Rynek pracy a studia magisterskie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-04-19, 19:51   #1
Serena66
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 121

Rynek pracy a studia magisterskie


Zastanawia mnie taka rzecz. Czy pójście na studia magisterskie zwiększa w jakiś sposób szanse na rynku pracy?
Nie mam tu na myśli studiów medycznych, prawniczych, inżynierskich, bo tu sprawa oczywista. Ale co z resztą kierunków. Rynek pracy jest przecież taki, że nie zawsze pracuje się zgodnie z kierunkiem studiów. Nie lepiej jest tak, że jak ktoś powiedzmy robi licencjat z ekonomii to żeby po tych studiach zaczął zdobywać doświadczenie zawodowe.
Serena66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-19, 20:04   #2
bb410bd1fbb42d2edea92b1ada01ce79bf3cfb02_603add0278cd5
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 3 395
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Cytat:
Napisane przez Serena66 Pokaż wiadomość
Zastanawia mnie taka rzecz. Czy pójście na studia magisterskie zwiększa w jakiś sposób szanse na rynku pracy?
Nie mam tu na myśli studiów medycznych, prawniczych, inżynierskich, bo tu sprawa oczywista. Ale co z resztą kierunków. Rynek pracy jest przecież taki, że nie zawsze pracuje się zgodnie z kierunkiem studiów. Nie lepiej jest tak, że jak ktoś powiedzmy robi licencjat z ekonomii to żeby po tych studiach zaczął zdobywać doświadczenie zawodowe.
Studia magisterskie dają Ci dodatkowe 2 lata na ulgi z tytułu bycia studentem tj. kwestia ZUSu dla pracodawców, a dla Ciebie siłą rzeczy wyższa stawka godzinowa (choć tu akurat różnie bywa)
Poza tym, u mnie specjalizację wybierało się dopiero na mgr (teraz chyba się to zmieniło), więc miałam i konkretniej ukierunkowane zajęcia.
bb410bd1fbb42d2edea92b1ada01ce79bf3cfb02_603add0278cd5 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-19, 20:22   #3
Serena66
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 121
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Bo ogólnie jest tak: Mam ukończone 4 lata Technikum Ekonomiczne, 3,5 letnie studia z Ekonomii. Tylko, że nie lubię ekonomii. Na tych studiach się nudziłam, bo czułam się tak jakbym miała powtórkę wiedzy z technikum.
Wiadomo na razie mam to co mam i nie wybrzydzam póki się nie przebranżowię.
Chcę ogólnie iść do pracy, a potem iść na studia zaoczne z tymże na studia inżynierskie. Bo poza tym. Nie chcę brać od mamy pieniędzy, bo głupio się z tym czuję, a poza tym chciałabym mieć swoje dochody.
A w ten czwartek mam umówioną wizytę w Urzędzie Pracy w Gdańsku.
Zapewne by niektórzy powiedzieli pracować w czasie studiów. Tylko, że w moim mieście studiowałam na PWSZ-ecie. Plan zajęć był taki, że były okienka(paro godzinne przerwy między zajęciami). Ćwiczenia obowiązkowe na których trzeba było być. Agencji pracy w moim mieście nie ma. Ogólnie pochodzę z miasta z którego młodzi ludzie wyjeżdżają, bo raz nie ma pracy, dwa nie ma tu studiów magisterskich.
Serena66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 09:35   #4
Adrianna919
Przyczajenie
 
Avatar Adrianna919
 
Zarejestrowany: 2016-03
Wiadomości: 20
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Wszystko zależy, co chcesz w życiu robić. Jeżeli kompletnie nie interesują Cię studia, to szkoda iść na nie na siłę. Najlepiej wybrać takie, w których będziesz z chęcią pogłębiać swoją wiedzę i stawać się specjalistką w danym kierunku. Jeżeli masz dylemat, czy wybarć opcję x czy z, bo jesteś dobra w obydwu tematach, to wybierz te studia, bo których łatwiesz znajdziesz pracę. Z drugiej strony, szkoda iść na studia na dany zawód tylk dlatego, że będzie się mieć z tego pieniądze. Jeśli będziesz pracować dla pieniędzy, to prędzej czy później się wypalisz i nie będzie ci to sprawiało przyjemności. Trendy na rynku pracy się zmieniają i za np. 5 lat rynek będzie potrzebował zupełnie innych specjalistów niż dzisiaj.
Adrianna919 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 12:27   #5
karolina89maj
Przyczajenie
 
Avatar karolina89maj
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Jako osoba, która kilka miesięcy po zdobyciu tytułu mgr szukała pracy powiem tak - nie ma znaczenia, co się studiowało, jednak same studia są potrzebne. Wiekszość ofert pracy, jakie przeglądałam miały punk o wykształceniu wyższym. Tyle że - jeśli masz licencjat to także masz studia wyższe (tyle, że I stopnia). Kiedyś nazywało się to wyższe niepełne, ale dziś nie ma takiego terminu.
karolina89maj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-28, 12:56   #6
201606270916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 5 832
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Cytat:
Napisane przez karolina89maj Pokaż wiadomość
Jako osoba, która kilka miesięcy po zdobyciu tytułu mgr szukała pracy powiem tak - nie ma znaczenia, co się studiowało, jednak same studia są potrzebne. Wiekszość ofert pracy, jakie przeglądałam miały punk o wykształceniu wyższym. Tyle że - jeśli masz licencjat to także masz studia wyższe (tyle, że I stopnia). Kiedyś nazywało się to wyższe niepełne, ale dziś nie ma takiego terminu.
Nie wszędzie chcą wyższego. Co prawda zwykle są to może stanowiska w które nie celują absolwenci studiów; ale jak przeglądałam BIP kilkunastu instytucji w jednym mieście to w stosunkowo wielu ogłoszeniach było co najmniej wykształcenie średnie, nie co najmniej wyższe (czasem doprecyzowane że np. średnie ale ekonomiczne). W praktyce mogą być dodatkowe punkty za studia ale spełniając wymogi formalne tj. mając to średnie można się czymś wykazać i wyprzedzić absolwenta studiów.
201606270916 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-01, 23:07   #7
_independent
Raczkowanie
 
Avatar _independent
 
Zarejestrowany: 2016-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 127
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Ja robię mgr dziennie i pracuję na cały etat, uważam, że to jest najbardziej sensowne rozwiązanie, bo papierek zawsze może się przydać, a na zdobywanie wiedzy nie ma co czekać.

Pochodzę ze wsi.
_independent jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-05-02, 15:16   #8
karolina89maj
Przyczajenie
 
Avatar karolina89maj
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 7
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Cytat:
Napisane przez Krolowa Julianna Pokaż wiadomość
Nie wszędzie chcą wyższego. Co prawda zwykle są to może stanowiska w które nie celują absolwenci studiów; ale jak przeglądałam BIP kilkunastu instytucji w jednym mieście to w stosunkowo wielu ogłoszeniach było co najmniej wykształcenie średnie, nie co najmniej wyższe (czasem doprecyzowane że np. średnie ale ekonomiczne). W praktyce mogą być dodatkowe punkty za studia ale spełniając wymogi formalne tj. mając to średnie można się czymś wykazać i wyprzedzić absolwenta studiów.
Tu masz rację - wszystko zależy, jakie oferty nas interesują. A tak naprawdę to, co liczy się najbardziej to praktyka i doświadczenie
karolina89maj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-02, 16:01   #9
Serena66
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 121
Dot.: Rynek pracy a studia magisterskie

Cytat:
Napisane przez Adrianna919 Pokaż wiadomość
Wszystko zależy, co chcesz w życiu robić. Jeżeli kompletnie nie interesują Cię studia, to szkoda iść na nie na siłę. Najlepiej wybrać takie, w których będziesz z chęcią pogłębiać swoją wiedzę i stawać się specjalistką w danym kierunku. Jeżeli masz dylemat, czy wybarć opcję x czy z, bo jesteś dobra w obydwu tematach, to wybierz te studia, bo których łatwiesz znajdziesz pracę. Z drugiej strony, szkoda iść na studia na dany zawód tylk dlatego, że będzie się mieć z tego pieniądze. Jeśli będziesz pracować dla pieniędzy, to prędzej czy później się wypalisz i nie będzie ci to sprawiało przyjemności. Trendy na rynku pracy się zmieniają i za np. 5 lat rynek będzie potrzebował zupełnie innych specjalistów niż dzisiaj.
U mnie jest tak. Ekonomia kompletnie mnie nie interesuje, a poszłam na nią tylko dlatego, że moja mama ma wykształcenie średnie ekonomiczne i ktoś mi pomoże z przedmiotami ekonomicznymi. Nie znałam siebie, a na 3 roku studiów ekonomicznych się wypaliłam. Poza tym poprzez wyzysk na praktykach w biurze rachunkowym nabrałam niechęci do księgowości. Mam w planach jak znajdę pracę iść na informatykę studia zaoczne na inżyniera, albo na budowę maszyn. Choć jak patrzę po ofertach pracy w Gdańsku (a w Gdańsku z tego co kojarzę jest dużo firm informatycznych) zastanawiam się nad informatyką(na administrację systemami). Przerabiałam kurs programowania online i kurs programowania mam na płycie. Mam Visual Studio w każdej możliwej wersji (korzystałam z MSDN) tylko nie wiedziałam jak to się w tym rozwijać więc zrezygnowałam. Budowa maszyn chodzi mi też po głowie, ponieważ interesuje się motoryzacją.
Informatyka jest dla mnie ciekawą dziedziną, bo mam laptopa, który nieraz funduje mi niebieskie ekrany i komunikaty o automatyczną naprawę. Naprawiam sama te usterki. Poza tą stroną serwisową z którą mam styczność i tak mnie ta dziedzina ciekawi.

Cytat:
Napisane przez karolina89maj Pokaż wiadomość
Jako osoba, która kilka miesięcy po zdobyciu tytułu mgr szukała pracy powiem tak - nie ma znaczenia, co się studiowało, jednak same studia są potrzebne. Wiekszość ofert pracy, jakie przeglądałam miały punk o wykształceniu wyższym. Tyle że - jeśli masz licencjat to także masz studia wyższe (tyle, że I stopnia). Kiedyś nazywało się to wyższe niepełne, ale dziś nie ma takiego terminu.
Mam właśnie licencjat. Zrobiłam studia ze względu na to, że w ofertach pracy się to przewija. Pomijam to, że skończyłam to co mnie nie interesuje.

Cytat:
Napisane przez Krolowa Julianna Pokaż wiadomość
Nie wszędzie chcą wyższego. Co prawda zwykle są to może stanowiska w które nie celują absolwenci studiów; ale jak przeglądałam BIP kilkunastu instytucji w jednym mieście to w stosunkowo wielu ogłoszeniach było co najmniej wykształcenie średnie, nie co najmniej wyższe (czasem doprecyzowane że np. średnie ale ekonomiczne). W praktyce mogą być dodatkowe punkty za studia ale spełniając wymogi formalne tj. mając to średnie można się czymś wykazać i wyprzedzić absolwenta studiów.
Patrząc na rynek pracy wiem, że zrobienie technikum było dobrym pomysłem. Kończyłam technikum ekonomiczne.

Cytat:
Napisane przez _independent Pokaż wiadomość
Ja robię mgr dziennie i pracuję na cały etat, uważam, że to jest najbardziej sensowne rozwiązanie, bo papierek zawsze może się przydać, a na zdobywanie wiedzy nie ma co czekać.

Pochodzę ze wsi.
Ktoś mi mówił, że studia zaoczne lepiej jak najszybciej zacząć. Z tego względu, że inaczej wiedza wchodzi osobie mającej lat 25, a inaczej gdy ma lat 40.

Cytat:
Napisane przez karolina89maj Pokaż wiadomość
Tu masz rację - wszystko zależy, jakie oferty nas interesują. A tak naprawdę to, co liczy się najbardziej to praktyka i doświadczenie
Dlatego właśnie nie chcę iść na magisterskie tylko doświadczenie zawodowe nabrać by poza praktykami szkolnymi coś normalnego w CV wpisać.

Edytowane przez Serena66
Czas edycji: 2016-05-02 o 16:03
Serena66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-02 17:01:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:20.