firanka V - ka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Druty, igła i szydełko

Notka

Druty, igła i szydełko Forum dla miłośników drutów, szydełka i igły. Tu dowiesz się jak ozdobić spodnie, na jaki kolor pofarbować koszulkę oraz jak uratować zniszczony sweter.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-03-07, 12:00   #1
ann1981
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 7
Post

firanka V - ka


witam jestem nowa i potrzebuję pomocy u uszyciu firanki w kształcie litery V jest to nowość , może ktoś wyjaśni mi jak to uszyć
ann1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-26, 16:26   #2
milagra
Przyczajenie
 
Avatar milagra
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Wąwał/Tomaszów Maz.
Wiadomości: 15
Dot.: firanka V - ka

Wrzuć jakieś zdjęcie takiej firany, to będzie łatwiej coś wykombinować.
milagra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 15:34   #3
ann1981
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 7
Dot.: firanka V - ka

/allegro.pl/firana-v-ka-rozne-kolory-i-wymiary-i2947950433.html"oto zdjęcie firanki nie wiem czy da się to otworzyć
ann1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-28, 20:42   #4
milagra
Przyczajenie
 
Avatar milagra
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Wąwał/Tomaszów Maz.
Wiadomości: 15
Dot.: firanka V - ka

Super te firaneczki, koniecznie trzeba dotrzeć do sposobu jej szycia
milagra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-28, 20:54   #5
ann1981
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 7
Dot.: firanka V - ka

wiem fajna firanka już bardzo długo szukam sposobu jej uszycia
może ktoś ma jakiś pomysł jak uszyć
ann1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 18:21   #6
iza73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 863
Dot.: firanka V - ka

Nie wiem czy o takie chodzi, ale pokrótce opiszę. Szkoda że nie zamieściłaś zdjęcia.

Potrzebne są dwie firany o jednakowej szerokości i długości. Tu wola szyjącego jakie długie i jak gęsto usiane zakładkami mają być te firany.
Dodatkowo tkanina dekoracyjna do stworzenia listwy górnej, oraz ozdobnego prostokąta na dole zwieńczającego całość. W ten prostokąt włożony jest również dekoracyjny drążek, który ma na celu (domyślam się) utrzymać całość naprężoną i usztywnioną.
Z tkaniny (najlepiej jakiejś grubszej, dekoracyjnej) szyjesz ozdobny górny pas. Wymiar na szerokość MUSISZ mieć taki jaki masz szeroki karnisz, długość ( to ile ma "schodzić" w dół) według upodobań. Ta szerokość to ważna rzecz, musisz wziąć pod uwagę przy krojeniu zapasy na szwy i podłożenia. Skroiła bym dwie warstwy, obie podkleić flizeliną by listwa była sztywniejsza. Następnie założyć/podwinąć krótsze brzegi listwy.
Firany - podwijasz dłuższe brzegi, a na ich końcach (łącznie czterech) układasz i przeszywasz zakładki. Tu możesz wykazać się fantazją, i ułożyć je w sobie dowolny sposób. Do środka na obu tkaninach, do zewnątrz, lub zrobić kontrafałdy.
Ważna sprawa - po ułożeniu zakładek szerokość firanki ma być mniejsza niż połowa szerokości listwy! Mniejsza dlatego, że doszywasz je pozostawiając na środku listwy kawałek wolnej przestrzeni. Na zdjęciach jest to chyba kilkanaście cm.
Układasz firany na warstwach listwy tzn - składasz listwy prawą stroną do prawej, pomiędzy nie wkładasz firany, przeszywasz dłuższy brzeg zachowując przestrzeń wolną na środek. Ważne - odmierzaj wszystko, zaznacz sobie środek np. kredą. Do spodniej warstwy listwy doszywasz taśmę na żabki na samej jej górze. Zaszywasz drugi, górny, dłuższy brzeg taśmy. Ja wcześniej zaprasowała bym go sobie. Góra gotowa.
Firany zszywasz razem na dole, układając dwie ich warstwy na sobie.
No i teraz jest trochę zabawy z tym dolnym ozdobnym prostokątem. Wszystkie części ja bym podkleiła. Kroimy je oczywiście podwójnie. Warstwa wierzchnia i spodnia, jak lustrzane odbicie. Ten prostokąt to nic innego jak kilka zszytych ze sobą pasów. Sposób ułożenia możesz podpatrzeć na jakimś zdjęciu gotowych takich firan. Ja bym te pasy wcześniej sobie zaprasowała, bardzo dokładnie, by utrzymać idealną ich szerokość. Pospinać szpilkami te środkowe krótsze paseczki i wszystko razem zszyć.
Hm... Ja chyba wiem jak bym to zrobiła, niestety przez internet ciężko jest to wytłumaczyć. Jeżeli ktoś to przeczytał - jest dzielny, ale szczerze mówiąc sama bym chyba z tego swojego opisu nie zrozumiała nic.
Swoją droga większość tych firan, przynajmniej te na których zdjęcia ja się natknęłam w sieci, są fatalnie uszyte. Niechlujnie wykończone. Ale to tylko moje zdanie.
iza73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-03, 23:30   #7
marta77_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 30
Dot.: firanka V - ka

Z tą firana V to nie jest taka prosta sprawa,wiem bo próbuję już ja uszyć któryś dzień z kolei nie wystarczą zwykłe prostokąty ułożone na skos,bo po przyszyciu wykończeń u dołu i góry wszystko mi się obraca i fałdy nie są naprężone .Wydaje mi się,że te prostokąty trzeba ściąć w skosy,tylko jak????tego już niestety nie wiem.MASAKRA jutro będę próbować dalej
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 2976708685_2.jpg (36,6 KB, 379 załadowań)
marta77_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-04-04, 10:12   #8
ann1981
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 7
Dot.: firanka V - ka

hej dziewczyny ja juz drugi miesiąc próbuję uszyć tą firankę przeszukałam internet i nigdzie nie ma żadnych wykrojów i opisów może ktoś umieści rysunki krok po kroku jak uszyć
ann1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 14:15   #9
iza73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 863
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez marta77_ Pokaż wiadomość
Z tą firana V to nie jest taka prosta sprawa,wiem bo próbuję już ja uszyć któryś dzień z kolei nie wystarczą zwykłe prostokąty ułożone na skos,bo po przyszyciu wykończeń u dołu i góry wszystko mi się obraca i fałdy nie są naprężone .Wydaje mi się,że te prostokąty trzeba ściąć w skosy,tylko jak????tego już niestety nie wiem.MASAKRA jutro będę próbować dalej
Marta 77, ale Ty jak widzę listwę górną uszyłaś z dwóch oddzielnych kawałków, może dlatego ta firanka Ci się nie układa? Jedna chyba lepiej utrzymałaby wszystko na miejscu.

---------- Dopisano o 15:15 ---------- Poprzedni post napisano o 15:13 ----------

Cytat:
Napisane przez ann1981 Pokaż wiadomość
hej dziewczyny ja juz drugi miesiąc próbuję uszyć tą firankę przeszukałam internet i nigdzie nie ma żadnych wykrojów i opisów może ktoś umieści rysunki krok po kroku jak uszyć
Przeważnie w internecie natykamy się na jedną osobę (firmę) która szyje takie firanki. Nie dziwię się ze nie chce zdradzić tajemnicy.
iza73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 16:55   #10
milagra
Przyczajenie
 
Avatar milagra
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Wąwał/Tomaszów Maz.
Wiadomości: 15
Dot.: firanka V - ka

Czy ta firana musi być naprawdę taka skomplikowana w uszyciu?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 3150329170.jpg (41,1 KB, 408 załadowań)
milagra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-04, 19:58   #11
iza73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 863
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez milagra Pokaż wiadomość
Czy ta firana musi być naprawdę taka skomplikowana w uszyciu?
Dla mnie nie, ale ja jej szyć nie będę z prostej przyczyny, nie podobają mi się.
Ale jedna uwaga, dobrze że załączyłaś to zdjęcie. Widać na nim że jednak firany krojone są skośnie, tzn górne i dolne brzegi. Widac to dokładnie po wzorze na tkaninie. Ja znalazłam takie, które wydają mi się że są skrojone z prostych firan. Zamieszczam zdjęcia na których dokładnie widać że wzór firanki (pasy) układają się prosto do listwy górnej i dolnej.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 2947950443IH.jpg (38,5 KB, 416 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg kedzierzynfiolet1.jpg (29,2 KB, 365 załadowań)
iza73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-04, 22:06   #12
marta77_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 30
Dot.: firanka V - ka

Dla mnie też nie była trudna do uszycia zanim zaczęłam ją szyć,gorsza sprawa teraz.Nie ma różnicy z ilu części jest uszyta góra,bo to dół mi się okręca. Dodałam zdjęcie nie swojej firanki tylko przykład ,ale sama szyje-przynajmniej próbuje szyć z jednej części.Szyłam już sporo firanek i z reguły te co wydają się proste w uszyciu okazują się bardziej skomplikowane.Jeszcze ważna sprawa,ja próbuje uszyć ją na karnisz 180cm,może na węższy karnisz jest ją łatwiej uszyć .

Edytowane przez marta77_
Czas edycji: 2013-04-05 o 05:43
marta77_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-05, 08:34   #13
mmoonnii30
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 3
Dot.: firanka V - ka

hey mam ten sam problem z tą firanką ,wszystyko jest ok do czasu kiedy ją powiesze tzn. też mi się przekręca , szyje dużo firan ale ta mi wbiła klina. Idę próbować dalej dam znać
mmoonnii30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-05, 18:36   #14
iza73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 863
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez mmoonnii30 Pokaż wiadomość
hey mam ten sam problem z tą firanką ,wszystyko jest ok do czasu kiedy ją powiesze tzn. też mi się przekręca , szyje dużo firan ale ta mi wbiła klina. Idę próbować dalej dam znać
Dajcie zdjęcia tych Waszych "kręcocych" się firan.
Słuchajcie, może ten drążek włożony na dole listwy utrzymuje całość w ryzach? Myślę, że jest on tam nie tylko na ozdobę, a właśnie spełnia także funkcję usztywniającą całość. Wszystkie te firanki które do tej pory widziałam (jedynie na zdjęciach w internecie) są zawsze z tym metalowym drążkiem. Wy je macie? Założyłyście jakieś usztywnienie do Waszych firanek?
iza73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-05, 19:54   #15
mmoonnii30
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 3
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez iza73 Pokaż wiadomość
Dajcie zdjęcia tych Waszych "kręcocych" się firan.
Słuchajcie, może ten drążek włożony na dole listwy utrzymuje całość w ryzach? Myślę, że jest on tam nie tylko na ozdobę, a właśnie spełnia także funkcję usztywniającą całość. Wszystkie te firanki które do tej pory widziałam (jedynie na zdjęciach w internecie) są zawsze z tym metalowym drążkiem. Wy je macie? Założyłyście jakieś usztywnienie do Waszych firanek?
tak tak drążek jest ale to nic nie daje, szyłam na szybko przy małych dzieciach więc myśle ,że po prostu nie miałam równych idealnie równych ramion i do tego z organtyny kreszowanej a wszędzie widze woal ,tak więc dopiero bez dzieciaczków uszyje sobie v-kę
mmoonnii30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-05, 21:35   #16
marta77_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 30
Dot.: firanka V - ka

Ja też nie znalazłam czasu żeby przysiąść do tej firany, musiałam zająć się szyciem innejPo niedzieli może znajdę czas żeby się za to zabrać.
mmoonnii30 masz rację z tym obciążnikiem,bo co on może pomóc jak są krzywe ramiona.Widziałam w sklepie z firanami źle uszyte ekrany z obciążnikiem,też nic nie dał,ekran zamiast być super naprężony,miał faldę zaraz nad dolną listwą
Fajnie jakby ktoś wszedł na te forum kto już szył i uszył taką firanę, może by więcej nam wytłumaczył z własnego doświadczenia.

Edytowane przez marta77_
Czas edycji: 2013-04-07 o 22:06
marta77_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-06, 11:54   #17
mmoonnii30
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 3
Dot.: firanka V - ka

jak już ją uszyje to obiecuje ,że powiem o co chodzi z tą firanką
mmoonnii30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-04-10, 14:37   #18
ann1981
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 7
Dot.: firanka V - ka

hej dziewczyny czy już któraś uszyła i może sie podzielić informacjami jak uszyć tą firankę .
ann1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-02, 13:03   #19
terkul52
Przyczajenie
 
Avatar terkul52
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 10
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez ann1981 Pokaż wiadomość
hej dziewczyny czy już któraś uszyła i może sie podzielić informacjami jak uszyć tą firankę .
Tak szyłam ale nie na swoje okno więc nie miałam jak powiesić ale zrobiłam kursik obrazkowy. Nie jest ważne czy na górze jest całość na jednej czy na dwu listwach ale ważny jest dokładnie wymierzony skos pod jakim należy robić formę. Można go dokładnie wyliczyć za pomocą wzoru Pitagorasa ale sposób w jaki opisałam w PDF-e będzie chyba łatwiejszy do zrozumienia dla wszystkich. Dokładny opis w moim chomiku
o nicku TerKul52
Jeszcze jedno - nie jest prawdą, że dolna listwa musi być podwójną szerokością ramion - może być szersza i wtedy na dole boki nie będą zachodzić na siebie w całości tylko na pewnym odcinku w środku.
__________________
Nie ma rzeczy niemożliwych trzeba tylko chcieć

Edytowane przez terkul52
Czas edycji: 2013-05-07 o 10:02
terkul52 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-06, 19:32   #20
komku110
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1
Dot.: firanka V - ka

Hej dziewczyny!
Czy udało Wam się uszyć już tą firankę V-ka?Bo mnie na dole ta listwa się skręca i nie wiem w czym robię błąd.Pomocy
komku110 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-20, 14:33   #21
ssyl75
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 3
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez iza73 Pokaż wiadomość
Dla mnie nie, ale ja jej szyć nie będę z prostej przyczyny, nie podobają mi się.
Ale jedna uwaga, dobrze że załączyłaś to zdjęcie. Widać na nim że jednak firany krojone są skośnie, tzn górne i dolne brzegi. Widac to dokładnie po wzorze na tkaninie. Ja znalazłam takie, które wydają mi się że są skrojone z prostych firan. Zamieszczam zdjęcia na których dokładnie widać że wzór firanki (pasy) układają się prosto do listwy górnej i dolnej.
ale dlaczego dół jest zastawiony meblami myśle że sie kręci
ssyl75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-21, 22:20   #22
marta77_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 30
Dot.: firanka V - ka

Hej Dziewczyny.Układałam materiał na dywanie,a później spięłam go v i rzeczywiście wyszło mi na to,że trzeba spore skosy zrobić na dole i u góry woalu.Z musu oszczędności materiału wymyśliłam coś takiego i podoba mi się to co uszyłam
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 100_1507.jpg (53,3 KB, 401 załadowań)

Edytowane przez marta77_
Czas edycji: 2013-05-29 o 20:35
marta77_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 21:23   #23
ewciapio
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 57
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez iza73 Pokaż wiadomość
Nie wiem czy o takie chodzi, ale pokrótce opiszę. Szkoda że nie zamieściłaś zdjęcia.

Potrzebne są dwie firany o jednakowej szerokości i długości. Tu wola szyjącego jakie długie i jak gęsto usiane zakładkami mają być te firany.
Dodatkowo tkanina dekoracyjna do stworzenia listwy górnej, oraz ozdobnego prostokąta na dole zwieńczającego całość. W ten prostokąt włożony jest również dekoracyjny drążek, który ma na celu (domyślam się) utrzymać całość naprężoną i usztywnioną.
Z tkaniny (najlepiej jakiejś grubszej, dekoracyjnej) szyjesz ozdobny górny pas. Wymiar na szerokość MUSISZ mieć taki jaki masz szeroki karnisz, długość ( to ile ma "schodzić" w dół) według upodobań. Ta szerokość to ważna rzecz, musisz wziąć pod uwagę przy krojeniu zapasy na szwy i podłożenia. Skroiła bym dwie warstwy, obie podkleić flizeliną by listwa była sztywniejsza. Następnie założyć/podwinąć krótsze brzegi listwy.
Firany - podwijasz dłuższe brzegi, a na ich końcach (łącznie czterech) układasz i przeszywasz zakładki. Tu możesz wykazać się fantazją, i ułożyć je w sobie dowolny sposób. Do środka na obu tkaninach, do zewnątrz, lub zrobić kontrafałdy.
Ważna sprawa - po ułożeniu zakładek szerokość firanki ma być mniejsza niż połowa szerokości listwy! Mniejsza dlatego, że doszywasz je pozostawiając na środku listwy kawałek wolnej przestrzeni. Na zdjęciach jest to chyba kilkanaście cm.
Układasz firany na warstwach listwy tzn - składasz listwy prawą stroną do prawej, pomiędzy nie wkładasz firany, przeszywasz dłuższy brzeg zachowując przestrzeń wolną na środek. Ważne - odmierzaj wszystko, zaznacz sobie środek np. kredą. Do spodniej warstwy listwy doszywasz taśmę na żabki na samej jej górze. Zaszywasz drugi, górny, dłuższy brzeg taśmy. Ja wcześniej zaprasowała bym go sobie. Góra gotowa.
Firany zszywasz razem na dole, układając dwie ich warstwy na sobie.
No i teraz jest trochę zabawy z tym dolnym ozdobnym prostokątem. Wszystkie części ja bym podkleiła. Kroimy je oczywiście podwójnie. Warstwa wierzchnia i spodnia, jak lustrzane odbicie. Ten prostokąt to nic innego jak kilka zszytych ze sobą pasów. Sposób ułożenia możesz podpatrzeć na jakimś zdjęciu gotowych takich firan. Ja bym te pasy wcześniej sobie zaprasowała, bardzo dokładnie, by utrzymać idealną ich szerokość. Pospinać szpilkami te środkowe krótsze paseczki i wszystko razem zszyć.
Hm... Ja chyba wiem jak bym to zrobiła, niestety przez internet ciężko jest to wytłumaczyć. Jeżeli ktoś to przeczytał - jest dzielny, ale szczerze mówiąc sama bym chyba z tego swojego opisu nie zrozumiała nic.
Swoją droga większość tych firan, przynajmniej te na których zdjęcia ja się natknęłam w sieci, są fatalnie uszyte. Niechlujnie wykończone. Ale to tylko moje zdanie.
hej mam zamiar zabrać sięza szycie takiej fieranki ale czy trzeba ciąć ją ze skosu czy normalnie po prostej a póżniej tylko ułożyć gotowe na v:con fused:
ewciapio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-17, 18:43   #24
pianka76
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 32
Dot.: firanka V - ka

Moje dzieło -tylko bez zakładek
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg IMG_0027.jpg (77,8 KB, 277 załadowań)
pianka76 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-08, 11:27   #25
_MAMA_
Zakorzenienie
 
Avatar _MAMA_
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Wiadomości: 3 412
GG do _MAMA_
Dot.: firanka V - ka

PIANKA O JAK ŁADNIE

też sie przymierzam do szycia, choc nie wiem czy ostatecznie nie zamówię gotowego, ale te ceny są powalające no i wolałabym jednak wymierzone dokładnie tak ja chcę.

Co do skręcania to jestem pewna, że to dlatego, ze niektórzy chcą szyć z prostokatów, wcześniej były zdj i widać jak brzegi są juz napięte na maxa i nie wyglada to zbyt ładnie.
Może jak ktos ma wąziutkie okno to mu się to jakotako uda i z daleka nie będzie widać.

to na pewno muszą być romby i cały problem w tym żeby idealnie skroić i zeszyć.

Zastanaiwam się, jeżeli zdecyduje sie szyc sama to lepei raczej wybrać materiał w pionowe pasy niż robic zakładki z woalu, im więcej zakładek tym większe prawdopodobieństwo niedokładności.

Tak jak koleżanka na zdj wyżej, tnąc rąb z prostego kawałka, bez zakładek nie będzie problemu, ze cos będzie krzywo.

a ten skos faktycznie można obliczyć ze wzoru na trójkąt prostokątny bo romb to w końcu dwa trójkąty prostokątne tylko połączone i jeszcze prostokąt w środku.
Tak wiec jak znamy szerokość i długość to obliczymy spokonie ten skos.

Ktos jeszcze szył, jakieś wskazówki? Zdjęcia?
_MAMA_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-24, 17:32   #26
aniaola333
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 1
Dot.: firanka V - ka

Wtam, jestem tu nowa, nie jestem krawcową ale szyję od dzieciństwa i sporo jest metodą prób i błędów, natomiast V-kę szyje się z jednego lub z dwóch kawałków firany- to zależy kto co ma i czym dysponuję- ja z regóły szyję jedną firankę a następnego roku z tej kombinuję następną- ale do rzeczy - firankę szyjemy z prostokątaale musi być troszeczkę ze skosa czyli musimy przesunąć jeden bok o powiedzmy 10 cm do góry i to samo musimy zrobić u góry tylko z przeciwnej strony i otrzymujemy romb i to samo robimy z drugim kawałkiem firanki -jeśli szyjemy z 2kawałków, a jeśli z jednego to dół musimy sobie tak ułożyć i góra sama wyjdzie, , mam nadzieję, że w miarę zrozumiale tonapisałam jak cos to proszę pisać i podpowiem może jakoś sie uda troszke poradzić jak to zrobić, niestety nie mam zdjęcia by pokazać jak mnie to wyszło, ale może niedługo uda mi się wstawić, pozdrawiam i życzę powodzenia.
aniaola333 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-11, 20:07   #27
kim1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 61
Dot.: firanka V - ka

Dziewczyny - pomóżcie!
Ja w ubiegłym roku skroiłam, a raczej próbowałam uszyć V-ke-niestety poległam. Od tamtego czasu w internecie
nie pojawiły się żadne wskazówki na ten temat, a mnie marzą się v-ki już drugi rok. Czy byłoby możliwe, żebym uzyskała
jakieś wskazówki w tym temacie? Dodam, że mam karnisze na 1,30 cm. Białego woalu troszkę mam, a najwyżej spiszę go na straty,jesli mi
nie wyjdzie. Byłabym Pani niezmiernie wdzięczna, jeśli któraś z Was zechciałaby podzielić się ze mną swoją wiedzą ( laikiem nie jestem - uszyłam sporo firanek
do swojego mieszkania - kokony, wachlarze, panele, zazdroski, rolety rzymskie itp., ale V-ka jest wyzwaniem chyba zbyt dużym ). Niby wszystko obczytałam, co możliwe, ale nie wychodzi.

Jaki macie patent? Może do Świąt zdążę?!
kim1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-12, 09:10   #28
terkul52
Przyczajenie
 
Avatar terkul52
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 10
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez kim1985 Pokaż wiadomość
Dziewczyny - pomóżcie!
Ja w ubiegłym roku skroiłam, a raczej próbowałam uszyć V-ke-niestety poległam. Od tamtego czasu w internecie
nie pojawiły się żadne wskazówki na ten temat, a mnie marzą się v-ki już drugi rok. Czy byłoby możliwe, żebym uzyskała
jakieś wskazówki w tym temacie? Dodam, że mam karnisze na 1,30 cm. Białego woalu troszkę mam, a najwyżej spiszę go na straty,jesli mi
nie wyjdzie. Byłabym Pani niezmiernie wdzięczna, jeśli któraś z Was zechciałaby podzielić się ze mną swoją wiedzą ( laikiem nie jestem - uszyłam sporo firanek
do swojego mieszkania - kokony, wachlarze, panele, zazdroski, rolety rzymskie itp., ale V-ka jest wyzwaniem chyba zbyt dużym ). Niby wszystko obczytałam, co możliwe, ale nie wychodzi.

Jaki macie patent? Może do Świąt zdążę?!
Na pewno do świąt zdążysz tylko musisz być bardzo dokładna bo ta firana tego wymaga bardziej niż każda inna. Jak dokładnie wymierzysz i wykroisz to nie ma prawa się nic przekręcać. W moim chomiku masz namiary na ujarzmienie V-ki i sporą porcję form na V-ki i inne firany. Tu masz linka
http://☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠/TerKul52/Jak+wym...6.rar(archive)

---------- Dopisano o 10:10 ---------- Poprzedni post napisano o 10:05 ----------

Widzę, że się link nie otwiera to wpisuję normalnie.
http://☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠/TerKul52/Jak+wym...06.rar(archive)
Skopiuj go i wrzuć w pole adresowe przeglądarki albo po prostu poszukaj chomika o nazwie TerKul52
__________________
Nie ma rzeczy niemożliwych trzeba tylko chcieć
terkul52 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-15, 22:45   #29
kim1985
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 61
Dot.: firanka V - ka

Dziękuję za odpowiedź Przed rokiem, gdy wówczas próbowałam uszyć tę firankę, przekopałam internet, w tym Pani chomika...ale nie poszło. Nawet miałam na "obmacanie" jedną v-kę, ale niewiele to pomogło. Teraz martwię się, czy zdążę uszyć, bo mam 10 - miesięcznego "przeszkadzacza" Karnisz mam na 130, a najlepiej na 128 cm, a długość firanki to ok. 120 cm. Niestety, u Pani nie ma wymiarów na taką v-kę. Mąż nawet próbował mi wyliczać, cięlismy, układaliśmy i ...lipa A jak układać zakładki, skąd wiedzieć, jaka ma być ich szerokość? Te ze sklepu "Adamski" mają odstepy pomiędzy plisami...
Będę wdzięczna za odpowiedź, może przy odrobinie wolnego czasu dam radę...
kim1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-28, 08:32   #30
robcia
Zakorzenienie
 
Avatar robcia
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 591
Dot.: firanka V - ka

Cytat:
Napisane przez kim1985 Pokaż wiadomość
Dziękuję za odpowiedź Przed rokiem, gdy wówczas próbowałam uszyć tę firankę, przekopałam internet, w tym Pani chomika...ale nie poszło. Nawet miałam na "obmacanie" jedną v-kę, ale niewiele to pomogło. Teraz martwię się, czy zdążę uszyć, bo mam 10 - miesięcznego "przeszkadzacza" Karnisz mam na 130, a najlepiej na 128 cm, a długość firanki to ok. 120 cm. Niestety, u Pani nie ma wymiarów na taką v-kę. Mąż nawet próbował mi wyliczać, cięlismy, układaliśmy i ...lipa A jak układać zakładki, skąd wiedzieć, jaka ma być ich szerokość? Te ze sklepu "Adamski" mają odstepy pomiędzy plisami...
Będę wdzięczna za odpowiedź, może przy odrobinie wolnego czasu dam radę...
Właśnie zabieram się do tej v-ki. Potrzebuję dwóch gotowych części po 49 cm. Fałdy przeliczyłam tak: 10 cm brzeg ( z czego 5 cm odpadnie na obłożenie) -12 ( po złożeniu fałda ma 6 cm)-5 cm(przerwa) -12-5-12-5-12 -10 co daje mi 83 cm potrzebnej tkaniny i cztery fałdy na jednym pasie. Części muszą być skrojone po nitce prostej. Fałdy muszą być identycznie założone i zaprasowane góra -dół w tę samą stronę bo będą inaczej naciągnięte a potem posłużę się moją nieocenioną podłogą w salonie .Na panelach ,w miejscu gdzie biegną poziomo odmierzę potrzebne mi odcinki a więc szer i śr górnego pasa wys firanki i szer i śr pasa dolnego węższego ,tak żeby środek góry i dołu były pionowo nad sobą. Ułożę pas materiału na skos ,dociskając u góry i dołu np książkami aby był w miarę naciągnięty, kierując się zaznaczonymi punktami.Potem ułożę drugi.Będę sprawdzać czy identycznie wystają ponad zaznaczone linie z obu stron u góry i u dołu.Mam nadzieje ,że w ten sposób skosy wyjdą same i nadmiar materiału po prostu odetnę nie zapominając o zapasie na szwy. Wszyje w pasy materiału ,u dołu dam obciążnik.
Według mnie ta firanka wymaga precyzji, boki obcięte krzywo np i już powieszona firanka inaczej się układa to samo jeśli fałdy nie będą się pokrywały ale najważniejsze są skosy u góry i dołu( dlatego podłoga panelowa bo mam punkty odniesienia ) i nie jest ważne czy między częściami jest odstęp czy nie jeśli są prawidłowo ścięte. Oby mi wyszło bo firanka ma być nie dla mnie
robcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Druty, igła i szydełko


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-30 08:32:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:34.