usg, per rectum - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-03-24, 13:21   #1
imperfect1997
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 99

usg, per rectum


Podczas wizyty u ginekologa okazało się, że nie da się mnie zbadać normalnie- przez pochwę, bo mam za bardzo zarośniętą błonę dziewiczą. Dlatego lekarz kazał mi się ubrać i zrobił zwykłe usg. Powiedział, że podczas kolejnej wizyty zbada mnie przez odbyt. Tylko czy to badanie może wykazać coś czego nie wykazało usg? Bo jeśli nie to po co je robić?
imperfect1997 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-24, 13:28   #2
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: usg, per rectum

Badanie palpacyjne jest potrzebne, lekarz może zbadać szyjkę macicy i jajniki. Ale, szczerze mówiąc, ja bym wolała normalne badanie, przez pochwę. Ta błona jest taka ważna, że nie może cię normalnie zbadać? Mógłby też zrobić cytologię od razu.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-24, 13:45   #3
imperfect1997
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 99
Dot.: usg, per rectum

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Badanie palpacyjne jest potrzebne, lekarz może zbadać szyjkę macicy i jajniki. Ale, szczerze mówiąc, ja bym wolała normalne badanie, przez pochwę. Ta błona jest taka ważna, że nie może cię normalnie zbadać? Mógłby też zrobić cytologię od razu.
Jak dla mnie to nie jest ona ważna. Póki co to tylko mi przeszkadza (m.in. w używaniu tamponów). Tyle się naczytałam, że nawet nie wiem, czy to błona, czy może przegroda w pochwie (chociaż pewnie nie skoro lekarz tego nie zauważył).
imperfect1997 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-26, 07:12   #4
IzzieSt
Zakorzenienie
 
Avatar IzzieSt
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 8 763
Dot.: usg, per rectum

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Badanie palpacyjne jest potrzebne, lekarz może zbadać szyjkę macicy i jajniki. Ale, szczerze mówiąc, ja bym wolała normalne badanie, przez pochwę. Ta błona jest taka ważna, że nie może cię normalnie zbadać? Mógłby też zrobić cytologię od razu.
Jak zbadać szyjkę macicy przez odbyt?
I po co cytologia skoro dziewczyna nie współżyła? 4 moich lekarzy potwierdziło, że to HPV, który jest przenoszony drogą płciową, jest winny rakowi szyjki macicy, a na wizażu już któryś raz się spotykam, że "jak to lekarz cytologii nie zrobił" mimo że dziewczyna nie współżyła o tym, że u niektórych cytologia to pobranie trochę śluzu na wacik to już nie wspomnę.

Edytowane przez IzzieSt
Czas edycji: 2016-03-26 o 07:15
IzzieSt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-26, 10:46   #5
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: usg, per rectum

Jaja sobie robisz z ta cytologia? Brak współżycia nie gwarantuje braku nowotworów czy stanów zapalnych.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-26, 12:27   #6
IzzieSt
Zakorzenienie
 
Avatar IzzieSt
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 8 763
Dot.: usg, per rectum

Możesz zejść z tonu?
Cytologia wykrywa raka szyjki macicy, nie jest od zapaleń, to że może wykryć stan zapalny nie oznacza, ze robi się ją po to by to wykryć.
Jak masz gdzieś pod ręką naukowy artykuł potwierdzający swoje słowa to chętnie poczytam, bo jak mówiłam, 4 ginekologów mi to mówiło i ufam im w tej kwestii i na tej podstawie się wypowiadam. Dziewczyny z tego co mówi nie da się zbadać palcem przez pochwę, zwyczajnie nie wiem jak mogłaby się zarazić wirusem przenoszonym drogą płciową.
IzzieSt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-26, 12:31   #7
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: usg, per rectum

wiek - rak szyjki macicy rzadko atakuje przed 20. rokiem życia, częściej po trzydziestce; zachorowalność sięga szczytu w wieku 45-55 lat, ale może zachorować też dwudziestolatka, która nie rodziła i nie współżyła; u kobiet przed trzydziestką infekcje HPV mają najczęściej charakter przejściowy, u kobiet powyżej 30. roku życia przewlekła infekcja HPV zwiększa ryzyko raka szyjki macicy

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowi...lny_33755.html
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-03-26, 12:40   #8
IzzieSt
Zakorzenienie
 
Avatar IzzieSt
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 8 763
Dot.: usg, per rectum

Chciałam naukowy ale niech będzie i ten. Te słowa znalazłaś w tym artykule? Bo tam ich nie widzę. Widzę za to:

Za powstawanie nowotworu odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – Human Papiloma Virus (HPV), przenoszone drogą płciową.

Długotrwałe zakażenie HPV jest uważane za niezbędny i najważniejszy czynnik chorobotwórczy w przypadku raka szyjki macicy.

Choć w przypadku raka szyjki macicy zakażenie wirusem HPV uznawane jest za niezbędny i najważniejszy czynnik chorobotwórczy (nie wykrywa się tego nowotworu bez zakażenia HPV)(...).


W skrócie: nie wykrywa się raka szyjki macicy bez wcześniejszego zarażenia hpv, a zarazić się można drogą płciową. edit(wiem, ze zdanie niegramatyczne, mam nadzieję, że się nie przyczepisz)

a sory, widzę to zdanie Twoje, któe przytoczyłaś, tym samym moim zdaniem artykuł się nie trzyma kupy.

Edytowane przez IzzieSt
Czas edycji: 2016-03-26 o 12:42
IzzieSt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-01, 14:23   #9
Lea_ny
Zakorzenienie
 
Avatar Lea_ny
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 6 354
Dot.: usg, per rectum

Cytat:
Napisane przez imperfect1997 Pokaż wiadomość
Podczas wizyty u ginekologa okazało się, że nie da się mnie zbadać normalnie- przez pochwę, bo mam za bardzo zarośniętą błonę dziewiczą. Dlatego lekarz kazał mi się ubrać i zrobił zwykłe usg. Powiedział, że podczas kolejnej wizyty zbada mnie przez odbyt. Tylko czy to badanie może wykazać coś czego nie wykazało usg? Bo jeśli nie to po co je robić?
A nie chodziło mu o USG przez odbyt? Takie będzie dużo dokładniejsze, niż przez brzuch
__________________
Lea_ny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-05, 06:40   #10
imperfect1997
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 99
Dot.: usg, per rectum

Cytat:
Napisane przez Lea_ny Pokaż wiadomość
A nie chodziło mu o USG przez odbyt? Takie będzie dużo dokładniejsze, niż przez brzuch
A w sumie to nie wiem. Z tego co powiedział lekarz (,,Następnym razem zbadam cię przez odbyt"), wydaje mi się, że chodziło o badanie palpacyjne. Gdyby chodziło o USG, to chyba by mnie poinformował. Chociaż nie wiadomo Czyli wszystko okaże się na następnej wizycie
imperfect1997 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-08, 12:30   #11
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: usg, per rectum

Cytat:
Napisane przez imperfect1997 Pokaż wiadomość
Podczas wizyty u ginekologa okazało się, że nie da się mnie zbadać normalnie- przez pochwę, bo mam za bardzo zarośniętą błonę dziewiczą. Dlatego lekarz kazał mi się ubrać i zrobił zwykłe usg. Powiedział, że podczas kolejnej wizyty zbada mnie przez odbyt. Tylko czy to badanie może wykazać coś czego nie wykazało usg? Bo jeśli nie to po co je robić?
W tym samym celu co badanie ginekologiczne per vaginam - oceny macicy i przydatków, w tym szczególnie ich ruchomości i bolesności. W zasadzie to badanie per rectum daje nawet lepszy dostęp do narządów miednicy mniejszej...USG przez powłoki daje znacznie gorszy obraz. Dokładną budowę jajników nie sposób taką drogą ocenić . W tym celu, gdy USG przezpochwowe nie jest możliwe ze względu na budowę błony dziewiczej, można zamiennie zrobić USG transrektalne.
Oczywiście aby obejrzeć szyjkę macicy trzeba zrobić wziernikowanie /pomijam oczywiście techniki endoskopowe/Patologie szyjki w Twoim przypadku są mało prawdopodobne.Wziernikowa nie mógłby przeprowadzić ginekolog dziecięcy bo taki posiada wzierniki,waginoskopy dla małych dzieci. Ewentualnie gdyby badanie było możliwe /np. ze względu na podatność, rozciągliwość tkanek/ ale bolesne to można miejscowo znieczulić je żelem z lignokainą, zastosować najmniejszy wziernik Cusco albo dwułyżkowy dla dorosłych kobiet z użyciem żelu nawilżającego.
Jeśli jednak stosujesz jakiekolwiek tampony to badanie palpacyjne jest możliwe!
Co do cytologii i raka szyjki - ryzyko u nie mających jakichkolwiek doświadczeń seksualnych jest naprawdę minimalne bo ryzyko zakażenia HPV jest wręcz drastycznie małe,a i tak taka ew infekcja musiała by nie ulec samowyleczeniu. Patomorfolodzy rozpoznają pewien mały procent raków określanych jako HPV-niezależne, ale to nie znaczy że one na pewno nie wynikają z infekcji HPV a jedynie, że w badanych próbkach tego wirusa nie zidentyfikowano.Ponadto taki rak rozwija się wolno, więc w Twoim wieku nie liczyłabym w ogóle na takie 'szczęście' że Ci się trafi. Ogólnie to ryzyko raka szyjki w takich przypadkach jest tak małe, że co najmniej takie samo /jak nie mniejsze!/ niż innych nowotworów, więc dlaczego koniecznie miałabyś badać się akurat tym kierunku Raczej warto zadbać np. o kontrolę skóry i ograniczanie intensywnej ekspozycji na słońce /no chyba, że masz b.ciemną karnację/.
Jeszcze trochę i w PL cytologia wyjdzie ze skryningu na rzecz badania HPV DNA I TE KOBIETY bez HPV pewnie będą miały inne zalecenia dotyczące profilaktyki.
PTG wcale nie zaleca cytologii u tak młodych, nieaktywnych seksualnie /oraz nie molestowanych w dzieciństwie/ kobiet.
__________________
01.01.2014 r. Szlaban na internet!
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-04-08 13:30:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:31.