Styliski paznokci vs Tipsiarki(tipserki) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie > Przedłużanie paznokci

Notka

Przedłużanie paznokci Techniki przedłużania paznokci, pytania o produkty do przedłużania paznokci, porady, paznokcie żelowe, akrylowe, kursy, szkolenia przedłużania paznokci

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2008-04-05, 22:03   #1
pijana89
Przyczajenie

Styliski paznokci vs Tipsiarki(tipserki)

Witam

Chciałabym poruszyć temat różnic pomiedzy stylistka paznokci a tipsiarka,bo stanowczo nie jest to samo.

Stylistka paznokci to:osoba zajmująca się paznokciami zawodowo,ukończyła wiele kursów, szkoleń.Posiada wiele certyfikatów.Nie straszne sa jej paznokcie żelowe,akrylowe,porcelano we.Wykonuje perfekcyjne szpice, migdały itp.Brała udział w wielu konkursach.

Tipsiarka(tipserka) to: osoba czesto po jednym podstawowym kursie zakładania tipsów,czesto tylko metodą żelową.Jej prace znacznie różnia się od wykonań stylistek. Przewaznie wszystkie paznokcie robi na jeden model,robienie paznokci traktuje jako hobby, i czesto wykonuje je w "gabineciku" znajdującym się w swoim domu.

Ten wątek dodaję nie po to by obrażac dziewczyny które robią tipsy w zaciszu swojego domu,bo podziwiam ich prace.Ale drazni mnie poprostu fakt, że część owych tipserek uważa siebie za nie wiadomo jakie stylistki.A niestety jak już wspomniałam zakładaja przeważnie żele, żelei tylko żele...

JAKIE SĄ WASZE ODCZUCIA?

"Jeśli czujesz się czasem mały, smutny, bezużyteczny, pomyśl o tym, że kiedyś byłeś najszybszym i najbardziej farciarskim plemnikiem w swojej grupie..."
pijana89 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 23:14   #2
jagódeczka
Zadomowienie

Dot.: Styliski paznokci vs Tipsiarki(tipserki)

ja w słowniku nie znalazłam określenia tipserka. Może ktos inny znalazł....
to niech zarzuci.
ale pozwól, że coś Ci zasugeruję.
Jeśli ktoś kocha swoją pracę i jest w niej najlepszy w mieście a skończył tylko dobra szkołę lub jeden dobry kurs to w zasadzie po kilku latach praktyki może być mistrzem w tym co robi.
Nie możesz sie nie zgodzić.
Znam kilka dziewczyn, które nie tylko są doskonałymi rzemieślnikami ale i artystkami.
A to, że ktoś zadziera nosa na swój temat.... No cóż. Widuję tu często na forum w galerii takie bohomazy i kulfony, że włos się jeży a pod nimi trzy strony na temat " jakie piekne" są Twoje paznokcie. Toż to kicha po prostu...

Mam w okolicy taką laskę, która robi manicure za 10 zł a akryl za 40.
Chciała u mnie pracować. Pokazała co potrafi... Juz o tym kiedys pisałam... Porażka...Pazur ze 100 kulek akrylu...
Ale zaproponowałam jej, żeby posiedziała przy moim stoliku kilka dni i rzeczywiście popatrzyła jak sie to robi, że fryzjerki pożyczą jej paluszki i się nauczy.
Obraziła sie. I teraz robi mi pseudo konkurencję.
Kobity sie ponacinały i teraz pół miasta się z niej śmieje....
oprócz tych klientek dla których ważne jest aby mieć obsługę w domku.. Byle jak, ale sąsiadki muszą widzieć, że do nich przychodzi manicurzystka...Na próżności ludzkiej zarabia się pieniążki...

Jednak któregoś dnia moja "konkurencja" stanie przed widmem kontroli urzędu skarbowego. Bo jedno co mnie wkurza to to, że muszę co miesiąc płacić parę set peelenów vatu i ten cholerny ZUS a ona ma to gdzieś i z uśmiechem mówi mi cześć na ulicy.

jagódeczka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 00:35   #3
Violetyna
Rozeznanie

GG do Violetyna

Sama robię paznokcie w domu dla kręgu znajomych, nie mam żadnego profesjonalnego kursu, uczyłam się patrząc jak to robi kosmetyczka, może nie jestem genialne w tym co robię ale paznokcie wykonuje starannie i wszystkim sie podoboają, nie miałm zadnej reklamacji lub coś w tym rodzaju, zakładam tylko żele bo innej metody sie jeszcze nie nauczyłam i wydaje mi się że wyrażenie "tipsiarka" nie jest zbyt miłe.
Violetyna jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 11:32   #4
prospera
Raczkowanie

GG do prospera

Określenie "tipsiarka" czy "tipserka" też nie kojarzy mi się dobrze i nie zgadzam się, że jak ktoś kładzie tylko żel bądź tylko akryl to nie może się nazywać stylistką. Jest wiele dziewczyn, które używają tylko jednej metody, ale są w tym perfekcjonistkami i tworzą naprawdę piękne dzieła. Tak samo chodzą na kursy i doszkalanie, tak samo uczą się nowości i je praktykują, tak samo muszą wykazać się wyobraźnią, żeby dobrze opracować tipsa, zrobić pięknego frencha czy fantazyjnie je ozdobić. Poza tym, zdarza się, że tipsów nie kładą wcale, bo przedłużają na formie ;p

A poza tym, "ręcami i nogami" podpisuję się pod słowami jagódeczki, która napisała, że niejedna stylistka na forum robi takie bohomazy, że głowa boli, a reszta się tym zachwyca. Tego właśnie tutaj nie mogę zrozumieć - lakier okropnie nałożony, tipsy nie dokońca dobrze opiłowane, paskudne skórki albo balonowaty french, a pod spodem "ohy i ahy"...
prospera jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 21:19   #5
pijana89
Przyczajenie

Moze i nie jest zbyt miłe,ale trzeba wlasnie odroznic te dwie sprawy nie uwazam dziewczyn ktore robia paznokcie u siebie za gorsze czy mniej wykfalifikowane.Tylko tak jak powtarzam stylistka to ZAWÓD który wiąże sie z płaceniem zusów,vatów i innych.A tipserki robią to hobbystycznie,i raczej pytane o zawód nie mówia że sa stylistkami paznokci.I za kilkadziesiatlat nie dolicza sobie lat pracy nad tipsami do emerytury;]

"Jeśli czujesz się czasem mały, smutny, bezużyteczny, pomyśl o tym, że kiedyś byłeś najszybszym i najbardziej farciarskim plemnikiem w swojej grupie..."
pijana89 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-06, 21:26   #6
Albertyna
Zakorzenienie

Sądzę, że granica nie biegnie między tymi, co robia paznokcie w domu, czy w salonie, albno pposługują sie jedną czy dwoma metodami, ale między osobami, które stylizacja paznokci zajmuja sie ZAWODOWO- ukończyły kursy maja firmy, ciągle sie doszkalaja i pracuja w tym zawodzie, a osóbkami, którym wydaje sie, ze umieją robic paznokcie bo kupiły kurs na Allegro, a poza tym patrzyły jak im sie robi paznokcie i wiedzą juz wszystko. Te pierwsze nazywam stylistkami paznokci, te drugie "tipsiarami".

Taka byłaby moa definicja
Stary 2008-04-06, 21:45   #7
prospera
Raczkowanie

GG do prospera

pijana, wg Twojej definicji wynika, że np. ja - robię paznokcie 3 lata mając kurs, ale nie zarejestrowaną z jakichś powodów działalność, paznokcie robię dobrze, dokształcam się, przedłużam tylko żelami - jestem tipserką. Pewnego dnia rejestruję firmę, w rubrykę zawód wpisuję - stylistka i od tego dnia jestem stylistką? Nadal się z Tobą nie zgadzam Ale każdy ma prawo do własnej opinii
prospera jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-07, 00:29   #8
jagódeczka
Zadomowienie

nawet nie macie pojęcia ile jest domorosłych budowlańców czy tam... hydraulików...
Jeżeli miała bym wybierać kryteria to wybrała bym bezpieczeństwo i fachowość. I to trzeba mieć w sobie. Na kursie nie nauczą cię jak utrzymać porządek na stoliku.... nie nauczą rzetelności i sumienności przy dezynfekcji...a czasem sie nie chce podnieść tyłka.... po 13 godzinach pracy bez przerwy obiadowej czasem mam dość... Trzeba mieć na uwadze dobro innego człowieka. Jak w każdej dziedzinie. I jak w medycynie "primum non nocere"a nie, że "dla pazura i kasiory wszystko"
w ostatnim miesiącu zdjęłam akryl albo żel czterem klientkom z infekcjami paznokci...
To daje świadectwo kim jesteśmy. Jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialne. Ale tylko te z nas które mają świadomość potencjalnego zagrożenia dla klientek za strony osób nieodpowiedzialnych i niedouczonych lub niesumiennych będą znały swoją właściwą wartość. A
klientki to docenią. Dopiero to zaowocuje godziwą pensją.

bo nie oszukujmy się, że tak na prawdę o kasę chodzi
Stary 2008-04-07, 11:13   #9
Albertyna
Zakorzenienie

Cytat:
Na kursie nie nauczą cię jak utrzymać porządek na stoliku.... nie nauczą rzetelności i sumienności przy dezynfekcji...
Jagódeczko, nie zgodze sie z Toba. Ja uczę zarówno jak utrzymywać porządek na biukru mówię czesto dzziewczynom- "Twój stolik swiadczy o Tobie", pokazuję łatwe triki, jak zmiescić sie w porządku na niewielkim stoliku. Poza porządkiem zwracam baczna uwage na czystość wokół i na stoliku, uczę jak dyzenfekowac, na czym polega sterylizacja itp.... Po zatym ucze równiez szacunku wobec klienta w tym i punktualności.
Sama pracuje w tym zawodzie od lat i na kursach nie ucze tylko jak robic paznokcie, ale tez jak pracowac by miało sie jak najwięcej klientek, jak sie reklamowac i jak postepowac w trudnych sytuacjach typu reklamacja itp...

Zgadzam sie, że charakteru kogoś nie zmienie, ale mozna nauczyć sie prostych odruchów juz na początku, by w przyszłości pomagały w pracy

A panów typu "złota raczka", to ja w swoim domu nie goszcze. Może taki pan i sadzi, ze potrafi uporac sie z awaria, ale wyniki bywaja rózne... Wole zapłacić nieco więcej i miec usługe wykonaną profesjonalnie niz zapłacic grosze i potem musiec jeszcze kilka razy powtarzac.
Stary 2008-04-07, 11:31   #10
jagódeczka
Zadomowienie

i oby rzesze twoich kursantek zasiedlały ten ziemski padół
Stary 2008-04-07, 13:04   #11
Albertyna
Zakorzenienie

Fajnie by było
Stary 2008-04-07, 23:38   #12
jagódeczka
Zadomowienie

eeeee.....
nudno by było......
Tak przynajmniej mam czasem niezły ubaw...
Była dziś koleżanka, która przychodzi do mnie od jakiegoś roku na pazurki i powiedziała, że jej przyjaciółka chodzi do takiej dziewczyny co jej robi tipsy na szablonie ale nie takie wypukłe w kształcie prawdziwego paznokcia ( chodzi o KC) tylko takie płaskie i proste zupełnie. I ta przyjaciółka będzie do niej chodzić bo takie płaskie są ładniejsze...
uzupełnia je co tydzień...
za 15 złotych...

udusiłyśmy się i umarłyśmy za śmiechu....
Stary 2008-04-10, 20:02   #13
frauhelga
Ordnung muss sein!

Jagodeczka!
nie ma sie co smiac!
jedna klientka patrzac na swoje pazurki spytala,czy nie moglyby byc bardziej plaskie,bo wszystkie kolezanki maja wlasnie takie proste stoly i ona jedna sie wyroznia!
frauhelga jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-10, 21:03   #14
jagódeczka
Zadomowienie

i bądź tu człowieku fachowcem...
Stary 2008-04-11, 13:13   #15
Albertyna
Zakorzenienie

Parę lat temu jedna laska tez sie upierała, ze ona chce płaskie i koniec! Nie pomagały tłumaczenia.... No to zrobiłam jej płaskie mówiąc "Do zobaczenia za 3-2 dni" Wróciła z dwoma połamanymi i od tego czasu (a została moją stała klientka) zawsze gdy robie jej paznokcie słyszę "Albi tylko pamieaj o górce"(to jej nazwa krzywej c )

w mojej okolicy jest dziewczyna, która robi "cudne płaszczaki". Wiele razy przychodza do mnie dziewczyny od niej na naprawę jednego, a potem nastepnego i nastepnego...
Stary 2008-04-11, 13:50   #16
wiolamroz
Raczkowanie

Hehe wiecie co, jak tak was czytalam, przypomniał mi się taki program "Usterka" - można by zrobić program o stylistkach bez kursu robiących płaskie łopaty w domu - nazwanym "Tipserka" hehe... napewno miałby dużą oglądalność
wiolamroz jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-11, 14:37   #17
Albertyna
Zakorzenienie

Też kiedys o tym myslałam
Stary 2009-01-17, 21:31   #18
Sylunia1987
Raczkowanie

GG do Sylunia1987

Nie chce zakladac nowego watku,wiec sie podepne pod temat.mam ukonczone kursy w EF z zelu i akrylu.robie pazurki dopiero od pol roku,ale jestem z nich dumna.pracuje na IBD i biore >50zl w zaleznosci od zdobnictwa.niestety,mam w miescie konkurencje mysle nie do przebicia.jest osoba,ktora pracuje na allegrowej firmie "reni-nail" a jej niby przezroczyste tipsy wygladaja jak zzolkniete od papieroskow.kasuje niezaleznie od zdobienia zawsze 40zl i ma mnostwo klientek.kiedys sama jeszcze przed kursem u niej raz robilam pazurki i leczylam swoja plytke ponad pol roku!nie wspominajac o tym,ze paznokcie odpadly po 2 dniach.nawet moja przyjaciolka(byla) do niej chodzila zamiast do mnie.nawet pomimo mojego oburzenia jak zobaczylam jej zapowietrzenia.duzo moich znajomych korzysta z jej uslug nie zwracajac uwagi na powietrze wlasnie,brak dezynfekcji rak przed oraz przepilowane plytki pilnikiem 100!!na nic zdaja sie moje komentarze na ten temat,gdyz dziewczyny sa zaslepione.nie znaja sie na tym i uwazaja,ze wszystko jest w jak najlepszym porzadku.trzeba przyznac,ze po 2 latach wreszcie ona udala sie na podrzedny kurs i dosc ladnie jej wychodzi luk paznokcia no i ma nieraz niezle pomysly na zdobienia wtapiane.kwiatkow akrylowych nie robi...zachecam moje kolezanki nizszymi cenami za 50zl-niezaleznie od zdobien,albo ostatnio nawet za 40zl.wola isc do niej,gdyz ona sie wyrabia w 1,5godz,a ja w 3...
Dziewczyny jak konkurowac z tak niezdrowa konkurencja??!!Pomozcie.. .
Sylunia1987 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-17, 21:37   #19
paulakrk
BAN stały

GG do paulakrk

Wiesz co....jeśli mówisz ,że teraz dość ładnie jej to wychodzi a w dodatku pracuje dwa razy szybciej niż Ty... to nie wiem...

Ale jestem mimo wszystko zdania, że wśród normalnej klienteli jakość zawsze się obroni.
Normalnej.
paulakrk jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-17, 22:17   #20
hania1986
Raczkowanie

GG do hania1986

a wracajac do tematu "Usterki". Wczoraj była u mnie klientka z Niemiec i opowiadała, że własnie coś takiego oglądała. To był program o stylistkach paznokci, które przychodzą do klientki do domu. Wyobraźcie sobie, że 1 na 10 zdezynfekowała dłonie...
Stary 2009-01-18, 13:46   #21
Sylunia1987
Raczkowanie

GG do Sylunia1987

Cytat:
Napisane przez paulakrk Pokaż wiadomość
Wiesz co....jeśli mówisz ,że teraz dość ładnie jej to wychodzi a w dodatku pracuje dwa razy szybciej niż Ty... to nie wiem...

Ale jestem mimo wszystko zdania, że wśród normalnej klienteli jakość zawsze się obroni.
Normalnej.
Dosc ladnie wyszedl jej ostatnio luk paznokcia,bo przedostatnio fale dunaju -to jedyny z plusow technicznych.Stukniecie paznokcia nawet delikatne powoduje pekanie zelu w poprzek,wiec chyba jest cos nie tak...no a o braku dezynfekcji to nie wspomne...Dodam,ze nie tylko ja negatywnie komentuje jej prace.Nie jestem zlosliwa osoba.Po prostu takie osoby mysle,ze psuje reputacje naprawde porzadnych stylistek.
Jak konkurowac z takimi osobami?

Edytowane przez Sylunia1987
Czas edycji: 2009-01-18 o 13:47
Stary 2009-01-18, 15:12   #22
kinia2305
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Sylunia1987 Pokaż wiadomość
Dosc ladnie wyszedl jej ostatnio luk paznokcia,bo przedostatnio fale dunaju -to jedyny z plusow technicznych.Stukniecie paznokcia nawet delikatne powoduje pekanie zelu w poprzek,wiec chyba jest cos nie tak...no a o braku dezynfekcji to nie wspomne...Dodam,ze nie tylko ja negatywnie komentuje jej prace.Nie jestem zlosliwa osoba.Po prostu takie osoby mysle,ze psuje reputacje naprawde porzadnych stylistek.
Jak konkurowac z takimi osobami?
Moja droga przede wszystkim nie komentuj jej prac. Klientki nie lubia jak stylistki gadaja jedna na druga. Dla mnie jest to niedopuszczalne.
Poza tym skoro jestes pewna swoich umiejetnosci to wszystko jest kwestia czasu.
Klientki kiedys zauwaza, ze Twoje pazurki sa ladniejsze i bardziej wytrzymale.
Popracuj nad szybkoscia pracy, bo jest to duzym atutem.
Sama bym nie chciala siedziec 3 godziny i wyjsc z frenchem.
Tyle czasu moglabym siedziec gdyby Paula robila mi mega wypasione szpicory(ktore obiecala) ze skomplikowanym akrylowym zdobieniem polozonym na tak samo skomplikowana skladajaca sie z wielu elementow baze
I wonder where my money went
I often wonder why I wonder

kinia2305 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-18, 15:35   #23
Sylunia1987
Raczkowanie

GG do Sylunia1987

Absolutnie nie rozmawiam z potencjalnymi klientkami na jej temat.Kolezanki z Niemiec-takze stylistki zaczely komentowac paznokcie kolezanki i tak narodzila sie dyskusja.A z ta szybkoscia wiem,ze to najwiekszy problem niestety...W EF nie ma doszkolen,a do Krakowa do Paulikrk troche za daleko
Stary 2009-01-18, 16:26   #24
lauracrow
Rozeznanie

hmmmm... może zwieksz asortyment? pokaz, że umiesz zrobic przedłuzenie nie tylko żelowe, ale tez akrylowe? a może porcelanka lub fiberglass... może zrob kurs na zdobnictwo kolorowym akrylem i pokaz wszystkim, piękne kwiatuchy spod Twojego pędzla ?

pokaż konkurencji, ze jesteś wszechstronna

a zeby usprawnic pracę, może kup frezarkę... (zciąganie masy przy uzupełnieniu to kwestia 20minut), pilnuj porządku a stanowisku oracy, bo jak wszystko jest ładnie opoukładane, a nie porozwalane, naprawdę praca szybciej idzie, bo nie skupiasz sie na szukaniu Bondera, czy pilnika a tylko na pracy

Staraj sie , rozmawiajac z klientkami, nie odchodzic od pracy, żeby cos im powiedziec, tylko mówic "do ręki"
Stary 2009-01-18, 18:46   #25
Sylunia1987
Raczkowanie

GG do Sylunia1987

Slicznie dziekuje za pomoc!Oj rozmowe "z reka" mam juz wycwiczona.porzadeczek tez jest,nawet brokaty poukladane w kuferku kolorystycznie Na zakup frezareczki nie moge na razie sobie pozwolic zw. finansowych(kredycik za kursy jeszcze nie splacony),a nie chce charatac pazurkow jakims badziewiem.
W przyszlym tygodniu mam koniec najwazniejszych egzaminow (pan z fizykoterapii lubi szare myszki ),wiec nareszcie zareklamuje swoje umiejetnosci na wlasnych pazurkach wyczaruje piekne,bajeranckie pazurasy-kazdy inny
Stary 2009-01-19, 08:49   #26
Verdina
Raczkowanie

Wpisy w blogu: 3

A propos nazewnictwa....

stylistka profesjonalna - jest jak kapitan kutra rybackiego - pracuje legalnie, na dużą skalę, często ma pracowników, bierze pełną odpowiedzialność za porażki i sukcesy swojej załogi (jak prawdziwy kapitan)

stylistka
- jest jak rybak, który łowi siecią - też bierze kasę za owoce swojej pracy, ale mniejszą i nie zawsze odprowadza od tego podatek,niemniej zna sie na swojej pracy, jest dobrym rzemieślnikiem, pracuje odpowiedzialnie (jak rybak, który nie wciska klientom zepsutych ryb)

tipserka - jest jak wędkarz (nie obrażając wędkarzy) - paznokcie to jej hobby, ale jak sie uda, to czemu nie wziąć za pracę pieniędzy; rodzina i przyjaciółki sie nie znają na krzywych c, a dezynfekcja rąk nie jest konieczna...w końcu to rodzina (jak wędkarz, który wciska kit żonie, że ten młodociany szczupak to miniaturowy łosoś, tylko ma białe mięso, bo urodził sie w Polsce)

jak Wam sie podoba taka analogia?
Verdina jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-19, 09:12   #27
kasikk12
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Verdina Pokaż wiadomość
A propos nazewnictwa....

stylistka profesjonalna - jest jak kapitan kutra rybackiego - pracuje legalnie, na dużą skalę, często ma pracowników, bierze pełną odpowiedzialność za porażki i sukcesy swojej załogi (jak prawdziwy kapitan)

stylistka
- jest jak rybak, który łowi siecią - też bierze kasę za owoce swojej pracy, ale mniejszą i nie zawsze odprowadza od tego podatek,niemniej zna sie na swojej pracy, jest dobrym rzemieślnikiem, pracuje odpowiedzialnie (jak rybak, który nie wciska klientom zepsutych ryb)

tipserka - jest jak wędkarz (nie obrażając wędkarzy) - paznokcie to jej hobby, ale jak sie uda, to czemu nie wziąć za pracę pieniędzy; rodzina i przyjaciółki sie nie znają na krzywych c, a dezynfekcja rąk nie jest konieczna...w końcu to rodzina (jak wędkarz, który wciska kit żonie, że ten młodociany szczupak to miniaturowy łosoś, tylko ma białe mięso, bo urodził sie w Polsce)

Podoba mi się to porównanie
Stary 2009-01-19, 10:05   #28
Lady M
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Verdina Pokaż wiadomość
A propos nazewnictwa....

stylistka

Ciekawe ...

01.05.2015
Lady M jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-19, 10:10   #29
Patka75
Raczkowanie

owszem ciekawe porownania.
Patka75 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-19, 11:19   #30
byliczka
Zakorzenienie

To ja mam pytanie:
Jaki jest sens rejestrować się jak robię w tygodniu załóżmy 2-3 sety?

I chciałam zaznaczyć że posiadanie własnej firmy czy też salonu w moim mniemaniu w żadnym stopniu nie świadczy o tym czy jest się stylistką czy tipserką.
Bo właśnie niedawno w sąsiedniej miejscowości otworzyła dziewczyna prześliczny salon, cuda na kiju tam ma. Paznokcie odpadają po 2 dniach. Stylistką to ona na pewno nie jest mimo zarejestrowania i posiadania swojego salonu.

Nowe wątki na forum Przedłużanie paznokci

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości