Buty do biegania - rozmiar - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-08-02, 12:29   #1
gorzka idiotka
Soyelle
 
Avatar gorzka idiotka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 457

Buty do biegania - rozmiar


Dziewczyny, zaczynam przygodę z bieganiem. Biegam od dwóch tygodni i zauważyłam, że bolą mnie palce u stóp. Znajoma powiedziała mi, że powinnam do biegania kupić buty o rozmiar większe, niż tradycyjnie noszę. Czy to prawda? Boję się, z kolei noga będzie mi "jeździła" za mocno po bucie i efekt też nie będzie dobry. Z góry dziękuję za poradę.
__________________
I Love fashion
gorzka idiotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-04, 21:27   #2
Katrinka8
Raczkowanie
 
Avatar Katrinka8
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 56
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Ja biegałam sporo i też w jednych butach bolały mnie palce i zaczęło to być na serio sporym problemem. Założyłam inne buty i było o wiele lepiej, a różnica między nimi to była połówka rozmiaru, więc może warto takie spróbować? Myślę, że najlepiej po przymierzać różne modele i zobaczyć co i jak.[COLOR="Silver"]
Katrinka8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-05, 11:43   #3
gorzka idiotka
Soyelle
 
Avatar gorzka idiotka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 457
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Dziękuję za poradę . Tym bardziej, że większość sportowych firm robi buty z rozmiarami "połówkowymi", więc faktycznie najpierw spróbuję tą "połówkę" większe.
__________________
I Love fashion
gorzka idiotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-06, 12:13   #4
Malinkna1986
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 2 205
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Buty zawsze powinny mieć ok 0.5 cm luzu więc może rozmiar lub pół będą dla Ciebie idealne. Jeśli będą to buty do biegania to możesz jeszcze wsadzić wkładkę antybakteryjną
Malinkna1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-06, 12:43   #5
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 103
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez gorzka idiotka Pokaż wiadomość
Dziękuję za poradę . Tym bardziej, że większość sportowych firm robi buty z rozmiarami "połówkowymi", więc faktycznie najpierw spróbuję tą "połówkę" większe.

Pół rozmiaru moze być za mało.
Powinien byc około 1 cm luzu na długości.

Zwróc uwagę, czy but dobrze się trzyma naogi, mimo ze jest dłuższy niż stopa, przy czym powinien sie trzymać okolic środka stopy i dobrze obejmowac piętę, a przy śródstopu, palcach powinien być szerszy, pzowalajać na wrecz rozpostarcie palców stopy. No wiadomo ze nie całkiem, ale luz powinien w tym miejscy takze być na szerokość, nie tylko na długość.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-07, 00:06   #6
Szybkobiegacz
Blood and fire
 
Avatar Szybkobiegacz
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: down the road
Wiadomości: 378
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Mam wrażenie, że to bardziej kwestia samych butów, a nie rozmiaru. I techniki biegu. Kiedyś biegałem książkowo - rozmiar raczej większy niż mniejszy. Potem jednak spodobały mi się buty dobrze dopasowane i biegam tak już od paru lat. Lekki, mało amortyzowany i dobrze dopasowany but niesie jak wiatr. Biegałem nawet w takich, które są 0,5 cm mniejsze od mojego rozmiaru i nie miałem problemu. Nigdy zresztą nie miałem problemu z paznokciami czy palcami, ani po krótkich treningach, ani po maratonie.

Na starty (oprócz maratonu) zakładam startówki wciągane praktycznie na wcisk. To częsta strategia wśród szybkich biegaczy i nie słyszałem o problemach z tego powodu. Dlatego zakładam, że ból to częściej problem buta i techniki biegu niż samego rozmiaru - aczkolwiek większy rozmiar może pomóc. Jest teoria, że przy lądowaniu na pięcie odruchowo zadziera się palce do góry, stąd problemy z nimi i paznokciami. Przy lądowaniu na śródstopie ten problem raczej nie występuje.
__________________
Natura twoja jest zła Z tym się pogódź
Woła przez ciebie głosem który cię przeraża
Słowami których zdawało ci się - nie miałeś w sobie
Wytryska z ciebie inna niźli o niej mniemasz
jak wrzące źródło o zapachu siarki
pod którym omdlewają zielone łąki pozoru

Szybkobiegacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-07, 18:11   #7
pita97
Przyczajenie
 
Avatar pita97
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 11
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Kupowałam niedawno buty do biegania przez internet i zasugerowałam się opinią, że powinny być nieco większe. To był błąd, bo trochę są za luźne i "latają" mi na stopie. Na szczęście nie czuć tego, gdy biegam, ale już więcej tak nie zrobię. Trzeba zmierzyć długość stopy (odrysować na kartce) i kupić buty z długością wkładki równą długości stopy.
pita97 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-08-10, 12:45   #8
gorzka idiotka
Soyelle
 
Avatar gorzka idiotka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 457
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Zauważyłam, że noga mi "pracuje" w bucie właśnie "na szerokość". Ostatnio założyłam grubsze skarpetki i poczułam nieznaczną poprawę. Faktycznie spróbuję jeszcze z wkładkami, może problem się rozwiąże bez poszukiwania nowej pary. Jeszcze raz dzięki za wszelkie wskazówki
__________________
I Love fashion
gorzka idiotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-10, 13:50   #9
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 103
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez pita97 Pokaż wiadomość
Kupowałam niedawno buty do biegania przez internet i zasugerowałam się opinią, że powinny być nieco większe. To był błąd, bo trochę są za luźne i "latają" mi na stopie. Na szczęście nie czuć tego, gdy biegam, ale już więcej tak nie zrobię. Trzeba zmierzyć długość stopy (odrysować na kartce) i kupić buty z długością wkładki równą długości stopy.

Bo kupiłaś po prostu za szerokie. Niedopasowane do swojej stopy.
Buty mają nie tylko długość, ale i szerokość oraz, różną wysokośc zapiętka np. róne kształty i głębokość zapiętka. But do biegania ma sie bardzo dobrze trzymać środka stopy i pięty. Wtedy nawet ten centymetr dłuższy, nie kłąpie i nie lata.

Przerobiłąm jakieś.... 8 par butów do biegania w 2 lata. każdy model inny. Różne marki, różne zastosowania. Różne koncepcje buta, od typowego mini z 0 dropu, po klasyczne "poduszkowce".
Wszystkie były dłuższe ,a żaden nie klapał.
Ale też nie kupowałam butów "na oko", tylko za każdym razem mierzyłam przynajmniej kilkanaście par zanim trafiałam na but który swoim kształtem, pasował na moja stopę.
Każdy z nas ma stopę trochę inną. But należy przede wszystkim mierzyć.

Potem ma sie już jakiś ogląd.
Ja np. wiem, ze zasadniczo raczej pasują mi kształtem buty firm Adidas, Brooks i NB.
A juz buty Nike, Mizuno i Merella, zupełnie nie. Merelle nawet przymałe, kłapią mi na nodze jak klapki jednocześnie obdzierajac mi paznokcie bo jakoś dziwnie podciągają mi je do góry i jakby odrywaja od palców. Nike mi obcierają pięty. Mizuno to w ogóle nie ogarniam, bolą mnie w nich stopy tak potwornie, ze szkoda gadać.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-11, 19:10   #10
Szybkobiegacz
Blood and fire
 
Avatar Szybkobiegacz
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: down the road
Wiadomości: 378
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Ja np. wiem, ze zasadniczo raczej pasują mi kształtem buty firm Adidas, Brooks i NB.
A juz buty Nike, Mizuno i Merella, zupełnie nie. Merelle nawet przymałe, kłapią mi na nodze jak klapki jednocześnie obdzierajac mi paznokcie bo jakoś dziwnie podciągają mi je do góry i jakby odrywaja od palców. Nike mi obcierają pięty. Mizuno to w ogóle nie ogarniam, bolą mnie w nich stopy tak potwornie, ze szkoda gadać.
Tak z ciekawości - w jakim modelu biegasz? Podobnie jak Ty, najbardziej lubię Adidasa, pasuje mi też Brooks. Próbowałaś Pumy? Pumy są zwykle wąskie i fajnie leżą na stopie - ale raczej te szybsze Pumy, od Faasów poczynając, na startówkach typu Roadracer kończąc.

Dodajmy do tego jeszcze niektóre Asicsy - fantastyczny Tarther, niestety od niedawna niedostępny w Polsce, chwalone i popularne DS Racer i DS Trainer. Nie gardzę też Kalenji, niektórymi modelami.

Generalnie zgadzam się z tym, co piszesz Cava, a do szukających porad dodałbym, że trzeba kupować buty typowo do biegania. Nie uniwersalne, nie kombinowane, nie z odzysku. I raczej lekkie, giętkie. Każda firma ma swoje wtopy. Np. u Adidasa popularny jest model Duramo - popularny, bo tani. Dla mnie biegowy koszmarek, nie pozwalający praktycznie na żaden ruch stopy, straszliwie usztywniony. Jeśli ktoś szuka koniecznie taniości, to najlepiej kupić podstawowy Kalenji Ekiden 50 za bodajże 59 zł. Najpopularniejszy but biegowy w Polsce i całkiem sensowny jak na swoją cenę.

Poza tym zwykle najkorzystniejsze są przeceny w zakresie 200-300 zł. Kupowanie droższych butów, poza pojedynczymi wyjątkami, zwykle nie ma sensu, nie ma w tym wartości dodanej (wbrew temu, co mówią reklamy). Wśród tych drogich chwalebnie wyróżnia się kilka boostów. Adidas, niestety, robi cholernie dobre buty, w tym świetna seria Adizero. A niestety dlatego, że dobre buty Adidasa są drogie.
__________________
Natura twoja jest zła Z tym się pogódź
Woła przez ciebie głosem który cię przeraża
Słowami których zdawało ci się - nie miałeś w sobie
Wytryska z ciebie inna niźli o niej mniemasz
jak wrzące źródło o zapachu siarki
pod którym omdlewają zielone łąki pozoru

Szybkobiegacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-12, 11:13   #11
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 103
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez Szybkobiegacz Pokaż wiadomość
Tak z ciekawości - w jakim modelu biegasz? Podobnie jak Ty, najbardziej lubię Adidasa, pasuje mi też Brooks. Próbowałaś Pumy? Pumy są zwykle wąskie i fajnie leżą na stopie - ale raczej te szybsze Pumy, od Faasów poczynając, na startówkach typu Roadracer kończąc.

Dodajmy do tego jeszcze niektóre Asicsy - fantastyczny Tarther, niestety od niedawna niedostępny w Polsce, chwalone i popularne DS Racer i DS Trainer. Nie gardzę też Kalenji, niektórymi modelami.

Generalnie zgadzam się z tym, co piszesz Cava, a do szukających porad dodałbym, że trzeba kupować buty typowo do biegania. Nie uniwersalne, nie kombinowane, nie z odzysku. I raczej lekkie, giętkie. Każda firma ma swoje wtopy. Np. u Adidasa popularny jest model Duramo - popularny, bo tani. Dla mnie biegowy koszmarek, nie pozwalający praktycznie na żaden ruch stopy, straszliwie usztywniony. Jeśli ktoś szuka koniecznie taniości, to najlepiej kupić podstawowy Kalenji Ekiden 50 za bodajże 59 zł. Najpopularniejszy but biegowy w Polsce i całkiem sensowny jak na swoją cenę.

Poza tym zwykle najkorzystniejsze są przeceny w zakresie 200-300 zł. Kupowanie droższych butów, poza pojedynczymi wyjątkami, zwykle nie ma sensu, nie ma w tym wartości dodanej (wbrew temu, co mówią reklamy). Wśród tych drogich chwalebnie wyróżnia się kilka boostów. Adidas, niestety, robi cholernie dobre buty, w tym świetna seria Adizero. A niestety dlatego, że dobre buty Adidasa są drogie.
Już nie biegam bo nie mogę, nei chcę opisywać tu dlaczego. Może jeszcze kiedyś będę mogła, zobaczy się.

Najbardziej byłsm zadowolona z Adidasów ale nie pamiętam juz konkretnych modeli, jedne to były lekkie "spoacerowe " z serii FreschRun z segmentową podeszwą, drugie, któreś Boosty. Buty genialne po prostu.

Ulubione: NB model WR10, ale trochę za mało przewiewne, przy temp. powyżej 15 st C zaczynały mnie odparzać.
drugie prawie idealne : brooks pure grit- ale to juj trailówki

na asfalt brooks pure flow, fajne ale jednak były trochę za bardzo "poduszkowe" jak dla mnie.

Tez kluczowe dla mnie jest , zeby podeszwa był elastyczna. Pierwsze co robię po podejściu do półki, to sprawdzam który but da się zwinać w "slimaka", jak się da, dopiero mierzę.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-08-16, 06:46   #12
578537b29e2e39e1d6e3dc9dfc9821e485b809af_62f97e73ceb2a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 521
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez Szybkobiegacz Pokaż wiadomość


najkorzystniejsze są przeceny w zakresie 200-300 zł. Kupowanie droższych butów, poza pojedynczymi wyjątkami, zwykle nie ma sensu
Zgadzam się, mi chłopak-biegacz doradził właśnie kupno butów na przecenie i są idealne
578537b29e2e39e1d6e3dc9dfc9821e485b809af_62f97e73ceb2a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-17, 14:28   #13
Yoolia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 6 899
GG do Yoolia
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez Szybkobiegacz Pokaż wiadomość
Pumy są zwykle wąskie i fajnie leżą na stopie - ale raczej te szybsze Pumy, od Faasów poczynając, na startówkach typu Roadracer kończąc.
własnie niedawno przypadkiem mierzyłam 2 pary: faas 500 i 300 i te ostatnie mi podpasywały i wyglądem, ceną (niecałe 160 zł), lekkie, bardzo wygodne ale czytałam, że to raczej startówki a mi przydałyby się jakieś typowo treningowe. Myślałam o boostach 7 ewentualnie 8 ale jakoś ostatnio nie widuje ich stacjonarnie.
Yoolia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-19, 00:25   #14
Szybkobiegacz
Blood and fire
 
Avatar Szybkobiegacz
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: down the road
Wiadomości: 378
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez Yoolia Pokaż wiadomość
własnie niedawno przypadkiem mierzyłam 2 pary: faas 500 i 300 i te ostatnie mi podpasywały i wyglądem, ceną (niecałe 160 zł), lekkie, bardzo wygodne ale czytałam, że to raczej startówki a mi przydałyby się jakieś typowo treningowe. Myślałam o boostach 7 ewentualnie 8 ale jakoś ostatnio nie widuje ich stacjonarnie.
Cena jest jedną z zalet Fassów 300. Kupiłem je kiedyś nawet za 129 zł.

Dzielenie na startówki/treningówki nie do końca ma sens. Wiele zależy od tego, po jakiej nawierzchni biegasz, ale jeśli pasują, to zostałbym przy tych. Nie wierzyłbym przy tym w teksty o amortyzacji i niszczeniu kolan. Działy marketingu muszą po prostu na siebie zarobić, dlatego wymyślają takie rzeczy. Najlepszym systemem amortyzacji są silne mięśnie. 50 lat temu ludzie biegali dużo więcej niż teraz, mocniej, buty nie miały w ogóle amortyzacji, a kontuzji było znacznie mniej.

Sam biegam od lat wyłącznie w startówkach i innych lekkich butach tego typu (bo nawiasem mówiąc Faas 300 są pozycjonowane jako buty do biegania naturalnego, a nie startówki. Jest też model Faas 200, jeszcze lżejszy). Zero problemów - chociaż fakt, że biegam głównie w lesie. Obecnie dobijam m.in. Asicsy Tarther i DS Racer. Przy bieganiu po suchej nawierzchni nawet startówki są bardzo trwałe.
__________________
Natura twoja jest zła Z tym się pogódź
Woła przez ciebie głosem który cię przeraża
Słowami których zdawało ci się - nie miałeś w sobie
Wytryska z ciebie inna niźli o niej mniemasz
jak wrzące źródło o zapachu siarki
pod którym omdlewają zielone łąki pozoru

Szybkobiegacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-19, 10:00   #15
Yoolia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 6 899
GG do Yoolia
Dot.: Buty do biegania - rozmiar

Cytat:
Napisane przez Szybkobiegacz Pokaż wiadomość
Cena jest jedną z zalet Fassów 300. Kupiłem je kiedyś nawet za 129 zł.

Dzielenie na startówki/treningówki nie do końca ma sens. Wiele zależy od tego, po jakiej nawierzchni biegasz, ale jeśli pasują, to zostałbym przy tych. Nie wierzyłbym przy tym w teksty o amortyzacji i niszczeniu kolan. Działy marketingu muszą po prostu na siebie zarobić, dlatego wymyślają takie rzeczy. Najlepszym systemem amortyzacji są silne mięśnie. 50 lat temu ludzie biegali dużo więcej niż teraz, mocniej, buty nie miały w ogóle amortyzacji, a kontuzji było znacznie mniej.

Sam biegam od lat wyłącznie w startówkach i innych lekkich butach tego typu (bo nawiasem mówiąc Faas 300 są pozycjonowane jako buty do biegania naturalnego, a nie startówki. Jest też model Faas 200, jeszcze lżejszy). Zero problemów - chociaż fakt, że biegam głównie w lesie. Obecnie dobijam m.in. Asicsy Tarther i DS Racer. Przy bieganiu po suchej nawierzchni nawet startówki są bardzo trwałe.
dzięki za opinię
biegam głównie w mieście, chodnikami, asfaltem, niestety bardzo rzadko po naturalnej nawierzchni, ostatnio też mniej intensywnie, ponieważ zapisałam się na inne wyczerpujące zajęcia
teraz biegam w asics gel chart 2, mam jeszcze stare saucony prestige - bardzo mięciutkie ale ciut małe i na dłuższy bieg niż ok 5 km sie nie nadają
więc chyba się skuszę na te faasy
Yoolia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-08-19 10:00:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:28.