Wróć   Forum Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Forum poświęcone tylko i wyłącznie zdrowemu odżywianiu, dietom i suplementacji.
Tutaj dyskutujemy tylko o zdrowym odżywianiu, gdzie wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa omawianych diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal. Diety poniżej 1000 kcal mogą być opisywane jedynie w Krzywym Zwierciadle.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2009-03-16, 21:18   #1
Damayanti
Wtajemniczenie

czy nadmiar wypitej wody może zaszkodzić?

hm,pytanie może głupie ale tak się zastanawiam-czy można wypić "za dużo" wody? czy nadmiar płynów w ogóle może zaszkodzić w jakiś sposób?
ja wypijam ok 2,5-3 l dziennie mineralnej niegazowanej plus 3,4 kubki czerwonej herbaty dodatkowo (nie zawsze) małą butelkę soku warzywnego.czy może to w jakiś sposób negatywnie wpłynąć na organizm?

Damayanti jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-16, 21:36   #2
amistad.k.m.s
Zakorzenienie

Dot.: czy nadmiar wypitej wody może zaszkodzić?

Minimalna dzienna porcja płynów to 1,5 litra. Lepiej jednak wypijać co najmniej 2 l, a w czasie upałów nawet 3 l płynów, z przewagą wody mineralnej lub źródlanej. Herbata jest moczopędna, więc raczej wypłukuje wodę z organizm.
Owszem można za dużo wypić wody, wtedy wypłukuje się z organizmu cenne minerały, ale nie wiem dokładnie jakie to są wartości.

Edytowane przez amistad.k.m.s
Czas edycji: 2009-03-16 o 22:53
amistad.k.m.s jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-16, 22:42   #3
kmq
Raczkowanie

ja czesto pije wode w strasznych ilosciach z nudow albo kiedy siedze przy kompie. Pewnego dnia 'jakos tak' 'wypilo mi sie' 6l wody + jakies herbaty - ojj noc byla ciekawa typowe efekty zatrucia czyli wglad w porcelane, koszmar takze taka ilosc na pewno szkodzi, 3,5l to moim zdaniem max dla zdrowia, optymalnie 1,5-2
kmq jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-17, 05:21   #4
abelarda
Raczkowanie

szkodzi. Ostatnio przeczytałam o kobiecie, która wypiła za dużo wody jednocześnie nie soląc - tak przez kilka dni robiła i dostała obrzęku mózgu, który jej ucisnął na coś tam i teraz jest upośledzona

http://www.timesonline.co.uk/tol/new...cle4380907.ece

Edytowane przez abelarda
Czas edycji: 2009-03-17 o 05:24
abelarda jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-17, 07:48   #5
iza_wiosenna
Zakorzenienie

GG do iza_wiosenna

Cytat:
Napisane przez abelarda Pokaż wiadomość
szkodzi. Ostatnio przeczytałam o kobiecie, która wypiła za dużo wody jednocześnie nie soląc - tak przez kilka dni robiła i dostała obrzęku mózgu, który jej ucisnął na coś tam i teraz jest upośledzona

http://www.timesonline.co.uk/tol/new...cle4380907.ece
też czytałam o obrzękach (mózgu) spowodowanych zbyt dużą ilością wypitej wody, ale myślę, że chodzi tu o "ekstremalne"dawki, 3l nikomu nie zaszkodzą, a sportowcy, czy też zwykli ludzie, w czasie upałów zapewne piją nawet więcej bez konsekwencji. wszystko zależy od tempa wydalania wody, kobieta, o której pisze abelarda musiała za dużo wypić w stosunku do wydalonej ilosci płynów właśnie, przez co organizm nie wytrzymał i powstal obrzek.

sometimes i feel like screaming
iza_wiosenna jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-17, 08:12   #6
effcia82
Wtajemniczenie

Ostatnio wyczytałam, że woda pozbawiona składników mineralnych jest dla zdrowia wręcz szkodliwa Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej, człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity i wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne. Biorąc pod uwagę skład dostępnych w sklepach wód, większości bliżej do destylowanej niż mineralnej.
effcia82 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-17, 09:18   #7
arrabbiata
Zadomowienie

Pamiętam, jak kiedyś Mateusz Kusznierewicz mówił, że podczas regat i upałów wypija kilkanaście litrów wody dziennie, a tak to ok 10 l

Czyli chyba niekoniecznie musi szkodzić
arrabbiata jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-17, 14:24   #8
anyolek
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Damayanti Pokaż wiadomość
hm,pytanie może głupie ale tak się zastanawiam-czy można wypić "za dużo" wody? czy nadmiar płynów w ogóle może zaszkodzić w jakiś sposób?
ja wypijam ok 2,5-3 l dziennie mineralnej niegazowanej plus 3,4 kubki czerwonej herbaty dodatkowo (nie zawsze) małą butelkę soku warzywnego.czy może to w jakiś sposób negatywnie wpłynąć na organizm?
2-3 litry wody dziennie to mniej wiecej tyle, ile czlowiek wypic powinien...Ja niestety mam z tym problem bo nie mam duzych zapotrzebowan na napoje, czesto musze sie zmuszac, aby wypic wiecej

Kilka tygodni temu slyszalam natomiast, ze dziewczyna wypila wiecej niz 3 litry wody w przeciagu dwoch godzin i to niejako mialo byc przyczyna smierci...
Nie dowiedzialam sie jednak pozniej, czy tak faktycznie sie stalo
Stary 2009-03-17, 14:35   #9
amistad.k.m.s
Zakorzenienie

Jeśli ktoś ma zone club to polecam jutro program "Dietetycy na szpilkach" o godz. 10:00 [będzie to powtórka programu z dziś]. Był przedstawiony w programie przypadek faceta, który podczas maratonu wypił za dużo wody. Pijąc wodę wypłukał sól, zemdlał i musiało interweniować pogotowie. Dostał zastrzyki z adrenaliny. Na pewno trzeba uważać i zachować umiar.

Znalazła jeszcze coś takiego
Cytat:
Warto pić dużo wody, ale jak we wszystkim, tak i w tym przypadku trzeba zachować zdrowy rozsądek. Bo zbyt duża ilość wypitej wody, może nam wręcz zaszkodzić. Może zachwiać np. gospodarką mineralną organizmu, spowodować problemy z trawieniem, a w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do śpiączki. Ale spokojnie – żeby sobie zaszkodzić, trzeba by wypijać około siedmiu litrów wody dziennie.
Złotą zasadą jest, by pić mniej więcej tyle wody, ile jej tracimy. A człowiek traci jej mniej więcej trzy szklanki dziennie przez oddychanie i jedną w postaci potu. Jeśli dodać do tego jeszcze wodę wydalaną podczas wizyt w toalecie i wypoconą podczas ćwiczeń, otrzymamy w sumie około dwóch litrów. I mniej więcej tyle powinniśmy wypijać wody każdego dnia. Przy mniej aktywnym trybie życia może być jej trochę mniej.
http://www.*******/zdrowie/pij_na_zd...204,0,0,0.html
Stary 2009-03-17, 15:21   #10
Papiszynka
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez effcia82 Pokaż wiadomość
Ostatnio wyczytałam, że woda pozbawiona składników mineralnych jest dla zdrowia wręcz szkodliwa Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej, człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity i wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne. Biorąc pod uwagę skład dostępnych w sklepach wód, większości bliżej do destylowanej niż mineralnej.
Smiesznie to brzmi, a jak to sprawdzili i udowodnili?

Nie zapominajcie ze w pozywieniu tez znajduje sie woda, wiec to ze czlowiek traci 2l to nie znaczy, ze musi w siebie wbijac 2l mineralki. Ja nie widze sensu we wmuszaniu w siebie wody, a juz picie z nudow
Papiszynka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-17, 15:44   #11
amistad.k.m.s
Zakorzenienie

Znalazłam coś ciekawego

Cytat:
Ile wody należy pić i kiedy?
Policz według prostego wzoru: waga ciała (kg)/ 10 x 0,3l = liczba litrów wody dziennie.
Np. jeśli ważysz 70kg, to 70 :10 = 7 i 7 x 0,3l =2,1l
Jeśli twoja waga wynosi 100 kg powinieneś wypijać 3 litry wody dziennie. Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy!
Część wody otrzymujemy ze zjadanych owoców i warzyw. W ten sposób możemy dostarczyć organizmowi nawet litr wody dziennie.
Banany w 70% składają się z wody, jabłka w 80% zaś pomidory i arbuzy w ponad 90%.
http://meduzo.pl/woda/comment-page-1/
Czyli ja ważę ehem ehm podzielić to przez 10 i pomnożyć wynik przez 0,3l wychodzi ponad półtora litra, mniej więcej tyle właśnie jej piję

Edytowane przez amistad.k.m.s
Czas edycji: 2009-03-17 o 15:50
Stary 2009-03-18, 10:49   #12
agafil
Przyczajenie

Najgorsze jest to, że mało ludzi zwraca uwagę na to, jaka wodę pije, źródlaną czy mineralną. Powinno się pić wodę mineralną, źródlana niewiele różni się od kranówki-jest tylko czysta bakteriologicznie.Jeśli obawiacie się wypłukania soli-wybierajcie wodę z większą zawartością sodu.Chyba, że macie znaczne nadciśnienie...Dobre są te wody, które mają siarczany, przyspieszają przemianę materii, pomagają pozbyć się toksyn i dobrze działają na cerę. W Polsce jest ich niestety mało. Trzeba czytać etykiety, najlepsze są wody średniozmineralizowne, czyli te, które mają od 1000 do 1500 mg składników mineralnych w 1 litrze. Źródlanki są dobre właściwie tylko dla niemowlaków, do przygotowywania posiłków...
agafil jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-19, 13:23   #13
Raymonda
Raczkowanie

A ja jestem bardzo ciekawa jakie wartosci inne od naszych półkowych wód zawiera np. woda "Fidżi" ,której pare maleńkich buteleczek kosztuje kilkadziesiąt złotych...Czy któraś z Was próbowała może takiego luksusu?

keep walking.
Raymonda jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-20, 15:52   #14
garden_d
Zakorzenienie

Ja czasami piję nawet 5L, nigdy nie miałam z tego powodu żadnych przykrych sytuacji i niepokojących objawów. Jednak nigdy nie wypijam na raz np 2 Litrów piję cały dzień, ale głównie wieczorem i głównie przy komputerze :P generalnie mam spore pragnienie. Mimo wszystko też zastanawia mnie co i w jakiej ilości może być szkodliwe (poza oczywistymi napojami typu cola, gazowane, napoje etc). W moim przypadku 'masowo' piję zieloną herbatę, ziołowe herbaty, przegotowaną wodę z cytryną lub samą.
I was bitten... must have been the devil.
red mosquito

Studentka dietetyki
garden_d jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-29, 12:00   #15
prettysimple
Zadomowienie

Stary wątek, ale nie mogłam znaleźć świeższego...
Tutaj znalazłam wypowiedź kolesia odnośnie picia wody

KLIK

Nowe wątki na forum Dietetyka

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości