Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie nie związany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-08-26, 10:17   #1
Daenerys
Wtajemniczenie

Smaczny profil Daenerys
Smaczne przepisy3
Jaką wodę warto pić? Ważne informacje o wodzie mineralnej!

Zainspirowana artykułem z Gazety Wyborczej
( http://www.wodadlazdrowia.pl/ ) postanowiłam przybliżyć Wizażankom parę cennych informacji o wodzie mineralnej.

Woda mineralna, by była korzystna dla zdrowia, powinna zawierać około 1000 mg składnikow mineralnych w litrze. (tę informację znajdziemy na butelce) w tym:
  • - korzystna dla zdrowia ilość magnezu to powyżej 50 mg w litrze
  • - wapnia - powyżej 150 mg
  • - siarczanów - powyżej 250 mg
  • - wodorowęglanow - powyżej 600 mg w litrze
  • - sodu powinno być jak najmniej, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie i podwyższa ciśnienie krwi
Wody lecznicze zawierają bardzo dużo składników mineralnych - 1500 - 2000 mg w litrze, ale nie powinno się ich pić beztrosko, bo można przedawkowac

Podczas upałów powinniśmy pić wodę z jak największą zawartością minerałów (1000-1500) taka woda jest też najlepsza dla osób uprawiających sport, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Dlaczego magnez jest ważny:
-Zwracałbym też uwagę na zawartość magnezu - dodaje Tadeusz Wojtaszek. Dlaczego? Bo magnez to król życia, bodaj najcenniejszy dla zdrowia pierwiastek, a nam ciągle go brakuje. W każdej sekundzie w każdej z komórek naszego ciała zachodzi 600 reakcji chemicznych. Magnez bierze udział w 300 z nich. Wody z Beskidu Sądeckiego, zwłaszcza z rejonu Muszyny i Piwnicznej, z Doliny Kłodzkiej oraz z Kujaw zawierają w jednym litrze 100–200 mg magnezu.

W ulotce reklamowej renomowanej francuskiej wody mineralnej, (chyba chodzi o Bonaque) która w jednym litrze ma tylko 6 mg magnezu, 10,4 mg wapnia i w sumie 110 mg wszystkich składników mineralnych, można przeczytać, że jest zalecana dla sportowców oraz innych osób „przed, podczas i po wysiłku fizycznym”. Tylko po co ją pić, i to za duże pieniądze, kiedy zwykła deszczówka ma czasem nawet do 60 mg składników mineralnych w jednym litrze!

Żywiec Zdrój. „Krystaliczna górska woda źródlana" „Suma składników mineralnych 174,4 mg w litrze”. Czyli bardzo mało.

Nałęczowianka (naturalna woda mineralna średniozmineralizowana) - ma 709 mg składników mineralnych w litrze, w tym 23 mg magnezu, 114 mg wapnia, 488 mg wodorowęglanów. Chyba trochę mało. Tylko dlaczego ma na etykiecie widnieje napis „mineralna”

Teraz moje własne doświadczenia - od czasu przeczytania tego artykułu postanowiłam zorientować się, która woda jest najlepsza i która ma powyżej 1000 mg składników mineralnych. Jednak póki co wody z największa sumą składników mineralnych, jakie znalazłam, miały po ich po około 700 mg w litrze - np Cisowianka, ewentualnie gorzej.

Mam nadzieję, że ten artykuł uświadomi nam, że woda mineralna ma dla zdrowia duże znaczenie i że warto zastanowić się zanim sięgniemy po ulubiony Żywiec

Drugi powód, dla którego zdecydowałam się zamieścić tu to streszczenie to nadzieja, że któraś z Was zna może wodę, która ma ten 1000 mg składników mineralnych? Jeśli nie to uważam, że trzeba zabrac się za szukanie. Mam nadzieję, że pomożecie znaleźć mi odpowiednią, zdrową wodę.

Daenerys jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 10:26   #2
pepa83
Raczkowanie

Dot.: Jaką wodę warto pić? Ważne informacje o wodzie mineralnej!

Dzieki ,swietna informacja
pepa83 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 10:38   #3
aga01
Zakorzenienie

W tym tyg. na TVN Style w programie "Salon piękności" widziałam coś o wodach mineralnych... tylko nie zwróciłam uwagi... jak uda mi się obejrzeć no napiszę co było ciekawego...
Swoją drogą... marniutko żywiec wypada marniutko...
Dzięki za artykuł

EDIT: Ah przypomniało mi się, że przecież p. Kasia Bosacka prowadząca SP pracuje w GW i właśnie mówiła w programie min. do jakiego koncernu należą jakie wody... tak jak w artykule
- On? To samo co ja.
aga01 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 10:40   #4
lexie
Super-moderator

Cóż... Chyba muszę sobie poszukać nowej wody

Podpisano - fanka Kropli Beskidu

The definition of stupidity is doing the same thing over and over again and expecting different results. - Albert Einstein
lexie jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 10:42   #5
Fresa
Zakorzenienie

Zgadzam się tylko z sodem,że jego powinno być jak najmniej.
Natomiast co do innch składników mineralnych-to jak na razie nie zgadzam się z tym,co pisze w artykule.Chociażby z tego względu,że sprawdziłam dwie najlepsze wody mineralne i w żadnej na przykład nie ma tej normy magnezu.
A są to naprawdę najlepsze wody na rynku.

Fresa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 10:49   #6
szajajaba
Zakorzenienie

Właśnie sprawdziłam butelkę po Ustroniance...Szok - niewiele ponad 500mq!!!
Stary 2006-08-26, 10:56   #7
awia
Zakorzenienie

Smaczny profil awia
Smaczne przepisy1

Ja jestem fanatyczna "pijaczka" wody mineralnej niegazowanej
ostatnio moja "Naj" jest aqua minerale
pod wzgledem smakowym

napisane jest: naturalna woda mineralna, sredniozmineralizowana.
sklad
wapn 88
magnez 19 (malo dosc)
sód 30
wodoroweglany 380

w sumie 570 mg/l

nie za duzo, ale np cisowianki nie cierpie, pilam tylko gazowana. jest niegazwoana cisowianka?
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach

Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem
awia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 10:57   #8
nati__xxx
Wtajemniczenie

GG do nati__xxx

a ja właśnie popijałam sobie Żywca Zdrój ze 185,84 mg/dm3 :/ chyba lepsza by była kranówka
Stary 2006-08-26, 11:03   #9
Fresa
Zakorzenienie

Wodę dzieli się pod kilkoma względami :
- powyżej 1501 mg - silnie mineralizowana
-od 501 mg do 1500 mg-mineralizacja umirakowana
-od 51 mg do 500 mg-mineralizacja słaba
-poniżej 51 mg-mineralizacja bardzo slaba

Dla osób zdrowych zalecana jest woda o mineralizacji słabej lub bardzo słabej.Jest ona najbardziej neutralna dla organizmu
Natomiast woda o silnej mineralizacji może niszczyć nerki.

http://hispagua.cedex.es/documentaci...prensa&id=9506

Stary 2006-08-26, 11:05   #10
Daenerys
Wtajemniczenie

Smaczny profil Daenerys
Smaczne przepisy3

Cytat:
Napisane przez awia
Ja jestem fanatyczna "pijaczka" wody mineralnej niegazowanej
ostatnio moja "Naj" jest aqua minerale
pod wzgledem smakowym

napisane jest: naturalna woda mineralna, sredniozmineralizowana.
sklad
wapn 88
magnez 19 (malo dosc)
sód 30
wodoroweglany 380

w sumie 570 mg/l

nie za duzo, ale np cisowianki nie cierpie, pilam tylko gazowana. jest niegazwoana cisowianka?
Jest właśnie ją piję - Cisowiankę, w smaku przeciętna
składniki:
magnez - 21,26 - za moło o połowę
wapń - 128 - prawie dobrze
sód - 10 - mało czyli dobrze
potas - 2,50
wodorowęglany - 518.70 - prawie dobrze
chlorki - 5,00

Razem bardzo średnio

Stary 2006-08-26, 11:15   #11
enigma1985
Zadomowienie

rany nie wiedziałam,że jest tyle różnych skłądników w wodzie. nigdy nie zwracałam na to uwagi. ale teraz już będę
enigma1985 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 11:15   #12
Fresa
Zakorzenienie

Przeczytajcie ten artykuł poniżej na temat wody ,bo jak widać to,że któraś nie ma 50 mg magnezu wcale nie jest zła-a wręcz przeciwnie,w zależności od potrzeb naszego organizmu może być dla nas bardzo zdrowa.Więc pijmy taką wodę jaką lubimy i jaka jest dla naszego organizmu właściwa na przykład w przypadku chorób nerek czy nadciśnienia.

http://www.resmedica.pl/zdart6998.html

[/quote]
Dietetycy zalecają, aby dziennie wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym 1-1,5 litra wody mineralnej. Ułatwia ona trawienie, wspomaga przemianę materii, dostarcza wielu ważnych makroelementów i mikroelementów. Ich dobrym źródłem może być właśnie naturalna woda mineralna. Zawarte w niej minerały, w łatwo przyswajalnej i zjonizowanej formie, mogą korzystnie wpływać na zdrowie i uzupełniać niedobory niektórych składników mineralnych w diecie.

Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysoka zawartość niektórych minerałów może być przyczyną ich kumulacji w wątrobie lub nerkach, a to z kolei sprzyja rozwojowi niektórych chorób. Na przykład zbyt wysoki poziom sodu bywa powodem nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek.

Dlatego do częstego spożycia najbezpieczniejsze są wody o średniej mineralizacji.

Skład wód mineralnych bywa różny. Większość dostępnych w sklepach zawiera 200-500 mg mikroelementów na litr wody. Można też kupić wody wysokomineralizowane, zawierające nawet do 4000 mg mikroelementów na litr. Te jednak nie zawsze i nie dla każdego są odpowiednie. Jeśli więc chcemy pić wody wysokozmineralizowane, lepiej poradzić się lekarza.

Warto też, nim wybierzemy wodę, którą stale lub często mamy zamiar pić, zapoznać się ze składem i ilością minerałów, jakie zawiera dana marka.

Kto chce np. wzmocnić kości i ustrzec się próchnicy, niech wybiera wodę z fluorem i większymi ilościami wapnia. Wapń działa też korzystnie na procesy krzepnięcia krwi i pracę mięśnia sercowego. Wody z większą ilością magnezu polecane są osobom z zaburzeniami układu nerwowego, mającym trudności z zasypianiem.[/quote]

Stary 2006-08-26, 11:19   #13
lexie
Super-moderator

Ja już nie wiem jaką wodę powinno się pić

Kiedyś czytałam, że wysoko mineralizowanej nie powinno się pić na codzień - że lepsza jest nieskomineralizowana. I taką zaczęłam pić. Teraz trąbią, że niskomineralizowana szkodzi

Zamieszanie z tą wodą

The definition of stupidity is doing the same thing over and over again and expecting different results. - Albert Einstein
Stary 2006-08-26, 11:23   #14
szajajaba
Zakorzenienie

A macie jakieś dane o Arctic'u? To moja ulubiona woda...A co do tej Nałeczowianki - jak sprawa ma się w Nałęczowiance Sprint? Też mi smakuje...
Stary 2006-08-26, 11:32   #15
lexie
Super-moderator

Szaja, a nie możesz wziąć do ręki Arctica i po prostu przeczytać na butelce ile tych minerałów ma?

P.S. Piszę to jako osoba, która ma zawsze w domu wodę, więc zakłada, że inni też mają

Edit:

Arctic

Odpowiednia dla diety ubogiej w sód.

Kationy
sód - 12,5
potas - 3,4
wapń - 102,6
magnez - 15,56

Aniony
wodorowęglany - 422,54
chlor - 3,54
fluor - 0,17
siarczany - poniżej 1

Składniki niezdysocjowane ( ) - 36,4

W sumie 600mg/litr

Znalazłam w domu Arctica

Stary 2006-08-26, 11:34   #16
firletka
Zadomowienie

Hmmm...
Wiecie co? Wiele razy na zajęciach badaliśmy różne rodzaje wód mineralnych i często zdarzało się, że to co jest napisane na etykiecie nie zawsze zgadza się z tym, co rzeczywiście zawiera taka woda.
W sumie zawsze wychodziło, że najlepszą (pod względem zawartości skł. min.) jest Muszynianka...
firletka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 11:35   #17
Fresa
Zakorzenienie

A tu znalazłam jeszcze ciekawy artykuł na temat różnych dostępnych wód:http://www.edieta.pl/porady_odchudzanie.php?nr=7

Zobaczcie,czy Wasza jest na liście i sprawdzcie,co pijecie :

Cytat:
Naturalne wody mineralne (Cisowianka, Nałęczowianka) wydobywane są z najgłębszych partii podziemnych źródeł. Cechują się stałym składem chemicznym i naturalną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Zawierają cenne składniki mineralne jak wapń, magnez, wodorowęglany oraz niską zawartość sodu, odpowiadając za niepowtarzalny smak i wartości zdrowotne. Są idealne w spożyciu dla dzieci jak i dorosłych, mają zastosowanie w uzupełnianiu diety niskosodowej.

Mineralne wody mieszane pochodzą z dwóch lub więcej naturalnych wód mineralnych zmieszanych w stałym stosunku ilościowym.

Naturalne wody źródlane (Vitalinea, Arctic, Eden, Kropla Beskidu, Żywiec Zdrój) pochodzą z płytszych warstw poziemnych źródeł w porównaniu z naturalnymi wodami mineralnymi. Te wody mają niską zawartość składników mineralnych, zwykle zawierają sześć podstawowych jonów takich jak wapń, magnez, sód, siarczany, chlorki i węglany. Są uniwersalne i bezpieczne, zalecane są do przygotowania posiłków dla dzieci i niemowląt oraz dla osób ograniczających spożycie soli w diecie. Są bazą dla napojów zimnych i gorących, możesz je również stosować do gotowania.

Wody stołowe mineralizowane (Helena, Bonaqa, Multivita, Muszynianka, Piwniczanka, Vita) produkowane są z naturalnych wód źródlanych jak również z przeznaczonej do picia wody mineralnej lub wysokozmineralizowanej wody mineralnej. Takie zabiegi produkcji mają na celu uzyskanie charakterystycznych, pożądanych właściwości odżywczych, zbliżonych do naturalnej wody mineralnej. Używaj jej do gotowania zupy i parzenia herbaty.

Wody lecznicze (Jan, Słotwinka, Zuber) są to wody zmineralizowane o wysokich stężeniach niektórych składników mineralnych. Dzielą się na mineralne, swoiste i słabozmineralizowane. Zalecane jest picie tych wód w celach leczniczych lub profilaktycznie jako ochrona przed schorzeniami. Lekarz po konsultacji pomoże Ci dobrać taką wodę, która nie wywoła dolegliwości.

I jeszcze coś ciekawego i bardzo ważnego,ze strony:http://www.resmedica.pl/zdart60014.html

Cytat:
Do częstego spożycia najlepsze są wody o średniej i niskiej mineralizacji, z małą zawartością sodu. Większość wód dostępnych powszechnie w sklepach odpowiada właśnie tym kryteriom. Można je spożywać bez ograniczeń.

W sklepach są też wody wysokozmineralizowane. Te jednak nie dla każdego są odpowiednie. Trzeba bowiem pamiętać, że zbyt wysoka zawartość niektórych minerałów może być przyczyną ich kumulacji w wątrobie lub nerkach, co sprzyja rozwojowi niektórych chorób. Na przykład zbyt wysoki poziom sodu bywa przyczyną nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek
Cytat:
Naturalna woda mineralna musi pochodzić z podziemnego źródła izolowanego geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych, mieć potwierdzony stały skład chemiczny korzystny dla zdrowia. Takie wody to np. Nałęczowianka, Staropolanka, Kryniczanka, Muszynianka.

Naturalna woda źródlana musi być pozyskiwana ze źródła podziemnego, którego zasoby są udokumentowane, pierwotnie czysta. Jej skład chemiczny i właściwości mogą ulegać niewielkim wahaniom w zależności od sytuacji geologicznej podłoża. Można tu zaliczyć np. wody: Żywiec Zdrój, Grodziska, Multivita, Krynica Zdrój.

Woda stołowa jest otrzymywana przez zmieszanie wody źródlanej lub wody podziemnej (służącej do zaopatrytwania ludności) z naturalną wodą mineralną, solami naturalnymi lub innymi składnikami mineralnymi. Przykładem takich wód jest np. Bonaqua, Helena, Kryniczanka.

Mineralna woda mieszana powstaje ze zmieszania w określonych proporcjach naturalnych wód mineralnych różniących się składem.

Przy rozlewaniu naturalnych wód mineralnych obowiązują rygorystyczne normy sterylności, dlatego ich trwałość jest najdłuższa (można je przechowywać bez otwierania przez rok). Pozostałe nie dłużej niż pół roku (najlepiej jednak spożywać je w ciągu 3 miesięcy).
Cytat:
Osobną grupę wód stanowią wody lecznicze, takie jak np. Zuber, Jan, Józef, Wielka Pieniawa, Słotwinka, które zawierają niektóre mikroelementy w ilościach wpływających w znaczący sposób na fizjologię organizmu. Systematyczne picie wód z tej grupy powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.
Wszystkie trzy cytaty pochodzą z tej samej strony ,do której link jest wyżej.

Stary 2006-08-26, 11:44   #18
awia
Zakorzenienie

Smaczny profil awia
Smaczne przepisy1

mnie mama(technik zywienia) cale zycie wpajala ze wszelakie napoje gazowane sa niezdrowe-nie tylko cola ale takze mineralna gazowana.
wiec gazowanego nie pijam
a tu czytam, ze o tylko kwestia gustu i tylko dzieciom nie nalezy dawac.
ciekawe.

Edytowane przez awia
Czas edycji: 2006-08-26 o 11:47 Powód: nie ta emota
Stary 2006-08-26, 11:48   #19
Fresa
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez szajajaba
A macie jakieś dane o Arctic'u? To moja ulubiona woda...A co do tej Nałeczowianki - jak sprawa ma się w Nałęczowiance Sprint? Też mi smakuje...
Szajajabo w moim wcześniejszym poście jest info o wodzie Arctic,ale Ci tu wklejam

Naturalne wody źródlane (Vitalinea, Arctic, Eden, Kropla Beskidu, Żywiec Zdrój) pochodzą z płytszych warstw poziemnych źródeł w porównaniu z naturalnymi wodami mineralnymi. Te wody mają niską zawartość składników mineralnych, zwykle zawierają sześć podstawowych jonów takich jak wapń, magnez, sód, siarczany, chlorki i węglany. Są uniwersalne i bezpieczne, zalecane są do przygotowania posiłków dla dzieci i niemowląt oraz dla osób ograniczających spożycie soli w diecie. Są bazą dla napojów zimnych i gorących, możesz je również stosować do gotowania

Stary 2006-08-26, 11:52   #20
*fretka*
Wtajemniczenie

GG do *fretka*

ja pije tylko gazowaną i najczęściej Arctic i nie chce mi sie za bardzowierzyć że jest niezdrowa

Avril Lavigne
*fretka* jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 12:12   #21
awia
Zakorzenienie

Smaczny profil awia
Smaczne przepisy1

fretko - chodzi i to, ze powoduje wzdecia i inne problemy gastryczne

btw znalazlam cos o wodzie mineralnej by super express
z rankingiem nawet
http://www.se.com.pl/se/index.jsp?pl...=1379&layout=1

bardzo rzeczowe, naukowe ocenianie

Stary 2006-08-26, 12:22   #22
*fretka*
Wtajemniczenie

GG do *fretka*

Cytat:
Napisane przez awia
fretko - chodzi i to, ze powoduje wzdecia i inne problemy gastryczne

btw znalazlam cos o wodzie mineralnej by super express
z rankingiem nawet
http://www.se.com.pl/se/index.jsp?pl...=1379&layout=1

bardzo rzeczowe, naukowe ocenianie
no to nie u mnie te problemy
a artykuł niezły

Avril Lavigne
*fretka* jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 12:22   #23
Daenerys
Wtajemniczenie

Smaczny profil Daenerys
Smaczne przepisy3

Z artykułu w Wyborczej wywnioskowałam, ze woda, którą jest najbardziej korzystna dla zdrowia powinna zawierać 1000 mg składników mineralnych w litrze.
W innych artykułach jest napisane co innego - że około 500 mg jest ok. Więc sama juz nie wiem.

Cytat z Wyborczej:

Specjaliści zgodni są co do tego, że oddziaływanie wody na organizm zależy od znaczącego stężenia soli rozpuszczonych w wodzie - co najmniej 1000 mg/l - lub określonego stężenia przynajmniej jednego z cennych dla zdrowia składników, np. magnezu (od 50 mg w litrze), wapnia (powyżej 150 mg), wodorowęglanów (powyżej 600 mg w litrze).

Stary 2006-08-26, 12:25   #24
awia
Zakorzenienie

Smaczny profil awia
Smaczne przepisy1

a co z czlowiekiem, ktory codziennie lyka magnez w pastylkach?
mozna przemagnezowac?

Stary 2006-08-26, 12:28   #25
Fresa
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Daenerys
Z artykułu w Wyborczej wywnioskowałam, ze woda, którą jest najbardziej korzystna dla zdrowia powinna zawierać 1000 mg składników mineralnych w litrze.
W innych artykułach jest napisane co innego - że około 500 mg jest ok. Więc sama juz nie wiem.

Cytat z Wyborczej:

Specjaliści zgodni są co do tego, że oddziaływanie wody na organizm zależy od znaczącego stężenia soli rozpuszczonych w wodzie - co najmniej 1000 mg/l - lub określonego stężenia przynajmniej jednego z cennych dla zdrowia składników, np. magnezu (od 50 mg w litrze), wapnia (powyżej 150 mg), wodorowęglanów (powyżej 600 mg w litrze).
Do częstego spożycia najlepsze są wody o średniej i niskiej mineralizacji .Zobacz wyżej w cytacie z resmedica chociażby .

Stary 2006-08-26, 12:35   #26
Malinka_Malwinka
Zakorzenienie

Szukam nowej wody
Wystarczy pozostawić na lodówce serek, a po miesiącu nie dość, że ożyje, odzyska barwy, zapach i sprężystość, to na dodatek sam do nas przyjdzie. Gdy zaś poczekamy cierpliwie znów miesiąc, serek ten zacznie do nas przemawiać w ludzkim języku, a przy odrobinie ćwiczeń nad głosem na pewno zaśpiewa
Malinka_Malwinka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 12:44   #27
Daenerys
Wtajemniczenie

Smaczny profil Daenerys
Smaczne przepisy3

Cytat:
Napisane przez Fresa
Do częstego spożycia najlepsze są wody o średniej i niskiej mineralizacji .Zobacz wyżej w cytacie z resmedica chociażby .
Myśle więc, ze moja Cisowianka z 700 mg składników jest ok
Kwestia tego jak sklasyfikowac mineralizację 1000 mg to też jest średnia mineralizacja - zależy też ile dziennie się pije danej wody

Cytat z resmedica:

Wody mineralne klasyfikuje się również według zawartości mikroelementów na 1 litr.

Wody wysokozmineralizowane zawierają ponad 15% składników mineralnych. Zalicza się do nich niektóre naturalne wody mineralne i mineralne wody źródlane, np. Muszyniankę, Buskowiankę, Kryniczankę, Staropolankę.

Wody średniozmineralizowane zawierają od 5-10% składników mineralnych, np. Nałęczowianka, Grodziska, Aqua minerale.

Wody niskozmineralizowane zawierają tylko do 5% składników mineralnych. Wśród nich są naturalne wody mineralne, mineralne wody źródlane, naturalne wody mieszane, np. Rzeszowianka, Połczynianka, Żywiec Zdrój.

Podział wód który znalazłaś Freso i ten z Wyborczej jest widzę taki sam:
  • niskozmineralizowane (poniżej 500 mg składników mineralnych/l), średniozmineraliowane (500-1500 mg/l)
  • wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l)
Tymczasem z artykułu w resmedica wynika, że Muszynianka, Buskowianka, Kryniczanka i Staropolanka jako, że są to wody wysokozmineralizowane tzn, ze mają powyżej 1500 mg/l.

Ma ktoś którąś z tych wód, żeby sprawdzić?

Stary 2006-08-26, 12:55   #28
Alatienka
Zadomowienie

Ciekawe
Ja jednak zostaje przy swojej Vitalinei

Alatienka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 13:02   #29
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Aktualnie mam w domu tylko Cisowiankę i Taqu'ę Zazwyczaj piję Arctica albo Staropolankę, przeważnie nigdy nie zwracałam uwagi na składy, ale teraz chyba zacznę .
hula_hula jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-08-26, 13:07   #30
Fresa
Zakorzenienie

Póki nikt nie znalazł butelki-znalazłam to ,na stronie : http://samozdrowie.interia.pl/dietet...ews?inf=488150

Cytat:
Wody wysokozmineralizowane (np. Piwniczanka, Muszynianka, Buskowianka) zawierają ponad 1500 mg składników mineralnych w litrze. Są polecane osobom z dużym niedoborem składników mineralnych, nie powinno się ich podawać dzieciom, dawka minerałów jest po prostu za duża dla maluchów.
Muszynianka na przykład -http://www.hipernet24.pl/prodinfo.php?item_id=1464 4&pkt_id=&pro_id=&char_id =

Ze strony kryniczanki:http://www.kryniczanka.pl/index.php?page=kryniczanka
Kryniczanka -
Cytat:
Kryniczanka to bardzo smaczna woda mineralna zalecana w celach zdrowotnych i profilaktycznych. Działa korzystnie na organizm; uspokajając odtruwa go i chroni przed działaniem stresów. Składniki zawarte w Kryniczance (w ilości około 2800 mg.)
A Staropolanka posiada w ofercie dwie wody-średnio i wysokozmineralizowaną.Z tym,że ta średnia zawiera 981 mg-więc też jest bardzo blisko wysokiej mineralizacji.

Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości