ochotę - nic nikomu do tego, dla uczelni publicznej masz czyste konto - tak, jakbyś w ogóle nie studiowała.
abraxas2871 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:18.