Czarna lista składników w kosmetykach - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2009-01-27, 23:25   #91
oolong
Zakorzenienie

Dot.: Czarna lista składników w kosmetykach

nie wiem, czy to odpowiedni wątek, ale mam pytanie o talk
znacie jakiś dobry puder bez niego?

oolong jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-28, 03:12   #92
LouLou25
Zakorzenienie

ten watek jest super!!!! jestem zachwycona bo to mi ulatwi sprawe przy robieniu wlasnych kremow, Dominika jestes genialna i w 100% sie z toba zgadzam....
jesli komus sie chce ukrecic cos wlasnorecznie to czemu nie skorzystac z okazji i wyeliminowac np rakotworcze substancje? albo zastapic je skladnikami pochodzenia roslinnego? strata czasu tez mala, przejrzenie wszystkich skladnikow, ktore mam (ok 35) pod katem "mutacyjnym" i innym zajelo mi z pol godziny, a stronka jest niezastapiona, do tego maja ogromna baze kosmetykow wszelkiego rodzaju i ich analizy od strony szkodliwosci, wklejam link jeszcze raz bo to naprawde niezla kopalnia wiedzy http://www.cosmeticdatabase.com/
jeszcze raz dzieki za taki watek, oby takich wiecej, faktyczne rozwiazanie faktycznego problemu bo z czytania watkow typu "mam pryszcza na tylku,pomocy" zadnego pozytku nie ma

sure. fine. whatever.

LouLou25 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-12, 12:48   #93
dusiaaa
Rozeznanie

Question emolienty, silikony i inne cuda.....

Dziewczyny pomóżcie bo już się skołowałam z tym wszystkim :/ które typy substancji są dobre w kosmetykach a które złe? które powodują zapychanie? nie chodzi mi o konkretne przykłady tylko tak ogólnie. np. emolienty albo silikony, antyoksydanty subst. antystatyczne
dusiaaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-12, 13:35   #94
asa___
Raczkowanie

Dot.: emolienty, silikony i inne cuda.....

http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=238792
asa___ jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-12, 13:42   #95
dusiaaa
Rozeznanie

ale tu są wypisane konkretne substancje, a mi chodzi o ogolne grupy do któtych one naleza. ale thx mimo wszystko
dusiaaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-12, 15:31   #96
Ghost19
BAN stały

Cytat:
Napisane przez dusiaaa Pokaż wiadomość
ale tu są wypisane konkretne substancje, a mi chodzi o ogolne grupy do któtych one naleza. ale thx mimo wszystko
Chyba się tak nie da. Np. nie wszystkie oleje powodują zapychanie skóry albo nie każdy alkohol wysusza.
Ghost19 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-27, 21:37   #97
MesiaszCiszy
Przyczajenie

Dot.: niebezpieczne składniki ...

Tez znalazlam cos na tememt niebiezpiecznych skladnikow a dokladniej tak dzis bardzo popularnego kholu http://www.biochemiaurody.fora.pl/te...y-nie,289.html mam kilka kredek do oczu z ruby rose ale zastanawiam sie czy ta firma jest bezpieczna i czy mozna je normalnie dalej stosowac"sa naprawde swietne"niestety na kredne nic o skladzie nie pisze...
MesiaszCiszy jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-27, 21:49   #98
kosmetolog1
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez bezja Pokaż wiadomość
kupiłam sobie świetną książkę i pierwsze czym chciałabym się z Wami podzielić to ta wiadomość:

Laurowy siarczan sodu: detergent,emuglator i odczynnik nawilżający, wysucza skórę i działa podrażniająco, ponieważ wżera się w białka skórne
miało być chyba wysusza

ale nie o tym. mi wystarczy przeczytać to co zaznaczyłam i juz dalej nawet nie czytam. odczynnik nawilżający, który wysusza.... te 4 słowa dyskredytują wszystko co jest dalej i wskazują że dalej nie warto nawet czytać. różańskiego też przeczytałam kilka linijek i jak zobaczyłam że gościu myli surfaktanty anionowe z amfoterycznymi dalej dałam sobie spokój

Edytowane przez kosmetolog1
Czas edycji: 2009-10-27 o 21:52
kosmetolog1 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-27, 22:05   #99
mentha
Zadomowienie

O matko. Szkoda, że za kasowanie własnych postów grozi mi ban.

Edytowane przez mentha
Czas edycji: 2009-10-28 o 13:17 Powód: żeby było precyzyjnie
mentha jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-28, 10:43   #100
paulownia
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez kosmetolog1 Pokaż wiadomość
miało być chyba wysusza

ale nie o tym. mi wystarczy przeczytać to co zaznaczyłam i juz dalej nawet nie czytam. odczynnik nawilżający, który wysusza.... te 4 słowa dyskredytują wszystko co jest dalej i wskazują że dalej nie warto nawet czytać. różańskiego też przeczytałam kilka linijek i jak zobaczyłam że gościu myli surfaktanty anionowe z amfoterycznymi dalej dałam sobie spokój
Się podoba
Nie przesadzają ostatnio ludzie aby? Wszystko szkodzi w nadmiarze, nawet witaminy, nie lepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i umiar?
paulownia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-28, 12:37   #101
kosmetolog1
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez paulownia Pokaż wiadomość
Się podoba
Nie przesadzają ostatnio ludzie aby? Wszystko szkodzi w nadmiarze, nawet witaminy, nie lepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i umiar?
umiar i zdrowy rozsądek to najlepszy sposób na dobry wygląd
kosmetolog1 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 14:26   #102
DsC
Zakorzenienie

Dzięki waszym wpisom dowiedziałam się, że mój podkład jest mega nafaszerowany złymi składnikami. A ja się zastanawiałam, co mi tak wysuszyło skórę i podrażniło?! Ląduje w koszu :/
Stary 2010-04-18, 12:59   #103
Nolley
Wtajemniczenie

Wpisy w blogu: 1
Chemia w kosmetykach

Zacznę od tego, że od pewnego czasu zaczęłam porządnie dbać o skórę - myję, tonizuję, złuszczam, odżywiam i tak dalej. Zwiąże się z tym fakt, że kupuję sobie co raz to nowe kosmetyki do pielęgnacji, co spotkało się ze sprzeciwem mojej mamy. Rodzicielka twierdzi, że chemia zawarta w moich kosmetykach jest szkodliwa dla skóry i że za kilkadziesiąt lat będę mieć okropną, zniszczoną cerę.
Myślicie, że to prawda? Faktycznie, patrząc na składy niektórych kosmetyków można dostać zawrotu głowy - tyle w nich nieznanych związków. Nie mogę jednak przestać używać niektórych mazideł, gdyż mam cerę problemową, która dzięki nim jakoś trzyma się w ryzach.
To co z tą chemią, szkodliwa, czy nie? Naprawdę nie poznam swojej skóry za parędziesiąt lat?

MOJA PIELĘGNACJA

WYMIANKA

Edytowane przez Nolley
Czas edycji: 2010-04-18 o 13:02
Nolley jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-18, 15:08   #104
All_that_jazz
Zakorzenienie

Dot.: Chemia w kosmetykach

Ee,gadanie. Podrzuć mamie coś do czytania na temat właściwej pielęgnacji skóry gazetę, książkę.Ja tak robię bo moja rodzicielka też sama nie wie jak o siebie dbać,ostatnio dałam jej wydanie specjalne urody o doborze pielęgnacji w każdym wieku .Moja mama też tak mi truła,to mądrości ludowe rodem z PRL'u. Jeśli coś młodej skórze szkodzi to kolorówka,kosmetyki z triclosanem i alkoholem a nie dobra pielęgnacja.Młoda cera tez może potrzebować np.dodatkowej stymulacji syntezy kolagenu i tu np.kremy z retinolem są bardzo wskazane.Ja mam 28 lat i nie mam zmarszczek bo od dawna używam kremów przeciwzmarszczkowych. Ze złuszczaniem nie przesadzaj, samo tonizowanie nie wystarczy, polecam emulsje do mycia twarzy ale dobre kosmetyki z filtrami UV to na pewno sensowna inwestycja w przedłużanie młodości skóry.A kosmetyki bez konserwantów też są- ekologiczne albo do samodzielnego wykonania. choćby kremy synesis, Bielenda Eco, Ava eco linea,lavera itd. Wystarczy poszukać.
Stary 2010-04-21, 17:14   #105
Kasmi
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez All_that_jazz Pokaż wiadomość
Ee,gadanie. Ja mam 28 lat i nie mam zmarszczek bo od dawna używam kremów przeciwzmarszczkowych. Ze złuszczaniem nie przesadzaj, samo tonizowanie nie wystarczy, polecam emulsje do mycia twarzy ale dobre kosmetyki z filtrami UV to na pewno sensowna inwestycja w przedłużanie młodości skóry.A kosmetyki bez konserwantów też są- ekologiczne albo do samodzielnego wykonania. choćby kremy synesis, Bielenda Eco, Ava eco linea,lavera itd. Wystarczy poszukać.
Ja mam niedużo mniej od ciebie i niestety pod ocami mam sporawo zmarszczek.... Możesz mi polecić czym mogę choć trochę poprawić stan skóry pod oczami?? Jakieś kremy, maści itd..

PS. używałam istorexu ale chyba był za słaby bo wcale nie złuszczał i ogólnie nie widzę jakiejś poprawy....
Stary 2010-05-04, 10:36   #106
caskada
Zakorzenienie

podpinam sie pod ten watek ...szukam tez kosmetykow kolorowych jak i do pielegnacji codziennej bez chemii...jesli juz taka lista jest to poprosze o link
Stary 2010-05-04, 10:45   #107
magne
Zadomowienie

Wpisy w blogu: 1

No niestety kosmetyki zawierają chemie . Moja mama też mi mówi to samo co twoja hehe .Tylko ja na to nie reaguje,bo myślę że bez kosmetyków moja twarz wyglądałaby marnie.Ona ogranicza się do minimum i jak tak patrze to jej twarz jest w dobrej kondycji. Zobaczymy za pare lat,czy miała rację.
magne jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-04, 11:34   #108
caskada
Zakorzenienie

moze za duzo powiedzialam mowiac bez chemi
Stary 2010-05-05, 12:17   #109
asix86
Wtajemniczenie

Hehe to chyba wszystkie Mamy tak mają
Ale z Mamą teraz zainteresowałyśmy się naturalną pielęgnacją (np. biochemia urody) i o dziwo Mama nie protestuje!!! Zrobiłam spis produktów i dla samej Mamy będziemy zamawiać za 150zł - dla osoby, która nigdy z kosmetykami nie przesadzała! I dodam, że nie jest to nasz pierwszy raz, bo już wcześniej stosowałyśmy oleje i hydrolaty. Ja niestety nie mogę zbyt dużo eksperymentować m.in. z serami antyoksydacyjnymi bo mam "problemy skóry młodej", ale Mama może zaszaleć, hehe.
Stary 2010-05-05, 13:26   #110
Ligiya
BAN stały

Ja od siebie mogę polecić Humektan, toniki Ziaji, Alantan Plus, a na trądzik Kailas. To kilka takich zwykłych o w miarę krótkim składzie, dość ograniczona chemia. A Kailas jest w 100% naturalny. Ostatnio też zaopatrzyłam się w mleczko Agir z Carrefoura do zmywania tuszu.
Niestety Alantan zawiera parafinę, ale jeśli komuś to nie przeszkadza to powinno być ok.

Edytowane przez Ligiya
Czas edycji: 2010-05-05 o 15:30
Ligiya jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-05, 14:12   #111
onaena
Przyczajenie

Kiedy się ludzie opamiętają, ze w chemii nie ma nic naturalnego i zdrowego dla skóry? Rodem z PRLu jest przeświadczenie, że wszystko to wchłaniamy nam nie zaszkodzi, ale takie myślenie wcale nie sprawi, że dzieci nie urodzą się z autyzmem. Przykładem dobrym są szczepionki - mają pomagać, ale nikogo już nie obchodzi efekt tylko zysk.
Każda z was sobie może sprawdzić, czym się truje. Podaję wam listę środków wchodzących w skład kosmetyków. Wśród nich wiodące prym parabeny, czyli pochodne ropy naftowej.
AHA
alpha hydroxy acid
Stosowane są do wyrobu kosmetyków keratolitycznych, czyli złuszczających chemicznie naskórek. Niestety stosowane przez dłuższy czas wysuszają naskórek, powodują stan zapalny, a następnie pękanie skóry; zaburzają wydzielanie łoju i potu oraz gospodarkę kwasowo-zasadową skóry.

AHA
alpha hydroxy acid
Stosowane są do wyrobu kosmetyków keratolitycznych, czyli złuszczających chemicznie naskórek. Niestety stosowane przez dłuższy czas wysuszają naskórek, powodują stan zapalny, a następnie pękanie skóry; zaburzają wydzielanie łoju i potu oraz gospodarkę kwasowo-zasadową skóry.

Bentonite
sodium bentonite
quaternium-18 bentonite
Bentonit wnika do porów skóry, czyli ujść gruczołów łojowych i potowych. Pod wpływem wilgoci powiększa swoją objętość. Wraz z potem i łojem, a także innymi składnikami kosmetyków (parafina) zatyka pory tworząc czopy. Przyśpiesza tworzenie się zaskórników (comedones) i stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów łojowych. Utrudnia oddychanie i wymianę metabolitów w skórze. Sprzyja rozwojowi bakterii trądzikotwórczych stwarzając dla nich warunki beztlenowe.

Benzalkonium Chloride
Mieszanina chlorków alkilodimetylobenzyloamon iowych
et Benzalkonium bromide
Mieszanina bromków alkilodimetylobenzyloamon iowych
czwartorzędowe związki amoniowe
W kosmetykach pełnią rolę emulgatora i antyseptyku. Niekiedy korzystnie działają na cerę trądzikową zapobiegając pojawianiu sie nowych zmian. Usuwają również zaskórniki i likwidują łojotok skóry, zapobiegają zmianom ropnym.
Przewlekle stosowane powodują przejście trądziku zwykłego (bakteryjnego) w trądzik chlorowy i bromkowy, trudny do wyleczenia. Zmiany wówczas zlokalizowane są wokół nosa i ust oraz oczu, niekiedy na brodzie w formie krostek i cyst z surowiczym płynem. Ponadto pojawia się wówczas rumień lub złuszczające zapalenie skóry. Może spowodować zapalenie spojówek oraz świąd skóry z pokrzywką. Nie stosować u kobiet w ciąży.

BHA (butylated hydroxyanisole)
Przeciwutleniacz. Powoduje swędzące wysypki na skórze i rumień.

BHT Butylated Hydroxytoluene
C15H24O
2,6-di-tert-butyl-p-cresol
Stosowany jako konserwant i przeciwutleniacz w kosmetykach od 1947 roku.
U niektórych osób powoduje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Carbomer 934, 940, 941, 960, 961
Polimery kwasu akrylowego (acrylic acid)
Wywołują stan zapalny swędzenie skóry po którym pojawia się pokrzywka. Po dostaniu się do oczu - stan zapalny spojówek i łzawienie.

---------- Dopisano o 14:12 ---------- Poprzedni post napisano o 14:11 ----------

Cocamidopropyl betaine (CAPB)
ocoyl amide propyldimethyl glycine, coconut oil amidopropyl betaine, tegobetaine L7, N-cocamidopropyl-N,N-dimethylglycine hydroxide
Jest to detergent anionowy, podstawa płynów kąpielowych, żeli do kąpieli, szamponów i mydeł w płynie.
Jeżeli występuje samodzielnie w produkcie wówczas nie jest szkodliwy. Jednakże w połączeniu z sodium lauryl sulfate (itp.) powoduje przesuszenie skóry, łupież, wypryski na skórze owłosionej i alergiczne zapalenie skóry.

Coco-betaine
Syntetyczny detergent. Wywołuje wysypkę drobnopęcherzykową na skórze, zwłaszcza w pachwinach i wokół nosa oraz jamy ustnej.

Cocoyl Sarcosine
Związek powierzchniowo czynny. Powoduje stan zapalny skóry.

Diethanolamine DEA
Dietanolamina
Triethanolamine (TEA) Monoethanolamine (MEA)
Cocomide DEA
Cocamide DEA
Dodawane do kosmetyków jako emulgatory i detergenty. Dla zmylenia konsumentów do nazw chemicznych dodawane są przedrostki sugerujące niby naturalne pochodzenie substancji syntetycznej, np. TEA Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, MEA, Lauramide DEA.
W połączeniu z innymi związkami azotowymi (np. obecnymi także w kosmetykach) tworzą rakotwórcze (kancerogenne) nitrozaminy. Działają drażniąco na błony śluzowe i skórę w pachwinach wywołując pokrzywkę i świąd. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Dimethicony
ilicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite
Powoduje podrażnienie skóry. Zaostrza objawy trądziku.

Disodium EDTA
EDTA = ethylenediaminetetraaceti c acid
(warseniany)
Pełni rolę stabilizatora w kosmetykach.
Często jednak zanieczyszczony i działa kancerogennie. Podrażnia skórę i błony śluzowe. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

DMDM Hydantoin & Urea
Glydant
Wydziela rakotwórczy i drażniący formaldehyd. Działa szkodliwie na gruczoły ekrynowe i apokrynowe, zaburza czynności gruczołów łojowych i hormonalnych (dokrewnych). U dziewcząt i młodych kobiet niektóre metabolity tego związku wywołują nadmierne owłosienie, podobnie jak dwufenylohydantoina. Wywołuje stany zapalne skóry. Może powodować nowotwory. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

FDC-n (FD&C)
Barwniki rakotwórcze i podrażniające błony śluzowe oraz skórę. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Fragrances
Tym terminem określa się składniki zapachowe i poprawiające koloryt kosmetyków. Często pod tą nazwą kryją się substancje silnie uczulające (alergeny) i kancerogenne. Producent nie mający nic do ukrycia i na sumieniu po prostu poda nazwy chemiczne tej grupy składników, zwłaszcza gdy te są pochodzenia naturalnego. Tak jednak rzadko się zdarza. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Methyl Chloroisothiazolinine
Posiada właściwości kancerogenne, mutagenne i silnie uczulające (alergen). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Methylparaben C8H8O3
4-Hydroxybenzoesyremethyles ter, methyl-p-hydroxybenzoat
Powoduje alergiczne stany zapalne skóry (wyprysk kontaktowy = eczema) typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłania się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenika przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działa estrogennie. Może niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działa feminizująco. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum
Olej mineralny, parafina, olej parafinowy
Produkty destylacji ropy naftowej.
Nie wchłaniają się z jelit i skóry. Zatykają pory, absorbują kurz i bakterie. Hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Uniemożliwiają swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry. Stwarzają beztlenowe warunki w skórze sprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych wywołujących trądzik. Inicjują tworzenie zaskórników, utrudnia regenerację skóry. Przyśpieszają procesy starzenia. Powodują kumulację toksycznych metabolitów w skórze. Są powszechnie stosowane przy produkcji kosmetyków, bowiem są tanie i łatwo dostępne. Parafiny rozpuszczają większość składników kosmetycznych, stanowią też typowy wypełniacz zwiększający objętość kosmetyku w opakowaniu. Nawet najcudowniejsze składniki rozpuszczone w parafinach nie przenikają do skóry pozostając na jej powierzchni.

Oxybenzone
Dodawany do kosmetyków jako filtr przeciwsłoneczny (filtr UV).
Działa rakotwórczo. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Parabeny = Parabens
Methyl, Ethyl Propyl i Butyl Parabens
Przedłużają trwałość kosmetyków. Powodują alergiczne stany zapalne skóry (wyprysk kontaktowy = eczema) typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenikają przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działają estrogennie. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działają feminizująco. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Phenoxyethanol
Substancja wywołuje wypryski i pokrzywkę na skórze

Polyethylene Glycol (PEG)
Gliko polietylenowy
PEG-20 Gliceryl Laurate
PEG (4-200)
Butylene Glycol
Zatykają pory w skórze, wywołują wysięki wokół gruczołów łojowych oraz apokrynowych. Stan zapalny i wysięk uwidacznia się w pachwinach i na twarzy. Powodują pokrzywkę, świąd i pękanie głębokie naskórka. Jeśli są zanieczyszczone dioksanem (1,4-dioxane) wówczas nabierają właściwości kancerogenne (rakotwórcze). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Polysorbate (20-85)
Emulgator, stabilizator emulsji. Powodują reakcje alergiczne i świąd skóry. Skóra staje się sucha i spękana. Polisorbate 80 i 60 stymuluje rozwój nowotworów.

Propylene Glycol
Glikol propylenowy, PG
Xylene Glycol
Stosowane w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik.
Działają rakotwórczo. Silnie toksyczny w razie spożycia (uszkadza wątrobę, układ nerwowy i nerki). Resorbują się ze skóry do krwi i limfy. Uszkadzają nabłonki, tkankę łączną i mięśniową. Zastosowane na skórę wysuszają naskórek, ale równocześnie podrażniają gruczoły łojowe i apokrynowe wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Uszkadzają powłoczki włosów. Wywołują podrażnienie naskórka i skóry właściwej, świąd i kontaktowe (alergiczne) zapalenie skóry.
Łój i złuszczone keratynocyty z glikolami tworzą substancję zatykająca ujścia gruczołów.
W pachwinach i wokół narządów płciowych powodują wypryski drobnopęcherzykowe przechodzące potem w strupki i rozpadliny. Kosmetyki zawierające glikol propylenowy w razie dostania się do oczu powodują zapalenie gałki ocznej i spojówek, co objawia się łzawieniem, pieczeniem, świądem i opuchnięciem powiek. Uszkadzają strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych. Wdychane podczas używania aerozoli z kosmetykami uszkadzają nabłonki układu oddechowego i powodują kaszel oraz nieżyt. Uszkadzają komórki krwi i szpik kostny. W neuronach i w mięśniach zaburzają procesy przewodzenia podniet i proces skurczu. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Quaternium-15
C9H16Cl2N4
Cis isomer of 1-(3-chloroallyl)-3,5,7-triaza-1-azoniaada mantane-chloride,N-(3-chloroallyl)-hexammonium chloride
#
Imidazolidinyl urea, synonimy: Germall, Abiol
iodopropynyl butylcarbamate
Diazolidinyl urea
Bromonitropropane diol = Bronopol
Tris (hydroxymethyl) nitromethane = Tris Nitro
N,N-methylenebis (N'-)1-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl urea
Urea, N,N-methylenebis [N'-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]
1,1'-Methylenebis[3-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]urea]
Imidurea NF
N-(3-chloroallyl)-Hexaminium chloride cis-1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride 1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride
Methanamine-3-chloroallylochloride
Preventol D 1
Chloroallyl methanamine chloride
Dowicil 75, 100, 200
Azonium-adamantane chloride
Biopure 100
Imidurea
Sept 115
Tristat 1U
Unicide U-13
Konserwanty w kosmetykach.
Wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (allergic contact dermatitis). Objawy: przesuszenie skóry, złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, pękanie skóry, sączenie, strupki, niewielkie krwawienia
z pęknięć skóry, niekiedy pęcherzyki wypełnione płynem (pokrzywka). Działają trądzikotwórczo (acnogennie). Trądzik kosmetyczny po składnikach formaldehydowych objawia się drobnopęcherzykową wysypką na skórze na podłożu zapalnym.
Alergicznemu dermatitis towarzyszy często zakażenie bakteriami ropnymi. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Niektóre z tych związków wywołują trądzik kosmetyczny typu chlorowego, niezmiernie oporny na leczenie.

Sodium Cyanide
Substancja rakotwórcza, alergizująca i mutagenna. Działa embriotoksycznie i teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
Ammonium Lauryl Sulfate
Sodium Myreth Sulfate
Laurylosiarczany sodu
Sodium Lauryl Sulfate = SLS
Sodium Laureth Sulfate = SLES
Typowe detergenty syntetyczne, stosowane od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Obecnie są niemal w każdym toniku, balsamie, żelu myjącym, zmywaczu, szamponie i płynie do kąpieli. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, upośledzają czynności gruczołów apokrynowych, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski. Przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych (w tym prosaków). Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Powodują podrażnienie oczu i zapalenie spojówek. W razie dostania się do jamy nosowej, np. podczas mycia powodują nieżyt nosa. Przenikają ze skóry do krwi wywołując działanie ogólne. Ulegają kumulacji w ustroju. Są metabolizowane w wątrobie. Uszkadzają układ nerwowy i układ odpornościowy skóry. Obniżają stężenie estrogenów, mogą wzmagać niekorzystne objawy menopauzy. Wcierane w piersi i narządy płciowe mogą indukować nowotwory i uszkadzać spermatogenezę oraz owogenezę. Uszkadzają osłonki włosów powodując łamliwość i rozdwajanie włosów.
SLS i SLES wchodzące w skład kosmetyków mogą być zanieczyszczone rakotwórczymi dioksanami (dioxane).
SLS są mutagenami uszkadzającymi materiał genetyczny.
Nazwy handlowe składników sugerują, że są to naturalne produkty, a tak nie jest. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Sodium Oleth Sulfate
W razie zanieczyszczenia tlenkiem etylenu (ethylene oxide) i dioksanem (dioxanem) działa silnie rakotwórczo. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Sodium PCA (NAPCA)
Uszkadza włosy (łamliwość, rozdwajanie, wypadanie) i wywołuje reakcje alergiczne. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Sorbolene
Ułatwia zemulgowanie zawiesin. Zatyka pory w skórze, zaburza czynności gruczołów potowych i łojowych. Wywołuje wyprysk na skórze (eczema).

Stearamidopropyl Tetrasodium EDTA
W obecności związków azotowych tworzy rakotwórcze nitrozaminy. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Styrene Monomer
Karcinogen (związek rakotwórczy), alergizujący i mutagenny. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Talc
Talk
Badania prowadzone od 20 lat dowodzą, że talk posiada właściwości fizykochemiczne odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Ponadto talk z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą mazistą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych.

Triclosan
Antyseptyk w kosmetykach. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych u zwierząt. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży. Niekiedy używany do leczenia trądziku i dodawany do kosmetyków przeciwtrądzikowych.
Stosowany krótko nie działa toksycznie.
onaena jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-05, 15:02   #112
Ligiya
BAN stały

Aaaa...już chciałam krzyczeć, że z tym BHA to chyba jakiś żart, że opis kompletnie nie pasuje do tego, że oczyszcza wnikając głęboko i nie powodując żadnych podrażnień, złuszczeń i zaczerwienień w przeciwieństwie do AHA, aż się doczytałam, że zdaje się nie o betahydroksyle chodzi. Czy jak?
Ja nad talkiem rozpaczam, bo jest w składzie pudru propolisowego (to puder leczniczy, nie mylić z pudrami kolorowymi), który uwielbiam i niestety przez ten talk musiałam odstawić bo efekt był straszny.
A co do niektórych substancji, szczególnie tych rakotwórczych to pozwolę sobie stwierdzić, że obawy są na wyrost, bo nawet stosowane przez wiele lat w takich ilościach jakie są w kosmetykach nie powinny zrobić krzywdy. Poza ty nie ma obecnie na rynku takich mazideł, które nie zawierałyby któregoś z tych szkodliwych składników. Chyba że np. na Biochemii Urody rzeczy domowej roboty. Strasznie nad tym ubolewam.

Osobiście mam ogromne problemy jeśli chodzi o kremy. Nie mogę ich wybierać ze względu na działanie tylko na to, czy mnie zapychają. W całym swoim życiu "spotkałam" tylko dwa kremy, które by mnie nie zapychały czy uczulały (Humektan i Physiogel). Oczywiście na jakieś działanie inne niż lekkie nawilżenie, co inni osiągają kremem za 3 zł, liczyć nie mogę. Filtrów po prostu nie mogę używać choćbym chciała bo wyglądam jak kotlet mielony, Alantanu używam trochę na siłę mimo, że mnie po nim wysypuje (ale muszę, bo Humektan jest za słabym nawilżaczem i czasem skórę mam jak wiór).
Nawet sobie nie wyobrażacie jaka byłabym szczęśliwa mogąc posmarować twarz zwykłym kremem Bambino i bez żadnych konsekwencji mieć na twarzy te wszystkie substancje, których działanie (w większości przypadków) kobiety tak wyolbrzymiają mając zdrową skórę i nie będąc na nie uczulone. Naprawdę nie wiem co bym oddała za możliwość kupienia sobie zwykłego kremu np. z parafiną w drogerii czy użycie jakiegokolwiek fluidu.
Ja muszę te wszystkie rzeczy omijać szerokim łukiem, wy macie możliwość wyboru czy kupić krem, który zawiera 0,0001% składnika, który po 40 latach całodobowego "bycia" na twarzy w ilości z niej spływającej dać jakieś efekty uboczne, czy zająć się prawdziwymi problemami.
Przepraszam jeśli kogoś uraziłam, ale naprawdę denerwuje mnie jak ktoś nie ma prawdziwych problemów z cerą i sam je sobie stwarza, a tak właśnie jest w większości przypadków.

Edytowane przez Ligiya
Czas edycji: 2010-05-05 o 15:28
Ligiya jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-06, 08:29   #113
onaena
Przyczajenie

Możliwe, że pod BHA widnieją dwa składniki? Składy i ich właściwe przedstawianie to ciągle w Polsce bolączka. Nie każdy producent jest uczciwy na tyle, żeby można było im ufać w 100%.

Ligiya - nie tylko Twoja cera jest na tyle wrażliwa, że nie tolerujesz chemii. Tak naprawdę jest tak z wieloma z nas. Talc zapycha każdą cerę, nie każdy jednak czuje ten dyskomfort tak wyraźnie. Czasem ostrożna selekcja kremów metodą prób i błędów pozwala wybrać te mniej szkodliwe czy uciążliwe, co nie znaczy, że skóra ich na swój sposób nie odczuwa. A fakt, że nie możesz używać kremów za 3zł działa tylko na Twoją korzyść. Celem tanich kremów jest poprowadzić z czasem do jego droższej, "lepszej" (bardziej nafaszerowanej chemią) wersji. Koło się nakręca.
Zauważyłam, że nawet kosmetyki naturalne nie są produkowane na naturalnych składnikach. Ale wystarczy dokładnie sprawdzić składy i poczytać o o tych do ich produkcji dopuszczonych. Są to wyciągi i ekstrakty wyłącznie, z możliwością dodania alkoholu.

Tak na marginesie, żeby podkreślić powagę sytuacji, bo niektórym się zdaje, że nic z tych rzeczy nie zaszkodzi. Nie mówię, że nie, nie stwierdzam, że zaszkodzi na pewno. Ale czy macie 100% pewność? Znajoma producentka kosmetyków przyznała się, że jej produkty nie nadają się na skórę człowieka, co najwyżej do pielęgnacji butów. Co ważniejsze, sama nigdy ich nie używała, bo jak mówi, nie będzie "g****" na twarz kładła. Sama korzysta z własnoręcznie robionych oliwek ekstraktów roślinnych. Ale je sprzedaje, bo skład jest podany, znaleźć opisy składników to nie problem, więc każdy ma możliwość się dowiedzieć, co na siebie kładzie. Ja poszłam podobną drogą i takich rzeczy już nie używam.
Pozdrawiam.
onaena jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-06, 08:47   #114
caskada
Zakorzenienie

no to mnie zalamalyscie chemia jest w kazdym kosmetyku to fakt moze i w tej sladowej ilosci 0,0001 ale jesli stosujemy wiecej kosmetykow wiadomo krem pozniej bazy podklady pudry i bog wie co jeszcze niektorzy klada na siebie to ta cyferka rosnie pozostaja dwa wyjscia albo nic nie smarowac na siebie albo nie brac do bani tego wszystkiegozyci e i tak jest zbyt krotkie
Stary 2010-05-06, 15:07   #115
pirate102
Przyczajenie

GG do pirate102

myślę, że nie takie szkodliwe . wszędzie teraz jest chemia .
pirate102 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-06, 15:31   #116
Trawa_cytrynowa
Raczkowanie

Nic tylko zamknąć się w sterylnych warunkach. Nic nie jeść, nie używać kosmetyków etc. Aaa i nie oddychać, bo powietrze teraz taakie zanieczyszczone

A na poważnie, to nie dajmy się zwariować.
Oczywiście trzeba mieć świadomość tego co w siebie/na siebie pakujemy, unikać składników, które wiemy, że nam szkodzą, a reszty używać z rozsądkiem.
Łatwo popaść ze skrajności w skrajność. Najlepiej znaleźć złoty środek i nie przesadzać.
Stary 2010-05-06, 20:54   #117
Kasmi
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez onaena Pokaż wiadomość
Kiedy się ludzie opamiętają, ze w chemii nie ma nic naturalnego i zdrowego dla skóry? Rodem z PRLu jest przeświadczenie, że wszystko to wchłaniamy nam nie zaszkodzi, ale takie myślenie wcale nie sprawi, że dzieci nie urodzą się z autyzmem. Przykładem dobrym są szczepionki - mają pomagać, ale nikogo już nie obchodzi efekt tylko zysk.

Stosowany krótko nie działa toksycznie.
to ja mam tylko takie jedno małe pytanie-czego ty używasz do twarzy, do ciała?? bo mi np skóra się przesusza i to dość mocno na nogach np, na twarzy też jet sucha. Z tym, że to wszystko ma zły wpływ na człowieka zgadzam się z tobą ale w takim razie czego powinnam używać np do twarzy bo jeśli jej nie posmaruję jakimś kremem to pod koiec dnia nie jest za ciekawie...
Stary 2010-05-07, 00:52   #118
scarface
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez onaena Pokaż wiadomość
Wśród nich wiodące prym parabeny, czyli pochodne ropy naftowej.
kolejna znawczyni (a moze to ta sama) "blysneła" wiedzą
Stary 2010-05-07, 01:59   #119
truskawkowawiosna
Moderator

Cytat:
Napisane przez Trawa_cytrynowa Pokaż wiadomość
Nic tylko zamknąć się w sterylnych warunkach. Nic nie jeść, nie używać kosmetyków etc. Aaa i nie oddychać, bo powietrze teraz taakie zanieczyszczone

A na poważnie, to nie dajmy się zwariować.
Oczywiście trzeba mieć świadomość tego co w siebie/na siebie pakujemy, unikać składników, które wiemy, że nam szkodzą, a reszty używać z rozsądkiem.
Łatwo popaść ze skrajności w skrajność. Najlepiej znaleźć złoty środek i nie przesadzać.
dokładnie, zgadzam sie w 100%

Cytat:
Napisane przez scarface Pokaż wiadomość
kolejna znawczyni (a moze to ta sama) "blysneła" wiedzą
dokładnie, jak juz sie jedzie po parabenach, to wypadaloby wiedziec co to w ogole za zwiazki i dlaczego sa krytykowane

a do tego kopiowanie cudzych tekstów, w dodatku bez adnotacji, skad sie to wzielo, zupelnie bez pomyslunku.

onaena
czy Ty wszystko co przeczytasz w Internecie, bierzesz za pewnik?ja tez moge sobie zalozyc stronke i wypisywac rozne rzeczy

to co tu nam wkleilas to jest bzdura na bzdurze, ktos z zerowa wiedza moze uwierzy i sie wystraszy, inni na szczescie sprawdza w bardziej naukowych zrodlach. w taki sposob o skladnikach kosmetycznych nie pisze żaden szanujący sie naukowiec. prawdziwy badacz nie jest taki stronniczy jak Różanski, swoja opinie opiera przede wszystkim na faktach, a niestety to co wkleilas, to sa glownie spekulacje, nadinterpretacja, wszystko wyolbrzymione i spłaszczone.

moge kolejno obalac te mity, ale naprawde nie mam juz sily, co jakis czas ktos przychodzi na Wizaz z tym samym, ile mozna... wspomne tylko, ze wiekszosc niebezpieczenstw tu opisywanych, odnosi sie do skory chorej, uszkodzonej, z zaburzonym funkcjonowaniem, no i chyba, ze ktos żywi sie kremami i wciaga talk nosem jak kokaine, to zgodze sie, niebezpieczenstwo jest spore

onaena radzę Ci dobrze, daj sobie spokoj ze stronką Rozanskiego, bo to co on tam wypisuje to cos na poziomie straszenia koncem swiata w 2012 najwieksi polscy specjalisci z chemii kosmetycznej bardzo sceptycznie podchodza (zeby nie powiedziec-wysmiewaja) do rewelacji ze stronki Rozanskiego. poczytaj fachowa literature, szczerze polecam, gwarantuje, ze inaczej spojrzysz na pewne sprawy. prawda jak to zwykle bywa lezy posrodku i, zeby pewne procesy zrozumiec, trzeba miec podstawe teoretyczna

Edytowane przez truskawkowawiosna
Czas edycji: 2010-05-07 o 02:20
mikroREKLAMA
MAMOTOTO Tkaniny, dzianiny, haft, handmade WROCŁAW
Sprzedajemy dzianiny, tkaniny, dresówki bawełniane. Zajmujemy się haftem komputerowym. Szyjemy dla małych i dużych:)

Ta reklama pokazywana jest pod 9 815 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
truskawkowawiosna jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-16, 12:42   #120
MariaFrancesca
Zadomowienie

Question Dot.: Chemia w kosmetykach

A tak a propos literatury, co polecacie o składnikach, pielęgnacji dla osoby nie mającej więcej wspólnego z chemią niż parę lat temu w liceum? Jakaś dobrze napisana, w miarę prosto, ale też nie nadmiernie pismem obrazkowym. Mam książkę o składnikach w kosmetyce (nie pamiętam czyją, nie piszę z domu), ale szukam czegoś jeszcze. Z góry dzięki za odpowiedź

Tagi
chemia, kosmetyka, kosmetyki, składniki, włosy

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości