Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Intymne myśli, chwile prywatności, spotkania...

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-07-13, 12:02   #1
elka2006
Przyczajenie

Smile tabletki antykoncepcyjne, a grzech

Mam pytanko do dziewczyn, które zazywaja tabletki antykoncepcyjne. Ja też mam zamiar zastosować ten sposób antykoncepcji, mam przepisany yasmin, ale dręczy mnie trochę sumienie. Wiem, że może wyda się to komuś bzdurne, ale może wynika to z tego, ze ten sposób zabezpiczenia nie jest doraźny i wiąże się z dłuższym stosowanie. Jestem ciekawa jakie jest wasze podejście do tematu antykoncepcja katolioczek. Bedę wdzięczna za informację
elka2006 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-13, 12:20   #2
elka2006
Przyczajenie

Question Dot.: tabletki antykoncepcyjne, a grzech

To jeszcze raz ja. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące yasmin. Wiem, że dużo jest na forum o tych tabletkach, ale ostatnio dowiedziałam się, że w Holandii nie dopuścili ich ze względu na dużą szkodliwość. Moja ginekolog twierdzi, że są bezpieczne. Co sądzicie o tym???
Stary 2006-07-13, 13:22   #3
paula78
Zakorzenienie

Smaczny profil paula78
Smaczne przepisy14
Dot.: tabletki antykoncepcyjne, a grzech

katoliczka nie uznaje pigulek tlyko naturalne metody a skutecznosc ich jest wiadomo jaka i komfort uzywania żaden .

co do bezpieczenstwa to nie wiem jak jest w przypadku twoich pigulek ale moznesz je zawsze zmienic a wplyw na nasz organizm i tak okaze sie po 20-30 latach na szczescie nikt nikogo nie zmusza i bierzemy je na wlasna odpowiedzialnosc.

paula78 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-13, 13:34   #4
margitta
Zakorzenienie

Tabletki to wg Kościoła taki sam grzech jak wszystkie inne metody. Grzechem jest przecież jakakolwiek antykoncepcja. Dlataego jeżeli nie miałaś wyrzutów sumienia np. stosując prezerwatywę, to czemu miałabyś je mieć teraz?

włosomaniaczka CG od 06.2012
margitta jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-13, 21:08   #5
zielony_motylek
Rozeznanie

zanim zaczełam stosować prezeratywy też troche nad tym myślałam, ale przecież grzechem jest też uprawianie sexu przed ślubem więc no.. myśle, że już lepiej się zabezpieczać niż mieć dziecko kiedy nie jest się w stanie zapewnić mu wystarczających warunków..
ja wlasnie zaczne brać drugie opakowanie yasmin więc nie wiem czy jestem kompetentna osobą do udzielania ci rady na temat tego czy są dobre, ale mój organizm przynajmniej narazie bardzo dobrze je odbiera nie mam żadnych skutków ubocznych, ale to zalezy od kazdego z osobna..
Stary 2006-07-14, 06:22   #6
czuczenka
Zakorzenienie

biore tabletki, jestem praktykująca katoliczka wiem ze to grzech, ale co ja na to poradze same uprawianie seksu przed slubem jest grzechem i wedlug moich rodzicow szmaceniem sie wole byc grzesznikiem ... nic ludkiem ktory bawi juz dzieciaczka.

Już Pani Licencjat
teraz sie MaGistRuje
5-ty rok na Wizażu

DUKAM
czuczenka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 06:58   #7
Soncia
Raczkowanie

GG do Soncia

Hmm Jestem katoliczka i wychodze z zalozenia, ze lepiej jest stosowac antykoncepcje, niz porzucic swoje dziecko, albo gorzej - usunac ciaze!!

Ja stosuje Yasmin od 9 miesiecy i czuje sie wspaniale Zadnych skutkow ubocznych

Pozdrawiam serdecznie
Soncia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 10:07   #8
mouzi
Raczkowanie

no to kurcze .....nie przesadzajmy, ja prawdopodobnie bede miala zalozona spirale w przyszlym tygniu, jesli ju to wole sie zab niz byc mloda mama
mouzi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 11:28   #9
Asik_
Zakorzenienie

Czy to grzech hmmm, przeciez gdyby nie antykoncepcja to rodziny miały by po 10 dzieci. Jak Koscioł na to patrzy? ANtykoncepcja po slubie to tez grzech? Troszke tego nie rozumie. Sa przeciez biedne rodziny ktore nie moga sobie pozwolic na wiecej dzieci
Asik_ jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 11:36   #10
czuczenka
Zakorzenienie

no metoda antykoncpecpcji jest kalendarzyk i kosciol tylko na to pozwala!! Boshhh jakie to chore wszystko

Już Pani Licencjat
teraz sie MaGistRuje
5-ty rok na Wizażu

DUKAM
czuczenka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 12:03   #11
shockwaves
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez czuczenka
no metoda antykoncpecpcji jest kalendarzyk i kosciol tylko na to pozwala!! Boshhh jakie to chore wszystko
dokładnie! przecież kalendarzyk, zapobiegając ciąży staje się metodą antykoncepcyjną na równi z gumkami czy tabletkami (nie mówię o skuteczności, tylko fakcie). Kościół ma wiele absurdalnych i niewyjaśnionych zasad, więc po co się tym przejmować. (przepraszam, jeśli uraziłam czyjeś uczucia, ale taki jest moje zdanie). Trzeba po prostu robić to, co wydaje się nam słuszne, nie krzywdząc nikogo - np. płodu, usuwając go, siebie i partnera- rodząc dziecko, na ktore nas nie stac.
shockwaves jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 12:34   #12
paula78
Zakorzenienie

Smaczny profil paula78
Smaczne przepisy14

Cytat:
Napisane przez Asik_
Czy to grzech hmmm, przeciez gdyby nie antykoncepcja to rodziny miały by po 10 dzieci. Jak Koscioł na to patrzy? ANtykoncepcja po slubie to tez grzech? Troszke tego nie rozumie. Sa przeciez biedne rodziny ktore nie moga sobie pozwolic na wiecej dzieci
nie wiem ile masz lat ale jeszcze musisz sie wiele nauczyc jak funkcjonuje świat i kościół.

Stary 2006-07-14, 13:57   #13
kirrrri
Przyczajenie

Jestem nowa na forum, jestem dopiero w trakcie przygladania sie co tu sie dzieje i o czym sie mówi, ale widząc ten post nie mogłam powstrzymać sie by nie napisać na ten temat
Otóż mam bardzo dobrą koleżanke która wychodzi właśnie za maż. Odnośnie antykoncepcji bardzo duzo mówi sie na nauczkach przygotowawczych w kościele.
Panii prowadząca te nauki uzmysłowiła mojej koleżance, co traktuję z mieszanymi uczuciami ze metoda naturalna antykoncepcji ma swoje plusy.
Kobieta twierdzi ze badanie temperatury, śluzu i wyliczenie kalendażowe jest bardzo skuteczną metodą co de facto potwierdził ginekolog który uczył koleżanke kilka dni później tej metody.
W każdym razie nie stosowanie innych metod tłumaczono jej miedzy innymi w ten sposób ,że okres owulacji,czyli okresu wielce prawdopodobnego dla zajscia w ciąże, należy traktować jako okres wstżemieźliwości seksualnej małżonków. Te kilka dni,kiedy małżenstwo czeka na siebie, niecierpliwi sie podobno ma za zadanie zbliżyc ich jak najbardziej. Bo sex w zwiazku małżonków ma byc czymś cudownym, połączeniem ich dusz a nie aktem fizycznym typu bierz mnie gdzie chcesz jak chcesz i kiedy chcesz.
Początkowo zadrwiłam z takiej argumentacji, ale myslac potem o tym ,doszłam do wniosku,że tak da sie żyć i co wiecej-taki zwiazek ma szansę wiekszego docenienia partnera. Fakt faktem inne metody nie sa naturalne,poza prezerwatywą moze, wiekszosć źle oddziałuje na nasz organizm. Wiec skoro jesteśmy katoliczkami, modlimy sie w kosciele,przyjmujemy komunię, to dlaczego nie miałybysmy stosować sie do zaleceń kościoła odnosnie antykoncepcji. To trudna sprawa, zwłaszcza w czasach kiedy kościół działa i mówi tak kontrowersyjnie. Ale dlaczego by nie spróbować?
kirrrri jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 14:06   #14
sylwiani
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez paula78
nie wiem ile masz lat ale jeszcze musisz sie wiele nauczyc jak funkcjonuje świat i kościół.
każdy się tego uczy stale
sylwiani jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 14:07   #15
paula78
Zakorzenienie

Smaczny profil paula78
Smaczne przepisy14

no wlasnie katoliczki ,niz demograficzny wiec prosze isc po termometr i drżec co miesiac o kolejna ciaże a jednoczesnie to cudowe połączeniez z partnerem ,miodzio

Stary 2006-07-14, 14:25   #16
Shemreolin
Zakorzenienie

GG do Shemreolin Send a message via Skype™ to Shemreolin

Cytat:
Napisane przez shockwaves
dokładnie! przecież kalendarzyk, zapobiegając ciąży staje się metodą antykoncepcyjną na równi z gumkami czy tabletkami (nie mówię o skuteczności, tylko fakcie). Kościół ma wiele absurdalnych i niewyjaśnionych zasad, więc po co się tym przejmować. (przepraszam, jeśli uraziłam czyjeś uczucia, ale taki jest moje zdanie). Trzeba po prostu robić to, co wydaje się nam słuszne, nie krzywdząc nikogo - np. płodu, usuwając go, siebie i partnera- rodząc dziecko, na ktore nas nie stac.
Przede wszystkim nigdy nie usłyszysz od katolika, że kalendarzyk to jest metoda antykoncepcji. To jest metoda "naturalnego planowania rodziny". To są tylko słowa tak naprawdę i ja nie wiem czym sie różni jedno od drugiego, ale jak sobie chcą tak mówić to ich sprawa. Ja też mam koleżankęm która jest świeżo co po kursie przedmałżeńskim i z tego co mi opowiadała, to chodzi tu o to, że kobieta ma wiedzieć kiedy jest płodna a nie kiedy jest niepłodna. Tzn. że może zaplanować poczęcie. Bo generalnie tu właśnie chodzi o to by wiedzieć kiedy zajść, a nie kiedy nie zajść. Tyle tylko, że ludzie używaja tego jako metody antykoncepcji, a KK chodzi o podejście do tematu generalnie. Bo to od człowieka zależy z jakim zamysłem stosuje tę metodę. I wiadomo, że opcja "czekam na owulacje" jest o wiele radosniejsza jeśli chodzi o spółkowanie, niż "czekam na dni niepłodne", bo wiadomo, że wtedy też można zajść i człowiek sie tylko stresuje.

Co mnie najbardziej zastanawia to jakis kompletny brak logiki w nazywaniu tabletek środkami wczesnoporonnymi. Nijak nie jestem w stanie zrozumieć, jak cos może byc wczesnoporonne jak do zapłodnienia nawet nie doszło. No bo przecież tabletki hamują jajeczkowanie u kobiety, więc ten plemnior po prostu nie ma czego zapłodnić! Więc plemnior ginie po prostu po kilku dniach tak jakby to było w czasie dni niepłodnych, gdyby nie spotkał zadnego jajka na swej drodze. I gdzie tu sens i logika? Tego nigdy nie zrozumiem...

Shemreolin jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 14:37   #17
elka2006
Przyczajenie

Bardzo Wam dziękuję za zainteresowanie moim pytankiem Ja jestem mężatką i matką / mam synka/, ale na razie nie chcemy mieć z mężem więcej dzieci. Wiecie jakie są czasy. Zaplanowaliśmy drugą pociechę w późniejszym okresie naszego życia. Myślę, że to nic złego. Co do metod naturalnych, to wybaczcie, ale nie mam do nich zaufania. Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego Kościół nie toleruje antykoncepcji w formie tabletek skoro nie powoduja one poronień / nie doprowadzają do owulacji/. Czy lepiej jest żyć zgodnie z naturalnymi metodami i cały miesiąc czekać czy będzie miesiączka, czy też nie???? Przerabiałam ten temat wle razy i wiem dokładnie jaka jest wtedy atmosfera w domu. Mam nadzieję, że Kościół już w niedługim czasie zmieni coś w tym temacie. Trzymajcie się cieplutko
Stary 2006-07-14, 16:35   #18
Gina22
BAN stały

Moi zdanie kazdy powinien robić to, co jest zgodne tylko i wyłącznie z jego własnym sumieniem. Wierzę w Boga, chodze do kościoła, tylko że coraz częściej widzę ogrom róznic między moim podejściem do zycia a takim jakie powinno byc według kościoła
Zastanawia mnie tylko jedno - są sprawy, gdzie decyzja Kościoła nie jest jednoznaczna. Ile jest rzeczy, które kiedyś były zabronione, a obecnie Kościół zastanawia się nad ich "grzesznością". Ludzie chcą, aby uznano antykoncepcję. Ale co w takim razie jest dobre? Czy to, co kiedyś było grzechem, nagle może nic przestać być?
Gina22 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 18:12   #19
sylwiani
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Gina22
Moi zdanie kazdy powinien robić to, co jest zgodne tylko i wyłącznie z jego własnym sumieniem. Wierzę w Boga, chodze do kościoła, tylko że coraz częściej widzę ogrom róznic między moim podejściem do zycia a takim jakie powinno byc według kościoła
Zastanawia mnie tylko jedno - są sprawy, gdzie decyzja Kościoła nie jest jednoznaczna. Ile jest rzeczy, które kiedyś były zabronione, a obecnie Kościół zastanawia się nad ich "grzesznością". Ludzie chcą, aby uznano antykoncepcję. Ale co w takim razie jest dobre? Czy to, co kiedyś było grzechem, nagle może nic przestać być?
mam to samo, ale nie zamierzam oceniać innych, mogę wyrazić swoje zdanie, ale nie zamierzam go nikomu narzucać, bo każdy żyje w innej rzeczywistości, nie znoszę jak ktoś z lekceważeniem wypowiada się o tych ludziach, którzy "naturalnie planują rodzinę", pomyślcie o tym, ile ta metoda wymaga nakładu sił i wyrzeczeń (niestety nie mam tyle samozaparcia), więc nie zamierzam ich uważać za gorszych, czy zacofanych, to po prostu ich wybór i należy go uszanować, gdy się współżyje i stosuje różne metody antykoncepcji należy zawsze liczyć się z możliwością poczęcia, dlatego właśnie uważam, że to nie jest zabawa i do wszystkiego trzeba po prostu dorosnąć
Stary 2006-07-14, 18:19   #20
sylwiani
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez paula78
no wlasnie katoliczki ,niz demograficzny wiec prosze isc po termometr i drżec co miesiac o kolejna ciaże a jednoczesnie to cudowe połączeniez z partnerem ,miodzio
jestem katoliczką i uważam, że to moja sprawa i nie życzę sobie wyśmiewania
wolę cudowne połączenie ze stałym partnerem, niż za każdym razem z innym
Stary 2006-07-14, 20:58   #21
elka2006
Przyczajenie

Sylwiani problem antykoncepcji nie dotyczy tylko młodych dziewczyn, które często zmieniają partnerów. Myślę, tabletki z reguły zażywają mężatki, które chcą świadomie panować swoje potomstwo. Wszystko byłoby ok, gdyby nie teoria grzechu i czynienia zła, którego nie chcemy popełniać. Faktemj jest, że w przestrzeni wieków poglady Kościoła się zmieniają, ale wątpliwości nadal zostają.
Stary 2006-07-14, 21:07   #22
margitta
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez paula78
Chyba trochę przesadzasz. Religia jest osobistą sprawą każdego człowieka i nie powinnaś się z katolików wyśmiewać. Dziwne, że akurat do ciebie to mówię, ale trochę tolerancji

włosomaniaczka CG od 06.2012
margitta jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 22:41   #23
primavera
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez paula78
katoliczka nie uznaje pigulek tlyko naturalne metody a skutecznosc ich jest wiadomo jaka i komfort uzywania żaden .
Cytat:
Napisane przez paula78
Rozumuję z twojej wypowiedzi,że stosujesz/stosowałaś owe metody i swoje zdanie opierasz na doświadczeniu?

Cytat:
Napisane przez czuczenka
Tak się składa,że"Kalendarzyk"nie jest odwielu lat uważany ani za metodę antykoncepcji,ani npr- jest to metoda historyczna, stosowana wiele lat temu.

Łatwo jest coś wyśmiać czy skrytykować- ja polecam najpierw zapoznanie sięz tym.
primavera jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 23:27   #24
Chibusa
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)

Cytat:
Napisane przez czuczenka
Nas pani w szkole uczyła < > że kalendarzyk jest metodą skuteczna, ale dopiero po urodzeniu pierwszego dziecka, wtedy kobiecie reguluje się cykl.

Co do pomiaru temperatury gdzie mamy do czynienia z tzw. skokiem...a wystarczy że się lekko przeziębimy, wygrzejemy w nocy itp..

Hmm..wnioski nasuwają sie same
Chibusa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-15, 10:21   #25
primavera
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Chibusa
Nas pani w szkole uczyła < > że kalendarzyk jest metodą skuteczna, ale dopiero po urodzeniu pierwszego dziecka, wtedy kobiecie reguluje się cykl.
No cóz- wysłąłabym ta panią na douczenie się.
Cytat:
Napisane przez Chibusa
Co do pomiaru temperatury gdzie mamy do czynienia z tzw. skokiem...a wystarczy że się lekko przeziębimy, wygrzejemy w nocy itp..

Hmm..wnioski nasuwają sie same
Tak się składa, że npr przewiduje tego typu sytuacje i też mówi o postępowaniu w takich przypadkach.

Powiem, że śmieszą mnie wypowiedzi czy zarzuty ( i nie chodzi tylko o antykoncepcje czy npr, ale tak ogólnie) na tematy, o których w sumie nie mamy pojęcia, bo nie chce nam się wkładać wysiłku w zapoznanie się z nimi. Cos gdzies usłyzymy, tu ktoś anegdotkę opowie- i już mamy swoje zdanie
Stary 2006-07-15, 10:45   #26
Chibusa
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)

Cytat:
Napisane przez primavera

Powiem, że śmieszą mnie wypowiedzi czy zarzuty ( i nie chodzi tylko o antykoncepcje czy npr, ale tak ogólnie) na tematy, o których w sumie nie mamy pojęcia, bo nie chce nam się wkładać wysiłku w zapoznanie się z nimi. Cos gdzies usłyzymy, tu ktoś anegdotkę opowie- i już mamy swoje zdanie
Hmm..powiedziałam to, co wiem <może rzeczywiście wiem mało/nie znam się itp> ale chcialam wyrazić swoją opinię na ten temat. Dla mnie nauczyciel to wiarygodne źrodło, więc tego nie kwestionowałam.

ja np teraz bałabym się stosowania kalendarzyka czy pomiarów temperatury, moja mama robila tak w moim wieku <kalendarzyk> i oto jestem..może dlatego nigdy w zyciu nie zdecydowałabym sie na kalendarzyk jako formę zapobiegania ciąży- z doświadczenia mamy wiem że jest nieskuteczna.
Pozdrawiam.
Chibusa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-15, 11:12   #27
Editaphx
Zadomowienie

a ja się zawsze zastanawiam co kościól proponuje kobietom z zaburzeniami hormonalnymi? bo nie wiem w sumie. no bo tak:

-nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi owulacja, więc jak tu cokolwiek obserwować? ja miewałam nawet 65, 55, 45 dniowe cykle. czyli sex nie dla mnie ?
-po drugie mialam przepisane m.in. tabletki antykoncepcyjne na te dolegliwości, czyli sexu i tak nie moglabym bezgrzesznie uprawiać, bo stosowalabym je także w "złym celu"

ciekawi mnie ta kwestia, nie wiem kogo o to zapytać

Editaphx jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-15, 12:14   #28
primavera
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Editaphx
a ja się zawsze zastanawiam co kościól proponuje kobietom z zaburzeniami hormonalnymi? bo nie wiem w sumie. no bo tak:

-nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi owulacja, więc jak tu cokolwiek obserwować? ja miewałam nawet 65, 55, 45 dniowe cykle. czyli sex nie dla mnie ?
-po drugie mialam przepisane m.in. tabletki antykoncepcyjne na te dolegliwości, czyli sexu i tak nie moglabym bezgrzesznie uprawiać, bo stosowalabym je także w "złym celu"

ciekawi mnie ta kwestia, nie wiem kogo o to zapytać
Metody naturalne działają niezależnie od regularności cyklów; obserwacja pozwala na określenie owulacji w każdym cyklu, niezależnie od jego długości.

Z tego co się orientuję, Kościół zezwala na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w celach leczniczych. Nie chodzi tu o sam fakt zażywania ich, ale o cel ich stosowania.
Stary 2006-07-15, 15:50   #29
babeczka1985
Raczkowanie

Jestem katoliczka, ale nie potrafie zrozumiec kwestii kosciol a seks Sporo nad tym mysle, i wiecie co wymyslilam ostatnio? Sie musze pochwalic No bo tak. Skoro zakladanie prezerwatywy lub np. stosunek przerywany jest grzechem, bo "marnuje sie nasienie" to tak sobie myśle po co faceci moga produkowac tego nieskonczona ilosc? Przeciez Bog mogl zaprogramowac faceta tak, ze ten moglby miec wytrysk tylko np. 50 razy w zyciu (no dobra, moze wiecej ) Wiec byłoby to ograniczenie: zakaz masturbacji i zakaz seksu przed slubem, bo jak sie limit wykonczy to dzieci sie nie bedzie mialo Ale jestem okropna :P: Nie no, zartuje.... czlowiekowi rozne rzeczy przychodza do glowy Bo mnie to wszystko zaczyna smieszyc juz :/ Za duzo mysle... za duzo mysle...
babeczka1985 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-15, 16:57   #30
Editaphx
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez primavera
Metody naturalne działają niezależnie od regularności cyklów; obserwacja pozwala na określenie owulacji w każdym cyklu, niezależnie od jego długości.

Z tego co się orientuję, Kościół zezwala na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w celach leczniczych. Nie chodzi tu o sam fakt zażywania ich, ale o cel ich stosowania.
generalnie ja się w tym wszystkim gubię, jednak nie ufałabym metodzie naturalnej wiedząc jakie mam poważne zaburzenia w ogole jej chyba bym nie zaufała.

wiem, że dozwolone jest stosowanie pigułek w celach leczniczych, ale jesli dołączyć do tego sex, to już nie wiem jak to rozpatrywać.

Editaphx jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości