Prawo probiercze, cechowanie wyrobów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne > Biżuteria

Notka

Biżuteria Miejsce dla osób, które robią biżuterię. Tutaj możesz zaprezentować własnoręcznie wykonaną biżuterię, obejrzeć prace innych, podzielić się wiedzą.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-07-10, 20:09   #1
lawenda99
Zakorzenienie
 
Avatar lawenda99
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: hanging garden
Wiadomości: 3 770

Prawo probiercze, cechowanie wyrobów


Szukałam wątku na forum i nie znalazłam. Wujek google też coś ściemnia

jak to jest z cechowaniem wyrobów ze srebra? z tego obowiązku są podobno zwolnione wyroby poniżej 2 lub 5 gram (tylko srebra w parze kolczyków? czy całej masy wyrobu?), a jeśli srebra jest więcej, to czeka sporo formalności, zachodu i parę groszy... Może wy coś wiecie, bo mi ciemnej masie nawet ustawa mało pomaga... dodam tylko że niedługo ruszam z firmą i będzie to mnie 'formalnie' dotyczyć.

http://www.jubiler.pl/prawo_probierc...robiercze.html

a, no i jak się robi z gotowych elementów z nabitą próbą to też chyba trzeba to tam nosić i imiennikiem nabijać...
__________________
Life's a riot a lover a friend,
Pity the day that it has to end
Friday come speed me home again,
I've nothing but you on my mind


http://www.youtube.com/watch?v=ui2mKtzsY0o

lawenda99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-10, 21:39   #2
Darkling
Wtajemniczenie
 
Avatar Darkling
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Gdańsk/Toruń/Vienna
Wiadomości: 2 323
GG do Darkling
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

5 gram srebra w całym produkcie, ale wtedy wystarczy jeśli jeden elemnt jest znakowany 0 Ty robisz sama bilge, więc może być kłopot...
__________________
Uważaj czego sobie życzysz, bo przy odrobinie pecha może się spełnić...
Moja biżu

FORZA FERRARI!
Darkling jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-10, 21:40   #3
aramis_26
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 463
GG do aramis_26
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez lawenda99 Pokaż wiadomość
Szukałam wątku na forum i nie znalazłam. Wujek google też coś ściemnia

jak to jest z cechowaniem wyrobów ze srebra? z tego obowiązku są podobno zwolnione wyroby poniżej 2 lub 5 gram (tylko srebra w parze kolczyków? czy całej masy wyrobu?), a jeśli srebra jest więcej, to czeka sporo formalności, zachodu i parę groszy... Może wy coś wiecie, bo mi ciemnej masie nawet ustawa mało pomaga... dodam tylko że niedługo ruszam z firmą i będzie to mnie 'formalnie' dotyczyć.

http://www.jubiler.pl/prawo_probierc...robiercze.html

a, no i jak się robi z gotowych elementów z nabitą próbą to też chyba trzeba to tam nosić i imiennikiem nabijać...
Witaj.
Sprawę cechowania należy rozumieć tak.
Jeżeli jeden wyrób, cały wykonany ze srebra, przeznaczony do sprzedaży, przekracza wagę 5 gram (kiedyś dotyczyło to wagi 2 gram) , wtedy ten konkretny wyrób obligatortyjnie podlega cechowaniu. Czyli - każdy wyrób traktowany jest przez urzędy probiercze oddzielnie. Cena za cechowanie zależna jest od wagi wszystkich cechowanych przedmiotów zgłoszonych do sprawdzenia. W świetle tego każdy ze złotników stara się oddać wyroby do cechowania bez wszelkich kamieni i innych tego typu elementów - jako czystą masę użytego metalu , w tym przypadku srebra. By oczywiście nie podbijać wagi która rzutuje na wysokość opłaty za cechowanie.
Złotników obowiązuje też przybicie dodatkowej cechy - cechownikiem zwanym imiennik. Cechownik indywidualny dla danego rzemieślnika czy artysty, wykonany jest na jego koszt prywatnie. Przedstawia się go do zatwierdzenia w formie przybitej cechy na odpowiedniej blaszce. Po sprawdzeniu zostaje zarejestrowany i opatrzony świadectwem przez właściwy Urząd Probierczy. Numeryczne oznaczenie tzw. próby np. 925 nie jest obowiązkowe. Wytwórca znakuje w ten sposób właśnie elementy przeznaczone do sprzedaży w celu potwierdzenia, że jest to taki czy inny metal szlachetny. Te elementy nie posiadają cechy państwowej z tej właśnie przyczyny iż ze względu na swoją jednostkową wagę nie podlegają cechowaniu.


W sytuacji gdy tylko niektóre elementy - jak np. wszelkie zapięcia - są ze srebra i waga ich w jednym wyrobie mieści się poniżej 5 gram, a jednocześnie wyrób nie jest wprowadzany do sprzedaży jako srebrny - nie jest tak nazwany - to cechowanie nie obowiązuje. Kolczyki - para - traktowane są jako jeden wyrób, cechę państwową urząd przybija na obu sztukach.

Zgodnie z takim rozumieniem stosuję się do prawa probierczego od wielu lat i nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów z urzędem.

Pozdrawiam / aramis
aramis_26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-10, 22:04   #4
lawenda99
Zakorzenienie
 
Avatar lawenda99
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: hanging garden
Wiadomości: 3 770
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

dzięki

chodzi mi o to, że zamierzam wprowadzać wyroby do sprzedaży 'jako srebrne'... Czy muszę w takim razie je cechować żeby móc je tak nazywać przy sprzedawaniu? w parze kolczyków 5 gram srebra to chyba sporo, bo ostatnio sporo rzeczy ważę w sklepie i da się trzymać poniżej... ale jeśli chcę robić naszyjniki ze srebrem? czy do wyrobów ze srebra też trzeba wyrabiać sobie imiennik? rozmawiałam dziś z szefowa i tez conieco mi opowiedziała ale nadal jestem dziecko we mgle

Dark, a co do robienia bigli, to zaczynam od tego odchodzić bo moi nowi odbiorcy lubią bigle 'wyglądające drogo' ;D
__________________
Life's a riot a lover a friend,
Pity the day that it has to end
Friday come speed me home again,
I've nothing but you on my mind


http://www.youtube.com/watch?v=ui2mKtzsY0o

lawenda99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-10, 23:05   #5
aramis_26
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 1 463
GG do aramis_26
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez lawenda99 Pokaż wiadomość
dzięki

chodzi mi o to, że zamierzam wprowadzać wyroby do sprzedaży 'jako srebrne'... Czy muszę w takim razie je cechować żeby móc je tak nazywać przy sprzedawaniu? w parze kolczyków 5 gram srebra to chyba sporo, bo ostatnio sporo rzeczy ważę w sklepie i da się trzymać poniżej... ale jeśli chcę robić naszyjniki ze srebrem? czy do wyrobów ze srebra też trzeba wyrabiać sobie imiennik? rozmawiałam dziś z szefowa i tez conieco mi opowiedziała ale nadal jestem dziecko we mgle
Jeśli chesz sprzedawać wyroby jako srebrne to imiennik będzie nieodzowny, a cechowanie tak jak już pisałem.
5 gram srebra w kolczykach to dla mnie średnia ilość (waga), no a z naszyjnikami to już inna sprawa. Ale w życiu wszystko da się odpowiednio obejść lub odpowiednio ekonomicznie usprawnić. Napisz do mnie w tej sprawie na GG.

/ aramis
aramis_26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-17, 11:24   #6
loverynka
Zakorzenienie
 
Avatar loverynka
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 511
Dot.: Biżuteryjny wątek plotkowy IV :)

Napiszę to tutaj, bo właściwie nie wiem gdzie.
Szlag mnie trochę trafia jak przy opisach handmadowych kolczyków czy innych jest informacja "wybita próba 925" i potem biorąc te kolczyki do ręki widzimy napis "925". Ale to nie jest próba! To tylko znacznik srebra najczęściej dla hurtowni by wiadomo było co się sprzedaje, ale to nie jest próba. Próba musi zawierać główkę i jest nabijana w urzędzie probierczym. Po to on istnieje.
Piszę to też dlatego, że dużo biżuteryjek taki napis w galeriach umieszcza.

Wzór wybitej próby zamieszczam.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 925.jpg (3,6 KB, 1577 załadowań)
__________________

loverynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-17, 11:40   #7
Senanque
Raczkowanie
 
Avatar Senanque
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 373
Dot.: Biżuteryjny wątek plotkowy IV :)

Nie jestem stuprocentowo pewna, ale chyba nie masz do końca racji. 925 to właśnie próba, natomiast ten znaczek z główką, próbą i literą oznaczającą urząd probierczy (w podanym przez Ciebie przykładzie jest to W jak Warszawa) to tzw. cecha.

Szkoda, że Aramis już tu nie zagląda, bo pewnie by to wyjaśnił do końca.
Senanque jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-01-17, 12:34   #8
loverynka
Zakorzenienie
 
Avatar loverynka
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 511
Dot.: Biżuteryjny wątek plotkowy IV :)

Właśnie byłam w Urzędzie Probierczym i nadawałam próbę na kilku wyrobach, w których ilość srebra przekracza 5gram i się dopytywałam. Próba jest jednoznaczna z cechą probierczą.


Mówi o tym ustawa z dnia 3.04.93 i rozporządzenia Ministra Kultury z lat 2004-2006.

Według tego same cyferki jeszcze nic nie znaczą.

Kiedyś jak mnie koleżanka poprosiła by jej kupić "bigli tych z próbą", to mi też pani właścicielka Army wyjaśniła, że to nie jest próba tylko znacznik.

A co do przekładek, to gdyby wszyscy sprzedający półfabrykaty pisali uczciwie że to posrebrzane, a nie srebro, to też kilka osób by się nie nacięło.
Ja przez długi okres robienia biżuterii myślałam że pewne rzeczy są ze srebra bo jako takie je kupiłam. Dopiero później się zrewidowałam. I to co zostało w kolczykach których mi się już nie chciało rozwalać staram się opisywać jako "element w kolorze srebrnym albo element metalowy".
__________________


Edytowane przez loverynka
Czas edycji: 2009-01-17 o 12:42
loverynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-17, 12:37   #9
Senanque
Raczkowanie
 
Avatar Senanque
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 373
Dot.: Biżuteryjny wątek plotkowy IV :)

Z nieba mi spadłaś! Ile kosztuje takie nadanie próby w UP?
Senanque jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-17, 16:42   #10
smoczek
Zakorzenienie
 
Avatar smoczek
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 049
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Sen - najpierw trzeba zrobić sobie też imiennik - przynajmniej tak mnie Pani w urzędzie probierczym poinformowała. Przyłazisz tam, z papierami o swojej dg, załatwiasz sprawy związane z imiennikiem, oni go rejestrują i dopiero potem możesz sobie łazić do nich i próby przybijać. A co ciekawe, ja np. mimo, że robię biżu ze srebra pr.999 nie mogę takiej przybić, bo nie ma takiego oznaczenia w Polsce, więc powinnam przybijać 925, ale dla mnie to strata, bo kurde robię z czystego srebra, a nie z 925.
smoczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-19, 14:29   #11
daga2006
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 4
Dot.: Biżuteryjny wątek plotkowy IV :)

Cytat:
Napisane przez loverynka Pokaż wiadomość
Właśnie byłam w Urzędzie Probierczym i nadawałam próbę na kilku wyrobach, w których ilość srebra przekracza 5gram i się dopytywałam. Próba jest jednoznaczna z cechą probierczą.
Super, że w końcu ktoś zaczął rozwijać ten temat.
Chciałabym zapytać jak wygląda sprawa noszenia do UP wyrobów czy to kolczyków czy też naszyjników, które są wykonane ze srebra połączonego z kamieniami naturalnymi. Jak wtedy waga srebra jest brana pod uwagę?
Może moje pytanie wydaje się dziwne, ale jestem w temacie cechowania jeszcze laikiem, więc będę wdzięczna za wyrozumiałość. A poza tym, wydaje mi się, że osoby które mogą sobie podejść do UP mają dużo korzystniejszą sytuację, ponieważ na pytania wysyłane drogą elektroniczną nie zawsze otrzymuje się odpowiedzi, a tak można panią w UP dokładnie wypytać o wszystko. Każda z was się chyba ze mną zgodzi, że informacje od takich osób, które miały okazję dowiedzieć się co nieco w cztery oczy, są baaaardzo cenne i pomocne.
daga2006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-08-15, 19:04   #12
Reverie1
Zadomowienie
 
Avatar Reverie1
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 1 845
GG do Reverie1
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez smoczek Pokaż wiadomość
Sen - najpierw trzeba zrobić sobie też imiennik - przynajmniej tak mnie Pani w urzędzie probierczym poinformowała. Przyłazisz tam, z papierami o swojej dg, załatwiasz sprawy związane z imiennikiem, oni go rejestrują i dopiero potem możesz sobie łazić do nich i próby przybijać. A co ciekawe, ja np. mimo, że robię biżu ze srebra pr.999 nie mogę takiej przybić, bo nie ma takiego oznaczenia w Polsce, więc powinnam przybijać 925, ale dla mnie to strata, bo kurde robię z czystego srebra, a nie z 925.

Smoczku
a to właściwie dziwię się, że Urząd Probierniczy nie chce Ci nabić próby 999 bo generalnie musi i łaski nie robi wg mnie. Gdy dowiadywałam się w moim urzędzie odnośnie znakowania wyrobów jeśli chce je sprzedawać poza UK dostałam między innymi taką broszurke: http://www.hallmarkingconvention.org...n-brochure.pdf
a z niej jak byk wynika, że Polska jest członkiem Konwencji od 2005 roku ..... wzory prób dla srebra widnieją poniżej i 999 jest tam ujęte
__________________
Moje próby z drucikami

Moje decoupage

blog

,,Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz pracował"Konfucjusz


Edytowane przez Reverie1
Czas edycji: 2009-08-15 o 19:11
Reverie1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-15, 19:17   #13
EdiM
Przyczajenie
 
Avatar EdiM
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 9
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Podbijam wątek, licząc na to że pojawią się nowe informacje o tym jak sobie radzicie z problemem cechowania.


pozdrawiam
EdiM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 20:17   #14
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Może ktoś polecić mi niedrogiego grawera, który wykona imiennik?
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-25, 14:15   #15
Rosemary
Zakorzenienie
 
Avatar Rosemary
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 006
GG do Rosemary
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Mam dośc pilne pytanko pamiętam, że któaś z was kiedyś nosiła do cechu probierczego bigle. Kiedy cech okresli probe (albo jej brak) wyrobu, to również wydaje certyfikat jakości, tak? Taki świstek, gdzie jest napisane, co to jest.
__________________
Ucho też człowiek!
Rosemary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-26, 07:02   #16
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Nie wiem czy to nie o to chodzi:
http://forum.modna.pl/index.php?topic=115.0
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-26, 09:23   #17
Rosemary
Zakorzenienie
 
Avatar Rosemary
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 006
GG do Rosemary
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Tak, o to mi chodziło, dziękuję!
__________________
Ucho też człowiek!
Rosemary jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-02, 20:12   #18
mariquita89
Raczkowanie
 
Avatar mariquita89
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 143
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Jeśli mam naszyjnik złożony ze srebrnych półfabrykatów czyli np. rurki, kilka przekładek, zapięcie i to wszystko ma więcej niż 5g srebra to z takim gotowym tworem mam jechać do urzędu? Czy z całą partią zakupionego srebra zanim cokolwiek zacznę robić się tam stawić? Trochę się w tym pogubiłam bo byłam pewna, że półfabrykatów, które mają wybite 925 to nie dotyczy
mariquita89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-05, 14:57   #19
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez mariquita89 Pokaż wiadomość
Jeśli mam naszyjnik złożony ze srebrnych półfabrykatów czyli np. rurki, kilka przekładek, zapięcie i to wszystko ma więcej niż 5g srebra to z takim gotowym tworem mam jechać do urzędu? Czy z całą partią zakupionego srebra zanim cokolwiek zacznę robić się tam stawić? Trochę się w tym pogubiłam bo byłam pewna, że półfabrykatów, które mają wybite 925 to nie dotyczy
Do cechowania dajesz gotowy wyrób a nie pojedyncze półfabrykaty. To co jest wybite na srebrnych elementach jak kupujesz np. bigle to jest tylko znacznik i wcale nie ma gwarancji, że jest to srebro. Dopiero Urząd Probierczy nadaje odpowiednią cechę biżuterii. Najpierw jednak musisz mieć swój imiennik nadany przez Urząd (tylko dla osób z działalnością gospodarczą) i po oznaczeniu swojej biżuterii tym imiennikiem zanosisz ją do cechowania.

Ja jestem już po pierwszym swoim cechowaniu biżuterii i miałam niezłego stracha, że coś będzie nie tak
Najdroższy w tym wszystkim jest niestety imiennik (ja za swój zapłaciłam 140zł brutto chociaż niektórzy za wykonanie chcieli ponad 300zł) bo samo cechowanie to 10gr za gram.
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-11-05, 15:32   #20
anika7
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 574
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Sunflower55 a czy cechowanie laserowe jest tak samo płatne czy jednak drożej?
anika7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-06, 17:15   #21
mariquita89
Raczkowanie
 
Avatar mariquita89
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 143
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Sunflower55 dzięki na wyczerpującą wypowiedź Mam jeszcze pytanko Te 10gr za gram dotyczy tylko srebra tak? W takim razie jak to tam szacowane ile srebra jest w wyrobie zawierającym również np. kamienie? Czy to jest 10gr za każdy gram całego produktu?
mariquita89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-06, 21:03   #22
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez anika7 Pokaż wiadomość
Sunflower55 a czy cechowanie laserowe jest tak samo płatne czy jednak drożej?
Z tego co wiem to jest droższe, tu jest cały cennik:
http://www.gum.gov.pl/pl/site/adm_probiercza/fee

mariquita89 - liczy się niestety waga całego wyrobu
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-17, 12:08   #23
pulinka19
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Sunflower55 w jaki sposób radzisz sobie z nanoszeniem imiennika, jest to skomplikowana sprawa?Można wykonać ten "zabieg" samodzielnie?
pulinka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-17, 12:13   #24
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Zdecydowanie można zrobić to samemu, wystarczy młotek i kowadełko (ew. coś twardego do podłożenia). Ja mam z tym jeszcze trochę problemów bo wychodzi mi czasem nie równo (chyba lepiej jak imiennik jest nieco mniejszy bo mój w porównaniu z wielkością próby jest wielki) ale przy cechowaniu nie było z tym problemu. Na początek można sobie poćwiczyć trochę na zwykłej blaszce. Dla porównania - mojemu chłopakowi wybijanie imiennika wychodzi bez problemu więc zależny to też od siły
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-17, 12:37   #25
pulinka19
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Pięknie Dziękuję za odp )w czwartek ruszam do UP z papierami, mam nadzieję,że wszystko pójdzie sprawnie.Jednak kilka wątpliwości pozostaje, głównie natury technicznej i stąd moje pytanie do Ciebie-osoby, która ma już pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie za sobą
pulinka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-11-17, 12:38   #26
Reverie1
Zadomowienie
 
Avatar Reverie1
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 1 845
GG do Reverie1
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez mariquita89 Pokaż wiadomość
Sunflower55 dzięki na wyczerpującą wypowiedź Mam jeszcze pytanko Te 10gr za gram dotyczy tylko srebra tak? W takim razie jak to tam szacowane ile srebra jest w wyrobie zawierającym również np. kamienie? Czy to jest 10gr za każdy gram całego produktu?
przygotowując wyrob do cechowania musisz znać wage srebra w wyrobie ( np przygotowując produkt do sprzedaży powinna być informacja o masie Ag w wyrobie bez kamieni) Nie wiem jak w Polsce ale tutaj w UK podajesz takie dane w formularzu dołączonym do cechowanych wyrobów. Jesli cechujesz gotowe już wyroby możesz obliczyć wage odejmując od wagi całości kamienie albo przed zmontowaniem całości wazysz wszystkie srebrne półfabrykaty. Jest to o tyle ważne że wyroby o wadze poniżej 5g w Polsce (u mnie to minimum jest 7.78 g) nie wymagają cechowanie (wystarczy jak nabijesz swój imiennik) Co więcej dla Urzędu Probierniczego szt to znaczy np JEDEN kolczyk a nie para- tak to przynajmniej wyglada tutaj. Warto się w swoim urzedzie dopytac jak opisywać wyrób do znakowania. Co więcej jest też małe zamieszanie ze znakowaniem wyrobób mieszanych- z różnych metali. Na wyrobach wykonanych z metali nieszlachetnych powinien byc nabity znacznik METAL co też sie odpowiednio oznacza oddając produkt do znakowania. Jesli zamierzasz sprzedawać wyroby także poza Polską powinny byc nabite znaki konwencji a nie znaki obowiązujące w Polsce. I tu też jest mały problem bo np Szwajcaria wymaga własnych znaków itd... ale to już inna historia
__________________
Moje próby z drucikami

Moje decoupage

blog

,,Rób to co lubisz a nigdy nie będziesz pracował"Konfucjusz

Reverie1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 15:31   #27
Whitecoffe
Rozeznanie
 
Avatar Whitecoffe
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 618
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cześć! Planuję założyć DG i czytam wszystko, co może mnie wprowadzić w temat. Doszłam do cechowania. Moja biżuteria jest z masy plastycznej, wykańczam srebrem. Jeśli dobrze rozumiem to jesli masa srebra w pojedynczej sztuce biżuterii nie przekroczy 5 gram to nie muszę cechować ale wystarczy oznaczyć imiennikiem. Widzę, że będę musiała zrezygnować z wykańczania naszyjników łańcuszkami srebrnymi bo każdorazowe cechowanie to w moim przypadku masakra: mieszkam w okolicach Olsztyna i wygląda na to, że do najbliższego urzędu probierczego (Warszawa lub Białystok) mam bagatela ponad 200 km.
Czy może czegoś nie rozumiem albo da się to inaczej obejść?

Edytowane przez Whitecoffe
Czas edycji: 2010-03-04 o 15:32
Whitecoffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 15:47   #28
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Whitecoffe Pokaż wiadomość
Cześć! Planuję założyć DG i czytam wszystko, co może mnie wprowadzić w temat. Doszłam do cechowania. Moja biżuteria jest z masy plastycznej, wykańczam srebrem. Jeśli dobrze rozumiem to jesli masa srebra w pojedynczej sztuce biżuterii nie przekroczy 5 gram to nie muszę cechować ale wystarczy oznaczyć imiennikiem. Widzę, że będę musiała zrezygnować z wykańczania naszyjników łańcuszkami srebrnymi bo każdorazowe cechowanie to w moim przypadku masakra: mieszkam w okolicach Olsztyna i wygląda na to, że do najbliższego urzędu probierczego (Warszawa lub Białystok) mam bagatela ponad 200 km.
Czy może czegoś nie rozumiem albo da się to inaczej obejść?

Chyba jednak wszystko dobrze rozumiesz ale cieniutki łańcuszek nie powinien ważyć więcej jak 5gram.
Tak w ogóle to do Warszawy można wysłać biżuterię do cechowania kurierem ale jeszcze tego sposobu nie sprawdzałam w praktyce.
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 17:05   #29
Whitecoffe
Rozeznanie
 
Avatar Whitecoffe
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 618
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Wysyłkowo-to by było jak zbawienie. Będę się musiała bliżej zorientować. Bardzo dziękuję za odp Sunflower.
Whitecoffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-03-04, 17:11   #30
Sunflower55
Zadomowienie
 
Avatar Sunflower55
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Stalowa Wola/Goleniów/Kraków
Wiadomości: 1 968
Dot.: Prawo probiercze, cechowanie wyrobów

Cytat:
Napisane przez Whitecoffe Pokaż wiadomość
Wysyłkowo-to by było jak zbawienie. Będę się musiała bliżej zorientować. Bardzo dziękuję za odp Sunflower.
Napisz do urzędu w Warszawie, mi przesyłali jakieś informacje na ten temat ale teraz tego nie znajdę
Sunflower55 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biżuteria


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-10-06 21:45:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:46.