nowe zycie...w Turcji? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-02, 18:14   #1
Donzelle
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 43

nowe zycie...w Turcji?


Turcja. Ten temat mnie teraz interesuje gdyz mam mozliwosc podjecia nauki w tym kraju, mam do wyboru rowniez inne panstwo, ale przemilcze jakie zeby nie zrobil sie watek ''porownawczy''.
Zalozylam watek na intymnie poniewaz chodzi mi bardziej o kwestie zmian w zyciu niz ciekawostek politycznych. Nie znalazlam w internecie nic co dokladnie porusza te kwestie:

o Turcji nie wiem nic. Jedynie, ze jest to kraj islamu. Jaki to kraj? Jacy sa Turcy, jakie sa Turczynki? Jak sie tam zyje kobietom? Jaki stndard zycia tam panuje? Jak widza Polske? Jaki maja stosunek do zachodu? Jaka panuje mentalnosc? Jest to kraj bardziej zacofany czy przeciwnie, nie odbiega od standardow? Lepiej zyje sie ludziom niz w Polsce? No na chlopski rozum, jakie panuje powszechne postrzeganie Turcji, daleki dziwny kraj gdzie ludzie tesknia do zachodniego zycia czy takie przecientne panstwo bez bogactw, ''bez szlau'' ale w miare stabilne i bez nedzy jak, cos jak Polska, czy kompeltna pomylka jezeli wybrac na miejsce zamieszkania? Prosze o opinie!

Edytowane przez Donzelle
Czas edycji: 2013-11-02 o 18:16
Donzelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 19:18   #2
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Część wielkomiejska jest bardzo zachodnia, ale na prowincji jest konserwatywnie i trochę zacofanie.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 19:40   #3
ARAKSJEL
Hrodebert
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 4 441
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Dawno nie byłem ,ale kiedyś bywałem często w Stambule do Polaków ,Rosjan stosunek normalny ,nie lubią murzynów . Są głośni ,krzyczą taka forma komunikacji ,odmienna zupełnie kultura ,spore rozwarstwienie społeczne jak i religijne ,można spotkać kobiety w burkach jak i ubrane normalnie ,na prowincji tak jak Elfir napisała już tak wesoło nie jest .Jak masz wybór ,to wybrał bym inny kraj ,a jak jesteś blondynką to z pewnością bym tam nie jechał ........ chyba że lubisz ....
ARAKSJEL jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 19:55   #4
201607050913
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 2 561
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez ARAKSJEL Pokaż wiadomość
Jak masz wybór ,to wybrał bym inny kraj ,a jak jesteś blondynką to z pewnością bym tam nie jechał ........ chyba że lubisz ....
Ej no bez przesady, moja znajoma jest blondynką i nie przeżywa traumy W większych miastach bycie blond nie jest takie dziwne.

Autorko, na Facebooku jest grupa Polki w Turcji, tam dostaniesz info z pierwszej ręki.
201607050913 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 20:27   #5
201703160940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 900
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Doświadczeń z Turcją nie mam, ale w akademiku mam styczność z dużą ilością turków i turczynek - o ile turczynki są raczej spokojne i ciche, to faceci to jakaś makabra - są rozwydrzeni, zaczepiają dziewczyny, są nachalni, piją na potęgę i traktują laski, jak ciekawostkę przyrodniczą (z autopsji - potrafili do mnie podejść, żeby zrobić sobie ze mną zdjęcie).
W tych blondynkach też jest sporo racji, nigdy nie nasłuchałam się tylu komplementów, co podczas jednej nocy w klubie studenckim
Oczywiście nie uogólniam, bo chłopakom mogła zwyczajnie uderzyć palma z nadmiaru wolności (brak kontroli rodziny, inny kraj, nie psują sobie opinii u znajomych), ale ja bym tam z właśnie tych powodów nie wyjechała. A i nasz kochany Erasmus nie bardzo rwie się do nauki i klimatyzacji tutaj - po angielsku mówią na poziomie dzieci w gimnazjum
201703160940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 20:59   #6
201607050913
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 2 561
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez princeton_girl Pokaż wiadomość
Doświadczeń z Turcją nie mam, ale w akademiku mam styczność z dużą ilością turków i turczynek - o ile turczynki są raczej spokojne i ciche, to faceci to jakaś makabra - są rozwydrzeni, zaczepiają dziewczyny, są nachalni, piją na potęgę i traktują laski, jak ciekawostkę przyrodniczą (z autopsji - potrafili do mnie podejść, żeby zrobić sobie ze mną zdjęcie).
W tych blondynkach też jest sporo racji, nigdy nie nasłuchałam się tylu komplementów, co podczas jednej nocy w klubie studenckim
Oczywiście nie uogólniam, bo chłopakom mogła zwyczajnie uderzyć palma z nadmiaru wolności (brak kontroli rodziny, inny kraj, nie psują sobie opinii u znajomych), ale ja bym tam z właśnie tych powodów nie wyjechała. A i nasz kochany Erasmus nie bardzo rwie się do nauki i klimatyzacji tutaj - po angielsku mówią na poziomie dzieci w gimnazjum
Nie wyrabia się opinii o danym kraju na podstawie Erasmusów. To jest w ogóle inny sort
201607050913 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 21:03   #7
201703160940
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 900
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez mineralka bez gazu Pokaż wiadomość
Nie wyrabia się opinii o danym kraju na podstawie Erasmusów. To jest w ogóle inny sort
Dlatego napisałam, że nie uogólniam
Bo fakt, Erasmus to jest jakaś tragedia
201703160940 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-11-02, 22:47   #8
sheryl
szeryfcio
 
Avatar sheryl
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: waw
Wiadomości: 12 072
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

A ja jestem ciekawa jaki jest ten drugi kraj?
sheryl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 23:42   #9
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Od siebie tylko dodam, że Turcja jest takim krajem islamu, jak Polska katolickim. To, że większość obywateli jest takiego wyznania, nie oznacza, że obowiązuje tam prawo szariatu. Wręcz przeciwnie- Turcja jest bardziej świecka od Polski. U nas jak ktoś ściagnie krzyż ze ściany w urzędzie, to jest larum na cały kraj, w Turcji dopiero niedawno (chyba w tym miesiącu) pozwolono wchodzić na teren instytucji państwowych kobietom hidżabach.
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 10:59   #10
ogorekpazurek
Wtajemniczenie
 
Avatar ogorekpazurek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: niemcy
Wiadomości: 2 435
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez mineralka bez gazu Pokaż wiadomość
Nie wyrabia się opinii o danym kraju na podstawie Erasmusów. To jest w ogóle inny sort
dokladnie..nawet nie bede sie wypowiadac jakcy Polacy przyjezdrzali na Erasmusa do Niemiec... szczegolnie z jednej uczelni pewnego duzego miasta wtedy bardzo mialam ochote nie przyznawac sie ze jestem Polka

jak sie jedzie do duzego miasta na uczelnie to mysle ze na pewno jest wielu obcokrajowcow i ludzie sa bardziej otwarci i ogolnie inaczej wyglada zycie niz w mniejszym miescie...
ogorekpazurek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 13:13   #11
Donzelle
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 43
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Drugi kraj to Dania.
Ale co, warto jechac do takiego Stanbulu czy nie?
Donzelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-03, 21:32   #12
roxyroxy
Zadomowienie
 
Avatar roxyroxy
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 413
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Stanbul jest jednym z najpieknieszych miast w jakich bylam, zreszta cala Turcja jest piekna. Jestem blondynka i nie mialam w ogole pronlemu z facetami, nikt mnie nie zaczepial, nawet na malych wsiach. Wszyscy za to byli przyjaznie nastawieni i bardzo pomocni.

Poznalam tam francuzke, bedaca w Turcji na erazmusie. Bardzo sobie miasto chwalila. Ja bym jechala do Turcji, do Danii mozesz pojechac zawsze, a zorganizowac dluzszy pobyt ( znalezc prace) w Turcji jest napewno trudniej wiec korzystaj poki masz okazje
roxyroxy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 21:48   #13
Donzelle
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 43
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

A tak kolokwialnie szczerze : jest to kraj bardziej zacofany niz Polska? (
Wiem, ze na liscie panstw wszelako rozwinietych Turcja jest duzo dalej, ale brane pod uwage sa rozne czynniki, sa panstwa gdzie rowniez sa duzo dalej niz Polska, a sa bogate i wysoki jest standard zycia zas nie ma za to ''prawdziwej'' demokracji, ja pytam tak ''nieoficjalnie'' )
Donzelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 23:21   #14
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez Donzelle Pokaż wiadomość
A tak kolokwialnie szczerze : jest to kraj bardziej zacofany niz Polska? (
Wiem, ze na liscie panstw wszelako rozwinietych Turcja jest duzo dalej, ale brane pod uwage sa rozne czynniki, sa panstwa gdzie rowniez sa duzo dalej niz Polska, a sa bogate i wysoki jest standard zycia zas nie ma za to ''prawdziwej'' demokracji, ja pytam tak ''nieoficjalnie'' )
Stambuł na pewno nie jest zacofany Nie mieszkam tam, ale regularnie cztam blogi Polek mieszkajacych w Turcji (w tym w S.) i jak czytam/oglądam relacje z ich dnia, to nie ma różnicy pomiędzy S., a np. Wawą.
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-06, 13:54   #15
Kala_95
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 20
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Moim marzeniem jest albo studiować w Turcji albo pracować tam. Mam dużo znajomych w Turcji i raz tam byłam. Widoki są przecudne, można pozwiedzać, dużo się dowiedzieć, nauczyć Co do zacofania, to absolutnie nie. Turcja jest dość rozwiniętym krajem. Są sklepy sieciówki np. Carrefour.
Kala_95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-07, 12:43   #16
HellCommander
Raczkowanie
 
Avatar HellCommander
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Congleton, UK.
Wiadomości: 281
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Ja nie zastanawialabym sie. Dania jest cudowna- spedzilam tam w zeszlym roku kilka cudownych tygodni. I bardzo chcialabym wrócic. Dla mnie to byl raj na ziemi...wiele bym oddala, zeby tam zyc. Turcji nie bralabym nawet pod uwage, szczególnie w porównaniu z Dania.
__________________
Tutaj spiewam- wchodzisz/sluchasz na wlasna odpowiedzialnosc!!!
https://www.youtube.com/watch?v=JRRbz9R7hhA


Journey through the ice and snow
To heed the hunter's call,
To slay my enemies as the runes foretold.
HellCommander jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-09, 01:17   #17
Asha17
Przyczajenie
 
Avatar Asha17
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 6
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez Donzelle Pokaż wiadomość
A tak kolokwialnie szczerze : jest to kraj bardziej zacofany niz Polska? (
Wiem, ze na liscie panstw wszelako rozwinietych Turcja jest duzo dalej, ale brane pod uwage sa rozne czynniki, sa panstwa gdzie rowniez sa duzo dalej niz Polska, a sa bogate i wysoki jest standard zycia zas nie ma za to ''prawdziwej'' demokracji, ja pytam tak ''nieoficjalnie'' )
Ja byłam w Alanyi na czymś w rodzaju wymiany uczniowskiej, także mieszkałam z turecką rodzinką i chciałabym oświadczyć, że Turcy w liberalnych środowiskach żyją TAK SAMO JAK EUROPEJCZYCY. Piją alkohol, dziewczyny latają w miniówkach, mają chłopaków i to co mnie zdziwiło najbardziej, domy/mieszkania mają naprawdę baaardzo dobrze wyposażone. Ale mam wrażenie, że Turcy nie są 'obyci' z Europejczykami(nawet w bardzo turystycznych miastach jak Alanya) i zaczepki się zdarzały, ale raczej takie życzliwe np. moj kolega, który ma blond wlosy został podczas wizyty w szkole dosłownie obmacany po włosach i ja z koleżanką stojąc na boisku (też zresztą zagadywane przez spory wianek uczniów płci obu) widziałyśmy tylko przez otwarte okno jak wznosił ręce do nieba hahah NO I PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE, KTORYCH TAM POZNALIŚMY SĄ NIESAMOWICIE MILI I OTWARCI, nie spotkalam sie tam ze stwierdzeniem' to jest 'siara', jak mozesz grac w teatrzyku szkolnym itp.' i jest tam WIELKIE PRZYWIĄZANIE DO RODZINY, np jak rok później w ramach tego samego projektu Turcy przylecieli do Polski, to D. wtedy mający 15 lat nie wstydził się iść za rękę z mamą, która jako nauczycielka wspomnianej szkoly przyleciala jako opiekun. U polskich nastolatków takie zachowanie byłoby nie do pomyślenie! No, ale musze też zaznaczyć, że okolice Alanyi to chyba najbardziej liberalne z całej Turcji, w ciągu tygodniowego pobytu widziałam kobiety w hidżabach dokładnie w liczbie 3 cały czas jeżdżąc po okolicy i zwiedzając. Słyszałam, że w Stambule hidżaby a nawet niqaby są dużo bardziej popularne i zdarzają sie Europejkom nieprzyjemne incydenty. A jezeli chodzi o prowincję to przeciez te zatrważające (kilkaset procent wzrostu w ostatnich latach!) statystyki o morderstwach honorowych nie biora sie znikąd... Co do prawdziwej demokracji: liczba dziennikarzy w wiezieniach jest ostatnio juz wieksza niz w Chinach...

Edytowane przez Asha17
Czas edycji: 2013-11-09 o 01:20 Powód: zapomnienie o doposaniu jednej rzeczy
Asha17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-09, 16:26   #18
Kala_95
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 20
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Jak długo byłaś w Alanya? Ciężko 'załawić' taką wymianę? To jest coś podobnego do Erasmusa ?
Kala_95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-11, 15:44   #19
Donzelle
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 43
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Ulyszalam, ze Polska jest teraz dla Turkow czyms jak Niemcy dla nas w latach '80 ;]
Orientujecie sie ile w tym prawdy?
Donzelle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-12, 15:42   #20
ogorekpazurek
Wtajemniczenie
 
Avatar ogorekpazurek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: niemcy
Wiadomości: 2 435
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Donzelle nie bardzo mi sie chce w to wierzyc, szczegolnie ze mnostwo Turkow mieszka w Niemczech i to juz 3pokolenie i duzo Turkow w Turcji ma rodzine w Niemczech, wiec raczej by do Niemiec jechali niz do Polski Tylko mozliwe ze w Polsce latwiej dostac wize na poczatek niz w Niemczech...Tak samo jak Marokanczycy czy Tunezyjczycy wyjezdrzaja do Polski na studia, gdyz Niemcy, Francja czy Belgia zostrzyli wymagania wizowe dla tych krajow..
ogorekpazurek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-24, 16:35   #21
tahivare
Raczkowanie
 
Avatar tahivare
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Polska, Rosja, a obecnie głównie Niemcy
Wiadomości: 166
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Od siebie tylko dodam, że Turcja jest takim krajem islamu, jak Polska katolickim.
Otóż to. A i sam islam islamowi nierówny.
Poza tym zależy do jakiej części Turcji jedziesz, jeśli do europejskiej w dużym mieście to polecam i myślę, że nie masz się czego obawiać.
__________________
Not only are we in the universe, the universe is in us. I don’t know of any deeper spiritual feeling than what that brings upon me.
Neil deGrasse Tyson
tahivare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-25, 12:48   #22
cranberry juice
ctrl alt delete
 
Avatar cranberry juice
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: San Escobar
Wiadomości: 4 826
Dot.: nowe zycie...w Turcji?

Cytat:
Napisane przez Donzelle Pokaż wiadomość
Drugi kraj to Dania.
Ale co, warto jechac do takiego Stanbulu czy nie?
Ale zastanawiasz się, gdzie na Erasmusa jechać?
Jeżeli tak, to pewnym argumentem może być to, że Turcja to kraj stosunkowo tani, a Dania - jeden z najdroższych w Unii Europejskiej

Ja myślę, że na Erasmusa Turcja może być OK - pogoda pewnie będzie boska, Stambuł jest piękny, no i będzie ciut bardziej egzotycznie niż w Unii

Na stałe to ja osobiście bym się raczej nie zdecydowała, ale na pół roku - czemu nie.
cranberry juice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:53.