Picie octu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-07-19, 20:08   #1
diamentowa
Zakorzenienie
 
Avatar diamentowa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: west pomerania
Wiadomości: 3 570

Picie octu


Wiem, że pewnie temat ten był poruszany na forum wiele razy (tak mi się zdaje) ale ja niestety nie mogę nic znaleźć . Nie bijcie mnie za niego i nie myślcie, ze mam zamiar pić ocet aby schudnąć bo to samobójstwo ale chciałabym przeczytać co macie do powiedzenia na ten temat. U mojej cioci na oddziale szpitalnym leży dziewczę, które piło (ponoć) kilka szklanek octu dziennie ze swoją cudowną sylwetką marzeń i białaczką (efektem ubocznym).Powiedzcie mi znacie przypadki osób po takiej "kuracji"??? Przyznaję, ze temat mnie zainteresował, tylko w razie gdyby to było jego wielkokrotne powtórzenie to jeszcze raz proszę - nie zlinczujcie mnie, pozdrawiam
diamentowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-19, 20:25   #2
Milka19
Zakorzenienie
 
Avatar Milka19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 8 446
Smile Dot.: Picie octu

Picie octu pomaga schudnąć, bo wzmaga to pordukcje soków trawiennych i pokarm szybciej się trawi. Ale dodatkowo powoduje to powstawanie np. wrzodów żołądka w skutek nadmiaru kwasu w organiźmie. Wydaje mi się, że jest kilka rodzajów octu i chyba niektóre (jabłkowy na przyklad) można pić Ale na 100% pewna nie jestem i nie będę próbować

Z pewnej strony internetowej:
"Picie w ciągu dnia kilku łyżek octu (oczywiście mowa jest o spirytusowym) rzeczywiście odchudza - rujnując przy tym zdrowie. Ocet bardzo silnie podrażnia bowiem śluzówkę żołądka, powodując jej permanentny stan zapalny i utratę apetytu. A "przy okazji" jeszcze niszczy m.in. wiele witamin i może uszkodzić nerki."

Ale nie wiem czy takie picie jest w stanie wywołać białaczkę

Ps. Naprawde nie mogę sobie wyobrazić jak ktoś może pić ocet i to szklankami
Milka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-19, 20:58   #3
Vogue
Raczkowanie
 
Avatar Vogue
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 377
Dot.: Picie octu

Kurcze, ja to pochlaniam spore ilosci octu ale balsamicznego (jem sporo salatek "polewanych" hojna reka oliwa z oliwek i octem balsamicznym) ...
Vogue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-19, 21:45   #4
anniaa
 
Avatar anniaa
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 13 672
Dot.: Picie octu

ocet jabłkowy mozna pic... moja babcia piła ocet jabłkowy z czyms ( taka miksutura była gdzie był własnie ten ocet) i podobno to ma pomaga w trawieniu i wogóel...
__________________

Nigdy nie zmienisz swojego życia dopóki nie zmienisz czegoś, co codziennie robisz..

anniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-19, 22:00   #5
Monikita
Raczkowanie
 
Avatar Monikita
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 464
GG do Monikita
Dot.: Picie octu

Mojego brata kolezanka pila ocet z woda szklanke dziennie i jadla jednmo jablko i anoreksji sie nabawila
Monikita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-20, 07:11   #6
Vogue
Raczkowanie
 
Avatar Vogue
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 377
Dot.: Picie octu

A co slyszalam-ze jak kos ma mdlosci to wachanie octu i wypicie lyka dziala zbawiennie na odruchy wymiotne.Tzn.cofa je.
Vogue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-20, 08:20   #7
Milka19
Zakorzenienie
 
Avatar Milka19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 8 446
Smile Dot.: Picie octu

Wydaje mi się, że picie octu stosują osoby, które mają różne zaburzenia związane z odzywianiem. To taki sposób na schudnięcie i nie jedzenie, bo podobno po wypiciu octu traci się apetyt Nie polecam picia zwykłego octu

Jeśli chodzi o ocet jabłkowy to

"Ocet jabłkowy jest nie tylko dodatkiem smakowym, ale także naturalnym lekiem. Lekarze, nie tylko homeopaci, rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów.

Główną rolę w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu składnik octu jabłkowego pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu itp.

Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E , uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się , zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych.

Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia. Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nierozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne. Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu.

W wielu potrawach ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi.

Z pozbyciem się zbędnych kilogramów boryka się aż 40% ludzi. Większość z nich próbuje odchudzać się za pomocą cudownych diet czy głodówek. Ich efekty niestety nie są długotrwałe, gdyż w większości przypadków kończą się tzw. efektem jo-jo, który w znaczący sposób destrukcyjnie wpływa na psychikę osoby otyłej. W takich sytuacjach warto skorzystać z naturalnych, znanych od lat metod wspomagających odchudzanie, które powodują utratę zbędnych kilogramów bez stosowania drastycznych diet.

Właściwości lecznicze tej przyprawy odkryto już w starożytnym Egipcie. Kleopatra zażywała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej obfitej uczcie kulinarnej, dzięki czemu słynęła ze wspaniałej figury i dobrego zdrowia.

Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie ( po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.

Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci (osoby z problemami żołądkowymi). W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek."

Wynika z tego, że osoby, które nie mają problemów z żołądkiem mogą pić rozcieńczony ocet jabłkowy.

Przeczytałam tez gdzieś na forum, że zwykły ocen powoduje zmniejszenie ilości krwinek czerwonych
Milka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-01-03, 15:38   #8
czarownicagosia
Zakorzenienie
 
Avatar czarownicagosia
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: brooklyn,ny
Wiadomości: 7 760
GG do czarownicagosia
Question Dot.: Picie octu

Moja dentystka ostatnio zaczela pic ocet jablkowy (zarekomendowany przez pacjentke, ktora duza schudla) i jak na razie jest zadowolona. Sama zaczelam sie nad tym octem zastanawiac, szukam informacji
__________________
moje zdjecia

czarownicagosia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-03, 17:35   #9
anniaa
 
Avatar anniaa
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 13 672
Dot.: Picie octu

bo to pomaga przy odchudzaniu moja babcia również schudła i teraz do wszystkiego dodaje ten ocet
__________________

Nigdy nie zmienisz swojego życia dopóki nie zmienisz czegoś, co codziennie robisz..

anniaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-03, 17:59   #10
mango bzik
Zadomowienie
 
Avatar mango bzik
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 609
Dot.: Picie octu

Wydaje mi sie,ze sprawa tkwi w ilosci...
Ja octu nie pije
Czytalam o piciu szklanki wody z lyzka octu jablkowego.
Nie szklanki octu
mango bzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-03, 20:51   #11
kkasiaaa
Zadomowienie
 
Avatar kkasiaaa
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 697
Dot.: Picie octu

Hmmm to mnie zaciekawiło, chciałabym trochę schudnąć, moze warto spróbować z tym octem........ hmmmm tylko że karmię piersią czy to nie wpłynie niekorzystnie na pokarm
__________________
Kasia z dziećmi :
Julia 11 lat
Oliwia 7 lat
Lena 5 lat
kkasiaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-01-03, 21:41   #12
ma4rta
Raczkowanie
 
Avatar ma4rta
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Września(Poznań)
Wiadomości: 118
GG do ma4rta Send a message via Skype™ to ma4rta
Dot.: Picie octu

Ocet jabłkowy zalecany jest przy diecie na masażach Rolletic

Ocet ten nie jest szkodliwy dla zdrowia? czym innym mozna zastapic ocet?
ma4rta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-03, 21:51   #13
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Picie octu

Ocet niszczy erytrocyty- czerwone krwinki, uszkadza nerki, niszczy śluzówkę żołądka...
Ocet jabłkowy jest pomocny w odchudzaniu- jeśli nie ma ku temu przeciwskazań - prof Tombak radzi pić szklankę wody z 2 łyżeczkami octu jabłkowego - PRZED posiłkiem - ile dni można go pić - nie wiem


Znalazłam bardzo ciekawy artykuł: "Podstawowym składnikiem "diety" octowej - napojem, który pomaga w przezwyciężaniu różnych schorzeń i dolegliwości jest Powerdrink - ocet jabłkowy z miodem:
Powerdrink jest idealnym napojem poprawiającym samopoczucie i wpływającym korzystnie na zdrowie łagodząc rozmaite dolegliwości. Należy dwie łyżeczki od herbaty octu jabłkowego i dwie łyżeczki miodu starannie wymieszać w szklance wody. Miód powinien się przy tym całkowicie rozpuścić."
więcej: http://www.matmar-comindex.pl/owo.html
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-03, 21:55   #14
mango bzik
Zadomowienie
 
Avatar mango bzik
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 609
Dot.: Picie octu

Cytat:
Napisane przez kkasiaaa Pokaż wiadomość
Hmmm to mnie zaciekawiło, chciałabym trochę schudnąć, moze warto spróbować z tym octem........ hmmmm tylko że karmię piersią czy to nie wpłynie niekorzystnie na pokarm
Ja bym nie ryzykowala
Mozesz przeciez troche poczekac? Nie slyszalam nigdy o diecie odchudzajacej dla karmiacych...Nie ten czas.
mango bzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-03, 21:59   #15
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Picie octu

Cytat:
Napisane przez kkasiaaa Pokaż wiadomość
Hmmm to mnie zaciekawiło, chciałabym trochę schudnąć, moze warto spróbować z tym octem........ hmmmm tylko że karmię piersią czy to nie wpłynie niekorzystnie na pokarm
Kasiu - NIE WOLNO STOSOWAĆ OCTU W CZASIE KARMIENIA!!!

poza tym warto najpierw skosultowac się z lekarzem- diety octowe są stworzone dla całkowicie zdrowych osób- i łatwo można sobie nimi zaszkodzić!
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 06:34   #16
jotemka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 1 409
Dot.: Picie octu

Ja dodaję ocet do galaret mięsnych ale tylko trochę bo jest ochydny, natomiast zastanawiam się nad octem jabłkowym.....chyba spróbuję
jotemka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 17:03   #17
kkasiaaa
Zadomowienie
 
Avatar kkasiaaa
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 697
Dot.: Picie octu

Cytat:
Napisane przez mango bzik Pokaż wiadomość
Ja bym nie ryzykowala
Mozesz przeciez troche poczekac? Nie slyszalam nigdy o diecie odchudzajacej dla karmiacych...Nie ten czas.
pewnie ze nie chce ryzykować. Pytam bo niedługo pewnie skończe karmić (córcia ma prawie rok) i chciałabym jakąś dietę zastosować.
__________________
Kasia z dziećmi :
Julia 11 lat
Oliwia 7 lat
Lena 5 lat
kkasiaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-04, 17:18   #18
truskawkowawiosna
Zakorzenienie
 
Avatar truskawkowawiosna
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 9 384
Dot.: Picie octu

ja raz wypilam ocet jablkowy rozcienczony woda z dodatkiem miodu, ale bolal mnie potem zoladek

ale apetytu po tym zupelnie nie mialam

w rossmanie widzialam tabletki z wyciagiem z octu jablkowego, to wydaje sie dobra alternatywa
truskawkowawiosna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-05, 22:48   #19
Maggie_90
Wtajemniczenie
 
Avatar Maggie_90
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Z Internetu :)
Wiadomości: 2 306
Dot.: Picie octu

hmmm... dziwna sprawa

ocet sam w sobie rzadko spozywam, wolę polać galaretkę cytryną- zdrowsze

Ale jeśli nie ma większych przeciwskazań... Kurczę, mam zmiany skórne na tle alergicznym, szukam jakichś metod naturalnych, bo zaden lekarz dotychcczas nie był w stanie mi pomóc. Już sama nie wiem... Na pewno więcej niż łyżeczki dziennie bym nie spożywała, co to, to nie. A jeśli mozna przy okazji schudnąc
__________________
Zapraszam na mój wątek wymiankowy- książki

https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post47604606
Maggie_90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-01-19, 15:52   #20
czarownicagosia
Zakorzenienie
 
Avatar czarownicagosia
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: brooklyn,ny
Wiadomości: 7 760
GG do czarownicagosia
Dot.: Picie octu

Wyczytalam, ze najlepiej pic go (ocet z woda czy powerdrink - ocet + miod + woda) przez rurke (slomke) zeby nie niszczyc zebow.
__________________
moje zdjecia

czarownicagosia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-10, 20:52   #21
madzialena187
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 2
Dot.: Picie octu

kobitki, gdzie można kupić ocet jabłkowy? w sklepie czy może tylko w aptece? drogi jest?
madzialena187 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-10, 20:55   #22
Mortyshja
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Ostrołęka
Wiadomości: 876
Dot.: Picie octu

Ocet jabłkowy można kupić w normalnym sklepie a czy drogi ? bodajże od 7zł do 14zł ? mogę się mylić bo dawno nie kupowałam
__________________
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi... bo nie jesteś sam...


Mortyshja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-11, 16:27   #23
Mijalea
Zakorzenienie
 
Avatar Mijalea
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 6 282
Dot.: Picie octu

Dziewczyny, picie octu napewno nie nalezy do najzdrowszch. W potrawach, salatkach, to rozumiem, ale zeby pic szklankami by schudnac? kolejny niezbyt udany pomysl, a mlode i glupiutkie napewno to podchwyca.
Mijalea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-11, 21:33   #24
Pancza
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 1 100
Dot.: Picie octu

Na temat octu jabłkowego nie wypowiem się, ponieważ nie wiem jakie ma właściwości. Jednak picie normalnego octu jest totalnym nieporozumieniem ! W moim mieście wszystkim znana jest kobieta pijąca kiedyś ocet na odchudzanie. Owszem - schudła, ale dzisiaj wygląda jak anorektyczka, do tego zniszczone włosy i skóra. Wygląda jak obsuszona
__________________
nauczyłam się, że to nie grzech mówić prawdę,
nawet jeśli
siebie przedstawia się wtedy w samych superlatywach
Pancza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-11, 21:48   #25
Konczita
Zakorzenienie
 
Avatar Konczita
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: aglomeracja
Wiadomości: 8 612
Dot.: Picie octu

dziewczyny rozumiem dodawac ocet jabłkowy do sałaty czy sałatek ale zeby pic go szklankami nie no to chyba nieporozumienie
__________________
Adunia
13.08.2012 godz 15:01
2532g i 50 cm naszej miłości
[*] .. dzieli nas już tylko czas ...
Konczita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-11, 23:00   #26
kootek_mamrotek
Zakorzenienie
 
Avatar kootek_mamrotek
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 6 772
GG do kootek_mamrotek
Dot.: Picie octu

ja w tamtym roku znalazlam gdzies przepis na ocet jablkowy chciałam na szklanke wody 1-2 lyzki octu, jednak jak sie juz zrobił to mnie tak to odpychalo że go wylałamchciałam naturalnie ale jak widzialam ze tam plywa tyle tego świństwa to mi sie odechciało
__________________
"Burza łamie drzewa, a trzciną tylko kołysze.."
kootek_mamrotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-12, 07:13   #27
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: Picie octu

Jak już było wspomniane - picie octu to jakieś nieporozumienie.
Gdyby faktycznie miał takie właściwości, to nie byłoby takiego problemu z otylością na świecie =='
Co prawda ocet wzmaga produkcję soków trawiennych więc przez to pokarm jest szybciej trawiony. No ale jest też druga strona... nasz organizm wie jaką ilośc soków powinien mieć, ich nadmierna ilość może przyczynić się do powstawania wrzodów.
Zamiast wierzyć w 'cudowne' środki, zacznijcie się więcej ruszać i zmieńcie swoje odżywianie.
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-12, 11:30   #28
plameczka
Wtajemniczenie
 
Avatar plameczka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 589
Dot.: Picie octu

Znajoma mojej mamy w mlodosci piła ocet. Fakt schudla, ale nabawila sie anemii..
__________________

plameczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-19, 08:59   #29
kamisiap
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 53
GG do kamisiap
Dot.: Picie octu

nie wiem,czy widziałyscie w aptekach tabletki "aplefit" ? one też są na bazie octu jabłkowego słyszałam,że bardzo dobrze pomagają ograniczyć łaknienie
kamisiap jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-19, 20:25   #30
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Picie octu

Nie pije się go szklankami( ło matko!) ale dwie łyżki na pół szklanki wody dwa razy dziennie. Rzeczywiście odechciewa się jeść po czymś takim i efektem jest chudnięcie(ale to też trochę trwa)Mówię na przykładzie znajomej osoy, zresztą w necie sporo info na ten emat jest.
żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:45.