Trądzik hormonalny? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-30, 18:56   #1
Tengoku
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 6
Question

Trądzik hormonalny?


Witam,

Mam 18 lat i zmagam się z problemem trądziku od 7 lat. Próbowałam już chyba wszystkich środków - antybiotyków, żelów, olejków, tabletek i żaden z nich nie pomógł. Staram się nie pic alkoholu, nie jeść czekolady ani ostro przyprawianych dań. Chociaż mam na twarzy wiele rodzajów trądziku to zauważyłam, że poza obszarami z krostami moja skóra jest bardzo ładna i wygląda zdrowo.

Największy "wysyp" trądziku występuje u mnie w połowie cyklu, ale moja twarz jest prawie zawsze pełna krostek - za wyjątkiem dni, w których miesiączkuję. Wtedy buzia się trochę zalecza i czasem nawet wygląda normalnie, ale zaraz po miesiączce problem zaczyna się od nowa.

Mój typ cery jest mieszany (ze strefą T), bo chociaż trądzik występuje też na policzkach, to nie widać na nich wzmożonego wydzielania sebum.


Dlatego zastanawiam się czy przyczyną mojego trądziku są hormony? Czy nie jest za wcześnie na wizytę u ginekologa i terapię hormonalną? Czy będę musiała brać środki antykoncepcyjne w ramach tej terapii?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Tengoku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 19:17   #2
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Trądzik hormonalny?

Skoro trądzik praktycznie ulega wyleczeniu w okresie miesiączki to chyba nie jest zbyt duży, bo poważny trądzik tak szybko nie zginie. Tym samym nie kwalifikuje sie do leczenia hormonalnego, chyba że byłby jeszcze jakiś inny powód uzasadniający wprowadzenie hormonów.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 19:36   #3
Tengoku
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 6
Dot.: Trądzik hormonalny?

Cytat:
Napisane przez fankapsychiatrii Pokaż wiadomość
Skoro trądzik praktycznie ulega wyleczeniu w okresie miesiączki to chyba nie jest zbyt duży, bo poważny trądzik tak szybko nie zginie. Tym samym nie kwalifikuje sie do leczenia hormonalnego(...)
Ta odpowiedź nasunęła mi pytanie:jeśli miesiączka trwa u mnie 5 dni, trądzik "leczy się sam" przez 3 dni, to pozostaje mi 2 dni ładnej buzi na miesiąc.Dlaczego nie kwalifikuje się do leczenia skoro nic mi nie pomaga? Sam trądzik nie jest może aż tak poważny, ale moja twarz wygląda jak krajobraz wzgórz i dolin i to jeszcze w dodatku czerwony :< Wstyd wyjść z domu z taką twarzą.
Tengoku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 19:39   #4
--Olka--
Zakorzenienie
 
Avatar --Olka--
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 5 516
Dot.: Trądzik hormonalny?

Cytat:
Napisane przez Tengoku Pokaż wiadomość
Wtedy buzia się trochę zalecza i czasem nawet wygląda normalnie, ale zaraz po miesiączce problem zaczyna się od nowa.
Trochę to nietypowe przy trądziku istniejącym od 7 lat, nie masz blizn, przebarwień? W takim razie nie jest chyba aż tak źle jak piszesz.
Aha. Regularnie miesiączkujesz?

Cytat:
Napisane przez Tengoku Pokaż wiadomość
Dlatego zastanawiam się czy przyczyną mojego trądziku są hormony? Czy nie jest za wcześnie na wizytę u ginekologa i terapię hormonalną? Czy będę musiała brać środki antykoncepcyjne w ramach tej terapii?
I słusznie się zastanawiasz, jeśli nawet okaże się, że nie, to chociaż będziesz mogła wykluczyć ten trop. Na wizytę u ginekologa na pewno nie jest za wcześnie, niby dlaczego miałoby być? Nawet jeśli nie współżyjesz i nigdy nie byłaś u ginekologa, to nie zaszkodzi iść zapytać o cerę (pewnie nawet nie będzie cię badał), ale jedna sprawa - absolutnie nie daj sobie wtrynić hormonów bez badań.
__________________
Dbam o siebie
--Olka-- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 19:40   #5
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: Trądzik hormonalny?

Nie mam pojęcia co stosowałas na ten trądzik, trudno też orzec co by było dobre bo rodzaj zmian musi określić dermatolog.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 19:59   #6
Tengoku
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 6
Dot.: Trądzik hormonalny?

Cytat:
Napisane przez --Olka-- Pokaż wiadomość
Trochę to nietypowe przy trądziku istniejącym od 7 lat, nie masz blizn, przebarwień?
Miesiączkuję regularnie, mam jedną malutką bliznę przebarwień żadnych nie zauważyłam. Właśnie przez te miesiączki pomyślałam że to trądzik hormonalny, generalnie cały cykl miesiączkowy jest związany z hormonami. Zresztą w porównaniu do tego, co miałam na twarzy 7 lat temu, widzę poprawę , ale nie chcę czekać jeszcze kolejnych 7 lat aż mi się to samo wyreguluje. Mój trądzik przypomina ten : http://dolecka.pl/tradzik1.jpg

EDIT: chciałam jeszcze sprecyzować: trądzik nie zalecza się całkowicie podczas miesiączki, tylko wyraźnie się zmniejsza. Jeżeli zaraz przed miesiączką miałam dość mały "wysyp" to skóra wygląda na prawie całkiem zdrową, ale jeśli był duży, to wygląda po prostu lepiej, goi się szybciej itp.

Cytat:
Napisane przez --Olka-- Pokaż wiadomość
Na wizytę u ginekologa na pewno nie jest za wcześnie, niby dlaczego miałoby być? (...) ale jedna sprawa - absolutnie nie daj sobie wtrynić hormonów bez badań.
Nie chodzi mi o samą wizytę(chociaż faktycznie będzie to moja pierwsza); zastanawiam się czy po prostu 18 lat to trochę nie za mało jak na terapię hormonalną, wiele osób mówiło mi że jestem za młoda. Z drugiej strony nawet 16-latki biorą tabletki antykoncepcyjne.
Jeśli chodzi o badania - nie obawiaj się o to moja mama dała sobie tak zrobić i zemdlała kilka razy na ulicy :< Generalnie trochę sie boję brać hormony, uważam że jest to naprawdę duża ingerencja w organizm, ale jeśli ma mi to pomóc....

Edytowane przez Tengoku
Czas edycji: 2012-08-30 o 20:12
Tengoku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 21:09   #7
iman001
Raczkowanie
 
Avatar iman001
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 69
Dot.: Trądzik hormonalny?

na podstawie mojego doświadczenia mogę Ci poradzić żebyś najpierw sprawdziła hormony. Ja mam trądzik (raz mniejszy, raz większy) od ponad 10 lat (odkąd się pojawił) i próbowałam wszystkiego, łącznie z prywatnym leczeniem u jednego z najlepszych dermatologów w mieście. Jestem pewna że przyczyna leży w hormonach, jestem na etapie szczegółowych badań u endokrynologa. Z tego co wyczytałam w internecie i wywnioskowałam sama to nie jest tak że trądzik jest spowodowany hormonami i tylko tyle, sądzę że jest to cały łańcuszek powiązań i jeśli coś jest z hormonami nie tak, to trądzik jest tylko jednym z objawów. (Jeśli się mylę, wyprowadźcie mnie z błędu).
iman001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-31, 07:16   #8
RudaAB
Zadomowienie
 
Avatar RudaAB
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Chrzanów
Wiadomości: 1 781
GG do RudaAB
Dot.: Trądzik hormonalny?

Moja siostra ma "trądzik", który jest powiązany z nadnerczami i nie do wyleczenia. Zdiagnozował endokrynolog, po dwóch latach eksperymentalnych kuracji u dermatologów różnych.
__________________

RudaAB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-31, 12:15   #9
smile1993
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 22
Dot.: Trądzik hormonalny?

zapytaj dermatologa o tabletki anty oc 35. .podobno są dobre na trądzik.
smile1993 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-01, 19:10   #10
anieKa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Północna Polska
Wiadomości: 96
Dot.: Trądzik hormonalny?

idź do lekarza ogólnego i koniecznie poproś o skierowanie na badanie TSH. Mam 18 lat a tak jak ty miałam problem z trądzikiem nic nie pomagało ani nie mogłam dać sobie z tym rady. Zrobiłam sobie badanie TSH i wyszło ,że mam niedoczynność tarczycy i to główne źródło trądziku teraz moja buzia wygląda o wiele lepiej bo jestem podstałą opieką endokrynologa i biorę leki i myślę ,że ginekolog Ci tu nie pomoże.
anieKa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-01, 19:54   #11
weegirl
Zakorzenienie
 
Avatar weegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 5 126
Dot.: Trądzik hormonalny?

Cytat:
Napisane przez anieKa Pokaż wiadomość
idź do lekarza ogólnego i koniecznie poproś o skierowanie na badanie TSH. Mam 18 lat a tak jak ty miałam problem z trądzikiem nic nie pomagało ani nie mogłam dać sobie z tym rady. Zrobiłam sobie badanie TSH i wyszło ,że mam niedoczynność tarczycy i to główne źródło trądziku teraz moja buzia wygląda o wiele lepiej bo jestem podstałą opieką endokrynologa i biorę leki i myślę ,że ginekolog Ci tu nie pomoże.
Badanie TSH oczywiście warto zrobić, ale trądzik hormonalny może być też spowodowany np. hiperandrogenizmem czy nadmiarem prolaktyny... a tu już by się przydał ginekolog-endokrynolog. Tak czy inaczej, skierowanie na badanie TSH może dać lekarz rodzinny, a by zbadać bezpłatnie inne hormony trzeba już się bardziej nakombinować i wg mnie przy poważniejszych zmianach powinno się zrobić i jedno, i drugie. Zresztą, problemy hormonalne lubią chodzić parami
weegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-22, 15:09   #12
Claire91
Wtajemniczenie
 
Avatar Claire91
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 2 755
Dot.: Trądzik hormonalny?

Mam dokladnie ten sam problem.Mam tradzik w tej najgorszej postaci,ropowiczy i guzkowy,ale tylko przed okresem,ale niestety az 2 tygodnie przed-czyli od razu po owulacji! czyli praktycznie cala faze folikularną.Gdy nadejdzie okres,cera mi sie normuje,nie wyskakuja nowe,ale zostaja blizny.Takie okropnego wysypu i problemow dostalam po kuracji luteina,na zbyt dlugie okresy.Ponadto mam testosteron w gornej granicy i lekka hiperprolaktynemie.
Czy mam prawo sądzić,że to trądzik hormonalny?Nie wiem czy jest sens chodzić do dermatologów,gdy problem byc moze tkwi wewnatrz.
__________________
wymiana nowy wątek-kosmetyki naturalne, mineralne, sera i apteczne
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...7#post49549467
Claire91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:27.