Szukam inspiracji - miasto jako bohater. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-07-14, 13:43   #1
dzaga1989
Zakorzenienie
 
Avatar dzaga1989
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: LbN
Wiadomości: 3 875

Szukam inspiracji - miasto jako bohater.


Dziewczyny kochane, zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Planuję zacząć niebawem studia doktoranckie i szukam inspiracji do badań. Konkretnie interesują mnie anglojęzyczne (a najlepiej brytyjskie, ale pewnie amerykańskie też by przeszły choćby jako porównanie) książki i filmy w których miasto odgrywa dość ważną rolę, na dobrą sprawę można powiedzieć, że pełni funkcję jednego z bohaterów.

Na razie myślałam o trylogii Matrix - dużo do analizy + bardzo lubię ten film.

Ale może podsuniecie mi jakieś ciekawe inspiracje. Może coś czytałyście, widziałyście i zasługuje to na uwagę.
Z góry bardzo baaaardzo dziękuję

Mały EDIT: Najmilej widziane byłyby adaptacje brytyjskich powieści Choć wiem że takiemu Matrixowi do nich daleko
__________________
Jestem Paula, a mój nick jest stary jak świat

Edytowane przez dzaga1989
Czas edycji: 2012-07-15 o 07:26
dzaga1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 14:14   #2
raingirl
Zakorzenienie
 
Avatar raingirl
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 11 532
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Jak na złość mam tylko hiszpańskie i rosyjskie skojarzenia Rozumiem, że tym nie pomogę?


EDIT - olśniło mnie po czasie Therry Pratchett i cały cykl Świat Dysku - o mieście Ankh-Morpork powstały w końcu kilometry opracowań na podstawie tej serii

Edytowane przez raingirl
Czas edycji: 2012-07-14 o 14:17 Powód: dopisek
raingirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 15:00   #3
Doris Day
Zadomowienie
 
Avatar Doris Day
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 1 449
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Przyszedł mi na myśl film Metropolis klik
__________________


22.06.09 - start: zapuszczam i dbam o włosy

Co było, a nie jest,
nie pisze się w rejestr



Doris Day jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 15:20   #4
dzaga1989
Zakorzenienie
 
Avatar dzaga1989
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: LbN
Wiadomości: 3 875
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez raingirl Pokaż wiadomość
Jak na złość mam tylko hiszpańskie i rosyjskie skojarzenia Rozumiem, że tym nie pomogę?


EDIT - olśniło mnie po czasie Therry Pratchett i cały cykl Świat Dysku - o mieście Ankh-Morpork powstały w końcu kilometry opracowań na podstawie tej serii
Och też totalnie o Pratchett'cie zapomniałam! Ale prawdę powiedziawszy jestem na razie w połowie Koloru Magii i usypiam Straaasznie mozolnie mi ta książka idzie. Ale chciałam zabrać się w końcu za Pratchetta bo wszyscy moi znajomi niezmiernie go chwalą...

Cytat:
Napisane przez Doris Day Pokaż wiadomość
Przyszedł mi na myśl film Metropolis klik
Widziałam widziałam Bardzo dziękuję!
__________________
Jestem Paula, a mój nick jest stary jak świat
dzaga1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 15:36   #5
raingirl
Zakorzenienie
 
Avatar raingirl
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 11 532
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez dzaga1989 Pokaż wiadomość
Och też totalnie o Pratchett'cie zapomniałam! Ale prawdę powiedziawszy jestem na razie w połowie Koloru Magii i usypiam Straaasznie mozolnie mi ta książka idzie. Ale chciałam zabrać się w końcu za Pratchetta bo wszyscy moi znajomi niezmiernie go chwalą...
Tak poza tematem, ale mi też Kolor Magii szedł średnio
Zdecydowanie bardziej polecam np. Kosiarza albo Trzy Wiedźmy Moje dwie ulubione


A w Twoim temacie przyszła mi na myśl Desperacja Kinga - małe miasteczko opanowane przez złe "coś". Ewentualnie dość podobny motyw w powieści Odwieczny wróg Deana Koontza

O! W horrorowym temacie jeszcze film Silent Hill, na podstawie serii gier komputerowych - tutaj miasto ma świadomość, pamięć i inne bajery
raingirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 16:52   #6
Doris Day
Zadomowienie
 
Avatar Doris Day
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 1 449
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

O, i może jeszcze miasto z Łowcy androidów? A znalazłaś może ten artykuł o miastach przyszłości w filmach? klik
__________________


22.06.09 - start: zapuszczam i dbam o włosy

Co było, a nie jest,
nie pisze się w rejestr




Edytowane przez Doris Day
Czas edycji: 2012-07-14 o 16:54 Powód: dopisek
Doris Day jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 19:14   #7
dzaga1989
Zakorzenienie
 
Avatar dzaga1989
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: LbN
Wiadomości: 3 875
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez raingirl Pokaż wiadomość
Tak poza tematem, ale mi też Kolor Magii szedł średnio
Zdecydowanie bardziej polecam np. Kosiarza albo Trzy Wiedźmy Moje dwie ulubione


A w Twoim temacie przyszła mi na myśl Desperacja Kinga - małe miasteczko opanowane przez złe "coś". Ewentualnie dość podobny motyw w powieści Odwieczny wróg Deana Koontza

O! W horrorowym temacie jeszcze film Silent Hill, na podstawie serii gier komputerowych - tutaj miasto ma świadomość, pamięć i inne bajery
Przeczytałam Była to moja "lektura" na studiach. Wyrd Sisters baaardzo przypadły mi do gustu więc chciałam się zabrać za Pratchett'a ale chyba zaczęłam nie od tego co trzeba I się zniechęciłam.

Silent Hill Dzięęęęęki! Jeju czasem wydaje mi się że bez Wizażu bym zginęła Uwielbiam Silent Hill i faktycznie bardzo ciekawą analizę można tutaj przeprowadzić. Ta dwuwymiarowość, dwie płaszczyzny, żywi, umarli, sam Silent Hill i wszystkie te paskudztwa, te rytuały...Kuuurcze...Fajn ie byłoby gdyby coś takiego przeszło. Szkoda że to wywodzi się od gry Szykuję się na literaturę więc na pewno preferowane będą książki i adaptacje. Ale kto wie, kto wie...Jeszcze raz dziękuję!

Cytat:
Napisane przez Doris Day Pokaż wiadomość
O, i może jeszcze miasto z Łowcy androidów? A znalazłaś może ten artykuł o miastach przyszłości w filmach? klik
Aaa Stukrotne dzięki za artykuł
Moją uwagę przykuł Kruk. Film też pokazuje ciemną stronę miasta i ludzkiej natury.

Dziewczyny raz jeszcze dziękuję Teraz już mam naprawdę konkretny punkt zaczepienia.
__________________
Jestem Paula, a mój nick jest stary jak świat
dzaga1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-07-14, 19:24   #8
raingirl
Zakorzenienie
 
Avatar raingirl
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 11 532
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez dzaga1989 Pokaż wiadomość
Moją uwagę przykuł Kruk. Film też pokazuje ciemną stronę miasta i ludzkiej natury.
Jak idziemy w tą stronę to podobne przedstawienie miasta masz w dwóch pierwszych częściach Batmana od samego patrzenia ma się gęsią skórkę

Cieszę się, że pomogłam, strasznie lubię takie wyszukiwania jak mi coś jeszcze wpadnie to się odezwę
raingirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-14, 22:40   #9
martini.
Zakorzenienie
 
Avatar martini.
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 7 911
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez Doris Day Pokaż wiadomość
Przyszedł mi na myśl film Metropolis klik
no ale to Niemcy są
idąc tym tropem jest cały cykl Wielkomiejskich Symfonii (Ruttman, Wiertow), ale to też nic z angielskim do czynienia nie ma

jak Cię interesuje ciemne, gęste miasto, poszukaj w Filmie Noir (znajdziesz też w literaturze polskiej jako Film Czarny).

oprócz tego, co mi przyszło do głowy - Nie oglądaj się teraz - N. Roega (1973, UK), gdzie Wenecja odgrywa ważną rolę (z resztą, u niego w większości filmów miasto jest ważne), Między Słowami - Coppoli o Tokio, o Tokio jest też taki dokument Tokyo-ga Wendersa (prod. USA + Niemcy), Slumdog Millionaire (reż. Danny Boyle, prod. UK, o Bombaju). Gangi Nowego Jorku - Scorcese (2002), Nowy Jork u Allena chociażby. Z seriali na pewno Seks w Wielkim Mieście, The Killing (Seattle).

i na pewno jakieś trzy tryliardy tytułów jeszcze, ale za późno jest na myślenie
martini. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-15, 06:58   #10
dzaga1989
Zakorzenienie
 
Avatar dzaga1989
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: LbN
Wiadomości: 3 875
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez martini. Pokaż wiadomość
no ale to Niemcy są
idąc tym tropem jest cały cykl Wielkomiejskich Symfonii (Ruttman, Wiertow), ale to też nic z angielskim do czynienia nie ma

jak Cię interesuje ciemne, gęste miasto, poszukaj w Filmie Noir (znajdziesz też w literaturze polskiej jako Film Czarny).

oprócz tego, co mi przyszło do głowy - Nie oglądaj się teraz - N. Roega (1973, UK), gdzie Wenecja odgrywa ważną rolę (z resztą, u niego w większości filmów miasto jest ważne), Między Słowami - Coppoli o Tokio, o Tokio jest też taki dokument Tokyo-ga Wendersa (prod. USA + Niemcy), Slumdog Millionaire (reż. Danny Boyle, prod. UK, o Bombaju). Gangi Nowego Jorku - Scorcese (2002), Nowy Jork u Allena chociażby. Z seriali na pewno Seks w Wielkim Mieście, The Killing (Seattle).

i na pewno jakieś trzy tryliardy tytułów jeszcze, ale za późno jest na myślenie
Tak tak, preferowane są produkcje angielskie. Z innymi może być po prostu problem i mogą nie być zaakceptowane.

Nie oglądaj się teraz - zajrzałam, wydaje się interesujący i jest oparty na powieści.
Między Słowami - znam i bardzo lubię. Szkoda że nie jest oparty na żadnej powieści, ale...zawsze można go wziąć pod uwagę przy porównaniu z czymś innym.
Slumdog - ofc też znam i dopiero teraz z Wiki dowiedziałam się że jest oparty na książce Vikasa Swarupa. Zastanawiam się tylko jaki procent książki jest poświęcony miastu. Ale pogrubię sobie tytuł i wezmę na pewno pod uwagę. Boję się tylko że wbiję się w zupełnie inną, nie-brytyjską kulturę, o której praktycznie nic nie wiem. Może być ciężko z analizą, ale kto mówił że będzie łatwo.
Seks w Wielkim Mieście - też na to wpadłam ale zdecydowanie za dużo tego jest Ale dziękuję!
Gangi Nowego Jorku - też znam i bardzo lubię. Chętnie może służyć jako porównanie.

Co do film noir - oczywiście pojęcie jest mi dobrze znane. Pisałam nawet licencjat z Double Indemnity (Podwójne Ubezpieczenie). Filmy noir oscylują w tematyce lat 40', 50' a mnie interesuje coś bardziej współczesnego.
Istnieje np. Sin City - współczesny film stylizowany na film noir. Fabuła jest mi jednak na razie obca. Widziałam też film Drive z Goslingiem - też bardzo osadzony w mieście. Muszę zebrać wszelkie tytuły i przez wakacje zrobić dogodny risercz Na rozmowie kwalifikacyjnej muszę już przedstawić jako taki projekt badań

Dziękuję raz jeszcze za poświęcony czas
Oczywiście czekam na więcej. Jeśli ktoś zna jakiś film/książkę (a najchętniej film będący adaptacją - pewnie dopiszę to w pierwszym poście) najlepiej z lit. UK to pliz pliz, będę wdzięczna za cynk!
__________________
Jestem Paula, a mój nick jest stary jak świat
dzaga1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-15, 12:47   #11
martini.
Zakorzenienie
 
Avatar martini.
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 7 911
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

No to zobacz w Neo-Noir (lata 90 głównie, ale do teraz znajdziesz elementy w filmach, zwłaszcza to miasto - Pulp Fiction, Memento).

Poza tym, jeśli Cię interesują ekranizacje (co prawda nie wiem, pod jakim kątem to miasto ma być, czy metropolii, czy społecznie etc.), to masz całą gamę adaptacji Austen z różnych lat.

Do głowy mi przyszło jeszcze Closer Nicholsa, bo tam fajnie Londyn widać, ale przyznam, zupełnie nie pamiętam, jak to było w dramacie u Marbera. Może też być bardzo nowojorski Hamlet 2000 Almereydy, czy też Floryda z Romeo+Juliet Luhrmanna.

Pod kątem metropolii dużo znajdziesz w filmach akcji. Wspomniany Batman, Spiderman, The Avengers.

Można tez popatrzeć pod kątem reżyserów i tutaj np. pod uwagę warto wziąć Finchera (Siedem, Zodiac, Fight Club) czy też Lyncha (Mulholland Drive, Zagubiona Autostrada).

Wszystko zależy od tego, pod jakim kątem szukasz.
martini. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-07-15, 13:09   #12
dzaga1989
Zakorzenienie
 
Avatar dzaga1989
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: LbN
Wiadomości: 3 875
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez martini. Pokaż wiadomość
No to zobacz w Neo-Noir (lata 90 głównie, ale do teraz znajdziesz elementy w filmach, zwłaszcza to miasto - Pulp Fiction, Memento).

Poza tym, jeśli Cię interesują ekranizacje (co prawda nie wiem, pod jakim kątem to miasto ma być, czy metropolii, czy społecznie etc.), to masz całą gamę adaptacji Austen z różnych lat.

Do głowy mi przyszło jeszcze Closer Nicholsa, bo tam fajnie Londyn widać, ale przyznam, zupełnie nie pamiętam, jak to było w dramacie u Marbera. Może też być bardzo nowojorski Hamlet 2000 Almereydy, czy też Floryda z Romeo+Juliet Luhrmanna.

Pod kątem metropolii dużo znajdziesz w filmach akcji. Wspomniany Batman, Spiderman, The Avengers.

Można tez popatrzeć pod kątem reżyserów i tutaj np. pod uwagę warto wziąć Finchera (Siedem, Zodiac, Fight Club) czy też Lyncha (Mulholland Drive, Zagubiona Autostrada).

Wszystko zależy od tego, pod jakim kątem szukasz.
Austen już Pisałam z niej mgr

Bardzo dziękuję za propozycję Finchera. Widziałam prawie wszystkie jego filmy. I nawet dziś rano zrobiłam risercz i pomyślałam że chętnie zestawiłabym Fight Club (chyba moja ulubiona książka) i Dr Jeckyll i Mr Hyde - u Palahniuka realia USA a u Stevensona UK Dodatkowo to rozczepienie osobowości i miasto w tle

Ale jeszcze Lynch mnie zainteresował. MD widziałam do połowy bo mi się coś z plikiem stało i nie ładował się dalej. Tego drugiego nie widziałam ale może warto
__________________
Jestem Paula, a mój nick jest stary jak świat
dzaga1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-16, 15:50   #13
Violettea
Raczkowanie
 
Avatar Violettea
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 167
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Przyszedł mi do głowy serial "Miasteczko Twin Peaks" tutaj link
__________________
CHCĘ TYLKO WSZYSTKIEGO.
Violettea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-19, 09:47   #14
dzaga1989
Zakorzenienie
 
Avatar dzaga1989
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: LbN
Wiadomości: 3 875
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez Eivor Pokaż wiadomość
Moze Sin City no i batmanowskie Gotham?
Tak tak, na Sin City sama wpadłam, a o Batmanie już któraś z dziewczyn pisała.

Teraz sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Muszę wybrać pomiędzy filmami i powieściami i najlepiej gdyby były one z jak najwęższego przedziału czasowego Wczytuję się własnie w The Novel Now Contemporary British Fiction i zbieram tytuły które później przejrzę.

Ogólnie dziękuję za pomoc i podpowiedzi!
__________________
Jestem Paula, a mój nick jest stary jak świat
dzaga1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-19, 09:47   #15
Eivor
Rozeznanie
 
Avatar Eivor
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 567
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Moze Sin City no i batmanowskie Gotham?

---------- Dopisano o 10:47 ---------- Poprzedni post napisano o 10:41 ----------

EDIT: o, Gaiman jest Anglikiem - to moze ksiazka Nigdziebadz. Mrocznawe urban fantasy z Londynem w tle.
__________________

Eivor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-30, 20:16   #16
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Mi nasuwa się tylko film "jestem legendą" czy jakoś tak, ale nie wiem czy trafiłam
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-08, 21:46   #17
Wampierz
Zakorzenienie
 
Avatar Wampierz
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 4 470
Dot.: Szukam inspiracji - miasto jako bohater.

Cytat:
Napisane przez dzaga1989 Pokaż wiadomość
Dziewczyny kochane, zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Planuję zacząć niebawem studia doktoranckie i szukam inspiracji do badań. Konkretnie interesują mnie anglojęzyczne (a najlepiej brytyjskie, ale pewnie amerykańskie też by przeszły choćby jako porównanie) książki i filmy w których miasto odgrywa dość ważną rolę, na dobrą sprawę można powiedzieć, że pełni funkcję jednego z bohaterów.

Na razie myślałam o trylogii Matrix - dużo do analizy + bardzo lubię ten film.

Ale może podsuniecie mi jakieś ciekawe inspiracje. Może coś czytałyście, widziałyście i zasługuje to na uwagę.
Z góry bardzo baaaardzo dziękuję

Mały EDIT: Najmilej widziane byłyby adaptacje brytyjskich powieści Choć wiem że takiemu Matrixowi do nich daleko
Ale prawdziwe miasto czy fikcyjne?

W Matrixie miasto jest raczej tłem i nawet nie jest prawdziwe... chyba ze ten cały Syjon, ale mało miastowy, raczej osada, schron. I nawet nie ma go w pierwszej częsci.

---------- Dopisano o 22:46 ---------- Poprzedni post napisano o 22:41 ----------

Chyba najwięcej znajdziesz o Londynie, chociaż też sporo jest o każdym chyba dużym mieście. O Edyngurgu czy Dublinie też na pewno na kopy. Myślę, że jak wrzucisz w Google po angielsku to otrzymasz sporo wyników.


Z takich w tle ale ważnych to Londyn w powieściach i filmach o Sherlocku Holmesie. Można by porównać tę zabawną uwspółczesnioną wersję BBC z oryginalną.
__________________
Blog o analizie kolorystycznej
Wampierz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:49.