Przydatne artykuły - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2006-04-26, 14:08   #1
Alchemiczka :D
Zadomowienie
 
Avatar Alchemiczka :D
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Biochemia kosmetyczna :)
Wiadomości: 1 298
Smile

Przydatne artykuły


http://www.pinezka.pl/content/view/2137/203/ (O filtrach, warto przeczytać)

http://www.pinezka.pl/content/view/2247/203/ Co w kremach piszczy cz. I

http://www.pinezka.pl/content/view/2293/203/ Co w kremach piszczy cz. II

http://www.pinezka.pl/content/view/2318/203/ Co w kremach piszczy cz. III

Promieniowanie UV

Proces powstawania opalenizny oraz samoopalaczehttp://www.wizaz.pl/basia_opalanie_faktory.php (Preparaty ochronne z filtrami anty-UV)


Faktory, czyli wskaźniki ochrony słonecznej dla UVB i UVA

Cytat:
Faktory określające stopień ochrony przed promieniami UVA.
Istnieje kilka metod oznaczania faktorów dla UVA, jednak nadal nie znaleziono jednej, idealnej metody oceniającej ochronne działanie filtrów anty-UVA, każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Trudności w określeniu stopnia ochrony filtrów UVA wynikają z cech tego zakresu promieniowania, bowiem niekorzystne efekty jego działania nie są widoczne od razu, tak jak to jest w przypadku promieni UVB.
Z tego względu, po pierwsze tylko na niewielu produktach ochronnych podane są faktory dla UVA, a po drugie często podane są jednocześnie na tym samym preparacie dwa różne faktory przy, których stoją dwie inne liczby. Wynika to z tego, że faktory te wyznaczane są dwiema różnymi metodami i nie są równoznaczne tak jak to było z różnymi symbolami faktorów dla UVB, które zawsze można było interpretować tak samo np. IP 15 = SPF 15.
Zdarza się też, że zamiast symbolu faktora napisany jest po prostu skrót UVA przy którym umieszczona jest liczba oznaczająca wartość ochrony przeciw temu typowi promieniowania, jednak wtedy dość trudno zinterpretować podaną wartość liczbową, nie znając metody jakiej użyto do jej oznaczenia.
Dwa najczęściej spotykane faktory UVA to faktor IPD oraz PPD. Oba faktory oznaczane są metodami "in vivo" polegającymi na przeprowadzaniu testów na ochotnikach, a więc bezpośrednio na ludzkiej skórze. Metody te są oparte na pomiarze pigmentacji lub rumienia wywołanego pod wpływem promieni UVA.

IPD (Immediate Pigment Darkening) W metodzie tej określa się efekty działania promieni UVA na skórę po 60 sekundach po zakończeniu ekspozycji na to promieniowanie. Faktor IPD jest to stosunek ilości promieniowania UVA potrzebnej do wywołania widocznej reakcji na skórze chronionej i niechronionej kremem z filtrem anty-UVA. Wartość faktora IPD interpretuje się następująco: IPD = 100 oznacza 100 % ochrony przed UVA, niższe wartości IPD oznaczają odpowiednio niższą ochronę. W praktyce nigdy nie spotkamy się z wartością IPD = 100. Obecnie dostępne filtry anty-UVA chronią maksymalnie w 80-90 %, wyższa ochrona jest nieosiągalna.

PPD (Peristent Pigment Darkening) W tej metodzie efekty działania promieni UVA na skórę odczytuje się po 2 do 24 godzin po zakończeniu naświetlania, kiedy to nasilenie pigmentacji powodowanej działaniem UVA jest już ustabilizowane. Wartość faktora PPD jest to stosunek ilości promieniowania UVA potrzebnej do wywołania widocznej reakcji na skórze chronionej i niechronionej kremem z filtrem anty-UVA. Faktor PPD informuje ile razy zmniejszyła się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę, przykładowo PPD = 7 oznacza, że do skóry wnika 7 razy mniej energii promieniowania UVA. Faktor PPD jest obecnie najbardziej wiarygodnym współczynnikiem określającym stopień ochrony UVA. Najwyższe, osiągalne obecnie wartości faktora PPD mieszczą się w granicach PPD 30.

Poparzenia słoneczne oraz kilka słów o witaminie E)

Filtry słoneczne chroniące przed promieniowaniem UV

Praktyczne porady na temat stosowania preparatów ochronnych z filtrami)

Filtry a włosy

http://www.biochemiaurody.com/DzialSun/UV1.htm (Ochrona przeciwsłoneczna częśc I)

http://www.biochemiaurody.com/DzialSun/UV2.htm (część II)

Informacje o Tinosorbach i Mexorylach

Przykłady kremów z filtrami

Promieniowanie UV, Filtry ochronne


Ochrona przed promieniowaniem UV, artykuł firmy Iwostin


Działanie słońca na skórę i jego skutki

http://www.aad.org/public/News/NewsR..._Realities.htm (Filtry a wit. D, tekst po angielsku, link dzięki Miłej Wizazance)

Oddziaływanie słońca na skórę

Wybielanie skóry - potrzeba dzisiejszych czasów

List of UVA-Protective Sunscreens (ang.)

http://www.zalotka.pl/daty_produkcji.html Odkodowujemy daty produkcji

http://datecalculator.googlepages.com/englishhomepage Sprawdzamy daty ważności kosmetyków

http://www.zerozits.com/Articles/acn...e6.htm#inglist Lista składników komedogennych (zatykających pory)

Słownik składników kosmetycznych

Kwasy hydroksylowe AHA i BHA

http://www.wizaz.pl/images/sikora/mity_fakty/ Mit czy prawda

Słoneczne złego początki

Tajniki bezpiecznego opalania ciała
__________________
"Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora"

Edytowane przez Hexxana
Czas edycji: 2010-04-22 o 18:48
Alchemiczka :D jest offline  
Stary 2010-05-11, 14:24   #2
Hexxana
Zakorzenienie
 
Avatar Hexxana
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 12 056
Wpisy w blogu: 20
GG do Hexxana Wyślij wiadomość przez MSN do Hexxana
Dot.: Przydatne artykuły

Uvinul A Plus (INCI: Diethylamino Hydroxybenzol Hexyl Benzoate)

Cytat:
Nowa generacja filtrów UV: niezawodna i uniwersalna ochrona na cały dzień

Efektywne substancje czynne firmy BASF chronią i pielęgnują skórę. Ochrona przed słońcem? Do niedawna oznaczało to nic innego jak zabezpieczenie przed oparzeniami słonecznymi, które powodowane są przez część emitowanego przez słońce promieniowania ultrafioletowego, a mianowicie przez krótkofalowe promienie UVB. Za nieszkodliwe uważano natomiast promieniowanie UVA, stanowiące 90% docierającego do ziemi światła ultrafioletowego. W międzyczasie stało się jednak jasne, że także i ono szkodzi skórze. Powoduje bowiem między innymi przedwczesne starzenie się skóry, czyli tzw. fotoaging. Symptomem są tworzące się zmarszczki, mała elastyczność skóry, przebarwienia pigmentowe i zmniejszenie reakcji obrony immunologicznej organizmu. Ponieważ organizm nie ostrzega przed zbyt dużym promieniowaniem UVA, jak ma to miejsce w przypadku promieniowania UVB w postaci oparzeń słonecznych, efekty ekspozycji na promieniowanie UVA sumują się i stają się widoczne dopiero po latach.

Kremy słoneczne chronią jak dotychczas niemal tylko przed promieniowaniem UVB, a tym samym przed oparzeniami słonecznymi. Zbyt mała jest natomiast ochrona przed promieniowaniem UVA. Problem ten zauważyła Komisja UE, wydając w zeszłym roku zalecenie, którego celem ma być ustalenie minimalnego progu ochrony przed promieniowaniem UVA w artykułach przeznaczonych do ochrony przed słońcem. Na promieniowanie UVA jesteśmy jednak narażeni nawet wtedy, gdy słońce przykryte jest chmurami, przebywając w półcieniu i za oknami. „Filtry UV są coraz częściej stosowane w codziennej pielęgnacji ciała i kosmetyce dekoracyjnej. Należy przy tym szczególną uwagę zwrócić na niezawodną ochronę przed wolnymi rodnikami oraz przedwczesnym starzeniem się. Zarówno wolne rodniki, jak i przedwczesne starzenie się są głównie efektem głęboko przenikającego promieniowania UVA”, mówi dr Heike Flößer-Müller, ekspert ds. ochrony przed słońcem w Technical Support Cosmetic Solutions firmy BASF. „W tym celu koncern BASF opracował niezawodny filtr UVA Uvinul® A Plus.“

Promienie UVA powodują w tkance łącznej przede wszystkim chroniczne uszkodzenia. Wytwarzają wolne rodniki, a więc wysoko reaktywne, agresywne związki, które atakują wszystko w ich bezpośrednim otoczeniu. Szkodzą one na przykład błonom komórkowym i atakują materiał genetyczny. Wskutek tego dochodzi do zaburzeń delikatnej równowagi funkcji komórkowych. Promienie UVA powodują także nadmierną stymulację realizowanego przez organizm rozpadu włókien tkanki łącznej, składającej się z elastyny i kolagenu. Skóra traci przez to elastyczność i wilgotność. Tworzą się zmarszczki, które z czasem pogłębiają się. Przed tymi objawami chroni innowacyjny filtr UVA Uvinul® A Plus. Absorbuje on emitowane promieniowanie i zamienia je na nieszkodliwe ciepło. Jest bardzo odporny na światło, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę.

Profesor dr Leonhard Zastrow, kierownik komórki badawczej producenta kosmetyków Lancaster w Monako, dokładnie przetestował filtr: „Uvinul® A Plus potrafi efektywnie przechwytywać promieniowanie UVA, znacznie redukując powstawanie wolnych rodników w skórze. Ponadto można go znakomicie łączyć z innymi składnikami kosmetycznymi. Dla nas jako producenta kosmetyków jest to wielką zaletą.” Do obszernej koncepcji ochrony przed promieniowaniem UV firmy BASF należą nie tylko chemiczne filtry UV, jak Uvinul® A Plus, lecz również filtry fizyczne. Niczym małe lusterka odbijają one światło – i to zarówno długofalowe promieniowanie UVA, jak i krótkofalowe promieniowanie UVB. Rolę minilusterek spełniają drobniutkie cząstki dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Mają one wielkość najwyżej jednej pięciotysięcznej milimetra i dlatego są na skórze niewidoczne. Trzeba by ułożyć obok siebie około 400 takich cząsteczek, aby osiągnęły one grubość ludzkiego włosa. Pomimo swej małej wielkości, cząsteczki te – zawarte w preparatach do ochrony przed słońcem – nie są wchłaniane przez zdrową skórę. Pokazują to zarówno badania przeprowadzone przez BASF, jak i niezależne analizy zrealizowane w ramach projektu Unii Europejskiej Nanoderm.

Niezależnie od tego, czy chemiczne czy fizyczne, nawet najlepsze filtry z najwyższym faktorem ochrony przed słońcem nie są w stanie zapobiec wnikaniu pewnej dawki promieniowania UV do skóry. Produkty firmy BASF chronią, bowiem zawarte w nich wysokoaktywne przeciwutleniacze, jak specjalne formy witaminy C i E, unieszkodliwiają wolne rodniki i chronią komórki skóry przed uszkodzeniami, jakie niesie z sobą proces utleniania. Substancje czynne z rumianku i prowitamina B5 działają antyzapalnie i równocześnie pielęgnują. Witamina A normalizuje nadmiernie stymulowany przez promieniowanie UVA rozpad włókien tkanki łącznej, następuje rewitalizacja komórek i zmniejszenie głębokości zmarszczek.

„Pod postacią filtrów UV, przeciwutleniaczy oraz innych stabilizujących i kojących skórę substancji czynnych, BASF oferuje dobrze dobrany potrójny system ochrony przed promieniowaniem UV i jego skutkami”. mówi dr Heike Flößer-Müller. „W kontakcie ze słońcem powinniśmy postępować bardziej odpowiedzialnie – i to nie tylko w czasie urlopu, lecz także na co dzień.”


Perspektywa
Wskutek zmian klimatycznych promieniowanie UV, jakie dociera do powierzchni ziemi, staje się coraz intensywniejsze. Coraz większa liczba konsumentów dostrzega, jak ważna jest ochrona szczególnie przed promieniowaniem UVA, aby chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem i innymi uszkodzeniami spowodowanymi światłem słonecznym. Dążenie do młodego wyglądu i piękna, do tego, aby mieć promienistą i pozbawioną zmarszczek skórę, zaowocowało powstaniem aktualnie jednego z najbardziej lukratywnych rynków na świecie – „przemysłu antiagingowego”. Zgodnie z przeprowadzoną w czerwcu 2006 roku przez przedsiębiorstwo marketingowo-informacyjne ACNielsen analizą, produkty chroniące przed starzeniem się stanowią w chwili obecnej 30 procent całego międzynarodowego rynku kosmetyków do pielęgnacji skóry. W samych tylko Niemczech na kosmetyki do pielęgnacji twarzy, zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się, wydano w 2005 roku niemal 280 milionów euro. Zwiększona świadomość społeczna, zaznaczający się trend zwany „antiagingiem” i wreszcie presja, jaką wywiera zalecenie UE, doprowadzą w niedalekiej przyszłości do wzmożonego stosowania filtrów UVA – zarówno w przypadku produktów chroniących przed słońcem, jak i kosmetyków do codziennej pielęgnacji oraz produktów do kosmetyki dekoracyjnej. Firmy działające w branży kosmetycznej liczą na roczny wzrost w tym segmencie rzędu 5 do 6 procent.

Substancje zawarte w filtrach UV spełniają różnorodne zadania
Zmniejszają one ilość światła ultrafioletowego wnikającego w skórę, odbijając je, rozpraszając lub zamieniając na nieszkodliwe ciepło. Dla zapewnienia kompleksowej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB z reguły łączy się dziś wiele różnych filtrów w jeden produkt. BASF jest jednym z większych na świecie dostawców filtrów UV dla przemysłu kosmetycznego i zaopatruje wielu renomowanych producentów preparatów do ochrony przed słońcem.

Chemiczne filtry UV absorbują promieniowanie i zamieniają je na nieszkodliwe ciepło. Ważne jest przy tym, aby molekuły aparatów absorpcyjnych przetwarzały energię tak, aby nie wchodziły w reakcję z innymi molekułami lub nie zostały zniszczone, gdyż stałyby się nieskuteczne. Filtr UV Uvinul® A Plus przetwarza energię w krótkiej wewnętrznej reakcji przegrupowania – tzw. H-Shift. Pochłonięte promieniowanie UVA powoduje pobudzenie molekuły, a atom wodoru wędruje wewnątrz niej w inne miejsce. Przy powrocie do stanu pierwotnego energia pochłonięta jako światło UV jest stopniowo oddawana w postaci ciepła, po czym molekuła może absorbować kolejne dawki energii promieniowania. Mechanizm ten zapewnia w pełni skuteczną i długotrwałą ochronę.

Za fizyczne filtry UV uchodzą drobniutkie cząsteczki dwutlenku tytanu lub tlenku cynku. Nie tylko odbijają one docierające do nich promieniowanie ultrafioletowe, lecz również rozpraszają i absorbują je. Ponieważ cząstki te są właściwie białe, mogą w przypadku dużego stężenia powodować niepożądany efekt białej skóry. Aby temu zapobiec, cząsteczki pigmentu zmniejszane są do wielkości około 200 nanometrów (milionowe części milimetra), dzięki czemu wydają się być na skórze przeźroczyste. Fizyczne filtry UV stosowane są przede wszystkim w preparatach do ochrony przed słońcem o faktorze powyżej 25. Nadają się również do skóry wrażliwej u dzieci i alergików.
Zrodlo-KLIK!

http://www.wnetrzeiogrod.pl/Akcesori...aly-dzien.html
__________________
Hexxana jest offline  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:22.