Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Włosy i fryzury > Fryzury i styling

Notka

Fryzury i styling Jak zrobić interesującą fryzurę? Jakich kosmetyków i akcesoriów do stylizacji włosów użyć? Podziel się swoim doświadczeniem ze stylizacji fryzur!

Pokaż wyniki sondy: Jaka prostownica jest najodpowiedniejsza dla wlosów?
tytanowa 0 0%
ceramiczna 15 100,00%
ceramiczno-grafitowa 0 0%
wszystkie tak samo niszczą wlosy 0 0%
Głosujący: 15. Nie możesz głosować w tej sondzie

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2010-12-09, 18:57   #3601
snowhitee
Zakorzenienie

Dot.: Najlepsze Prostownice-czesc III-wątek zbiorczy.

Cytat:
Napisane przez cosma Pokaż wiadomość
A ja dzisiaj zakupiłam Remington Pearl za 212 zł(razem z przesyłką).
Jeszcze jej nie otrzymałam więc się nie wypowiem.
Doszłam do wniosku, że pierwszą prostownicę kupię sobie tańszą ,zobaczę jak mi się ją używa, jak często będę z niej korzystać.
A jak gdyby coś to zawsze mogę kupić lepszą i droższą.
to bardzo tanio bede czekac na opinie

Dbam o siebie
od marca ćwiczę brzuch i pośladki

snowhitee jest offline  
Stary 2010-12-09, 20:14   #3602
palina_malina
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez arekfryzjer Pokaż wiadomość
Cieszę się, że ktoś zacytował moje słowa

A teraz palina malina napiszę Ci dlaczego warto używać lepszej, niestety też droższej, prostownicy. Pomyślcie, że dajecie za prostownicę , powiedzmy 150 zł więcej, niż za taką kupioną np. w Saturnie.
Otóż profesjonalna prostownica, dzieki pierwiatkom zawartym w pokryciu płytki przedłuża trwałośc koloru o ok 15-20 %. Oznacza to, że koloryzację musicie wykonać o 2 razy w roku mniej, a to jest oszcządność na pewno porównywalna z tym, co "przepłaciłyście" za prostownicę. Tak więc w ciągu roku odzyskujecie tą kasę. A co zyskałyście oprócz koloru?
Blask włosów, brak elektryzowania się, zmniejsza się też częstotoliwość korystania z prostownicy, bo mniej razy w tygodniu myjecie włosy, bo się już tak nie przetłuszczają... no na koniec zyskujecie zdrowsze włosy - a o tym się tak często zapomina.
Myślę, że dodałem Ci kilku argumentów do zakupu GHD czy też innej prostownicy - może tej Fhi, którą polecałem na forum kilka miesięcy temu.
Pozdrawiam
Arek
Dzięki Arek za fachową poradę Może zdecyduję się za jakiś czas na kupno GHD, chociaż Fhi kojarzy mi się nieodparcie ze szpilkami od Christiana Louboutina (ta czarna z czerwonymi płytkami), więc ostatecznie nie wiem na którą się skuszę. Użyłeś bardzo przekonujących argumentów, przy założeniu, że przeciętna kobieta zainteresowana zakupem prostownicy ma zniszczone lub podniszczone włosy i farbuje je kilka razy do roku, myje i prostuje kilka razy w tygodniu. Moje włosy to dar niebios pod tym względem i jedyne z całej listy co do mnie trafia to ten blask. Niestety nie błyszczą się naturalnie, a do tego dąże. Ale wiadomo nalezy się wspomagac na innych frontach żeby to osiągnąć i sama prostownica mi tego nie zapewni tylko może pomóc.

Zostanę jednak narazie przy moim remingtonie, bo jestem zadowolona . I to się liczy Pozdrawiam!
palina_malina jest offline  
Stary 2010-12-09, 20:43   #3603
bazzy
Raczkowanie

kiedy pierwszy raz będziesz prostować?
podziel się wrażeniami!
bazzy jest offline  
Stary 2010-12-10, 10:25   #3604
x_stynka
Przyczajenie

Majk1984- dzięki za poradę
Tylko że prostownice GA MA nie są przeznaczone do kręcenia loków a mi zależy na tej opcji by prostownica miała zaokrąglony kształt i była profesjonalna . Remington zupełnie do mnie nie przemawia.Dlatego waham się miedzy Create, ERMILA czy Babyliss ..
x_stynka jest offline  
Stary 2010-12-11, 00:11   #3605
Karolcia1981
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez x_stynka Pokaż wiadomość
Majk1984- dzięki za poradę
Tylko że prostownice GA MA nie są przeznaczone do kręcenia loków a mi zależy na tej opcji by prostownica miała zaokrąglony kształt i była profesjonalna . Remington zupełnie do mnie nie przemawia.Dlatego waham się miedzy Create, ERMILA czy Babyliss ..

Wszystkie prostownice GA.MA mają zaokrąglone płytki i można nimi idealnie kręcić loki. Wiem bo sama posiadam Game http://tics.pl/GaMa_CP3_Electronic_T...atury-123.html i przy zakupie pytałam sprzedawcę.
Karolcia1981 jest offline  
Stary 2010-12-11, 15:57   #3606
anna1718
Raczkowanie

jak sądzicie która będzie najlepsza?

http://www.electro.pl/produkt-REMING...47976,184.html

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/d...uctInformation

http://www.hairstore.pl/Efalock_Flat...25mm-1096.html

http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/...hine_Therapy/#

http://www.2w1.pl/produkt-rowenta-cf...ct--34212.html

http://www.oleole.pl/prostownice/phi...tml?from=ceneo

http://allegro.pl/prostownica-parowa...320458184.html

Edytowane przez anna1718
Czas edycji: 2010-12-11 o 16:33
anna1718 jest offline  
Stary 2010-12-11, 18:29   #3607
Majk1984
Raczkowanie

Remington S 9950 Shine Therapy
Majk1984 jest offline  
Stary 2010-12-11, 19:37   #3608
anna1718
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Majk1984 Pokaż wiadomość
Remington S 9950 Shine Therapy
czemu jestes za tą?;>

zmieniłam zdanie i jednak waham się między dwoma:

po przemyśleniu stwierdziłam, że prostownica na pare albo prostująca wilgotne włosy mniej je spali niż by prostowała na sucho (nie wiem może się mylę)

dodam jeszcze ze posiadam teraz taka prostownice:
http://www.overtee.pl/urzadzenie-do-...-ref-1030.html
ale od dawna zalezy mi na regulacji temp.

Edytowane przez anna1718
Czas edycji: 2010-12-11 o 21:28
anna1718 jest offline  
Stary 2010-12-11, 21:29   #3609
kiciaaa87
Rozeznanie

Ja w święta stanę się posiadaczką Babyliss Pro 230 Radiance Sleek. To chyba inny model niż wymieniasz. Niestety w tym momencie Ci nie pomogę, a prostownica kupiona w Anglii - przeceniona z 89funtów na 32 funty Długo się nie zastanawiałam, bo atrakcyjna cena.
kiciaaa87 jest offline  
Stary 2010-12-11, 21:42   #3610
snowhitee
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez anna1718 Pokaż wiadomość
czemu jestes za tą?;>

zmieniłam zdanie i jednak waham się między dwoma:

po przemyśleniu stwierdziłam, że prostownica na pare albo prostująca wilgotne włosy mniej je spali niż by prostowała na sucho (nie wiem może się mylę)

dodam jeszcze ze posiadam teraz taka prostownice:
http://www.overtee.pl/urzadzenie-do-...-ref-1030.html
ale od dawna zalezy mi na regulacji temp.
ja mam tą prostownicę babylissa i bardzo polecam ja jestem zdania, ze nie powinno się prostować mokrych/wilgotnych włosów, szczerze nie odważyłabym się nawet gdybym miała prostownicę do tego przeznaczoną... W każdym razie ta funkcja pary w babylissie ułatwia i przyspiesza prostowanie co za tym idzie jest ono jakbby bardziej utrwalone wiadomo

Dbam o siebie

snowhitee jest offline  
Stary 2010-12-11, 21:50   #3611
anna1718
Raczkowanie

z szybkością prostowania moja gama sobie świetnie radzi, ale stwierdziłam, że może nie potrzebnie katuje je 200 stopniową temperaturą...w sumie sama nie wiem, tylko żeby się nie okazało, że ta babyliss będzie gorsza od gamy i będzie niszczyła mi bardziej włosy. Licze na to, że przy pomocy niższej temperatury i pary powinno być lepiej, ale może to jest naiwne myślenie? ;>
z drugiej strony ta prostownica REMINGTON S7902 Wet2Straight jest od 150 stopnii

snowhitee
jeśli możesz to powiedz mi - od jakiego czasu posiadasz tą prostownicę? jakie widzisz w niej zalety i wady?

Edytowane przez anna1718
Czas edycji: 2010-12-11 o 21:53
anna1718 jest offline  
Stary 2010-12-11, 22:09   #3612
snowhitee
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez anna1718 Pokaż wiadomość
z szybkością prostowania moja gama sobie świetnie radzi, ale stwierdziłam, że może nie potrzebnie katuje je 200 stopniową temperaturą...w sumie sama nie wiem, tylko żeby się nie okazało, że ta babyliss będzie gorsza od gamy i będzie niszczyła mi bardziej włosy. Licze na to, że przy pomocy niższej temperatury i pary powinno być lepiej, ale może to jest naiwne myślenie? ;>
z drugiej strony ta prostownica REMINGTON S7902 Wet2Straight jest od 150 stopnii

snowhitee
jeśli możesz to powiedz mi - od jakiego czasu posiadasz tą prostownicę? jakie widzisz w niej zalety i wady?
mam ją od maja, używam co każde mycie czyli co 2dni, na pewno duzo szybciej dzieki niej prostuje, latwo, prostownica sunie po wlosach i to doslownie, efekt prostowania jest trwaly (mam wlosy falowane, grube, bardzo podatne na wilgoc), fajny jest wysuwany grzebyk i funkcja pary Wada moze byc to ze jest dosc ciezka ii troche zszedl lakier na rogach. To tyle

Dbam o siebie

snowhitee jest offline  
Stary 2010-12-11, 22:24   #3613
anna1718
Raczkowanie

dzięki nie podoba mi się to, że jest dość ciężka szkoda, ze nie jest ona dostepna w sklepach tak zeby ja gdzies zobaczyc przed zakupem

snowhitee

masz może napisaną wagę tej prostownicy gdzieś w instrukcji albo na pudełku?

Edytowane przez anna1718
Czas edycji: 2010-12-12 o 09:39
anna1718 jest offline  
Stary 2010-12-12, 20:50   #3614
bazzy
Raczkowanie

ile kosztuje remington sleek&curl s6500 w saturnie?
bazzy jest offline  
Stary 2010-12-12, 21:40   #3615
chillipepper
Przyczajenie

Hej dziewczyny, ponieważ moja stara już prostownica jest dosyć wysłużona, postanowiłam zaopatrzyć się w coś nowego. Na początku chciałam Remington'a s1051 ale w końcu zadecydowałam że będzie to Remington Shine Therapy.
Dużo naczytałam się, że Remington nie robi profesjonalnych prostownic, ale same zauważcie jak mnóstwo pozytywnych opini posiada.
Sama miałam okazję używaż prostownicy GHD (na pewno była oryginalna) i powiem Wam szczerze, że na początku mnie zachwyciła. To znaczy zachwyciło mnie to, że gdy wyszłam na dwór i była lekka mżawka to włosy były praktycznie dalej proste, może dosłownie minimalnie wywinęły się końcówki, nie puszyły się też jak to jest zazwyczaj przy mojej zwykłej prostownicy. Nie musi padać a wystarczy, że jest wilgotno i mam baranka na głowie. Ale...
podczas stosowania GHD przeraziło mnie to, że temperatura ustawiała się na tak strasznie wysoką, ponieważ niby tam się ona sama dopasowuje i ustawia. Była wyczuwalnie zdecydowanie wyższa niż taka, którą zawsze prostuje. Na drugi dzień jak prostowałam włosy była już zdecydowanie niższa, jak dla mnie zbyt niska.. Po wyprostowaniu włosów tą prostownicą było ich o połowę mniej, gdy prostuję moją zwykła są proste (oczywiście do wyjścia z domu ) ale nie oklapnięte. W trakcie prostowania GHD bałam się, że ta temperatura stopi mi wręcz włosy. Na drugi dzień były proste ale nie idealna tafla.
A co najgorsze po krótkim jej stosowaniu moje włosy były masakrycznie wysuszone, dosłownie sianko, było czuć że są osłabione i suche.
Dlatego ja uważam, że nie warto wydawać 200e..
Teraz planuje w najbliższych dniach zakup Remington Shine Terapy mam nadzieję, że się sprawdzi i będe mogła ustawić odpowiednią dla siebie temperature. Powiem Wam,że GHD dobra ale nie ma szału.
chillipepper jest offline  
Stary 2010-12-12, 21:55   #3616
cosma
Zakorzenienie

Moja Pearl Remington przyjdzie jutro.Nie mogę się doczekać kiedy jej użyję.

Kilka razy prostowałam włosy siostry prostownicą- Rowenta Elite.
Proste włosy utrzymywały mi się nawet drugiego dnia, ale musiałam kilka razy przeciągać nią pasma włosów, aby były proste. Generalnie za tą cene nie jest zła,ale wole coś jednak lepszego.
cosma jest offline  
Stary 2010-12-12, 21:56   #3617
kasiaen1
Zadomowienie

Dziewczyny a wiecie może gdzie mogłabym naprawic jonizację w prostownicy ? (braun satin hair)
Stary 2010-12-13, 15:01   #3618
cosma
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez kasiaen1 Pokaż wiadomość
Dziewczyny a wiecie może gdzie mogłabym naprawic jonizację w prostownicy ? (braun satin hair)
W serwisie brauna.
Jak prostownica jest na gwarancji to pewnie zrobią to free, jak nie jest to trzeba bedzie zapłacić. Warto zapytać wcześniej ile to będzie kosztować bo może się nie opłaca naprawiać.
cosma jest offline  
Stary 2010-12-13, 16:06   #3619
bazzy
Raczkowanie

Cytat:
Moja Pearl Remington przyjdzie jutro.Nie mogę się doczekać kiedy jej użyję.

Kilka razy prostowałam włosy siostry prostownicą- Rowenta Elite.
Proste włosy utrzymywały mi się nawet drugiego dnia, ale musiałam kilka razy przeciągać nią pasma włosów, aby były proste. Generalnie za tą cene nie jest zła,ale wole coś jednak lepszego.

podziel się wrażeniami, jak użyjesz.
ja kupuję sleek&curl s6500 chyba.
bazzy jest offline  
Stary 2010-12-13, 19:43   #3620
xxPauluSxx
Raczkowanie

Dot.: Jaka prostownica??

Cytat:
Napisane przez kajojin_a Pokaż wiadomość
no dobrze a która z prostownic jest najlepsza i w najmniejszym stopniu uszkadza włosy: ceramiczna, grafitowa, teflonowa czy parowa?? I czym różnią się te okropnie drogie prostownice od tych po 60-70 złotych?? Chodzi tutaj tylko o nazwę firmy czy o coś jeszcze??

Ja mam dwie prostownice, jedna taka za 200 zł (ceramiczno-tytanowa)
a jedna taka zwykła za 50 zł (zapasowa)

i szczerze mówiąc prostowanie tą tanią to jakiś koszmar, szarpie włosy, nie nagrzewa się dobrze, wyprostowanie nią włosów jest prawie niemożliwe, więc moim zdaniem lepiej dołożyc i kupić lepsza

xxPauluSxx jest offline  
Stary 2010-12-14, 18:58   #3621
cosma
Zakorzenienie

Prostowałam dziś rano włosy nową Remington Pearl. Nie będzie to z pewnością recenzja bo na to za wcześnie, ale takie moje pierwsze wrażenia. Może komuś się przydadzą.Zaznaczam, że nie mam specjalnego doświadczenia z prostownicami.

Pearl ma bardzo estetyczny, elegancki wygląd, "kobiecy design". W komplecie jest spora kosmetyczka, do której można prostownicę schować.
Podoba mi się wyświetlacz LCD, na którym widzę ustawioną temperaturę. Niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji temperatury jaka nam odpowiada.
Ja ustawiam sobie 170 stopni.
Mam włosy cienkie, poddatne na układanie, więc taka temperatura jak na razie mi wystarcza.
Pearl nagrzewa się migusiem, nawet nie zdążę w tym czasie nic innego zrobić jak już jest gotowa do pracy.Ma bardzo długi kabel(3m). Akurat wolałabym aby był krótszy.
Ładnie prostuje włosy, nie szarpie, nie wyrywa. Po jej użyciu moje włosy były idealnie proste i błyszczące,aczkolwiek to drugie to wg mnie w dużej mierze zależy od kondycji włosów, ich odżywiania niż od rodzaju prostownicy.
Włosy wyprostowałam w tempie ekspresowym,a nie mam zbyt dużo czasu z rana. Pomimo fatalnej pogody długo utrzymywały się proste.
Ogólnie po 2 użyciach jestem zadowolona.
cosma jest offline  
Stary 2010-12-15, 12:20   #3622
x_stynka
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Majk1984 Pokaż wiadomość
X_stynka - ja wczoraj zakupiłem po 2miesiącach dowiadywania się i porównywania - również miałem dylemat między "Create Medium Ceramagic 25" a "GA.MA CP3 Digital" i zdecydowanie bardziej polecano mi GA.MA - no i masz taniej i dwie bo drugą małą podróżną lub do grzywki - sama mała kosztuje ok 80zł - naprawdę warto bo to górna półka i nie ma się co obawiać
Majki gdzie kupiłeś ta prostownice? Ja róznież zdecydowałam się na jej kupno tylko chciałabym kupić z wiarygodnego źródła..pozdrawiam
x_stynka jest offline  
Stary 2010-12-15, 13:07   #3623
Majk1984
Raczkowanie

a słoneczko kupiłem tutaj:
http:// allegro.pl/ga-ma-cp3-digital-prostownica-mini-gama-zestaw-2-i1353464811 .html -dwie spacje

Paczuszka doszła bardzo porządnie zapakowana i wszystko OK- dodatkowo powiem Ci że poprzez gg (8549458) można się dogadać z Pania Dominiką i mi doradzała i nawet koszty przesyłki obcięła - więc za przesyłkę nie płaciłem nic - więc dokupiłem kilka specyfików do włosów potrzebnych przy prostowaniu i dla siebie gumę do włosów :P
Tak więc szalonenozyczki to sprawdzony kontrahent i jak najbardziej polecam
Majk1984 jest offline  
Stary 2010-12-16, 13:03   #3624
Beataboni
Raczkowanie

Z koleżanką kupiłyśmy sobie remington sleek&curl s1051 na allegro za 110zł.
Koleżanka chciała prostować włosy - piękne, gładkie i lśniące włosy!
Ja zakupiłam do kręcenia włosów - na nic mi się nie kręcą, jedynie na termoloki + 2kg pianki + 3kg lakieru do włosów i i tak się nie trzymają długo - a tą kręcę na sucho i długo się trzymają. wczoraj wieczorem nakręciłam kilka pasm, by pokazać mamie jak kręci włosy i dzisiaj rano obudziłam się z pokręconymi włosami (nie użyłam wczoraj lakieru ani pianki). Polecam jak najbardziej.

Jedynie trzeba uważać przy używaniu, gdyż obudowa celowo się nagrzewa, by lepiej kręcić i lepiej nie przykładać do nagrzanej części obudowy ręki.
Beataboni jest offline  
Stary 2010-12-16, 23:03   #3625
x_stynka
Przyczajenie

Dziękuję bardzo za odpowiedź )) Pozdrawiam!
x_stynka jest offline  
Stary 2010-12-17, 09:03   #3626
szczyptacukru
Raczkowanie

co myśliście o prostownicy philips Hp8361 ?
Stary 2010-12-17, 18:29   #3627
kasienia0000
Przyczajenie

kto pomoże mi wybrać prostownię taką do 300 zł??
zastanawiam się nad;
http://www.kalamis.pl/product-pol-35...a-torebka.html

http://hairpro.pl/Tondeo_Cerion_Acti...wnica-159.html

Bardzo proszę o pomoc!!! Ewentualnie możecie mi zaproponować jakieś inne. Bo nie wiem czy nie przepłacam i czy opłaca się którąś z nich kupić ;/

Edytowane przez kasienia0000
Czas edycji: 2010-12-18 o 15:43
kasienia0000 jest offline  
Stary 2010-12-18, 11:22   #3628
bazzy
Raczkowanie

Cytat:
Prostowałam dziś rano włosy nową Remington Pearl. Nie będzie to z pewnością recenzja bo na to za wcześnie, ale takie moje pierwsze wrażenia. Może komuś się przydadzą.Zaznaczam, że nie mam specjalnego doświadczenia z prostownicami.

Pearl ma bardzo estetyczny, elegancki wygląd, "kobiecy design". W komplecie jest spora kosmetyczka, do której można prostownicę schować.
Podoba mi się wyświetlacz LCD, na którym widzę ustawioną temperaturę. Niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji temperatury jaka nam odpowiada.
Ja ustawiam sobie 170 stopni.
Mam włosy cienkie, poddatne na układanie, więc taka temperatura jak na razie mi wystarcza.
Pearl nagrzewa się migusiem, nawet nie zdążę w tym czasie nic innego zrobić jak już jest gotowa do pracy.Ma bardzo długi kabel(3m). Akurat wolałabym aby był krótszy.
Ładnie prostuje włosy, nie szarpie, nie wyrywa. Po jej użyciu moje włosy były idealnie proste i błyszczące,aczkolwiek to drugie to wg mnie w dużej mierze zależy od kondycji włosów, ich odżywiania niż od rodzaju prostownicy.
Włosy wyprostowałam w tempie ekspresowym,a nie mam zbyt dużo czasu z rana. Pomimo fatalnej pogody długo utrzymywały się proste.
Ogólnie po 2 użyciach jestem zadowolona.
a używasz jakiś odżywek? czy prostownica jest samowystarczalna?
bazzy jest offline  
Stary 2010-12-18, 16:17   #3629
kasienia0000
Przyczajenie

zastanawiam się jeszcze nad

http://hairpro.pl/GAMA_prostownica_c...r_Ion-830.html

oszalaje przez te moje niezdecydowanie, chyba zrobie wyliczankę przed kupnem

i jeszcze jedno; czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego prostownica Tondeo CERION PREMIUM ma całkiem inną cenę w dwóch sklepach??

http://hairpro.pl/Tondeo_CERION_PREM...acja-1621.html

http://tics.pl/Tondeo_Cerion_Premium...ratury-77.html

różnica 150 zł ??????

Edytowane przez kasienia0000
Czas edycji: 2010-12-18 o 17:21
kasienia0000 jest offline  
Stary 2010-12-18, 17:02   #3630
anna1718
Raczkowanie

niestety, ale dalej nie mogę się zdecydować, która prostownica będzie lepsza...
proszę pomóżcie zdecydować

http://allegro.pl/prostownica-reming...356774776.html

czy

http://allegro.pl/nowa-prostownica-p...366958344.html

?
w tej drugiej można prostować na wilgotne włosy - co o tym sądzicie?
anna1718 jest offline  
Zamknij wątek

Tagi
babyliss, bosch, braun, camry, chłopak, depilator, forum, fryzjer, fryzura, fryzury, fryzury i styling, ga.ma, gama, gel, guma, jonizacja, kosmetyki, którą prostownicę wybrać, lakier syoss taft avon, luigi, mario, mat, matowy, modelująca, moser, najlepsze, objętość, pasta, pasta wyglad dlugie wlosy, pearl, philips, pielęgnacja włosów, pielęgniacja, pomoc, pomocy, proste włosy, prostowanie, prostowanie włosów, prostowniaca, prostownica, prostownica ceramiczna, prostownica moser, prostownica remington, prostownica włosy, prostownice, prostownice wlosy, remington, remington babyliss, rowenta, s2004, s8102, s9500, s9800, styliacja, stylizacja, syoss, uroda, włosów, włosy, wybó prostownicy, wybór, zdjęcia, zelmer, zmiana, żel, żel do włosów

Nowe wątki na forum Fryzury i styling

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości