Kuracje kwasowo-retinoidowe: opisy doświadczeń na własnej skórze! - Strona 52 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-09-11, 21:39   #1531
anah
Zakorzenienie

Dot.: Kuracje kwasowo-retinoidowe: opisy doświadczeń na własnej skórze!

Mam wrażenie, że od kilku lat, kiedy pojawił sie Differin, każdy lekarz wypisuje go na początku kuracji przeciwtrądzikowej Ładnych kilka lat temu, gdy leczyłam moja juz nie nastoletnią buzię, też dermatolog zapisał mi Differin. Wtedy nie miałam pojęcia co to takiego retinoidy. Ja byłam zadowolona z efektów. Wyleczył mi buzię Szkoda tylko, że nie ma działania przeciwzmarszkowego, bo trzydziestka już skończonai w dodatku nie miałm w czasie jego używania większych podrażnień, oprócz lekkiej suchości skóry i małego łuszczenia
anah jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-11, 22:13   #1532
Ivvonka
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Erato Pokaż wiadomość
Wszystkim Zorac to tazaroten, czyli syntetyczny retinoid, na podłożu żelowym. Tonik Lysanel to płyn z kwasami w składzie (AHA, BHA, trochę chyba azelainowego też), bez retinoidów.

Dziekuje za wyjasnienie. A jak wplywaja retinoidy na naczynka? Czytajac opinie zorakomaniaczek maja blade, wygladzone buzie...
Ivvonka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-11, 22:39   #1533
Erato
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez anah Pokaż wiadomość
Mam wrażenie, że od kilku lat, kiedy pojawił sie Differin, każdy lekarz wypisuje go na początku kuracji przeciwtrądzikowej Ładnych kilka lat temu, gdy leczyłam moja juz nie nastoletnią buzię, też dermatolog zapisał mi Differin. Wtedy nie miałam pojęcia co to takiego retinoidy. Ja byłam zadowolona z efektów. Wyleczył mi buzię Szkoda tylko, że nie ma działania przeciwzmarszkowego, bo trzydziestka już skończonai w dodatku nie miałm w czasie jego używania większych podrażnień, oprócz lekkiej suchości skóry i małego łuszczenia
Moda na Differin jest przemożna i trwa Ja też zaliczyłam dermatologa, który zapisał mi Differin, zanim jeszcze dobrze weszłam do gabinetu Ale nie mogę nic złego powiedzieć, antytrądzikowo działał jak należy

Erato jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 03:56   #1534
Kate30
Zakorzenienie

Tu macie linka do strony gdzie jest więcej o differinie:

http://www.zdrowie.med.pl/czytelnia/005.html
Kate30 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 07:54   #1535
L_V
Zakorzenienie

Ja trochę z innej beczki, acz związanej z tematem. Kwasimy sie i retinoidujemy,ale pod taka specyficzna pielegnacje trzeba dobrac inne mazidłą, aby sie nie "gryzły"z wyzej wspomnianymi. Kremy wiadomo - prosty sklad, sera. ale ja mam problem z tonikiem!!! POniewaz rano zawsze klade pod filtr redermic [wierczorem wiadomo co], to mam problem z wyborem toniku, aby nie podraznal skory po kwasach i nie wchodzil w "zgryz" z witC. A kupienie toniku bez wyciagow to sztuka! Do tej pory uzywałam [ i uzywam] HYdraphase LRP. TYlko cena prawie 50zl za butelke jest troche zniechecajaca, a tonik idzie jak woda.....

MAcie jakies sprawdzone produkty do stosowania łacznie z kwasami/ retinoidami?

PS. KAte niezawodnie o 4 rano
L_V jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 08:40   #1536
Kate30
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez L_V Pokaż wiadomość
Ja trochę z innej beczki, acz związanej z tematem. Kwasimy sie i retinoidujemy,ale pod taka specyficzna pielegnacje trzeba dobrac inne mazidłą, aby sie nie "gryzły"z wyzej wspomnianymi. Kremy wiadomo - prosty sklad, sera. ale ja mam problem z tonikiem!!! POniewaz rano zawsze klade pod filtr redermic [wierczorem wiadomo co], to mam problem z wyborem toniku, aby nie podraznal skory po kwasach i nie wchodzil w "zgryz" z witC. A kupienie toniku bez wyciagow to sztuka! Do tej pory uzywałam [ i uzywam] HYdraphase LRP. TYlko cena prawie 50zl za butelke jest troche zniechecajaca, a tonik idzie jak woda.....

MAcie jakies sprawdzone produkty do stosowania łacznie z kwasami/ retinoidami?

PS. KAte niezawodnie o 4 rano
Samorobione z mazideł, hydrolaty, z octu jabłkowego lub zamiast toniku micel z rano i wsio.
Co do tych wyciągów roślinnych w toniku przed wit C to nie przesadzałabym, Basia pisała, że co rano używa hydrolatu różanego i na to serum C.
Nie sądzę, żeby robiła sobie źle.

Mnie ogromnie spodobał się ten tonik z mazideł:

http://mazidla.com/index.php?option=...d=103&Itemid=2

Prosty, nawilżający, delikatnie złuszczający.
Właśnie mam zamiar sobie go umieszać.
Kate30 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 08:49   #1537
L_V
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Kate30 Pokaż wiadomość
Samorobione z mazideł, hydrolaty, z octu jabłkowego lub zamiast toniku micel z rano i wsio.
Co do tych wyciągów roślinnych w toniku przed wit C to nie przesadzałabym, Basia pisała, że co rano używa hydrolatu różanego i na to serum C.
Nie sądzę, żeby robiła sobie źle.

Mnie ogromnie spodobał się ten tonik z mazideł:

http://mazidla.com/index.php?option=...d=103&Itemid=2

Prosty, nawilżający, delikatnie złuszczający.
Właśnie mam zamiar sobie go umieszać.

KAte, ale ze mnie ciemnota. Zupełnie zapomniałam o istnieniu HYDROLATÓW!! Jesus...
L_V jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 08:59   #1538
Gonia
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez agaku Pokaż wiadomość
Ja Atre stosuję 2 razy w tygodniu (podobnie zresztą jak wcześniej Zorak). Moim zdaniem to zupełnie wystarczająca częstotliwość, po każdym zastosowaniu złuszcza mi się skóra i nie dałabym rady częściej walczyć ze skórkami

Kurcze a ja wariatka używałam Atre co noc, bo tak jest napisane na ulotce.... ale dobrze, że Was posłuchałam, bo wczoraj sobie odpuściłam, a dzisiaj i tak mam delikatnie zarumienioną twarz.... i dalej linieje....
Gonia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 09:05   #1539
agnieska
Zakorzenienie

Cytat:
Wszystkim Zorac to tazaroten, czyli syntetyczny retinoid, na podłożu żelowym. Tonik Lysanel to płyn z kwasami w składzie (AHA, BHA, trochę chyba azelainowego też), bez retinoidów.
Skład: aqua (purified water), ethoxydiglycol, sodium lactate, glycolic acid, potassium azelaoyl diglycinate, sodium hydroxide, salicylic acid, lactid acid, zinc PCA, allantoin, PPG-1-PEG-9 lauryl glycol ether, disodium edta, CI 61570, CI 42051, methylparaben, parfum (fragrance)

Mlekowy

A swoją drogą jeszcze raz polecę wam tą stronę http://www.mp.pl/leki/
Opisy substancji, od razu tabelki leków je zawierające, ceny... ślicznie

agnieska jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 09:43   #1540
Erato
Wtajemniczenie

agnieska jak zwykle dobrze poinformowana (ja już nie chodze do szkoły i nie odrabiam lekcji ), dzięki - hm, a ja byłam przekonana, że w tym toniku jest jakiś "dziwny" kwas jeszcze, a tu tylko AHA i salicylowy. Dla mnie ważne jest to, że ma 2% BHA, a te glikole i inne mlekowe to tylko szczypią

Stary 2006-09-12, 09:44   #1541
Gonia
Zakorzenienie

Smile Dot.: Kuracje kwasowo-retinoidowe: opisy doświadczeń na własnej skórze!

troszke jeszzce Wam pomarudzę . Mam Retin A w zanadrzu ale słyszałam, że zypycha pory i lepszy jest Zorac?
Gonia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 10:04   #1542
Erato
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Gonia Pokaż wiadomość
troszke jeszzce Wam pomarudzę . Mam Retin A w zanadrzu ale słyszałam, że zypycha pory i lepszy jest Zorac?
Owszem, były doniesienia o zatykaniu porów przez Retin Co nie oznacza, że akurat Ciebie zapcha. Jeżeli masz cerę ze skłonnością do zapychania się porow, to wybrałabym Zorac. Retin raczej jako kurację przeciwzmarszczkową.

Stary 2006-09-12, 10:05   #1543
agnieska
Zakorzenienie

Cytat:
agnieska jak zwykle dobrze poinformowana (ja już nie chodze do szkoły i nie odrabiam lekcji ), dzięki - hm, a ja byłam przekonana, że w tym toniku jest jakiś "dziwny" kwas jeszcze, a tu tylko AHA i salicylowy. Dla mnie ważne jest to, że ma 2% BHA, a te glikole i inne mlekowe to tylko szczypią
Nie rozpuszczaj mnie
Akurat dziś ze szkoły bryknęłam, co by w jeden dzień obryć się na jutrzejszy spr z całej II WŚ...
co do kwasów - naczynko na całej twarzy mam jedno (pęknięte, pod okiem) więc na kwasy nie muszę tak uważać i się z tego cieszę - stwierdziłam, ze zużyję swoje BHA (tj. Paulę i Effaclar - jaki on jest delikatny ) i wrócę do Acne dermu/wypróbuję Skinoren, a po zakończeniu złuszczania TCA wezmę się za retinoidy bo drażnią mnie te wgłębienia po wypryskach mam przeświadczenie, że na blizny BHA działają tak sobie (czytaj: prawie wcale ), a azelainowy przynajmniej coś obiecuje w tej kwestii o retinoidach już nawet nie wspomnę

Stary 2006-09-12, 10:13   #1544
Erato
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez agnieska Pokaż wiadomość
Nie rozpuszczaj mnie
Ale gdzież by... Do nauki, leniu!
Cytat:
co do kwasów - naczynko na całej twarzy mam jedno (pęknięte, pod okiem) więc na kwasy nie muszę tak uważać i się z tego cieszę - stwierdziłam, ze zużyję swoje BHA (tj. Paulę i Effaclar - jaki on jest delikatny ) i wrócę do Acne dermu/wypróbuję Skinoren, a po zakończeniu złuszczania TCA wezmę się za retinoidy bo drażnią mnie te wgłębienia po wypryskach mam przeświadczenie, że na blizny BHA działają tak sobie (czytaj: prawie wcale ), a azelainowy przynajmniej coś obiecuje w tej kwestii o retinoidach już nawet nie wspomnę
no masz niestety rację, na blizny BHA NIE DZIAŁAJĄ Co więcej, w te "obietnice" kwasu azelainowego to bym za bardzo nie wierzyła U mnie się w każdym razie nie popisał Dlatego wzięłam się za Zorac, no i zobaczymy, jak będzie. Zamierzam sie jeszcze wspomóc jakimś domowym peelingiem

Stary 2006-09-12, 10:36   #1545
agnieska
Zakorzenienie

Cytat:
Ale gdzież by... Do nauki, leniu!

no masz niestety rację, na blizny BHA NIE DZIAŁAJĄ Co więcej, w te "obietnice" kwasu azelainowego to bym za bardzo nie wierzyła U mnie się w każdym razie nie popisał Dlatego wzięłam się za Zorac, no i zobaczymy, jak będzie. Zamierzam sie jeszcze wspomóc jakimś domowym peelingiem
Uczę się, uczę przejaw najwyższej desperacji - pierwszy raz w życiu wypiłam śmierdzącego landrynami Red Bulla
Jak pewnie już większość osób wie, azelainowy ukochałam miłością wielką a nie chcę narazie atakować skóry Zoraciem - już wczoraj po lotionie 2% Pauli miałam całą purpurową twarz - choć nie szczypało rano była normalna. Taką mam specyficzną kurację - wiem, że nie powinnam zbytnio drażnić skóry i jednocześnie nie mogę sobie tego odmówić

Stary 2006-09-12, 11:50   #1546
Michał84
Raczkowanie

............

Edytowane przez Michał84
Czas edycji: 2014-08-12 o 14:29
Michał84 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 12:07   #1547
Erato
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Michał84 Pokaż wiadomość
^Dzieki Erato za odpWiedzialem ze na Ciebie i Twoja obszerna wiedze w temacie peelingow,etc zawsze moge liczycJa moze nie tyle kombinuje z tymi peelingami,co po prostu chcialbym miec pewnosc ze dobrze tym razem wybralem.Nie moge sobie pozwolic na kiepska decyzje jak to mialo miejsce rok temu,ze po serii AHA zamiast miec spokoj z przebarwieniami ,musialem leczyc od nowa twarz uslana wulkanami,a co za tym idzie ialem jeszcze wiecej przebarwien :-/Pozatym w tym roku zaczynam praktyki w jednej z lokalnych stacji radiowych,wiec skoro bede przebywac wsrod tylu mi nieznanych ludzi ,pryszcze oraz przebarwienia raczej nie pomoga mi pokazac sie z tej lepszej stronyZdecydowalem wiec isc na peeling migdalowy a nie azjatycki.Jutro mam umowiony zabieg-mam nadzieje,ze efekty jakies beda.Jeszcze tylko jedno pytanie,czy po tym peelingu migdalowym musze nadal uzywac filtrow?dzieki z gory za odp
Jeżeli Ci w czymś pomogłam, to bardzo się cieszę
Co do filtrów, to niestety, kwas taki czy siaki, peeling zielony, żółty czy niebieski - filtry obowiązkowo. Bo może się okazać, że owszem, pozbędziesz się przebarwień po trądziku, za to "nabędziesz" plamy pigmentacyjne. A one szpecą, postarzają i są cholernie trudne do "wywabienia". A jak tam życie z fluidem extreme?

Stary 2006-09-12, 13:52   #1548
koteknaplotek
Zadomowienie

A ja dzisiaj w czarodziejski sposob weszlam w posiadanie kremu Biomedic Retinol Cream 30. Matka mojej znajomej ma kumpelke w USA i ta kumpelka wiecznie przysyla jej jakies kremy. A ze ona przeszla juz na Retinol Cream 60 wiec powiedziala mi ze jak chce to moge sobie ta 30 wziasc. No to wzielam.
Na ulotce, na pudelku i na tubce pisze zeby unikac slonca i uzywac "dzienne ochrony SPF 15 lub wyzszej"
Wyglada to tak:
http://www.dermstore.com/product_Ret...am+30_1563.htm
koteknaplotek jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 15:30   #1549
justa79
Zakorzenienie

GG do justa79

Cytat:
Napisane przez koteknaplotek Pokaż wiadomość
zawiera średnio skuteczny retinol, a do tego akrylamid.

Klikaj codziennie:
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.pajacyk.pl
http://www.polskieserce.pl

Nie udzielam indywidualnych porad poza forum!
justa79 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 16:28   #1550
Michał84
Raczkowanie

........

Edytowane przez Michał84
Czas edycji: 2014-08-12 o 14:29
Michał84 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 16:37   #1551
Erato
Wtajemniczenie

Michał, filtrowa świadomość, a raczej jej brak, dermatologów, jest lekko przerażająca Tak czy inaczej, daj znać, jak będziesz po "migdałach"

Stary 2006-09-12, 22:20   #1552
Weronisia
Zakorzenienie

Maniaczki ratujcie. Co to jest RUCINOL?

Dzis bylam u lekarza wyzebrac recepte na RetinA, a ta mi wciskala krem czy serum iKlen 2 razy drozszy, w ktorym glownym skladnikiem jest RUCINOL 0,3%. Niby to to samo co RetinA, ale jakos uwierzyc nie moge, bo on jest bez recepty...

A to sklad tego czegos:
Aqua, Pyrus Cydonia Extract, Alcohol, Butylene Glycol, 4-Butylresorcinol, AMP-Isostearoyl Hydrolyzed Collagen, PEG-32, PEG-6, Sucrose Cocoate, Tocopherol, Disodium EDTA, Methylparaben.
Weronisia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-12, 23:10   #1553
Erato
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Weronisia Pokaż wiadomość
Maniaczki ratujcie. Co to jest RUCINOL?

Dzis bylam u lekarza wyzebrac recepte na RetinA, a ta mi wciskala krem czy serum iKlen 2 razy drozszy, w ktorym glownym skladnikiem jest RUCINOL 0,3%. Niby to to samo co RetinA, ale jakos uwierzyc nie moge, bo on jest bez recepty...

A to sklad tego czegos:
Aqua, Pyrus Cydonia Extract, Alcohol, Butylene Glycol, 4-Butylresorcinol, AMP-Isostearoyl Hydrolyzed Collagen, PEG-32, PEG-6, Sucrose Cocoate, Tocopherol, Disodium EDTA, Methylparaben.
No sorry, ale ja tu nie widzę żadnego retinoidu, a w szczególności tretinoiny... Ciekawi mnie, co to jest butylresorcinol, jakaś pochodna rezorcyny? Poza tym jakiś hydrolizowany kolagen, trochę witaminy E, i po krzyku. No i ten alkohol tak wysoko w składzie, znając Twoje męki z alkoholowymi filtrami, to ten krem nie bardzo dla Ciebie...

No, doczytałam na PubMedzie tylko tyle, że ten butylresorcinol jest inhibitorem melaniny - innymi słowy, zapobiega przebarwieniom (chyba )

Stary 2006-09-13, 09:27   #1554
Weronisia
Zakorzenienie

Dzieki Erato Tez wydawalo mi sie to wszystko podpadajace. A wiec dobrze, ze nie dalam go sobie wcisnac, tym bardziej, ze on jakies 40 Euro kosztuje.
No i ten drazniacy alkohol...

Odnosnie podraznien, to ja nadal walcze z powiekami, a wiec jakis miesiac juz Jest juz o wiele lepiej odkad odstawilam zmywacz do oczu Ziai i zastapilam go zwykla oliwka dla dzieci. Pod oczami juz nawet moge sie czyms kremowac, ale na powiekach nadal masakra Powieki nadal smaruje tylko Panthenolem, bo nic innego nie jestem w stanie wytrzymac. A wiec filtrow tez na same powieki nie nakladam. A tu taaaakie lato wrocilo, wiec sie troche boje...
Stary 2006-09-13, 14:51   #1555
mar_go
Rozeznanie

GG do mar_go

Cytat:

Odnosnie podraznien, to ja nadal walcze z powiekami, a wiec jakis miesiac juz Jest juz o wiele lepiej odkad odstawilam zmywacz do oczu Ziai i zastapilam go zwykla oliwka dla dzieci. Pod oczami juz nawet moge sie czyms kremowac, ale na powiekach nadal masakra Powieki nadal smaruje tylko Panthenolem, bo nic innego nie jestem w stanie wytrzymac. A wiec filtrow tez na same powieki nie nakladam. A tu taaaakie lato wrocilo, wiec sie troche boje...
Cieszę się, że się mój patent z oliwką sprawdzil Co do podrażnienia, to już sama nie wiem co jeszcze poradzić :głasiu: dziewczyny wypisały chyba już wszstko. Czytałaś watek Sandiji "podżnienie filtrem. Skóra powiek" czy jakoś tak?
A na oczy po prostu duże okulary słoneczne z filtrami i będzie dobrze.
I radość do łez
mar_go jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-13, 15:16   #1556
justyce
Zadomowienie

A mnie właśnie parę dni temu zaczęło wysypywać i w miejscach, gdzie mam te swoje małe "bąbelki" coś jakbym się łuszczyła.. wszystko się to znacznie przyspieszyło, gdy dowaliłam wczoraj AD (wcześniej tylko Effaclar K i maseczka aspirynowa).

Zacieszam jak głupia, chociaż nie wiem, jak tu się cieszyć z takiego bezsensownego wyglądu cery - może dlatego, że wiem, że jak przez to przejdę, to czeka mnie nagroda...

A tak w ogólę proszę o ocenę mojego obecnego systemu:
dzień 1) AD na noc
dzień 2) Effaclar K na noc
dzień 3) nawilżanie: Calma HLC (i maseczka aspirynowa co drugi "cykl")
No i oczywiście w dzień filtr, a jakże.
Dobrze robię?
Stary 2006-09-13, 15:29   #1557
Weronisia
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez mar_go Pokaż wiadomość
Cieszę się, że się mój patent z oliwką sprawdzil Co do podrażnienia, to już sama nie wiem co jeszcze poradzić :głasiu: dziewczyny wypisały chyba już wszstko. Czytałaś watek Sandiji "podżnienie filtrem. Skóra powiek" czy jakoś tak?
A na oczy po prostu duże okulary słoneczne z filtrami i będzie dobrze.

Tak to Twój patent z oliwką mi pomógł Samo zmywanie makijażu mnie nie szczypie, no i skóra się nie przesusza

Ja myślę, że mnie jednak dermatolog nie ominie, chociaż sama nie wiem czego od niego oczekuję, bo to chyba nie będzie takie proste stwierdzic co tak nagle mnie podrażniło. No ale może jakąś maśc zapisze na te powieki...

Okularów używam, bo u nas bezchmurne niebo a na dodatek moje oczy są wrażliwe na światło i ciągle się marszczę

Mam różne kolorowe okulary, ale teraz chyba kupię czarne i duże

Justyce wydaje mi się, że Twój plan jest dobry.

Ja jeszcze nie używam AD, ale przymierzam się już od miesiąca, ale jakoś brak mi odwagi.
Myślałam, żeby zacząc od dziś, ale tak planowałam rano, a teraz im bliżej wieczora, tym trudniej mi zadecydowac czy zacząc z AD czy nie...
Bardzo boję się, wysypu prycholi...
Stary 2006-09-13, 15:32   #1558
Nikita-v
Zadomowienie

ja też sie szykuje na AD.. ale najpierw muszę przyzwyczaic skóre od większej częstotliwości zorac + effaclar K którą własnie wprowadziłam w zycie...
Nikita-v jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-09-13, 15:37   #1559
Weronisia
Zakorzenienie

Jeśli zamiast AD zdecydowałabym się na Retin A lub coś w tym rodzaju, to od jakiego stężenie najlepiej zacząc?
Stary 2006-09-13, 15:45   #1560
Basia39
Zakorzenienie

Cytat:
Jeśli zamiast AD zdecydowałabym się na Retin A lub coś w tym rodzaju, to od jakiego stężenie najlepiej zacząc?
Weronisiu ja zaczęłam od 0,025% Retinu-A, kończę właśnie pierwszą tubkę (30 ml) i przechodzę na stężenie 0,05%. Na początku stosowałam Retin dwa razy w tygodniu, a obecnie codziennie. Jestem z niego bardzo zadowolona.
Basia39 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
kwasy, kwasy aha, retinoidy

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości