Wróć   Forum Wizaz.pl > Hobby > wiZOOż

Notka

wiZOOż Wymiana doświadczeń i informacji na wszelkie tematy związane ze zwierzakami w domowym zaciszu.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2008-07-13, 08:50   #1
dysiuunia
Raczkowanie

Question Kiedy najlepiej wysterylizować kotkę?

Witam Mam pytanie.. Kiedy najlepiej wysterylizować kotkę?

dysiuunia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-13, 11:19   #2
sky
Zadomowienie

Dot.: Kiedy najlepiej wysterylizować kotkę?

Najlepiej przed wystąpieniem pierwszej rui. Optymalny termin u większości kotek to 5-6 miesiąc życia. Jeśli kotka miała już ruję trzeba odczekać min. 14 dni aby ją wysterylizować.
W jakim wieku jest Twoja kotka?

Edytowane przez sky
Czas edycji: 2008-07-13 o 12:42
sky jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-14, 07:39   #3
dysiuunia
Raczkowanie

Moja Miau ma 8 tygodni ... Chcialabym zeby to sie odbyło w miare wcześnie, ponieważ moi dziadkowie mieszkający na dole (w domu jednorodzinnym) mają kocura .. Wiec trzeba działać w miarę szybko

Stary 2008-07-14, 08:37   #4
sky
Zadomowienie

Na przykładzie swego kota (z tym że to kocur). Wykastrowałam go w wieku 2 lat i nie było żadnych komplikacji. Osiem tygodni to dobry wiek na sterylizacje. Masz jakiegoś zaufanego weta, bo to bardzo ważne?

Stary 2008-07-14, 09:48   #5
dysiuunia
Raczkowanie

Mam bardzo zaufanego. To najlepszy weterynarz w Rybniku i to nie tylko z mojej opinii Uratowała mi psa gdy inny wet skazał ją już na śmierć... A jak wygląda opieka po sterylizacji?

Stary 2008-07-14, 10:32   #6
loss_lauri
Zakorzenienie

czy kotka będzie wybudzona z narkozy jeszcze w lecznicy czy też odbierzesz ja od razu po zabiegu? lepiej byłoby gdyby wybudzała sie pod kontrolą lekarza. gdy przyjedziecie do domu musisz od razu nałożyć jej specjalne ubranko chroniące ranę przed zabrudzeniem i uniemożliwiajace kotce lizanie szwów - ja swoim kotkom robiłam takie z odciętych nogawek leginsów: wycinałam otworki na łapki i miałam gotowe ubranko. możesz też poprosić w lecznicy o taki specjalny kaftanik (ja musiałam sobie sama poradzić). lepiej założyć je jeszcze nie w pełni świadomej kotce bo gdy odzyska ona trzeżwosć umysłu nie będzie już tak łatwo - ale musisz zrobić to bardzo delikatnie starając sie nie unosić jej w powietrze. kotka powinna dochodzic do siebie w cichym, spokojnym, zacienionym i chłodnym miejscu (gdy jest upał), jeśli będzie jej zimno (podczas narkozy obniża się tep. jej ciała) - zauważysz, że się trzęsie - zrób jej ciełpy termofor. po operacji nie powinna nic jeść bo i tak będzie wymiotowała a to dodatkowo ją zestresuje. powinna mieć stały dostęp do wody. zaopatrz sie też w ręczniki papierowe, bo kotka pod wpływem znieczulenia moze jeszcze nie kontrolować oddawania moczu. dopilnuj by nie wskakiwała na nic - dlatego warto umieścić ją w takim pokoju gdzie nie będzie miała do tego okazji. możesz poprosić lekarza przed zabiegiem, by zszył jej ranę szwem przerywanym - wtedy gdy jej nie dopilnujesz i wskoczy na coś - przy szwie ciągłym cała rana się 'rozejdzie' przy przerywanym zaś być może puści jeden szew ale reszta będzie w porządku i nie trzeba będzie jej ponownie zszywać obciężając tym bardziej jej organizm. następnego dnia mozesz dać jej jeść - karm ją odżywczym jedzeniem, które pozwoli jej szybko odzyskacły. to chyba juz wszystko
loss_lauri jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-14, 11:03   #7
dysiuunia
Raczkowanie

Brzmi dość przerażająco Ale wierze, ze damy rade A ile malutka będzie mniej-więcej dochodziła do siebie?

Stary 2008-07-14, 16:45   #8
sky
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez dysiuunia Pokaż wiadomość
A jak wygląda opieka po sterylizacji?
- ochrona rany pooperacyjnej przed lizaniem
- kontrola szwu [zazwyczaj, ale nie zawsze] 10 dni po operacji
- natychmiastowy kontakt z lecznicą w przypadku wystąpienia niepokojących objawów
- po sterylizacji kotka może mieć przez kilka miesięcy większy apetyt dlatego należy uważać, aby nie podawać jej więcej jedzenia niż zwykle. Warto jej kupić specjalną karmę [coś w rodzaju diety] o obniżonej ilości kalorii, np: Royal Canine Veterinary, Diet Feline Obesity Management, Eukanuba Restricted Calorie, Iams Light, Hill's Feline w/d.

Najprawdopodobniej otrzymasz wydruk z zaleceniami pooperacyjnymi

Cytat:
Ale wierze, ze damy rade A ile malutka będzie mniej-więcej dochodziła do siebie?
W pełni 'kumata' to będzie po ok. 12 godzinach, a nawet później. Najlepiej poświęcić jej całą dobę. Ja tak zrobiłam. Gdy zacznie się wybudzać będzie próbowała wstawać. Najlepiej będzie jak położysz ją z powrotem, żeby nie zrobiła sobie przypadkiem krzywdy. Mój mimo narkozy [!] był taki cwany... Wystarczyła MINUTA nieuwagi i już zbiegł ze schodów i hyc na podwórko. Na szczęście balkon był zamknięty. Od tamtego momentu nie odstępowałam go na krok.

Na pewno dasz radę! Trzymam mocno kciuki za Ciebie i Twojego kiciusia!

Stary 2008-07-14, 17:50   #9
loss_lauri
Zakorzenienie

Cytat:
Brzmi dość przerażająco Ale wierze, ze damy rade A ile malutka będzie mniej-więcej dochodziła do siebie?
to nic strasznego. to, kiedy kotka zupełnie 'otrzeżwieje', zależy od jej organizmu - wiadomo, że będzie chciała wstać i chodzić gdy tylko otworzy oczy i ważne, byś wtedy pilnowała by 'zataczająca się' kicia nie zrobiła sobie krzywdy. ja też trzymam za was kciuki.
Stary 2008-07-14, 20:37   #10
dysiuunia
Raczkowanie

Dziękuję Wam bardzo W piątek jedziemy na pierwsze szczepienia i umówić się na zabieg ... Mam nadzieje, ze wszystko pójdzie dobrze Pozdrawiam

Stary 2008-07-14, 21:31   #11
esfira
Zakorzenienie

ja bym poczekała aż kotka będzie miała jakieś 4 miesiące... malutki kociak potrzebuje narkozy wziewnej z tego co pamietam, a nie każdy taki sprzęt ma... innymi słowy- przed 1. rujka, ale tez nie za wcześnie, bo pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł

Raczej nie zachęcam do karmienia tak młodej kotki karmą dla kotów po sterylizacji, gdy będzie miała rok, to możesz jej zacząć dawać taką karmę, ale równie dobrze może jeść zwykłego adulta- oczywiście z umiarem a do tego czasu- karma kitten
Stary 2008-07-14, 22:42   #12
dysiuunia
Raczkowanie

Boję się czekać do pierwszej rujki ze względu na tego kocura u dziadków ... :/ Najlepiej będzie jak chyba w piątek porozmawiam o tym z lekarzem, co? Na pewno coś na to poradzi

Bardzo Wam dziękuję
Pozdrawiam Was i Wasze kociaki

Stary 2008-07-16, 11:15   #13
asiatz
Raczkowanie

Moja babcia wysterylizowała kotkę juz po tym jak zaszła w ciąże. Tylko że od tamtej pory ona ma taki duży i obwisły brzuch. Myśleliśmy że się wchłonie ale nic z tego. Można to jakoś operacyjnie zrobić czy lepiej zostawić tak jak jest?
asiatz jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 12:44   #14
loss_lauri
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez asiatz Pokaż wiadomość
Moja babcia wysterylizowała kotkę juz po tym jak zaszła w ciąże. Tylko że od tamtej pory ona ma taki duży i obwisły brzuch. Myśleliśmy że się wchłonie ale nic z tego. Można to jakoś operacyjnie zrobić czy lepiej zostawić tak jak jest?
'już po tym' tzn że kotka miała sterylizację aborcyjną czy że została wysterylizowana po odchowaniu kociąt?
Stary 2008-07-16, 17:36   #15
asiatz
Raczkowanie

Raczej aborcyjną. Ja się nie znam na tym
asiatz jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-16, 20:54   #16
loss_lauri
Zakorzenienie

jeżeli od zabiegu upłynęło niewiele czasu, być może sytuacja sama wróci do normy, ale najlepiej zapytać weterynarza
Stary 2009-01-07, 15:34   #17
dysiuunia
Raczkowanie

Właśnie przywiozłam do domu moja kitty po sterylizacji. Obecnie ma prawie 7 miesiecy. Lada moment bedzie sie wybudzac Dostalam karme RC veterinary young female. Pozatym okazalo sie, ze Kitty ma troszke otłuszczony brzuszek i należy jej zastosować diete n.z.t.

Stary 2011-12-28, 07:48   #18
Annuar
Raczkowanie

Witam.
Opinie na temat wieku sterylizacji kotki są różne, najczęściej zalecają okres po I rui, więc postanowiłam się poradzić.
Moja kotka ma najprawdopodobniej (nie mogę być tego pewna) 6 -m-cy, może trochę więcej. Nie zaobserwowałam rui. Jest kotką wychodzącą, dużo czasu jest na dworze. Mieszkam na wsi, jest tutaj dużo kocurów, zresztą jeden z nich to taki trochę nasz kocur (przychodzi do domu i na jedzenie). W tych okolicznościach nie chciałabym czekać ze sterylizacją do pierwszej rui, bo mogę się spóźnić Czy mogę wiec już sterylizować kotkę nie czekając na ruję?
Annuar jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-28, 08:25   #19
seidhee
Raczkowanie

Oczywiście, że możesz. Kotka w tym wieku już może dostać rujki i zaciążyć, więc nie ma co zwlekać.
seidhee jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-28, 09:04   #20
Anitast
Wtajemniczenie

Witam ja napisze tak, jak nie chcesz aby kotka spiewala ci pod drzwiami i oknami w dzien i nocy to wysterylizuj ja jeszcze przed 1 rujka w wieku 5-6 m-cy zalezy czy pochodzi od rasy czy to kotka czy kotek europejski,domowy czy mieszany,ja sie spoznilam i moja koteczka wyla mi caly tydzien .Moja to europejska mala kotka i juz w wieku 5 m-cy miala 1 rujke czego nie spodziewalam sie bo jak wszyscy myslalam ze to wczesnie.Mozna zapytac Veta tez o opinie w sumie moja to mi mowila ze jak w domu masz cieplo to prawdopodobnie kotek bedzie czesciej spiewac ale tego to nie wiem i nie chcialam sprawdzac.Po skonczeniu 1 rujki wysterylizowalam kotke a dodam ze jest tak samo pieszczoszkiem jak wczesniej (oczywiscie kiedy ona tego chce)Polecam nie zwlekac z decyzja.

---------- Dopisano o 10:04 ---------- Poprzedni post napisano o 10:00 ----------

Edytowane przez Anitast
Czas edycji: 2011-12-28 o 09:05
Anitast jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-28, 09:07   #21
sunshain
Wtajemniczenie

dobry wet,tóry wie co to wczesna kastracja i śmiało można w wieku 3 m-cy

---------- Dopisano o 10:07 ---------- Poprzedni post napisano o 10:05 ----------

Cytat:
Napisane przez Anitast Pokaż wiadomość
Witam ja napisze tak, jak nie chcesz aby kotka spiewala ci pod drzwiami i oknami w dzien i nocy to wysterylizuj ja jeszcze przed 1 rujka w wieku 5-6 m-cy zalezy czy pochodzi od rasy czy to kotka czy kotek europejski,domowy czy mieszany,ja sie spoznilam i moja koteczka wyla mi caly tydzien .Moja to europejska mala kotka i juz w wieku 5 m-cy miala 1 rujke czego nie spodziewalam sie bo jak wszyscy myslalam ze to wczesnie.Mozna zapytac Veta tez o opinie w sumie moja to mi mowila ze jak w domu masz cieplo to prawdopodobnie kotek bedzie czesciej spiewac ale tego to nie wiem i nie chcialam sprawdzac.Po skonczeniu 1 rujki wysterylizowalam kotke a dodam ze jest tak samo pieszczoszkiem jak wczesniej (oczywiscie kiedy ona tego chce)Polecam nie zwlekac z decyzja.

wet heretyk i tyle
sunshain jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-28, 09:40   #22
Anitast
Wtajemniczenie

Mozliwe
Stary 2011-12-29, 16:00   #23
esfira
Zakorzenienie

raczej znaczenie ma długość dnia świetlnego, a nie temperatura w domu, ale w suie jedno z drugim jest zwiazane- jak ktos ma kaloryfery, to prąd i swiatlo pewnie też
Stary 2011-12-30, 07:53   #24
Annuar
Raczkowanie

Dziękuję za odpowiedzi.
Nie wiem czy mam kotkę europejską, domową czy mieszaną, przyznam, że nawet nie wiedziałam, że to jakaś różnica. Mamy ukochanego rasowego psa, ale na rasach i "nierasach" kotów, się nie znamy, chcieliśmy mieć zwykłą kotkę i przy wyborze kierowaliśmy się jej umaszczeniem

Prawdopodobnie w tym tygodniu wysterylizuję kotkę, wet nie widzi przeciwskazań
Boję się :
- tego, że ma być pozbawiona jedzenia tyle godzin przed i po, bo jest łakomczuchem i ciągle nabiera sadełka na zimę
- tego, czy upilnuję, aby nie wychodziła na dwór po operacji, bo jak czytałam może nie mieć siły wrócić. Zwykle kotka śpi w domu, ale jak jesteśmy w pracy, to jest na dworze (z naszym psem, jej przyjacielem )
- ale najbardziej boję się (może to śmieszne), że się do mnie zrazi, gdyż nic jej nie dolegało, a ja zrobię jej krzywdę i ból... Kotka jakieś 2 m-ce temu czymś się poważnie zatruła, byłyśmy u weta, dostała zastrzyki, szybko wyzdrowiała i miałam wrażenie, że rozumie, że po - wprawdzie niemiłej - wizycie, ale było jej lepiej. A teraz jest zdrowa, a ja ją krzywdzę "bez powodu" (ona przecież nie rozumie powodu)...
Annuar jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-30, 08:16   #25
seidhee
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Annuar Pokaż wiadomość
- tego, czy upilnuję, aby nie wychodziła na dwór po operacji, bo jak czytałam może nie mieć siły wrócić.
Będzie miała ogolony brzuch, więc absolutnie nie powinna wychodzić przez jakieś 2 tygodnie, bo zachoruje!
A bezpośrednio po operacji (jeżeli o tym piszesz), kotka powinna być pod stałym nadzorem, bo po narkozie będzie nieprzytomna, będą jej się plątały łapki i będzie zasypiała co chwilę - łatwo może zrobić sobie krzywdę w takim stanie. (czytałam o kocie, który po narkozie utopił się we własnej misce z wodą, bo zasnął )

Cytat:
Napisane przez Annuar Pokaż wiadomość
- ale najbardziej boję się (może to śmieszne), że się do mnie zrazi, gdyż nic jej nie dolegało, a ja zrobię jej krzywdę i ból...
To chyba zależy od kota. Moja pierwsza kotka przez tydzień przeżywała okropnie "ach coś strasznego mnie spotkało" i była smutna i wycofana. Za to pozostałe koty obu płci które u mnie przeszły ten zabieg od razu doszły do siebie i nie zrobiło to na nich wrażenia W każdym razie wybaczy Ci szybko
seidhee jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-30, 09:30   #26
Anitast
Wtajemniczenie

Zgadzam sie z poprzedniczka Po zabiegu musisz uwazac na koteczke aby nie wskakiwala i zeskakiwala z wysokosci bo po zabiegu szycie i brzuszek musi dobrze sie zagoic a takie raptowne ruchy temu nie pomagaja.
Zalezy oczywiscie od charakteru kotki jezeli jest spokojna to powinna dobrze zniesc zabieg ,moja akurat jest zywa i nie pomagalo trzymanie w transporterku czy pilnowanie ,skakala i zeskakiwala tak szybko ze nawet sie nie orientowalam kiedy ( no i musialam po tyg jechac na kolejny zabieg bo zrobilo sie zakarzenie potem 2 razy na sciaganie ropy,do tego kotka dalej byla bardzo zywa jakby nic sie jej nie stalo)
Wazne sa pierwsze 2 dni zeby nie skalala ,najlepiej lezala na powierzchni plaskiej (trudno upilnowac jak kotek lubi spac na lozkach,kanapach, krzeslach ) mowia ze najlepiej w lazience gdzie dostep do kuwety.
Moje kocury natomiast bardzo szybko doszly do siebie na drugi dzien juz nie pamietaly co sie stalo
Z kotka trwa dluzej bo otwieraja brzuszek i dluzej sie goi.
Nie martw sie na zapas ,bo kazdy kotek jest inny i Twoj moze szybko wrocic do zdrowia i tego zycze
Odpowiedz

Nowe wątki na forum wiZOOż

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości