Matka chrzestna - problem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-02-17, 15:18   #1
Misio1849
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 983

Matka chrzestna - problem


Witam, szwagier mnie poprosil o zostanie matką chrzestną. Mieszka koło mnie i chodzimy do tego samego kosciola. Wczesniej mieszkalam gdzie indziej i nalezalam do innej parafii. Moje pytanie jest takie czy pomimo tego ze teraz chodzimy do tego samego kosciola to nie musze zadnych zaswiadczen brac od swojej dawnej parafii? Moj slub byl w mojej parafii, nie w meza. Jeszcze mam jedno pytanie czy krzyzmo podczas chrztu przykrywa sie glowe? bede poraz pierwszy chrzestna i nie wiem jak i co, a nie chce sie zblaznic.
Misio1849 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 15:38   #2
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Matka chrzestna - problem

Cytat:
Napisane przez Misio1849 Pokaż wiadomość
Witam, szwagier mnie poprosil o zostanie matką chrzestną. Mieszka koło mnie i chodzimy do tego samego kosciola. Wczesniej mieszkalam gdzie indziej i nalezalam do innej parafii. Moje pytanie jest takie czy pomimo tego ze teraz chodzimy do tego samego kosciola to nie musze zadnych zaswiadczen brac od swojej dawnej parafii? Moj slub byl w mojej parafii, nie w meza. Jeszcze mam jedno pytanie czy krzyzmo podczas chrztu przykrywa sie glowe? bede poraz pierwszy chrzestna i nie wiem jak i co, a nie chce sie zblaznic.
Potrzebne dokumenty to jest świadectwo chrztu i bierzmowania musisz wziąć w kancelarii parafialnej tam gdzie to się odbyło czyli pewnie w starym miejscu zamieszkania.
Ale są też księża, którzy nie oczekują tych dokumentów i wierzą na słowo jeśli rodziców dziecka dobrze znają, ci rodzice są praktykujący . Ksiądz ma zaufanie do takich ludzi i wie , że na rodziców chrzestnych wybiorą osoby również wierzące i praktykujące i posiadające wyżej wymienione sakramenty. O to musisz brata zapytać czego ich ksiądz oczekuje.
Potrzebna pewnie będzie też kartka z udokumentowaną spowiedzią tuż przed chrztem.

Krzyżmo nie kladzie się nikomu na głowę.
Obecnie krzyżmo jest w kształcie albo ozdobnej, białej chusteczki z napisem "pamiątka chrztu świętego" albo białej szatki jakby bolerka z takim samym napisem lub bez.
Ma się to w trakcie chrztu złożone i leży na dziecku, na brzuszku jeśli jest maleńkie i jest w beciku czy rożku lub trzyma się blisko dziecka gdy się ma je na rękach.
Te rzeczy kupuje się w sklepach z dewocjonaliami lub tam gdzie ubiory do chrztu.
Kiedyś chrzestna kupowała 2 metry białego płótna i w trakcie chrztu nakrywano tym dziecko a potem jak chłopak urósł to mu koszulę z tego szyli a dziewczynce bluzkę.

Potrzebna jest jeszcze świeca do chrztu najlepiej biała, specjalnie ozdobiona.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 16:17   #3
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Matka chrzestna - problem

A co ty żadnych świadectw nie przynosisz teraz, tylko zaświadczenie z parafii (kartkę daje do wypisania ksiądz z parafii, w której chrzest będzie) że możesz być chrzestną.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 16:23   #4
scarlett26
Zakorzenienie
 
Avatar scarlett26
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 9 934
Dot.: Matka chrzestna - problem

w praktyce chyba jest pewna samowolka chyba i od parafii zależy - u nas trzeba było kartki, że rodzice chrzestni mogą być chrzestnymi przynieść i kartki od spowiedzi od rodziców i rodziców chrzestnych... wcześniej byliśmy na rozmowie i ksiądz wypytywał i odnotowywał wszystko, łącznie z tym kto jest kim z zawodu nie wiem po co taka szczegółowa inwigilacja, wysokość ofiary uzależniona czy co???
__________________
"The past is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift. That is why it is called the present" Anon.


- 100/2017 (28304 strony)
- 143/2018 (35435 strony)
- 45/2019 (9833 strony)
scarlett26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 17:29   #5
monarika
Wtajemniczenie
 
Avatar monarika
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 2 074
Dot.: Matka chrzestna - problem

Wiesz w każdej parafii jest inaczej i to zależy od księdza więc może np po mszy w niedzielę możesz wejść do zakrystii i zapytać jakie dokumenty będą Ci potrzebne

Co do krzyżma to kładzie się je na piersi/brzuszku dziecka byłam też na chrzcie gdzie ksiądz poprosił o krzyżmo chrzestną (wyciągnął po nie rękę) i sam położył na dziecku więc to już wyjdzie w trakcie
monarika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 18:20   #6
Misio1849
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 983
Dot.: Matka chrzestna - problem

Ok, to dzieki za odpowiedzi. Przeczytalam na internecie ze krzyzmo sie na glowe daje, ale tez cos mi nie odpowiadalo to i wolalam sie zapytac. Dzieki jeszczze raz. Jednak wybiore sie do ksiedza i sie popytam.
Misio1849 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 19:00   #7
Ninquelote
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninquelote
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 316
Dot.: Matka chrzestna - problem

Bo krzyżmo to olej którym ksiądz robi znak krzyża na czole dziecka. A na dziecku kładzie się biała szatkę.
__________________
Bo jestem kluską, po prostu kluską
Choć bardzo staram się, wyglądać na istotę ludzką
Tak naprawdę jestem pierogiem
Ninquelote jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-02-19, 18:19   #8
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Matka chrzestna - problem

Cytat:
Napisane przez Ninquelote Pokaż wiadomość
Bo krzyżmo to olej którym ksiądz robi znak krzyża na czole dziecka. A na dziecku kładzie się biała szatkę.
Masz rację, że krzyżmo to olej ale też od wieków używana przy chrzcie tkanina w kształcie czy jak obecnie szatki czy chusteczki/serwetki
czy jak dawniej sporego kawałka białej tkaniny nazywana jest krzyżmem, krzyżemkiem. Taka potoczna, zwyczajowa nazwa.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-19, 19:38   #9
ula2689
Wtajemniczenie
 
Avatar ula2689
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: podlaskie
Wiadomości: 2 406
Dot.: Matka chrzestna - problem

Co parafia to inny zwyczaj.Jak my chrzciliśmy swoje dzieci to ksiądz nie wymagał żadnych zaświadczeń, natomiast jak ja byłam chrzestną poproszono mnie o zaświadczenie od mojego proboszcza.
ula2689 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-20, 10:29   #10
Ines3037200
Rozeznanie
 
Avatar Ines3037200
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 768
Dot.: Matka chrzestna - problem

2 razy byłam chrzestną w zeszłym roku i to w 2 innych parafiach, ba, w 2 innych województwach! I jedyne co, to szłam do mojego (w zasadzie nie mojego, tylko tam, skąd pochodzę i gdzie mieszka moja rodzina, ja tam już zameldowana nawet nie jestem) proboszcza po kartkę, że ww. osoba nie ma przeciwwskazań do bycia matką chrzestną. Nawet o jakiejś kartce od spowiedzi nie było mowy.
Ines3037200 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-21, 12:50   #11
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: Matka chrzestna - problem

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Potrzebne dokumenty to jest świadectwo chrztu i bierzmowania
To wszystko zależy od parafii.

Misio1849 dobrze by było, aby szwagier upewnił się jakie dokumenty są potrzebne do chrztu. U mnie w Parafii wystarczy, aby rodzice chrzestni przynieśli ze swoich Kościołów świstek, że mogą być chrzestnymi i tyle. W dodatku moja siostra była chrzczona i bierzmowania w Kościele w którym ja będę chrzciła, więc nam powiedziano, że nic nie musi przynosić, bo sprawdzą ją w Księgach i już.
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-02-21 12:50:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:34.