Norwegia - praca- co i jak? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-20, 14:55   #31
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

a teraz prosze pokaz mi palcem gdzie ja napisalam, ze bedzie latwo?? i chwala Ci za to, fajnie ze pracujesz i sie realizujesz super, ze Ci sie uklada naprawde i nie z zawisci Ci to pisze

chodzi o to tylko, zeby dziewczyna wlasnie walczac o swoj byt, probujac cos zmienic nie zrazala sie na samym poczatku przyjezdzajac tutaj, bo nie moze znalezc pracy jako przewodnik turystyczny czy zadne biuro podrozy jej nie chce(konczy licencjat z turystyki). byc moze bedzie musiala sie przekwalifikowac, ze czasem do tego trzeba czasu(no i sam jestes tego przykladem, bo Tobie tez to zajelo, wcale nie malo skoro od 16rz juz tutaj jezdzisz I O DZIWO ZACZYNALES OD PRACY FIZYCZNEJ!!!). Ty miales mozliwosc przyjechania tutaj jako 16sto latek, 1000innych osob przyjezdza tutaj jako 30-40-50latkowie i wtedy zaczynaja sie uczyc jezyka.(zeby nie bylo, strasznie raza mnie ludzie, ktorzy siedza tutaj latami, a nie potrafia sie porozumiec w jakikolwiek inny sposob niz pisanie patykiem po piachu, wiec nie klepie takowych po dupce czy pleckach)

a co do czytania ze zrozumieniem, to Ty masz chyba z tym nie male problemy, bo dziewczyna pytala sie co i jak z praca w Norwegii, a nie napisala tutaj, zeby oceniac jej ambicje(jej, moje czy kogokolwiek). napisala: w Pl nic jej nie trzyma, tymsamym nic nie traci... kazdy orze jak moze, a to nie sa czasy na wybrzydzanie, szczegolnie jesli zycia troche sie poprobowalo, kiedy rodzina nie pomoze, kiedy mozna liczyc tylko na siebie,kiedy priorytetem w danym momencie jest przezycie, a nie nowy samochod.

AMEN
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...

Edytowane przez santom
Czas edycji: 2012-06-20 o 15:01
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 15:06   #32
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Zaczynałem od pracy fizycznej, bo tylko tyle mogłem na tamten czas.

'bo dziewczyna pytala sie co i jak z praca w Norwegii' - no, napisała i każdy przedstawił jej różowe barwy. Teraz niech wejdzie na finn i zobaczy jakie są oferty pracy.

Ty mówisz, że nic nie traci - jeśli rzuci pracę nawet za te 1200zł i będzie musiała uciekać z Norwegii także z racji braku pracy, to z powrotem jej nie zatrudnią a i gdzie indziej może mieć ciężko. Rozumiesz to? Tu nie chodzi o to, że jej życzę nie powodzenia, tylko o to, że może nie mieć do czego wracać. Ani za co.

Dla porównania - za 50 tyś. złotych w Polsce ktoś przeżyje rok. Ale ta sama osoba za tą samą kwotę w Norwegii nie przeżyje nawet 3/4 roku. Każdy w Norwegii widzi tylko zarobki, a nie patrzy na to, że kilo sera to 70 koron, że czasami bilet z jednego miasta do drugiego to wydatek prawie 1000 koron. Źle zaparkujesz? 1000 koron. Zepsuł Ci się samochód, musisz iść z nim do mechanika? 5 tysięcy koron.

I ja nie mówię o tym jak to powiedziałaś 'chwaleniu się willą z basenem czy nowym samochodem' tylko o codziennym życiu.
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 15:29   #33
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

tak, masz racje i tak jej tez wczesniej pisalam. jest drogo, ciezko jest znalezc prace, ciezko jest sie utrzymac, ludzie specyficzni, mozna sie pogubic, ale powiedz sam: czy w Pl mozna sie utrzymac za 1200zl? pewnie sie da, z miesiaca na miesiac, zastanawiajac sie czy starczy do poczatku miesiaca, ale czy to jest godne?... niestety, smutna prawda... jesli nie zaryzykuje, bedzie tkwila w kraju absurdow, bez perspektyw, gdzie ceny niedlugo osiagna pulap cen norweskich, a zarobki beda rumunskie, gdzie inzynier zarabia mnie niz sprzataczka w norwegii...

dla jasnosci: DOCIAKOWA jesli sie zdecydujesz bedzie trudno, bedzie Cie to kosztowalo mnostwo wysilku i nerwow, ale jesli chcesz walczyc o siebie to rob to... nikt nie daje Ci tutaj gwarancji, ze wszystko sie uda, ze nie bedziesz musiala wracac z ogonem podkulonym do Pl, ale no coz... zawsze mozna sprobowac. moi tesciowie gdyby nie zaryzykowali(a ryzykowali bardzo duzo, bo decydowali nie tylko za siebie, ale rowniez za dwoje swoich jeszcze niepelnoletnich dzieci) dzis zyliby w mieszkaniu 2pokojowym w bloku za 1500zl miesiecznie.
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 15:42   #34
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Ja się z Tobą zgadzam, tylko jak już mówiłem - boli mnie fakt, że ktoś z wyższym wykształceniem, w dodatku młody próbuje się łapać brzytwy, zamiast próbować sił w czymś więcej. Kto wie - może w turystyce będzie potrzebny polski przewodnik - trzeba się rozglądać. Ja też zawsze chętnie pomogę, przenocuję czy ugoszczę jeśli trzeba będzie.
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 15:51   #35
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

no i super chodzilo nam o to samo jednym slowem

no przerazajace to jest, ze ludzie rezygnuja z zawodow, szukajac lepszego bytu dla siebie, bo wlasny kraj nie jest w stanie nam tego zapewnic... miejmy nadzieje, ze dociakowa znajdzie prace przede wszystkim i bedzie dazyla do tego co ja satysfakcjonuje 3 mam kciuki za sluszne wybory
__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 15:57   #36
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Tak, chodziło o to samo.

Ja nigdy nie negowałem pracy fizycznej - mój tata po dziś dzień tak pracuje i darze go za to ogromnym szacunkiem, sam też tak pracowałem i wiem, że to ciężki kawałek chleba.

A i Dociakowa jeszcze coś - jak będziesz już miała te rybki, to staraj się pracować na dworze, bo w halach okropnie śmierdzi. ;_)
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-20, 23:15   #37
banana84
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: iceland
Wiadomości: 1 039
GG do banana84
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Co do skandynawii, ambicji i jezyka - owszem na przykladzie islandi mozna miec fajna prace bez jeyzka miejscowego -i owszem bylala takwoa dostepna ale w specyficznych zawodach - glownie IT, inzynierowie, medycy. Ale takie osob prace dobra znajda prawie wszedzie. Reszta raczej nie ma za bardzo co liczyc na ambitne zajecie, jesli nie skonczyla czegos pozadanego w danym kraju. Wowczas praca kelenrki staje sie marzeniem.
A zeby zostac trzeba pracowac, fizycznie, duzo godzin czesto..podziwiam osoby ktore po harowce mialy sile do wkuwania obecgo, ciezkiego jezyka - ja po kilkunastu godzinach ledwo skladalam zdania po polsku. Choc tez przed wyjazdem ambitnie liczylam, ze sie naucze jezyka.

I zeby pojechac do norwegii w wieku 16 lat to chyba tez nie tak bez grosza czy pomocy osob trzecich...
banana84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-20, 23:30   #38
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez banana84 Pokaż wiadomość
Co do skandynawii, ambicji i jezyka - owszem na przykladzie islandi mozna miec fajna prace bez jeyzka miejscowego -i owszem bylala takwoa dostepna ale w specyficznych zawodach - glownie IT, inzynierowie, medycy. Ale takie osob prace dobra znajda prawie wszedzie. Reszta raczej nie ma za bardzo co liczyc na ambitne zajecie, jesli nie skonczyla czegos pozadanego w danym kraju. Wowczas praca kelenrki staje sie marzeniem.
A zeby zostac trzeba pracowac, fizycznie, duzo godzin czesto..podziwiam osoby ktore po harowce mialy sile do wkuwania obecgo, ciezkiego jezyka - ja po kilkunastu godzinach ledwo skladalam zdania po polsku. Choc tez przed wyjazdem ambitnie liczylam, ze sie naucze jezyka.

I zeby pojechac do norwegii w wieku 16 lat to chyba tez nie tak bez grosza czy pomocy osob trzecich...
Islandia a Norwegia to inna bajka. W IT normalne jest to, że głównym językiem jest angielski, ale zarówno inżynierowie (nawet na platformach) czy lekarze - muszą być nostryfikowani i muszą znać norweski.

Nikt nie powiedział, że jeździłem bez grosza.
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 10:34   #39
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

krul o co Ci chodzi tak ogólnie? Dziewczyna pyta, a Ty naskaujesz i oskarżasz o brak ambicji. Jak ktoś potrzebuje pieniędzy to chwyta się każdej pracy, a choćby i całe życie był kelnerką czy to czyni go gorszą osobą? Ale masz rację po co gonić za pieniędzmi i pracować, przecież można posiedzieć na zasiłku.

Dociakowa znam dziewczynę, która pracowała przy szczepieniu ryb. Nie znała norweskiego, nie miała w tym doświadczenia. Praca była trudna, 12h na dobę, ale zarobiła tyle, że udało jej się za to pozwiedzać i jeszcze nie wrócić do Polski spłukaną.

Nostryfikacja dyplomu nie powinna Cię martwić o ile nie jesteś personelem medycznym. I nie, inżynierowie na platformach też nie muszą tergo robić. Kilku znam i też ni w ząb nie mówią po norwesku, ale jakoś w pisaniu programów i dogadaniu się z innymi im to nie przeszkadza.

P.S. Trochę zalatuje hipokryzją jak się kogoś krytykuje za chęć podjęcia fizycznej pracy i zarobienia na siebie, jak się samemu jeździło za pieniądze rodziny.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 10:56   #40
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Przeczytałaś wszystko dokładnie? Bo jeśli tak, to masz problem ze zrozumieniem.

No znasz, kilku inżynierów. I ilu zarabiają? Tłumaczę jak krowie na rowie, że wszystko tutaj, czyli - znajomość języków, doświadczenie, wykształcenie PROCENTUJE w zarobkach, więc możesz mieć i doktorat, a zarabiać 20 tyś. koron, bo jesteś bez doświadczenia i znasz tylko angielski. Rozumiesz, czy rozłożyć na czynniki proste?

'P.S. Trochę zalatuje hipokryzją jak się kogoś krytykuje za chęć podjęcia fizycznej pracy i zarobienia na siebie, jak się samemu jeździło za pieniądze rodziny. '

P.S. Zawsze jeździłem za swoje pieniądze, które mi zostawały/uzbierałem w czasie roku szkolnego, więc nie trafiłaś.

I P.S.2 - skoro znasz takich inżynierów, to po ile oni lat doświadczenia mają, 10, 15? Chyba, że zaraz powiesz, że po studiach się tam podostawali.

Edytowane przez krul
Czas edycji: 2012-06-21 o 11:03
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 13:38   #41
evela28
na drugie mam Irena
 
Avatar evela28
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mój raj
Wiadomości: 29 359
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez krul Pokaż wiadomość
Niestety, za mało u mnie gwałcących taksówkarzy pochodzenia Arabskiego by zebrać się na tolerancyjność, ale kto wie, czas pokaże jak się przeprowadzę do Oslo.

Próbuję po prostu przekazać koleżance, że Norwegia to wspaniały i piękny kraj, ale zarazem kraj absurdu. Tutaj nie rdzenni mieszkańcy będą Ci przeszkadzać, a polacy, bo polak polakowi wilkiem.

I ja też nie mówię, że jestem Bóg wie kim, ale skoro ma studia, zna angielski to powinna JUŻ zająć się nauką norweskiego i składać cv, a nie pisać, że zacznie się uczyć na miejscu. Na miejscu można się dokształcać, chociażby poprzez oglądanie telewizji. Bo kursy, o których ktoś wspominał też kosztują. Chyba, że idzie się na nie z navu.



Ech. Jeśli będziesz zarabiać 20 tyś koron to nie odłożysz wiele, o ile coś w ogóle odłożysz. Podstawą w Norwegii jest prawo jazdy i samochód, bo komunikacja jest okropnie droga. Posiadasz? Lubisz mrozy po -20 stopni i pracę w takich warunkach?
Poza tym - piszesz o doświadczeniu. Już pisałem wyżej, że w Norwegii jest ważniejsze, niż wykształcenie, a o ile mnie domysł nie myli, to go nie masz.
1. w każdym kraju polak polakowi wilkiem
2.bzdura, zależy gdzie sie mieszka, w Oslo jeżdzenie samochodem jest bardzo drogie, bramki co kawałek, ale ty to chyba wiesz

Cytat:
Napisane przez krul Pokaż wiadomość
Przeczytałaś wszystko dokładnie? Bo jeśli tak, to masz problem ze zrozumieniem.

No znasz, kilku inżynierów. I ilu zarabiają? Tłumaczę jak krowie na rowie, że wszystko tutaj, czyli - znajomość języków, doświadczenie, wykształcenie PROCENTUJE w zarobkach, więc możesz mieć i doktorat, a zarabiać 20 tyś. koron, bo jesteś bez doświadczenia i znasz tylko angielski. Rozumiesz, czy rozłożyć na czynniki proste?

'P.S. Trochę zalatuje hipokryzją jak się kogoś krytykuje za chęć podjęcia fizycznej pracy i zarobienia na siebie, jak się samemu jeździło za pieniądze rodziny. '

P.S. Zawsze jeździłem za swoje pieniądze, które mi zostawały/uzbierałem w czasie roku szkolnego, więc nie trafiłaś.

I P.S.2 - skoro znasz takich inżynierów, to po ile oni lat doświadczenia mają, 10, 15? Chyba, że zaraz powiesz, że po studiach się tam podostawali.
a gdzie tak nie jest, ja sie pytam
__________________

kiedy życie daje ci w twarz
uśmiechnij się i z politowaniem powiedz:
bijesz się jak ciota
evela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-21, 13:48   #42
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez evela28 Pokaż wiadomość
2.bzdura, zależy gdzie sie mieszka, w Oslo jeżdzenie samochodem jest bardzo drogie, bramki co kawałek, ale ty to chyba wiesz
chcesz porównywać jeżdżenie samochodem do biletu na dwa dni za 400 koron w promocji?
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 14:16   #43
evela28
na drugie mam Irena
 
Avatar evela28
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mój raj
Wiadomości: 29 359
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez krul Pokaż wiadomość
chcesz porównywać jeżdżenie samochodem do biletu na dwa dni za 400 koron w promocji?
nie, bilet miesięczny na pierwszą strefę, bo do pracy jeżdzi się codziennie prawda, a taki bilet często kupuje pracodawca
__________________

kiedy życie daje ci w twarz
uśmiechnij się i z politowaniem powiedz:
bijesz się jak ciota
evela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 14:37   #44
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez evela28 Pokaż wiadomość
nie, bilet miesięczny na pierwszą strefę, bo do pracy jeżdzi się codziennie prawda, a taki bilet często kupuje pracodawca
No, to teraz spójrz na to inaczej - nie zna miasta, nie zna języka. Z racji tego, że będzie początkująca, pewnie pracodawca nie będzie w nią inwestował. Jeśli będzie chciała zrobić tanie zakupy, będzie musiała się walić z torbami metrem czy czymkolwiek. Jeśli będzie musiała jechać poza Oslo - jest w czarnej dziurze. Jeśli chce jak najtaniej - osiądzie na obrzeżach. A sama strefa pierwsza nie jest aż taka duża - Vestli, Østerås, Lijordet, Eiksmarka czy inne to już V02 i jeszcze masa innych.

+ Dodaj do tego, że Oslo jest najdroższe. Sam akademik kosztuje 5 tyś. koron miesięcznie, a rozglądając się za normalnym mieszkaniem, to można osiwieć - chyba nie ma poniżej 10 tyś. koron czegoś na 50m2.

Edytowane przez krul
Czas edycji: 2012-06-21 o 14:42
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 15:55   #45
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Krul skończ i daj się innym wypowiedzieć. Wiemy już, że Twoim zdaniem, jeśli ktoś nie jest Tobą to na pewno przyjedzie to Norwegii, nie znajdzie pracy, nie stać go będzie, żeby do niej dojechać i nie będzie miał gdzie mieszkać.

Ale ten wątek nie jest do wymądrzania się jednego użytkownika, tylko po to, żeby osoba która go założyła oraz te, które go będą później czytać mogły się czegoś dowiedzieć, znaleźć praktyczne informacje.

Jak dla mnie możesz zarabiać i milion koron miesięcznie i zostać następnym królem Norwegii, ale naprawdę nikogo to nie interesuje. Bo to nie jest odpowiedź na pytanie, które zadała autorka wątku.

Dociakowa zajrzyj sobie na stronę www.mojanorwegia.pl znajdziesz tam sporo informacji m.in. o formalnościach, które musisz załatwić.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2012-06-21 o 15:58
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 16:10   #46
krul
Raczkowanie
 
Avatar krul
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 276
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

I to ja się bawię w hipokryzję, czy ktoś, kto mieszka w Norwegii miesiąc, w dodatku na utrzymaniu kogoś?
krul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 16:26   #47
syla39
Wtajemniczenie
 
Avatar syla39
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 639
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

chyba mi się wątki pomyliły
__________________
Nasze szczęście Lenka ur.18.08.2009


Edytowane przez syla39
Czas edycji: 2012-06-21 o 16:27
syla39 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-21, 17:00   #48
evela28
na drugie mam Irena
 
Avatar evela28
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: mój raj
Wiadomości: 29 359
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez krul Pokaż wiadomość
No, to teraz spójrz na to inaczej - nie zna miasta, nie zna języka. Z racji tego, że będzie początkująca, pewnie pracodawca nie będzie w nią inwestował. Jeśli będzie chciała zrobić tanie zakupy, będzie musiała się walić z torbami metrem czy czymkolwiek. Jeśli będzie musiała jechać poza Oslo - jest w czarnej dziurze. Jeśli chce jak najtaniej - osiądzie na obrzeżach. A sama strefa pierwsza nie jest aż taka duża - Vestli, Østerås, Lijordet, Eiksmarka czy inne to już V02 i jeszcze masa innych.

+ Dodaj do tego, że Oslo jest najdroższe. Sam akademik kosztuje 5 tyś. koron miesięcznie, a rozglądając się za normalnym mieszkaniem, to można osiwieć - chyba nie ma poniżej 10 tyś. koron czegoś na 50m2.
i co nie trafi do metra czy kolejki, nie uwlecze się z torbami, nie odezwie do nikogo, nie zapyta bo przecież nie zna języka

oj nie znasz jeszcze tak dobrze jak myslisz norweskich pracodawców, bardzo chętnie przyjmują początkujących a jeszcze chętniej całe rodziny i to na stałe
ale ty piszesz tylko o złej stronie, chyba by dziewczynę zniechęcić
wiec daj już spokój, bo w każdym kraju są plusy i minusy
dla mnie to EOT
__________________

kiedy życie daje ci w twarz
uśmiechnij się i z politowaniem powiedz:
bijesz się jak ciota
evela28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-22, 08:43   #49
Dociakowa
Zadomowienie
 
Avatar Dociakowa
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Wschód
Wiadomości: 1 947
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Jak na razie mam dwie opcje: W Norwegii siedzi dziewczyna z mojego miasta, u ktorej mogłabym się na jakiś czas zatrzymać, ma wolny pokój, nie jadę sama a z przyjaciółką więc razem będziemy zmagać się z tą straszną Norwegią. Poza tym znajomego znajomy siedzi w Norwegii od lat i prowadzi spa dla zwierząt czy jakąś inną fizjoterapię.. więc może mooooże będę mogła się tam wkręcić.

Moi drodzy po co te kłótnie?

Mieszkanie w Polsce mnie dobija. Chcę wyjechać gdzieś gdzie będzie stać mnie na godne zycie. Czy to jest złe? Nie posiadam wielkich talentów, nie byłam dobra z biologii, z języków umiem angielski, chociaż uczyłam się też rosyjskiego i niemieckiego, ale nie na tyle by być pewną, że sobie poradzę. Mam zapał i samozaparcie, ale nie mam tego czegoś zwanego talentem. Nie jestem w niczym na tyle dobra, żeby się tym szczycić ale i nie jestem głupia.
Bardzo chcialabym do czegoś dojść i coś osiągnąć, żeby na łożu śmierci móc powiedzieć, że coś przeżyłam i do czegoś doszłam
__________________

->
76,6....30.07->72,7......65,5kg.. .60

Edytowane przez Dociakowa
Czas edycji: 2012-06-22 o 08:45
Dociakowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-24, 22:01   #50
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Przeczytałam wątek i się też wypowiem...
Juz tak jest, że osoby przebywające dłuższy czas za granicami Polski stanowczo odradzają wyjazd i przedstawiają sytuację jak w najczarniejszych barwach....

Logiczne jest bardzo, że aby żyć bez problemu język trzeba znać ale prawdziwe jest też to, że znając angielski również sobie poradzimy na początku.

Głupotą jest też to, że kupujemy bilet w jedną stronę nie mając tam już pracy, znajomych czy gotówki na start ale.......
Jeśli chodzi o to dlaczego wyjeżdżamy do tej Norwegi to jest oczywiste...nie dla pięknych krajobrazów czy innej kultury. Wyjeżdżamy by było i żyło nam się lepiej....
Nigdy nie wyjechałabym z Polski gdybym miała dobrą pracę i potrafiła się utrzymac na normalnym poziomie. Mając rodzinę przy zarobkach 3tys zł mc nie jest się w stanie normalnie żyć.
Wybacz krul ale Twoje podejście jest trochę dziwne...
Uważam, że na początek to nawet do "pielenia ogródków" jest się dobrze zahaczyć. Ważne by zacząć funkcjonować w społeczeństwie. Będąc tam można rozpocząć naukę języka i w miarę upływu czasu zacząć szukać pracy marzeń. I właśnie taka osoba ma ambicje.
Bo nie ważne jak zaczynamy ale ważne jak kończymy!
Czy nie prawda???
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 07:54   #51
santom
Zakorzenienie
 
Avatar santom
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: tam gdzie diabel mowi dobranoc;D
Wiadomości: 5 424
GG do santom Send a message via Skype™ to santom
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

__________________





NA ZAWSZE W SERCU...
santom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-26, 13:04   #52
asiunia_1982
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 1
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez Dociakowa Pokaż wiadomość
Witajcie
Ostatnio dość intensywnie myslę, nad wyjazdem do Norwegii do pracy. Kuszą mnie oczywiście pieniądze. Za tydzień bronię licencjat z turystyki i nic mnie już nie trzyma w Polsce.
Może znalazły by się tutaj jakieś dobre duszyczki, który udzieliłyby mi kilku porad odnośnie wyjazdu? Jak znaleźć pracę? (znam tylko angielski),mieszkanie, jakie formalności trzeba dopełnić? Czy dobrze jest korzystać z biur pośrednictwa pracy tutaj w Polsce?
zapomnij dziewczyno na znalezienie dobrej pracy w norwegii masz szanse tylko znając ich język czyli norweski jest bardzo trudno wiem coś o tym bo mieszkam tam już około 5 lat i wcale mi sie tu nie podoba ale nie mam wyjścia na razie muszę.Mam nadzieję , że kiedyś wrócę do Polski na stałe. Pozdrawiam
asiunia_1982 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 19:51   #53
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Exclamation Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

powiem tak.
kolezanko jesli masz gdzi u kogo sie zatrzymac na poczatek, masz szcescie. ale pamietaj ze po pewnym czasie trzeba bedzie myslec o czym s samodzielnym. ceny mieszkan / pokoi roznia sie od drogo w centrum im dalej tym taniej, ale nie koniecznie bardzo kominiaktywnie - zalezy jak busy jezdza.
np JA od roku w BERGEN, za 45m2 na poddaszu place 7,5 tys plus energia i net 200nok, mieszkam z siostra jak na razie, ale ogladam sie za czyms swoim wiec jak tylko uda mi sie odlozyc kase na depozyt fruuuu

proponuje kupic bilet w 2 strony nie to ze odradzam, ale przeciez nigdy nic nie wiadomo. 3 miesiace to i tak szmat czasu, zobaczysz jak one szybko zleca, ani sie obejrzysz

w szukaniem pracy yhmmm - wiadomo ze lepiej patrza na kogos kto chociaz umie ciut po norwesku. ale powiem na swoim przykaldzie - ZERO nic nie mialam moj angielski byl koszmarny, a co udalo sie prace znalec. moze kokosow nie zarabiam bo ok 14-15 tys wychodze, zalezy ile godz przepracuje.
ale to i tak lepiej niz w PL. bo tu ok opalce mieszkanie neta telefon bilet <8 polski kredyt) i co kasa zostaje, czasmi mozna odlozyc na'czarna godzine'.

fajnie by bylo jakby faktycznie udalo ci sie zachaczyc u tego kolegi, ale pamietaj. POSTARAJ sie o KONTRAKT z nim szybko na policje - o pozwolenie na pobyt. potemm do SKATTa po ichni pesel, karta do bankomatu. no i mieszkanie.

jesli skonczylas licencjat w hotelarstwi, yhmm polecam halo zeby nie bylo BERGEN masa hoteli wszytskie kolo siebie, a miasto az wcale takie nie jest duze, na jakie wyglada

od siebie moge ci zyczyc powodzenie. badz jak cos napisz mi w wiadomosci jakis namiar na soebie gg skypa fejsa to doradze jak bd umiala

eh i sie rozpisalam. ale koncze te wypociny
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-01, 22:43   #54
Vanessita
Zakorzenienie
 
Avatar Vanessita
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Kraina Wikingów
Wiadomości: 3 225
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

No i to jest dowód, że można przypadek jeden na 100 ale jest...
Trzymam kciuki za wszystkich startujących takich jak ja wszystko przed nami....
__________________
M. M. K silimedy maximum 570hi ..20/02/2017...już są!!!
Vanessita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-02, 08:46   #55
kasia86bgo
Zakorzenienie
 
Avatar kasia86bgo
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: NO / PL
Wiadomości: 4 205
GG do kasia86bgo Send a message via Skype™ to kasia86bgo
Wink Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

no alez oczywiscie ze mozna.
trzeba tylko chciec.
ale faktycznie czasami polak polakowi wilkiem
ja to nawet czasami, wole rozmawiac po angielsku, jak wiem ze jakis polak jest w towarzystwie. bo juz mi sie tak zdarzylo ze eh szkoda slow bylo na tego czlowieka, taka zawisc od niego plynela
ale oczywisce sa i tacy, ktorzy pomoga. nie kazdy jest az tak zly
kasia86bgo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 07:10   #56
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez krul Pokaż wiadomość
Tam wyżej ktoś pisał, że norweski nie jest wymagany, bo wystarczy angielski - BZDURA!

Norweski komunikatywny to podstawa, to już nie ta Norwegia co kiedyś. .
Tu niestety muszę rację przyznać (z bólem wielkim)
Też usilnie myślę o przeprowadzce do Norwegii, rozsyłałam CV, szukałam też osobiście (byłam na 2 tygodnie).

Teraz wymagają norweskiego (inaczej może jest dla facetów - fachowców typu cieśla, elektryk itd - mówię o pracy dla kobiet). Nawet z jednej ofert na SPRZĄTACZKĘ odpisali mi że wymagają znajomości języka w mowie i piśmie co najmniej level 2 To w okolicach Alesund, bo tam się wybieram.

Inna rzecz, że akurat w miejscach gdzie chciałabym pracować (przedszkole, szkoła, dom opieki, szpital) język jest niezbędny... Ale zanim się nauczę w stopniu wystarczającym mogę pracować gdziekolwiek

I na szczęście takiej zimy-zimy tam nie ma.. za to leje ciągle.

dociakowa - ja się uczę języka w domu już dobrych parę miesięcy i.... jak coś jest napisane po norwesku to rozumiem większość, ale jak mam z kimś po norwesku porozmawiać to.. oj tego się samemu w domu nauczyć nie da
ale znalazłam teraz miesięczny kurs intensywny i zobaczymy jak będzie. na razie same podstawy tam są (które ja już maglowałam miliard razy) ale cieszy mnie, że będę mogła zacząć z kimś rozmawiać.

santom - gdzie dokładniej mieszkasz? podoba mi się Twoje podejście - mam podobne zdanie na temat życia

dociakowa - i jak tam? pojechałaś? ciekawa jestem czy Ci się udało...

Ja na razie szukam pracy przez internet. Czekam też aż ruszą nabory dla nauczycieli z Adecco.
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-15, 19:20   #57
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cześć,

Mnie ostatnio też zastanawia wyjazd do Norwegii. Jestem z wykształcenia inżynierem sanitarnym pracuję na budowie, jako inżynier budowy i właściwie mogłabym robić uprawnienia. Jednak mam małe ale... Z tego, co widze w PL coraz gorzej, nieprzyjemnie i do tego piętno pieniądza, aby cokolwiek mieć. Chciałabym wyjechać do Norwegii i żyć spokojniej.
Problem jest taki, że chciałabym pracować w zawodzie - jakiś kontrakt zagraniczny. Języka mogę się uczyć na kursie. Tylko problem z samą pracą...żeby mieć tam w miarę ok.

Pozdrawiam,
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3

dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-16, 08:57   #58
Mozalka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Mnie również zawsze fascynowała Norwegia, dlatego od dłuższego czasu patrzałam jak wygląda praca w Norwegii oraz życie. Aktualnie jestem tutaj drugi rok i za nic w świecie nie wróciłabym na stałe o kraju
Mozalka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-30, 00:44   #59
DagmaraRose2000
Perfumoholik z wyboru
 
Avatar DagmaraRose2000
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Cytat:
Napisane przez Mozalka Pokaż wiadomość
Mnie również zawsze fascynowała Norwegia, dlatego od dłuższego czasu patrzałam jak wygląda praca w Norwegii oraz życie. Aktualnie jestem tutaj drugi rok i za nic w świecie nie wróciłabym na stałe o kraju
Ciężko było znaleźć pracę?
__________________
Fragrantica
Lubimy Czytać

"Don't you know there ain't no devil, there's just God when he's drunk."
DagmaraRose2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-01, 23:49   #60
joanna187
Raczkowanie
 
Avatar joanna187
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 198
Dot.: Norwegia - praca- co i jak?

Z tego co mi wiadomo w Norwegii dużo potrzebują pracowników z branż budowlanej i energetycznej, i nawet dobrze płatne.
__________________
Mój blog o pracy: http://www.ofertypracyza-granica.blogspot.com

Chcesz założyć bloga?
Zobacz jak to zrobić --> Kliknij

Pora na dietę zobacz listę koktajli
joanna187 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-31 19:12:47


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:55.