Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes Szukasz pracy, pracujesz, prowadzisz własny biznes, masz wiele pytań i wątpliwości, a może masz wiedzę, którą chciałabyś się podzielić z osobami, które jej poszukują. To forum jest właśnie dla Ciebie.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2009-06-04, 18:28   #1
Wenila
Wtajemniczenie

Smaczny profil Wenila
Smaczne przepisy3
Question Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej

Drogie Panie!
Nie jestem za bardzo obeznana w prawie pracy, ale poszukuję pomocy.

Sprawa dotyczy mojej znajomej, która nie wie jak się za to zabrać.

Co ma zrobić osoba, która "tyra" w sklepie spożywczym a za ten wyzysk dostaje wynagrodzenie 500-600 zł miesięcznie. Co gorsze kobietom wmawia się, że do tego wliczona jest premia. System zajeżdża komuną bo jest to spółdzielnia spożywcza. W mieście jest kiepsko z inną pracą więc kobiety trzymają się tego co jest i siedzą cicho. Najgorsze, ze traktuje się pracowników bardzo źle. Nie dość, że płacą poniżej płacy minimalnej to jeszcze wymaga się darmowych nadgodzin i wymaga nie wiadomo czego. Jak to może być, że osoby z 20-letnim stażem pracy otrzymają wynagrodzenie poniżej ustawowej płacy minimalnej a na dodatek mniej niż absolwenci na stażu.

Poradźcie co zrobić by walczyć o swoje. Jak się za to zabrać by pomóc osobom w podobnej sytuacji?
Wenila jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-04, 19:42   #2
uparta Marti
Zakorzenienie

Dot.: Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej

a czy Twoja znajoma jest zatrudniona na umowe o prace ? Bo na umowie o prace nie mozna zarabiać poniżej minimalnej stawki krajowej
Stary 2009-06-04, 20:10   #3
Wenila
Wtajemniczenie

Smaczny profil Wenila
Smaczne przepisy3

tak, umowa o pracę a w niej napisane że 600 zł i to jeszcze cały etat
Stary 2009-06-04, 20:12   #4
edytcia
Zakorzenienie

Niech się skierują do PIP-u (Państwowa Inspekcja Pracy) - nic innego do głowy mi nie przychodzi.

---------- Dopisano o 21:12 ---------- Poprzedni post napisano o 21:11 ----------

Cytat:
Napisane przez Wenila Pokaż wiadomość
tak, umowa o pracę a w niej napisane że 600 zł i to jeszcze cały etat
Nie wiem czy to możliwe
edytcia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-04, 20:16   #5
Marwari
Moderator

GG do Marwari

Cytat:
Napisane przez edytcia Pokaż wiadomość
Niech się skierują do PIP-u (Państwowa Inspekcja Pracy) - nic innego do głowy mi nie przychodzi.

---------- Dopisano o 21:12 ---------- Poprzedni post napisano o 21:11 ----------

Nie wiem czy to możliwe
na pewno niezgodne z prawem...

Marwari jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-05, 10:32   #6
Jik
Zadomowienie

Tak, tak, Inspekcja Pracy i do sądu. Wbrew pozorom nie ma się czego bać. Nawet wczoraj, jak jechałam tramwajem słyszałam jak jakieś kobiety sobie opowiadały o swojej pracy. Są sprzątaczkami w hipermarketach. Jednej nie płacili wyzszej stawki za to, że pracuje w nocy. Podała ich do sądu pracy. Wygrała i wypłacili jej ponad 2 tys. zł. Więc nie ma się czego bać, że to sąd itd. Najniższa ustawowa płaca wynosi dziś 1276 zł brutto i nie można płacić mniej! Niech znajoma poda do sądu, wypłacą jej wtedy zaległe wynagrodzenie.
Acha, Wenila, widzę, ze jesteś z Krakowa. Idz z tym i znajomą do Inspekcji Pracy. Możesz tez zasięgnąć porady prawnej. Przy UJ działa sztab prawników studentów, udzielających porad prawnych za darmo. Przy Rondzie Mogilskim pod sądem rozdają też ulotki, reklamujące tanie porady prawne. No, ale tu nie ma co gdybać. Inspekcja Pracy i oni się już tym zajmą. Najlepiej by było, gdyby wszystkie kobiety z tego sklepu złożyły skargę. Wtedy faktycznie by coś z tym zrobili. W sensie opisali w gazecie itp. Sama tez możesz podać gazecie jako newsa taki fakt i oni sobie zrobią z tego elegancki reportaż, jak swego czasu były reportaże o Biedronce i Tesco. Poza tym, gdzie mieszka ta Twoje znajoma? Czy to "wymarłe" miasteczko? Teraz na wsi mieszka dużo młodych małżeństw i za 1200 - 1400 można opiekować się czyimś dzieckiem. Więc wcale bym nie żałowała pracy za 500 zł, no chyba że coś ma pokręcone z umową. Na pewno jest to na cały etat???

Edytowane przez Jik
Czas edycji: 2009-06-05 o 10:40
Jik jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-05, 11:52   #7
kasia083
Zadomowienie

GG do kasia083

To mojemu TŻ dziś z PUPy dali skierowanie do pracy: pełny etat za 800zł Tez wydawało mi sie to niemożliwe, że takie coś proponuja ludzią. Nie znam szczegółów umowy, bo on akurat nie mógł tego przyjąć ze względów zdrowotnych. Ale niestety wyzysk jest okropny
Stary 2009-06-05, 11:58   #8
kycia1
Wtajemniczenie

Moze ma umowe sprzed 20 lat, ktorej nikt nie aneksowal- a powinno sie automatycznie, gdy wzrasta ustawowa placa minimalna. Inspekacja Pracy - tylko i wylacznie, no chyba, ze porozmawia z szefostwem, ale uprzednio niech sie poradzi jakies ksiegowej, aby miec podtsawy ubiegania sie o wyzsza pensje - bedzie wtedy sie pewniej czula, gdy ktos jej na spokojnie wyjasni ile powinna zarabiac.
Stary 2009-06-05, 13:15   #9
AsiaW**
Wtajemniczenie

moja mam pracuje w sklepie i ma 600zł Zasadnicze+ premia od sprzedaży + dodatek za stąż pracy+ średnio wychodzi ok 1000 zł na rękę. I stąd moje pyatnie: czy to zasadnicze może być tak nsikie? zawsez wydawało mi się, że zasadnicze to właśnie ta najniższa krajowwa powinna być (tzn, że nie może być niższe) i ewentualnie do tego jeszczedodatki? mylę się?

AsiaW** jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-05, 14:16   #10
kycia1
Wtajemniczenie

O wynagrodzeniu zasadniczym : http://www.twoja-firma.pl/ekspert/py...asadnicze.html
Wynagrodzenie zasadnicze to inaczej brutto. Boziu skoro 600 zł to brutto na pełny etat to PIP będzie mial co robic... Przeciez jesli ktso ma najniizsza krajowa i ona sie zmienia (przeciez ja podnosza) to nie moze byc tak, ze ktos kto podpisal umowe x lat temu bedzie mial placone tak caly czas jesli ustawowo wzrosla placa minimalna. No jak tak to rozumuje - pracuje m.in przy aktach osobowych i nasze biuro rachunkowe robilo aneksy umow, gdy zmienila sie najnizsza krajowa, a gdy ktos taka mial na umowie.

Edytowane przez kycia1
Czas edycji: 2009-06-05 o 14:17
kycia1 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-05, 18:55   #11
iizabelaa
Zakorzenienie

Smaczny profil iizabelaa
Smaczne przepisy7

Cytat:
Napisane przez kasia083 Pokaż wiadomość
To mojemu TŻ dziś z PUPy dali skierowanie do pracy: pełny etat za 800zł Tez wydawało mi sie to niemożliwe, że takie coś proponuja ludzią. Nie znam szczegółów umowy, bo on akurat nie mógł tego przyjąć ze względów zdrowotnych. Ale niestety wyzysk jest okropny

Może twój TZ jest absolwentem , jest coś takiego, że jeżeli to pierwsza praca to można płacić 80% najniższego przez rok bodajże a potem przez drugi 90%.

Natomiast co do innych przypadków, to jeżeli ktoś pracuje na pełen etat i ma w umowie wynagrodzenie niższe niż najniższa krajowa to jest to nie zgodne z prawem.
Aż nie chce się wierzyć, że pracodawcy tak się narażają dając takie umowy, przecież to jest jawne łamanie prawa.

Najprostsze rozwiązanie - anonimowy telefon do PIP i po sprawie.
Stary 2009-06-05, 21:07   #12
Wenila
Wtajemniczenie

Smaczny profil Wenila
Smaczne przepisy3

Cytat:
Napisane przez Jik Pokaż wiadomość
Najniższa ustawowa płaca wynosi dziś 1276 zł brutto i nie można płacić mniej! Niech znajoma poda do sądu, wypłacą jej wtedy zaległe wynagrodzenie.
Najlepiej by było, gdyby wszystkie kobiety z tego sklepu złożyły skargę. Wtedy faktycznie by coś z tym zrobili. Poza tym, gdzie mieszka ta Twoje znajoma? Czy to "wymarłe" miasteczko? Teraz na wsi mieszka dużo młodych małżeństw i za 1200 - 1400 można opiekować się czyimś dzieckiem. Więc wcale bym nie żałowała pracy za 500 zł, no chyba że coś ma pokręcone z umową. Na pewno jest to na cały etat???
Dzięki wielkie za info. To miasto na Podkarpaciu gdzie ciężko o pracę. Do tego pracownice w większości przypadków mają wykształcenie zawodowe, a że boją się stracić choć to co jest - siedzą cicho. Wprawdzie moja znajoma zaczęła się buntować i już nie zostaje na nadgodziny, ale i tak nie jest łatwo bo przez całe kierownictwo są traktowane jak "przedmioty". Chciałam jej jakoś pomóc dlatego zadałam takie pytanie.
Dzięki za wszelkie info. Wspólnie coś zaczniemy z tym robić, bo przecież nie można się tak dorabiać na czyjejś krzywdzie.

Ps. Jak działa taki PIP? Niedawno była kontrola i przyczepiali się do głupot ale wynagrodzeń nie wykryli. Obawiam się że szefostwo ma jakieś znajomości i może być ciężko.
Stary 2009-06-05, 21:40   #13
Jik
Zadomowienie

No niebawem zaczną kobiety pracować za 300 zł...Nie można rozumować kategoriami: "Bo ciężko dostać pracę na Podkarpaciu"...Ja wiem, łatwo mówić, jak trzeba zarobić, ale jak tak wszyscy będą cicho siedzieć, to niedługo wyjdzie na to, że kobiety na Podkarpaciu będą dopłacać pracodawcy za to, że mają pracę. Choć tak niska pensja, to i tak dopłacanie. Nie wiem jak działa Inspekcja Pracy. Znajdz telefon i zadzwoń po prostu. Zapytaj na informacji gdzie to zgłosić i czy musi być jakieś podanie specjalne. Nie ma co się bać. Pewnie nie zostaną zwolnione ( tego pewnie najbardziej boi się znajoma), tylko dostaną wyrównanie. I nie sądzę, by znajomości coś załatwiły, myslę o tym pracodawcy. Może to byłą kontrola sanepidu, a nie Inspekcji Pracy...
Jik jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-07, 21:10   #14
izmonek
Zadomowienie

Send a message via Skype™ to izmonek

dziwne może ma niecały etat wpisany
Stary 2009-06-08, 08:37   #15
Anusia : )( :
Zadomowienie

Jeżeli chodzi o łączone wynagrodzenia - czyli wyn. zasadnicze + prowizja od sprzedaży + premia, to jest to możliwe. Ważne, żeby pracownik w sumie osiągnął miesięczny dochód nie niższy niż 1276zł. Ale w przypadku, który opisujesz, doradzałabym wizytę w Pip, niech znajoma koniecznie zabierze ze sobą kopię umowy o pracę i najlepiej jeszcze odcinek z wypłaty.

Anusia : )( : jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-13, 15:45   #16
Wenila
Wtajemniczenie

Smaczny profil Wenila
Smaczne przepisy3

Cytat:
Płaca minimalna: 1317 zł

KOMISJA TRÓJSTRONNA UZGODNIŁA MINIMALNE ZAROBKI
Komisja Trójstronna do spraw społeczno-gospodarczych uzgodniła wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej na 1317 złotych. Przyjęto w ten sposób propozycję rządu, aby wzrost wyniósł 3,2 proc., choć swoje kolejne oczekiwania zgłaszają związki zawodowe. W bieżącym roku minimalna płaca wynosi 1276 złotych.
O ustaleniach Komisji Trójstronnej poinformował prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski. Suma ustalonej na przyszły rok płacy minimalnej stanowi blisko 42 procent przeciętnej płacy krajowej.
"Soliadrmość" zgodziła się na taką podwyżkę, stawiając warunek stopniowego dochodzenie płacy minimalnej do poziomu połowy średniej płacy krajowej. - Oczywiście tutaj jest nasze oczekiwanie, że ta ścieżka dojścia ruszy po kryzysie - mówił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek na antenie TVN CNBC Biznes.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych ma zostać też oceniony dotychczasowy przebieg działań antykryzysowych rządu.

Komisja Trójstronna stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, pracodawców oraz rządu.
http://www.tvn24.pl/0,1609509,0,2,pl...wiadomosc.html
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości