Kompendium Konsumenta - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-11-13, 21:20   #1
L_V
Zakorzenienie
 
Avatar L_V
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12 586

Kompendium Konsumenta


Oto zbiór informacji i linków niezbędnych każdemu Konsumentowi, który chce być świadom swych praw i nie dać się oszukać. Linki dzięki uprzejmości Menthy .


http://www.konsument.gov.pl/
http://www.konsumenci.net/
http://www.konsument.net4.pl/
http://www.swiatkonsumenta.pl/
http://www.konsument.cogdziekupic.pl/
http://www.federacja-konsumentow.org.pl/
http://www.uokik.gov.pl/
http://ww2.tvp.pl/3841,20050628219672.strona
http://www.giih.gov.pl/
http://antypromocja.w.interia.pl/


Sprzedawca nie chce uwzględnić reklamacji? Oto ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej - dzięki uprzejmości Erato.

http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/...i/ustawa-4.htm

a w szczególności art. 4 ust. 3:


Art. 4. 1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.
2. W przypadku indywidualnego uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego domniemywa się, że jest on zgodny z umową, jeżeli odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi lub ma cechy okazanej kupującemu próbki albo wzoru, a także gdy nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy, chyba że sprzedawca zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia towaru.
3. W przypadkach nieobjętych ust. 2 domniemywa się, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju. Takie samo domniemanie przyjmuje się, gdy towar odpowiada oczekiwaniom dotyczącym towaru tego rodzaju, opartym na składanych publicznie zapewnieniach sprzedawcy, producenta lub jego przedstawiciela; w szczególności uwzględnia się zapewnienia, wyrażone w oznakowaniu towaru lub reklamie, odnoszące się do właściwości towaru, w tym także terminu, w jakim towar ma je zachować.
4. Na równi z zapewnieniem producenta traktuje się zapewnienie osoby, która wprowadza towar konsumpcyjny do obrotu krajowego w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, oraz osoby, która podaje się za producenta przez umieszczenie na towarze swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego.


A o uprawnieniach konsumenta w przypadku niezgodności towaru z umową mówi art. 8:


Art. 8. 1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.
L_V jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-14, 11:41   #2
L_V
Zakorzenienie
 
Avatar L_V
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12 586
Dot.: Kompendium Konsumenta

Oznaczenia na opakowaniach kosmetyków, skłądniki, których nalezy unikać itp. Dzięki uprzejmości Menthy.Cytat:
Na opakowaniach kosmetyków znajdują się liczne napisy, znaczki i hasła. Często są niezrozumiałe, a czasem nawet wprowadzają w błąd. Czy wiesz, co oznaczają i po co zostały umieszczone? Specjalnie dla Ciebie rozszyfrowaliśmy etykiety kosmetyczne.

Kiedy sięgasz po kosmetyk, najczęściej nie czytasz napisów i informacji znajdujących się na opakowaniu. Myślisz, że nie ma to większego sensu, bo i tak się na tym nie znasz.
A jeżeli nawet należysz do tych osób, które uważnie studiują deklaracje producentów, to czy rozumiesz wszystko, co jest tam napisane? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nie daj się więcej złapać w sidła producenta, kierując się przy zakupie napisem: „nietestowane na zwierzętach”. Ta informacja nie ma bowiem żadnego znaczenia. Zdziwiona? To tylko jeden z wielu przykładów. Więcej znajdziesz w naszym informatorze, przygotowanym na podstawie najnowszych przepisów prawnych, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej.

Cudowne obietnice:
1. Tworzy niewidoczny hydrofilowy film – oznacza, że kosmetyk zawiera składniki, które „przyciągają” wodę, a pozostając na powierzchni skóry, tworzą coś w rodzaju „mokrego kompresu”.

2. Chroni przed skutkami promieniowania – jeżeli zobaczysz takie stwierdzenie, szukaj wartości SPF (Sun Protection Factor). Jeśli jej nie ma, to wartość SPF prawdopodobnie nie została określona. Może więc niewystarczająco zabezpieczać Twoją skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

3. Dostarcza skórze wilgoci – żaden kosmetyk nie dostarcza wilgoci. Działanie nawilżające polega jedynie na hamowaniu „ucieczki” wody ze skóry. Zwróć na to uwagę, bo jest to nadużycie ze strony producenta, który liczy na Twoją niewiedzę.

4. Jony i składniki mineralne – naturalnie występują w naszym organizmie, także oczywiście w skórze. Jednakże podane w kremie nie zawsze w nią wnikają. Dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ich w nośnikach, czyli specjalnych „kapsułkach”, które przenosiłyby je w głąb skóry. Czemu więc producent podaje taką informację
w deklaracji? Bo przeważnie dobrze się kojarzą. Jednak ich działanie powinno zostać potwierdzone specjalnymi badaniami.

5. Odżywia – co to właściwie znaczy? Niektóre składniki kosmetyku mogą jedynie uszczelniać barierę naskórkową lub usprawniać mikrokrążenie skórne. I chyba właśnie o takie pośrednie działanie na metabolizm komórkowy chodzi producentowi. Nie zmienia to faktu, że informacja pozostaje niejasna. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, bo hasło „odżywia” dobrze się nam kojarzy.

6. Szybko się wchłania – ewidentny fałsz (lub kolokwializm, który prowadzi do przekłamania). Kosmetyk nigdy się nie wchłania. Fakt, że nie czujesz np. kremu po nałożeniu, spowodowany jest jedynie odparowaniem z niego wody i odpowiednim doborem substancji tłuszczowych, które nie zostawiają lepkiej warstwy. Działanie kosmetyku polega właśnie na tym, że zostaje on na powierzchni skóry. Wchłonąć się mogą jedynie nieliczne jego składniki.

Najważniejsze składniki:

- działanie przeciwzmarszczkowe:

filtry przeciwsłoneczne (np. benzophenone-3, octyl methoxycinnamate),
witamina A i jej pochodne (retinol, retinyl palmitate),
witamina C i jej pochodne (ascorbic acid, askorbyl palmitate),
witamina E i jej pochodne (tocopherol, tocopheryl acetale),
koenzym Q10 (ubiquinone),
kwas liponowy (lipoic acid),
karnityna (L-carnityne),
flawonoidy

działanie nawilżające:

np. gliceryna (glicerin),
glikol propylenowy (propylene glycol),
d-pantenol (panthenol),
mocznik (urea),
mleczan sodu (sodium lactate),
kwas hialuronowy i jego pochodne (hialuronic acid, sodium hialuronate),
hydrolizaty protein (hydrolized weat protein, hydrolized elastin, hydrolised collagen itp.)
cukry: glukoza (glucose),
fruktoza (fructose),
białka: kolagen (collagen), elastyna (elastin)

działanie antycellulitowe, pobudzające krążenie:

kofeina (caffeine),
karnityna (L-carnityne),
wyciąg z kasztanowca (Aescellus hippocastanium),
miłorząb japoński (Ginkgo biloba),
wyciągi z alg (np. Centella asiatica) itp.

Uwaga: Niektórych witamin, mimo że będą wymienione na opakowaniu, nie znajdziesz w składzie danego kosmetyku. Nie musi to jednak oznaczać, że ich nie ma. Bardzo często są po prostu składnikami zawartych w kosmetyku wyciągów roślinnych.


Informacje, które producent jest zobowiązany umieścić na opakowaniu. Powinnaś zwrócić na nie uwagę, bo świadczą o jego solidności.
Najlepiej użyć przed końcem...
Producent musi podać datę przydatności kosmetyku do użycia, jeśli okres jego trwałości jest krótszy niż 30 miesięcy. Jeżeli ten czas jest dłuższy, to powinien podać datę ważności kosmetyku od momentu jego otwarcia. Na opakowaniu powinnaś znaleźć wówczas symbol otwartego pudełka. Oznaczenie to obowiązuje dopiero od niedawna, dlatego nie wszystkie produkty je mają. Wcześniej, jeśli termin przydatności kosmetyku przekraczał 30 miesięcy, na opakowaniu nie musiało być żadnej daty.


Składniki (INCI)

INCI, skrót od Międzynarodowego Nazewnictwa Surowców Kosmetycznych. Czytając skład, możesz wiele się dowiedzieć o danym kosmetyku. Podpowiadamy Ci, jak najprościej to zrobić:
a) Składniki w wykazie INCI zawsze umieszczone są po kolei według ich malejących ilości, czyli substancja, której jest najwięcej, zawsze będzie na początku. Zasada ta przestaje obowiązywać, jeśli udział masy komponentów spada poniżej 1 proc. – wtedy składniki mogą być ustawione dowolnie.
b) W ilości poniżej 1 proc. najczęściej występują konserwanty i substancje zapachowe lub te składniki aktywne, których w kosmetyku nie może być zbyt dużo ze względu na intensywne działanie. Np. witamina A w postaci retinolu. W kosmetyku ilość tej ostatniej nie może być większa niż 0,1 proc. Do najczęściej stosowanych konserwantów należą parabeny (ich nazwy kończą się na -paraben, np. ethylparaben, propylparaben), benzoic acid itp.
c) Teraz można poszukać w składzie substancji, której działanie deklaruje producent – czy w ogóle jest i na którym miejscu została wymieniona. Jeśli na szarym końcu lub tuż przed konserwantami, to mamy prawo przypuszczać, że dany składnik został dodany do kosmetyku w minimalnych ilościach. Czasem nawet niewystarczających do tego, aby w ogóle zadziałał.


Barwniki
Najczęściej wymieniane są na końcu wszystkich składników. Zazwyczaj oznacza się symbolami CI plus numer, np. CI 14700.

Nazwa producenta i jego adres
Ta informacja bezwzględnie musi znaleźć się na każdym opakowaniu, bo to producent ponosi całą odpowiedzialność za swój produkt.

Informacje dodatkowe
Ich umieszczenie nie jest wymagane, ale często znajdziesz je na etykiecie.

Nietestowany na zwierzętach
Tak naprawdę napis ten nie ma żadnego znaczenia. Natomiast może sugerować, że na innych kosmetykach takie testy się przeprowadza. Tymczasem są one całkowicie zakazane, więc nawet jeśli nie znajdziesz takiej adnotacji na opakowaniu,
możesz być pewna, że kosmetyk nie był na zwierzętach testowany. Rzecz się ma inaczej w przypadku surowców kosmetycznych, bo chociaż w najnowszej ustawie o kosmetykach jest już zakaz używania w produktach kosmetycznych substancji testowanych na zwierzętach, to wejdzie on w życie dopiero w latach 2009–2013.

Nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego
Nie zawiera składników uzyskiwanych z tkanek zwierzęcych, np. takich jak białka, kolagen czy elastyna (otrzymywane np. z ryb), substancje tłuszczowe, tj. lanolina, fosfolipidy, tj. lecytyna, niektóre składniki kompozycji zapachowych, tj. ambra czy piżmo. Umieszczenie takiej informacji jest zależne tylko i wyłącznie od woli producenta. Nie ma bowiem ani zakazu stosowania takich składników, ani tym bardziej umieszczania takiej informacji. Składniki pochodzenia zwierzęcego zostały w dużej mierze zastąpione roślinnymi.

Posiada atest PZH
Oznacza, że produkt został przeanalizowany pod kątem bezpieczeństwa i higieny użycia. Badania opierają się głównie na analizie składu w korelacji z deklarowanym sposobem stosowania kosmetyku i jego oddziaływania na środowisko. Uzyskanie takiego atestu nie jest wymagane prawem.

Testowane dermatologicznie
Takie dermatologiczne testy musi przejść każdy kosmetyk bez wyjątku, bo z definicji nie może on szkodzić. Nie powinien wywoływać podrażnień czy innych niepożądanych objawów.

ISO 2000 (9001)
To certyfikowany system zarządzania jakością. Nazwa ta może być myląca, bo system ten dotyczy jedynie funkcjonowania firmy i przepływu w niej informacji. Niestety, nie musi mieć przełożenia na jakość produktu.

Zgłoszony do KSIoK
Informacja absolutnie zbędna, ale wpisana na listę testów ma wzmocnić zaufanie do firmy. Oznacza, że produkt został zgłoszony do Krajowego Systemu Informowania o Kosmetykach Wprowadzanych do Obrotu. Każdy produkt musi zostać do takiego systemu zgłoszony. KSIoK nie wydaje żadnego zaświadczenia o bezpieczeństwie stosowania kosmetyku.

Anna Kozłowska
Konsultacja: dr Małgorzata Chełkowska, chemik-kosmetolog, kierownik działu nauki i rozwoju firmy Dermika
L_V jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-17, 12:38   #3
aaggi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2
Dot.: Kompendium Konsumenta

Witam ,zakupiłam w sklepie podkład do twarzy znanej firmy angielskiej,nie wiem ,czy mogę tu wymieniać nazwę firmy,więc ją pominę.Po nałożeniu podkładu po około 8 godzinach wystąpiło u mnie swędzenie i grudki na twarzy,lecz byłam pewna ,że to po kremie którego także używałam a kończył się jego okres ważności ,krem wyrzuciłam.Po kilku dzniach wygojenia się cery ,nałożyłam podkład i powtórzyła się ta sama sytuacja tyle ,że obiawy były dużo gorsze.Najpierw swędzenie i straszne pieczenie,potem wystąpienie grudek i zaczerwienienie ,a w niektórych miejscach bąble jak po poparzeniu i opuchnięcie twarzy.Wyglądałam okropnie ,po 4 dniach cera zbladła i tylko w niektórych miejscach jeszcze twarz była opuchnięta i łuszczyła się skóra.U lekarza nie byłam ,bo dermatolog przyjmował nie w każde dni ,a przez sobotę i niedziele jakoś już to lepiej wyglądało.
Czy mogę się na tej podstawie ubiegać o reklamacje ,mam paragon a od chwili kupna do dzisiejszego dnia minęło około 3 tygodnie.
Czy mam szansę na jakieś odszkodowanie a jeśli tak to ,co muszę zrobić,aby je otrzymać.Pozdrawiam aaggi.
aaggi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-18, 11:28   #4
justa79
Zakorzenienie
 
Avatar justa79
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Gdańsk/Sopot
Wiadomości: 4 062
GG do justa79
Dot.: Kompendium Konsumenta

wydaje mi się, że masz prawo reklamować podkład, sklep powinien go przyjąć i wysłać do dystrybutora lub producenta, a ten z kolei powinien się jakoś ustosunkować do sprawy.
__________________
Justa

Klikaj codziennie:
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.pajacyk.pl
http://www.polskieserce.pl

Nie udzielam indywidualnych porad poza forum!
justa79 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 08:46   #5
aaggi
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2
Dot.: Kompendium Konsumenta

Serdeczne dzęki,mam taka nadzieję.
aaggi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-19, 13:31   #6
mentha
Zadomowienie
 
Avatar mentha
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 1 242
Dot.: Kompendium Konsumenta

Tutaj znajdziesz listę rzeczników praw konsumenta (także nr telefonów):

http://e-konsument.pl/rzecznik.htm

Podstawowym zadaniem rzecznika jest udzielanie bezpłatnego poradnictwa i informacji prawnych z zakresu ochrony konsumenta.
mentha jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 12:30   #7
MagJa
Zakorzenienie
 
Avatar MagJa
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: ostr
Wiadomości: 11 210
Dot.: Kompendium Konsumenta

A czy komuś się udało taką reklamację wygrać Bo wiem, że wg przepisów mogę reklamować kosmetyki, ale z drugiej strony wiem też, że jak pójdę do sklepu z taką sprawą , to sprzedawca popatrzy na mnie jak na idiotkę...
MagJa jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:03.