Jak zrobić dobrą pizzę? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-11-17, 17:15   #1
butterfly21
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 219

Jak zrobić dobrą pizzę?


Robiłam kilka razy pizzę, za każdym razem z innego przepisu i niestety za każdym razem ciasto było chrupiące, a brzegi twarde. Nie wiem czy problem tkwi w samym cieście, czy może piecu. Lubię pizzę z miękkim ciastem (w pizzeriach taka jest, przynajmniej w tych dwóch, w których byłam), a nie wiem jak taką zrobić. Jakie ciasto Wam wychodzi i z jakiego go robicie przepisu?
butterfly21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-18, 02:44   #2
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Jak zrobić dobrą pizzę?

Cytat:
Napisane przez butterfly21 Pokaż wiadomość
Robiłam kilka razy pizzę, za każdym razem z innego przepisu i niestety za każdym razem ciasto było chrupiące, a brzegi twarde. Nie wiem czy problem tkwi w samym cieście, czy może piecu. Lubię pizzę z miękkim ciastem (w pizzeriach taka jest, przynajmniej w tych dwóch, w których byłam), a nie wiem jak taką zrobić. Jakie ciasto Wam wychodzi i z jakiego go robicie przepisu?
Podstawowe ciasto na pizze sklada sie z maki (Farina 00) wody, drozdzy, oliwy, sol i cukier. Sa tez wersje np. z mlekiem, jogurtem, jajkiem.
Jzeli tobie wychodzi za twarda to przczyna moze byc:
- za duzo maki w stosunku do ilosci wody (ciasto twarde) ciasto powinno byc elastyczne i mieciutkie na tyle ze rekoma mozesz je uformowac (bez walka)
- za dlugo jest w piekarniku przy zlej temperaturze (powinno byc min. 250° 10-15 minut) na najnizszym poziomie w piekarniku przy ogrzewaniu gora dol
- wina piekarnika; sa piekarniki co przy wlaczonej funkcji gora-dol uruchamiaja tez wentylator. Wtedy pomaga wlozyc na sam dol piekarnika miseczke(i) z woda.

Przepisy na ciasto do pizzy trzeba traktowac powierzchownie. ilosc wody w stosunku do maki zalezy bardzo od jakosci i typu maki, takze na 500 gr maki moze pasowac 250 - 300 ml wody, 10 gr drozdzy, 30 gr oliwy, 10 gr cukru, 10 gr soli
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-18, 22:32   #3
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Jak zrobić dobrą pizzę?

W moim przepisie jest 200 stopni i 10 minut. Po tych 10 minutach dorzucam ser i np. oliwki.

A ciasto dobrze Ci rośnie ? Kula powinna co najmniej się podwoić i być miękka, elastyczna w palcach przed rozwałkowaniem.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-11-19, 13:58   #4
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Jak zrobić dobrą pizzę?

Wazna jest temperatura skladnikow, jak uzywasz drozdzy w proszku to woda w ktorej je rozpuszczasz musi byc letnia, ale nie za goraca. Ciasto trzeba jakis czas wyrabiac, az odejdzie od dloni (przy wyrabianiu recznym) lub zrobi sie kula przy haku (przy wyrabianiu robotem planetarnym) czyli tak co najmniej 15 min. Potem odstawiasz w cieple miejsce i czekasz az wyrosnie, choc i tu warto sobie pomoc i ja np daje je do jogurtownicy, gdzie mam zapewniona stala temperature 40st. Piec najlepiej w termoobiegu.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-11-19 14:58:58


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:20.