Cera tłusta, mieszana, odwodniona, problematyczna - ZBIORCZY - Strona 122 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2010-03-07, 16:31   #3631
kasia9513
Zakorzenienie

Dot.: Cera tłusta, mieszana, odwodniona, problematyczna - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez dysk Pokaż wiadomość
nie wiem o jakie strony ci chodzi?
o strony internetowe na jakich można kupić płyny micelarne taniej

Świeżynka
kasia9513 jest offline  
Stary 2010-03-07, 16:34   #3632
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez kasia9513 Pokaż wiadomość
o strony internetowe na jakich można kupić płyny micelarne taniej
A o to ci chodzi.
Na pewno aquavitae (apteka internetowa z Białegostoku) i Lekolandia (apteka internetowa z Elbląga). Z tej pierwszej zamawiałam i jest dużym plusem to, że paczka idzie szybko i można zapłacić przy odbiorze. W drugiej płatność na przelew, ale o ile wiem można zapłacić poprzez okienko na poczcie.
201604211128 jest offline  
Stary 2010-03-07, 16:38   #3633
kasia9513
Zakorzenienie

Cytat:
A o to ci chodzi.
Na pewno aquavitae (apteka internetowa z Białegostoku) i Lekolandia (apteka internetowa z Elbląga). Z tej pierwszej zamawiałam i jest dużym plusem to, że paczka idzie szybko i można zapłacić przy odbiorze. W drugiej płatność na przelew, ale o ile wiem można zapłacić poprzez okienko na poczcie.
a dostarczają do apteki czy bezpośrednio do domu? za przesyłkę trzeba zapłacić?

Świeżynka
kasia9513 jest offline  
Stary 2010-03-07, 16:50   #3634
quleczka
Zakorzenienie

Cytat:
A te co podałaś quleczko to mogą uczulić DMDM hydratoin chętnie uczula.
jejku, jak ktos ma problem z uczuleniami to pewnie moga uczulic - ja zakladalam, ze polecamy cos dla osoby, ktora uczulen nie ma jesli ktos ma na cos uczulenia to nawet teoretycznie dobra rzecz moze uczulic

no i DMDM widze tylko w jednym

ogolnie te dwa maja lepsza opinie niz ziaja...choc ja i ziaje lubie

co takiego nie tak jest w tym oceanicu do cery wrazliwej i alergicznej, ze boicie sie podraznienia?

az tak sie na skladach nie znam ale 3 pierwsze skladniki wygladaja ok

Co do aptek to nie sa sieci aptek, wec raczej nie dostarczaja do apteki i jeszcze nie spotkalam sie by gdzies przesylka byla za darmo

Ogolnie mozna taniej te drozsze kosmetyki takze na allegro kupic ale to nadal jednak wiekszy wydatek niz np. ziaja

Edytowane przez quleczka
Czas edycji: 2010-03-07 o 16:52
quleczka jest offline  
Stary 2010-03-07, 16:56   #3635
kasia9513
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez quleczka Pokaż wiadomość
co takiego nie tak jest w tym oceanicu do cery wrazliwej i alergicznej, ze boicie sie podraznienia?
konserwanty

Świeżynka
kasia9513 jest offline  
Stary 2010-03-07, 17:18   #3636
201604211128
Konto usunięte

quleczko - za wikipedią jest to środek antybakteryny, konserwant, potrafi bardzo często uczulać, lepiej na niego uważać tak samo jak na polycryamide którego też należy się wystrzegać. Ja bym daxa w takim wypadku nie poleciła.
Lepiej zajrzeć w recenzje składów zanim coś się poleci Moja skóra np. nie toleruje ziai bo ma pewien konserwant który mnie uczula (mam cerę podobną do CzarnegoElfa z tym, że mieszaną).

Edytowane przez 201604211128
Czas edycji: 2010-03-07 o 17:21
Stary 2010-03-07, 17:26   #3637
quleczka
Zakorzenienie

Ok, taka jest natura polecania, ze kazdy poleca co innego

Ja tylko podalam co ma dobre opinie. Ogolnie patrzac na ocene na KWC, wiecej osob uznalo, ze ten Oceanic jest lepszy niz Ziaja w tym wypadku, wiec jak widac skory roznie reaguja

Na szczescie parabeny ma dosc daleko w skladzie i mi na przyklad one w ogole nie szkodza, z tego co widze do tej pory

Co do DMDM to tez na szczescie jest daleko w tym skladzie ale pewnie fakt, ze jak ktos ma sklonnosc do uczulen to moze go uczulic. Ja mimo problematycznej cery na szczescie tej sklonnosci nie mam
quleczka jest offline  
Stary 2010-03-07, 17:32   #3638
Charlotte95
Wtajemniczenie

A jak z tym żelem szałwiowym? Któras z Was go stosowała?
Charlotte95 jest offline  
Stary 2010-03-07, 17:36   #3639
quleczka
Zakorzenienie

ja stosuje i mnie nie wysusza ale to u mnie jedna z dwoch stosowanych rzeczy (druga jest humektan), wiec nie moge ocenic tak do konca jak spisywalby sie sam

za to na pewno jesli chodzi o nawilzanie jako takie to humektan jest lepszy...ale szalwia za to lepiej zapobiega u mnie niespodziankom
quleczka jest offline  
Stary 2010-03-07, 17:45   #3640
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez quleczka Pokaż wiadomość
Ok, taka jest natura polecania, ze kazdy poleca co innego

Ja tylko podalam co ma dobre opinie. Ogolnie patrzac na ocene na KWC, wiecej osob uznalo, ze ten Oceanic jest lepszy niz Ziaja w tym wypadku, wiec jak widac skory roznie reaguja

Na szczescie parabeny ma dosc daleko w skladzie i mi na przyklad one w ogole nie szkodza, z tego co widze do tej pory

Co do DMDM to tez na szczescie jest daleko w tym skladzie ale pewnie fakt, ze jak ktos ma sklonnosc do uczulen to moze go uczulic. Ja mimo problematycznej cery na szczescie tej sklonnosci nie mam
Oceny ocenami A skład składem. Ja zawsze czytam co jest w butelce, bo to co pisze producent dosyć często ma się nijak. A DMDM jest często pod koniec. Dodam że jest jeszcze jeden delikwent Diazolidinyl Urea. A ten pan od Ziai nazywa się 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol - ja całej trójcy unikam i cera ma się świetnie (tfu, tfu odpukać). Ja zawsze patrzę pod kątem alergicznej cery - mam na tym punkcie małego fisia.
Stary 2010-03-07, 17:48   #3641
Sambra
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Charlotte95 Pokaż wiadomość
Jakiego płynu micelarnego używasz? Mydło chyba nie dla mnie...
Jaki micel polecasz? Jeszcze jakby był w miarę możliwości niedrogi...
Cytat:
Napisane przez kasia9513 Pokaż wiadomość
podpinam się pod pytania dotyczące płynu micelarnego, chociaż zapewne to będzie coś aptecznego i drogiego typu Vichy, LRP czy Avene
Ja rowniez podpisuje sie pod tym, ze Bioderma Sensibo jest nalepszym i najlagodniejszym micelem jaki widzialam. Vichy tez dobry (na drugim miejscu jak dla mnie). A z tanszych rowniez jest Ziaja Sopot polecany i dzieczyny na biochemii rowniez micel z Bielendy Trufle i Kawior polecaly.

Edytowane przez Sambra
Czas edycji: 2010-03-07 o 17:49
Sambra jest offline  
Stary 2010-03-07, 17:51   #3642
201604211128
Konto usunięte

Dodatkowo dodam, że obecnie w SP za dwa mincele Biodermy o pojemności 250 ml zapłacimy 52 zł z groszami czyli 20% taniej niż jeden o pojemności 500 ml. Dodam, że są mega wydajne. A promocję na pewno widziałam w ZT (Złotych Tarasach).
Stary 2010-03-07, 18:04   #3643
black-bubu
Zakorzenienie

Cytat:
Oceny ocenami A skład składem. Ja zawsze czytam co jest w butelce, bo to co pisze producent dosyć często ma się nijak. A DMDM jest często pod koniec. Dodam że jest jeszcze jeden delikwent Diazolidinyl Urea. A ten pan od Ziai nazywa się 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol - ja całej trójcy unikam i cera ma się świetnie (tfu, tfu odpukać). Ja zawsze patrzę pod kątem alergicznej cery - mam na tym punkcie małego fisia.

wuuuu może masz coś racji, w sumie niczym nie mogę się trądziku pozbyć, ziaji uzywam bardzo często, ale praktycznie każdy jej kosmetyk ma w składzie to bromo,nitro mogę zapytać czego używasz do buźki ?

black-bubu jest offline  
Stary 2010-03-07, 18:07   #3644
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez black-bubu Pokaż wiadomość
wuuuu może masz coś racji, w sumie niczym nie mogę się trądziku pozbyć, ziaji uzywam bardzo często, ale praktycznie każdy jej kosmetyk ma w składzie to bromo,nitro mogę zapytać czego używasz do buźki ?
Obecnie myję Clinique mydełkiem i tonikiem Clinique. Ale z tych tańszych to polecam Biodermę sensibio jako myjadełko i krem z LRP Toleriane wersja zwykła - nie zapycha
Mam też filtr Bioderma AKN 40 który ubóstwiam. I polecam kurację kwasem salicylowym (u mnie jest w toniku Clinque) - jest w kremie LRP Effaclar K - stosować go na noc na przemiennie z kremem LRP.
W przypadku kwasu salicylowego lepiej stosować filtr bo można nabawić się przebarwień.
Stary 2010-03-07, 18:49   #3645
cloche
Zakorzenienie

Cytat:
ha, te same konserwanty omijam z daleka jak ostatnio jakas babka w drogerii probowala mi wcisnac "boski krem" za 60 euro, to przeczytalam sklad i malo co nie rzucilam jej tym kremem, jak zobaczylam dwie takie okropnosci na opakowaniu

z miceli mi akurat bioderma sensibio nie przypadla do gustu. kompletnie nie radzila sobie ze zwyklymi tuszami, ale to bym jeszcze przebolala. najgorsze, ze wysuszala mi skore... tak lekko, ale znaczaco. problemu tego nie mialam z purete thermal vichy. jego kupuje za okolo 12 euro za 400 ml. starcza mi na dlugo.
dla "mlodej" kieszeni na pewno tez sie znajdzie cos godnego uwagi. zdaje sie, ze micel ziaji sopot spa nie ma tego wszechobecnego w ziajowych produktach bromo-nitropropano-cos-tam za to pare ciekawych ekstraktow... za taka cene chyba warto zaryzykowac
cloche jest offline  
Stary 2010-03-07, 19:01   #3646
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez cloche Pokaż wiadomość
ha, te same konserwanty omijam z daleka jak ostatnio jakas babka w drogerii probowala mi wcisnac "boski krem" za 60 euro, to przeczytalam sklad i malo co nie rzucilam jej tym kremem, jak zobaczylam dwie takie okropnosci na opakowaniu

z miceli mi akurat bioderma sensibio nie przypadla do gustu. kompletnie nie radzila sobie ze zwyklymi tuszami, ale to bym jeszcze przebolala. najgorsze, ze wysuszala mi skore... tak lekko, ale znaczaco. problemu tego nie mialam z purete thermal vichy. jego kupuje za okolo 12 euro za 400 ml. starcza mi na dlugo.
dla "mlodej" kieszeni na pewno tez sie znajdzie cos godnego uwagi. zdaje sie, ze micel ziaji sopot spa nie ma tego wszechobecnego w ziajowych produktach bromo-nitropropano-cos-tam za to pare ciekawych ekstraktow... za taka cene chyba warto zaryzykowac
Vichy też można polecić A na pewno znajdzie się na rynku coś dla młodej cery, bez tych konserwantów - producenci starają się szybko zabić niszę na rynku.
Cloche - dodatkowo dzięki za pomoc w wyprowadzeniu cery - daje się powoli okiełznać

Czas edycji: 2010-03-07 o 19:02
Stary 2010-03-07, 19:20   #3647
Agavaa
Raczkowanie

Smile Dot.: Cera tłusta, mieszana, odwodniona, problematyczna - ZBIORCZY

Nie wiem czy próbowaliscie kosmetyków na bazie roślin bez żadnych zbędnych sztuczności, POLECAM płyn micelarny i krem matująco-nawilżający PLANTE SYSTEM.
Nie mam aż tak wielkich problemów z cerą,ale ostatnio uległa pogorszeniu i mam nieodparte wrażenie,że przyczynił się do tego zestaw z SVR Lysalpha. Przy okazji dodam,że czesto skóra na twarzy była podatna na wszelkie przebarwienia.Czego to ja nie stosowałam żeby dogodzić swojej nadwrażliwej facjacie i co? Dla podobnych wrażliwców polecam żel do mycia twarzy Eucerin, krem PLANTE SYSTEM i jesli potrzeba to również płyn micelarny. Ja wspomagam się jeszcze maścią cynkową .
Agavaa jest offline  
Stary 2010-03-07, 19:32   #3648
Charlotte95
Wtajemniczenie

Cloche, a czy Ty również mogłabys napisać czego używasz do pielęgnacji cery? Myślę, że takie zestawy zaawansowanych wizażanek pomagają zawsze tym początkującym
Charlotte95 jest offline  
Stary 2010-03-07, 19:55   #3649
H567
Raczkowanie

ja rowniez mam problem z pielegnacja co do cery.
nie wiem gdzie pisac, czy na watku dla wrazliwcow czy tutaj
w kazdym razie jest mocno problematyczna.
naczynkowa (wrazliwa, lecz bez pajaczkow, jest poprostu zarozowiona), mieszana, sklonna do tradziku jak i przesuszenia.
zele do twarzy - odpada.
kwasy - odpada. dostaje od tego strasznego lojotoku, bo godzinie od umycia woda isotoniczna (? w kazdym razie to tonik ktory oczyszcza twarz bez wody) po godzinie jestem tlusta i to bardzo. wygladaja jakbym sie wysmarowala smalcem .
nawilzenia jej nigdy brak, ale musze uwazac - lekkie nawilzacze, tluste rzeczy dziwnym cudem sprawiaja ze nastepnego dnia mam tlusta cere, jakby "przekarmiona".

moj plan, ktory potrzebuje zmiany;
rano: 1. woda isotéliale
2. cos pod filtr moze?
3. emulsja avéne spf 50 na lato i mocno sloneczne dni (ochrona przed opalenizna, za parenascie lat bede przez caly rok sobie uzywac ;])

wieczorem:
1. ??? cos do dobrego demakijazu bez wody? olejek, mleczko... jakie?
2. woda isotéliale.
3. ??? i tutaj moj problem. mam sklonnosc do pryszczy i nie wiem czego przeciwdzialajacego (nie koniecznie zwalczajacego) uzywac a za razem niewysuszajacego.

do tego poszukuje peelingu (enzymatyczny/mechaniczny, co lepsze?) i maseczki (jakiej, przeciwtradzikowa, czy nawilzajaca)?

prosilabym o pomoc. nie jestem zbyt doswiadczona, a moja cera przezywa katorgi bo nie wiem jak o nia zadbac, bo jak za mocno nawilze - zle, uzyje przeciwtradzikowych rzeczy - zle, lojotok.
H567 jest offline  
Stary 2010-03-07, 20:02   #3650
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez H567 Pokaż wiadomość
ja rowniez mam problem z pielegnacja co do cery.
nie wiem gdzie pisac, czy na watku dla wrazliwcow czy tutaj
w kazdym razie jest mocno problematyczna.
naczynkowa (wrazliwa, lecz bez pajaczkow, jest poprostu zarozowiona), mieszana, sklonna do tradziku jak i przesuszenia.
zele do twarzy - odpada.
kwasy - odpada. dostaje od tego strasznego lojotoku, bo godzinie od umycia woda isotoniczna (? w kazdym razie to tonik ktory oczyszcza twarz bez wody) po godzinie jestem tlusta i to bardzo. wygladaja jakbym sie wysmarowala smalcem .
nawilzenia jej nigdy brak, ale musze uwazac - lekkie nawilzacze, tluste rzeczy dziwnym cudem sprawiaja ze nastepnego dnia mam tlusta cere, jakby "przekarmiona".

moj plan, ktory potrzebuje zmiany;
rano: 1. woda isotéliale
2. cos pod filtr moze?
3. emulsja avéne spf 50 na lato i mocno sloneczne dni (ochrona przed opalenizna, za parenascie lat bede przez caly rok sobie uzywac ;])

wieczorem:
1. ??? cos do dobrego demakijazu bez wody? olejek, mleczko... jakie?
2. woda isotéliale.
3. ??? i tutaj moj problem. mam sklonnosc do pryszczy i nie wiem czego przeciwdzialajacego (nie koniecznie zwalczajacego) uzywac a za razem niewysuszajacego.

do tego poszukuje peelingu (enzymatyczny/mechaniczny, co lepsze?) i maseczki (jakiej, przeciwtradzikowa, czy nawilzajaca)?

prosilabym o pomoc. nie jestem zbyt doswiadczona, a moja cera przezywa katorgi bo nie wiem jak o nia zadbac, bo jak za mocno nawilze - zle, uzyje przeciwtradzikowych rzeczy - zle, lojotok.
Pod filtr polecę ci witaminę C - można samemu ukręcić - przepis jest na mazidlach. Gotowiec - Active C z LRP może cię zapchać bo ma glicerynę.
Do demakijażu polecam Biodermę Sensibio H2O lub Vichy Purete Thermale. A na pryszcze polecam kurację kwasową - może być Acne Derm, Skinkoren, Effaclar K, Diacenal Avene na zmianę z Humektanem tudzież LRP Toleriane klasycznym
A filtra możesz już teraz używać codziennie. W razie jakby się zapchała polecam Biodermę AKN Mat 40, LRP AC 30 - spokojnie wystarczą.
Tyle od mnie
Stary 2010-03-07, 20:11   #3651
H567
Raczkowanie

Cytat:
Pod filtr polecę ci witaminę C - można samemu ukręcić - przepis jest na mazidlach. Gotowiec - Active C z LRP może cię zapchać bo ma glicerynę.
Do demakijażu polecam Biodermę Sensibio H2O lub Vichy Purete Thermale. A na pryszcze polecam kurację kwasową - może być Acne Derm, Skinkoren, Effaclar K, Diacenal Avene na zmianę z Humektanem tudzież LRP Toleriane klasycznym
A filtra możesz już teraz używać codziennie. W razie jakby się zapchała polecam Biodermę AKN Mat 40, LRP AC 30 - spokojnie wystarczą.
Tyle od mnie
rzecz w tym ze kwasy powoduja u mnie lojotok - za bardzo wysuszaja i moja skora sie tak broni. Mialam Effaclar i kwasy Avene - to samo, wysmarowana smalcem po godzinie od mycia. i tutaj jest caly problem.
H567 jest offline  
Stary 2010-03-07, 20:25   #3652
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
rzecz w tym ze kwasy powoduja u mnie lojotok - za bardzo wysuszaja i moja skora sie tak broni. Mialam Effaclar i kwasy Avene - to samo, wysmarowana smalcem po godzinie od mycia. i tutaj jest caly problem.
To początkowa reakcja Potem skóra się przyzwyczai - a nie używałaś czegoś wysuszającego? Sam kwas salicylowy jest też w produktach Dermedic Acne coś tam
Stary 2010-03-07, 20:30   #3653
H567
Raczkowanie

Cytat:
To początkowa reakcja Potem skóra się przyzwyczai - a nie używałaś czegoś wysuszającego? Sam kwas salicylowy jest też w produktach Dermedic Acne coś tam
Meczylam sie z kwasami Avéne z 2 miesiace. (1 miesiac + tydzien przerwy + 1 miesiac). Bylo bardzo trudno, bibulki matujace co okolo godzine. Chcialabym jakis krem, cos co by mnie nie wysuszylo, badz nie wiem, moze bronic sie przed pryszczami innym sposobem?
H567 jest offline  
Stary 2010-03-07, 20:34   #3654
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
Meczylam sie z kwasami Avéne z 2 miesiace. (1 miesiac + tydzien przerwy + 1 miesiac). Bylo bardzo trudno, bibulki matujace co okolo godzine. Chcialabym jakis krem, cos co by mnie nie wysuszylo, badz nie wiem, moze bronic sie przed pryszczami innym sposobem?
To dziwne - mnie łojotok początkowy minął po tym jak mocno nawilżałam twarz Są jeszcze retinoidy - np. Zorac, ale on jest jak wiem na receptę - to inne typy kwasów. Sprawdź czy nie używasz czegoś co może wysuszać - czegoś antybakteryjnego lub z SLS/SLES lub alkoholem - tym denaturyzowanym, nie cetyl alkoholem.
Postaram ci się pomóc jak będę mogła Podaj mi wszystko co używasz do mycia i kremy - może mają coś zapychającego przez co masz gule.

Czas edycji: 2010-03-07 o 20:35
Stary 2010-03-07, 20:38   #3655
H567
Raczkowanie

ale ja chce tylko dodac ze nie mam tradziku, wlasnie go wyleczylam roaccutane . lecz taka natura mieszanej cery w moim przypadku - czasami i coraz czesciej cos tam sie pojawia.
obecnie uzywam tylko wody izotermicznej i emulsji avéne. wiec naprawde, nie wiem co robic.
H567 jest offline  
Stary 2010-03-07, 20:39   #3656
Charlotte95
Wtajemniczenie

Hmm..myslałam, że kwasy są zawsze i będą ostatnim ratunkiem dla mojej tłustej cery a tu proszę.
Charlotte95 jest offline  
Stary 2010-03-07, 20:43   #3657
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
ale ja chce tylko dodac ze nie mam tradziku, wlasnie go wyleczylam roaccutane . lecz taka natura mieszanej cery w moim przypadku - czasami i coraz czesciej cos tam sie pojawia.
obecnie uzywam tylko wody izotermicznej i emulsji avéne. wiec naprawde, nie wiem co robic.
której emulsji?
Te gule - skoro wyleczyłaś się retinoidami doustnymi mogą wynikać z zapchania emulsją avene.

---------- Dopisano o 20:43 ---------- Poprzedni post napisano o 20:42 ----------

Cytat:
Napisane przez Charlotte95 Pokaż wiadomość
Hmm..myslałam, że kwasy są zawsze i będą ostatnim ratunkiem dla mojej tłustej cery a tu proszę.
jak widać co cera to opinia
Stary 2010-03-07, 20:43   #3658
H567
Raczkowanie

hm, filtrem - emulsja avene 50 spf.
raczej nie powiedzialabym, bo stosuje tylko w lato. i nie ma zadnej zmiany pomiedzy czy uzywam czy nie .
H567 jest offline  
Stary 2010-03-07, 20:50   #3659
201604211128
Konto usunięte

Cytat:
hm, filtrem - emulsja avene 50 spf.
raczej nie powiedzialabym, bo stosuje tylko w lato. i nie ma zadnej zmiany pomiedzy czy uzywam czy nie .
aha... możliwe jest jedno - twoja skóra wraca do stanu z przed stosowania retinoidów doustnych - no niestety Retinoidy bardzo wysuszają i prawdopodobnie gruczoły łojowe po odstawieniu ich wracają do normalnej pracy To jest skutek uboczny stosowania najsilniejszej terapii w leczeniu trądziku Mam pytanie czy nawilżałaś cerę podczas ich stosowania - jakimś dobrym kremem?
Stary 2010-03-07, 20:52   #3660
H567
Raczkowanie

stosowalam sie regul pani dermatolog; nic nie uzywac. kazala mi jeszcze pod koniec sie kwasic.
a mozna sie jakos przeciwdzialac, cokolwiek? bo jak nie uzywam kwasow to skora jest ok, mieszana, przypudruje sie raz na 4-5 godzin i jest mat.
H567 jest offline  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości