Dieta chorej wątroby - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-05-08, 20:20   #1
bieta
Zadomowienie
 
Avatar bieta
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 061

Dieta chorej wątroby


Witajcie
Nie wiem, czy w dobrym miejscu zakłądam wątek, ale może mnie nie pogonicie Z wyszukiwarki też korzystałam, ale nie znalazłam takiego wątku

Niedawno się okazało, że moja wątroba zaczyna sie buntować i muszę diametralnie zmienić sposób żywienia. Teraz powoli zaczyna mi się nudzić funkcjonowanie na waflach ryżowych i gotowanej piersi z kurczaka i prosiłabym Was, żebyście pomogły w jednym miejscu zebrać przepisy na potrawy zalecane przy chorej wątrobie. Nie jest to niestety kuracja doraźna, tylko praktycznie zmiana całego sposóbu żywienia.
Dieta powinna być lekkostrawna, wysokobiałkowa, bogata w witaminy i sole mineralne. Nie zaleca się też surowych warzyw (oprócz startej marchwki i sałaty). Jeszcze na dodatek się nie orientuję szczegółowo co wolno, a czego nie (zwłaszcza dotyczy to owoców).
Tak w największym skrócie - nie wolno: cebuli, czosnku, kapusty, papryki, ogórków, octu, roślin strączkowych, śmietany, tłuszczu, obsmażania, smażenia, duszenia, pieczenia - w tłuszczu. Coca-coli (i wszelkich napojów gazowanych), kawy ziarnistej (nie wiem jak z rozpuszczalną), czekolady, tortów, kremów, pieczywa razowego, grubych kasz itp.

Zalecane: pieczywo pszenne i żytnie z niskiego przemiełamu, czerstwe, sucharki; masło, twaróg, ser biały, jajka na miękko, chuda szynka, polędwica parówki, miód, zupy na wywarach warzywnych, z chudego mięsa, kasze na sypko, kasze rozklejone, drobne makarony, lane kluski, kluski francuskie, chude mięso i ryby: gotowane, w warzywach, z wody, potrawki, pulpety, pieczone bez tłuszczu w folii bądź pergaminie; z tłuszczy: oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, kukurydziany; owoce (bezpestkowe), kompoty, musy, galaretki, koktajle mleczno-owocowe, owoce przcierane, biszkopty.

Macie jakieś pomysły na przepisy?
bieta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-05-08, 21:43   #2
IlonaP
Zakorzenienie
 
Avatar IlonaP
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 8 465
Dot.: Dieta chorej wątroby

Hm, nieciekawie.
Może kasza jaglana - jest delikatna i lekkostrawna:
http://pesto.art.pl/kuchnia/dania/ka...ana_jablka.php
http://www.leszekgryka.hotel.pl/prze...o_o_kaszy.html - tu trochę o kaszach ogólnie
http://www.edziecko.pl/edziecko/2,55..._PRZEPISY.html


Kluski francuskie na mleku:
porcja na 1 osobę
2 łyżki mąki
2 łyżeczki masła
1 jajko
mleko, sól

1. Oddzielić żółtko od białka.
2. Ubić pianę.
3. Utrzeć masło z żółtkiem, następnie dodawać na przemian przesianą mąkę, szczyptę soli i pianę z białek. Wszystko dokładnie wymieszać.
4. Mleko zagotować i kłaść na nie ciasto umoczoną uprzednio w gorącej wodzie łyżką. Gdy kluseczki będą się zbytnio rozpływać w wodzie, można dodać odrobinę mąki do ciasta.
5. Wszystko ponownie zagotować i serwować na gorąco.

__________________
IlonaP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-12, 15:19   #3
ooliwka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 2 364
Dot.: Dieta chorej wątroby

Oj biedactwo jak byłam mała zostałam zarażona żółtaczką typu B tak mi zniszczyła wątrobę, że przez rok byłam na rygorystycznej diecie no i do końca nie wolno mi przesadzać z niektórymi produktami, ale jakoś się przyzwyczaiłam i teraz tego, co mi nie wolno to nie lubię
A nie lubie kawy, herbaty, napojów gazowanych bardzo tłustych rzeczy w tym żółtego sera (smakuje mi tylko w małych ilościach), różnego rodzaju ciast…

Ze słodyczy zrezygnowałam, od czasu do czasu jem czekoladę a inne smakołyki zastępuje żelkami, które mi wolno jeść i je ubóstwiam!!


Ogólnie nie stosuje żadnej diety po prostu jakoś weszło mi w krew i co już napisałam i każdego dziwi, rzeczy, które w dzieciństwie były mi zakazane wcale mi nie smakują i nie mam na nie za wielkiej ochoty
Oczywiście są wyjątki, ale widocznie mi za bardzo nie szkodzą, bo jak robie coroczne kompleksowe badania to wyniki są najlepsze z możliwych (w moim stanie), z czego jestem bardzo dumna!!!


Życzę zdrowia!!! Na pewno będzie ok
__________________
ty mów co wiesz, ja wiem co mówię





Bóg jest zajęty, w czym mogę pomóc?
ooliwka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:41.