Torbiel - marker Ca125 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-19, 17:31   #1
Gosiak_55
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 29

Torbiel - marker Ca125


Witam!
Mój problem jest następujący :
Na początku lipca poroniłam swoją pierwszą ciążę. Podczas pobytu w szpitalu wykryto również u mnie 4-centymetrową torbiel na prawym jajniku. Lekarz bardzo nalegał abym od razu po miesiączce zgłosiła się do ginekologa w celu sprawdzenia czy torbiel ta pękła samoistnie. Ja jednak zlekceważyłam jego zalecenia i nie zgłosiłam się na wizytę. Od tamtej pory po dziś bardzo boli mnie podbrzusze z prawej strony. Ból przechodzi aż na całą prawą nogę oraz plecy. Zgłosiłam się więc do ginekologa i wizytę mam jutro. Na ten temat rozmawiałam również z mamą, która wspomniała mi o tym, że siostra mojej babci miała raka narządów rozrodczych, jednak nie wie której części dokładnie, ponieważ babcia sama się nie orientuje. Być może to przez zacofanie ludzi bądź medycyny w tamtych czasach. Poza tym w mojej rodzinie zarówno ze strony mamy jak i ojca wiele osób miało raka. Tak więc moje pytanie brzmi czy mam wspomnieć o tym lekarzowi? Czy on sam widząc, że mam torbiel skieruje mnie na badanie markera Ca 125? Jeśli nie to czy można mi się upomnieć o takie skierowanie?
Czekam na szybkie odpowiedzi!
I z góry dziękuje!
Gosiak_55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-19, 17:50   #2
Trzy_Ryby
Zakorzenienie
 
Avatar Trzy_Ryby
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 5 284
Dot.: Torbiel - marker Ca125

Badanie markera Ca 125 jak się zdaje nie jest refundowane możesz więc je sobie zrobić także bez skierowania.
Jeśli wiadomo na pewno, że to co masz na jajniku to torbiel (czyli coś bez unaczynienia) badanie markerów nie jest niezbędne.
__________________
Jedynie skóra rozlicza zapach...
Trzy_Ryby jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-19, 18:01   #3
Gosiak_55
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 29
Dot.: Torbiel - marker Ca125

Rozumiem. A czy uważasz, że powinnam powiedzieć lekarzowi o zachorowalności na raka w mojej rodzinie?
Gosiak_55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-19, 20:57   #4
ellish
Zakorzenienie
 
Avatar ellish
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: różnie to bywa
Wiadomości: 5 910
Dot.: Torbiel - marker Ca125

Jak najbardziej powinnas powiedziec o tym lekarzowi. Rak szyjki macicy - nie jest dziedziczny.
Rak jajnika- niestety tak.

jelsi chodzi o marker - nie warto robic. Takie badanie robi sie jak juz jest duze podejrzenie nowotwora lub w trakcie leczenia.
Moze Ci wyjsc wyzszy marker z powodu najmniejszego zapalenie w organizmie/z powodu stresu itp. Takie badanie nic nie wniesie a tylko sie mozesz bardziej zestresowac. Idz do lekarza, to jest pierwszy krok i on Cie pokieruje w dalszej diagnostyce.
ellish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:43.