Triki,sposoby uzywania mineralow:) - Strona 14 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Kosmetyki mineralne

Notka

Kosmetyki mineralne Wszystko o kosmetykach mineralnych.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-09-26, 11:44   #391
malamenda2009
Zakorzenienie

Dot.: Triki,sposoby uzywania mineralow:)

Dzieki wielkie
Stary 2011-09-26, 11:54   #392
SzatAnka71
Zakorzenienie

GG do SzatAnka71

Cytat:
Napisane przez malamenda2009 Pokaż wiadomość
Dzieki wielkie
Nie ma za cosama kiedyś też pytałam i pytam dalej
Stary 2011-10-25, 16:56   #393
paczusia
Raczkowanie

nie wiem czy juz gdzieś było ,ale znalazłam dziś na yt ciekawy sposób nakładania minerałow.

ciekawy,bo...palcami.

http://www.youtube.com/watch?v=qEi_c...AF5B1A1C311423

efekt niezły choć jest to pewnie dość czasochłonne.
pewnie niedługo spróbuje,zdam relację czy wyszło.
paczusia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-18, 15:56   #394
admirable
Zakorzenienie

Dziewczyny orientujecie się, czy da się jakoś przyciemnić minerały, zamówiłam z lumiere największe opakowanie i okazał się za jasny. Polecacie cos? Sama zastanawiam się nad dosypaniem odrobiny matowego bronzera, ale obawiam się, że na twarzy mogą wyjść smugi.

Edytowane przez admirable
Czas edycji: 2011-11-18 o 15:58
admirable jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-18, 16:33   #395
capuccino
z innej bajki

Cytat:
Napisane przez admirable Pokaż wiadomość
Dziewczyny orientujecie się, czy da się jakoś przyciemnić minerały, zamówiłam z lumiere największe opakowanie i okazał się za jasny. Polecacie cos? Sama zastanawiam się nad dosypaniem odrobiny matowego bronzera, ale obawiam się, że na twarzy mogą wyjść smugi.

Agabil1 przyciemnia lub zmienia kolor podkładu mikami (albo pigmentami?). Zajrzyj na jej blog.
http://agowepetitki.blogspot.com/
Ma też kanał na YouTube

Ja przyciemniałam ciemniejszym podkładem. Musisz wtedy wsypać to (podkład jaśniejszy i ciemniejszy) do woreczka strunowego (najlepiej małymi partiami), a później rozcierać proszek (miętosić ), by się dobrze połączył. Później wsypujesz to sobie do słoiczka np i gotowe.

*
W moim niebie będę znowu głaskać wszystkie moje pożegnane psy.
*

Wymiankowy listopad (klik!)

Edytowane przez capuccino
Czas edycji: 2011-11-18 o 16:35
capuccino jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-18, 16:47   #396
admirable
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez capuccino Pokaż wiadomość
Agabil1 przyciemnia lub zmienia kolor podkładu mikami (albo pigmentami?). Zajrzyj na jej blog.
Ma też kanał na YouTube

Ja przyciemniałam ciemniejszym podkładem. Musisz wtedy wsypać to (podkład jaśniejszy i ciemniejszy) do woreczka strunowego (najlepiej małymi partiami), a później rozcierać proszek (miętosić ), by się dobrze połączył. Później wsypujesz to sobie do słoiczka np i gotowe.
dziękuję ślicznie za odpowiedź
admirable jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-20, 06:40   #397
rozważna_i_romantyczna
Rozeznanie

Ja w lecie dosypuję szczyptę brązera do podkładu, bezpośrednio do pojemniczka z podkładem, i wstrząsam nim 5 minut z zegarkiem w ręku. Nie bawię się w przesypywanie.
rozważna_i_romantyczna jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-14, 19:34   #398
gosia1207
Rozeznanie

stosuje któraś z was tą metodę http://brunettesheart.blogspot.com/2...-w-podkad.html wydaje się całkiem, a nawet bardzo fajny dla suchej skóry, tylko czy nadałby się do Lucy która jest jakby nie było wymagająca
gosia1207 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-14, 20:37   #399
siwa anka
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez gosia1207 Pokaż wiadomość
stosuje któraś z was tą metodę http://brunettesheart.blogspot.com/2...-w-podkad.html wydaje się całkiem, a nawet bardzo fajny dla suchej skóry, tylko czy nadałby się do Lucy która jest jakby nie było wymagająca
Raz spróbowałam, ale wolę tradycyjną metodę.

Aha, a Du pokazała kiedyjak z mineralnego korektora zrobić taki w kremie i też na bazie tłuszczy, więc jak sposób Aliny Ci nie wyjdzie spróbuj tej od Du:

http://duafterdark.blogspot.com/2010...-uzytkowa.html

- Jakie to ma znaczenie, jeśli pomożesz tylko jednemu?
- To ma znaczenie dla tego, którego uratuję.
siwa anka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-01-15, 16:58   #400
pastereczka
Organizatorka

Cytat:
Napisane przez capuccino Pokaż wiadomość
Ma też kanał na YouTube

to też mój najlepszy sposób. Poza tym lepiej robić partiami, żeby nie przerabiać całego podkładu, po drugie dobrze jest korzystać z miarek, np takich jak do ciasta, i zapisać ile czego żeby przy idealnym wymieszaniu wiedzieć jak to powtórzyć

Dziewiąty rok na wizażu
pastereczka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-24, 19:15   #401
olkie
Zakorzenienie

GG do olkie

moje nowe triki:P

nie mam bronzerka niestety nie dorobilam sie go bo mam ciagle dylemat ktory wybrac. ale robie sobie mix z krzemionki i oriental beige z kolorowki nie robie na zapas tylko na biezaco . kapka krzemionki i oriental beige mniej wiecej takie same i nakladam na policzki;D piekny polyskujacy delikatny brazik

a co do mycia pedzli. kiedys lalam szampon bezposrednio na wlosie. konczylo sie tym ze nie moglam doplukac pedzla;/ pozniej zaczelam lac niewielka ilosc do malego pojemniczka ( na siuski;D idealne gabaryty;D) i dopelnialam ciepla woda. i w takim roztworze namaczam pedzelki. pozniej wierce nimi na dloni az sie spienia , plukam pod woda, i znow mocze w tym roztworze i znow merdam nim po dloni....itd az do momentu az piana bedzie czysta. no i plukam pod kranem. pedzle czysciutkie i bez nadmiaru detergentu
Stary 2012-03-25, 10:45   #402
martusienka
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez olkie Pokaż wiadomość

nie mam bronzerka niestety nie dorobilam sie go bo mam ciagle dylemat ktory wybrac. ale robie sobie mix z krzemionki i oriental beige z kolorowki nie robie na zapas tylko na biezaco . kapka krzemionki i oriental beige mniej wiecej takie same i nakladam na policzki;D piekny polyskujacy delikatny brazik
Ooo, fajnie. Ja również nie mam swojego bronzera, więc myślę, że skorzystam z Twojego sposobu. Tym bardziej, że mamy chyba podobny odcień cery z tego co widziałam po zdjęciach.

martusienka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-26, 23:51   #403
nhung
Zadomowienie

Cytat:

O, a ja tu zajrzałam, ponieważ zaczęłam się interesować tematem modelowania kształtu twarzy bronzerem & rozświetlaczem i właśnie zastanawiałam się, czy dobrym pomysłem jest zrobienie sobie z jednego produktu (podkładu) jeszcze 2 dodatkowe. Czyli podkład służyłby jako podkład, bronzer i rozświetlacz. Wtedy przecież mamy pewność, że wszystkie produkty będą miały taki sam odcień tylko będą różniły się jasnością.

Czy jeszcze ktoś tak robi?

PS. Właśnie czytam, że krzemionka jest biała, a na twarzy transparentna i jest tylko wypełniaczem... A Ty jej używasz to przyciemniania?

Edytowane przez nhung
Czas edycji: 2012-03-27 o 00:06
nhung jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-27, 22:45   #404
olkie
Zakorzenienie

GG do olkie

uzywam jej do nadania sypkosci i dlatego ze mam twarz mieszana. sam oriental beige ma kolor jasnobrazowo-zlocisty bardzo naturalny nadajacy piekny polysk "zdrowej skory" jest dosc dobrze przylegajacy do skory i latwo nim zrobic placki dodatkowo majac np cere lekko przetluszczona. do tego wszelkie rozswietlacze zwyczajnie zle wygladaja na przetluszczonych policzkach wiec ona mi pochlania nadmiar sebum tak wiec krzemionka daje dla mnie 2 funkcje. latwiej mi aplikowac ten rozswietlacz/bronzer bez plackow i nie obawiajac sie ze za mocno pokryje( super dla poczatkujacych co chca miec na policzkach troche slonca) . po 2gie kontroluje przetluszczanie twarzy- oriental beige strasznie wyglada na przetluszczonej cerze. rownie dobrze mozna inny wypelniacz dac jak np puder jedwabny. raz nalozylam ja solo i naprawde malenka ilosc- wygladalam jakbym 1 raz miala stycznosc z makeupem. sama w sobie krzemionka nie rozjasnia ale zwietnie pozwala kontrolowac ilosc miki nakladanej na twarz

Edytowane przez olkie
Czas edycji: 2012-03-27 o 22:47
olkie jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-27, 23:04   #405
nhung
Zadomowienie

Cytat:
uzywam jej do nadania sypkosci i dlatego ze mam twarz mieszana. sam oriental beige ma kolor jasnobrazowo-zlocisty bardzo naturalny nadajacy piekny polysk "zdrowej skory" jest dosc dobrze przylegajacy do skory i latwo nim zrobic placki dodatkowo majac np cere lekko przetluszczona. do tego wszelkie rozswietlacze zwyczajnie zle wygladaja na przetluszczonych policzkach wiec ona mi pochlania nadmiar sebum tak wiec krzemionka daje dla mnie 2 funkcje. latwiej mi aplikowac ten rozswietlacz/bronzer bez plackow i nie obawiajac sie ze za mocno pokryje( super dla poczatkujacych co chca miec na policzkach troche slonca) . po 2gie kontroluje przetluszczanie twarzy- oriental beige strasznie wyglada na przetluszczonej cerze. rownie dobrze mozna inny wypelniacz dac jak np puder jedwabny. raz nalozylam ja solo i naprawde malenka ilosc- wygladalam jakbym 1 raz miala stycznosc z makeupem. sama w sobie krzemionka nie rozjasnia ale zwietnie pozwala kontrolowac ilosc miki nakladanej na twarz
aha, myślałam, że oriental beige to jakiś normalny podkład [mineralny] i że dodajesz krzemionkę, żeby go przyciemnić ale już rozumiem

Jednak chyba kupię osobno rozświetlacz i bronzer, tylko nie wiem w jakich odcieniach
Z Lumiere pasują mi podkłady FF Light Golden i FF Light Medium Golden (coś pomiędzy tymi dwoma by mi najbardziej odpowiadało). Planuję kupić na początek rozświetlacz Sundew, podobno jest żółtawo-złotawy, delikatny i nienachalny. Ale co do bronzera to kompletnie nie mam pojęcia jaki Chcę go tylko do modelowania twarzy, czyli na boki i pod kości policzkowe, żeby optycznie wyszczuplić twarz.
Powinnam wybrać coś cieplejszego czy raczej coś zimniejszego?
Kurczę

Edytowane przez nhung
Czas edycji: 2012-03-27 o 23:05
Stary 2012-03-29, 21:55   #406
Joasia Be
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez nhung Pokaż wiadomość
aha, myślałam, że oriental beige to jakiś normalny podkład [mineralny] i że dodajesz krzemionkę, żeby go przyciemnić ale już rozumiem

Jednak chyba kupię osobno rozświetlacz i bronzer, tylko nie wiem w jakich odcieniach
Z Lumiere pasują mi podkłady FF Light Golden i FF Light Medium Golden (coś pomiędzy tymi dwoma by mi najbardziej odpowiadało). Planuję kupić na początek rozświetlacz Sundew, podobno jest żółtawo-złotawy, delikatny i nienachalny. Ale co do bronzera to kompletnie nie mam pojęcia jaki Chcę go tylko do modelowania twarzy, czyli na boki i pod kości policzkowe, żeby optycznie wyszczuplić twarz.
Powinnam wybrać coś cieplejszego czy raczej coś zimniejszego?
Kurczę
Bardzo fajny do modelowania twarzy jest puder z Pixie Natural Beauty przynajmniej na takiej średniej cerze.
Stary 2012-04-15, 23:05   #407
nhung
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Joasia Be Pokaż wiadomość
Bardzo fajny do modelowania twarzy jest puder z Pixie Natural Beauty przynajmniej na takiej średniej cerze.
Dzięki, sprawdzę go

Mam taki problem z podkładami mineralnymi... Otóż jeśli się trochę spocę, to zaczyna mi się robić tzw. "ciasto" (głównie nad ustami) Testuję sobie teraz Lumiere, Pixie i EDM, ale z wszystkimi jest podobnie - nie wchłaniają się jak płynne podkłady, tylko zostają na powierzchni tworząc nieprzyjemną warstwę... Używam kremu nawilżającego, filtra i na to podkład... I czuję się, jakbym miała na sobie lepką maskę Boję się, co będzie jak przyjdą cieplejsze dni Pewnie wszystko będzie mi spływać...

Mam puder ryżowy i próbowałam go nałożyć na podkład, ale wtedy od razu robi mi się ciasto, po prostu nieładnie to wygląda...

Może macie jakieś sposoby na to? Czy spryskanie twarzy hydrolatem coś pomoże?
Stary 2012-04-16, 10:25   #408
carolinascotties
Zakorzenienie

nhung-może nakładasz zbyt dużo podkładu?
Podkłady Lumiere i EDM są kremowe i najlepszy efekt uzyskuje się stosując naprawdę niewielkie ilości kosmetyku.

Ile czasu mija między nałożeniem filtra, a aplikacją podkładu?
Stary 2012-04-16, 16:41   #409
jowinia
Raczkowanie

Cytat:
Dzięki, sprawdzę go

Używam kremu nawilżającego, filtra i na to podkład... I czuję się, jakbym miała na sobie lepką maskę Boję się, co będzie jak przyjdą cieplejsze dni Pewnie wszystko będzie mi spływać...
powiem Ci, ze ja nie umiem nalozyc minerałów na filtr, jest jedna wielka istna masakra, chyba, że prezrwa wynosi 2 godziny, kiedy juz sie wszystko wchłonie. Allahy każdej, której się to udaje
jowinia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-16, 22:53   #410
nhung
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez carolinascotties Pokaż wiadomość
nhung-może nakładasz zbyt dużo podkładu?
Podkłady Lumiere i EDM są kremowe i najlepszy efekt uzyskuje się stosując naprawdę niewielkie ilości kosmetyku.

Ile czasu mija między nałożeniem filtra, a aplikacją podkładu?
Wcześniej nakładałam 2-3 cienkie warstwy, ale takim bardzo rzadkim i kiepskim pędzlem Revlona (takim). Teraz zaopatrzyłam się we flat topa EDM i nakładam jedną warstwę, max. 2 w niektórych miejscach... Czy to dużo? Zazwyczaj nie mam zbyt dużo czasu, więc nakładam podkład po paru minutach od posmarowania się filtrem. Dziś poczekałam ok. pół godziny, ale różnicy nie widziałam żadnej I znów Pixie mi się dziś zważył nad ustami, wyglądałam jakbym była pobrudzona cukrem pudrem

Cytat:
powiem Ci, ze ja nie umiem nalozyc minerałów na filtr, jest jedna wielka istna masakra, chyba, że prezrwa wynosi 2 godziny, kiedy juz sie wszystko wchłonie. Allahy każdej, której się to udaje
Uświadomiłaś mnie właśnie, że jeszcze nie próbowałam nakładać minerałów NIE na filtr... Ale filtr to ja muszę mieć zawsze, nie zrezygnuję z filtra nawet jeśli podkład będzie dobrze wyglądał na gołej skórze...
Stary 2012-04-17, 11:50   #411
Poli Mana
Raczkowanie

A testowałas filtr Uriage? Ja nie stosuje filtrów bo to wielka meczarnia, ale miałam probki różnych firm i Uriage wychodził na prowadzenie. Mozna dostac w aptece malą tubkę po 5 ml.
Kiedys tez myslałam, ze moze sprobowac z filtrami w sprayu lub mleczkami (lekkie są) ale zaprzestałam testów bo mnie duzo rzeczy zapycha.
Wolę lekki filtr jaki ma podkład mineralny (skoro Lily Lolo ma to i inne tez w jakims stopniu, bo składy podobne).. te około 15 spf musi mi wystarczyc.
Na kolorowce jest przepis na filtr w pudrze - alternatywa dla kremu (dobór tlenku i dodatkow). Kilka firm ma pudry z filtrem ale dostepne tylko za granicą. Ok widziałam jeden polskiej firmy gdzies w necie ale cena powyzej 100 zł i wiecej. A patrzałam na skład, podobny jak i moze taki sam jak podaje na kolorowka.

Edytowane przez Poli Mana
Czas edycji: 2012-04-17 o 11:51
Poli Mana jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-17, 22:13   #412
nhung
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Poli Mana Pokaż wiadomość
A testowałas filtr Uriage? Ja nie stosuje filtrów bo to wielka meczarnia, ale miałam probki różnych firm i Uriage wychodził na prowadzenie. Mozna dostac w aptece malą tubkę po 5 ml.
Kiedys tez myslałam, ze moze sprobowac z filtrami w sprayu lub mleczkami (lekkie są) ale zaprzestałam testów bo mnie duzo rzeczy zapycha.
Wolę lekki filtr jaki ma podkład mineralny (skoro Lily Lolo ma to i inne tez w jakims stopniu, bo składy podobne).. te około 15 spf musi mi wystarczyc.
Na kolorowce jest przepis na filtr w pudrze - alternatywa dla kremu (dobór tlenku i dodatkow). Kilka firm ma pudry z filtrem ale dostepne tylko za granicą. Ok widziałam jeden polskiej firmy gdzies w necie ale cena powyzej 100 zł i wiecej. A patrzałam na skład, podobny jak i moze taki sam jak podaje na kolorowka.
Nie słyszałam wcześniej o Uriage, ale "obczaję", dzięki Szkoda, że wczoraj kupiłam sobie nowe opakowanie filtra (Soraya SPF 45)...
Ja też nie znoszę filtrów, ale strasznie boję się słońca, opalenizny i przebarwień
Stary 2012-04-18, 11:53   #413
louboutinkaa
Raczkowanie

Dziewczyny może to zależy od rodzaju filtra. Ja uzywam La Roche Posay SPF 50 i jak dla mnie jest swietny. Pięknie się wchłania, delikatnie rozświetla cerę i co najważniejsze nałozony na niego podkład super się rozprowadza, nie robi żadnych plam ani tym podobnych.
louboutinkaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-18, 13:35   #414
nhung
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez louboutinkaa Pokaż wiadomość
Dziewczyny może to zależy od rodzaju filtra. Ja uzywam La Roche Posay SPF 50 i jak dla mnie jest swietny. Pięknie się wchłania, delikatnie rozświetla cerę i co najważniejsze nałozony na niego podkład super się rozprowadza, nie robi żadnych plam ani tym podobnych.
Ale przecież LRP ma filtry z Parsolem, który nie powinien być łączony z kosmetykami kolorowymi...?
Stary 2012-04-18, 21:14   #415
louboutinkaa
Raczkowanie

nhung nie jestem kosmetyczką nie miałam pojęcia o czymś takim?;d ale przecież ten filtr jest niby fluidem, ma w sobie jakieś pigmenty więc sam w sobie jest kosmetykiem kolorowym.. dlaczego Parsolu nie wolno łączyć z kolorówką?
Stary 2012-04-18, 22:52   #416
nhung
Zadomowienie

Cytat:
nhung nie jestem kosmetyczką nie miałam pojęcia o czymś takim?;d ale przecież ten filtr jest niby fluidem, ma w sobie jakieś pigmenty więc sam w sobie jest kosmetykiem kolorowym.. dlaczego Parsolu nie wolno łączyć z kolorówką?
Ponieważ następuje destabilizacja filtru i ochrona jest wtedy nikła/zerowa Ten temat przewija się przez różne wątki (głównie w dziale Biochemia Kosmetyczna), ale nie potrafię Cię teraz odesłać do żadnego konkretnego.. Ja się na tym nie znam, wiem tylko że nie powinno się robić takich kombinacji, więc kupiłam filtr bez parsolu (Soraya)...

A co do tematu, to wszystkie podkłady mineralne, które posiadam, zbierają mi się w załamaniach przy nosie (miedzy nosem a ustami) Co chwilę muszę robić poprawki, bo wygląda to bardzo nieestetycznie...

Edytowane przez nhung
Czas edycji: 2012-04-18 o 22:54
Stary 2012-04-19, 13:14   #417
louboutinkaa
Raczkowanie

Cytat:
Ponieważ następuje destabilizacja filtru i ochrona jest wtedy nikła/zerowa Ten temat przewija się przez różne wątki (głównie w dziale Biochemia Kosmetyczna), ale nie potrafię Cię teraz odesłać do żadnego konkretnego.. Ja się na tym nie znam, wiem tylko że nie powinno się robić takich kombinacji, więc kupiłam filtr bez parsolu (Soraya)...

A co do tematu, to wszystkie podkłady mineralne, które posiadam, zbierają mi się w załamaniach przy nosie (miedzy nosem a ustami) Co chwilę muszę robić poprawki, bo wygląda to bardzo nieestetycznie...
Ah juz się bałam że to jakieś szkodliwe dziadostwo ja nie uzywam tego filtru jako ochronę przeciwsłoneczną tylko jako bazę pod makijaż, dostałam kilka próbek tego filtra więc w ten sposób go pożytkuję i jak dla mnie jest super ale będę próbować też inne filtry co myslicie o lirene 50? Ktoś używa?
Stary 2012-04-20, 12:47   #418
prettysimple
Zadomowienie

Ja miałam, dla mnie była ok. Wchłaniała się, nie bieliła, nie świeciłam się po niej,m a makeup się bardzo dobrze trzymał. Ogólnie filtr-marzenie. Tylko zdania są podzielone co do skuteczności jej ochrony przeciwsłonecznej.
Stary 2012-04-21, 15:14   #419
jowinia
Raczkowanie

Cytat:
Ah juz się bałam że to jakieś szkodliwe dziadostwo ja nie uzywam tego filtru jako ochronę przeciwsłoneczną tylko jako bazę pod makijaż, dostałam kilka próbek tego filtra więc w ten sposób go pożytkuję i jak dla mnie jest super ale będę próbować też inne filtry co myslicie o lirene 50? Ktoś używa?
gdzies tutaj w dziale mineralnym, w temacie o filtrach toczyla sie rozmowa, ze lirene nie dziala - kobietki nabieraly opalenizny po niej
jowinia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-04-23, 00:17   #420
Otero
Raczkowanie

Choć to może się wydawać niedorzeczne na mnie pod minerały najlepiej się sprawdza filtr 30 IKEA (bez parasola) o dziwo wcale nie zapycha ! Jako, że pracowałam w superpharmie przetestowałam chyba wszystkie dostępne filtry 30 +, żadne Uriage, Vichy czy SVR nie dają mojej wysuszonej po retinoidach skórze takiego nawilżenia przed nałozeniem makijażu. Któraś z was może próbowała filtra IKEA ?
- Tak, czuje a co?
- Bo wczoraj robiłem
Otero jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kosmetyki mineralne

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości