Podział kosztów wesela - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-02-02, 13:49   #1
herschel
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3

Podział kosztów wesela


Witam serdecznie. Chciałbym się zapytać osoby zorientowane o pewną sprawę. Mianowicie chodzi mi o podział między małżonków opłat związanych z wynajęciem sali weselnej. Z mojej rodziny chciałbym zaprosić około 25 osób (moi goście przyjeżdżają na wesele około 350km) , natomiast moja przyszła żona zaprasza około 65 osób (większość gości mieszka na miejscu). I tu rodzi się pewien zgrzyt ponieważ zarówno moja narzeczona jak i (szczególnie!) jej rodzina upiera się, że powinniśmy za wynajem sali zapłacić pół na pół, co wydaje mi się trochę niesprawiedliwe. Co wy o tym myślicie? Czy powinienem na to przystać? Za każdą poradę i opinię będę bardzo wdzięczny!

PS. Dodam jeszcze tylko, że argumentem za równym podziałem jest to, że pieniądze z prezentów są wspólne.

PPS. Za wesele płacą rodzice.

Pozdrawiam

Edytowane przez herschel
Czas edycji: 2015-02-02 o 18:21
herschel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 14:01   #2
yazid
Raczkowanie
 
Avatar yazid
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 118
Dot.: Podział kosztów wesela

Przede wszystkim niedobrze jest dzielić gości na swoich, nie swoich a resztę musisz omówić z żoną bo ile ludzi, tyle pomysłów i każdy jest dobry pod warunkiem że oboje będziecie akceptować swój wspólny wybór.
No chyba że lodówkę też będziecie gospodarować w przyszłości pod kątem tego ile kto zjada
yazid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 14:08   #3
weronika9999
Zadomowienie
 
Avatar weronika9999
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 083
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez yazid Pokaż wiadomość
Przede wszystkim niedobrze jest dzielić gości na swoich, nie swoich a resztę musisz omówić z żoną bo ile ludzi, tyle pomysłów i każdy jest dobry pod warunkiem że oboje będziecie akceptować swój wspólny wybór.
No chyba że lodówkę też będziecie gospodarować w przyszłości pod kątem tego ile kto zjada
Dokładnie
Tak poza tym - płacenie po równo za gości wydaje Ci się niesprawiedliwym, ale już wspólna kasa z prezentów jest ok, tak? :P
weronika9999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 14:11   #4
herschel
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez weronika9999 Pokaż wiadomość
Dokładnie
Tak poza tym - płacenie po równo za gości wydaje Ci się niesprawiedliwym, ale już wspólna kasa z prezentów jest ok, tak? :P
Nie. Po prostu pytam Was o zdanie na ten temat
herschel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 14:16   #5
yazid
Raczkowanie
 
Avatar yazid
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 118
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez herschel Pokaż wiadomość
Nie. Po prostu pytam Was o zdanie na ten temat
Nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi bo takiej nie ma. Za dużo niewiadomych. Istotna jest zamożność Waszych rodzin jeśli Wam finansują choćby w części wesele. Ważne ile Wy zarabiacie, czy są duże dysproporcje w zarobkach czy nie. Istotne jest podejście Wasze do spraw płacenia i jeszcze kilka pewnie by się znalazło.
yazid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 14:46   #6
Firithreiel
Raczkowanie
 
Avatar Firithreiel
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 174
Dot.: Podział kosztów wesela

My postanowiliśmy podzielic się kosztami CAŁEGO wesela po połowie. W to wchodzą koszty strojów, fryzjerów, etc. Fakt faktem, ze liczbę gości mamy podobną, ale doszlismy do wniosku że zaczynamy wspólne zycie i nie będziemy się bawic w księgowość kto komu ile ma oddać i za co.
__________________
"Ile rzeczy trzeba mieć w dupie, to się w głowie nie mieści!" Mała Mi

Blog ślubny- konkret z minimalną dozą pitolenia-zapraszam
Firithreiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 15:12   #7
annic
Wtajemniczenie
 
Avatar annic
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2 089
Dot.: Podział kosztów wesela

Jeśli macie wspólny budżet i sami opłacacie wesele to płaciłabym razem, bo jaka to różnica?
Jeśli budżetu wspólnego nie macie i koszta ponoszą wasi rodzice, to moim zdaniem rodzice powinni mieć prawo do opłacenia swojej części gości. Oczywiście można pół na pół, jednak ta propozycja powinna paść ze strony, która tych gości ma mniej.

U nas od narzeczonego było znacznie mniej osób, ale rodzice podzielili się kosztami na pół - propozycja padła ze strony teściów, że mimo wszystko chcą tak dzielić, mimo że mogliby zapłacić mniej.
annic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-02-02, 18:20   #8
herschel
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez annic Pokaż wiadomość
Jeśli macie wspólny budżet i sami opłacacie wesele to płaciłabym razem, bo jaka to różnica?
Jeśli budżetu wspólnego nie macie i koszta ponoszą wasi rodzice, to moim zdaniem rodzice powinni mieć prawo do opłacenia swojej części gości. Oczywiście można pół na pół, jednak ta propozycja powinna paść ze strony, która tych gości ma mniej.

U nas od narzeczonego było znacznie mniej osób, ale rodzice podzielili się kosztami na pół - propozycja padła ze strony teściów, że mimo wszystko chcą tak dzielić, mimo że mogliby zapłacić mniej.

Tak. Za wesele płacą rodzice, gdybyśmy my za nie płacili to nie byłoby żadnych wątpliwości z mojej strony co do podziału kosztów.

Edytowane przez herschel
Czas edycji: 2015-02-02 o 18:22
herschel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 18:25   #9
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez herschel Pokaż wiadomość
Tak. Za wesele płacą rodzice, gdybyśmy my za nie płacili to nie byłoby żadnych wątpliwości z mojej strony co do podziału kosztów.
to pamiętajcie żeby prezenty po równo podzielić żeby przy rozwodzie się rodzice nie denerwowali czyje kogo i kto za wesele płacił więcej.
Jak nie płacisz sam tylko Ci rodzice opłacają to w zasadzie nie Ty powinieneś o tym dyskutować tylko rodzice Twoi i przyszłej żony bo to nie Wasza kasa.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 20:14   #10
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: Podział kosztów wesela

To dopros jeszcze z 50 osob,jakies kuzynowstwo zawsze sie znajdzie.A tak na powaznie to kto placi za noclegi gosci?Dopisz do swojego rachunku 2 noclegi dla Twojej rodziny i bedziecie kwita,placicie po polowie
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 22:14   #11
tysiunia88
Raczkowanie
 
Avatar tysiunia88
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 49
Dot.: Podział kosztów wesela

To też zbierajcie odzielnie kase od swoich gości;p.
U nas każdy płacił za swoich gości, a kasę z wesela wzieliśmy wspólnie i zapłaciliśmy za zespół muzyczny, kamerzystę i fotografa. A poza tym ta kasa się bardzo przydała. Młodym małżeństwom jest potrzebne coś na start
__________________
RABAT 10% dla forumowiczów na zespół weselny Lublin
wejdź na stronę www.zespolrecord.pl
Zadzwoń i zapytaj o zespół na wesele Lublin

Edytowane przez 201801191006
Czas edycji: 2015-02-07 o 18:39 Powód: link
tysiunia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-02, 22:42   #12
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez tysiunia88 Pokaż wiadomość
To też zbierajcie odzielnie kase od swoich gości;p.
U nas każdy płacił za swoich gości, a kasę z wesela wzieliśmy wspólnie i zapłaciliśmy za zespół muzyczny kamerzystę i fotografa. A poza tym ta kasa się bardzo przydała. Młodym małżeństwom jest potrzebne coś na start
Jak ze sobą nie mieszkali wcześniej to wiadomo, że potrzebują, bo nic nie mają. A jak się żyje razem wcześniej to ta kasa nie jest tak ważna. A i tak uważam, że młodzi powinni sami za wesele płacić a nie od mamusi brać na własne wesele.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 22:45   #13
lapida
Wtajemniczenie
 
Avatar lapida
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 2 021
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez yazid Pokaż wiadomość
Przede wszystkim niedobrze jest dzielić gości na swoich, nie swoich a resztę musisz omówić z żoną bo ile ludzi, tyle pomysłów i każdy jest dobry pod warunkiem że oboje będziecie akceptować swój wspólny wybór.
No chyba że lodówkę też będziecie gospodarować w przyszłości pod kątem tego ile kto zjada
w tej sytuacji musieliby zaprosić rodziców, zeby im kupili wyposażenie lodówki i wtedy dzielić


ogólnie spotkalam się z dwoma podzialami płacenia za wesele: płacą młodzi - po połowie; płacą rodzice - między sobą rodzice ustalają, kto za co i ile płaci. Szczerze? skoro młodzi nie wykładają grosza na gości, to czemu mają decydowac, kto i jak ma płacić?
__________________
Za wolność naszą i Waszą! 11.11.2013
lapida jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 22:48   #14
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez lapida Pokaż wiadomość
w tej sytuacji musieliby zaprosić rodziców, zeby im kupili wyposażenie lodówki i wtedy dzielić


ogólnie spotkalam się z dwoma podzialami płacenia za wesele: płacą młodzi - po połowie; płacą rodzice - między sobą rodzice ustalają, kto za co i ile płaci. Szczerze? skoro młodzi nie wykładają grosza na gości, to czemu mają decydowac, kto i jak ma płacić?
No i właśnie o to mi od początku chodzi. Skoro nie mogą sami sobie zrobić wesela tylko za kasiorkę rodziców robią imprezę to z jakiej paki mają mieć cokolwiek do powiedzenia?
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 22:55   #15
cornflower_girl
Zakorzenienie
 
Avatar cornflower_girl
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 605
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez herschel Pokaż wiadomość
Witam serdecznie. Chciałbym się zapytać osoby zorientowane o pewną sprawę. Mianowicie chodzi mi o podział między małżonków opłat związanych z wynajęciem sali weselnej. Z mojej rodziny chciałbym zaprosić około 25 osób (moi goście przyjeżdżają na wesele około 350km) , natomiast moja przyszła żona zaprasza około 65 osób (większość gości mieszka na miejscu). I tu rodzi się pewien zgrzyt ponieważ zarówno moja narzeczona jak i (szczególnie!) jej rodzina upiera się, że powinniśmy za wynajem sali zapłacić pół na pół, co wydaje mi się trochę niesprawiedliwe. Co wy o tym myślicie? Czy powinienem na to przystać? Za każdą poradę i opinię będę bardzo wdzięczny!

PS. Dodam jeszcze tylko, że argumentem za równym podziałem jest to, że pieniądze z prezentów są wspólne.

PPS. Za wesele płacą rodzice.

Pozdrawiam
Spotkałam się z wieloma sytuacjami - w tym także i taką, w której to pan młody poniósł wszystkie koszty wesela (panna młoda płaciła tylko za suknię, swój wygląd i dodatki). Ale było to wspólną decyzją i nikt nikomu tego nie narzucał.

Uważam, że w Waszej sytuacji trochę niepokojące jest to, że rodzice narzucają swoją wizję; dwa - że narzeczona również się przy tym upiera. U nas też była dysproporcja - z mojej strony 30% gości, z TŻ-ta 70%. Inaczej podeszliśmy do sprawy - każde z nas płaciło wg własnych możliwości.
__________________

Bogini kuchennego zniszczenia
cornflower_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 22:56   #16
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez cornflower_girl Pokaż wiadomość
Spotkałam się z wieloma sytuacjami - w tym także i taką, w której to pan młody poniósł wszystkie koszty wesela (panna młoda płaciła tylko za suknię, swój wygląd i dodatki). Ale było to wspólną decyzją i nikt nikomu tego nie narzucał.

Uważam, że w Waszej sytuacji trochę niepokojące jest to, że rodzice narzucają swoją wizję; dwa - że narzeczona również się przy tym upiera. U nas też była dysproporcja - z mojej strony 30% gości, z TŻ-ta 70%. Inaczej podeszliśmy do sprawy - każde z nas płaciło wg własnych możliwości.
Hello, to nie on płaci za to wesele tylko jego rodzice więc mają święte prawo decydować o tym ile zapłacą i jak te koszty podzielą z rodziną panny młodej.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 23:05   #17
cornflower_girl
Zakorzenienie
 
Avatar cornflower_girl
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 605
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Hello, to nie on płaci za to wesele tylko jego rodzice więc mają święte prawo decydować o tym ile zapłacą i jak te koszty podzielą z rodziną panny młodej.
Mnie osobiście byłoby źle z faktem, że moi rodzice narzucają coś niekorzystnego dla mojego narzeczonego. A tu jest stawianie przed faktem dokonanym.
Mają prawo decydować - niech decydują. Tylko nie wypowiedzieli się w tej sprawie rodzice tej drugiej strony. Jest mowa tylko o rodzicach narzeczonej.
__________________

Bogini kuchennego zniszczenia
cornflower_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 23:15   #18
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez cornflower_girl Pokaż wiadomość
Mnie osobiście byłoby źle z faktem, że moi rodzice narzucają coś niekorzystnego dla mojego narzeczonego. A tu jest stawianie przed faktem dokonanym.
Mają prawo decydować - niech decydują. Tylko nie wypowiedzieli się w tej sprawie rodzice tej drugiej strony. Jest mowa tylko o rodzicach narzeczonej.
Generalnie jak już na starcie jest problem kto ile płaci to nie jest dobrze. W takiej sytuacji młodzi powinni płacić a nie rodzice. Wyprawiają wesele to się liczą z tym, że będą koszty.
Najłatwiej chcieć zrobić nie za swoją kasę wesele i jeszcze szukać dziury w całym. To rodzice powinni ze sobą na ten temat rozmawiać. A póki co z opisu to wygląda tak, że panna młoda mówi do narzeczonego "a moi rodzice to chcą tak!" a on "no nie wiem, zapytam". Jak w podstawówce. Potem będzie żarcie się przy rozwodzie, kto ile włożył kasy i które prezenty ze ślubu są kogo.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-02, 23:24   #19
cornflower_girl
Zakorzenienie
 
Avatar cornflower_girl
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 605
Dot.: Podział kosztów wesela

pffe Zgadzam się Zabrakło też rozmowy między narzeczonymi odnośnie ich możliwości finansowych i wizji wesela możliwych do realizacji. Uważam, że bez tego nie ma co zaczynać rozmowy z rodzicami o ich ewentualnym zaangażowaniu w finansowanie wesela.
Ale tak jak piszesz - albo żarcie się przy rozwodzie o ilość włożonej kasy, albo wypominanie przy kryzysach.
__________________

Bogini kuchennego zniszczenia
cornflower_girl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-02-03, 10:09   #20
sQuaara
Zakorzenienie
 
Avatar sQuaara
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 34 671
Dot.: Podział kosztów wesela

U mnie jest tak ze prezenty idą dla młodych.
Za gości "rodzina Młodej" - płacą rodzice moi
Za gości "rodzina Mlodego" - placą rodzice mojego TZta
Za gosci "znajomi" - placimy sobie sami, choc moi rodzice powiedzieli ze nam dołożą.. ale to pokryła nasza 1 rata wiec jak dostanemy cos od rodziców to pojdzie na orkiestre itp itd

pod "za gosci" rozumiem -koszt wesela, noclegu,dojazdu,wodki (bo przelicza sie na osobe)

jakbym zbierała z TZ razem pieniazki na slub to nie kazałby mi odkladac 3razy wiecej (moja rodzina 85osob, jego 20:P)

dodam tylko ze ja z tych 85 osob bym tyle nie zapraszała i powiedziałam rodzicom "checie cała rodzine - proszę zapłaccie bo mnie na to nie stac"

---------- Dopisano o 11:05 ---------- Poprzedni post napisano o 11:03 ----------

Cytat:
Napisane przez Firithreiel Pokaż wiadomość
My postanowiliśmy podzielic się kosztami CAŁEGO wesela po połowie. W to wchodzą koszty strojów, fryzjerów, etc. Fakt faktem, ze liczbę gości mamy podobną, ale doszlismy do wniosku że zaczynamy wspólne zycie i nie będziemy się bawic w księgowość kto komu ile ma oddać i za co.
zgodze sie z tym o ile za wesele płaca młodzi. bo to Oni zaczynaja wspolne zycie... nie ich rodzice:P
moi zbierali na ten slub bo wiedzili jaka rodzina..a co rodzina TZ winna ze wziął Panne z taka familia? i nagle nie 5 a 15 tysi by sie przydało? :P

---------- Dopisano o 11:07 ---------- Poprzedni post napisano o 11:05 ----------

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
No i właśnie o to mi od początku chodzi. Skoro nie mogą sami sobie zrobić wesela tylko za kasiorkę rodziców robią imprezę to z jakiej paki mają mieć cokolwiek do powiedzenia?
wydaje mi sie ze w tym wypadku mlody nie tyle decyduje co jest posrednikiem informacji miedzy swoimi a jej rodzicami :P

wyslij rodziców na obiad niech siądą i przegadają

---------- Dopisano o 11:09 ---------- Poprzedni post napisano o 11:07 ----------

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
Jak ze sobą nie mieszkali wcześniej to wiadomo, że potrzebują, bo nic nie mają. A jak się żyje razem wcześniej to ta kasa nie jest tak ważna. A i tak uważam, że młodzi powinni sami za wesele płacić a nie od mamusi brać na własne wesele.
a jednak wiekszość nadal dostaje od rodzicow bo rodzice nie chca slyszec ze sami sobie zrobią.
mi tata powiedział prosto "całe zycie czekam na ten dzien, zaplace za to co trzeba, a Ty dziecko sobie do domu dopłac" bo akurat w tym roku zamieniam mieszkanie na dom :P
i co? mam krzyczec tupac plakac? 30tysi na drodze nie leży biore usmiecham sie dziekuje, bedzie na kuchnie i lazienke :P
gdybym miala placic sama to by domu w tym roku nie bylo i z rok bysmy sobie w mieszkaniu jeszcze po slubie byli.
nie ma co krytykowac ze ludzie "za mamusi pieniażki" robią slub i wesele. dla mnie to żadna hańba i wstyd to moi rodzice:P mimo ze mam prace od 4 lat, TZta, mieszkanie, auto to i tak mama mi placi czasami za shopping bo chce i mowi ze poki moze to bedzie.. i nosze te rzeczy.. bez wstydu!!
__________________
mał(a)żonka

Edytowane przez sQuaara
Czas edycji: 2015-02-03 o 10:17
sQuaara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-03, 10:29   #21
Casssssie
Rozeznanie
 
Avatar Casssssie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 534
Dot.: Podział kosztów wesela

u mnie sprawa wygląda tak :
- rodzice płacą za wesele
- ponieważ z mojej strony jest jakieś 60 os., a z tż-a 110 (jest to moim zdaniem już spora różnica), każdy płaci za swoich gości - i wszystko ok (tym bardziej pamiętajmy o cenach w lokalach - u mnie jest to powyżej 200zł za osobę) - w tym oczywiście podział pieniążków na alkohol
- za zespół, fotografa, kamerzystę, barmana, tort - płacimy po połowie
- każdy sam płaci za swój strój etc

Uważam, że jest to dość rozsądne, chyba że jest sytuacja wynajmowania sali i korzystania z usług kucharek - wtedy myślę że za salę jednak płaciłabym po połowie, a za kucharki dzieliła się "od talerzyka"

Może ktoś tego nie pochwalać, ale czasami teściowie i rodzice mają swoje prawa - w szczególności kiedy to oni płacą...
Casssssie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-04, 13:30   #22
cherry1988
Raczkowanie
 
Avatar cherry1988
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 356
Dot.: Podział kosztów wesela

Nie widzę nic złego w płaceniu za swoich gości, jeśli to rodzice finansują imprezę. Nie widzę również problemu w finansowaniu wesela przez rodziców, jeśli wyrażają taką chęć.

U nas każda strona zapłaci za 'talerzyki' swoich gości. Alkohol, fotograf, zespół po połowie. Kamerzystę (ze względu na wybór bardzo drogiego) i obrączki finansujemy sami. Oraz każde osobno swój strój
__________________
'88


13.10.2013r.

06.12.2014r.

13.08.2016r.
cherry1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 09:57   #23
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 10 573
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez herschel Pokaż wiadomość
Witam serdecznie. Chciałbym się zapytać osoby zorientowane o pewną sprawę. Mianowicie chodzi mi o podział między małżonków opłat związanych z wynajęciem sali weselnej. Z mojej rodziny chciałbym zaprosić około 25 osób (moi goście przyjeżdżają na wesele około 350km) , natomiast moja przyszła żona zaprasza około 65 osób (większość gości mieszka na miejscu). I tu rodzi się pewien zgrzyt ponieważ zarówno moja narzeczona jak i (szczególnie!) jej rodzina upiera się, że powinniśmy za wynajem sali zapłacić pół na pół, co wydaje mi się trochę niesprawiedliwe. Co wy o tym myślicie? Czy powinienem na to przystać? Za każdą poradę i opinię będę bardzo wdzięczny!

PS. Dodam jeszcze tylko, że argumentem za równym podziałem jest to, że pieniądze z prezentów są wspólne.

PPS. Za wesele płacą rodzice.

Pozdrawiam
Dla mnie nie ma innej opcji tylko płacenie po połowie, bo na razie wygląda to tak, że jedna rodzina jest gorsza a druga lepsza. Przecież po co płacić za OBCYCH.
Młodzi sami powinni decydować o swoim weselu i robić je za własne pieniądze, a jak ich nie mają to nie robić wcale.
Szczerze to nie wyobrażam sobie tego że nam dorosłym ludziom, którzy za chwilę założą własną rodzinę rodzice mają organizować wesele. I jeszcze robić jak to wcześniej zostało powiedziane zgrzyty na tle finansowym, bo jedni nie będą płacić za drugich.
Pogadaj z narzeczoną i rodzicami i razem coś ustalcie. Szukanie pomocy na forum internetowym to strasznie idiotyczny pomysł.
Tutaj możesz zapytać jaki bukiet kupić pannie młodej a nie o takie rzeczy.

My mamy wspólny budżet i wszystko dzielimy po połowie, nawet głupie zaświadczenie z parafi młodego kosztujące 30zł. Nie rozumiem dlaczego on ma ma ponosić ten koszt skoro to jest niezbędne by wziąć NASZ ślub.
Podliczyliśmy wstępnie koszty, pieniążki odłożyliśmy na kupkę i z tego bierzemy na bieżące wydatki związane ze ślubem.

Edytowane przez 019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6
Czas edycji: 2015-02-07 o 09:59
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 10:32   #24
awgusta
Та еще штучка ^^
 
Avatar awgusta
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: To tu to tam (:
Wiadomości: 2 405
Dot.: Podział kosztów wesela

Jeżeli rodzice chcą zapłacić za wesele cześć kosztów w ramach prezentu ślubnego np to co w tym złego???? Nikt nie prosił, ale jest taka tradycja w mojej rodzinie, że wesele opłacają rodzice. Nie całe, ale większą jego część.

Natomiast jeżeli chodzi o temat wątku, nie podoba mi sie to, że już na etapie planowania ślubu jest gruby podział między przyszłymi małżonkami twoje i moje. Nie tak to powinno wyglądać.

Jak robiliśmy ślub z mężem ustaliliśmy z rodzicami kto co opłaca i do tematu nie wracaliśmy. Teście np. opłacili nocleg dla wszystkich gości bez podziałów. Za jedzenie, płaciliśmy od talerzyka, płacili moi rodzice i teście.
Alkohol, obrączki, kościół, kwiaty, prezenty dla rodziców,garnitur ślubny opłacił przyszły małżonek. Ja płaciłam za Dj, kamerzystę, plener i zdjęcia w dniu ślubu, suknie ślubną.
__________________
Не строю в душе из себя недотрогу и честно добавлю, характер-не мед. Вчера черный кот уступил мне дорогу и сплюнув три раза поперся в обход!
awgusta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 10:50   #25
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 10 573
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez awgusta Pokaż wiadomość
Jeżeli rodzice chcą zapłacić za wesele cześć kosztów w ramach prezentu ślubnego np to co w tym złego???? Nikt nie prosił, ale jest taka tradycja w mojej rodzinie, że wesele opłacają rodzice. Nie całe, ale większą jego część.
Ok niech płacą, tylko nie na zasadach- płacimy tylko za swoją rodzinę, bo druga jest be no i w ogóle po co tyle osób zaprosili?
Wesele to impreza wspólna. Skoro rodzice mają np tylko tyle kasy żeby zapłacić za swoich gości to niech po prostu dadzą tą kasa młodym, bez gadania że ktoś tam zaprosił więcej gości a ktoś mniej i to NIESPRAWIEDLIWE Młodzi kasę rozdysponują tak, żeby było dobrze. Wtedy wilk syty i owca cała.
Wszystko można załatwić z klasą.
Wesele to impreza wspólna i rodzice nie powinni wprowadzać zamętu i dzielić gości na swoich i obcych.
Zresztą młodzi nie powinni dać sobie wejść na głowę, bo może jeszcze po slubie będa za nich decydować w sprawach finansowych.
019cbfde5cc6e455fa19b011903180c9b735c7f6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 13:49   #26
agnieszka_kak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 1 608
Dot.: Podział kosztów wesela

Nie można winić drugiej strony za to, ze ma większą rodzinę.
Często na weselach jest układ "każdy płaci za swoich gości", ale jesli jednej strony nie stać na to, to trzeba znaleźć jakiś kompromis, a nie upierać się. Pł na pół jest takim kompromisem.
Innym jest ustalenie, jakimi dokładnie kwotami rodzice chcą was wspomóc, i zrobienie za tę kasę skromniejszego wesela.

Najprościej gdy to młodzi płaca za wesele i już.
agnieszka_kak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 15:32   #27
cleopadra
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 2 095
Dot.: Podział kosztów wesela

Nie mozna winic kogos ze ma duza rodzine a ten kto mala rodzine i nie ma kasy to niech pozyczke bierze i placi po polowie
cleopadra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 18:53   #28
stesia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 3 527
Dot.: Podział kosztów wesela

według mnie jeśli to rodzice opłacają w całości wesele to powinni podzielić koszty proporcjonalnie do ilości gości z jednej i z drugiej strony, chociaż jak moja mama opowiadała jak ona brała ślub to był zwyczaj że za wesele płaciła rodzina panny młodej niezależnie od tego ile osób było z jednej a ile z drugiej strony

jak dla mnie najlepszą opcja jest gdy młodzi organizują sami wesele i nie ma że po po połowie albo w zależności od ilości gości, tylko ile mogę tyle dam, bo po ślubie kasa i tak jest wspólna, no chyba że ktoś nawet po ślubie rozlicza się i na życie łoży po połowie

a co do tego czy kasa z kopert jest wspólna czy to od moich gości więc jest moje, to po weselu siostry ciotka wypaliła że kasa z kopert z naszej strony powinna należeć tylko do mojej siostry
stesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-07, 20:21   #29
leobozenka
Raczkowanie
 
Avatar leobozenka
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 197
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez stesia Pokaż wiadomość
według mnie jeśli to rodzice opłacają w całości wesele to powinni podzielić koszty proporcjonalnie do ilości gości z jednej i z drugiej strony, chociaż jak moja mama opowiadała jak ona brała ślub tobył zwyczaj że za wesele płaciła rodzina panny młodej niezależnie od tego ile osób było z jednej a ile z drugiej strony

jak dla mnie najlepszą opcja jest gdy młodzi organizują sami wesele i nie ma że po po połowie albo w zależności od ilości gości, tylko ile mogę tyle dam, bo po ślubie kasa i tak jest wspólna, no chyba że ktoś nawet po ślubie rozlicza się i na życie łoży po połowie

a co do tego czy kasa z kopert jest wspólna czy to od moich gości więc jest moje, to po weselu siostry ciotka wypaliła że kasa z kopert z naszej strony powinna należeć tylko do mojej siostry
U nas jest tak, że za talerzyk i stylizację Młodej płaci jej rodzina, a za całą resztę rodzina Pana Młodego. W naszych stronach każdy w ten sposób organizuje. My mamy podobnie, mimo, że ze strony TŻ będzie jakieś 50 osób, a z mojej 90 to nie ma żadnych podziałów. Niektóre usługi, suknię, garnitur itp. opłacimy sobie sami. Każdy może przecież mieć inny 'system płatności', grunt to usiąść przy jednym stole i ustalić wspólnie szczegóły

Co do ciotki - no comment
__________________
01.06.2005
17.10.2015

Edytowane przez leobozenka
Czas edycji: 2015-02-07 o 20:23
leobozenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-02-10, 10:25   #30
muszynianka26
Wtajemniczenie
 
Avatar muszynianka26
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 2 049
Dot.: Podział kosztów wesela

Cytat:
Napisane przez herschel Pokaż wiadomość
Witam serdecznie. Chciałbym się zapytać osoby zorientowane o pewną sprawę. Mianowicie chodzi mi o podział między małżonków opłat związanych z wynajęciem sali weselnej. Z mojej rodziny chciałbym zaprosić około 25 osób (moi goście przyjeżdżają na wesele około 350km) , natomiast moja przyszła żona zaprasza około 65 osób (większość gości mieszka na miejscu). I tu rodzi się pewien zgrzyt ponieważ zarówno moja narzeczona jak i (szczególnie!) jej rodzina upiera się, że powinniśmy za wynajem sali zapłacić pół na pół, co wydaje mi się trochę niesprawiedliwe. Co wy o tym myślicie? Czy powinienem na to przystać? Za każdą poradę i opinię będę bardzo wdzięczny!

PS. Dodam jeszcze tylko, że argumentem za równym podziałem jest to, że pieniądze z prezentów są wspólne.

PPS. Za wesele płacą rodzice.

Pozdrawiam
Pogrubione - powinniście zapłacić proporcjonalnie do gości skoro za wesele płacą rodzice.

Gdybyście to Wy sami płacili to sytuacja wyglądałaby inaczej.

U nas było tak: mięliśmy wspólne konto na które oszczędzaliśmy, tyle ile każde z nas mogło i z tego wspólnie tworzyliśmy budżet. ikt nie patrzył kto więcej wpłacił.
__________________
2020: 41/52
WWCz: 25/25






Za rok będziesz żałowała, że nie zaczęłaś dzisiaj
Zapisz
muszynianka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-02-24 10:28:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:06.