Zespół jelita drażliwego-jakie badania - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-10-14, 19:21   #1
aanemone
Raczkowanie
 
Avatar aanemone
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łodź
Wiadomości: 160
GG do aanemone

Zespół jelita drażliwego-jakie badania


Cześć!
Na samym początku chciałam napisać, że strasznie ciężko nawet o tym pisać iii chyba tak streszczając się bardzo: podejrzewam, że cierpię na zespół jelita drażliwego. Początkowo wydawało mi się, że jakoś przetrzymam/przewalczę/przejdzie ale problemy nasilają się i coraz trudniej normalnie funkcjonować, czuję się coraz bardziej bezsilna.
Nie żaląc się dalej, bardzo, bardzo proszę o radę odnośnie postępowania teraz:

-Przewertowałam fora ale nie znalazłam jednoznacznej info: jakie badania wykonuje gastrolog przy podejrzeniu IBS? Kolonoskopia? Gastroskopia?Chciałabym się jakoś przygotować.

-Myślałam, żeby do gastrologa udać się prywatnie od razu, ale po doczytaniu- chyba jednak lepiej przejść przez lekarza rodzinnego i wykonać badania krwi i inne?

bardzo dziękuję za wszelką pomoc i rady.\


//nietolerancja laktozy i glutenu raczej odpada, odstawiłam latkozę już jakiś czas temu i obserwowałam się. Objawy i tak były. Gluten jem raczej w śladowych ilościach, też nie ma różnicy):
__________________
'and if the sky falls, mark my words, we'll catch mocking bird' <gwiżdże melodyjnie>


Edytowane przez aanemone
Czas edycji: 2014-10-14 o 20:30
aanemone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-14, 21:10   #2
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Cytat:
Napisane przez aanemone Pokaż wiadomość
-Przewertowałam fora ale nie znalazłam jednoznacznej info: jakie badania wykonuje gastrolog przy podejrzeniu IBS? Kolonoskopia? Gastroskopia?Chciałabym się jakoś przygotować.

-Myślałam, żeby do gastrologa udać się prywatnie od razu, ale po doczytaniu- chyba jednak lepiej przejść przez lekarza rodzinnego i wykonać badania krwi i inne?
Przy podejrzeniu IBS (i wykluczeniu innych chorób) podstawowe badania to: morfologia, CRP, badanie na krew utajoną w kale, badanie na pasożyty w kale, kolonoskopia. Jeśli występują biegunki, warto się przebadać pod kątem celiakii.
Znajdź dobrego lek. rodzinnego, który Cię nie oleje, a da skierowania na badania. Potem z wynikami do gastrologa I nie daj sobie wmówić na 1 wizycie, że to na pewno IBS i na pewno od stresu.
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-14, 21:21   #3
aanemone
Raczkowanie
 
Avatar aanemone
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łodź
Wiadomości: 160
GG do aanemone
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Dziękuję za odpowiedź! U mnie własnie biegunki to podstawowy problem, pojawiają się bez wględu na to, co jem i uniemożliwiają no... życie. Wykluczyłam z diety gluten i nabiał i bez róznicy. Doszłam do etapu, w którym musiałabym stoperan jeść codziennie, a i on nie pomaga.

Wiem, że tego problemów jest mnóstwo na forach, raczej staram się nie powtarzać. Przepraszam, jeśli kogoś zirytuje powtarzalność, ale założenie tego tematu to dla mnie naprawdę pierwszy krok do tej wizyty.
__________________
'and if the sky falls, mark my words, we'll catch mocking bird' <gwiżdże melodyjnie>

aanemone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-14, 21:43   #4
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Cytat:
Napisane przez aanemone Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź! U mnie własnie biegunki to podstawowy problem, pojawiają się bez wględu na to, co jem i uniemożliwiają no... życie. Wykluczyłam z diety gluten i nabiał i bez róznicy. Doszłam do etapu, w którym musiałabym stoperan jeść codziennie, a i on nie pomaga.

Wiem, że tego problemów jest mnóstwo na forach, raczej staram się nie powtarzać. Przepraszam, jeśli kogoś zirytuje powtarzalność, ale założenie tego tematu to dla mnie naprawdę pierwszy krok do tej wizyty.
Jak długo byłaś na diecie bezglutenowej?
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-14, 21:54   #5
aanemone
Raczkowanie
 
Avatar aanemone
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łodź
Wiadomości: 160
GG do aanemone
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Intensywnie uważam, by go nie jeść ok 2-3 miesiące(zdarzały się tzw. wpadki w okolicach obrony), ale od ponad roku- dwóch unikam (moje śniadania to zazwyczaj płatki owsiane/jaglane/ryżowe, obiady bazują na kaszach).
__________________
'and if the sky falls, mark my words, we'll catch mocking bird' <gwiżdże melodyjnie>

aanemone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-15, 06:07   #6
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Cytat:
Napisane przez aanemone Pokaż wiadomość
Intensywnie uważam, by go nie jeść ok 2-3 miesiące(zdarzały się tzw. wpadki w okolicach obrony), ale od ponad roku- dwóch unikam (moje śniadania to zazwyczaj płatki owsiane/jaglane/ryżowe, obiady bazują na kaszach).
Jeśli nie certyfikowane płatki, to mogą zawierać śladowe ilości glutenu.
__________________
Cytat:
Napisane przez DudiBoy Pokaż wiadomość
Normalnie nowa dieta cud! "Nie jedz nic i licz na cud, że przeżyjesz!" A nie, przepraszam... zjadłaś jogurt.


"Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem..."
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-10-15, 10:56   #7
aanemone
Raczkowanie
 
Avatar aanemone
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łodź
Wiadomości: 160
GG do aanemone
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

ok, w takim razie poproszę o te badania. Dzięki za odpowiedzi, naprawdę nigdy nie myślałam, że problemy z biegunkami&wzdęciami mogą nasilić się tak, żeby zacząć mnie zmuszać do wycofywania się z życia): Zawsze się miałam za takiego życiowego twardziela, po biegunce trwającej bez powodu 4dni(stoperan nic nie pomagał, kiedy już nie było treści w jelitach miałam taki atak jakby pęcherzyków powietrza) już się tylko rozpłakałam. Eh eh.
__________________
'and if the sky falls, mark my words, we'll catch mocking bird' <gwiżdże melodyjnie>

aanemone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-08-07, 11:25   #8
Julitak78
Przyczajenie
 
Avatar Julitak78
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Donieck
Wiadomości: 20
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Przy ZJD skierowano mnie na kolonoskopię. Tak stwierdził lekarz z katowickiego xxx, że kolonoskopia jest najdokładniejszym badaniem. Samo badanie jest nieprzyjemne, ale do przeżycia i możesz poprosić o znieczulenie ogólne.

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2016-05-12 o 14:34 Powód: Reklama.
Julitak78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-28, 18:03   #9
basienka_mr
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 1
Dot.: Zespół jelita drażliwego-jakie badania

Hej, mam pytanie proszę dajcie jakąś odpowiedź...
odkąd pamiętam miałam problem z brzuchem, ale teraz mam takiego stresa że szok..
Jakies 3 tygodnie temu wywaliło mi brzuch na górze, zaraz pod mostkiem, poszłam z tym do lekarza, po raz kolejny podejrzenie jelita drażliwego z uwagi że pani doktor mnie dobrze zna i problemy z zołądkiem są bardzo częste. Kazała zrobić gastroskopie, kolonoskopię, usg brzucha, badania krwi.
I tak krew czyli badania na wątrobe trzustkę i wszystkie inne w porządku, gastroskopia ok, usg ok na kolonoskopię jade w przyszłym tygodniu.
Apetyt mam a nic jeść nie mogę bo mnie od razu ściska w całym brzuchu i wyglądam jak w 3 miesiącu ciąży, a jestem dość chuda...
Dodatkowo ostatnio miałam strasznie trudny czas, nie jadłam i dużo schudłam przez to, no i wszyscy mówią ze to jest albo ibs albo z nerwów że takie obiawy po tym wszystkim mogą wystąpić. Ale ja się tak tym stresuję ze już szału dostaję. Dajcie znać czy miałyscie podobne obiawy, czy mam się czym martwić... Najbardziej nie rozumiem tego "balona" u góry brzucha, i dodatkowo cięzko mi się czasem oddycha.. Co robić? co myśleć? doradźcie...
basienka_mr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-08-28 19:03:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:59.