Wróć   Forum Wizaz.pl > Hobby > Zrób to sama

Notka

Zrób to sama Znudzona sklepową sztampą? Nie daj się! Na tym forum dowiesz się jak można zrobić coś* samemu i wyróżniać się wyglądem jak i samopoczuciem. * - coś oznacza: ciuchy, robótki, szydełkowanie itd., itp.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-09-06, 10:37   #1
jwit
Raczkowanie

papier-mache

Witam, i proszę o pomoc, szukam wszystkiego co tylko znaleźć można nt. papier -mache , chciałabym zrobić coś fajnego na zajęciach z dziećmia ale zbyt mało wiem na ten temat by sie do tego zabrać, przydałyby mi sie bardziej szczegółowe instrukcje dotyczące powstawania tej masy modelarskiej. Znalazłam super stronkę pracowni z wystawą prac wykonanych z papier-mache , ale nie ma tam nic nt. sposobów pracy, wykonania masy, ewentualnie jej utwardzania czy suszenia. Moze ktos pomoze, forum przeszukałam ale nie odnalazłam nic na ten temat(nie wiem tylko czy rzeczywiście nic nie ma czy też to tylko moja nieumiętność szukania).
A oto co udało mi sie znaleźć w necie i stronka do prac z pracowni plastycznej
http://www.plastyka.waw.pl/studio/rosgal/rosgal.html
http://www.plastyka.waw.pl/studio/ptaki/pgal1.html

Papier-maché dająca się formować, twardniejąca po wysuszeniu masa z rozdrobnionego i rozmiękczonego w wodzie papieru (makulatury) z dodatkiem substancji wiążących: kleju, gipsu oraz uszlachetniających: kredy, barwników i konserwujących. Masę nakłada się niezbyt grubą warstwą na uprzednio przygotowaną formę i pozostawia do wyschnięcia
jwit jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-07, 21:20   #2
klemmentynka
Raczkowanie

GG do klemmentynka
Dot.: papier-mache

Chodzi o mase papierową tak? To można normalnie kupic w jakimś sklepie papierniczym czy z artykułami plastycznymi... Ja np. z masy papierowej zrobilam a raczej obkleiłam taka kuleczke w ktOrej jest niespodzianka z kinder-niespodzianki zrobiłam z tego pingwinka i pomalowałam farbami i zyje do tej pory :P Stoi na moim biurku i Trzymam w nim pineski i spinacze Drugą rzecza jaka obkleiłam był bałwanek. Kiedyś w AVonie sprzedawali takie płyny do kapieli dla dzieci w sporym pudełeczku w kształcie bałwanka z kapeluszem. podobnie jak pingwinka obleiłam to ładnie dodałam rózne elementy np. szalik i galazke (miała to byc taka a'la miotełka) i myslałam ze to wyjdzie tak zlejksza kiczowato ale jest najs :PP i zawsze wygrzebuje bałwanka na widoczne miejse kiedy zblizaja sie swieta. ale namotałam :PP
mozesz też wykombinować jakieś śmieszne broszki czy cos w tym stylu..

pozdrawiam

Mały książe
klemmentynka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-07, 21:22   #3
klemmentynka
Raczkowanie

GG do klemmentynka

Dodam jeszcze ze gdyby elementy nie chciały sie kleić do siebie nalezy zmoczuć paluchy w wodzie czy dany element troche pomazać wodą i bedzie spoko

Przyszły mi do głowy jeszcze słoiniki i aniołki i inne cudaki :PP

Mały książe
Stary 2006-09-08, 09:36   #4
jwit
Raczkowanie

Dziekuję Za Podpowiedzi, A Czy Wszystko Trzeba Robić Na Formie Czy Też Można To Lepić Bez Oklejania Formy, Czy To Się Wtedy Będzie Trzymać?
jwit jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-08, 21:48   #5
klemmentynka
Raczkowanie

GG do klemmentynka

Hmmm zawsze robiłam to na czymś ale na opakowaniu było napisane ze mozna tez robić miejsze elementy np. broszki itp. bez obklejania czegos ...

Mały książe
Stary 2006-12-22, 13:56   #6
iza73
Wtajemniczenie

Bardzo podobaja mi sie te rzeczy wykonane wlasnie z paper mache http://kingclancy.blogspot.com/
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg AscentComposite72dpi_0.jpg (31,8 KB, 234 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Constant1.jpg (20,9 KB, 143 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg EarringsComposite72dpi.jpg (25,4 KB, 167 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg faithBowlInsideView72dpi_0.jpg (14,4 KB, 106 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg MendedHeartOutlined72dpi.jpg (25,2 KB, 140 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg theCatsonTable72dpi.jpg (23,8 KB, 134 załadowań)
iza73 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-28, 17:21   #7
Fudge
Raczkowanie

GG do Fudge

Jeżeli chodzi o masę papierowąi zajęcia z dziemi to chyba na początku najwygodniej bedzie zrobi ją samemu...
Konieczne sa gazety z takiego "szarego" zwyklego papieru (te lepsze z błyszczącymi stronami odpadają), i klej - tzn kisiel zrobiony z maki ziemniaczanej i wody, zagotowany no tak jak sie dawniej kisiel domowy robilo POtem bierzemy balonik napompowany zaleznie jaki rozmiar chcemy smarujemy go kislem naklejamy gazety i tak na zmiane.... 5 albo 6 warst im wiecej tym lepiej.
jak wyschnie to robi sie twarde przebijamy balonik i mozna malowac, zrobic z tego rózne buźki, kurczaka( po doklejeniu kartonowych uszu), królika itp... pomysłów mnóstwo.... pozdrawiam
Stary 2007-10-11, 09:00   #8
karolakep
Zadomowienie

Smile Dot.: papier-mache

Papier mache to wspaniala zabawa! i jak wciąga ja ponad m-c temu kupilam sobie ksiazke o tej technice M. Elliota, poczytalam na necie...i do dzis produkuje z dziećmi dzbanki, ramki, pudelka... wspaniala sprawa, niski koszt, latwa.Kazde dziecko sobie z tym poradzi. polecam!
karolakep jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-14, 16:35   #9
ewelina107
Przyczajenie

Talking

Troszke o Paper-mache Masa papierowa i technika paper-mache

W technice paper-mache możemy wykonać różne przedmioty dekoracyjne: płaskorzeźby, naczynia, ramki, maski karnawałowe, koraliki, broszki, ozdoby choinkowe.
Do wykonania małych elementów potrzebujemy gęstej plastycznej masy papierowej. Możemy zrobić ją samodzielnie (przepisy znajdziecie poniżej) lub możemy skorzystać z gotowych mas papierowych. Duże elementy wykonujemy oklejając papierem najlepiej gazetowym przedmioty pomocnicze np balony, talerze, miski, szkielety z drutu. Oklejając w ten sposób możemy również udekorować zwykłe pudełko po butach.
Masa papierowa po wyschnięciu jest bardzo lekka, można ją szlifować, wiercić, ciąć, wygładzać papierem ściernym, malować i lakierować.
Przepisów na domową masę papierową jest bardzo wiele, różnią się głównie proporcjami składników, dodatkami. Oto kilka z nich:

Przepis 1 na masę do rzeźbienia

Drobne kawałki ligniny lub papieru toaletowego moczymy w wodzie i rozdrabniamy palcami. Odciskamy i wkładamy do naczynia z gęstym klejem wykonanym z mąki. Kleju powinno być trochę mniej niż mokrego papieru. Całą masę dokładnie wyrabiamy ręką rozcierając kawałeczki papieru. Masa jest gotowa do użycia.

Przepis 2 na masę do rzeźbienia:

Drzemy gazety na drobne kawałeczki, umieszczamy je w dużej misce i zalewamy gorącą wodą. Wody nie dajemy za dużo- wystarczy tyle, żeby przykryła gazety . Zostawiamy na parę godzin. Następnie mieszamy ręką tak długo, aż masa zacznie przypominać konsystencją owsiankę. Staramy się rozgnieść wszystkie grudki. Gdy masa jest już gładka, dodajemy kilka łyżeczek soli i dalej mieszamy bardzo dokładnie. Odciskamy nadmiar wody i dodajemy kilka łyżeczek kleju np. wikolu.

Przepis 3 na masę do rzeźbienia:

Wytłoczki po jajkach lub gazety rwiemy na drobne kawałeczki, przekładamy do dużej miski, zalewamy wodą i odstawiamy na parę godzin. Następnie dokładnie mieszamy i dodajemy ½ opakowania kleju do tapet i około 1 kg mąki. Jeżeli masa jest jeszcze zbyt rzadka dodajemy więcej mąki.

Przepis na masę papierową gotowaną:

Do naczynia z ugotowanym krochmalem (może to być również klajster) wrzucamy kawałki ręczników papierowych. Gotujemy przez chwilę cały czas mieszając. Studzimy.

Przepis 1 na masę do oklejania przedmiotów gazetami:

Mieszamy 3 części wody z 1 częścią mąki na gładką masę. Możemy dodać kilka kropli oleju. Kawałki gazet maczamy w masie i oklejamy nimi przedmiot np. talerz czy balon. Zamiast mąki można użyć kleju do tapet. Dodajemy też kilka łyżeczek soli.

Na tej stronce sa roślinki wykonane z paper-mache http://www.plastyka.waw.pl/studio/rosgal/rosgal.html

Mam nadzieje że komus pomogłamteż zamierzam zrobic kilka rzeczy z tej masy,dam zdjątka jak coś wykonam.Życze wszystkim udanej pracy i oby masa wszystkim dobrze wyszła

Edytowane przez katasiaczek
Czas edycji: 2008-03-14 o 17:22
ewelina107 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-26, 18:03   #10
yoyoo2
Przyczajenie

czy masa papierowa sie psuje?? bo moja zaczeła wydawac z siebie dziwny zapach... co z tym zrobić?
yoyoo2 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-11, 22:10   #11
ewa482
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez yoyoo2 Pokaż wiadomość
czy masa papierowa sie psuje?? bo moja zaczeła wydawac z siebie dziwny zapach... co z tym zrobić?
Oh oczywiście, że się psuje! Ja robiłam i niestety po ok. dwóch tygodniach zobaczyłam pleśń. Blee...nigdy nie zapomnę tego wyglądy i zapachu...Aż mnie dreszcze przeszły .
ewa482 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zrób to sama

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości