Kawa A Ciążą... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Poczekalnia - będę mamą

Notka

Poczekalnia - będę mamą Forum dla przyszłych rodziców. Poczekalnia - będę mamą to miejsce, w którym podzielisz się tematami związanymi z oczekiwaniem na potomstwo.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-11-27, 16:49   #1
Chomiczka
Rozeznanie
 
Avatar Chomiczka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 885
GG do Chomiczka
Exclamation

Kawa A Ciążą...


Kochane, na wizazu jestem juz jakis czas, ale na to forum raczej nie zagladalam. chodzi o przyjaciolke-niedawno zaszla w ciaze,a ze wprost uwielbia kawe pojawil sie problem. powiedzcie mi jak to jest z piciem kawy w ciazy- mozna czy nie? czy jest to grozne dla dziecka, czy nie ma wplywu? jesli tak, to w jakich normach mozna pic kawe? czy np 1 filizanka dziennie to mimo wszystko za duzo? sama tez chcialabym wiedziec na przyszlosc, w jakims kobiecym pismie wyczytalam kiedys , ze niby nie jest to wskazane... na necie pisza,ze mozna spozywac nie wiecej niz 2-3 filizanki dziennie, a ostatnio kolezanka pojawila sie informacja,ze picie kawy wplywa na ryzyko urodzenia martwego plodu
no wiec jak to jest z ta kawa?
pozdrawiam wszystkie (przyszle i nie tylko) mamy
__________________

Chomiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-27, 17:37   #2
Alien
Wtajemniczenie
 
Avatar Alien
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 2 135
Dot.: Kawa A Ciążą...

Na kobietach ciężarnych nie przeprowadza się badań ale w ciąży napewno nie jest ani wskazane ale zalecane picie kawy, jako, że posiada duże ilości kofeiny, którą w ciązy trzeba ograniczać.
Trudno też ustalić bezpieczną dawke picia kawy, najlepiej jest całkowicie z niej zrezygnować albo przynajmniej pić jedną dziennie i to bardzo słabą, bo może niekorzystnie wpłynąć na dziecko chociaż wcale nie musi tak być.
__________________

-------------------------------------------------------------------
11.09.2008 - spotkanie z Katesią
Alien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-27, 17:55   #3
marciszonek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 456
GG do marciszonek
Dot.: Kawa A Ciążą...

kawa wyplukuje z organizmu magnez, dlatego trzeba go uzupelniac pijac ja. nie nalezy popadac w przesade, mozna pic, ale niezbyt duzo oczywiscie (1-2 filizanki dziennie). zawsze mozna tez pic bezkofeinowa, ktora ma taki sam smak jak "normalna", ja tak wlasnie robie teraz, poniewaz karmie piersia a wtedy nie mozna sobie na zby wiele pozwolic...
marciszonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-27, 19:18   #4
kasiulka
Zakorzenienie
 
Avatar kasiulka
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 4 303
Dot.: Kawa A Ciążą...

Ja jestem (a własciwie bylam) stara kawiara, przed ciążą to był moj główny napój, herbaty pratycznie wcale nie piłam tylko kawa i kawa, po kilka, kilkanascie filiżanek dziennie...znajomi uznawali mnie za koneserke, byłam stała klientka Pozegnania z Afryką, w domu mam 4 różne ekspresy . jak zaszłam w ciążę cos dziwnego sie ze mną stało - kawa przestała dla mnie istnieć. Na początku drażnił mnie nawet jej zapach, teraz to minęło ale ochoty nadal nie mam. Zdarza mi sie wypic małą filiżanke, nie czesciej niz raz na 2-3 tygodnie. Mimo ze mam potwornie niskie cisnienie radze sobie bez kawy znakomicie, kiedys to było nie do pomyslenia. Chyba moj organizm sam "wybiera" co jest dobre dla mnie i dziecka. Może wiec w przypadku Twojej kolezanki problem tez sam sie rozwiąże? A jesli nie to zdroworozsądkowo byłoby nie przekraczac 1 filiżanki dziennie, tak mysle. Bez kawy naprawde da sie życ
__________________
moj blog

Oliwka
kasiulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-27, 19:41   #5
agatha_c
Rozeznanie
 
Avatar agatha_c
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 982
GG do agatha_c
Dot.: Kawa A Ciążą...

Mój gin powiedział mi tak że ciąża to nie choroba i wszystko w ramach zdrowego rozsądku jest dozwolone ... oczywiscie jak ktos ma wysokie ciśnienie to powinien kawy unikać. Często w czasie ciąży jest tak jak pisze kasiap czyli organizm sam pewne zbędne dla niego produkty odrzuca a na inne z koleii ma zapotrzebowanie co objawia się nieodpartą chęcią ich spożycia. Ale jak pisałam wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Lekarz jeszcze dodał ze zdrowsza jest 1 filiżanka kawy z ekspresu (nie za mocna) niż kilka filizanek kawy bezkofeinowej - podobno to straszna chemia.
agatha_c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-28, 10:32   #6
Sonika
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 231
Dot.: Kawa A Ciążą...

Jeśli kobieta ma problemy z niskim ciśnieniem, to kawa z mlekiem jest wręcz wskazana ( w ciąży nie powinno się brać leków regulujących ciśnienie). Obecnie, tak jak przeczytałaś, twierdzi się, że wypicie 2 - 3 filiżanek kawy nie wpływa negatywnie na dziecko.
Sonika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-28, 10:36   #7
Misiaczek20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Małopolska/Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 350
Dot.: Kawa A Ciążą...

Dieta przyszłej matki
artykuł mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia

Sposób żywienia kobiet przed ciążą oraz w czasie jej trwania ma ogromny wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również na zdrowie dziecka. Kobiety planujące macierzyństwo powinny więc znać zasady właściwego odżywiania się.

Już przed planowaną ciążą należy się do niej przygotować, wprowadzając odpowiednie zmiany w sposobie żywienia i trybie życia. Konieczne jest urozmaicanie jadłospisu i korzystanie z jak największej ilości różnych produktów - w ten sposób znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Dla rozwoju płodu najważniejszymi składnikami odżywczymi są: kwas foliowy, żelazo, jod, cynk i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego też wszystkie te składniki muszą być dostarczane w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem.

Planując ciążę należy przede wszystkim zabezpieczyć się przed niedoborem kwasu foliowego, należącego do witamin z grupy B. Groźne są jego niedobory nie tylko w czasie ciąży, ale również przed zapłodnieniem. Naukowcy stwierdzili bowiem, że niskie spożycie kwasu foliowego powoduje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wrodzoną wadą układu nerwowego i liczne komplikacje w przebiegu ciąży. Wady te powstają bardzo wcześnie, bo już na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży, kiedy przyszła kobieta najczęściej nie jest jeszcze świadoma swojego stanu. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta przed zajściem w ciążę skontaktowała się wcześniej ze swoim lekarzem w sprawie przyjmowania preparatów kwasu foliowego. Powinna również spożywać więcej produktów będących jego dobrym źródłem.

Z powodu dużego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne, przy zwiększonym tylko o 300 kcal zapotrzebowaniu na energię, mogą u kobiety w ciąży wystąpić niedobory niektórych składników odżywczych. Szczególnie groźny może być niedobór żelaza, wapnia, cynku, jodu oraz witaminy E, C i beta-karotenu. Wówczas lekarz może zalecić - oprócz racjonalnego odżywiania się - dodatkowe stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych.

Warto dodać, że podczas ciąży groźne mogą być nie tylko niedobory różnych składników, ale również nadmiary, zwłaszcza witaminy A i D. Powstają one najczęściej na skutek nadmiernej suplementacji diety preparatami witaminowymi (np. podczas korzystania jednocześnie z kilku rodzajów preparatów witaminowo - mineralnych). Należy więc jeszcze raz podkreślić, że stosowanie i dawkowanie tego rodzaju preparatów powinno być ustalone przez lekarza prowadzącego ciążę.

Ważnym zagadnieniem przed i w czasie ciąży jest również odchudzanie się. Obecnie wiele kobiet dba o swoją sylwetkę, stosując różnego rodzaju diety odchudzające, często źle zbilansowane i prowadzące do niedoborów składników odżywczych. Dlatego też nie należy się odchudzać nie tylko w czasie ciąży, ale również krótko przed jej początkiem. Stwierdzono bowiem, że kobiety, które zbyt mało przybywają na wadze, często rodzą dzieci z małą masą urodzeniową.

W okresie ciąży przybieranie na wadze jest jak najbardziej prawidłowym zjawiskiem. Jednakże przyrost masy ciała w czasie całej ciąży nie może przekroczyć zalecanych norm. Podczas ciąży organizm kobiety potrzebuje większej ilości energii i składników odżywczych. W tym okresie znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, nawet o 50-100%. Natomiast kaloryczność dziennej racji pokarmowej powinna być zwiększona jedynie o 300 kcal.



Najważniejsze zasady diety

  • Posiłki należy urozmaicać. Nie ma bowiem takiego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze (a jest ich około 60!). Im większa różnorodność posiłków, tym większe korzyści zdrowotne.
  • Pieczywo białe powinno się zastąpić pieczywem razowym. Chleb żytni razowy ma ok. 3-5 razy więcej składników mineralnych niż pieczywo jasne, jest także bogatszy w witaminy i błonnik pokarmowy.
  • Trzeba pamiętać o dwukrotnym zwiększeniu ilości żelaza w diecie. Kobieta w ciąży powinna więc dwa razy dziennie jeść mięso, drób lub wędlinę (zaleca się chude gatunki). Aby poprawić przyswajanie żelaza, należy spożywać z każdym posiłkiem warzywa i owoce bogate w witaminę C. Nie wolno również zapominać o rybach - są one świetnym źródłem wartościowego białka.
  • Zaleca się dodawanie do surówek olejów roślinnych - przynajmniej łyżkę stołową dziennie. Oleje te zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne do prawidłowego przebiegu ciąży.
  • Konieczne jest zwiększenie spożycia mleka i produktów mlecznych. Są one bardzo ważne dla kobiety i dziecka, ponieważ zawierają wapń, witaminę B2, B12 i pełnowartościowe białko. Warto pamiętać, że produkty o obniżonej zawartości tłuszczu ułatwiają utrzymanie odpowiedniej wagi ciała.
  • Powinno się spożywać co najmniej 1 kg dziennie warzyw i owoców, które są najlepszym źródłem witamin i składników mineralnych.
  • Nie wolno pić alkoholu, trzeba też ograniczyć picie mocnej kawy. Spożywanie alkoholu podczas ciąży zwiększa ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka i poronienia. To samo niebezpieczeństwo stwarza kawa.
Ważne dla przyszłych matek1. Jeżeli nie chorowałaś na różyczkę, powinnaś pamiętać o szczepieniu ochronnym - przynajmniej na 2 miesiące przed planowaną ciążą. Unikaj kontaktu z chorymi na różyczkę podczas ciąży, gdyż infekcja może spowodować wady wrodzone płodu.
2. Planując ciążę, skontaktuj się ze swoim lekarzem w sprawie stosowania preparatów kwasu foliowego. Może to zapobiec wielu komplikacjom w przebiegu ciąży.
3. W okresie okołokoncepcyjnym i podczas ciąży unikaj zażywania leków bez istotnych wskazań lekarskich.
4. Rzuć palenie - zmniejszysz wówczas ryzyko zbyt wczesnego porodu lub małej masy urodzeniowej dziecka.
5. Podczas ciąży pamiętaj o regularnych wizytach u ginekologa i zalecanych badaniach kontrolnych.
6. Dbaj o siebie, wypoczywaj, ale nie leniuchuj. Dużo spaceruj, uprawiaj wskazaną gimnastykę.





Zawartość kwasu foliowego w wybranych
produktach spożywczych (mg/100 g produktu):
otręby pszenne (258)
wątroba (219-364)
szpinak (155)
bób (130)
kalafior (120)
brokuły (90)
brukselka (88-170)
groch (87)
szparagi (75-175)
jajko (70)
chleb pszenny pełnoziarnisty (39)
papryka (37)
sałata (33)
banany (28 - 36)
pomarańcze (24)
sery (16)
<LI>mleko krowie (5-12)
wg prof. Ś. Ziemlańskiego
__________________

Misiaczek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-02-23, 00:49   #8
nevercomeback
Wtajemniczenie
 
Avatar nevercomeback
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 2 283
Dot.: Kawa A Ciążą...

Bez przesady, jedna filiżanka dziennie nikomu nie zaszkodzi. Dziewczyny, nie popadajcie w przesadę,bo to jeszcze gorsze niż cokolwiek. Dobrze się odżywiajcie i nie jarajcie tych obrzydliwych papierochów, o alkoholu nie wspomnę, a na resztę patrzeć z przymrużeniem oka i jeść/pić to, na co ma się aktualnie ochotę.
nevercomeback jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-23, 12:04   #9
TaTekla
Raczkowanie
 
Avatar TaTekla
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 310
Dot.: Kawa A Ciążą...

Mnie w ciąży od kawy odrzuciło od razu - po tym poznałam, że jestem w ciąży. Moja ginka na to : ' i bardzo dobrze ' , ale przynam szczerze, że czasem mam ochote na kawę i uważam, że słabe latte nie zaszkodzi.

Niech Twoja koleżanka spyta przede wszystkim lekarza prowadzącego - na pewno jest ważne, żeby uzupełniała niedobory magnezu.
TaTekla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-25, 13:40   #10
silia82
Raczkowanie
 
Avatar silia82
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 297
Dot.: Kawa A Ciążą...

Mi moja ginekolog powiedziała, że można pić kawę z dużą ilością mleka i nie będzie szkodziła. Przed ciążą piłam kawę codziennie, teraz piję raz na jakiś czas i to z mlekiem.
Dziewczyny korzystajmy teraz, póki jesteśmy w ciąży, bo po urodzeniu dziecka nam się dużo rzeczy "urwie".
silia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-18, 11:14   #11
Sarahxoxo
Zadomowienie
 
Avatar Sarahxoxo
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 1 922
Dot.: Kawa A Ciążą...

Ja pije kawe dokladnie w takich samych ilosciach jak przed ciaza (czyli ze 2 kawy dziennie). W pierwszej ciazy tez pilam i dziecko jest zdrowe. Pytalam wtedy moja gin prowadzaca i powiedziala, ze ani kawa ani coca-cola nie sa szkodliwe dla ciazy, jesli nie wypija sie wielu filizanek dziennie (czyli umiar! jak ze wszystkim z reszta). Podczas kp tez pilam kawe, a mimo tego moje dziecko jest najspokojniejszym bobasem na ziemi przesypiajacym cale noce... wiec jesli komus kawa szkodzi to raczej nie ma to wielkiego zwiazku z ciaza i po prostu ta osoba powinna uzupelnic mineraly w diecie. Nie nalezy popadac w przesade.
__________________

Sarahxoxo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-03-18, 16:37   #12
Animaru89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: 3miasto
Wiadomości: 213
Dot.: Kawa A Ciążą...

Mój lekarz też powiedział, że kawę mogę spokojnie pić
Jednak ograniczyłam i piję słabą, przez pierwszy trymestr nie ruszyłam w ogóle. Ale ja to trochę paranoiczka jestem jeśli chodzi o zagrożenia w ciąży
Animaru89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Poczekalnia - będę mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-03-18 17:37:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:43.