szkodliwość słońca- do której godziny? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-07-09, 01:45   #31
mentha
Zadomowienie

Dot.: szkodliwość słońca- do której godziny?

Cytat:
Napisane przez justyce
Jakoś nie widzę uproszczenia pewnych faktów w stwierdzeniu, że natężenie UV jest takie samo niezależnie od pory dnia czy roku. To po prostu błędne stwierdzenie. Dla niektórych skrót myślowy, dla innych dogmat.

Zresztą, nie mam zamiaru się tu kłócić, powtarzam, nie mam zamiaru nikomu niczego wmawiać. Wrzuciłam tylko swoją uwagę - bo po prostu chciałam i tyle.
Po prostu nie mogę uwierzyć, iż to stwierdzenie wynika z niewiedzy autorki. Doszukuję się tu raczej, choć przyznam, że jeszcze nie znalazłam wytłumaczenia, właśnie jakiegoś skrótu myślowego albo lapsusu.

Zwłaszcza, że w innym artykule B. Kwiatkowska wymienia czynniki, które mają wpływ na wielkość promieniowania:
Ponadto należy jeszcze uwzględnić to, że promienie słoneczne ulegają odbiciu:
- od śniegu i lodu - 85 %,
- od powierzchni wody- 20 %,
- od piasku, betonu, chmur kłębiastych- 15-20 %,
- od trawy- 10 %.
To zjawisko zwiększa naszą rzeczywistą ekspozycję na promieniowanie UV, także nawet przebywając w cieniu mamy szansę się opalić.
Na każde 1000 metrów wzwyż zwiększa się o 15 % natężenie promieniowania UV. Dlatego w górach otrzymujemy jeszcze wyższą dawkę promieniowania UVA i UVB niż przebywając na przykład nad morzem i możemy się jeszcze szybciej opalić. Narciarze i osoby jadące w góry powinny zawsze chronić się kremami o wysokich faktorach, tym bardziej, że śnieg odbija dodatkowo aż 85 % promieniowania słonecznego, zwiększając w ten sposób ok. 2-5 krotnie dawkę padających na skórę promieni UV.

http://www.mediweb.pl/beauty/wyswietl_vad.php?id=912

Cytat:
Udział promieniowania nadfioletowego w świetle słonecznym zależy od: szerokości geogr. (największy jest między 30° szerokości pd. a 30° szerokości pn.), wysokości położenia Słońca na niebie, wysokości n.p.m. (na każde 1000 m przybywa 15% promieniowania nadfioletowego), stopnia czystości powietrza, ilości promieniowania odbitego (od śniegu, powierzchni wody, piasku, chmur typu cumulus).
mentha jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-09, 10:24   #32
justyce
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Justy
skoro już uściślamy, to warto zaznaczyć, że szkło (okienne, samochodowe- konkretne badania w linkach z pubmedu) przepuszcza dużo promieniwania UVA- jest to ilość powodująca m.in. fotostarzenie, przebarwienia, odczyny alergiczne u osób wrażliwych itd. i rozsądnie byłoby się przed nim chronić
Tylko że ja nigdzie nie napisałam, żeby się przed promieniowaniem nie chronić. Tego przecież nie kwestionuję, sama stosuję filtry przez cały dzień. Chodziło mi tylko o to, że promieniowanie UVA zmienia się w ciągu dnia i pór roku, ale owszem, trzeba brać pod uwagę sytuacje wyjątkowe takie jak wyjazd nad morze czy w góry, gdzie mamy dodatkowe czynniki rozpraszające i odbijające światło słoneczne. To tyle. Nie wiem, po co tyle hałasu o nic.
Stary 2006-07-09, 11:02   #33
Justy
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez justyce
ja nigdzie nie napisałam, żeby się przed promieniowaniem nie chronić. Chodziło mi tylko o to, że promieniowanie UVA zmienia się w ciągu dnia i pór roku
tak. a ja nigdzie nie napisałam, że nie masz w tym przypadku racji.

Ale uśliślam fragment dotyczący przenikania promieni UV przez szyby. wyłącznie ten fragment wypowiedzi.
Justy jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-09, 14:21   #34
justyce
Zadomowienie

Mam nadzieję, że teraz już wszystko wyjaśnione i wizażanki też będą wiedziały, co o tym wszystkim myśleć.
Stary 2006-07-11, 13:12   #35
justa79
Zakorzenienie

GG do justa79

potwierdzam przenikanie promieni UV przez szyby samochodowe - w zeszłym roku mój TŻ miał opaloną tylko lewą rękę i lewą stronę szyi - a szyb w samochodzie nie odsuwał, ze względu na hałas. tak samo przenikanie UV przez szyby okienne jest udokumentowane znanym już badaniem, w którym porównuje się obie połowy twarzy kobiety, która przez długie lata siedziała jedną stroną do okna w biurze.

Klikaj codziennie:
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.pajacyk.pl
http://www.polskieserce.pl

Nie udzielam indywidualnych porad poza forum!
justa79 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-11, 19:41   #36
Paula07
Wtajemniczenie

Post Dot.: szkodliwość słońca- do której godziny?

Cytat:
Napisane przez justa79
potwierdzam przenikanie promieni UV przez szyby samochodowe - w zeszłym roku mój TŻ miał opaloną tylko lewą rękę i lewą stronę szyi - a szyb w samochodzie nie odsuwał, ze względu na hałas.

Niektóre samochody z wyższej półki mają filtry w szybach samochodowych. Jak się dowiem jakie mają filtry, do ilu nm. to dam znać .
Paula07 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-11, 20:02   #37
Justy
Zakorzenienie

jeden z linków, który podawałam był na temat "cieniowanych" szyb samochodowych, które ograniczają UVA.
"Since window glass absorbs sunlight below 320 nm, it provides a means of assessing sensitivity to longer wavelengths, i.e. UVA and visible radiation. Positive responses to the query of whether symptoms develop in the auto with the windows up must now be interpreted with regard to the possible presence of tinted plastic film on side and rear windows. These films block nearly all UVA radiation, as does the plastic interleaf of windshields. Thus, occupants of an auto equipped with plastic film receive photoprotection from UVB radiation and well into the UVA region. (...)By considering responses of photosensitive persons in autos with tinted or untinted windows, coupled with efficacy of appropriate sunscreens, we produced an algorithm defining three photosensitivity subsets. Persons sensitive to long-wavelength UVA and/or visible radiation will benefit from tinted auto windows. In particular, patients with lupus erythematosus (LE) have actively promoted legislation allowing tinted windows. "
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/q...=pubmed_DocSum
konkretów typu w jakich samochodach są stosowane takie szyby niestety brak.
Justy jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości