Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-11-28, 20:06   #1
Ellie00
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 380
Lightbulb

Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!


Hej dziewczyny Kilka dni temu natknęłam się na bardzo ciekawy wykład na temat odżywiania. Obejrzyjcie proszę od początku do końca i napiszcie co myślicie o takim podejściu do diety i zdrowia jakie w dość dosadny sposób przedstawia nam Gary Yourofsky. Moje wrażenie po obejrzeniu pierwszych 5 minut: co to za paplanina, gość ma świra i grubo przesadza, przecież to tylko jedzenie :P Poźniej po kilkunastu kolejnych minutach wykładu: w sumie facet ma całkiem racjonalnie argumenty... Po obejrzeniu tego filmiku do końca, całkowicie zmieniłam swój sposób odżywania i spojrzenia na sprawę.

https://www.youtube.com/watch?v=t3DPCQjlanM

Obejrzyjcie od początku do końca i podziecie się swoimi wrażeniami, jestem bardzo ciekawa co inni myślą na ten temat i czy dociera do Was takie przestawiwnie sprawy
(jeśli link nie działa, to na youtube wystarczy wpisać: Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky
__________________
Insanity Is Definitely Insane
Ellie00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-28, 20:31   #2
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Niestety lubię mięso. Ale, fakt, przerażające. Tylko, że z tego co wiem, obecnie zabija się zwierzęta w bardziej humanitarny sposób.
__________________
Cytat:
Napisane przez DudiBoy Pokaż wiadomość
Normalnie nowa dieta cud! "Nie jedz nic i licz na cud, że przeżyjesz!" A nie, przepraszam... zjadłaś jogurt.


"Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem..."
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-28, 20:54   #3
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Nie mogę obejrzeć całego bo mam neta na limit, ale ogólnie uważam, że powinno się poprzez także jedzenie redukować negatywny wpływ na planetę, m.in. zmieniając spożywanie mięsa kręgowców na mięso owadów.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 07:03   #4
summer_overture
Zadomowienie
 
Avatar summer_overture
 
Zarejestrowany: 2014-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 392
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Cytat:
Napisane przez akot80 Pokaż wiadomość
Niestety lubię mięso. Ale, fakt, przerażające. Tylko, że z tego co wiem, obecnie zabija się zwierzęta w bardziej humanitarny sposób.
W jaki sposób?!
Polecam książkę J.S. Foera "Zjadanie zwierząt" i jakikolwiek filmik np. fundacji Vivy czy promowany ostatnio przez P. Dinklage'a (z "Gry o tron").
Zwierzęta wcale nie są obecnie zabijane w humanitarny sposób, dodatkowo przez to, że traktowane są w przedmiotowy sposób, bardzo często pracownicy ubojni wyżywają się na nich.
Nie oglądałam filmu proponowanego przez autorkę posta (mam w planach), ale z wielu powodów ponad 10 m-cy temu zrezygnowałam z mięsa i jego pochodnych, potem zaczęłam się 'edukować' w tej kwestii i każdego kolejnego dnia mam coraz większą pewność, że właśnie 'zjadanie zwierząt' jest zabójcze nie tylko dla nich.
__________________
Kocham czytać

Zapraszam na czytelniczą rozmowę

Wymiana KSIĄŻEK
summer_overture jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 10:13   #5
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Nie siejcie głupot, zjadanie zwierząt jest dla człowieka naturalne i potrzebne. Wegetarianizm może funkcjonować tylko dlatego, że obecnie mamy duży dostęp do wielu produktów. Gdybyśmy mieli wrócić do bardziej naturalnego trybu życia (na skutek np. wojny ogólnoświatowej), to każdy musiałby jeść mięso, nie mając dostępu do tej całej gamy produktów, które teraz są tak dostępne, albo by po prostu zaczął chorować z niedoborów. Po prostu należy zwracać uwagę skąd to mięso jest. Poza tym jak mówię, można skorzystać z alternatywy i jeść owady tyle, że w Polsce jest to obecnie utrudnione prawem, ale podobno pracują nad tym.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 10:39   #6
Michoben
Raczkowanie
 
Avatar Michoben
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: w lesie
Wiadomości: 233
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Nie siejcie głupot, zjadanie zwierząt jest dla człowieka naturalne i potrzebne. Wegetarianizm może funkcjonować tylko dlatego, że obecnie mamy duży dostęp do wielu produktów. Gdybyśmy mieli wrócić do bardziej naturalnego trybu życia (na skutek np. wojny ogólnoświatowej), to każdy musiałby jeść mięso, nie mając dostępu do tej całej gamy produktów, które teraz są tak dostępne, albo by po prostu zaczął chorować z niedoborów. Po prostu należy zwracać uwagę skąd to mięso jest. Poza tym jak mówię, można skorzystać z alternatywy i jeść owady tyle, że w Polsce jest to obecnie utrudnione prawem, ale podobno pracują nad tym.
Zgadzam sie. Poza tym my tutaj biadolimy nad losem zwierzat, ktore dgyby nie to, ze czlowiek udomowil juz dawno by wyginely.
Poza ty czy zastanawialyscie sie o losach ludzi, ktorzy zapewniaja wam weganskie produkty dostepne caly rok. Poczytajcie ten artykul:
Wstep:"Czy pijąc filiżankę wspaniałej, aromatycznej kawy myślisz o tym, że człowiekowi, który ją dla Ciebie zebrał zapłacono 1,20 zł za kilogram ziaren?! Kawiarnie parzą z nich 80 filiżanek, za co otrzymują ok. 500 zł, pytam więc dlaczego zapominamy o godziwych zarobkach pracujących w pocie czoła rolnikach?"

https://www.pro-natural.pl/blog/arty...iedliwy-handel
Michoben jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-29, 10:52   #7
Ellie00
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 380
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Nie siejcie głupot, zjadanie zwierząt jest dla człowieka naturalne i potrzebne. Wegetarianizm może funkcjonować tylko dlatego, że obecnie mamy duży dostęp do wielu produktów. Gdybyśmy mieli wrócić do bardziej naturalnego trybu życia (na skutek np. wojny ogólnoświatowej), to każdy musiałby jeść mięso, nie mając dostępu do tej całej gamy produktów, które teraz są tak dostępne, albo by po prostu zaczął chorować z niedoborów. Po prostu należy zwracać uwagę skąd to mięso jest. Poza tym jak mówię, można skorzystać z alternatywy i jeść owady tyle, że w Polsce jest to obecnie utrudnione prawem, ale podobno pracują nad tym.
Ja myślałam DOKŁADNIE tak samo jak Ty jeszcze tydzień temu Zawsze uważałam że mięso jest bardzo potrzebne człowiekowi do zdrowego funkcjonowania. Jeśli rozmawiałam z koleżankami które nie jedzą mięsa, to wiadomo że nie mówiłam tego na głos ale myślałam sobie: po co one wymyślają takie bzdety, przecież mięso takie pyszne i zdrowe, uwielbiam kurczaka pieczonego schabowe, żeberka, kiłbaski, szyneczki i całą resztę, zajadałam się mięsem dosłownie codziennie.
Jednocześnie bardzo interesowałam się zdrową dietą która sprawi że poprawi mi się stan skóry, schudnę i będę miała więcej energii. Zawsze wiedziałam że dieta wegetariańska jest promowana jako zdrowa ale myślałam sobie: to nie dla mnie, nie wyobrażam sobie życia bez mięsa :P
Do momentu aż obejrzałam ten filmik, to co mówi ten facet na prawdę do mnie przemawia. Szkoda że masz limit bo chcę żebyśmy w tym wątku wymianiały się opiniami na temat takiego stylu odżywiania dopiero po obejrzeniu filmiku który dodałam w pierwszym poście.
Jestem ciekawa co myślicie o wszystkich argumentach jakie on tam podaje?

Cytat:
Napisane przez akot80 Pokaż wiadomość
Niestety lubię mięso. Ale, fakt, przerażające. Tylko, że z tego co wiem, obecnie zabija się zwierzęta w bardziej humanitarny sposób.
Szczerze mówiąc to mam nadzieję że masz rację ale niestety mi też bardziej realne wydaje się jednak to co napisała summer_overture
__________________
Insanity Is Definitely Insane

Edytowane przez Ellie00
Czas edycji: 2014-11-29 o 11:24
Ellie00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-11-29, 11:01   #8
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

No widzisz, a ja jako zbuntowana nastolatka myślałam jak Ty teraz . Obecnie zajmuje się tym bardziej profesjonalnie jeśli tak można powiedzieć (ze względu na moje zainteresowania, studia, czytanie fachowej literatury i przeglądanie publikacji naukowych) i faktem jest, że ludzie potrzebują mięso do właściwego funkcjonowania. Jest tak jak wyżej napisałam - to, że teraz idzie funkcjonować na wegetarianizmie jest wynikiem łatwego dostępu do wielu produktów, wystarczy że wybuchnęła by np. wojna, sklepy przestały by funkcjonować i nie miałabyś soi i masy innych, które są głównym źródłem białka dla wegetarian i wtedy albo jesz mięso, albo chorujesz na niedobory aż w końcu od nich umierasz. Człowiek przez tysiące lat ewolucji przystosował się do spożywania mięsa i jest to dla niego naturalne. Problemem jest raczej spożywanie go w nadmiarze. Poza tym dieta wege też nie jest taka idealna, np. zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki ze względu na bogactwo inhibitorów proteaz w bobowatych - głównym źródle białka dla wegetarian. W każdym razie polecam zainteresować się spożywaniem owadów - mniejsze zużycie wody, mniej produkowanych odpadów, mniej terenu pod hodowlę i na obecny stan wiedzy zdrowsze, niż mięso do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni (przez mniejszą zawartość nasyconych kw. tłuszczowych).

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2014-11-29 o 11:04
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-30, 10:12   #9
summer_overture
Zadomowienie
 
Avatar summer_overture
 
Zarejestrowany: 2014-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 392
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Nie siejcie głupot, zjadanie zwierząt jest dla człowieka naturalne i potrzebne. Wegetarianizm może funkcjonować tylko dlatego, że obecnie mamy duży dostęp do wielu produktów. Gdybyśmy mieli wrócić do bardziej naturalnego trybu życia (na skutek np. wojny ogólnoświatowej), to każdy musiałby jeść mięso, nie mając dostępu do tej całej gamy produktów, które teraz są tak dostępne, albo by po prostu zaczął chorować z niedoborów. Po prostu należy zwracać uwagę skąd to mięso jest. Poza tym jak mówię, można skorzystać z alternatywy i jeść owady tyle, że w Polsce jest to obecnie utrudnione prawem, ale podobno pracują nad tym.
Ale przepraszam bardzo, wskaż mi jedno moje zdanie, w którym napisałam, że "zjadanie zwierząt NIE jest dla człowieka naturalne..." (choć ja preferuję określenie "wygodne"). Ja tylko napisałam, co myślę o współczesnym chowie i uboju zwierząt, a to różnica, bo właśnie dorabiasz ideologię do mojej wypowiedzi. I nijak do tego mają się również twoje słowa o tym, że wege można być teraz, bo jest łatwy dostęp bla bla bla. A ja się z tym zgadzam i co z tego? Powiem więcej: cieszę się, że mam dostęp do różnych dziwactw, które UROZMAICAJĄ moją dietę, bo dzięki temu nie muszę jeść zwierząt i nie mam żadnych niedoborów i o moją trzustkę się nie martw, bo odpowiednio skomponowana dieta nie zawiera nie wiadomo jakiej ilości strączkowych. A zresztą, niech tam będzie to ryzyko raka trzustki (chociaż z tego, co mi wiadomo, ryzyko zwiększa się przy zjadaniu dużej ilości tłuszczów ziwerzęcych), to i tak niewiele w porównaniu z chorobami, które powoduje nadmierna ilość mięsa w diecie.
P.s. a z tym łatwym dostępem to też trochę naciągasz - strączkowe, źródło białka, z tego, co wiem dostępne od dziesiątek lat, wszelkie warzywa, również (obecnie mamy różnorodność większą niż kilkadziesiąt lat temu, ale co z tego). Mam wymieniać dalej? wskaż chociaż jeden produkt potrzebny wegetarianinowi, żeby mógł prawidłowo funkcjonować, taki, do którego mamy dostęp teraz, a którego kiedyś nie było (np. 10-20 lat temu, bo chyba nie chcesz cofać się do XVI w.).

---------- Dopisano o 11:12 ---------- Poprzedni post napisano o 11:09 ----------

A tak na koniec: a ty uważasz na to, skąd pochodzi mięso, które jesz? Wytłumacz mi, w jaki sposób to robisz? Hodujesz świnie i kury sama, czy czytasz etykiety? Bo wg mnie nie da się tego kontrolować, chyba że naklejki bio-eco-nie wiadomo co jeszcze, przekonują cię.
__________________
Kocham czytać

Zapraszam na czytelniczą rozmowę

Wymiana KSIĄŻEK
summer_overture jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-30, 10:26   #10
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

10-20 lat temu dostęp do żywności też był spory. Chodzi mi po prostu o wrócenie do naturalnego stanu rzeczy, nie ma sklepów bogatych we wszystko, tylko jesz to co znajdziesz czy upolujesz. W takiej sytuacji wegetarianizm po prostu nie ma racji bytu. Wynika z dobrobytu. Do nowotworów przyczyniać się mogą różne czynniki, mogą to być nasycone kw. tłuszczowe, mogą to być inhibitory proteaz. Wiesz, ja nie namawiam do nadmiernego spożywania mięsa (a czuję się, jakbyś mnie o to oskarżała), twierdzę po prostu, że spożywanie mięsa jest dla człowieka naturalne i w zrównoważonej diecie korzystne.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-30, 14:38   #11
LuckyJane
Rozeznanie
 
Avatar LuckyJane
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 758
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Nie siejcie głupot, zjadanie zwierząt jest dla człowieka naturalne i potrzebne. Wegetarianizm może funkcjonować tylko dlatego, że obecnie mamy duży dostęp do wielu produktów. Gdybyśmy mieli wrócić do bardziej naturalnego trybu życia (na skutek np. wojny ogólnoświatowej), to każdy musiałby jeść mięso, nie mając dostępu do tej całej gamy produktów, które teraz są tak dostępne, albo by po prostu zaczął chorować z niedoborów. Po prostu należy zwracać uwagę skąd to mięso jest. Poza tym jak mówię, można skorzystać z alternatywy i jeść owady tyle, że w Polsce jest to obecnie utrudnione prawem, ale podobno pracują nad tym.
To prawda wegetarianizm jest możliwą opcją, więc jeśli ktoś ma wiedzę i środki finansowe, to dlaczego nie? Ekonomicznie jest niemożliwe zrezygnować z jedzenia mięsa na światową skalę. Wielu też wegetarian miałoby problem, bo cena wielu produktów bezmięsnych, warzyw, owoców jest stale niska ze względu na ogromny popyt mięsa.

---------- Dopisano o 15:38 ---------- Poprzedni post napisano o 15:37 ----------

Cytat:
Napisane przez Ellie00 Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny Kilka dni temu natknęłam się na bardzo ciekawy wykład na temat odżywiania. Obejrzyjcie proszę od początku do końca i napiszcie co myślicie o takim podejściu do diety i zdrowia jakie w dość dosadny sposób przedstawia nam Gary Yourofsky. Moje wrażenie po obejrzeniu pierwszych 5 minut: co to za paplanina, gość ma świra i grubo przesadza, przecież to tylko jedzenie :P Poźniej po kilkunastu kolejnych minutach wykładu: w sumie facet ma całkiem racjonalnie argumenty... Po obejrzeniu tego filmiku do końca, całkowicie zmieniłam swój sposób odżywania i spojrzenia na sprawę.

https://www.youtube.com/watch?v=t3DPCQjlanM

Obejrzyjcie od początku do końca i podziecie się swoimi wrażeniami, jestem bardzo ciekawa co inni myślą na ten temat i czy dociera do Was takie przestawiwnie sprawy
(jeśli link nie działa, to na youtube wystarczy wpisać: Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky
Dzięki . Obejrzę sobie i potem się wypowiem.
edit: Jednak nie obejrzę "Ten film wideo jest niedostępny."

Edytowane przez LuckyJane
Czas edycji: 2014-11-30 o 14:39
LuckyJane jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-11-30, 19:07   #12
WiolciaG
Przyczajenie
 
Avatar WiolciaG
 
Zarejestrowany: 2014-11
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 1
Thumbs up Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Witajcie
Jestem dietetykiem. Dieta wegańska jest zdrowa tylko wtedy gdy jest porządnie zbilansowana, niestety większość wegan ma jakieś niedobory. Możliwe jednak jest takie ustawienie diety, żeby dostarczać wszystkich niezbędnych składników. O tych inhibitorach proteaz to prawda - ale tylko wtedy gdy strączkowe będą jedzone w za dużych ilościach, a jadłospis będzie nieurozmaicony. A przecież źródłem białka na wege diecie są nie tylko strączkowe, ale również zboża i orzechy. Poszukajcie dietetyka, który potrafi ocenić Wasze odżywianie, zbilansować dietę wegańską i zalecić konieczne suplementy i ew niezbędne badania.
Odkwaszenie organizmu murowane, przy tym chudnięcie, unikamy nowotworów (konieczne zbilansowanie - bez nadmiaru soi), osteoporozy, dny moczanowej, chorób krążenia, obniżamy cholesterol itd. A przy okazji zmniejszymy nasz ślad węglowy na tej naszej planecie. Pomijam względy etyczne.
Pozdrawiam serdecznie - weganka od niedawna

Edytowane przez WiolciaG
Czas edycji: 2014-11-30 o 19:19
WiolciaG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-04, 19:33   #13
Ellie00
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 380
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Cytat:
Napisane przez WiolciaG Pokaż wiadomość
Witajcie
Jestem dietetykiem. Dieta wegańska jest zdrowa tylko wtedy gdy jest porządnie zbilansowana, niestety większość wegan ma jakieś niedobory. Możliwe jednak jest takie ustawienie diety, żeby dostarczać wszystkich niezbędnych składników. O tych inhibitorach proteaz to prawda - ale tylko wtedy gdy strączkowe będą jedzone w za dużych ilościach, a jadłospis będzie nieurozmaicony. A przecież źródłem białka na wege diecie są nie tylko strączkowe, ale również zboża i orzechy. Poszukajcie dietetyka, który potrafi ocenić Wasze odżywianie, zbilansować dietę wegańską i zalecić konieczne suplementy i ew niezbędne badania.
Odkwaszenie organizmu murowane, przy tym chudnięcie, unikamy nowotworów (konieczne zbilansowanie - bez nadmiaru soi), osteoporozy, dny moczanowej, chorób krążenia, obniżamy cholesterol itd. A przy okazji zmniejszymy nasz ślad węglowy na tej naszej planecie. Pomijam względy etyczne.
Pozdrawiam serdecznie - weganka od niedawna
Hej Miło jest słyszeć pozytywną opinię na temat takiej diety, tym bardziej od dietetyka.
Mogłabyś powiedzieć nam jakie są najczęstsze niedobory i jak ich unikać na diecie wegańskiej?
__________________
Insanity Is Definitely Insane

Edytowane przez Ellie00
Czas edycji: 2014-12-04 o 19:50
Ellie00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 16:58   #14
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Inspirujący wykład na temat żywienia, kótry może zmienić Twoje życie!

Bardzo lubię mięso i jem je codziennie, ale chyba czas na lekkie ograniczenie. Wkleiłam linka, ale nie działa. W necie można obejrzeć film pt: Kochane mięso. Polecam.
__________________
Cytat:
Napisane przez DudiBoy Pokaż wiadomość
Normalnie nowa dieta cud! "Nie jedz nic i licz na cud, że przeżyjesz!" A nie, przepraszam... zjadłaś jogurt.


"Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem..."

Edytowane przez akot80
Czas edycji: 2014-12-17 o 16:59
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-17 17:58:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:58.