Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach - Strona 11 - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Byæ rodzicem > Poczekalnia - bêdê mam±

Notka

Poczekalnia - bêdê mam± Forum dla przysz³ych rodziców. Poczekalnia - bêdê mam± to miejsce, w którym podzielisz siê tematami zwi±zanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2008-10-07, 09:20   #301
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomo¶ci: 322
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

hej! Ja wci±¿ ¿yjê i chyba mam siê ca³kiem dobrze. P³ytek nie robi³am ju¿ jaki¶ miesi±c, ostatni wynik to 108 tys i moze niech tak zostanie Wolê aby ten by³ ostatnim.
Bulinka co do tej diety to hmmm... byæ mo¿e co¶ w tym jest ale a¿ zanadto bym siê tym nie przejmowa³a, w koñcu jak czêsto i jak du¿o spo¿ywasz pieprz cayene, czy jak to tam leci.
mam pytanie do wszystkich osób które by³y leczone sterydami. Czy bolaly Was kiedykolwiek stawy? otó¿ ja bra³am sterydy 3 miesi±ce, i jako¶ po odstawieniu ich periodycznie zaczê³y boleæ mnie stawy. teraz min±³ ju¿ rok od czasu ich odstawienia, lekarz mówi ¿e to raczej niemo¿liwe. jaki¶ czas temu skar¿y³am siê na ból ko¶ci ³onowej! i uda³am siê z tym do ginekologa, ktory stwierdzi³ ¿e mo¿e to byæ odwapnienie organizmu i zaleci³ diete wysokowapniow±, do której niestety siê nie zastosowa³am z uwagi na brak czasu... ale póki co przesz³o. Reasumuj±c bol± mnie stawy ³okciowe, czasami promieniuje to na ca³e rêce, stawy w nadgarstkach ( tylko przy uciskaniu), ostatnio te¿ kostki przy dotyku ( np. jak zapinam buty). Lekarze tylko wzruszaj± ramionami bo wszystkie wyniki badañ w normie, starasz± mnie tylko ¿e najgorsze mo¿e dopiero nadej¶æ... Czekam na Wasze opinie
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" z³ota my¶l glamour
sandrunia83 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-07, 15:45   #302
wioletagr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomo¶ci: 36
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Dziewczyny,

s³ysza³y¶cie o oznaczaniu antygenu HPA-1a? Dotyczy to kobiet w ci±¿y i podobno jest to bardzo wa¿ne badanie (koszt prywatnie w Instytucie Hematologii w Warszawie to 200 z³). Rozmawia³am z doktor tam pracujac± i stwierdzi³a, ¿e "ona by takie badanie zrobi³a", bo podobno to ma zwi±zek z pó¼niejsz± ma³op³ytkowo¶ci± dzidzi?
wiadomo wam co¶ na ten temat, niestety internet nie jest w tym wypadku najlepszym ¼ród³em informacji.
pozdrawiam.
wiola
wioletagr jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-07, 18:00   #303
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cytat:
Napisane przez wioletagr Poka¿ wiadomo¶æ
Dziewczyny,

s³ysza³y¶cie o oznaczaniu antygenu HPA-1a? Dotyczy to kobiet w ci±¿y i podobno jest to bardzo wa¿ne badanie (koszt prywatnie w Instytucie Hematologii w Warszawie to 200 z³). Rozmawia³am z doktor tam pracujac± i stwierdzi³a, ¿e "ona by takie badanie zrobi³a", bo podobno to ma zwi±zek z pó¼niejsz± ma³op³ytkowo¶ci± dzidzi?
wiadomo wam co¶ na ten temat, niestety internet nie jest w tym wypadku najlepszym ¼ród³em informacji.
pozdrawiam.
wiola
Ja nie s³ysza³am, ale dobrze ¿e o tym mówisz. Za tydzieñ idê do ginekologa i mam dostaæ skierowanie na przeciwcia³a p³ytkowe (jestem w 22 tygodniu ci±¿y obecnie), to od razu spytam siê go o to badanie.... A co do internetu to masz racje, praktycznie nic nie mo¿na znale¼æ
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-07, 18:16   #304
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Ale z ciekawo¶ci poszpera³am.... I oto co wyskoczy³o:

http://www.google.pl/search?hl=pl&client=firef ox-a&rls=org.mozilla:plffi cial&q=oznaczaniu+antygen u+HPA-1a&start=0&sa=N

Wydaje mi siê, ¿e badanie na przeciwcia³a p³ytkowe i to na oznaczenie antygenów HPA-1a to mo¿e byæ to samo badanie, ale i tak zapytam siê ginekologa...

Poni¿ej d³u¿sze teksty i z tego co siê zorientowa³am, to mo¿e byæ w nich co¶ interesuj±cego, ale trzeba by by³o siê wczytaæ...

http://www.gpsk.am.poznan.pl/ptg/pdf...GP_12-2004.pdf

http://www.rckik.radom.pl/userfiles/...aczaniaKKP.pdf

W koñcu co¶ dok³adniejszego znalaz³am:

Ma³op³ytkowo¶æ samoistna (alloimmunologiczna)
Oko³oporodowa ma³op³ytkowo¶æ alloimmunologiczna jest spowodowana zniszczeniem p³ytek p³odu przez matczyne allo-przeciwcia³a przeciwko specyficznym antygenom p³ytkowym. Najczê¶ciej antygenem tym jest antygen p³ytkowy HPA 1 (dawniej okre¶lany jako PLA1), odpowiedzialny za chorobê w oko³o 80% wszystkich przypadków. Krwotoki wewn±trzczaszkowe wystêpuj± u oko³o 20 - 25% dzieci z alloimmunizacj±, a w 25% dochodzi do nich przed porodem. U osób HPAla-dodatnich wystêpuje bia³ko HPA1a, chocia¿ 30% z nich to osoby heterozygotyczne HPA1a/b. Oko³o 1,5-3% kobiet jest HPA1-ujemnych (homozygoty HPA1b), ale tylko niewielka ich czê¶æ (oko³o 10%) wytworzy wobec p³odu HPA1-dodatniego przeciwcia³a anty HPA1. U kobiety HPAI-ujemnej, maj±cej partnera heterozygotê, typ antygenu p³odowego HPA mo¿na okre¶liæ dziêki amniopunkcji, wykorzystuj±c metodê PCR amplifikacji czê¶ci genu Gpllla. Je¶li p³ód jest HPAI-dodatni, trzeba pobraæ krew pêpowinow±, aby oceniæ stopieñ ma³op³ytkowo¶ci. Moment pobrania krwi pêpowinowej zale¿y od wywiadu pacjentki.
W celu zwiêkszenia liczby p³ytek p³odu proponowano ró¿ne schematy leczenia, ale schemat optymalny dla p³odów ze ¶redni± i ciê¿k± ma³op³ytkowo¶ci± bêdzie mo¿na opracowaæ dopiero po przeprowadzeniu badañ randomizowanych. Opisano wzrost liczby p³ytek p³odu po do¿ylnym podaniu matce gamma globuliny (MG 1 g/kg/tydzieñ). Lynch i wsp.32 leczyli 18 kobiet, które uprzednio urodzi³y dzieci z ciê¿k± postaci± ma³op³ytkowo¶ci alloimmunologicznej, podaj±c im IVIG raz w tygodniu a¿ do porodu. 9 z nich otrzyma³o równie¿ kortykosterydy (deksametazon 1,5-5 mg/dzieñ lub prednizon 10 mg/dzieñ). ¦rednia liczba p³ytek przed leczeniem i w momencie porodu wynosi³a odpowiednio 32 x 109/ l (zakres 1-96 x 109/ l) i 60 x 109/ l (zakres 12-322 x 109/ l). Jednak tylko 30% ciê¿kich przypadków (pocz±tkowa liczba p³ytek <50 x 109/ l) w momencie porodu mia³o liczbê p³ytek >50 x 109/ l. Chocia¿ inni badacze donosili o korzystnym wp³ywie leczenia matki, w wielu doniesieniach wykazano brak wp³ywu na liczbê p³ytek p³odu. Ograniczone do¶wiadczenie z bezpo¶rednim podawaniem p³odowi IVIG by³o równie¿ niezachêcaj±ce.33 Mechanizm dzia³ania IVIG pozostaje niejasny. Proponowano mechanizm konkurencyjnej blokady p³odowego receptora Fc ale dzia³a³aby ona zasadniczo na uk³ad retikuloendotelialny matki.33

Ryc. 4. Schemat postêpoiwania w przypadku kobiety HPA 1a - ujemnej, której poprzednie dziecko mia³o trombocytopeniê i/lub krwawienie wewn±trzczaszkowe (intracranial haemorrhage, IHC). Obja¶nienie skrutów: FBS - fetal blood sampling, piobranie krwi p³odowej; IVIG - intravenous immunoglobulin, immunoglobulina do¿ylna.
Fakt, ¿e liczba p³ytek wzrasta i brak odnotowanych przypadków krwawieñ wewn±trzczaszkowych u dzieci leczonych sugeruje, ¿e podanie matce IVIG powinno byæ wprowadzone Jako pierwsze leczenie. Pozostaje do okre¶lenia, czy sterydy powoduj± dodatkowe korzy¶ci. Odpowied¼ p³odu na leczenie powinna byæ oceniana na podstawie kolejnych badañ krwi p³odu. Je¶li ciê¿ka trombocytopenia utrzymuje siê, nale¿y rozpocz±æ transfuzje p³ytek. Krótki czas ¿ycia p³ytek oznacza, ¿e transfuzje powinny byæ powtarzane co tydzieñ, ale to z kolei powoduje znaczny odsetek skumulowanych niepowodzeñ zale¿nych od techniki zabiegu. Schemat postêpowania w ma³op³ytkowo¶ci alloimmunologicznej spowodowanej przeciwcia³ami anty-HPA 1 jest przedstawiony na rycinie 4.
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-08, 11:37   #305
wioletagr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomo¶ci: 36
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Na pewno przeciwcia³a przeciwp³ytkowe i antygen HPA 1 a to dwa ró¿ne badania. Ja mia³am przeciwcia³a robione, wynik ujemny. Przeciwcia³a przeciwp³ytkowe to badanie, które zleci Ci w³a¶ciwie nawet lekarz internista (podobno pañstwowo s± problemy, ale w Medicoverze gdzie mam kartê nie robili ¿adnych...),a jak zapytasz internistê/ginekologa o ten antygen, to niekoniecznie bêdzie mia³ informacje na ten temat, za to hematolog jak najbardziej!
Je¿eli jeste¶ w ci±¿y, to naprawdê proponujê Ci zadzwoñ do Instytutu Hematologii w Warszawie, dr Izabella Kopeæ, zapisz siê do niej i wybierz siê na wycieczkê do Warszawy To ¶wietna specjalista, wielu lekarzy i profesorów mi j± poleca³o! My¶lê, ¿e dla zdrowia dzidzi wszystko)
Mam to szczê¶cie, ¿e jestem z Warszawy i idê do niej na wizytê 6 listopada, dam znaæ po jak by³o.

PS. Jeste¶ pod opiek± hematloga w ka¿dym razie?
Pozdrawiam i dziêki za linki
wioletagr jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-08, 11:51   #306
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

No w³a¶nie nie jestem pod opiek± hematologa...

Najpierw mia³am p³ytki na poziomi 80 tys. - ginekolog stwierdzi³, ¿e to nic takiego i ¿e musimy powtórzyæ badanie.... wysz³o po miesi±cu 74 tys - to powiedzia³, ¿e musimy stwierdziæ, czy czasem mój organizm nie produkuje przeciwcia³.... no i teraz mam dostaæ skierowanie na to badanie...

A u Ciebie wioletagr jaki poziom p³ytek? Kiedy ginekolog skierowa³ Ciê do hematologa?
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-08, 12:28   #307
wioletagr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomo¶ci: 36
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

wiesz, u mnie problem ma³op³ytkowo¶ci zosta³ wykryty jakie¶ póltora roku temu, nie mia³o to jeszcze zwi±zku z ci±¿±. P³ytki wahaj± siê od tego momentu od 44 000 do 110 000, przy czym nigdy nie by³am hospitalizowana, nie bra³am leków ani sterydów. Robi³am sobie badania, podobno przebyta cytomegalia mog³a byæ przyczyn± ma³op³ytkowo¶ci, ¶ledzionê mi badano- jest w normie, tak naprawdê nie wiadomo sk±d choroba siê przyplata³a Powiem Ci szczerze, ¿e ja nie traktujê tego w kategorii choroby, ale raczej "przypad³o¶ci" My¶klê, ¿e ludzie maj± wiêksze problemy, du¿o zale¿y od tego, na jakiego lekarza trafisz, na szczê¶cie ja chodzê do takich co mnie nie strasz±, a z daleka omijam tych, którzy na problemie siê nie znaj±, a tylko "gdybaj±". Oczywi¶cie badam siê regularnie, ale nie panikujê nawet jak p³ytki spadaj±- nie mam na to kompletnie wp³ywu.

i nie martw siê, 70-80 000 to naprawdê wynik, przy którym ani tobie ani twojej dzidzi nic nie grozi Ja miesi±c temu mia³am 79 000 i ginekolog w ogóle nie panikowa³, powiedzia³, ¿e 30-40 000 to poziom, przy którym mo¿emy siê mocno martwiæ zak³adma, ¿e takiego poziomu nie bêdzie, ale wtedy podaje siê lekkie sterydy, które nie szkodz± dzidzi.
I podobno mnóstwo kobiet ma tzw. ma³op³ytkowo¶æ ci±¿ow±, która przechodzi po urodzeniu dziecka wiêc b±d¼ dobrej my¶li

Opieka hematloga bêdzie wa¿na na pewno, ale nie martw siê, ¿e jeszcze u niego nie by³a¶. grunt to pozytywne nastawienie, to jest taka choroba- nie-choroba
pozdrawiam
wioletagr jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2008-10-09, 08:55   #308
wioletagr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomo¶ci: 36
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Moja metoda- pozytywne nastawienie zadzia³a³a
114 000 p³ytek krwi z wczorajszego badania
dziewczyny, naprawdê ja wierzê w pozytywne nastawienie do tego problemu, w³a¶ciwie nale¿y my¶leæ tylko pozytywnie, a najlepiej w ogóle nie my¶leæ o p³ytkach
trzymam kciuki i za Was
wioletagr jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-09, 13:19   #309
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomo¶ci: 322
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

gratuluje!!!
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" z³ota my¶l glamour
sandrunia83 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-15, 18:06   #310
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Dzisiaj zrobili mi w szpitalu oznaczenie p³ytek na cytrynianie. Wynik 91,3 tys. (morfologia pokazywa³a 70 tys.). Czyli tym samym na razie nie bêd± mi robiæ oznaczenia przeciwcia³. Jak na razie to mam mieæ "badanie na cytrynkê" co miesi±c, a jakby spad³y to wtedy przeciwcia³a.... Do rozwi±zania 4 miesi±ce i oby p³ytki nie spada³y
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-16, 07:28   #311
Zuzanka42
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomo¶ci: 14
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Witam! By³am w poniedzia³ek u hematologa i dosta³am skierowanie na mnóstwo badañ krwi. Chyba w sumie 13 oznaczeñ, w tym na przeciwcia³a, cytomegaliê i inne. Wyniki mam za 3 tygodnie. Je¿eli to nic nie poka¿e, to wtedy bêda my¶leæ o badaniu szpiku. A p³ytki te¿ na cytrynian mam mieæ zrobione. W normalnej morfologii wysz³o 94 tys. wiêc uros³y, ale lekarka ostudzi³a mój entuzjazm mówi±c, ¿e mia³am juz wzrost do 108 ty¶, a potem spad³y bardzo du¿o. Ale mam nadziejê, ¿e nie bêd± takie wredne (te moje p³ytki!) i bêd± siê trzymaæ na przyzwoitym poziomie! Na razie przez trzy tygodnie zwalniam siê z my¶lenia o p³ytkach. Bêdê my¶leæ jak bêd± wyniki. Pozdrowienia dla wszystkich i trzymam za Was kciuki!!!!
Zuzanka42 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-16, 08:00   #312
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomo¶ci: 322
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Zuzanka jaki hematolog da³ ci skierowanie na przeciwcia³a? Mi ¿aden skubaniec nie chce daæ bo 300 z³ to badanie kosztuje
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" z³ota my¶l glamour
sandrunia83 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-16, 10:51   #313
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cytat:
Napisane przez sandrunia83 Poka¿ wiadomo¶æ
Zuzanka jaki hematolog da³ ci skierowanie na przeciwcia³a? Mi ¿aden skubaniec nie chce daæ bo 300 z³ to badanie kosztuje
Dziwne... mój ginekolog (chodzê prywatnie) powiedzia³, ¿e jak p³ytki na cytrynianie spadn± to wypisze mi skierowanie poradni ze szpitala, ¿ebym nie musia³a p³aciæ Muszê powiedzieæ, ¿e bardzo mi³o mnie tym zaskoczy³....


Zuzanka42 - chcesz powiedzieæ, ¿e nie mam sie jeszcze zbytnio cieszyæ tym wynikiem? My¶lisz, ¿e mimo wszystko powinnam mieæ ju¿ zrobione badania? Do rozwi±zania mam jeszcze 4 miesi±ce.... Ginek powiedzia³, ¿e w ci±¿y mo¿na mieæ ma³op³ytkowo¶æ idiopatyczn± (ta nie szkodzi ani matce, ani dziecku i po porodzie wraca wszystko do normy) lub immunologiczn± (i tu siê robi te wszystkie badania, ale wyznacznikiem do nich jest poziom p³ytek poni¿ej 75 tys.). Juz sama nie wiem
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-16, 12:38   #314
wioletagr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomo¶ci: 36
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Ja bym nie panikowa³a Du¿o obiet ma ma³op³ytkowo¶æ w ci±¿y, i po porodzie wszystko wraca do normy; no jedyny mankament, ¿e poni¿ej 100 000 p³ytek nie mo¿na mieæ znieczulenie zzo... ale podobno kiedy¶ kobiety tak rodzi³y
ponad 90 000 to bardzo porz±dny poziom, g³owa do góry!
wioletagr jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-16, 17:58   #315
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

U nas w szpitalu s³ysza³a, ¿e i tak nie robi± zzo (ponoæ ze wzglêdu na brak do¶wiadczonych anestezjologów, w tego typu znieczuleniu), a poza tym rodzi³am ju¿ trzy lata temu - boli pioruñsko, ale jako¶ nawet o znieczuleniu nie my¶la³am
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-17, 07:10   #316
Zuzanka42
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomo¶ci: 14
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Sandrunia83, mam szczê¶cie, ¿e trafi³am do przychodni przyklinicznej w Szczecinie, w której pani doktór -nazwiska z wra¿enia nie zapisa³am- stwierdzi³a, ¿e ma³op³ytkowo¶æ lecz± dopiero przy poziomie 30-40 tys., a tak to tylko jest siê pod obserwacj±, ale ¿eby potem nie traciæ czasu na badania tylko od razu podaæ leki, to trzeba wszystko zdiagnozowaæ. To jest m³oda kobieta ta pani doktór, wiêc mo¿e ma inne podej¶cie do tych spraw, a napewno ma inne podej¶cie do sterydów - bez nagl±cej potrzeby nie podawaæ! To naprawdê wa¿ne, ¿eby trafiæ na ludzkiego lekarza, który nie robi sobie z nas królików do¶wiadczalnych tylko stara siê znale¼æ przyczynê choroby.
Zuzanka42 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-17, 08:42   #317
wioletagr
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomo¶ci: 36
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cytat:
Napisane przez Nightingle Poka¿ wiadomo¶æ
U nas w szpitalu s³ysza³a, ¿e i tak nie robi± zzo (ponoæ ze wzglêdu na brak do¶wiadczonych anestezjologów, w tego typu znieczuleniu), a poza tym rodzi³am ju¿ trzy lata temu - boli pioruñsko, ale jako¶ nawet o znieczuleniu nie my¶la³am
nno to takie rzeczy Ci nie straszne na pewno ale lepiej z zzo nie ryzykowaæ poni¿ej 100 000 dla w³asnego i dzidzi bezpieczeñstwa
Powodzenia z p³ytkami
wioletagr jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-20, 12:51   #318
Dorcia030
Zadomowienie
 
Avatar Dorcia030
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Czêstochowa
Wiadomo¶ci: 1 109
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cze¶æ dziewczyny.
Dawno mnie tu nie by³o. Na kontrolê idê dopiero w listopadzie wiêc zobaczymy, czy co¶ mi przyby³o p³ytek.
Mam pytanie do Was. Otó¿, zauwa¿y³am od jakiego¶ czasu, ¿e bol± mnie ko¶ci, szczególnie przedramion. poza tym, czasm mi drêtwiej± rêce. To takie uczucie jak we ¶nie, kiedy chcesz co¶ podnie¶æ do góry, ale wypada ci to z r±k. Straszne to jest.
Powiedzcie, czy to mo¿e mieæ jaki¶ zwi±zek?
Pozdrawiam, DM.
Dorcia030 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-20, 16:05   #319
Nightingle
Raczkowanie
 
Avatar Nightingle
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: gdzie¶ na Pomorzu
Wiadomo¶ci: 398
GG do Nightingle
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cytat:
Napisane przez Dorcia030 Poka¿ wiadomo¶æ
Cze¶æ dziewczyny.
Dawno mnie tu nie by³o. Na kontrolê idê dopiero w listopadzie wiêc zobaczymy, czy co¶ mi przyby³o p³ytek.
Mam pytanie do Was. Otó¿, zauwa¿y³am od jakiego¶ czasu, ¿e bol± mnie ko¶ci, szczególnie przedramion. poza tym, czasm mi drêtwiej± rêce. To takie uczucie jak we ¶nie, kiedy chcesz co¶ podnie¶æ do góry, ale wypada ci to z r±k. Straszne to jest.
Powiedzcie, czy to mo¿e mieæ jaki¶ zwi±zek?
Pozdrawiam, DM.
Co prawda nie wiem czy to mo¿e mieæ jaki¶ zwi±zek, ale to mi wygl±da na niedobory magnezu.... Ja mia³am cos podobnego w nogach ostatnio i lekarz powiedzia³, ¿ebym ³yka³a magnez 4 razy dziennie - po tygodniu przesz³o, ale biorê jeszcze 1 tabletkê przez jaki¶ czas...
__________________
12.02.2009 Julcia

01.11.2005 Jasio

97-90-86-85-81-82-78-74-72,5-66
Nightingle jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-21, 11:25   #320
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomo¶ci: 322
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cytat:
Napisane przez Dorcia030 Poka¿ wiadomo¶æ
Cze¶æ dziewczyny.
Dawno mnie tu nie by³o. Na kontrolê idê dopiero w listopadzie wiêc zobaczymy, czy co¶ mi przyby³o p³ytek.
Mam pytanie do Was. Otó¿, zauwa¿y³am od jakiego¶ czasu, ¿e bol± mnie ko¶ci, szczególnie przedramion. poza tym, czasm mi drêtwiej± rêce. To takie uczucie jak we ¶nie, kiedy chcesz co¶ podnie¶æ do góry, ale wypada ci to z r±k. Straszne to jest.
Powiedzcie, czy to mo¿e mieæ jaki¶ zwi±zek?
Pozdrawiam, DM.
Witaj,
wiesz ja mam podobnie, tyle ¿e mnie nie tylko bol± ramiona ale ca³e rêce (czasami, samo ustêpuje, po czym po kilku dniach, tygodniach wraca). Taki k³uj±cy ból w ³okciach pulsuj±cy. Nie wiem czy to to samo, ja w kazdym b±d¿ razie jestem pod opiek± reumatologa, która zrobi³a mi odpowiednie badania, które jak zwykle nic nie wykaza³y... Heh rozpisuje siê na swój temat zamiast udzieliæ Tobie rady. Ja bym tego nie ignorowa³a ( mnie ju¿ chyba uwa¿aj± za hipochondryczkê) powiedz o tym hematologowi przy kolejnej wizycie kontrolnej.
P.S. Ja czuje ¿e rozwija siê we mnie jaka¶ reumatologiczna choroba, i lekarze te¿ mnie strasz± ¿e trzeba czekaæ.... a¿ siê wylêgnie, bo stawy bol± ( tak¿e nadgarstki, d³onie) a morfologia w normie.... Zwróæ uwagê na swoje stawy ( nadgarstki, ³okcie, kostki) czy nie s± obola³e, opuchniête, czy bol± przy ich uciskaniu?
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" z³ota my¶l glamour

Edytowane przez sandrunia83
Czas edycji: 2008-10-21 o 11:53
sandrunia83 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-10-21, 16:18   #321
Dorcia030
Zadomowienie
 
Avatar Dorcia030
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Czêstochowa
Wiadomo¶ci: 1 109
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Dziêki Wam za odpowiedzi.
Hematologowi powiem na pewno, a co do magnezu, to masz racjê. Ostatnio pijê po 2 kawy dziennie i to parzone wiêc to mo¿e byæ brak magnezu, tymbardziej, ¿e ³api± mnie kurcze, a to te¿ objawy niedoboru magnezu.
Staro¶æ - nie rado¶æ
Dziêki jeszcze raz)
Dorcia030 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-03, 12:08   #322
Zuzanka42
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomo¶ci: 14
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Na pomoc Dziewczynki!
Dzisiaj dowiedzia³am siê, ¿e moje p³ytki to tylko 36 tys. i idê do szpitala na trepanobiopsjê szpiku. Niech kto¶ mi opisze co to jest i jak wygl±da takie badanie. Cholernie siê bojê, ale nie mam ju¿ innego wyj¶cia. Acha i jakie¶ przeciwcia³a te¿ mam dodatnie, ale dok³adnie nie wiem o co chodzi bo z lekarzem rozmawia³am tylko telefonicznie. Je¿eli mo¿ecie to mo wszystko opiszcie bo zaraz padnê z nerwów...... Zuzanka42
Zuzanka42 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-04, 08:07   #323
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomo¶ci: 322
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Zuzanka je¿eli trepanobiopsja szpiku to to samo co biopsja szpiku to nic siê nie bój pobior± ci tylko szpik do badania w miejscowym znieczuleniu. Ogólnie badanie nie jest zbyt przyjemne ale da siê prze¿yæ i tylko tak strasznie brzmi... przebiega podobnie jak badanie krwi tyle ¿e pobiera siê inny materia³ i nie z ¿y³y ale z ko¶ci. Ja mia³am pobrany szpik z mostka, samo badanie trwa mozê minutê lub dwie, chwilê boli ale pó¼niej po badaniu nic ju¿ nie boli. Robi± to badanie by zbadaæ czy przyczyna twojej ma³op³ytkowo¶ci nie le¿y w³a¶nie w szpiku, np. zmniejszona produkcja megakariocytów, które dojrzewaj±c przeistaczaj± siê w p³ytki krwi - w takim wypadku nie musz± ju¿ dr±¿yæ tematu i szukaæ dalej przyczyny. Trzymam kciuki, napewno wszystko bedzie dobrze.
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" z³ota my¶l glamour

Edytowane przez sandrunia83
Czas edycji: 2008-11-04 o 08:09
sandrunia83 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-04, 09:28   #324
lmagico
Raczkowanie
 
Avatar lmagico
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomo¶ci: 39
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Trepanobiopsja to pobieranie szpiku z fragmentem ko¶ci. A biopsja to pobieranie tylko szpiku. Ja mia³am robion± trepanobiopsje ju¿ dwa razy a biopsje raz i niestety musze powiedzieæ ¿e trepano boli o wiele bardziej niestety niz biopsja ale wszystko jest do prze¿ycia. Niestety na wynik pobranej ko¶ci dosyæ d³ugo siê czeka bo chyba oko³o 2 tyg ale wiele cennych informacji uzyskuje sie z tego ma³ego fragmenciku ko¶ci. A gdzie bêdziesz mia³a robione to badanie?

pozdrawiam
lmagico jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-04, 10:11   #325
Zuzanka42
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomo¶ci: 14
Unhappy Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Dziêkujê, ¿e siê odezwa³y¶cie!
Badanie bêde mia³a robione w Szczeciñskim Szpitalu Wojskowym. A co do tego badania to powiedzcie mi jeszcze jak to wygl±da, zw³aszcza ta trepanobiopsja.! Czego mam siê spodziewaæ, s³ysz³am ¿e robi sie to pod narkoz±, i ile jest siê po tym badaniu w szpitalu? Czy robi sie to od razu po przyjêciu do szpitala, czy czeka SIÊ KILKA DNI, ZRESZT¡ WSZYSTKO CO WIECIE NA TEN TEMAT, BO JA JESTEM ZIELONA, A TO CO NIEZNANE TO STRASZNE. Serdeczne dziêki , za podtrzymanie mnie na duchu, jeste¶cie jedynymi , które w swoich opowie¶ciach na¶wietli³y co to za choroba. Pozdrawiam i czekam na wiêcej informacji.
Zuzanka42 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-04, 14:04   #326
lmagico
Raczkowanie
 
Avatar lmagico
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomo¶ci: 39
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Ja mia³am trepanobiopsje robion± w Warszawie w IHiT. Zawsze podczas pobytu w szpitalu wiec nie wiem jak to jest inaczej ale chyba zawsze na to badanie raczej przyjmuja do szpitala chocia¿ nie jest to jakies bardzo inwazyje i wydaje mi sie ¿e mo¿na i¶æ po tym do domu. Ja mialam pobierany szpik z kawa³kiem ko¶ci z ko¶ci biodrowej nigdy z mostka. Nie robiono mi tego pod narkoz± ale po miejscowym zneczuleniu. Nie bêde ukrywaæ ¿e nie nale¿y to do przyjemnych zabiegów mnie bola³o bardziej ni¿ zwyk³a biopsja bo jak mów³am tu oprócz szpiku pobieraja fragmencik ko¶ci do badania. Nie umiem dok³adnie opisaæ tego badania tzn jak wygl±da bo zawsze le¿a³am na brzuchu, wiêc ma³o widzia³am i mo¿e i dobrze ;] Mo¿e Sandrunia wie co¶ wiêcej je¶li mia³a brany szpik z mostka- wiêcej widzia³a.
pozdrawiam
je¶li bêdziesz mia³a jakie¶ pytania to pisz, postaram siê pomóc.
g³owa do góry nie taki diabe³ straszny ...
lmagico jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-04, 20:03   #327
celka2000
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomo¶ci: 4 778
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

troche sie wam tu wetne do watku Pisalam tu juz wczesniej. Urodzilam rok temu synka. Tez mam maloplytkowosc. A jak to okreslil ostatnio moj hematolog: PSEUDOMALOPLYTKOWOSC. Co oznacza dokladnie, ze moja maloplytkowosc jest zludna - w badaniach wychodzi ok 50tys plytek (w ciazy to juz nawet 20 pare bylo), ale tak naprawde jest ich duzo wiecej! Moze nie 300tys, ale sporo wiecej. Tyle ze ja musze badac plytki metoda mikroskopowa (Fonio). Jest to stara metoda polegajaca na liczeniu recznym pod mikroskopem. I tam wychodzi mi tych plytek powyzej 100tys, ostatnio 150tys. W ciazy ok 70tys.
Tyle ze ja nie mam zadnych objawow skazy krwotocznej. W kazdym razie gdybym zaufala swoim standardowym wynikom to pewnie pol ciazy przelezalabymw szpitalu i bralabym sterydy. Podczas porodu potraktowano mnie jakbym miala tylko 20tys (przetaczanie plytek), ale to juz inna historia.

Warto zbadac plytki metoda mikroskopowa...
Wszystkim zycze duuuzo zdrowka.


Ps. Nigtingle - w ciazy bylam w sumie u 4 hematologow. Co do ciazy wypowiadali sie, ze dopiero poziom ponizej 40tys kwalifikuje do brania sterydow, bo jest niebezpieczny. Przy czym jeden twierdzil, ze ponizej 20tys, drugi, ze ponizej 30 tys, trzeci ze ponizej 40tys. Oczywiscie jak sie nie ma wczesniej zadnych objawow skazy krwotocznej. Glowa do gory!!!

Edytowane przez celka2000
Czas edycji: 2008-11-04 o 20:11
celka2000 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-05, 08:25   #328
sandrunia83
Raczkowanie
 
Avatar sandrunia83
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomo¶ci: 322
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Celka rzeczywi¶cie co¶ w tym musi byæ, bo pamiêtam ¿e raz hamatolog liczy³ moje p³ytki ze szkie³ka i naliczy³ ich ponad 100 tys a komorowo by³o ich moze 20tys. Tylko powiedz proszê gdzie zrobiæ badania tak± metod±? U mnie nie wszedzie robia nawet metod± komorw±... a co dopiero rêczn± mikroskopow± A mieszkam w du¿ym miescie...
__________________
"Najpierw czynsz, potem buty" z³ota my¶l glamour
sandrunia83 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-05, 14:39   #329
Dorcia030
Zadomowienie
 
Avatar Dorcia030
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Czêstochowa
Wiadomo¶ci: 1 109
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cze¶æ dziewczyny.
Jestem po badaniach i niestety p³ytki spad³y mi do 42 ty¶ (by³o 64 ty¶.).
No có¿, muszê jako¶ z tym ¿yæ, szczerze mówi±c, to w ogóle o tym nie my¶lê, mo¿e dlatego, ¿e nie zdajê sobie sprawy z powagi tej choroby.
Jedyne co mnie zmartwi³o, to to, ¿e nie mogê wyrwaæ sobie zêba! Pani doktor radzi³a, ¿eby go wyrwaæ przy 60 ty¶.
Sama nie wiem.
Czytam tutaj o trepanobiopsji.
Ja mia³am robion± w klinice, ale mnie lekarz u¶pi³, spa³am jakie¶ 30 min wiêc nic nie czu³am. Wprawdzie mam ma³y ¶lad po tym zabiegu, ale ja ostatecznie go nie widzê (wycinek mia³am z kolca biodrowego) wiêc mi nie przeszkadza.
Zastanawiam siê tylko nad tym, co bêdzie z moim ewentualnym zaj¶ciem w ci±¿ê - w przysz³o¶ci oczywi¶cie.
No có¿.
A! No i z tego wszystkiego zapomnia³am dzi¶ zapytaæ lekarza o te bóle ko¶ci.
Zaczê³am braæ magnez - jak tu radzi³a która¶ z Was i rzeczywi¶cie ból min±³.
Trzymajcie siê dziewczyny
Dorcia030 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2008-11-05, 19:34   #330
celka2000
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomo¶ci: 4 778
Dot.: Ma³op³ytkowo¶æ, niskop³ytkowo¶æ, niskie p³ytki krwi w badaniach

Cytat:
Napisane przez sandrunia83 Poka¿ wiadomo¶æ
Celka rzeczywi¶cie co¶ w tym musi byæ, bo pamiêtam ¿e raz hamatolog liczy³ moje p³ytki ze szkie³ka i naliczy³ ich ponad 100 tys a komorowo by³o ich moze 20tys. Tylko powiedz proszê gdzie zrobiæ badania tak± metod±? U mnie nie wszedzie robia nawet metod± komorw±... a co dopiero rêczn± mikroskopow± A mieszkam w du¿ym miescie...
Widzisz, to, ze mieszkasz w duzym miescie akurat dziala na Twoja niekorzysc. To stara metoda praktykowana najczesciej w starych "socjalistycznych" przychodniach (ktore niekoniecznie stac na drogie sprzety, wiec czesto tez licza recznie). Ja mieszkam we Wroclawiu i znalazlam tylko jedna jedyna przychodnie gdzie mi to tak licza. Nawet jak lezalam w szpitalu przed porodem nie potrafili mi tego policzyc w ten sposob. Zreszta nawet dzwonilam do kliniki do laboratorium, ktore obsluguje odzial hematologii. Tez nie. Ale np. w Legnicy w osiedlowej przychodni tez mi tak liczyli (nawet nie musialam prosic - po prostu wynik wyszedl kiepski to policzyli recznie).
W kazdym razie obdzwonilam milion laboratoriow i znalazlam tylko jedno miejsce. Przez cala ciaze jezdzilam na koniec miasta zeby zrobic te wyniki. Nadal jezdze...
celka2000 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Poczekalnia - bêdê mam±


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2020-02-23 01:36:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:27.