Niedobory...jak je sprawdzić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-04-27, 13:23   #1
Noc(nik)
Zadomowienie
 
Avatar Noc(nik)
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Planeta Ziemia, Polska
Wiadomości: 1 241

Niedobory...jak je sprawdzić?


Czy niedobory witamin, składników mineralnych itp. można określić wyłącznie po objawach? Istnieją może jakieś badania?

Zaobserwowałam u siebie
- nadmierne wypadanie włosów(trwa to od bardzo dawna, owszem, odrastają, ale cieńsze),
- ciągle zanieczyszczoną, suchą skóre
- częste siniaki, zadrapania, baaaardzo powolne gojenie i powstawanie blizn(kiedyś na drugi dzień nie było śladu po zadrapaniu)
- nieregularny okres
- kwitnięcie paznokci
- problemy ze snem, koncentracją, zmęczenie
- "głośna" praca jelit, itp

Myślę, że mogę mieć niedobór cynku, jodu, magnezu, żelaza lub witaminy H.

Co o tym myślicie? Chce być w końcu znowu normalna
Noc(nik) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 13:34   #2
zooosia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 1 006
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

o właśnie, mnie też to ostatnio ciekawiło, jak sprawdzić czy ma się jakieś niedobory witamin.. więc podłączam się do pytania.
__________________

zooosia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 18:04   #3
vanilia1
Raczkowanie
 
Avatar vanilia1
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 420
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Najlepiej iść do lekarza po skierowanie na badania krwi - powiedz co się dzieje, ze jesteś senna, wypadają ci włosy itp. na pewno skieruje cię na badania i wtedy sie dowiesz czy masz np: anemię, tak bez badań to wydaje mi się, ze tak - takie objawy przy anemii tez są ale nie tylko. Pozdrawiam.
vanilia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 18:28   #4
enex
Zakorzenienie
 
Avatar enex
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 11 419
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Cytat:
Napisane przez vanilia1 Pokaż wiadomość
Najlepiej iść do lekarza po skierowanie na badania krwi - powiedz co się dzieje, ze jesteś senna, wypadają ci włosy itp. na pewno skieruje cię na badania i wtedy sie dowiesz czy masz np: anemię, tak bez badań to wydaje mi się, ze tak - takie objawy przy anemii tez są ale nie tylko. Pozdrawiam.
Popieram. W dodatku lekarz jak by co powinien ci dobrać odpowiednią terapię, takie uzupełnianie na własną rękę niebardzo się czasami sprawdza.
enex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 19:49   #5
Noc(nik)
Zadomowienie
 
Avatar Noc(nik)
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Planeta Ziemia, Polska
Wiadomości: 1 241
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Czy jednak na podstawie krwinek itp. można stwierdzić niedobory witaminowe? Chyba raczej nieee. Może jestem w błędzie?
Noc(nik) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-27, 21:10   #6
enex
Zakorzenienie
 
Avatar enex
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 11 419
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Cytat:
Napisane przez Noc(nik) Pokaż wiadomość
Czy jednak na podstawie krwinek itp. można stwierdzić niedobory witaminowe? Chyba raczej nieee. Może jestem w błędzie?
Anemia nie jest spowodowana naprzykład tylko niedoborem żelaza, ale może być też z niedoboru witaminy B12 albo kwasu foliowego jeśli już chodzi o najczęściej tutej omawianą chorobę. A resztę to pownien po trochu zdiagnostyfikować na podstawie anamnezy i wyglądu.
enex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-29, 17:04   #7
enderp
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 10
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

tak, najlepiej do lekarza, tylko ze lekarz, jak to lekarz, czesto na jakies drobne narzekania powie...eee, no tak juz musi byc a szczegolnie mniejsze niedobry (badz nadmiary! - takze niebezpieczne) to on zignoruje...

Tyle tylko, ze zeby samemu umiec mniej wiecej sie poruszac po wlasnym organizmie trzeba sporo wiedzy o zdrowiu miec, a i badania na elektrolity do najtanszych nie naleza...
__________________
Nie wierzę, póki się nie przekonam!

Edytowane przez enderp
Czas edycji: 2011-06-01 o 10:30
enderp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-04-29, 20:42   #8
pinku_pinku
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 440
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

o ile mi wiadomo, można oznaczyć poziom poszczególnych witamin, minerałow itp. (nie wiem czy wszystkich) na podstawie badania krwi, ale to trochę kosztuje. Można też to zrobić na podstawie analizy włosa, niestety nic więcej o tym nie wiem, ale jak Cię zainteresuje to się rozejrzyj po necie
__________________
wczesniej wydawało mu się, ze jego umysł był jak zupa..
pinku_pinku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-29, 21:54   #9
enderp
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 10
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

mozna, mozna, tylko wlasnie, pieniadze, a druga sprawa, ze to nie zawsze cos oznacza, bo np. z zelazem jest tak, ze moze byc wszystko w porzadku, ale zapasy sa bardzo male, ze wzgledu np. na nieprawidlowa diete (typowy problem u wegetarian, ktorzy nie jedzac miesa i nie suplementujac sie wit. B12 wpadaja w anemie po 2-3, a nawet 5 latach! - kto by to zwiazal z przejsciem na wege...), powstaja tzw. stany subkliniczne... no i jednak nie wszystkie mineraly, a tym gorzej z witaminami.

Chyba najprostszym rozwiazaniem jest zbilansowana dieta...
__________________
Nie wierzę, póki się nie przekonam!

Edytowane przez enderp
Czas edycji: 2011-06-01 o 10:27
enderp jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-30, 23:14   #10
lesyeux
Zadomowienie
 
Avatar lesyeux
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 1 504
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

ja tak miałam jak Ty, wszytsko było spowodowane złym odżywianiem, jedzeniem wiecznie pak chipsów, słodyczy i masy innego tłustego jedzenia. Organizm nie jest dożywiony, nie ma witamin, i miałam takie same objawy jak Ty. potrafiłam spac w ciągu dnia i jak małe dziecko zasnąć w nocy. CHORE !! nic nei mogłam zrobic bo nie miałam sił. włosy słabe cera z wpraskami. organizm wszytsko wywala, bo juz sobie nei radzi z ta chemia i konserwantami, zawartymi w żywnośći.
nareszcie zmieniłam swój styl Życia i teraz mogę przenosic góry.
ale najleiej wybiez sie do lekarza, na ogólne badania.
__________________
Zosia ur. 26.02.2015r.
długa 55 cm waga 3000kg
lesyeux jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-01, 19:12   #11
chfast
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 240
GG do chfast
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Pglądałam dzisiaj program na CLUB Pewna kobieta chciała schudnąc, no i przechodziła różne badania, a niedobór różnych składników badali jej w ten sposób, ze piła tą witaminę i jak nie czuła smaku to znaczy, że jest niedobór. Nie wiem czy takie coś jest dostępne u nas, ale to taka ciekawostka z programu
chfast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-05-05, 20:27   #12
Noc(nik)
Zadomowienie
 
Avatar Noc(nik)
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Planeta Ziemia, Polska
Wiadomości: 1 241
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Cytat:
Napisane przez chfast Pokaż wiadomość
Pglądałam dzisiaj program na CLUB Pewna kobieta chciała schudnąc, no i przechodziła różne badania, a niedobór różnych składników badali jej w ten sposób, ze piła tą witaminę i jak nie czuła smaku to znaczy, że jest niedobór. Nie wiem czy takie coś jest dostępne u nas, ale to taka ciekawostka z programu
DZIĘKI CI
Właśnie miałam o tym pisać, bo mi się przypomniał ten sposób, też to kiedyś oglądałam. Jest coś takiego dostępnego w Polsce?

Moi tutejsi lekarze to niestety lekarze, że tak powiem za masło, za bardzo mi nie pomogą. Mama bagatelizuje problem.

Dziś pokazałam jest zdjęcie z przed 2 lat gdzie miałam ekstra grube i gęste włosy i teraźniejsze. Podsumowała to, że na jednym miałam przetłuszczone i dlatego taki efekt. Litoooości. Dobrze, że zaczęła inwestować w okuliste. Tylko brat mnie wspiera w hamowaniu łysienia.

Odżywiam się racjonalnie od ponad roku według powszechnie panujących zasad na wizażu [5 średnich posiłków dziennie co 2-4h, śniadanie z głównie węglowodanów, białkowa kolacja, zielona herbata, woda niegazowana itp. itd. same wiecie najlepiej ] choć muszę przyznać, że jestem trochę niejadkiem[robie postępy, w dzieciństwie było gorzej] i np. nie tknę się pomidora, ale pomidorowej już tak. Za czasów gęstych włosów odżywiałam się strasznie, aż miałam problemy z żołądkiem. Taki paradoks.
Noc(nik) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-05, 22:09   #13
funky87
Zakorzenienie
 
Avatar funky87
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: WROCŁAW
Wiadomości: 5 464
Dot.: Niedobory...jak je sprawdzić?

Cytat:
Napisane przez Noc(nik) Pokaż wiadomość
Czy niedobory witamin, składników mineralnych itp. można określić wyłącznie po objawach? Istnieją może jakieś badania?

Zaobserwowałam u siebie
- nadmierne wypadanie włosów(trwa to od bardzo dawna, owszem, odrastają, ale cieńsze),
- ciągle zanieczyszczoną, suchą skóre
- częste siniaki, zadrapania, baaaardzo powolne gojenie i powstawanie blizn(kiedyś na drugi dzień nie było śladu po zadrapaniu)
- nieregularny okres
- kwitnięcie paznokci
- problemy ze snem, koncentracją, zmęczenie
- "głośna" praca jelit, itp

Myślę, że mogę mieć niedobór cynku, jodu, magnezu, żelaza lub witaminy H.

Co o tym myślicie? Chce być w końcu znowu normalna
Tak można to sprawdzić wykonując badania krwi.
funky87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:01.