praca w perfumerii - co każdy sprzedawca powinien wiedzieć? ;) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Perfumy

Notka

Perfumy Fora, na których znajdziesz porady w zakresie perfum. Zapraszamy do dyskusji.
Zanim napiszesz post zapoznaj się z FAQ oraz Przewodnikiem po perfumach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-03-20, 11:43   #1
delilah1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 30

praca w perfumerii - co każdy sprzedawca powinien wiedzieć? ;)


jutro mam zacząć okres próbny w perfumerii ale o perfumach wiem niewiele znam tylko ze 3 hugo boss`a i moze ze 2 inne)
strasznie się stresuję czytając o waszych idealnych sprzedawczyniach...a co z tymi początkującymi??

---------- Dopisano o 11:43 ---------- Poprzedni post napisano o 11:41 ----------

proszę pomóżcie jak to wszystko najłatwiej ogarnąć podzielić sklasyfikować....
delilah1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 11:54   #2
kriss_de_valnor
Zakorzenienie
 
Avatar kriss_de_valnor
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: gród Kraka
Wiadomości: 6 434
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

nie da się łatwo i szybo "nauczyć" nut w perfumach, trzeba jak najwięcej testować i porównywać, możesz sobie podzielić perfumy na parę podstawowych grup np. szypry, słodko-owocowe, orientalne, cytrusowe, świeże i wąchać, wąchać... i zapamiętywać
__________________
próbki na wymianę



kriss_de_valnor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 11:57   #3
Aszku73
Rozeznanie
 
Avatar Aszku73
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Poznań/Katowice
Wiadomości: 694
GG do Aszku73
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Czy to oznacza, że zaczynasz pracę bez jakiegokolwiek przygotowania, przeszkolenia przez pracodawcę? Z marszu ?
__________________
Moja kolekcja, sprzed "reformy" https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=4327
Aszku73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 12:10   #4
ropuszka
Zakorzenienie
 
Avatar ropuszka
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 5 118
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Nie ma na to chyba recepty. Najlepiej sprawdzamy sie w tym, co naprawde lubimy i wtedy jakos latwiej przychodzi zdobywac nam wiedze. Samo czytanie nic nie da. Trzeba bardzo duzo testowac, nosic zapachy na wlasnej skorze. Mnie jest latwo dzielic zapachy na marki - moze sprobuj najpierw testowac dana marke a zobaczysz jak zapachy sie meidzy soba roznia. Wtedy zaczniesz odrozniac konkretne kategorie, pozniej pewnie nuty. Sprobuj polubic perfumy, traktuj ich poznawanie jako przyjemnosc. Mysle, ze powinni Ci zapewnic jakies szkolenie, jesli prawie nic nie wiesz.
ropuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 12:14   #5
Layila
Zadomowienie
 
Avatar Layila
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: fabryka czekolady :)
Wiadomości: 1 630
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Dobrze, że dziewczyna chce się uczyć.

3/4 pozostaje na tym etapie, na którym było w 'erze przedperfumeryjnej'.
Stąd takie wątki, jak ten o bulwersacjach w perfumeriach.
Layila jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 13:06   #6
Paulinka_S
S. Sssss. SSSSS.
 
Avatar Paulinka_S
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 125
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez Aszku73 Pokaż wiadomość
Czy to oznacza, że zaczynasz pracę bez jakiegokolwiek przygotowania, przeszkolenia przez pracodawcę? Z marszu ?
patrząc na sprzedawczynie, ekspedientki czy jak się tam one nazywają w perfumeriach mam wrażenie, ze one wszystkie tak zaczynają, w dodatku nie widac po nich, by miały ochotę poszerzać swoją wiedzę
__________________


Paulinka_S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 13:17   #7
Aszku73
Rozeznanie
 
Avatar Aszku73
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Poznań/Katowice
Wiadomości: 694
GG do Aszku73
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez Paulinka_S Pokaż wiadomość
patrząc na sprzedawczynie, ekspedientki czy jak się tam one nazywają w perfumeriach mam wrażenie, ze one wszystkie tak zaczynają, w dodatku nie widac po nich, by miały ochotę poszerzać swoją wiedzę
Masz rację, na to wygląda. W takiej sytuacji delilah1985 nie pozostaje nic innego jak studiowanie wizażu, blogów perfumowych i paru innych stron typu osmoz, basenotes czy fragrantica... i konfrontowanie wiedzy z tym co na półkach. No i może kiedyś trafimy na super wyedukowaną konsultantkę
__________________
Moja kolekcja, sprzed "reformy" https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=4327
Aszku73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-03-20, 13:23   #8
Paulinka_S
S. Sssss. SSSSS.
 
Avatar Paulinka_S
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 5 125
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez Aszku73 Pokaż wiadomość

Masz rację, na to wygląda. W takiej sytuacji delilah1985 nie pozostaje nic innego jak studiowanie wizażu, blogów perfumowych i paru innych stron typu osmoz, basenotes czy fragrantica... i konfrontowanie wiedzy z tym co na półkach. No i może kiedyś trafimy na super wyedukowaną konsultantkę
hmm ja myslę, ze tylko wąchanie, wąchanie i jeszcze raz wąchanie
w końcu będzie miała okazję skoro pól dnia będzie spędzać w perfumerii
__________________


Paulinka_S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 13:34   #9
Aszku73
Rozeznanie
 
Avatar Aszku73
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Poznań/Katowice
Wiadomości: 694
GG do Aszku73
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez Paulinka_S Pokaż wiadomość
hmm ja myslę, ze tylko wąchanie, wąchanie i jeszcze raz wąchanie
w końcu będzie miała okazję skoro pól dnia będzie spędzać w perfumerii
A ja się będę upierać, że teoria też potrzebna
Bo przyjdzie dajmy na to taka jedna z wizażu i zażyczy sobie np. kadzidlaka I co wtedy ?
__________________
Moja kolekcja, sprzed "reformy" https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=4327
Aszku73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 16:17   #10
delilah1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 30
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

jakiego kadzidlaka?? :P wiec są jakieś podziały takie nieoficjalne... piszcie wszystko ja bede sie edukowac stworzcie idealna ekspedientkę perfumeryjną :P przez internet...nie lada wyzwanie...ale szybko sie ucze..

---------- Dopisano o 16:17 ---------- Poprzedni post napisano o 16:10 ----------

hugo bossy damskie są kwiatowo owocowe slodkie tylko to wiem z doswiadczenia....zastanaw iam sie jak sklasyfikowac pumę i`m going bo mi to tak pod gorzki cynamon podchodzi :/
delilah1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 16:34   #11
Aszku73
Rozeznanie
 
Avatar Aszku73
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Poznań/Katowice
Wiadomości: 694
GG do Aszku73
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Hmmmm.... Może warto pociągnąć ten wątek ?
Ja się nie podejmuję edukacji, bo jest tu sporo bardziej biegłych ode mnie.
Pomóżcie dziewczynie
__________________
Moja kolekcja, sprzed "reformy" https://wizaz.pl/forum/album.php?albumid=4327
Aszku73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-20, 16:35   #12
Favkes
Zakorzenienie
 
Avatar Favkes
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: na żeliwnej żerdzi
Wiadomości: 3 515
GG do Favkes
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

poszukaj wątków tematycznych.
Są watki o kadzidłach, orietalnych, słodkich, waniliowych, świeżych, czystych, kwiatowych, niegrzecznych ... jest tego naprawdę w brud.
Wybierz nutę .. np.owoce, jaśmin, róża, lawenda, fiołek, ambra, paczula, piżmo .. i szukać w wyszukiwarce, szukaj czytaj, chłoń.
Nie bój się pytać, ale staraj się szukać odpowiednich wątków. Jeśli po przeczytaniu np. wątku o kadzidlaka, przyjdzie Ci na myśl jakieś pytanie, pisz w tym wątku ....
Poczytaj nasze blogi, poczytaj KWC

to tak na szybko.

Edytowane przez Favkes
Czas edycji: 2009-03-20 o 16:46
Favkes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 16:54   #13
Tigerlilly
Rozeznanie
 
Avatar Tigerlilly
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 789
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

A ja z ciekawości spytam: dlaczego chcesz pracować akurat w perfumerii?
__________________
Mój profil na Fragrantica
https://www.fragrantica.pl/uzytkownicy/15321
Mój wątek wymiankowy
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1276096
Tigerlilly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 16:59   #14
bluegirl
Zakorzenienie
 
Avatar bluegirl
 
Zarejestrowany: 2004-09
Lokalizacja: Busko Zdrój
Wiadomości: 16 797
GG do bluegirl Send a message via Skype™ to bluegirl
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

A w jakim mieście ta perfumeria? Sieciowa, czy mała prywatna perfumeria?
__________________
Świat w moich oczach nie mieni się tysiącem barw, ale za to pięknie pachnie.

http://bluegirl-ewa.blogspot.com/
bluegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 17:27   #15
delilah1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 30
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

nie tyle perfumeria może co sklep kosmetyczny z małą perfumerią...... a dlaczego hmm to jest wyzwanie , potrzebują mlodej aktywnej do pracy zawsze to krok do przodu z nutką elegancji : fajnie znac sie na tych wszystkich zapachach i bawić się ich działaniem na innych

---------- Dopisano o 17:07 ---------- Poprzedni post napisano o 17:04 ----------

a i miasto małe jakies 60tys. mieszkancow, moze ze 4 sklepy z perfumami bo perfumerią tego nazwać raczej nie można

---------- Dopisano o 17:08 ---------- Poprzedni post napisano o 17:07 ----------

jutro mam zacząć okres próbny więc i pewnie coś uczyć się będę ale ja chcę więcej i więcej a tam się pewnie tego wszystkiego nie dowiem

---------- Dopisano o 17:27 ---------- Poprzedni post napisano o 17:08 ----------

i jeszcze jedno co znaczy nuta glowy, nuta serca, nuta bazowa ??
delilah1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 18:04   #16
kriss_de_valnor
Zakorzenienie
 
Avatar kriss_de_valnor
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: gród Kraka
Wiadomości: 6 434
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez delilah1985 Pokaż wiadomość
nie tyle perfumeria może co sklep kosmetyczny z małą perfumerią...... a dlaczego hmm to jest wyzwanie , potrzebują mlodej aktywnej do pracy zawsze to krok do przodu z nutką elegancji : fajnie znac sie na tych wszystkich zapachach i bawić się ich działaniem na innych

---------- Dopisano o 17:07 ---------- Poprzedni post napisano o 17:04 ----------

a i miasto małe jakies 60tys. mieszkancow, moze ze 4 sklepy z perfumami bo perfumerią tego nazwać raczej nie można

---------- Dopisano o 17:08 ---------- Poprzedni post napisano o 17:07 ----------

jutro mam zacząć okres próbny więc i pewnie coś uczyć się będę ale ja chcę więcej i więcej a tam się pewnie tego wszystkiego nie dowiem

---------- Dopisano o 17:27 ---------- Poprzedni post napisano o 17:08 ----------

i jeszcze jedno co znaczy nuta glowy, nuta serca, nuta bazowa ??
zwykle perfumy są tak skonstruowane - wedle piramidy zapachowej, w nutach głowy często znaleźć można cytrusy np.bergamotę albo grejpfruta, szybko ulatują ale czasem są i w nutach serca (to środek zapachu, który powinien trwać dłużej), baza to składniki podtrzymujące i scalające konstrukcję jak piżmo, paczula, ambra...jednak coraz częściej kreatorzy odchodzą od takiej sztywnej kompozycji zapachowej i nie ma faz występujących po sobie - zapach opiera się na jednej nucie wiodącej
__________________
próbki na wymianę



kriss_de_valnor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 02:06   #17
Sabbath
Wiedźma
 
Avatar Sabbath
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 12 013
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez delilah1985 Pokaż wiadomość

i jeszcze jedno co znaczy nuta glowy, nuta serca, nuta bazowa ??
Delilach, tak na chłopski (albo raczej babski) rozum:
Nuta głowy to jest to, co czujesz zaraz na początku, tuż po psiknięciu (oczywiście kiedy już wywietrzeje spirytus).
Nuta serca to "główna treść: zapachu perfum - zaczynasz ją czuć jakieś 20 minut po aplikacji (średnio, bo ten czas bywa różny dla różnych perfum) wtedy, kiedy zapach jest najbardziej mięsisty - jest najbardziej sobą.
Nuta bazy to taka podstawa zapachu - fundament, na którym zbudowana jest konstrukcja zapachu. Baza zapachu zwykle bywa ciepła, spokojniejsza, niż pozostałe nuty.

Gdyby perfumy były na przykład szarlotką, to nuta bazy to kruche ciasto na spodzie, nutę serca to jabłkowy farsz, a nuta głowy to posypka, czyli to, czego kosztujesz zanim jeszcze rozdziabiesz ciastko widelczykiem.

Istnieją oczywiście zapachy linearne, statyczne, w których te nuty nie są wyraźnie rozpoznawalne, ale ogólnie podstawowa struktura zapachu jest taka, że najpierw jest mocne uderzenie, potem zapach układa się na skórze, a potem nastepuje faza wygrzania i wyciszenia.



Jeśli chodzi o "nauczenie się zapachów" na sposób przydatny sprzedawcy, to ja jednak polecam na początek lekturę, czyli jak radzi Kriss - teoria to podstawa.
Ale też nie na chybił - trafił, tylko metodycznie.
Zerknij w KWC - poszukaj najpopularniejszych zapachów, poczytaj czym pachną i jak są odbierane, może zapisz sobie po jednym zdaniu na kartce, a potem w czasie wolnym albo nawet w pracy codziennie pryskaj w jedno zgięcie łokcia jeden zapach, w drugie inny i wąchaj, pamietając czym to powinno pachnieć.
W ten sposób w miesiąc poznasz na spokojnie i bez paniki 60 zapachów, a po pewnym czasie zaczniesz rozpoznawac nuty, które spotykasz po raz któryś z kolei.

Jeśli chcesz przeprowadzić szybszy kurs... Popytaj znajomych, czym pachną, psikaj, czytaj co to jest, przypisuj zapach do nut. Czytaj katalog, pytaj, co jest modne, zerkaj, co oglądają ludzie. Zapisuj sobie nazwy, a potm sprawdzaj, czym to pachnie.

Możesz zrobić sobie listę zapachów dostępnych w Twojej perfumerii (niekoniecznie wszystkich) i podzielić je na grupy wedle opisów:
szypry, drzewne, słodkie, spożywcze, kwiatowe, świeże etc. To pozwoli Ci uniknąć wpadki w razie pytania na przykład o "coś słodkiego".

Nie zachęcałabym Cię do zagłębiania się w blogi wielbicielek zapachów niszowych, bo w takiej perfumerii, jaką opisujesz to po postu nie jest potrzebne. Choć może kiedy już zaczniesz poznawać ten fascynujjący świat doznań - sama staniesz się milośniczką perfum i zaczniesz szukac i poznawać dla przyjemności, nie z rzetelności. Choć rzetelność to bardzo, bardzo dobra cecha.
Powodzenia!
Sabbath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 17:45   #18
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez Paulinka_S Pokaż wiadomość
hmm ja myslę, ze tylko wąchanie, wąchanie i jeszcze raz wąchanie
w końcu będzie miała okazję skoro pól dnia będzie spędzać w perfumerii
Cytat:
Napisane przez Aszku73 Pokaż wiadomość

A ja się będę upierać, że teoria też potrzebna
Bo przyjdzie dajmy na to taka jedna z wizażu i zażyczy sobie np. kadzidlaka I co wtedy ?
Zgadzam się. Samo wąchanie nic nie, jeśli nie zna się i nie rozpoznaje nut. Można wtedy rozpoznać zapach bez pudła, ale co zawiera to już będzie inna bajka... Praktyka to tylko połowa sukcesu, drugie tyle stanowi teoria.
__________________

"Masz świra to go hoduj."




Edytowane przez kropka75
Czas edycji: 2009-03-23 o 17:48
kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-23, 18:01   #19
All_that_jazz
Zakorzenienie
 
Avatar All_that_jazz
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 330
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Polecam lekturę opisów nut perfum (są one podzielone na grupy) na www.esentia.pl i testy praktyczne opisanych zapachów na własnej skórze.
Dobry nos albo się ma albo nie ale można go zawsze wyczulić częstymi testami, wyuczyć się wyczuwać poszczególne nuty.
Jest też kilka książek (głównie albumowych) o perfumach , ich historii,klasyce zapachowych arcydzieł-to też na pewno ci się przyda.
Warto wiedzieć np. jak przedłużać trwałość perfum, jak je przechowywać, jak powstają itd.
All_that_jazz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-12-17, 19:34   #20
katakumba
Zakorzenienie
 
Avatar katakumba
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: bedlam
Wiadomości: 5 384
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez Sabbath Pokaż wiadomość
Delilach, tak na chłopski (albo raczej babski) rozum:
Nuta głowy to jest to, co czujesz zaraz na początku, tuż po psiknięciu (oczywiście kiedy już wywietrzeje spirytus).
Nuta serca to "główna treść: zapachu perfum - zaczynasz ją czuć jakieś 20 minut po aplikacji (średnio, bo ten czas bywa różny dla różnych perfum) wtedy, kiedy zapach jest najbardziej mięsisty - jest najbardziej sobą.
Nuta bazy to taka podstawa zapachu - fundament, na którym zbudowana jest konstrukcja zapachu. Baza zapachu zwykle bywa ciepła, spokojniejsza, niż pozostałe nuty.

Gdyby perfumy były na przykład szarlotką, to nuta bazy to kruche ciasto na spodzie, nutę serca to jabłkowy farsz, a nuta głowy to posypka, czyli to, czego kosztujesz zanim jeszcze rozdziabiesz ciastko widelczykiem.

Istnieją oczywiście zapachy linearne, statyczne, w których te nuty nie są wyraźnie rozpoznawalne, ale ogólnie podstawowa struktura zapachu jest taka, że najpierw jest mocne uderzenie, potem zapach układa się na skórze, a potem nastepuje faza wygrzania i wyciszenia.



Jeśli chodzi o "nauczenie się zapachów" na sposób przydatny sprzedawcy, to ja jednak polecam na początek lekturę, czyli jak radzi Kriss - teoria to podstawa.
Ale też nie na chybił - trafił, tylko metodycznie.
Zerknij w KWC - poszukaj najpopularniejszych zapachów, poczytaj czym pachną i jak są odbierane, może zapisz sobie po jednym zdaniu na kartce, a potem w czasie wolnym albo nawet w pracy codziennie pryskaj w jedno zgięcie łokcia jeden zapach, w drugie inny i wąchaj, pamietając czym to powinno pachnieć.
W ten sposób w miesiąc poznasz na spokojnie i bez paniki 60 zapachów, a po pewnym czasie zaczniesz rozpoznawac nuty, które spotykasz po raz któryś z kolei.

Jeśli chcesz przeprowadzić szybszy kurs... Popytaj znajomych, czym pachną, psikaj, czytaj co to jest, przypisuj zapach do nut. Czytaj katalog, pytaj, co jest modne, zerkaj, co oglądają ludzie. Zapisuj sobie nazwy, a potm sprawdzaj, czym to pachnie.

Możesz zrobić sobie listę zapachów dostępnych w Twojej perfumerii (niekoniecznie wszystkich) i podzielić je na grupy wedle opisów:
szypry, drzewne, słodkie, spożywcze, kwiatowe, świeże etc. To pozwoli Ci uniknąć wpadki w razie pytania na przykład o "coś słodkiego".

Nie zachęcałabym Cię do zagłębiania się w blogi wielbicielek zapachów niszowych, bo w takiej perfumerii, jaką opisujesz to po postu nie jest potrzebne. Choć może kiedy już zaczniesz poznawać ten fascynujjący świat doznań - sama staniesz się milośniczką perfum i zaczniesz szukac i poznawać dla przyjemności, nie z rzetelności. Choć rzetelność to bardzo, bardzo dobra cecha.
Powodzenia!
tekst w ramke a pania ozlocic
ja sie znam na zapach tyle co kot na gwiazadach, ale dzieki umiejetnosci obslugiwania wyszukiwarki trafilam i na ten watek.
glownie z ciekawosci co to te nuty, bo nagle sie okazalo ze moja nowa kate moss nie pachnie tylko swietami ale w roznych nutach ma jeszcze cala mase innych zapachow
__________________
swoje rady zwin w ciasny rulonik i rozwaz znaczenie slowa "czopek"

Haters gonna hate.
Potatoes gonna potate.



katakumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-17, 19:51   #21
klystianek
Rozeznanie
 
Avatar klystianek
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 570
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

wystarczy sciemniac, rexzte robi uroda ;D i podchodz do facetow mniej z nich sie zna = mniej wpadek
__________________
Przekaż Hugo, że juz nie jest Boss'em
Twoje ulubione nieruchomości gorzów
klystianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-17, 20:32   #22
kroliczek190
Zadomowienie
 
Avatar kroliczek190
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 020
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

Cytat:
Napisane przez klystianek Pokaż wiadomość
wystarczy sciemniac, rexzte robi uroda ;D i podchodz do facetow mniej z nich sie zna = mniej wpadek
Ej, mam nadzieję że z tym ściemnianiem to żarty, oby dziewczyna nie wzięła sobie tego do serca!
Niedoświadczona sprzedawczyni powinna przede wszystkim być miła i chętna pomóc (ale nie w sposób nachalny - raczej bacznie obserwować klienta i rozpoznawać czy potrzebuje teraz pomocy) a przy tym mieć entuzjazm do tego co robi.
Ideałem byłoby zatrudnianie entuzjastek na takich stanowiskach no ale cóż...
Praca z pewnością do lekkich nie należy - cały czas na nogach i nieraz humorzaści klienci, tym bardziej warto interesować się produktami. Tu na wizażu jest kopalnia wiedzy o produktach i wszystko jest opisane niezwykle przyjemnie do czytania - zatem warto poświęcić wolne chwile lekturze!
kroliczek190 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-17, 20:45   #23
klystianek
Rozeznanie
 
Avatar klystianek
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 570
Dot.: perfumy- jak się ich nauczyć(przyszla sprzedawczyni)

jak mi doradzala jakas laska to sciemniala ;D wiedziala tylko ze pi m7 i envy to sa raczej mocne zapachy ;D (ale dziewczyna byla dopiero od miesiaca zatrudniona) do swiezakow im daleko, wystarczy spytac sie mezczyzny czego szuka a najlepiej zrobic podzial sobie na 3 kategorie: swieze - wyraziste - kadzidlane
pyta sie faceta czego szuka mowi facet ze cos swiezego i proscizna pokazuje mu z 5 butelek
faceci sa prosci to zaspokojenia bo sami nie wiedza czego chca, a juz na pewno nie powiedza: hmm szukam czegos drzewnego troche szyprowego itd itd :P to musialby byc ewenement ;D
btw: a ja nie dostalem roboty w perfumerii ;/ ale jakos niespecjalnie zabiegalem
a co do kobiet to one sa bardziej wymagajace, raczej wiedza czego chca, rzucaja jakas nuta i trzeba pomoc
w sephorze jest komp z wyszukiwaniem zapachow po nutach w .us nie mam pojecia czy w polsce tez juz cos takiego jest, a znaczaco ulatwia niektorym kobietom wyszukanie tego co moze im sie podobac
__________________
Przekaż Hugo, że juz nie jest Boss'em
Twoje ulubione nieruchomości gorzów

Edytowane przez klystianek
Czas edycji: 2009-12-17 o 20:51
klystianek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Perfumy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:24.