L4 na dziecko pytanie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem > Odchowalnia - jestem mamą

Notka

Odchowalnia - jestem mamą Forum dla rodziców. Tutaj porozmawiasz o połogu, karmieniu, wychowaniu dziecka. Wejdź i podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-09-09, 18:11   #1
anulciak85
Zakorzenienie
 
Avatar anulciak85
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 7 221
Question

L4 na dziecko pytanie


Witajcie dostalam L4 na syna do niedzieli. wychowuje go sama ale mieszkam z mama ktora pracuje.Czy Zus lub zaklad pracy moze miec do tego zastrzezenia?
__________________
Wybieram NOWOŚCI z mikroperełkami!
anulciak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-09, 21:11   #2
poissonivy
Zakorzenienie
 
Avatar poissonivy
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 6 658
Dot.: L4 na dziecko pytanie

Nie, bo Twoja mama pracuje.

Edit:
cyt: "Do każdego zwolnienia - opieki należy wypełnić oświadczenia na wzorze ZUS informujące czy w tym czasie nie było nikogo kto może się opiekować chorą.
Zakład pracy ma obowiązek tego od tych osób wymagać i na tej podstawie stwierdza czy ma tylko usprawiedliwić nieobecność w pracy czy też jest podstawa do wypłaty zasiłku. Zasiłek nalezy się w wysokości 60 dni na rok płatnych a powyżej bezpłatnych w tym na osobe dorosłą 14 dni (kalendarzowych, nie roboczych).T o ZUS płaci i on wymaga przestrzegania wymogu tych oświadczeń."

Edytowane przez poissonivy
Czas edycji: 2009-09-09 o 21:15
poissonivy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-10, 07:25   #3
anulciak85
Zakorzenienie
 
Avatar anulciak85
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 7 221
Dot.: L4 na dziecko pytanie

No ok ale mam l4 do niedzieli a moja mama w weekend nie pracuje
__________________
Wybieram NOWOŚCI z mikroperełkami!
anulciak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-10, 08:46   #4
alkamor
Zakorzenienie
 
Avatar alkamor
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Sk-ce
Wiadomości: 12 413
GG do alkamor
Dot.: L4 na dziecko pytanie

ja tam nie wiem w sumie jak to jest ale szczerze mówiąc to przecież teoretycznie rzecz biorąc to, że Twoja mama mieszka razem z Wami nie znaczy, że mogłaby się nim zająć ?? nie wiem czy wiesz o co mi chodzi ?? poza tym nie sądzę, żeby ktoś chciał Cię skontrolować
__________________
Kuba

Maja
alkamor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-10, 10:18   #5
anulciak85
Zakorzenienie
 
Avatar anulciak85
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 7 221
Dot.: L4 na dziecko pytanie

No wlasnie o to chodzi bo np moja znajoma mieszka z niepracujacym bratem i tez boi sie brac L4. W sumie nikt nie ma obowiazku pilnowania dziecka poza rodzicami...
__________________
Wybieram NOWOŚCI z mikroperełkami!
anulciak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-10, 10:25   #6
alkamor
Zakorzenienie
 
Avatar alkamor
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Sk-ce
Wiadomości: 12 413
GG do alkamor
Dot.: L4 na dziecko pytanie

No właśnie dlatego wydaje mi sie, że jeżeli Twoja mama nie jest prawnym opiekunem dziecka to ZUS może Cię w pocałować
__________________
Kuba

Maja
alkamor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-10, 10:53   #7
st_ella
Wtajemniczenie
 
Avatar st_ella
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: moje miasto
Wiadomości: 2 239
Dot.: L4 na dziecko pytanie

wiesz co poruszyłaś temat nad którym sie nigdy nie zastanawiałam.

i tak jeżeli mój TŻ prowadzi własna działalność gospodarczą to teoretycznie może sie zająć córką
podobnie jeśli mam niańkę...

ale jeśli nie bierzesz często zwolnienia to ja bym się nie przejmowała.
a Ty pracujesz też w weekendy? bo jeśli nie to następnym razem zwróć uwagę na to aby zwolnienie wypisywane było do piątku.
__________________

st_ella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-10, 11:30   #8
anulciak85
Zakorzenienie
 
Avatar anulciak85
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 7 221
Dot.: L4 na dziecko pytanie

Pracuje w weekendy dlatego tak mi napisali l4
__________________
Wybieram NOWOŚCI z mikroperełkami!
anulciak85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-10, 14:54   #9
83monia
Zakorzenienie
 
Avatar 83monia
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: (prawie) Koszalin, ta wiocha obok Mielna
Wiadomości: 12 219
Dot.: L4 na dziecko pytanie

z innego forum, moze znajde podstawe prawna
Będziesz musiała wypełnić druk, gdzie między innymi oświadczasz że w godzinach Twojej pracy nie ma innego domownika, który mógłby sprawować opiekę nad chorym dzieckiem (nie dotyczy to dziecka do 2 r. ż.)

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8. w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
- porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi
- sprawowanie opieki,
pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat).

Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.
Od dnia 14 czerwca 2008 r. zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie.
Przed tą datą zasiłek opiekuńczy przysługiwał ubezpieczonym podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osobom odbywającym służbę zastępczą), a od dnia 16 marca 2007 r., tj. od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2007 r., sygn. akt P 45/06 (Dz.U. Nr 47, poz. 318), zasiłek opiekuńczy przysługiwał także osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym dobrowolnie, ale tylko w ograniczonym zakresie - z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz innym chorym członkiem rodziny (w tym z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat.

Podstawa prawna:
Ustawa z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz.U. Nr 31, poz. 267 ze zm.)

z http://ekspertkadrowy.pl/wskanikiist...84,a,2130.html
__________________
Słoneczka, Gwiazdeczki i Złotka

BLOGUJĘ: http://www.konfabula.pl

Edytowane przez 83monia
Czas edycji: 2009-09-10 o 14:58
83monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Odchowalnia - jestem mamą


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:35.