Książki i filmy oparte na faktach - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-17, 23:28   #61
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

mogę z całą pewnością polecić książki Romy Ligockiej, np. Dziewczynka w czerwonym płaszczyku - wstrząsająca i chwytająca za serce opowieść o życiu z jażmem getta;

Warte przeczytania, choć w zupełnie innej tematyce:
-Ken Follet - Na skrzydłach orłów - o uwolnieniu zakładników spod niebezpieczeństwa irańskiej rewolucji; jedna z lepszych książek Folleta
- Stefan Zweig - Maria Steward - beletryzowana biografia jednej z barwniejszych postaci Anglii, warto przeczytać i dla faktów i dla barwy języka używanego przez Zweiga;
- Golicyn - Nowe kłamstwa w miejsce starych - o paradoksie komunizmu i zagrożeniu, jakie niósł jeszcze zza żelaznej kurtyny;
- Maria Bojarska - Król Lear nie żyje - opowieść o znakomitym polskim aktorze Tadeuszu Łomnickim;
- książki Wojciecha Cejrowskiego - fenomenalne opowieści z podróży po Ameryce Południowej, czyta się jednym tchem, doskonałe na odreagowanie... a mnie przypominają beztroskie czasy czytania w wannie sprzed roku...

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2008-11-17 o 23:31
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-18, 09:48   #62
seroxatomanka
Raczkowanie
 
Avatar seroxatomanka
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 395
Wink Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

Seroxatomanka - zainteresowała mnie Sara, polecasz ją? Jak się czytało?[/quote]
Co do "Sary" bardzo cieniutka ksiazka-ale bardzo dluuugo ja czytalam,ciezka bo bardzo wstrzasajaca-=polecam jak najbardziej-jedna zl epszych pozycji na faktach-buziak
__________________
W moim niebie mam tony niebianskości!!
seroxatomanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-18, 09:52   #63
seroxatomanka
Raczkowanie
 
Avatar seroxatomanka
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 395
Wink Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

autor: Ruben David Gallego Gonzales
tytuł: Na brzegu

Misza i Ruben są przyjaciółmi. Misza ma postępujący zanik mięśni. Ruben jest sparaliżowany. Obaj są w piekle: sowieckim domu starców i inwalidów, do którego wysyła się niepełnosprawne dzieci. To miejsce, w którym życie toczy się w cieniu śmierci. Wobec okrucieństwa rzeczywistości chłopcy noszą cyniczne maski, pod którymi skrywają przyjaźń i nadzieję. Na brzegu jest drugą autobiograficzną książką Gallego. Jego poprzednia powieść Białe na czarnym ukazała się nakładem Znaku w 2005 roku i zdobyła duże uznanie czytelników i krytyków. Tym razem Gallego opowiada piękną historię przyjaźni dwóch chłopców, przyjaźni naznaczonej piętnem choroby i śmierci, ale też silnej i głębokiej.


Czytalam to kilka miesiecy temu-tez piekna i zarazem wstrzasjaca historia-jest do niej jeszcze jakby pierwsza czesc-ale jak na razie nie mialam okazji przeczytac-poluje na nia
__________________
W moim niebie mam tony niebianskości!!
seroxatomanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-18, 15:57   #64
MniamNieczka
Raczkowanie
 
Avatar MniamNieczka
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Częstochowa / Poznań (?)
Wiadomości: 255
GG do MniamNieczka Wyślij wiadomość przez MSN do MniamNieczka Send a message via Skype™ to MniamNieczka
Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

Jana Frey ma bardzo dużo książek opartych na faktach. Książki o trudach i problemach życia nastolatków. Wiadomo... narkotyki, ucieczki, ciężkie choroby (dziewczyna była akurat niewidoma) i wczesne macierzyństwo. Tytuły:

* Bez odwrotu - "W wieku 14 lat Lilli zachodzi w ciążę. Wszyscy chcą decydować o jej przyszłości. Wszyscy zdają się wiedzieć, co jest dla niej dobre. Jednak dziewczyna się waha.

Ciężarne nastolatki muszą przezwyciężyć wiele obaw i przyjąć na siebie ogromną odpowiedzialność. Jana Frey opowiada historię dziewczyny, która na przekór wszystkim trudnościom postanawia urodzić dziecko i musi stawić czoła wszystkim konsekwencjom tej najważniejszej w życiu decyzji."

*Oszaleć ze strachu - "Każdego dnia Nora na nowo rozpoczyna swoją walkę. Tęskni za tym, żeby, jak wiele innych dziewczyn w jej wieku, bawić się, kochać i snuć plany na przyszłość.

Ale Nora boi się. Coraz częstsze ataki chorobliwego lęku sprawiają, że dziewczyna poddaje się rozpaczy. W chwili, kiedy wydaje się, że wszystko już stracone, że jest już za późno na ratunek, dziewczyna znajduje wyjście ze swojej sytuacji i schronienie przed zewnętrznym światem. Nora jest jedną z licznej grupy nastolatków, którzy korzystają z pomocy poradni psychiatrycznej dla młodzieży. Jej historia, opowiedziana w sposób przejmująco szczery, stała się kanwą tej powieści."

*W ciemności - "Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy, które oczarowały Frederika. Pewnego dnia ta piękna dziewczyna ulega ciężkiemu wypadkowi, po którym budzi się w świecie ciemności.

Traci wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest trudny i bolesny, ale wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele."

*Odlot na samo dno - "Są takie dni, kiedy Marie nienawidzi całego świata, a najbardziej samej siebie. Jednakże po zażyciu małej zielonej pastylki wszystko wraca do "normy" - znowu chce się jej śmiać, tańczyć i pdskakiwać w powietrzu, odczuwając całą sobą wszechogarniający Kosmos.

Zapomina wtedy o rodzinnym domu i odwiecznych awanturach, a także o bólu, który ją trawi, odkąd jej chłopak zakochał się w innej. Jednakże odlot nie trwa długo i Marie czuje, że leci głową w dół, za każdym razem spadając coraz niżej. Jana Frey, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnienim od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg."

*Chłód od raju - "Hannah ma 15 lat i jest świadkiem Jehowy. Wcześniej czuła się bezpiecznie w swojej religijnej społeczności, teraz jednak chciałaby z niej wystąpić, by żyć tak jak jej rówieśnicy.

Hannah walczy o prawo wyboru, a dzięki wsparciu i miłości Paula postanawia uczynić pierwszy krok ku wolności, jakiej zaznają jej szkolni koledzy i koleżanki. Książka ta została napisana na podstawie długiego wywiadu autorki z bohaterką. W rezultacie powstał rzeczywisty i wstrząsający dokument. Jana Frey poruszyła w nim uniwersalny problem przynależności do wspólnot religijnych i tożsamości młodych ludzi, kształtującej się w burzliwym okresie dorastania."

Polecam do przeczytania.
__________________
---------
„Nie możesz się poddać, musisz do przodu iść,
Pamiętaj te chwile, dla których warto żyć,
Bez tego nie masz nic, dlatego uwierz w te słowo,
By z każdej sytuacji wyjść z podniesioną głową!”
MniamNieczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-18, 19:23   #65
MissMurder
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 34
Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

Sabine Kuegler
Dziecko Dżungli

Sabine jako dziecko niemieckich naukowców spędziła dzieciństwo w środku indonezyjskiej dźungli w Irian Jaya, czyli zachodniej Papui, wśród ludności Fayu, zapomnianego plemienia kanibali. Sabine w wieku 17 lat nie znała samochodów, nie widziała telewizora, a nawet nie umiała nosić butów. Potrafiła za to przepłynąć rzekę pełną krokodyli i huśtać się na lianach. Przyroda była jej placem zabaw, dźungla - domem. Uczyła dzikie dzieci przyjażni i miłości, poczucia wspólnoty, lojalności podczas zabawy i niezabijania w kłótni. Przejęła od nich sztukę przetrwania wśród nieokiełznanej przyrody oraz plemienne reguły i rytuały. Jaka jest dzisiaj Sabine, wychowana przez dwie zupełnie róźne kultury?



Waris Dirie
Kwiat Pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku


Waris Dirie urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców. W wieku 13 lat, w obawie przed wydaniem za mąż, uciekła z plemienia i po wielu drastycznych przygodach trafiła do Nowego Jorku. Obecnie występuje jako modelka obok Naomi Cambell oraz Claudii Schiffer. Została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych jako kobieta, która przeszła rytuał obrzezania, należy do organizacji zwalczających tę brutalną praktykę.



gorąco polecam
MissMurder jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-19, 08:02   #66
seroxatomanka
Raczkowanie
 
Avatar seroxatomanka
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 395
Wink Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

odkad zalozylam watek-ciagle mi sie przypomina cos co czytalam-i chce wam polecic. ps. dzieki za zainteresowanie, od wczoraj pochalniam polecona ksiazke "Sprzedane", juz nie moge sie doczekac konca pracy, zeby zasiasc w foptelu i dalej czytac.


autor: Kathy O'Beirne
tytuł: Wstrząsające wyznania Kathy

Najwcześniejsze, mroczne i wstrząsające wspomnienia Kathy O'Beirne's dotyczą sponiewierania i seksualnego wykorzystywania. Niezdolna zwierzyć się ze swego dramatu komukolwiek, doznając systematycznych upokorzeń ze strony własnego ojca, oraz wykorzystywana przez braci, zamknęła się w sobie. Przeżycia te miały na Kathy destrukcyjny wpływ, psychiatrzy zdiagnozowali ją jako dziecko niezdolne do normalnego życia. W rezultacie, w wieku ośmiu lat opuściła dom rodzinny, zamieszkując szereg instytucji. Pierwszym był dom poprawczy prowadzony przez zakonnice, gdzie została zgwałcona przez księdza. Kiedy zaczęła szukać pomocy, przeniesiono ją do szpitala psychiatrycznego na oddział dziecięcy, gdzie poddawana była przymusowemu leczeniu dużymi ilościami narkotyków oraz elektrowstrząsami.
__________________
W moim niebie mam tony niebianskości!!
seroxatomanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-14, 13:53   #67
emmos
Zakorzenienie
 
Avatar emmos
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 5 485
Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9756195]Tylko razem z córką
Oddajcie mi moje dzieci
Sprzedane
Ani życie, ani wojna
Spalona żywcem
Dziecko
Cykl Biała Masajka
Strefa cienia. Trzy lata z psychopatą- historia prawdziwa[/quote]

Czytałam prawie wszystkie, godne polecenia rzeczywiście Od razu zabieram się za szukanie tych, których jeszcze nie czytałam

Od siebie gorąco polecam "W niewoli algierskiego prawa" Anny Brahimi. Opowieść Polki, która zamieszkała w kraju swojego męża i walczy każdego dnia o życie swoje i dzieci.
__________________
Sama napiszę swoją historię

Edytowane przez emmos
Czas edycji: 2008-12-14 o 14:02
emmos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-12-15, 20:20   #68
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Książki na faktach-jakie polecacie??

Cytat:
Napisane przez MissMurder Pokaż wiadomość

Waris Dirie
Kwiat Pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku


Waris Dirie urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców. W wieku 13 lat, w obawie przed wydaniem za mąż, uciekła z plemienia i po wielu drastycznych przygodach trafiła do Nowego Jorku. Obecnie występuje jako modelka obok Naomi Cambell oraz Claudii Schiffer. Została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych jako kobieta, która przeszła rytuał obrzezania, należy do organizacji zwalczających tę brutalną praktykę.



gorąco polecam
A dla mnie beznadzieja. Napisane językiem 10latki. Historia ciekawa, ale styl okropny.

Cytat:
Napisane przez emmos Pokaż wiadomość
Czytałam prawie wszystkie, godne polecenia rzeczywiście Od razu zabieram się za szukanie tych, których jeszcze nie czytałam

Od siebie gorąco polecam "W niewoli algierskiego prawa" Anny Brahimi. Opowieść Polki, która zamieszkała w kraju swojego męża i walczy każdego dnia o życie swoje i dzieci.
Popieram. Genialnie napisane.

Dodam jeszcze -
Gra w kapsle, czyli autolustracja dziecka PRL-u (K. A. Weiss)


Opis życia polskiego dziecka, bardzo miło się to czyta

Mój pan i władca
- Tehmina Durrani Indie, życie w roli żony hinduskiego polityka - babiarza. Rewelacja.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 20:31   #69
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Arrow Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuły :)

Lubicie literaturę tego typu?
Lubicie czytać o życiu innych?
Lubicie książki będące zapiskiem czyichś wspomnień?

Możecie polecić jakąś ciekawą lekturę odpowiadającą temu tematowi?



Dziś właśnie skończyłam czytać taką książkę i zainspirowało mnie to do założenia tego wątku.


"Un burka po amor" to historia kilku lat życia kobiety, która z miłości do męża wyjechała z nim na niepewny los do Afganistanu, z miłości do męża zrezygnowała z własnego szczęścia, z miłości do męża cierpiała i przeszła piekło... to piękna wzruszająca hisrtoria, którą naprawdę czyta się jednym tchem...


Polećcie coś równie ciekawego
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 20:39   #70
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi, ale ja lubię powieści historyczne i czytalam sporo dziel George'a Bidwella - ni to biografie wielkich ludzi, ni to powieści historyczne.

W podobnym tonie utrzymana jest "Maria Antonina" Zweiga. I "Potępienie Paganiniego" Anatolija Winogradowa. Aha, i jeszcze "Kochalam Tyberiusza" Elisabet Dored.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 20:57   #71
amistad.k.m.s
Zakorzenienie
 
Avatar amistad.k.m.s
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 3 827
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Lubię czytać ciekawe historie [najlepiej z przeszłości], miło gdy są na faktach i po przeczytaniu mogę jeszcze poszukać informacji w necie, pooglądać zdjęcia.
Ostatnio jestem zafascynowana powieściami Rity Monaldi i Francesco Sorti - historie [przygody] opowiedziane w sposób jakby naprawdę się wydarzyły - postaci historyczne, wydarzenia prawdziwe - można wyszukać bardziej szczegółowe inf., pooglądać zdjęcia w miejscach których dzieje się historia - dla mnie ideał. Polecam szczególnie Imprimatur [niektórzy porównują do Imienia róży Umberto Eco, ale moim zdaniem dużo lepsze ], następne powieści to Secretum i Veritas.
Nie przepadam za książkami, jak ja to nazywam wyszłam za mąż zaraz wracam Czyli coś w stylu, co opisałaś - więc nic nie polecę
amistad.k.m.s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-18, 21:22   #72
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi, ale ja lubię powieści historyczne i czytalam sporo dziel George'a Bidwella - ni to biografie wielkich ludzi, ni to powieści historyczne.

W podobnym tonie utrzymana jest "Maria Antonina" Zweiga. I "Potępienie Paganiniego" Anatolija Winogradowa. Aha, i jeszcze "Kochalam Tyberiusza" Elisabet Dored.
Aggie, nie czytałam żadnej z tych pozycji, ale zapewne można je do tego tematu dołączyć.


Cytat:
Napisane przez amistad.k.m.s Pokaż wiadomość
Lubię czytać ciekawe historie [najlepiej z przeszłości], miło gdy są na faktach i po przeczytaniu mogę jeszcze poszukać informacji w necie, pooglądać zdjęcia.
Ostatnio jestem zafascynowana powieściami Rity Monaldi i Francesco Sorti - historie [przygody] opowiedziane w sposób jakby naprawdę się wydarzyły - postaci historyczne, wydarzenia prawdziwe - można wyszukać bardziej szczegółowe inf., pooglądać zdjęcia w miejscach których dzieje się historia - dla mnie ideał. Polecam szczególnie Imprimatur [niektórzy porównują do Imienia róży Umberto Eco, ale moim zdaniem dużo lepsze ], następne powieści to Secretum i Veritas.
Nie przepadam za książkami, jak ja to nazywam wyszłam za mąż zaraz wracam Czyli coś w stylu, co opisałaś - więc nic nie polecę
Ami, ta książka nie jest w stylu wyszłam za mąż zaraz wracam , raczej w stylu "Tylko razem z córką", ale jest inna (przeczytałam pewien wątek na Wizażu, zainteresowała mnie jego tematyka a właściwie ostatnie posty i ta książka spadła mi jak z nieba)


Książek przez Ciebie wymienionych nie czytałam, ale na pewno są ciekawe skoro polecasz
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 22:01   #73
amistad.k.m.s
Zakorzenienie
 
Avatar amistad.k.m.s
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 3 827
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Ami, ta książka nie jest w stylu wyszłam za mąż zaraz wracam , raczej w stylu "Tylko razem z córką", ale jest inna (przeczytałam pewien wątek na Wizażu, zainteresowała mnie jego tematyka a właściwie ostatnie posty i ta książka spadła mi jak z nieba)
Tak, tak wiem, o czym jest ta książka. Nazywam tak wszystkie te, które opisują historie zderzenia kultury europejskiej z tą inną - czyli historia tragedii z happy endem i w domyśle jacy to my jesteśmy wspaniali. Począwszy od Kwiatu pustyni - Waris Dirie, poprzez Zakazaną żonę Verena Wermuth, a skończywszy na Spalonej żywcem Souad.
Typ książek, który omijam z daleka ale każdy lubi to co lubi i innym nic do tego

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Książek przez Ciebie wymienionych nie czytałam, ale na pewno są ciekawe skoro polecasz
Polecam i są ciekawe, ale nie wszystkim się podobają i mam nadzieję, że nie dostanę bacikiem jeśli twoim zdaniem okażą się nudne
amistad.k.m.s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 22:51   #74
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez amistad.k.m.s Pokaż wiadomość
Tak, tak wiem, o czym jest ta książka. Nazywam tak wszystkie te, które opisują historie zderzenia kultury europejskiej z tą inną - czyli historia tragedii z happy endem i w domyśle jacy to my jesteśmy wspaniali. Począwszy od Kwiatu pustyni - Waris Dirie, poprzez Zakazaną żonę Verena Wermuth, a skończywszy na Spalonej żywcem Souad.
Typ książek, który omijam z daleka ale każdy lubi to co lubi i innym nic do tego
A dlaczego omijasz z daleka?


Cytat:
Polecam i są ciekawe, ale nie wszystkim się podobają i mam nadzieję, że nie dostanę bacikiem jeśli twoim zdaniem okażą się nudne
Jeszcze nie powiedziałam, że je przeczytam (na razie mam co czytać , ale każdy tytuł ciekawej książki się przyda)
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-18, 23:17   #75
amistad.k.m.s
Zakorzenienie
 
Avatar amistad.k.m.s
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 3 827
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
A dlaczego omijasz z daleka?
Jak to się brzydko mówi: bo wszystkie są na jedno kopyto. Pierwsza odniosła sukces i ruszyła lawina książek o tej tematyce - efekt Bridget Jones - a każda kolejna bardziej łzawa i mam wrażenie, że bardziej nastawiona na zarobienie mamony niż po to, żeby coś istotnego przekazać.
Wolę obejrzeć dobry dokument o tej tematyce i poznać całość historii niż tylko jej kawałek opisany przez autora.
Ogólnie wolę biografię historyczne, szczególnie tzw. wielkich ludzi niż tych współczesnych, wiec pewnie i to jest powód mojej niechęci
Ale tak jak napisałam, każdy lubi to co lubi - coś innego - i tak jest dobrze

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Jeszcze nie powiedziałam, że je przeczytam (na razie mam co czytać , ale każdy tytuł ciekawej książki się przyda)
Zła kobieta

Ja do Imprimatur zabierałam się kilka tygodni, bo w pamięci miałam męczarnie jakie przechodziłam przy czytaniu Imię róży - ale jakoś poszło i się wciągnęłam
amistad.k.m.s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-19, 08:40   #76
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez amistad.k.m.s Pokaż wiadomość
Jak to się brzydko mówi: bo wszystkie są na jedno kopyto. Pierwsza odniosła sukces i ruszyła lawina książek o tej tematyce - efekt Bridget Jones - a każda kolejna bardziej łzawa i mam wrażenie, że bardziej nastawiona na zarobienie mamony niż po to, żeby coś istotnego przekazać.
Wolę obejrzeć dobry dokument o tej tematyce i poznać całość historii niż tylko jej kawałek opisany przez autora.
Ogólnie wolę biografię historyczne, szczególnie tzw. wielkich ludzi niż tych współczesnych, wiec pewnie i to jest powód mojej niechęci
Ale tak jak napisałam, każdy lubi to co lubi - coś innego - i tak jest dobrze
Racja, ale idąc tym tropem myślenia można by poprzestać na przeczytaniu jednej książki z jednego gatunku, bo przeczytawszy jedną wiadome jest czego można się spodziewać po kolejnych...
Wiesz, gdyby była mowa o fikcji literackiej to bym się z Tobą zgodziła, ale nie jeśli chodzi o książki na faktach.

A co do tego, że dobrze, że każdy lubi coś innego to się zgadzam.

Cytat:
Zła kobieta

Ja do Imprimatur zabierałam się kilka tygodni, bo w pamięci miałam męczarnie jakie przechodziłam przy czytaniu Imię róży - ale jakoś poszło i się wciągnęłam
Jak wypatrzę w księgarni te pozycje to będę miała na uwadze, żeby po nie sięgnąć, bo z Twojego polecenia
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-19, 09:58   #77
amistad.k.m.s
Zakorzenienie
 
Avatar amistad.k.m.s
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 3 827
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Racja, ale idąc tym tropem myślenia można by poprzestać na przeczytaniu jednej książki z jednego gatunku, bo przeczytawszy jedną wiadome jest czego można się spodziewać po kolejnych...
Zgadzam się, po przeczytaniu jednej można pobieżnie się zorientować, czy dany gatunek nam odpowiada
Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Wiesz, gdyby była mowa o fikcji literackiej to bym się z Tobą zgodziła, ale nie jeśli chodzi o książki na faktach.
Podchodzę do tego dosyć sceptycznie, nikt tak naprawdę nie sprawdza, co tu jest faktem, a co już fikcją literacką. Gdy są wydawane książka o znanej postaci z przeszłości, jest ona poddawana ocenie nie tylko literackiej, ale też faktograficznie.
Ten dział literatury opowiadający o tragicznych wydarzeniach związanych [przeważnie] ze zderzeniem innych kultury mi nie odpowiada i tak naprawdę inne tłumaczenia to dorabianie ideologii do tego

---------- Dopisano o 10:58 ---------- Poprzedni post napisano o 10:57 ----------

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Jak wypatrzę w księgarni te pozycje to będę miała na uwadze, żeby po nie sięgnąć, bo z Twojego polecenia
Ja poleciałam na okładkę, więc uważaj
amistad.k.m.s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-19, 10:59   #78
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

ja mogę Wam jeszcze polecić moją ulubioną zbeletryzowaną biografię "Maria Steward" Stefana Zweiga. Mam stare wydanie, więc nie wiem, czy jest wznawiana, ale książka warta uwagi.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-19, 11:58   #79
amistad.k.m.s
Zakorzenienie
 
Avatar amistad.k.m.s
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 3 827
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez Taverney Pokaż wiadomość
ja mogę Wam jeszcze polecić moją ulubioną zbeletryzowaną biografię "Maria Steward" Stefana Zweiga. Mam stare wydanie, więc nie wiem, czy jest wznawiana, ale książka warta uwagi.
A nie Stuart?
amistad.k.m.s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-19, 17:38   #80
wariatkowo
Raczkowanie
 
Avatar wariatkowo
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 231
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Ja gorąco polecam 'Wszystkim których kochałem' Martina Greya. Jest to biografia pewnego Żyda,który przeżył Treblinkę i jego dalsze losy. Książka jest wstrząsająca w niektórych momentach ,ale naprawde warta uwagi. Po jej przeczytaniu człowieka nachodzą głębokie refleksje na temat wartości życia.Wcześniej nie lubiłam tematyki wojennej,ale po gorących namowach przeczytałam ją i jest teraz jedną z moich ulubionych książek.W sumie kto co lubi,ale jak dla mnie jest bardzo interesująca.
__________________
Tak nienaturalnie,tak nieoficjalnie,tak nieobliczalnie i już nieodwołalnie...
wariatkowo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-20, 12:13   #81
Mocny Akcent
Dolce vita
 
Avatar Mocny Akcent
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 6 409
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Zdecydowanie wspomnienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych. "Gułag", "Oświęcim" "Treblinka" itp.

oraz od małolaty zafascynowała mnie też tematyka narkomanii "Ćpun", "My, dzieci z dworca Zoo"
Mocny Akcent jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-23, 00:26   #82
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Subskrybuję. Jutro dopiszę post, bo dziś już nie mam siły.
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-23, 18:25   #83
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez cu.Kinia Pokaż wiadomość
Subskrybuję. Jutro dopiszę post, bo dziś już nie mam siły.
Byłoby miło gdybyś coś poleciła
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-23, 20:23   #84
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Hej wszystkim! Jak obiecałam, tak piszę.

Bardzo lubię tego typu książki i polecam Wam " Biała Masajka ". Przeczytałam w wakacje i czyta się naprawdę dobrze. Może nie jest to patologia jak " My, dzieci z dworca Z.O.O ", niemniej przeraża mnie, jakie mogą być skutki zderzenia się dwóch kultur - afrykańskiej i europejskiej.

Poza tym " Tylko z moją córką " też jest warte przeczytania. Obecnie męczę " Boso, ale w ostrogach " Grzesiuka, ale nie idzie mi. W sumie czytam tylko dlatego, że tata mi kiedyś powiedział, że był on z moim dziadkiem w obozie koncentracyjnym i jestem ciekawa tej relacji.
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-23, 23:57   #85
miss_seepy
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 573
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Trylogię Grzesiuka: 5 lat kacetu, Boso ale w ostrogach i Na marginesie życia, Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Ligockiej, Maria i Magdalena, albo taka trochę oparta o przeżycia samego autora Wzgórze Błękitnego Snu Neverlego
__________________

miss_seepy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-24, 00:37   #86
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Jeszcze jedno!
" Mama kazała mi chorować ". Są nawet zdjęcia. Książka opowiada o dziewczynie, która od małego leżała w szpitalach, podawano jej wszelakie lekarstwa, kroplówki. W rzeczywistości nic jej nie było, była całkowicie zdrowa, ale matka zmuszała ją do bycia chorą w celu podwyższenia własnej samooceny ( poczytajcie trochę w necie o zespole Munchausena )
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-25, 09:36   #87
wariatkowo
Raczkowanie
 
Avatar wariatkowo
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 231
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez cu.Kinia Pokaż wiadomość
Hej wszystkim! Jak obiecałam, tak piszę.

Bardzo lubię tego typu książki i polecam Wam " Biała Masajka ". Przeczytałam w wakacje i czyta się naprawdę dobrze. Może nie jest to patologia jak " My, dzieci z dworca Z.O.O ", niemniej przeraża mnie, jakie mogą być skutki zderzenia się dwóch kultur - afrykańskiej i europejskiej.
Białą Masajke czytałam i chociaż nie czytam tego typu książek to jednak mnie zaciekawiła. Trochę w szoku byłam ile ta kobieta poświęciła dla tego masaja, ja nie byłabym zdolna do takich wyrzeczeń
__________________
Tak nienaturalnie,tak nieoficjalnie,tak nieobliczalnie i już nieodwołalnie...
wariatkowo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-04-25, 10:50   #88
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Cytat:
Napisane przez wariatkowo Pokaż wiadomość
Białą Masajke czytałam i chociaż nie czytam tego typu książek to jednak mnie zaciekawiła. Trochę w szoku byłam ile ta kobieta poświęciła dla tego masaja, ja nie byłabym zdolna do takich wyrzeczeń
Dokładnie, ona z dnia na dzień rzuciła normalne życie. Też bym tak nie umiała.
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-27, 16:43   #89
BlacKDeViL1988
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3
Dot.: Książki oparte na faktach,na prawdziwym życiu

Witam, piszę pierwszy raz.

ja jak narazie przeczytałam (z literatury o muzułmańskim traktowaniu kobiet, dzieci i dominacji mężczyzn) "Spaloną...", "Tylko razem z córką", obecnie kończę "Oddajcie mi dzieci", (z innej literatury, historia miłości z elementami leciutkiej fantastyki) "Uratuj mnie" bardzo śliczna książka.

W ogóle to zainteresowanie kulturą muzułmańską wywołały wykłady z Antropologii społecznej kultury...

Zakupiłam niedawno :Księżyc we łzach", "Wszystkie jesteście niewierne", "wyznania zakupoholiczki", a oprócz tego zalegam z czytaniem "Uczieczki z Lahore" oraz "Mój pan i władca" ...

Poleccie coś fajnego o kulturze muzułmańskiej...
Dzięki, pozdrawiam
BlacKDeViL1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-05-29, 21:57   #90
amistad.k.m.s
Zakorzenienie
 
Avatar amistad.k.m.s
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 3 827
Dot.: Biografie fabularyzowane, książki na faktach... lubicie? polećcie ciekawe tytuł

Fresiaku sądzę, że ten wątek może cię zainteresować
http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=165909
amistad.k.m.s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-06-14 09:29:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:58.