Prośba o sprawdzenie - angielski - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-01, 16:53   #1
wikuuusss
Raczkowanie
 
Avatar wikuuusss
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 63

Prośba o sprawdzenie - angielski


dziekuję

Edytowane przez wikuuusss
Czas edycji: 2012-06-18 o 14:10
wikuuusss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-01, 17:25   #2
Nikaaa152
Zakorzenienie
 
Avatar Nikaaa152
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 6 669
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Cytat:
Napisane przez wikuuusss Pokaż wiadomość
Mam na poniedziałek do zrobienia e-mail w którym mam opisać swój nowy rok, postanowienia itd. Jestem w drugiej klasie gimnazjum, mam problemy z używaniem czasów więc gdyby ktoś z was by mi pomógł byłabym bardzo wdzięczna

Hi Jessie!
Happy New Year to you too! I’m fine. I had a great time yesterday. It was the best night of my life!
I met with my friend Paulina in her place at 6 p.m so we had much time for ourselves. We had a champagne – of course without alcohol – and some snacks. At 8 p.m we turned on TV and watched „New Year with TVN”. We listened to music and spent a nice time. At 11 p.m we went to the city becasue at midnight people went off firework there. We came back to Paulina’s house when fireworks ended. We went sleep at 3 a.m. I really liked my New year!
Okay, so I can write something about my New Year’s resolutions too. I’m going to lose some weight, not much bacause I’m not so fat. I’m going to start eat healthier, no more chips and chocolate. My mum says that too, but I don’t belive her. She says so every year and she loves chocolate too much to be able to do it, but I hope she keep it up now. This year i don’t have anymore resolution, maybe next.
We’ve got a holiday this week, so I’m going to spend some time on swimming pool and watch some movies. My parents want to go to the mountains, but I can’t ski, so I don’t want to go.
Write soon, bye!
Wiktoria
Nie jestem najlepsza z angielskiego, ale te dwie rzeczy rzuciły mi się w oczy
Nikaaa152 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-01, 17:27   #3
MrsStatham
Rozeznanie
 
Avatar MrsStatham
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 704
GG do MrsStatham
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

na pewno 'I met my friend Paulina' (bez with) i chyba 'maybe next one'

---------- Dopisano o 18:27 ---------- Poprzedni post napisano o 18:26 ----------

Cytat:
Napisane przez Nikaaa152 Pokaż wiadomość
Nie jestem najlepsza z angielskiego, ale te dwie rzeczy rzuciły mi się w oczy
dobrze ma. użyła drugiej formy.
MrsStatham jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-01, 18:52   #4
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Może tak :

Cytat:
Napisane przez wikuuusss Pokaż wiadomość
Hi Jessie!
Happy New Year to you too! (How are you?) I’m fine. (How was your New Year's Eve?) I had a great time yesterday. It was the best night of my life!
Coś mi tu brakowało, ale z tymi pytaniami też nie jest lepiej .
I met my friend Paulina at her place at 6 p.m so we had much time for ourselves. We had non-alcoholic champagne and some snacks. At 8 p.m we turned on TV and watched "New Year's Eve with TVN”. We listened to music and had/spent a nice time. At 11 p.m we went to the city centre to watch fireworks display.
Tak ładniej chyba będzie?
We came back to Paulina’s house after the show. We went to sleep at 3 a.m. I really liked my New Year's Eve!
I made my New Year’s resolutions, too. I’m going to lose some weight, but not much bacause I’m not overweight/plump.
Fat mi nie pasowało .
I’m going to start eating healthier food and give up crisps and chocolate. My mum wants to do that too. She says so every year but she loves chocolate too much to be able not to break her resolution. However, I hope she will succeed this year. I don’t have any more resolutions for this year but maybe next year I will make more resolutions/of them.
We’ve got a holiday this week,
To jest raczej źle, ale nie wiem jak to poprawić... Chodzi o święto trzech króli, a piszesz to 1. stycznia? Czyli może być po prostu np. In five days we celebrate the Epiphany in Poland. It is an official non-working holiday
so I’m going to spend some time at the swimming pool and I'm going to watch some movies. My parents want to go to the mountains. I can’t ski so I don’t want to go.
Write soon, bye!
Wiktoria

Edytowane przez monika_sonia
Czas edycji: 2012-03-01 o 18:54
monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-01, 18:57   #5
Provocateur
Rozeznanie
 
Avatar Provocateur
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 703
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Wątpie, że by chodziło jej o to, ze dopiero poznala przyjaciolke KAroline - tylko o to, ze się z nią spotkała, czyli met with jest wlasciwe.
__________________
Provocateur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-01, 19:15   #6
wikuuusss
Raczkowanie
 
Avatar wikuuusss
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 63
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Poprawiłam w ten sposób:

Hi Jessie!
Happy New Year to you too! I’m fine. I had a great time yesterday. It was the best night of my life!

Z tym pierwszym akapitem nie wiem co zrobić. Odpisuję na e-mail od koleżanki, a ona w nim zapytała mnie "Co u ciebie?" i "Jak minął ci Sylwester?". Więc odpisałam właśnie tak ale rzeczywiście dizwnie to wygląda. Może lepiej by było gdybym po "I'm fine" dodam "Thank you for asking"? A poprawnie jest "the best night of my life" czy "the best night in my life"?

I met with (myślę, że lepiej jest z with, bo ja się z nią po prostu spotkałam, a nie poznałam) my friend Paulina at her place at 6 p.m, so we had plenty of time for ourselves. We had a champagne – of course without alcohol – and some snacks. At 8 p.m we turned on TV and watched „New Year’s Eve with TVN”. We listened to music and spent a nice time. At 11 p.m we went to the city centre to watch fireworks display. We came back to Paulina’s after the show. We went to sleep at 3 a.m. I really liked my New Year’s Eve!
I made my resolutions, too. I’m going to lose some weight, but not much bacause I’m not plump. I’m going to start eat (tutaj nie będzie eating, bo po zamiarach jest forma podstawowa czasownika, tak myślę) healthier food and give up chocolate and chips. My mum says that too, but I don’t believe her. She says so every year, but she loves chocolate too much to be able to do it. However, I hope she will succeed this year. I don’t have any more resolution for this year, but maybe next year I’ll make more of them .
We’ve got a holiday this week, so I’m going to spend some time at the swimming pool and I’m going to watch some movies. My parents want to go to the mountains. I can’t ski, so I don’t want to go.
Write soon, bye!
Wiktoria


A z tym wolnym tygodniem chodzi o to, że po Sylwestrze w szkołach mieliśmy wolny tydzień, nie chodzi o święto Trzech Króli

Edytowane przez wikuuusss
Czas edycji: 2012-03-01 o 19:18
wikuuusss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-01, 20:10   #7
monika_sonia
KOTerator
 
Avatar monika_sonia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 7 344
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Cytat:
Napisane przez wikuuusss Pokaż wiadomość
A poprawnie jest "the best night of my life" czy "the best night in my life"?
of zostaw
I met with (myślę, że lepiej jest z with, bo ja się z nią po prostu spotkałam, a nie poznałam)
faktycznie, nie zwróciłam na to uwagi
We had a champagne – of course without alcohol –
skreśl ''a'' przed champagne
I’m going to start eat (tutaj nie będzie eating, bo po zamiarach jest forma podstawowa czasownika, tak myślę)
po start ma być albo to + infinitive albo gerund, na pewno bare infinitive zostawić się nie da, I'm going to start eating ewentualnie I'm going to start to eat, ale wtedy jest trochę inne znaczenie, nie mam już głowy do tego teraz , ale zostawiłabym to z -ing
healthier food and give up chocolate and chips.
nie wiem czemu, ale chips kojarzą mi się tylko i wyłącznie z frytkami jak miałaś na myśli czipsy to dla mnie czipsy to zawsze będą crisps
My mum says that too, but I don’t believe her. She says so every year, but she loves chocolate too much to be able to do it.
Tu na mój rozum wychodzi, że mama Twoja też mówi, że Ty rzucisz czekoladę i w dodatku co roku Ci to powtarza a później się sytuacja wyjaśnia, ale zamieszanie jakieś jest...
However, I hope she will succeed this year. I don’t have any more resolution for this year, but maybe next year I’ll make more of them .
We’ve got a holiday
Czyli jednak nie jeden dzień, ale ''a'' jest?
this week, so I’m going to spend some time at the swimming pool and I’m going to watch some movies. My parents want to go to the mountains. I can’t ski, so I don’t want to go.
Write soon, bye!
Wiktoria
I uważaj na przecinki, niektórzy się bardzo do nich przyczepiają , a raz przed ''so'' czy ''but'' masz przecinek, raz nie. Generalnie ja wyznaję zasadę, żeby po angielsku albo nie dawać nigdzie albo dawać tylko tam gdzie powinny być .
monika_sonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-01, 21:16   #8
wikuuusss
Raczkowanie
 
Avatar wikuuusss
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 63
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Dziękuję bardzo za pomoc! A poprawnie jest napisać "Thank you for asking"?
wikuuusss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-02, 08:45   #9
Oh Stella_Stellah_huh
Raczkowanie
 
Avatar Oh Stella_Stellah_huh
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 150
Send a message via Skype™ to Oh Stella_Stellah_huh
Dot.: Prośba o sprawdzenie - angielski

Cytat:
Napisane przez wikuuusss Pokaż wiadomość
Mam na poniedziałek do zrobienia e-mail w którym mam opisać swój nowy rok, postanowienia itd. Jestem w drugiej klasie gimnazjum, mam problemy z używaniem czasów więc gdyby ktoś z was by mi pomógł byłabym bardzo wdzięczna

Hi Jessie!
Happy New Year to you too! I’m fine, it's very kind of you to ask. I had a great time yesterday. It was the best night of my life!
I met with my friend Paulina at her place at 6 p.m so we had much time for ourselves. We had a champagne – of course without alcohol [COLOR="rgb(154, 205, 50)"](ja bym dała: "We had soft drinks", albo 'We had non-alcoholic champagne'[/COLOR])– and some snacks. At 8 p.m we [COLOR="rgb(154, 205, 50)"] have [/COLOR]turned [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]the TV on [/COLOR] and watched „New Year with TVN”. [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]Than we[/COLOR] [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]were listening to the[/COLOR] music and [I][COLOR="rgb(154, 205, 50)"]spent [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]some nice time together[/COLOR]. At 11 p.m went to the city [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]because[/COLOR] at midnight people went off [COLOR="rgb(154, 205, 50)"] to set??? the [/COLOR]firework[COLOR="rgb(154, 205, 50)"]s[/COLOR]. tak w ogole napisałabym raczej: At 11 p.m. we were ready to go and see people setting the fireworks to celebrate the New Year. We came back to Paulina’s house when the fireworks [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]have gone/fade away[/COLOR]. We went [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]to [/COLOR]sleep at 3 a.m. I really liked my New year!
[COLOR="rgb(154, 205, 50)"]

I would also like to tell you
[/COLOR] something about my New Year’s resolutions. I’m going to lose some weight, not much bacause I’m not [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]very[/COLOR] fat. I’m going to start eat healthier, no more chips [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]or[/COLOR] chocolate. My mum [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]also made same resolutions[/COLOR], but I don’t believe [COLOR="rgb(154, 205, 50)"] she will keep them up[/COLOR]. She says so every year[COLOR="rgb(154, 205, 50)"]but[/COLOR] she loves chocolate too much [COLOR="rgb(154, 205, 50)"] to hold out her resolutions[/COLOR]. [COLOR="rgb(154, 205, 50)"] Anyways, I keep my fingers crossed for her.[/COLOR] This year i don’t have any [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]other[/COLOR] resolutions, maybe next [COLOR="rgb(154, 205, 50)"] time[/COLOR].
[COLOR="rgb(154, 205, 50)"]We have holidays this week[/COLOR], so I’m going to spend some time on [COLOR="rgb(154, 205, 50)"]the [/COLOR]swimming pool and watch some movies. My parents want to go to the mountains, but I can’t ski, so I don’t want to go.

[COLOR="rgb(154, 205, 50)"] I hope you're doing well. I can't wait to hear from you soon. Take care.[/COLOR]

Wiktoria

To ostatnie zdanie oczywiście możesz pominąć, ale uznałam, że to miły zwrot grzecznościowy. Z góry przepraszam za formatowanie, ale z podglądu wynika, że się wszystko popsuło a niestety nie mam czasu tego ogarnąć
__________________
And time is on your side
Its on your side now
Not pushing you down
And all around, no
It’s no cause for concern


Oh Stella_Stellah_huh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:26.