Waldemar Łysiak - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-24, 20:53   #1
anka_bzzz
Wtajemniczenie
 
Avatar anka_bzzz
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Kremówkolandia
Wiadomości: 2 917

Waldemar Łysiak


Jak wyżej. W związku z tym, że wątku nie było (a Twilight ma swój wątek...) zapraszam wszystkich, którzy znają twórczość tego historyka sztuki.
Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. Nie przeczytałam jeszcze większości jego książek, ale chętnie to zrobię.

Wśród pozycji, które mogę zdecydowanie polecić znajduje się:
Flet z mandragory - Cudo, trzeba przeczytać.
Kielich - Tu już nawet jakaś technika się pojawia Jedna z nowszych pozycji.
Asfaltowy saloon - Polecam wszystkim zainteresowanym USA. Masz wątpliwości kto wygrał Atlantic rally? Chcesz wiedzieć, dlaczego Al Capone marnie skończył? Interesują Cię losy Indian? A może relacja z pogrzebu Elvisa? Jeśli tak - pozycja jest dla Ciebie. Szkoda, że czytałam w pośpiechu i nie nacieszyłam się treścią.

Poza tym - interesuje Was publicystyka w jego wydaniu? Warta czy niewarta uwagi?

Zapraszam
anka_bzzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-24, 21:27   #2
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Waldemar Łysiak

Faktycznie, nie ma watku o Lysiaku tudziez nie bylo.

Jeden z moich ulubionych autorow. Tylko trzeba nadmienic, ze Lysiakow jest kilku a nie jeden. Jest Lysiak:
- historyk szutki, ten od MW i Malarstwa Bialego Czlowieka
Troche za wysokie progi dla takiego troglodyty jak ja
- napoleonista, ten od min. Empirowego Pasjana i Cesarskiego Pokera.
Tego bardzo lubie i polecam wszystkim interesujacych sie I Cesarstwem i okolicami
- powiesciopisarz, mniej lub bardziej osadzajacy swa fikcje w danym srodowisku historycznym - vide Szachista, Milczace Psy, Dobry. To moim zdaniem najlepsza odslona Lysiaka, jego powiesci swietnie sie czyta.
- pisarz parajacy sie publicystyska/literatura faktu - mozna lubic badz nie, ale poczytac warto, bo dobrze napisane i wykopem z obu nog momentami.

"Flet..." to jedna z moich najulubienszych ksiazek
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-24, 22:29   #3
anka_bzzz
Wtajemniczenie
 
Avatar anka_bzzz
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Kremówkolandia
Wiadomości: 2 917
Dot.: Waldemar Łysiak

Sugerujesz, że nie wiem, co to jest wyszukiwarka? Gwarantuję Ci, że po tylu latach na wizażu, choćbym bardzo nie chciała, to jednak sporo osób by mnie "nawróciło"

Szukałam też w wątkach na kulturze, parę osób się wypowiadało, więc myślę, że ktoś jeszcze coś napisze.

Na temat:
Nie mam własnego egzemplarza "Fletu...", ale mam zamiar się zaopatrzyć. Pamiętam już jak przez mgłę, ale to była książka, która wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. I ten malowniczy opis opery Roberta...

Dodam jeszcze Łysiak Fiction. Mistrzostwo. Zwłaszcza z Waltem
anka_bzzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 15:39   #4
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Waldemar Łysiak

No juz juz, nie taki Wyrak zly jak lypie z awatara Pisalem bez cienia ironii nt tego, ze takiego watku nie ma.

Lysiak Fiction w sumie mi sie podobalo, ale wiele jego pozycji podobalo mi sie zdecydowanie bardziej.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 12:54   #5
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Waldemar Łysiak

O, ten Asfaltowy saloon muszę przeczytać, bo nigdzie nie mogę dorwać książki o Al Capone, a jakoś mnie fascynuje ten facet. Nie wspominam o Elvisie... .
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 13:27   #6
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Waldemar Łysiak

Cytat:
Napisane przez larva Pokaż wiadomość
O, ten Asfaltowy saloon muszę przeczytać, bo nigdzie nie mogę dorwać książki o Al Capone, a jakoś mnie fascynuje ten facet. Nie wspominam o Elvisie... .
Tyle, ze o Capone tam za wiele nie ma, przynajmniej mi nie utkwilo w pamieci To ksiazka drogi glownie...

W sumie, kazdy pamieta inne rzeczy, mi najbardziej zapadla w pamiec fanta , ot taka glupota
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 13:39   #7
anka_bzzz
Wtajemniczenie
 
Avatar anka_bzzz
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Kremówkolandia
Wiadomości: 2 917
Dot.: Waldemar Łysiak

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Tyle, ze o Capone tam za wiele nie ma, przynajmniej mi nie utkwilo w pamieci To ksiazka drogi glownie...

W sumie, kazdy pamieta inne rzeczy, mi najbardziej zapadla w pamiec fanta , ot taka glupota

Fioletowo-różowawa ciecz? Też pamiętam.
Ale nie zgodzę się z Tobą - książką drogi to ona jest tylko częściowo. Przed każdym rozdziałem jest opis podróży junkiem Łysiaka i Jerry'ego.

1) O Capone masz rozdział "Człowiek z blizną".
2) O Elvisie rozdział "Żegnaj Elvis".

Rozdziały tak na 12-20 kartek, więc zwięźle, nie zdąży się znudzić.
anka_bzzz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-03-01, 16:46   #8
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Waldemar Łysiak

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość

"Flet..." to jedna z moich najulubienszych ksiazek
Och, "Flet z mandragory" mnie uwiódł od pierwszego słowa. To dla mnie jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam. mam swój ukochany egzempalarz, nikomu go nie pożyczam i jak sobie czasami czytam po raz enty, to zawsze mam dreszcze jak za pierwszym razem.
Ale, wolę jednak wersję pierwotną od poprawionej - niestety ktoś mi podwędził mój egzemplarz i zostałam z wersją poprawioną na półce.

Bo jak pierwszy raz zaczęłam czytać "flet" to miałam wrażenie że ktoś mi tą historię szepta do ucha. jechałam PKSem, zaczytałam się, pojechałam daleko za daleko, musiałam wracać ale każda chwila tej tułaczki była złota.

Niestety, było to moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Łysiaka i niestety został on już dla mnie na zawsze pisarzem tej jednej książki. Potem już nic jej nie przebiło, a co gorsza miałam wrażenie pewnej wtórności.
Z przyjemnością czytam jego powieści, irytuje mnie reszta "Salonem " rzuciłam o ścianę, mam w nosie jego poglądy, zwłaszcza te dotyczące kobiet
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-01, 17:45   #9
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Waldemar Łysiak

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Och, "Flet z mandragory" mnie uwiódł od pierwszego słowa. To dla mnie jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam. mam swój ukochany egzempalarz, nikomu go nie pożyczam i jak sobie czasami czytam po raz enty, to zawsze mam dreszcze jak za pierwszym razem.
Ale, wolę jednak wersję pierwotną od poprawionej - niestety ktoś mi podwędził mój egzemplarz i zostałam z wersją poprawioną na półce.

Bo jak pierwszy raz zaczęłam czytać "flet" to miałam wrażenie że ktoś mi tą historię szepta do ucha. jechałam PKSem, zaczytałam się, pojechałam daleko za daleko, musiałam wracać ale każda chwila tej tułaczki była złota.

Niestety, było to moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Łysiaka i niestety został on już dla mnie na zawsze pisarzem tej jednej książki. Potem już nic jej nie przebiło, a co gorsza miałam wrażenie pewnej wtórności.
Z przyjemnością czytam jego powieści, irytuje mnie reszta "Salonem " rzuciłam o ścianę, mam w nosie jego poglądy, zwłaszcza te dotyczące kobiet
Tu przy okazji wychodzi kilka twarzy Lysiaka - bo Lysiak pisarz, a Lysiak publicysta to zupelnie inne zwierzeta.
"Flet..." faktycznie czaruje, co nie zmienia faktu, ze ja jeszcze po tej ksiazce znalazlem ksiazki Lysiaka, ktore mnie wprost zachwycily - na czele z "Dobrym" i jego ksiazkami napoleonskimi.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-07, 10:23   #10
molodycia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 30
Dot.: Waldemar Łysiak

Ja polecam Mitologię świata bez klamek, bezbłędna
molodycia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-14, 15:52   #11
Sorbet
Zadomowienie
 
Avatar Sorbet
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rzeszów/Edynburg
Wiadomości: 1 436
Dot.: Waldemar Łysiak

"Statek". Świetne zakończenie.
Od "Fletu" zaczęłam. Polską literaturę mało znam (to takie dziwne - siedzisz całe życie w Polsce i czytasz polskie książki), Łysiaka prawie siłą mi wepchnięto w ręce i się z nim polubiłam od pierwszej strony. "MW" mam własną wersję. Z autografem
Sorbet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:25.